cieba nodigt Actiecomité opgericht foor gezinsverzorging LEZERS SCHRIJVEN Dichter und Bauer van Broers en zus f' iLCC-actie (3) LCC-actie (4) LCC-actie(5) v.d. Water v.d. Water -\teun van politieke partijen nodig TERDAG 25 SEPTEMBER 1976 LEIDEN ,d€ 00 let Leids City Centrum voert met ,a averend succes een actie onder et mom "praten heeft geen zin". llijkbaar heeft raaskallen wel zin, yant met behulp van loze kreten, age beweringen, uit de lucht ge- repen beschuldigingen en dema- ogische leuzen en dat alles zonder nige argumenten, overrompelde et LCC by monde van voorzitter J. an Egmond de Leidse midden- tanders en het winkelend publiek, lij navraag bij de winkeliers in de lorsstraat en Steenstraat bij wie en affiche "Te Koop" achter het aam hing bleek niemand precies te Yeten waar het om ging. "Ze gaan le Morsstraat afsluiten", beweerde r zelfs één. Nadat een aantal de vare achtergrond van de actie had vernomen, haalden velen gauw hun iffiches van de ramen. Of zij gaven lan de tekst een andere wending loor o.a. "geen verkeer in de Steen- traat" er op te schrijven, i feel van de mensen die actie ge- i 'oerd hebben om de bus stad-uit lit de Steenstraat te krijgen werden i lelemaal nijdig toen zij hoorden i lat Van Egmond hun actie op vols- agen ongegronde redenen aan- [rijpt om zijn actie te steunen. Hij leweert nl. dat wethouder Waal de vens van de winkeliers om de au- o's weer in de straat te krijgen, leeft genegeerd. In werkelijkheid noet nadrukkelijk gesteld worden dat het NOOIT de bedoeling van de Steenstraatbewoners en winkeliers is geweest om de auto's in de straat te krijgen. Integendeel. Zo'n nood gedwongen situatie zou slechts tij delijk totdat de Turfmarktbrug ge repareerd is, geaccepteerd worden. Nu blijkt dat het verkeer niet dooi de straat hoeft, is hen dat duizend maal liever. Door nu volkomen ten onrechte de (geslaagde) Steen straatactie te verbinden aan de LCC-actie zijn ook veel mensen misleid, die zich indertijd solidair hebben verklaard. Zij voelen zich nu bedonderd omdat zij hun hand tekening onder de LCC-actie heb ben gezet, toen zij hoorden dat de Steenstraat er achter stond. Het werkelijke doel van de LCC- actie is om meer verkeer in de bin nenstad te krijgen, wat dan de mid denstanders ten goede zou moeten komen. De Haarlemmerstraat en tal van andere wandelgebieden in Nederlandse steden bewijzen het tegenovergestelde. Maar Van Eg mond wil niet alleen het verkeer in de Steenstraat, maar ook het ver keer van de Rijnsburgerweg via een brug bij molen de Valk "linea recta door laten rijden naar de Brees traat". Ook zouden er overal par keergarages moeten verschijnen, terwijl de Leidse binnenstad al zo'n 6000 parkeerplaatsen heeft. Dat heeft geen enkele binnenstad in Nederland. Bovendien staat een parkeerterrein aan de ir. Driessen- straat over de hele week maar voor 30 a 40% vol, evenals die bij molen De Valk. Gelukkig krijgen steeds meer men sen in de gaten dat degenen die mo reel en financieel achter de LCC- actie zitten de grootwinkelbedrij ven zoals V D, P C, C A. e.d. zijn. Zo werd de actie vanuit een kantoortje in het Gulden Vlies in de Breestraat georganiseerd, waar al leen al voor zo'n 600 gulden op re kening van C A werd getelefo neerd. Ook het public-relations bu reau Beauchez, dat de acties be denkt en helpt uitvoeren handelt net als bij de actie tegen de winkels luitingswet in opdracht van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Mensen, laat je niet voor het kar retje spannen van de belangen van het grootkapitaal. Reinout van Gulick Morsweg 2 leiden Bravo meneer Beijen voor uw PPR/D'66 stukje in deze krant van 20 september. Bravo! Aantrekke lijke gedachte: uitbreiding van het wandelgebied en aanpassing van het verkeer aan de binnenstad. Ook het LCC is als ik de actie goed be grepen heb, daarvoor. Maar dan graag een wandelgebied waar je ais consument kunt wandelen en win kelen zonder een diploma bergbe klimmer (Stationsplein) en zonder de kans te lopen door bussen (Steenstraat) of brommers (Haar lemmerstraat) omvergereden te worden. En graag een wandelge bied op minder dan vijf dagmarsen van de geparkeerde