Werkloosheid ^bestrijden door korter werken" Meer kinderbijslag voor laagstbetaalden ^Mercury, TOUWTREK WEDSTRIJDEN Ontwikkelaars pakken gemeentes in D'66 en groep De Zeeuw samen verkiezingen in 2 houdt'm ^betrouwbaar! Tolman legt functie Werkgemeenschap neerj Le,m87u™ «-•sSsss»! Sensationele hasj-vangst Binnendoor ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 DEN HAAG (SP) - Gezinnen met een inkomen van minder dan 26.000 gulden krijgen vol gend jaar meer kinderbijslag. Dit is het gevolg van een voor stel van de ministers Boersma- (sociale zaken) en Duisenberg (financiën) om de kinderaftrek te vervangen door een toeslag op de kinderbijslag, waarmee het kabinet-Den Uyl gisteren akkoord is gegaan. Voor de hogere inkomens werkt de "kinderbijslagopera tie" nadelig. Hoe hoger het in komen boven 26.000 gulden ligt. hoe minder kinderbijslag men in 1977 krijgt. De kinderbijslagregeling voor het eerste en tweede kind van zelfstandigen blijft ongewij zigd. In 1978 wordt de hoogte van de kinderbijslag ook afhankelijk gemaakt van de leeftijd van de •kinderen en de gezinsgrootte, zei premier Den Uyl. Ouders met studerende kinderen zullen dan volledig op de nieuwe stu diefinanciering zijn aangewe- De hogere inkomens - waar de grens precies komt te liggen is nog niet bekend - krijgen vanaf dat jaar een vast bedrag aan kinderbijslag. De kinderbijslagoperatie maakt deel uit van de bezuinigings plannen van de regering. Het bestaande stelsel van kinder bijslag en kinderaftrek is veel te duur. In 1977 moet de nieuwe kinderbijslag ongeveer 250 mil joen gulden besparen. Dat be drag zal in 1980 zijn uitgegroeid tot één miljard gulden, zo hoopt de regering. Bram Buys, voorzitter Hout- en Bouwbond FNV: GRONINGEN (ANP) - De beschikbare arbeid beter verdelen. Dat is hét ïnige doeltreffende middel tegen langdurige werkloosheid. En dat bete kent korter werken voor iedereen. Aldus Bram Buys, voorzitter van de Federatie Hout- en Bouwbonden NVV-NKV. Hij sprak vanmorgen in Gro ningen ter gelegenheid van de opening van een nieuw ditrictskantoor van de bond. Buys sloot met deze woorden ge deeltelijk aan bij de brieven die de Industriebonden NVV en NKV de ifgelopen week aan hun leden Stuurden en waarmee zij vroegen of Je leden bereid zijn een deel van de prijscompensatie te gebruiken ter financiering van de arbeidstijdver korting. De leden van de Industrie bonden zouden daartoe moeten be ilissen. zo meenden de ho<3Td bestu ren. als andere middelen zijn uitge- ?n als is gebleken dat arbeid stijdverkorting ook werkelijk heeft bijgedragen tot herstel van de werkgelegenheid Arbeidstijdverkorting vraagt ech- ïen diepgaand onderzoek en ie, zo merkte Buys op. Boven dien zal het van de hele gemeen schap niet geringe offers vragen. Hij achtte het bovendien onmoge lijk arbeidstijdverkorting van de op de andere daj de lange duur geen geluk, maar enorme en misschien wel onoplos bare problemen", zo zei hij gisteren op een ledenvergadering in Rotter- deel dam. "Als we dat kunnen voorko- Daar- men doen we ons en ons nageslacht plezier dan we op korte ter lijken. Buys zei desgevraagd dat hij nog niet wist of de arbeidstijdverkor ting zou moeten worden gefinan- cieerd door het afstaan van van de prijscompensatie over zouden we eens met de leden de eerstkomende maanden moeten mijn denken gaan praten", aldus de voorzitter Van Commenee van de Bouw- en Houtbonden "We komen te tussen of mee het zoveel mogelijk veilig stellen van de sociale uitkeringen en an dere collectieve voorzieningen aldus Buys r HAARLEM - In een opleidingscentrum in Haarlem zijn gisteren de eerste diploma's uitgereikt aan de croupiers voor het casino in Zand- voort.dat op 1 oktober a sde poorten opent .Op de foto ontvangt de enige vrouwelijke croupier, mej. J. G. Oudshoorn, het begeerde diploma uit handen van directeur de Rooij. Geen geluk wat