Slapende honden zijn door Waal goed wakker geschud Vissen: een sport of diennmUhandeling? sport ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - Wethouder Waal zal wel vreemd opge keken hebben. Zich waarschijnlijk maar halfbe wust welke slapende honden hij wakker maakte, presenteerde hij op een warme middag in juni van dit jaar een plan voor de Breestraat en de marktenroute (dit is de route langs de Nieuwe Rijn en de Rijn, dus langs C. en A., het stadhuis en V. en D.). Door Joop Maat Dat plan is de belangrijkste aanlei ding voor de actie die midden stand en grootwinkelbedrijf op het ogenblik tegen de gemeente voeren. Misschien is het daarom wel wat naief, om te veronderstel len dat Waal niet zo goed wist welke gevolgen zijn plan zou hebben. Juist uit vrees voor die gevolgen kan hij besloten heb ben, het plan midden in de va kantieperiode te presenteren. Maar laten we nu niet direct het slechtste van onze wethouder denken, en eerst eens kijken wat Waal bij die gelegenheid zei. Dat was zo ongeveer het volgende: Het moet nu maar eens uit zijn met verkeer door de Breestraat. Er komen steeds meer auto's door die straat, zodat er bijna geen plaats meer over blijft voor voet gangers, fietsers en voor het openbaar vervoer. Waal zei er nog bij dat de binnenstad als geheel en vooral de Breestraat een stuk minder plezierig was geworden door al die auto's. Je kunt er na melijk niet ongestoord rondlo pen/ en/of winkelen. Dat kun je pas wanneer de Breestraat bij het voetgangersgebied in de binnen stad is betrokken. Niet plezierig Volgens Waal zullen de mensen in een straat met zoveel doorgaand autoverkeer als de Breestraat niet plezierig winkelen. Dat doen ze pas als die auto's weg zijn. Hij ging niet zo ver om te zeggen, dat - wil een straat een plezierige winkelstraat worden - dan ook al het verkeer eruit moet, dus ook (brom)fietsers, bussen en taxi's. Waal vindt dat deze laatste soor ten weggebruikers best over de Breestraat mogen blijven rijden. Niet iedereen is dat met hem eens. Daarover later meer. Eerst moet namelijk vastgesteld worden, dat in feite iedereen het met de wethouder eens is, dat de Breestraat voor het doorgaande autoverkeer moet worden afge sloten. Ook de woordvoerders van middenstand en grootwin kelbedrijf zeggen dat zij daar een voorstander van zijn. Er zijn ook wel middenstanders die de Breestraat graag willen houden zoals die is, maar die vormen maar een kleine minderheid. De Breestraat moet dus dicht voor het doorgaande autoverkeer. Dat is zelfs vastgelegd in een principe-besluit van de Leidse gemeenteraad, die al op 27 sep tember 1971 akkoord ging met een "nota inzake de vorming van een voetgangersgebied in de bin nenstad". Overigens stonden er in die nota wel meer dingen, die nooit zijn doorgegaan, maar dit terzijde. De gemeenteraad nam dit besluit vijf jaar geleden, en toen zat er nog een heel andere club we thouders in het stadhuis. Men kan dus moeilijk volhouden dat het Breestraat-plan het gevolg is van het voeren van partijpolitiek. De definitieve aanpak van de Breestraat is tot nu toe alleen maar uitgesteld. Als het niet lan ger willen uitstellen van drin gende zaken tot de politiek van dit college hoort, kan daar toch niet zoveel bezwaar tegen be staan. Grote troep Overigens zijn er volgens het col lege nog wel andere argumenten, op grond waarvan de aanpak van de Breestraat niet langer kan wachten. Dat zijn voornamelijk Volgens de plannen van de gemeente zal de bus over de Breestraat blijven rijden. Leidse Binnenstad (samenwer kingsorgaan van het binnenste delijk bedrijfsleven) eind juni had belegd. De Stichting, die op dat moment nog maar één van de drie aangekondigde rapporten had uitgebracht, zag haar eigen plannen namelijk behoorlijke doorkruist worden. De Stichting beschikte op dat mo ment namelijk al over het ver- keersrapport van het Deventer verkeersbureau Goudappel en Coffeng. Dat rapport had de Stichting in haar laatste rapport