auto. Aanpassen van het verkeer aan de binnenstad, graag! Maar dan zal er toch wel een plan moeten zijn hoe dat verkeer zich moet aanpassen. Nu lijkt het erop dat het gemeente bestuur Gods water over Gods ak ker wil laten lopen. Het is toch we thouder Waal die het plan dat door het bedrijfsleven is ingediend van tafel heeft geveegd, zonder met een alternatief te komen! Natuurlijk, meneer Beijen, ik neem het u en ook het gemeentebestuur niet kwa lijk dat u geen oplossing voor de problemen van de binnenstad weet. Vanzelfsprekend zet je dan op vijf. zes plaatsen de stoomhamer erin. Je kunt nooit weten of er mis schien iets goeds uit voortkomt. Je moet toch immers van lotje getikt zijn om eerst een plan te maken en dan met het werk te beginnen? En dat laatste meneer Beijen is nu wat de winkeliers en hun adhesie- betuigers willen, niets meer maar als 't effe kan niets minder. J. B. STELCK, Breestraat 89, Leiden. De PSP afdeling Leiden heeft de afgelopen dagen met verontwaar diging kennis genomen van de ac ties die de middenstand aan de hand van het grootkapitaal van de grootwinkelbedrijven, meent te moeten voeren. Het Leids City Centrum suggereert in deze actie ten onrechte dat het in het belang van de middenstand is, dat de winkels in de binnenstad uitstekend te bereiken zijn voor au to's. Hoe het publiek dan rustig moet kunnen winkelen is voor het LCC punt twee. Terwijl de moge lijkheid voor het publiek om rustig winkel in, winkel uit te kunnen wandelen, juist het allerbelangrijk ste is voor de middenstand. Rustig, d.w.z. zonder gehinderd te worden door talloze her en der geparkeerde auto's, zonder drukke straten te moeten oversteken. Het LCC klaagt over een viertal "puinhopen". Gemakshalve gaat ze voorbij aan de door het verkeer veroorzaakte puinhoop in Mare- dorp en andere door het verkeer on leefbaar geworden wijken in de binnenstad. Gemakshalve praat het LCC niet over de puinhopen die nodig zijn om een maximale be reikbaarheid van de binnenstad voor auto's te realiseren: huizen die afgebroken moeten worden voor wegen en parkeerterreinen. Daarom vindt de PSP dat de bin nenstad zo spoedig mogelijk auto vrij gemaakt dient te worden. Daarom acht de PSP de maatrege len van dit college in dit verband onvoldoende. Tegelijkertijd met het autovrij ma ken van de binnenstad zal een aan tal maatregelen genomen moeten worden die dit mogelijk maken, zoals voldoende parkeergelegen heid rond de (binnen)stad, en vol doende gratis openbaar vervoer van en naar de verschillende wij ken en de parkeerterreinen (bus, minibus, tram en witkar). Het monsterverbond dat de mid denstand met haar grootste con current, het grootwinkelbedrijf, heeft gesloten, getuigt van een kortzichtige visie. Voor een zaa"k als V. en D. is het van belang dat de mensen met de auto er naar toe kunnen gaan. In het warenhuis heeft het winkelend publiek im mers geen last van de rond het wa renhuis rijdende en geparkeerde auto's. Bovendien ontneemt de au- todrukte rond het warenhuis en de overige winkels, de mensen de lust om verder te gaan winkelen. Men haalt alles in een zaak en niet meer bij de afzonderlijke middenstan ders. Dit tegenstrijdige belang tussen middenstand en grootwinkelbed rijf heeft de Leidse middenstand kennelijk niet door. Men voert een actie in het belang van het groot winkelbedrijf. Een actie die ver moedelijk ontsproten is aan het brein van het reclamebureau, dat door de raad voor grootwinkelbed rijven in de hand is genomen (zie het LD van 17 aug. jl Daarom vindt de PSP deze actie uiterst kwalijk, nog afgezien van het bedenkelijk lage niveau van deze actie. De PSP vecht ook, evenals het LCC zegt te doen, voor het behoud van een levend centrum. Maar, het LCC verstaat onder leven klaarblijkelijk een centrum vol lawaai. Lawaai van auto's op asfaltbanen, lawaai van sirenes op weg naar het zoveelste verkeersslachtoffer. De PSP wenst een centrum waarin de mensen zonder de overlast van veel verkeer kunnen wonen en winkelen. De PSP. wenst ook een versterking van de woonfunctie van de binnen stad. Dat dit in het belang is van de middenstand spreekt voor zich. meer bewoners, meer klanten. Het LCC zegt vol trots van zichzelf dat de middenstand en het groot winkelbedrijf' erin samenwerken. De PSP is van mening dat binnen het LCC het grootwinkelbedrijf samenwerkt om zijn concurrentie positie ten opzichte van de mid denstand te versterken en om de bewoners van de Leidse binnen stad er zo snel mogelijk uit te jagen. Namens het bestuur van de PSP afd. Leiden, PI ETER HOOGENDOORN. Janvossensteeg 62, Leiden. ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. Schouwburgdirecteur Hans van Dam wordt misschien financieel aa-nsprakelijk gesteld voor het ei genmachtig optreden bij de samen- stelling van het programmaboekje voor de opening van de schouw burg. Watze Tiesema, de schrijver van de openingsmusical "Wie be taalt het gelag" blijkt een man met een vooruitziende blik te zijn. CIEBA levert kan toorinrichtingen! Dat weet zo langza- merhand iedereen in Leiden en omstreken. Wat u misschien niet weet, is dat CIEBA een verrassende kollektie kantoormeubelen in de 4 grote toon zalen heeft. Daarom nodigt CIEBA u uit' Iedere werkdag (behalve zaterdag) van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Stap vandaag of morgen eens binnen op de Wm Barentszstraat 35 (De Waard) te Leiden. 31 In Leiden rijden vier orgels rond: Het Buikie, de Amazone. De Drie Accordeons en het Steenputje. In deze serie kan dat laatste orgel niet aan de orde komen. Orgelman Van Putten, de broer van de eigenaar van Het Buikie, wilde liever niet praten over g zijn orgel en zijn vak: "De enige plaats waar je nog kunt draaien is in het centrum, en dat wordt steeds slechter. De mensen komen niet :en meer naar de stad, ze gaan naar het winkelcentrum in Oegstgeest of \ll Leidsenhage", merkt hij teleurgesteld op. Hij gelooft niet dat het tij dainog te keren is ten gunste van het draaiorgel. Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Het is natuurlijk heel leuk van de Culturele Raad om te pleiten voor een intensiever gebruik van de Waag als sociaal-culturele accom modatie. Maar dat ze dat idee er door willen krijgen, door eerst de toneelzaal van het Heerenlogement en vervolgens de zalen van het Burcht-complex in de brand te ste ken, gaat kolom 7 wel wat te ver Dat er al twee reacties bij B en W zijn binnengekomen over de ver keersplannen van dit college, be wijst toch maar weer zonneklaar dat de procedure "volop ruimte laat voor iedereen om daadwerkelijk invloed uit te oefenen op de besluit vorming. Waar maakt die Raad voor het Grootwinkelbedrijf zich nou zo druk om? Dc "grote jongens" van de detailhandel hebben toch ook vesti- ginge^^ in LeidsenhageAarhof en straks in Winkelhof. V&D en C&A kunnen toch ook buiten Leiden aan nt verdienen. Die branden in de Leidse binnen stad zullen niet ontstaan zijn door oververhitte gemoederen rond de LCC-aktie? Zou Teekens wel een hinderwetver gunning hebben aangevraagd voor de start van de Tour de France in Leiden? e^lIDEN - "Ga maar werken r werken", krij- allemaal slechte wegen. Dan was je Martin Broers en zijn zuster twee, drie dagen weg, helemaal wel eens te horen als zij umn mansbakje en het draaiorgel de fVmazone" de straten langs gaan u% enor footste Van jongs af aan is Broers op de Gouwe heen. Onderweg moest je bij een boer slapen in het hooi. Na drie dagen kwam je dan draaiorgel, veruit het terug met vierenhalve gulden". Leiden, is een families- "In Hoogmade belde mijn vader eens aan bij een pastorie. De pas- p geweest met draaiorgels. "Ik toor kwam aan de deur en vroeg: u kunt toch beter gaan werken? Mijn vader antwoordde: hebt U dat net van God? Maar de pastoor vroeg weer of mijn vader geen werk kon vinden. Ik werk harder dan u, ant woordde hij. Toen mijn vader de week daarop weer aanbelde, kreeg 2ïl het volhouden zolang ik leef' 2-let grote orgel is tienduizenden Uldens waard, en reparaties vreteh eld. "Je kan er je brood mee ver lenen, maaar daar is alles mee ge légd. Het is hard pezen". teel mensen vinden de mensen die zeflet draaiorgels langs de deur ko- hij een kwartje. Die pastoor had uiien niet beter dan bedelaars. "Ze ker ingezien dat hij fout wa: o Jen er de achterkant niet van", zegt weest, want hij