Fred Hemmes na goede tip langs Yair Wertheimer BS-AMERIKANENBELOFTE FIA ontneemt Hunt zege in GP Engeland Davis Cup-team met 2-0 voor Barazzutti verrast Lugdunum-RKAVV "ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 MOTORSPORT - Een 70-jarige Oostenrijkse is gisteren door één van de deelnemers van de Motor- eesdaagse in Zeltweg (Oos.) aange reden. De vrouw överleed later aan v haar verwondingen, d e_ WIELRENNEN -Joop Zoetemelk is gisteren in Montjuich by Barce- g lona tweede geworden in de Klim- k koers. Michel Pollentier won de 23 kilometer lange tijdrit Maertens ;e werd vierde, Van Impe zevende. k MOTORSPORT - De 24-i u van Oss is (voorlopig van de baan. De organisatoren kregen van B. en il W. van Oss geen toestemming om dit jaar een lange afstandsrace te houden. n WIELRENNEN - Eddy Merckx P heeft in Bourges een wielerwed strijd over 100 kilometer gewon- n nen. Jean-Pierre Danguillaume ij werd tweede. 11 HOCKEY - Het Nederlands jeugd- r team heeft zijn tweede wedstrijd 7 bm het Europese kampioenschap in Polen met 3-0 gewonnen van Frankrijk. J HOCKEY - Het Nederlandse A-team heeft gisteren in Poznan 1 (Polen) met 2-4 verloren van Oost Duitsland. Het was de openings wedstrijd van het vierlandentoer- nooi, dat ter omlysting van de Eu ropese jeugdkampioenschap hoc key wordt gehouden. VOETBAL - Voor de Duitse com petitie won Borussia Möncheng- Iladbach gisteren met 6-0 van Rot Weiss Essen. Braunschweig ver sloeg de Hamburger SV met 2-0. KATWIJK - De Leidse eredivisie-basketbalclub Mer- casol heeft de afgelopen jaren, deels onder een andere naam (Bona Stars, B.S. Leiden) heel wat Amerikaanse spelers ver sleten. Veel van die Amerika nen hebben Leiden, ondanks hun soms grenzeloze populari teit (Webster, Allen, Williams), meer ellende dan gemak be zorgd. Dat kwam voor een niet onaanzienlijk deel door de weinig volwassen opvang door de Leidse club van zijn buiten landse krachten, maar ook door de vaak ongelukkige keuze van de Leidse technische en be stuurlijk staf. Het gerommel met Amerikaanse spelers heeft Mercasol heel wat wedstryden gekost en de prognoses voor dit seizoen moeten dan ook geënt worden op de verwachting ont rent het blijven van het huidige Amerikaanse duo Bartolo- me-Bell. Het eerste optreden van beide spelers, afgelopen zaterdag bij de competitiestart tegen het Haarlemse Buitoni, houdt een belofte in voor dit seizoen. Het in verrassend grote getale op gekomen publiek zag Mercasol na een bijzonder spannende en spectaculaire wedstrijd op het nippertje verliezen (66-70) en beloonde met name het spel van de twee Amerikanen met een staande ovatie. Mercasol lijkt dit jaar eindelijk eens goed "ge schoten" te hebben. Vic Barto- lome, die aanstaande woensdag 28 jaar wordt, is geen onbe kende in het Nederlandse bas ketbal en is tevens geen vreemde voor Leiden-coach Hennie Bolm. De rustige, boomlange (2.13 m) Amerikaan uit Califomié is vorige week aan zijn vierde seizoen in Nederland begonnen. Anderhalf seizoen speelde hij onder Hennie Blom bij het inmiddels opgeheven Typsoos, samen met zijn bijna onafscheidelijke partner Gary Freeman. Freeman en Barto- lome speelden het afgelopen jaar voor Buitoni en nu is het tweetal, dat in Amerika uit kwam voor Oregon State Uni versity, weer uit elkaar. Barto- lome kent het vaderlandse bas ketbal, hij weet de weg, en spreekt een beetje de taal, dankzij steun van vriendin Ni- colette. Bartolome: "Ik zal hier zeker niet weglopen. Ik heb het hier bijzonder naar mijn zin. Ik mag Hennie erg graag, wij heb ben een fijn team, ik heb een goede flat, wat wil je nog meer?". Door Bert Jacobs Bartolome praat ontspannen in de ruime Katwijkse flat, die hij deelt met zijn vriendin en met