willen betrekken, zodat van de zijde van het bedrijfsleven een goed gefundeerd plan van actie voor de hele binnenstad zou ver schijnen. Stroomversnelling Door het plan van Waal werd deze opzet getorpedeerd. De besluit vorming over de Breestraat kwam daardoor in een voor het bedrijfsleven ongewenste stroomversnelling. Om een ge fundeerde bijdrage aan de dis cussie te kunnen leveren, zat er toen niets anders op dan het rap port van Goudappel en Coffeng eerder te publiceren dan gepland was. Dat gebeurde op 31 juli, en het rapport werd gepresenteerd als een verkeersplan, dat in op dracht van de Kamer van Koop handel was opgesteld. technische argumenten. De riole ring in de Breestraat is namelijk een grote troep, waar hoog nodig iets aan gedaan moet worden. Daarmee hangt samen dat de walmuur van de marktenroute over de hele lengte mede wordt verzwakt door de rioolbuizen, die door de walmuur heen in dc Nieuwe Rijn en de Rijn lozen. Sr is een direct verband tussen de aanpak van de Breestraat en die van de marktenroute. Tijdens het werk aan de Breestraat moet de marktenroute namelijk dienen als vervangende route. Maar de walmuren zijn er zo slecht aan toe, dat dip eerst moeten worden opgeknapt, voordat de Breestraat in z'n geheel kan worden aange pakt. Anders zou je de situatie kunnen krijgen, dat terwijl de hele Breestraat openligt, de wal muren van de marktenroute van ellende in elkaar zouden zakken, zodat daar ook geen verkeer meer mogelijk zou zijn. In dat geval zou het Leids City Centrum (het sa menwerkingsverband van mid denstand en grootwinkelbedrijf) Proefstuk Met het oog hierop zei Waal geko zen te hebben voor deze volgor de: Eerst een proefstuk maken op de Breestraat tussen de Koorn- brugsteeg (naast het stadhuis) en het Gangetje. Dat proefstuk zou volgens hem in het voorjaar van 1977 moeten worden aangelegd. De bus zou gedurende de werk zaamheden (ongeveer drie maanden) komend uit de richting van het station na het stadhuis links af de Koornbrugsteeg op moeten, om vervolgens rechtsaf via de Botermarkt en het Gan getje naar de Koorevaarstraat te rijden. Particuliere auto's zouden na het stadhuis via dfj Koorn brugsteeg weer terug moeten over de marktenroute in de rich ting van het Kort Rapenburg. Vervolgens zou de marktenroute worden aangepakt. Gedurende die tjjd zou de bus volgens de gemeente in twee richtingen over de Breestraat moeten rijden. Van dat moment af is er geen plaats meer voor de particuliere auto in de Breestraat. Overigens zegt Waal er in zijn zgn. "voorlopig ontwerp-preadvies" over de reconstructiewerkzaam heden niet bij hoe die ongeveer 50 bussen per uur, die er over de Breestraat rijden, in twee rich tingen over het dan inmiddels aangelegde proefstuk met een rijbaan van 4.5 meter (inclusief de strook voor (brom)fietsers moe ten rijden. En dat is niet toevallig, want het desbetreffende stuk in het plan klopt gewoon niet. Over het proefstuk zullen nooit bussen in twee richtingen kun nen rijden. Dus zal één bus- richting (in ieder geval tijdens de werkzaamheden aan de Boter markt, zeg maar bij C. en A. voor de deur) naar de singels of de city-ring moeten uitwijken. Dat zal trouwens ook moeten tijdens de werkzaamheden aan de rest van de Breestraat, want dan kan de bus ook maar in eén richting over de dan inmiddels gerecon strueerde marktenroute rijden. Bovendien is het te verwachten, dat wethouder Waal na de ervaringen in de Steenstraat toch wel iets genuanceerder is gaan denken over de mogelijkheden om bus sen in twee richtingen door een winkelstraat te laten rijden Haken en ogen Aan de uitvoering van het plan blij ken dus nogal wat haken en ogen te zitten, maar die moeten op te lossen zijn. Belangrijker is de vraag, of het plan als zodanig goed is. Want dat is volgens de winkeliers in de binnenstad be slist niet het geval. De kritiek op het plan was al direct te beluisteren op de voorlichtings- en discussie bijeenkomsten, die de Stichting