Mafia krijgt geen kans in Zandvoort' Eerste legale speelcasino open op 1 oktober Casino-directeur Nico de Rooij: EXTRA 'ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976' Het Casino van Zandvoort zal het hele jaar geopend zijn, be halve op 4 mei. Zeven dagen per week van 's middags twee uur tot 's ochtends twee uur kunnen roulette en blackjack spelers er terecht. De entree bedraagt vijf gul den. Een weekkaart kost vijf tien en een maandkaart dertig gulden. Wie de leeftijd van achttien jaar nog niet heeft bereikt krijgt geen toegang tot het casino. Men moet zich voorts deugde lijk kunnen legitimeren. Aan de hand daarvan wordt men gere gistreerd. Er zijn geen specifieke kle dingsvoorschriften. "Gezien de opzet en de sfeer van het casino, verwachten we 's middags cor recte vrijetijdskleding en wordt 's avonds het dragen van een colbert door de heren op prijs gesteld", aldus directeur N. J. M. de Rooij van de Stichting Casinospelen. Een stropdas wordt niet meer als noodzake lijk attribuut gezien om er toch "correct" uit te zien. Maar wie 's zomers in zijn korte broek even naar binnen wil lopen, maakt geen schijn van kans. "We zul len echter over het algemeen zeer soepel optreden en niet al te nadrukkelijke eisen wat de kleding betreft stellen", zegt de heer De Rooij. Er staan twaalf roulettetafels in hét Casino van Zandvoort en vier black jack-tafels. De mi- mimuminzet varieert per tafel en bedraagt twee, vijf of tien gulden. In totaal biedt het Casino van Zandvoort plaats aan een kleine vijfhonderd bezoekers. De eventuele gokwinst is be lastingvrij. De kansspelbelas ting wordt door het casino zelf aan de staat afgedragen. Speltechnisch zullen de croupiers zich van de Franse taal bedienen. "Dat is èèn van de charme's van het spel. Dat hoort erbij", vindt directeur De Rooij. Dus de croupier zal bij het begin van het spel niet roe pen: "Spelen maar", maar "Fai- tes vosjeux". En als het balletje in het vakje rolt niet: "Ho, stop pen", maar "Rien ne va plus". Het casino beschikt over een uiterst effectieve luchtverver singsinstallatie, waardoor de temperatuur nooit hoger dan 23 graden kan worden. Bij aankleding van het ca sino zijn veel bruine en beige tinten gebruikt. De wanden zijn bekleed met licht beige, effen tapijt, afgewisseld met folie achtige materialen van koper en messing. Er is ook veel hout verwerkt in het interieur, waarin voorts veel planten groen opvalt. "Het interieur is met geen enkel ander casino te vergelij ken", zegt directeur De Rooij, die zich bij achttien buiten landse casino's oriënteerde over diverse aspecten, waaron der ook het gedragspatroon van Nederlanders aan de rouletteta fel. Het casinopersoneel krijgt een vast basissalaris; het uit eindelijke inkomen bestaat uit een vast percentage uit de tronc, de fooienpot. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van het Casino van Valkenburg. Het casino krijgt een plaats in het Odapark, waar de bekende Eurohal geheel wordt verbouwd. "Faites vosjeux". Op dit sein zal staatssecretaris Th. M. Hazekamp van Economische Zaken vrijdagavond 1 oktober omstreeks negen uur het eerste balletje werpen in de roulette van het Casino van Zandvoort. Waarmee het eerste speelhuis van de Nationale Stichting Casi nospelen officieel geopend is. En dan staat ons niets meer in de weg om zeven dagen per week van vroeg in de middag tot diep in de nacht onze gokdriften in een legaal casino de vrije loop te laten. Een glorieus moment moet dat zijn voor de voornamelijk uit het toerisme stammende lobby, die na jarenlange druk voor en achter de schermen, op 17 december vorig jaar het parlement overstag zag gaan. Waarna in een verrassend korte periode van negen-en-een- halve maand in de catacomben van Hotel Bouwes in Zandvoort het casino daadwerkelijk gestalte kreeg. Directeur Nico de Rooij van de Nationale Stichting Casinospelen na tientallen jaren lobbyen, thans het langverbeide glorieuze moment voor het toerisme. "Dat ene ogenblik, als dat eerste balletje rolt vrijdagavond, dat is in derdaad een zeer belangrijk mo ment". zegt directeur N. J. M. de Rooij van de Nationale Stichting Casinospelen op Schiphol, waar hij kantoor houdt. "Het is een groot feest na zoveel jaren van parlemen taire, ambtelijke en daadwerkelijke voorbereiding". Door Jan Kees Kokke Het parlement mag dan wel ge zwicht zijn, er is tenminste eèn mi