betreft de loonpolitiek het liefst weer op een keuze zelfde spoor komen met het FNV. het loonzakje of Dat lijkt volgens hem nog niet goed mogelijk tenzij de FNV en de aan gesloten bonden zouden afstappen van korte termijn politiek en meer een visie op langer termijn zouden willen ontwikkelen. "Het moet vol gens mij wel kunnen. Tenzij hun socialisme alleen maar een ander woord is voor hebzucht en egoisme. echter ook een leving tot doel heeft zullen ze er mee moeten Zijn collega D. van Commenee de Bouw- en Houtbond CNV vindt Als het sociali: dat bij de loononderhandelingen gelukkiger het egoïsme moet worden beteu geld. "Elk jaar hoger loon brengt op doen", zo zei hij. DEN HAAG (SP) - Ongebonden door een regeringsakkoord of af spraken met andere politieke par tijen willen D'6fi en de groep Reso luut onder leiding van de vroegere KVP-voorzitter De Zeeuw mee doen aan de Tweede- Kamerverkiezingen van volgend voorjaar Het hoofdbestuur van D'66 heeft gisteren een ontwerp beleidspro- gram voor de jaren 1977-1981 open baar gemaakt Volgens D'66- voorzitter J. ten Brink bestaan over dit programma geen essentiële me ningsverschillen met de groep De Zeeuw. Op een algemene ledenvergadering te Utrecht in november beslist D'66 definitief over deelneming aan de verkiezingen. Oud-staatssecretaris mr. J F Glastra van Loon zal dan naar verwachting worden be noemd tot voorzitter van D'66 Tussen D'66 en de groep De Zeeuw zijn besprekingen gaande over een gezamenlijke kandidatenlijst bij de verkiezingen. Glastra van Loon zei bij de presen tatie van het programma dat rege ringssamenwerking tussen D'66 en de WD. zoals deze partij zich op het ogenblik vertoont, is uitgeslo ten. Hij liet doorschemeren, dat D'66 eventueel voor de verkiezin gen voorkeur zal uitspreken voor regeringssamenwerking met de PvdA. I Ook de beste buiten boordmotor vraagt om jaarlijks onderhoud U verlengt daarmee de levensduur Bel nu de erkende Mercury Dealer, die haalt Uw motor ook graag even op Goede vaart in 1977 Den Haag (ANP) - Het CHU- Tweede Kamerlid Tolman heeft het voorzitterschap van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werk gemeenschap (NZAW) neergelegd Hij heeft dit gisteren laten meede len na afloop van een gesprek met fractievoorzitter Kruisinga en CH- partijvoorzitter mr. baron Van Ver- schuer. Tolman heeft dit besluit genomen als gevolg van de opschudding die is ontstaan, nadat hij als NZAW- voorzitter 30.000 had geschonken voor nabestaanden van Zuidafri- kaanse militairen en politieagen ten. Tolman deed dat onlangs tij dens een bezoek aan Zuid-Afrika. Politiek leider Kruisinga had eer der verklaard dat Tolman moest kiezen tussen het kamerlidmaat schap en het voorzitterschap van de NZAW. In zijn verklaring van giste ren zegt Tolman het te betreuren dat „door hem gedane uitspraken in geïsoleerde context de indruk hebben gewekt, als zou hij het apar- theidsbeleid in Zuid-Afrika goed keuren". Dat is piet het geval. Hij onderschrijft het CHU- beginselprogramma, waarin nad rukkelijk elke vorm van apartheid wordt afgewezen. Tolman consta teert „dat combinatie van het lid maatschap van de Tweede Kamer gelet op het gebeurde, met het voorzitterschap van de NZAW een onmogelijkheid is gebleken" Van 4 tot 175 pk. ow«.eoÏBOOW :El RRrtWBOOM MercufV Oea'e' HELLEVOETSLUIS (ANP) - De rijkspolitie in Hellevoetsluis heeft drie en een halve ton hasj in beslag genomen. Dat is de grootste partij, die ooit in Nederland werd aange troffen. De uiteindelijke verkoop waarde beloopt een bedrag van on geveer 12 miljoen. De politie heeft twee man gearres teerd, die de hasj in een auto ver voerden. Het zijn de 35-jarige han delaar Chef F. uit Hulst en de 37- jarige Ferry F. uit Amsterdam Voorts werden de bewoners van een boerderij in Hellevoetsluis, waar de partij was opgeslagen, aan gehouden. Het zijn een 43-jarige landbouwer, zijn 