De presentatie van het verkeer splan was mede bedoeld, om de discussie niet alleen op de Brees traat te richten, maar de aandacht te vestigen op de gevolgen die een ingreep in de Breestraat voor de hele binnenstad zou hebben. Wanneer er tegelijkertijd met de afsluiting van de Breestraat geen andere maatregelen zouden wor den genomen, zouden de funeste gevolgen niet te overzien zijn, al dus de Stichting Leidse Binnen stad. Die andere maatregelen zouden dan onder meer moeten inhouden het beter bereikbaar maken van de city-ring en uit breiding van de parkeermoge- lijkheden. Bovendien stelde de Stichting zich achter het advies van Goudappel en Coffeng, dat de bus niet over het afgesloten deel van de Brees traat zouden moeten blijven rij den, maar in twee richtingen over de marktenroute. krant verscheen, vooral van deze laatste suggestie niet veel heel. Volgens hem is tweezijdig bus- verkeer over de marktenroute beslist niet mogelijk, vooral om dat deze te smal is en yerbreding onhaalbaar is. Deze reactie van Waal werd later door de Kamer van Koophandel ongenuanceerd genoemd, vooral ook omdat Waal het verkeersplan op dat moment nog niet goed be studeerd kon hebben. In de loop van de maand augustus verscherpten de verhoudingen tussen het college enerzijds en het Leids City Centrum en de Stichting Leidse Binnenstad an derzijds. Een dag voordat de in formatieve bijeenkomst over de Breestraat-plannen zou worden gehouden, noemde de Stichting de inspraakprocedure een vorm van schijn-democratie. Volgens haar was de tijd, waarin het mo gelijk was op de plannen te reage ren veel te kort. Men zei er niet veel heil in te zien, de volgende dag inhoudelijk op de plannen te reageren. Op dat moment had inmiddels een medewerker van het public- relationsbureau Beauchez uit Den Haag zijn intrede gedaan. De landelijke Raad voor het Groot winkelbedrijf had dit bureau in geschakeld om actie te gaan voe ren tegen de plannen, zoals die onder meer in Leiden voor de binnenstad werden ontwikkeld. Gevolg van een en ander was, dat de inhoudelijke discussie over het Breestraat-plan van de zijde van het bedrijfsleven werd stop gezet, en er een actie op gang kwam die gericht is op het totale binnenstadsbeleid. Terwijl het voorlopig ontwerp- preadvies alleen over de Brees traat en de marktenroute spreekt, worden nu ook de Rijnsburger- weg, het Stationsplein, de Steen- straat en de Haarlemmerstraat er bijgesleept. Dit ligt overigens wel in de lijn, die de Stichting Leidse Binnenstad en het Leids City Centrum tot nu toe hebben ge volgd om niet uitsluitend over de Breestraat te willen praten, maar de plannen voor de Breestraat in te passen in een totaal-plan waarin de toegangswegen tot het centrum en de parkeermogelijk- heden zijn vastgelegd. Maar voordat een dergelijk plan op tafel ligt, zijn we al gauw ander half jaar verder. En om de zaak nog zo lang uit te stellen, vindt het college niet verantwoord. Niet alleen omdat daardoor de verblijfs- en winkelfunctie van met name de Breestraat steeds verder in het gedrang zou komen, maar ook omdat de toestand van de walmuren van de markten route geen verder uitstel toelaat. En vooral aan dat laatste veran dert de toch wel wat ongenuan ceerde actie van het Leids City Centrum niets. Is vissen nu werkelijk een sport of is het een ver maledijde vorm van dierenmishandeling? Het is een vraag die in de hengelhistorie steeds weer opduikt. Bij het doorbladeren van oude visbla- den kom je het strijk en zet steeds weer tegen. De hengelaar contra de dierenbeschermer. Ook in de kranten komen op gezette tijden de polemieken op gang tussen verwoede sportvissers en zij die een zeer grote lust tot bescherming hebben van alles wat leeft en bloeit. geten dat er toch nog wel wat koren onder het kaf zit. Kijken we even over de landsgren zen dan is er nog wel een aantal voorbeelden te geven van visserij, die in de ogen van dierenbescher mers - maar niet alleen van hen - een