zei er niets "Jroers-en haalt zijn schouders op wetendheid van de men- lefroeg 'roeger was er veel armoe onder de jrgeldraaiers, er was ook veel meer Soms ontaardde dat die zo heette; Poppem vechtpartijen als twee orgeld- 'm. Het orgel ging nBaiers in eikaars wijk kw .siJVroeger moest iedereen orgel. Werkelijk waar, we warei ien soort slaven. Soms gingen we t naar Alphen. Dan gingen w lm vijf uur 's morgens weg met ee: (eteltje koffie of thee. Het ware "Vroeger kwamen we bij de ont groening ook op de sociëteit. Daar was toen ene Poppemus, ik weet niet of het een bijnaam was of dat noemde ze een trapje binnen, naar boven. Dat ging met altijd wel goed. Maar 's nachts aren moest het orgel weer naar beneden, ze te en dan waren ze helemaal lazerus. Om het orgel werd een groot touw gebonden, zodat het langzaam naar beneden kon Maar die Poppemus. Orgelman Broers bij het pronkstuk van de familie waarmee hij door de stad trekt, samen met zijn zus. die ging er onder staanDie nam het orgel op z'n rug, zeg maar, en die riep: laat maar los. Toen lieten ze het touw los en het orgel donderde zo over die Poppemus heen. Hij kreeg het hele orgel over zich en •brak z'n nek". "De mensen vinden een orgel wel leuk, maar dan zo af en toe. Er zijn wel vaste klanten: uit de Drucker- straat is er man van in de vijfenzes tig, die komt iedere zaterdag en dan vraagt-ie om Dichter und Bauer. Hij zegt dat-ie dat vroeger ook ge speeld heeft in een orkestje". "Ik hou zelf het meest van muziek die blijft: Strauss, en marsen: liever geen modern. Toen we het orgel kochten zaten er allemaal Belse boeken bij. Belse muziek, dat is heel kort, heel korte tonen, alsof het orgel staat te stotteren". "Ik heb me laten vertellen dat het orgel in België bij een stoomca- roussel stond. De Amazone is een Mortier die vroeger in zalen en op kermissen stond. Belse orgels zijn altijd groot Het is in Den Haag te recht gekomen en daar liepen er twee pony's voor: vandaar de naam Amazone. Tot voor vijf jaar hadden wij er ook een paard voor". Het orgel heeft zo'n vijfenhalf- honderd pijpen, denk ik. En elf re gisters. Bijvoorbeeld viool, celest, viberton, fluit 8, cello, bariton, baxofoon; dat is een pijp van Belse afkomst. Het orgel staat nu al weken stevig ingepakt in de Lege Werfsteeg. De windla en de balg lekken. Doordat de lucht ontsnapt uit allerlei kieren komt er geen goede toon meer uit. Het orgel moet voor een paar dui zend gulden in de reparatie. Het warme, droge weer is de boosdoe ner. De aanhoudende noordoos tenwind is warm en droog, waar door het hout en het leer van de blaasbalg uitdrogen. "Dat hele mooie weer, daar hebben wij niets aan. Normaal weer, dan is het wel te doen. Ach, met weinig ben je tevre den. Soms maak je een knappe week. Maar als het rotweer is, dan heb je weer minder". Er wordt hard gewerkt dat de windla en wind balg van de Ama zone voor drie oktober gerepareerd zijn, zodat dit grootste orgel van Leiden dan weer met alle kracht kan spelen. TOM MAAS laf£IDEN - De vakgroep ^felzijnswerk van de Alge- ,v^ene Bond van Ambtena- :uii heeft het initiatief ge- ^men om in Leiden een jmité Gezinsverzorging op oprichten. In dit comité zijn >orlopig al de stichting Ge- sverzorging Leiden, VA en de afdeling Lei- n van de PSP vertegen Aan tal van be- bkken instellingen is een ^jtnodiging gestuurd om de Jrste vergadering (donder dagavond, acht uur in club- inliis De Vrolijke Ark) bij te )ejonen. r tpt comité is opgericht om actie te irnjeren tegen de bezuinigingsmaat- Spelen van het ministerie van urjtM, die de Leidse stichting Ge- nsverzorging zwaar hebben ge- bffen. Zoals bekend was er enige [rake van een ontslag ven twee- eninderd, overwegend part-time be- ^eferdenhelpsters, inmiddels lijkt ontslag op grond van toezegging Hjn CRM te zijn afgewenteld. Een bevestiging heeft het oeftnistene echter nog steeds niet Istuurd. Ook al wordt dit ontslag voorko men, de stichting blijft in moeilijk heden. Er is een vacature-stop, waardoor helpsters, die ontslag nemen, niet kunnen worden ver vangen. De consequenties van de stop zijn aanzienlijk, omdat het ver loop in deze sector vrij groot is. Per