37-jarige echtge note, zijn 17-jarige dochter en haar 24-jarige verloofde De politie zegt met de arrestatie van de handelaar en zijn helper een be langrijke toevoer van verdovende middelen te hebben afgesneden, de hasj, die van gemiddelde kwaliteit is, is afkomstig uit het Midden oosten. vermoedelijk uit Libanon. MAANDAG 4 OKTOBER AANVANG 9.30 UUR IN DE BREESTRAAT T.O. HET GEMEENTEHUIS Voor deze wedstrijden kunnen zich aanmelden: families, clubs, verenigingen etc. Organisatie: LEIDSCH DAGBLAD in samenwer king met de 3-OCTOBER VEREENIGING De wedstrijden staan onder leiding van THEO KOOMEN Inschrijving ploegen, bestaande uit zes personen: KANTOOR LEIDSCH DAGBLAD -< Witte Singel 1 - Leiden - Telefoon 071-144941 tst. 45 De Amenkaan.se schrijver en his- boeken en de 100 korte verhalen die toricus James Warner Bellah is in hij heeft geschreven behandelen er Los Angeles overleden. Hijwas 77 vele het "oude Amerikaanse wes- jaar. ten". Een aantal ervan is verfilmd. Van de 20 romans en historische DEN BOSCH (ANP) - "Kleine ge- meentes worden vaak ingepakt door grote projectontwikkelaars omdat ze niet in staat zijn vol- doende tegenspel te biedenAldus de heer A. Eikhuizen van de Pro vinciale Planologische Dienst van de provincie Noord-Brabant. Hij zei dit gistermiddag tijdens de voorlichtingsbijeenkomst voor Brabantse gemeentebestuurderen en ambtenaren over problematiek waarmee kleine kernen bij hun ontwikkeling worden geconfron teerd. Volgens de heer Eikhuizen "stro pen de projectontwikkelaars Noord-Brabant af". De heer Eik huizen stelde nadrukkelijk dat de gemeentes meer eisen en voor waarden moeten stellen wanneer er overeenkomsten worden aange gaan met projectontwikkelaars. "Nu is het maar al te vaak zo dat gemeentes zich projecten laten op dringen waarvan ze later spijt heb ben". Deze problematiek speelt volgens de heer Eikhuizen niet of nauwe lijks in de grotere steden omdat die gemeentes vaak gemakkelijker in staat zijn voldoende tegenspel te bieden. De Zeeuwse gemeentes Axel en St Philipsland vormen twee voor beelden van kleine gemeentes, die later spijt hebben gekregen van projecten die zij zich hadden laten opdringen. Zo zal de rechtbank in Middelburg binnenkort moeten uitmaken of de gemeente Axel ruim 2 miljoen zal moeten betalen aan de BV Vast goedmij." Combuta in Amsterdam. Deze maatschappij heeft in 1973 van de gemeente Axel grond ge kocht om daarop een groot winkel centrum te bouwen. Die plannen mogen nu van de gemeente niet door gaan omdat uit een onderzoek onder het winkelbestand in Axel is gebleken dat zo'n groots opgezet plan de middenstand zou ruineren en zelf bovendien niet levensvat baar zou zijn. Combuta heeft de gemeente Axel voor de rechter gedaagd, vanwege deze - lang uitgebleven - beslissing. Ze eist niet alleen teruggave van de koopsom van de grond van ruim 1 miljoen gulden maar ook een scha devergoeding voor de gederfde rente en de kosten van het rechts geding ten bedrage van nog eens 1 miljoen. De gemeente Axel die er financieel toch al niet zo rooskleu rig voorstaat gaat donkere tijden tegemoet als de rechtbank de schade-ealim van Combuta inder daad toewiist. Ook de Zeeuwse gemeente St Phi lipsland zal. als het even tegenzit, anderhalve ton moeten neertellen. Dat is namelijk de schadeclaim die de projeetontwikkelings maat schappij Kavero bij de gemeente heeft ingediend, na de weigering van de gemeenteraad van St. Phi lipsland om het in 1973 vastges telde bestemmingsplan in uitvoer ing te brengen. In dit plan is name lijk de bouw voorzien van vierhon derd zomerwoningen, even buiten de kom van St. Philipsland. In augustus van dit jaar heeft de raad het in 1973 goedgekeurde be stemmingsplan ingetrokken. De bouw van de zomerwoningen - een plan dat al in verregaande staat van voorbereiding verkeerde - gaat niet door. In het net Het Leidse gemeentebestuur, dat