nister, die we nooit in het casino zullen ontmoeten. Drs. Boersma van sociale zaken zei onlangs zeer nadrukkelijk: "Nee, mij zul je in een casino niet aantreffen. Ik ben er altijd op tegen geweest dat ze er zouden komen. Verdoemde kapita listische instellingen. Je trekt daarmee niet alleen de mafia aan. maar ook het gevaar dat hele ge zinsinkomens worden verspeeld. Of er al geen ellende genoeg is Die opmerking schiet uiteraard in het verkeerde keelgat van directeur De Rooij van de Stichting Casinos pelen. Hij vindt het op z'n zachtst gezegd een nogal ongenuanceerde uitlating voor een minister van so ciale zaken. "Laat ik voorop stellen dat ik de mening van mensen, die oprecht tegen het casino zijn bijvoorbeeld vanuit hun geloofsovertuiging, ten volle respecteer. Maar ik hoop wel j dat ze mij de kans zullen geven om aan te tonen wat wij met het casino tot stand zullen brengen. Het ca sino is meer dan zo maar een gokin- stelling". De Rooij trekt bedaard aan zijn pijp, neemt er de tijd voor zijn woorden weloverwogen te kiezen. "H<?t casino wordt in Nederland een nieuwe toeristische attractie, waar men, streng gereglementeerd een gokje kan wagen. Het maakt Nederland toeristisch aantrekke lijker. Ook buiten de seizoenen. Het is een uitstekende slecht-weer- aecommodatie. Met andere woor den, het casino kan ertoe bijdragen dat de horeca in de omgeving zijn personeel op bepaalde tijden niet naar huis hoeft te sturen. Het casino wordt trouwens meteen het groot ste bedrijf in Zandvoort.. Het is een nieuwe onderneming in ons land, die de komende vijf jaar een duizend-tal nieuwe arbeidsplaat sen schept. Dat kan Boersma we ten. En het zijn arbeidsplaatsen, die per man een vrij geringe investe ring vergen. Hoog gekwalifi ceerde arbeidsplaatsen boven dien". "Ik heb overigens zeer veel respect voor Boersma, maar ik begrijp dat hij dit soort opmerkingen plaatst met het oog op zijn politieke ach terban". Mafia "Ik verbaas me wél over zijn op merking over de mafia. Het casino is dusdanig gereglementeerd, dat de mafia er geen enkele kans krijgt. Maar dan ook geen enkele. Ik zou haast denken, dat minister Boersma niet voldoende kennis heeft genomen van de organisatie- en reglementatiebeschikking, die door de ministeries van justitie en economische zaken zijn opgesteld. Daarin staat onder meer dat de winsten volledig in de staatskas vloeien. En dat geen enkel particu lier persoon of instelling op eniger lei wijze dan ook in de bedrijfsre sultaten kan participeren". "En wat die opmerking over het ge zinsinkomen betreft, vind ik het spijtig dat Boersma deze van toe passing acht op het casino. Wij moeten allemaal elke dag als goede huisvaders ons gezinsbudget be steden. En dan zijn er vandaag de dag helaas talloze mogelijkheden tot onverantwoorde uitgaven. Hoe vaak worden we anno 1976 niet ge confronteerd met verkooptechnie ken. waar mensen de dupe van worden. Hoeveel gezinnen komen niet in de narigheid, omdat ze zo nodig een auto of een ander duur gebruiksmiddel moeten aanschaf fen". "Ik wil met zeer veel nadruk zeggen dat wij alles zullen doen om te voorkomen dat zich situaties zullen voordoen, zoals die voortleven uit het rijke verleden van beroemde casino's als Baden-Baden of Monte Carlo". Geen Las Vegas-achtige mafiatoe- standen dus in de Nederlandse ca sino's. Hoewel het niet veel heeft gescheeld. Want was het niet drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, voor zitter van het bestuur van de Stich ting Casinospelen, die begin dit jaar pleitte voor het Amerikaanse sys teem van casino's "runnen". Zijn medebestuursleden haastten zich daarop zich te distancieren van de opmerking. En dat was maar beter ook, gezien net feit dat de roulet te's die op Amerikaanse wijze draaien, meer dan alleen maar dui zenden toeristen trekken, maar ook heel wat minder plezierige perso- De heer De Rooij ontkent dat drs. Van der Kamp zo gecharmeerd zou zijn van het Amerikaanse systeem. Wel vond hij de hele omkleding en de shows rond het casino in Las Vegas dat hij bezocht, aardig. De mening van de heer Van der Kamp zou onjuist zijn overgekomen. Dat het toerisme en aanver wante bedrijfsleven van het begin af aan de boventoon heeft geblazen bij het van de grond brengen van het casino in Nederland mag meni geen dan niet lekker hebben geze ten, De Rooij vindt het niet meer dan logisch. "Het casino is een toe