afzichtelijk moordpartij is. Neem bijvoorbeeld eens de jacht op de haai. U kent de plaatjes wel: aan dek van een schip enkele tientallen ontzielde haaien met daarnaast een trotse hengelaar. Enkele maanden geleden laaide de discussie plotseling weer op, nadat het NOS-programma "Frontaal" de voor- en tegenstanders van de hen gelsport tegenover elkaar zette. Aan de ene kant het hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Vereniging dat de visserij tot Bescherming van Dieren F. J. Tikkemeijer geholpen door de sympathieke bioloog-dichter Dick Hillenius en de bioloog-publicist Midas Dekkers. Aan de andere kant dr. R. ("Dolf') Boddeke, die steun kreeg van oud-AHB-voorzitter Kees Vrijling en prof. dr. F. J. Ver- hijen, hoogleraar in de vergelij kende biologie. De man die ver woede pogingen in het werk stelde om de "vechtenden" te scheiden was Herman Wigbold. Ik wil alle argumenten die toen op tafel kwa men hier niet herhalen, maar wat dieper ingaan op een aantal alge mene verschijnselen, die deze dis- serij in ons land op een objectieve steeds opnieuw beïnvloe- wijze te bekijken, dan moet Goede weg den. En dat is de overdrijving v Ik wil in dit artikel niet alleen de tegenstander tot de conclusie negatieve kanten van de hengel- beide partijen zich schuldig komen, dat er in de loop der jaren sport belichten, maar ook wijzen op maken. Om bijvoorbeeld camera's een enorme haaiehaak te voorschijn te halen om aan te tonen zijn algemeenheid slachtwerk" is, is een stukje de magogie, dat het bij de argeloze kij ker misschien aardig doet, maar in feite een exces is, waarvan ook de meeste sportvissers gruwen. Daarmee is de zaak natuurlijk niet goed gepraat. ADVERTENTIE ELAN VISBOTEN Zeew vis/lourt)olen met riemeh en certificaat v a 1495.- YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675.- BOOT - CENTRUM B.V. Goedpraten Dat 'goedpraten" was volgens mij ook de fout, die gemaakt werd van de kant van de sportvissers. Het heeft natuurlijk geen enkele zin om een visser te laten opdraven, die laat zien hoe hij - als hij een visje vangt - keuring zijn handen nat maakt - de hakensteker pakt om het visje te verwijderen en het vervol gens weer liefdevol terugzet. Want iedereen, die wel eens langs de wa terkant heeft gezeten, weet dat de praktijk nog wel eens iets anders is. Er zijn "weidelijke vissers" maar er zijn er ook bij, die het niet zo nauw nemen met de ongeschreven regels van de hengelsport. Resultaat van een dergelijke dis cussie is dan ook, dat de partijen zich steeds dieper ingraven in hun stellingen en steeds minder te over tuigen zijn van hun ongelijk, of ge deeltelijke ongelijk. Proberen we de ontwikkelingen van de sportvis- L en ander ten goede ver- tekenen, die aangeven dat we op de anderd is. goede weg zijn. Een van de duide- KoekeDan lijkste voorbeelden is wel dat we langzamerhand bezig zijn om de Die langzaam voortschrijdende fleur (dubbele haak) en de dreg mentaliteitsverandering kan voor (drietandhaak) uit de hengelsport een deel worden toegeschreven aan winkels te verdrijven. Door er het feit, dat „riviervis" zoals de steeds opnieuw op te hameren dat zoetwatervis vaak wordt genoemd, de enkele haak net zo goed vangt niet meer in trek is als consumptie- zie je dat steeds meer fabrikanten er vis. De hengelaar, die er werkelijk toe overgaan hun lepels, spinners, op uit gaat om te vissen voor de wobblers, of hoe ze ook mogen he- „koekepan", is tegenwoordig een ten. voorzien van een enkele haak. bezienswaardigheid geworden, dat Ook binnen de hengelsportorgani- het vissen voor de consumptie de saties wordt alles in het werk ge- wrede behandeling toch in zekere steld om de dreg uit te bannen. De mate in de hand werkt kunnen we NWS bijvoorbeeld probeert bij zien aan de grote verschillen, die er het ministerie van Landbouw en bestaan tussen de zoetwater- en de Visserij voor elkaar te krijgen dat zeevisserij. de dreg wordt verklaard tot verbo- Bij de laatste vorm