progressieve meerder heidscollege met al die leuke dingen voor linkse mensen, no digt een aantal cultureel bevlo genen uit om de feestelijke her opening van dat lieve schouw burgje bij te wonen. Bij de kap per heb ik me van de week laten vertellen dat zelfs een paar bouwvakkers die bij de restau ratie hebben gehakt en gebro ken een invitatie hebben ont vangen. Nou zegt dat laatste na tuurlijk niet zoveel, want bij de schermclubs aan de universitei ten van het keizerlijke Duits land, werd er ook altijd wel een joodse student getolereerd om aan te tonen dat men niet aan discrimineren deed. Maar daar gaat het nu niet om Men wordt verzocht in het net te, gedekte donkere pak te ver schijnen. "Kunst is geen lolletje voor meester K. L. Polletje", zeiden ze vroeger bij de NRC. Daarop zij een Leids variant ge probeerd: "geen kunst zonder een net vernisje, vindt burge meester Visje". Daar heeft dat gemeentebestuur maar weer eens glad gelijk in. In die zoge naamde metropolen, zoals Am sterdam, plegen culturele even ementen tegenwoordig te wor den opgeluisterd door het in spijkerpak gehulde tuig. In een grijs jacquet word je er met de vinger nagewezen. Maar zie het resultaat de hoofdstad huilt waar het eens heeft gelachen. De kunst te grabbel. Ze hebben er al eens met tomaten naar het voetlicht gegooid inplaats van met ruikers. En in een museum schijnt ook al eens een man met een kaal hoofd geruime tijd als kunstvoorwerp te kijk te heb ben gestaan. Ze komen er van terug. Er gaat niets boven het aanho ren van Shakespeare's blanke verzen met knellende lak schoenen aan de voeten. Men geniet pas tenvolle van Mozarts slotakkoord, gestreeld door ademnood in een gesteven boord. Deze oude, door de tijd geijkte waarden moeten we erin houden. En het houdt meteen de drem pel hoog. Bijna zo hoog als het dranghek. waarachter het schatplichtig grauw straks zich aan door de muzen en het kle dingverhuurbedrijf gestreelde uitverkorenen vergapen mag. Ook aan de basis maken de pro gressieven zich in Leiden weer eens waar spreiding van ken nis, macht en smokings. Proza Debat weer eens aantreedt tegen deze of gene te zorgeloze vuistvech ter zijn we rechtstreeks getuige van de hersenbeschadigingen en telt Ruud Terweyden de bloedingen voor ons, zoals Chriet Titulaer dat met de kra- tertjes op Mars doet. De spatten vliegen rond, ongeacht de tijd, al komen ze op de ontbijtbord jes terecht. De punches en up percuts van de heren Ford en Carter blijven echter wachten op een gaatje in de programme ring. De ondertiteling is het probleem, heet het. Kom nou, misschien denken ze bij de NOS wel dat we na de 86ste cur sus Teleac nog steeds geen En gels kennen. Forget it but! Langzamerhand wordt Vonde- lings toornige uitval naar de Troonrede een vast, jaarlijks weerkerend nummer. Hij vindt de zinnen te moeilijk, ze zijn voor het staatshoofd nauwelijks uit te spreken en voor het aan t.v. of radio geklonken volk nauwelijks aan te horen Ik vind dat nogal overdreven van Vondeling Trouwens, we zijn vaak genoeg met de t.v - camera's getuige van procedu res en debatten in de Tweede Kamer om op deze plaats te constateren dat de volksverte genwoordiging in doen en laten evenmin optimaal helder over komt. Enerzijds wordt op zo'n Derde Dinsdag gestreefd naar plech tige pompa. willen we de auto bussen uit Strijen en Waspik te vreden stellen. Maar anderzijds vragen we ook weer om recht- toerechtaan proza, waar geen woord Frans bij is. Sorry hoor, maar van die twee dingen een eenheid siYieden, lijkt mij niet goed mogelijk. De Gouden Koets met luchtbanden is ook geen gezicht. Misschien maak ik het me wat al te gemakkelyk door het een staaltje toegepaste vertrossing te ik weet Sex gauw geen andere term. Dit i briekje is tenslotte haastwerk. Het gaat om het eerste televi siedebat van de beide Ameri kaanse presidentskandidaten