week nemen gemiddeld zes help sters ontslag, dus moeten ook elke week bejaarden, die hulp nodig hebben, het zonder steun stellen. Was het in het verleden nog moge lijk om bij de Sociale Dienst hulp te vragen, die kans wordt bij het in werking treden van een nieuwe re geling op 4 oktober ook weggeno men. Alle aanvragen voor gezins en bejaardenhulp moeten dan worden ingediend bij de stichting gezins verzorging. Gevolg daarvan is dat de stichting het cliëntenbestand dat voorheen bij de sociale dienst was ondergebracht moet overne men. De vraag is echter of het mi nisterie voor die overname van cliënten genoeg hulpverleningsu ren beschikbaar gaat stellen. De stichting heeft op dit momemt door de vacature-stop al een vijftig tal onbezette plaatsen en de ver wachting is uitgesproken dat dit aantal tegen het einde van dit jaar is opgelopen tot honderd. Het minis terie heeft vorige week ook bekend gemaakt dat een uitbreiding van het personeelsbestand er voor '77 niet in zal zitten. Een uiterst penibele situatie voor de stichting. Het comité nu wil gaan proberen CRM zoveel mogelijk te dwingen toch meer geld te geven. Er is al een handtekeningenactie gevoerd en deze wordt vandaag in de Leidse binnenstad nog voortge zet. Ook het comité wijst in een pers communiqué op de tegenstrijdig heden in het beleid van CRM en Volksgezondheid. Op grond van door deze ministeries uitgebrachte nota's is de bouw van bejaardente huizen aan banden gelegd (alterna tief: bejaarden in eigen omgeving laten en hulp geven) en moet de op nametijd in ziekenhuizen bekort (alternatief: patiënten eerder naar huis en hulp geven), ook heeft het ministerie toegezegd dat de bezuin igingsmaatregelen niet negatief van invloed zouden zijn op de kwa liteit van het bejaardenwerk. De maatregelen zouden voorts geen aanslag betekenen op het aantal ar beidsplaatsen. Genoemde tegenstrijdigheden hebben al geleid tot een stroom van adhesiebetuigingen van Leidse ziekenhuizen en bejaardeninstel lingen. Langere opname in het zie kenhuis is als hulp thuis ontbreekt onvermijdelijk, maar betekent lo gischerwijs een kostenverzwaring voor het ministerie van Volksge zondheid. Opname in een bejaar dentehuis is uiteraard ook duurder dan hulp thuis, maar blijft boven dien moeilijk omdat in Leiden 1600 bejaarden op een plaats in een be jaardencentrum wachten Hulpbe hoevende bejaarden, die verstoken blijven van hulp, is het schrikbeeld dat de stichting en het comité door de hele gang van zaken nu voor ogen heeft. Door De door Anne van de Zande (PSP) aangevraagde interpellatie in de Leidse gemeenteraad zal, zo is be sloten, veertien dagen worden uit gesteld Overweging hierbij is, al dus Kees Walle van de PSP, dat het in deze zaak nodig steun van meer politieke partijen te krijgen. Ge poogd zal worden binnen veertien dagen samen met andere partijeen concrete voorstellen aan de ge meenteraad te formuleren die een oplossing van de problemen beo gen. Het stichtingsbestuur zal voorts opnieuw proberen een ge sprek met het ministerie te krijgen. Een eerder verzoek daartoe was door het ministerie van de hand gewezen, omdat een reeks brieven duidelijk genoeg zouden zijn. De stichting wijst er overigens op dat de huidige situatie te wijten is aan een fout bij CRM en niet aan een beleidsfout van de stichting zelf. De planning voor dit jaar is gemaakt op grond van toezeggin gen van CRM, maar is doorkruist door bezuinigingsmaatregelen. Gezinsverzorging vermoedt dat de bezuinigingsmaatregelen noodza kelijk zijn geworden omdat de op brengsten van een begin dit jaar in werking getreden retributierege ling aanzienlijk lager bleken dan was verwacht. De regeling bepaalt dat hulpaanvragers de hulp naar draagkracht moeten betalen. De bezuinigingsmaatregelen van CRM staan de verhuizing van de Stichting Gezinsverzorging niet in de weg, omdat de financiering van het aangekochte voormalige pand van platenmaatschappij CNR aan de Rembrandtstraat,uit een andere „pot" wordt betaald. De stichting is op dit moment nog ondergebracht in kantoorruimten aan de Haarlemmer straat en de Lange Mare.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3