ristische trekpleister van de eerste orde". De Rooij is het duidelijk niet eens met de mensen, die zeggen: "Wat heeft het toerisme met een speel bank te maken. Is een speelbank niet een strikt financieel bedrijf'. "Nee", zegt De Rooij. "Het casino heeft een duidelijke relatie met het toerisme, net als bijvoorbeeld Ma- durodam, de Efteling of de Flevo- hof. Pas in tweede instantie is het een financieel bedrijf'. Carrière Nico de Rooij (44) die zelf zijn car rière in het toerisme maakte - via Centouri en het Amsterdamse VW, kwam hij bij het Nationaal Bureau voor Toerisme - hoopt, zo zegt hij, in zijn huidige functie als directeur van het casinowezen in Nederland, iets terug te kunnen doen voor datzelfde toerisme. Met een staf van twaalf man diri geert hij de voorbereidende werk zaamheden vanuit z'n kantoor op Schiphol. Waarom Schiphol? Nee, niet omdat de luchthaven straks mogelijk een belangrijke levensader voor het ca sino wordt, als de in samen werking met de VW's via georga niseerde "goktoers", stromen bui tenlanders naar Nederland hoopt te halen. Met deze trips wil en mag de Stichting Casinospelen zichzelf niet persoonlijk bezighouden. Nee, De Rooij koos zijn kantoor op Schiphol, omdat hij vandaar uit in een wip te bestemder plaatse is. Die bestemmingen zijn met name Oos tenrijk, waar hij in anderhalf uur naar toe vliegt om de mensen van de Osterreichische Spielbanken te consulteren, met wie de Neder landse casino's worden opgezet. Met de City-Hopper van de NLM vliegt hij in 35 minuten naar Lim burg, waar eind april, begin mei het casino in Valkenburg wordt geopend. Met de auto zit hij op een steenworp afstand van het oplei dingscentrum voor het casinoper soneel in Haarlem. Zandvoort ligt slechts luttele kilometers verder. En Den Haag. waar in het najaar van 1978 het derde casino in het Kurhaus gepland is, is voor overleg met de diverse ministeries ook al makkelijk bereikbaar vanuit SchiDhol. "Nee", zegt Nico de Rooij, "nie mand heeft ons nog gezegd dat het geen geweldige vondst was om hier te gaan zitten." Planning Aan de wand van zijn kantoor hangt een op het eerste oog inge wikkeld schema: de hele planning van de casino's tot 1977. Het schema is verdeeld in de onder werpen bouw, voorlichting, direc tie, financiële administratie, spel techniek, personeel. "Het is de rug- gegraat van de voorbereiding", zegt de Rooij. "Tot nu toe is alles precies volgens de planning verlopen". In het opleidingscentrum van de Stichting Casinospelen te Haarlem zal volgende week aan de eerste groep van 35 croupiers het diploma worden uitgereikt. De cursus heeft vier maanden geduurd. Ongeveer de helft van de cursisten heeft de eindstreep gehaald. In het Casino van Zandvoort zullen 135 croupiers nodig zijn. Aanvankelijk zijn er daarvan honderd uit het buiten land, omdat de 35 Nederlandse croupiers nog niet over de noodza kelijk geachte 3 tot 5 jaar praktij kervaring beschikken. Voor de overheid wordt het casino ongetwijfeld een lucratieve aange legenheid. De staat heeft er geen cent in hoeven financieren. Het aanloopkrediet om de zaken op stapel te zetten van 7,8 miljoen gul den werd door de Nederlandsche Middenstands Bank geleverd. Winst Deskundigen schatten dat een tafel in een willekeurig casino per jaar een winst opbrengt van een half tot een miljoen gulden. De Rooij heeft er geen idee van hoeveel het Casino van Zandvoort de Nederlandse staat jaarlijks zal opleveren. "Elke prognose zou een verkeerde zijn", meent hij. "Na zes maanden zullen we proberen een indicatie te geven. De Stichting Casinospelen zal in elk geval jaarlijks een finan cieel verslag publiceren". Hoewel De Rooij steeds nadrukke lijk het feit naar voren brengt, dat de Stiohting Casinospelen de grootst mogelijke openheid wil be trachten, blijven een paar zaken nog steeds niet helemaal duidelijk. Eèn van die zaken is de samenwer king met de "Ostereichische Spiel banken A. G.", die in ruil voor de hulp bij het opzetten van de Neder landse casino's voor onbepaalde tijd een onbekend percentage van de brutowinst ontvangt. Een an dere kwestie is de overeenkomst met Bouwes. Misschien dat het jaarverslag straks uitkomst verschaft over het financiële reilen en zeilen van de Nederlandse casino's. Bedrijvigheid in een speelcasino: binnenkort ook in Nederland een ver- trow>d beeld.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13