Ford en Carter. Dat vond plaats in de nacht van donderdag op vrijdag Nederlandse tijd. Van deze debatten en vooral van de uitslag ervan hangt voor een goed deel af, wie er straks voor vier jaar in het Witte Huis komt te zitten. En dat is voor de we reld en zelfs voor Nederland niet geheel onbelangrijk, want Moskou heeft een hot line met het Witte Huis. maar voor zover mijn informaties strekken nog niet met het Catshuis. Bij dat debat ging het fel en soms dramatisch toe. Dat ver namen we van de persbureau s, en niet rechtstreeks van het scherm, want de NOS zendt het pas zondagmiddag uit. Een ri dicule zaak. Als Mohammed Ali Nu we het toch over Jimmy Carter hebben. Heel rechtzin nig Amerika is onthutst over het interview dat de aard noten koning aan Playboy heeft gege ven. Daarin zegt hij dat hij in gedachten zeer vele malen overspel heeft gepleegd, maar nooit de daad bij de berispelijke gedachte heeft gevoegd. Ik heb moraal-theologisch te weinig in huis om hierover veel stelligs te zeggen, maar ik dacht dat het loutere 'gij zult uw buurmans vrouw niet begeren' reeds hoog op de zwarte lijst stond. Dus dat is al erg genoeg. Misschien zijn ze in Amerika, met zijn nog altijd niet weg te cijferen puriteinse traditie, nog wel meer perplex erover dat Carter zijn zegje in Playboy heeft gedaan. Playboy wordt in persberichten altijd bondig omschreven als "sexblad". Bondig, onnauwkeurig en dus onjuist, want Playboy presen teert een soort bezinksel van sex. De dames erin worden via hulpstukken, pancake tot gede formeerde, levende barbipop- pen gemaakt, die toevallig geen kleren aanhebben. Niks sex dus, maar Playboy heeft met het uitklapbare stuk binnenin wel een hele generatie doen ge loven dat de playmates zich van gewone mensen onderschei den, omdat ze een nietje heb ben. waar bij ons de navel zit. Verder is het best een aardig blad met goede stukken over hedendaagse Amerikaanse lite ratuur en bovenliggende nok- kenassen. Maar vooroordelen zijn hard nekkig en dus is en blijft Play boy een sexblad. Wat mij nu het meeste interes seert is de overweging waarom Carters public-relationsmensen hem hebben geadviseerd, dat interview toe te staan. Die overwegingen moeten er zijn, want in de strategie die tot het Witte Huis moet leiden, wordt n iets aan het toeval overgelaten Moest het beeld van Carter, de man die best weet, wat er in de wereld te koop is, een extra ac cent krijgen? Verdienden de aardsetrekjes van de kandidaat wat krachter gepenseeld te worden, omdat men immers tot een heilige bidt, maar hem niet de grootste macht op deze slechte wereld toevertrouwt9 Een voorbeeld van moewillig fouten maken om welke reden ook (angst, twijfel) lijkt het me niet. Daarom al niet, omdat er rondom een dergelijke kandi daat (lees William Manchesters "The making of a president") heel snel een soort inkapse- lingsproces op gang komt dat hem van de directe dagelijkse werkelijkheid vervreemdt Het legertje adviseurs dat hem in het zadel moet helpen vormt op den duur een cocon, waarbin nen zijn bewegingsvrijheid al- lencs meer beperkt raakt. Wat hij zegt en wat hij doet, wordt voorgeprogrammeerd Zo zelfs dat het eigenlijk maar de vraag is, of Carter dat van dat begeerde overspel nog wel zo precies weet. Presidentscampagnes gaan steeds meer de Orwelliaanse ontmenselijkte precisie verto nen. Met dit verschil dat de Big Bruther niet het mens gewor den geperverteerde systeem is, maar de enquete, het markton derzoek, de statistiek, het zeepmiddel dat het t.v - programma dat er zodadelijk komt, gesponsord heeft. Schakels De kleine middenstanderen het grootwinkelbedrijf dat hem oppeuzelt. Een oud gegeven. Herman Heijermans maakte er al een toneelstuk over "Scha kels", heette het. Is dat geen idee voor het Leidse amateur toneel en de opgeknapte schouwburg? Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7