van hengelsport den hengelattribuut. De Henge- wordt de vis door het merendeel laarsbond voor Leiden en Omstre- van de vissers gezien als „buit" en ken is daarop al vooruit gelopen en slechts door weinigen als „sportob- heeft de leden een verbod tot het ject". Waar de zoetwatervis meren- gebruik van de dreg ingesteld, deels weer in zijn element wordt te- En als er nog sportvissers mochten ruggezet, zijn er aan boord van de zijn, die niet overtuigd zijn van de zeevisserijschepen de plastic vuil- schade die een dreg in een vissen- niszakken en de plastic emmers, bek kan aanrichten, dan moet hij die volgestampt worden met plat- maar eens een dregje in de broek en rondvis. Vooral de makrelenvis- zak stoppen, en daarna proberen serij, waarvoor onze oosterburen om het ding er weer uit te halen, zoveel belangstelling tonen, is vaak Een andere indicatie dat wij als een afschuwelijke combinatie van sportvissers het langzamerhand bezitsdrang en geldelijk gewin. Het beginnen te begrijpen, is dat er in is helaas een feit, waar weals sport- ons land steeds minder competities niet omheen kunnen.^ Een worden gehouden waarbij prijzen i. „i - T- worden uitgeloofd voor diegene, Een toevallig passerende hengelaar wond zich nogal op - en terecht - toen hy zag dat een Belgische sportvisser een gevangen blei op een onpasselijke wijze onthaakte. Zo zijn er ook voorbeelden bekend - met name uit het noorden van het land - waarin de gevangen vis in zakken en netten wordt meeges leept naar het dichtstbijzijnde café om daar te worden gemeten of ge wogen. Een hamerhaai van 350 kilo dierenmishandeling? lengte van 4.70 meter: sportvisseri} of trieste zaak, al mogen we niet die de grootste vis vangt. Enkele ja ren geleden waren er nog verschil lende dagbladen, die dergelijke competities organiseerden. De vis sen moesten dan op een bepaald adres getoond worden. Omdat een vis nu eenmaal slecht buiten water kan, betekende dat de dood van vele recordexemplaren. Snoeken Hoe de mentaliteit zich wijzigde laat zich het best aflezen uit de ont wikkeling van de KRO Kanjer Ko ning Competitie, de meest bekende in ons land. Aanvankelijk werd voor elke vissoort een prijs uitge loofd. Ook voor die roofvissen, waarvan de bezetting in ons viswa ter veel te wensen overliet. Enkele jaren geleden viel' het besluit - mede op aandrang van de sportvisserij-organisaties - om in ieder geval geen prijzen meer uit te loven voor het melden van grote snoeken. Vorig jaar besloot de KRO om de competitie heleaal stop te zetten. Opvallende zaak is dat zich soms frappante verschillen voordoen in de wijze waarop een vis behandeld wordt. Dat geldt met name voor de wedstrijdsport. Ik heb bijvoor beeld met afgrijzen gezien hoe Bel gen en Nederlanders de vis ont- haakten tijdens de interlandwed strijd die in het Aarkanaal werd ge houden. Als het minuscule haakje wat te d iep zat werd het er vaak met bruut geweld uitgerukt. Om zo min mogelijk tijd te verliezen. Zorgvuldig Als je dan ziet dat er ook v gingen zijn, waar de vis steeds zorgvuldig wordt onthaakt, direct wordt gemeten, en daarna weer wordt teruggezet, dan is duidelijk dat met iets minder fanatisme de hengelsport naar buiten een veel betere indruk zou kunnen maken. Zoals gezegd: er is een tendens in de goede richting, maar het gaat langzaam. Voor mij staat echter eén ding vast: dat is dat natuurliefheb bers, dierenbeschermers en sport vissers geen „natuurlijke" vijanden behoeven te zijn. Wat meer begrip voor de bezwaren van de dierenbe scherming door de hengelaars, en wat meer oog hebben van de die renbescherming voor de sportvis ser, die weidelyk vist, kan veel pro blemen oplossen. En misschien kunnen dierenbeschermers en sportvissers dan nog eens geza menlijk ten strijde trekken tegen de a, die zich in de hengelsport toe voordoen. ADVERTENTIE De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11. tel. 124020

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17