ploeggenoot Bell. Hij praat over de kansen van Mercasol tegen Delta Lloyd, het uitschakelen van Hank Smith, over drie jaar basketbal in Nederland en over Buitoni. Greg Bell houdt zich een beetje afzijdig. De 23-jarige donkere atleet uit Ohio is pas anderhalve week in Nederland en luistert aandachtig naar de verhalen van Bartolome, stelt vragen over landgenoten en ontleedt samen met Vic het team van Delta Lloyd., Vic Bartolome: "Het Neder landse basketbal is de laatste ja ren veel veranderd. Gisteren had ik het er nog over met Gary. Toen wij hier drie jaar geleden kwamen waren er in de eredivi sie nog uitslagen als 152-76 (Leiden tegen Haarlem Cardi nals) heel gewoon, nu heeft ie der team een gelijke winstkans. Dat heeft de sport attractiever gemaakt voor het publiek, de vooruitgang is onmiskenbaar. Kijk ook maar naar het afgelo pen seizoen: hoeveel proble men hadden wij niet met teams als Mercasol en Arke. Dit jaar valt misschien alleen BC Markt er een beetje buiten". Bartolome bekeek het afgelo pen seizoen Mercasol van af stand. De niet spectaculair re- boundende, maar wel veel ball- len pakkende Amerikaan, ge kenmerkt door zijn rust en mooie sprongschotje even bui ten de bucket, kan daarom een goede vergelijking maken tus sen het "oude" en "nieuwe" Mercasol. Hij koppelt daaraan een voorzichtige kansbereke ning voor de thuiswedstrijd van vandaag tegen Delta Lloyd. een ploeg waarvan hij met Buitoni vijfmaal won. "De meeste men sen beseffen het nog niet, maar Mercasol hoeft dit jaar Voor niemand onder te doen. De jonge spelers hebben vorig jaar onbevangen kunnen spelen, er waren geen Amerikanen en er viel niets te verliezen. Dat werkt nu door, wij zijn voor niemand bang. Delta Lloyd draait om Hank Smith. Smith maakt alles met zijn rechterhand, dus daarop moet je hem verdedi gen. Daarbij mag hun tweede Amerikaan Davis niet te veel ruimte krijgen voor simpele balletjes Op papier lijkt het vrij makkelijk. Ik denk dat het team dat de rebound beheerst de wedstrijd zal kunnen winnen. Uit de rebound kan een goede break komen. De stemming is goed, wij hebben een goede kans. alleeen vervelend dat Pe ter Kop (rebounder en afstand- schutter) nog geblesseerd is". Gregory Bell doorbreekt het stilzwijgen. Hij vraagt naar de lengte van enkele Amster damse spelers. Vertelt over zijn eerste optreden bij Mercasol: "Ik ben niet tevreden. Ik begin niet graag ergens zonder in goede vorm te zijn. Normaal trainde ik éénmaal per dag, toen ik vorige week hier kwam had ik echter twee maanden niets gedaan en dat werkte door in de wedstrijd. Buitoni heeft het goed gespeeld. Hun coach is een vakman, dat zag je zo. Pre cies op het juiste moment nam hij een time-out, reorganiseerde aanval en verdediging en bracht Collins weer in het veld, die met steals de wedstrijd besliste". Ook Bell is positief over zijn ei gen ploeg, hij roemt met name het verdedigingspotentieel en ondersteunt daarmee de stel ling van Bartolome dat Merca sol op zijn verdediging dit jaar nog wedstrijden zal gaan win nen. De twee Amerikanen to nen zich tevreden en kunnen goed met elkaar opschieten. Bartolome: "Tegenwoordig werken de clubs niet meer met makelaars, maar schakelen hun spelers of oud-spelers in om in de eigen vriendenkring nieuwe krachten te vinden. Dat werkt beter. Ik heb Gregory de afge lopen zomer in Ohio opgebeld. Hij speelde voor het universi teitsteam van mijn woonplaats Santa Barbara". Bell: "Ik was in Ohio bij mijn familie, voorbe reidingen aan het treffen om naar Luik te gaan. De aanbie ding van Vic en Mercasol trok me meer dan de tegenstrijdige contacten met België. Ik ben blij dat ik nu hier ben. Op dit ogenblik heb ik eigenlijk maar één wens: een platenspeler. En winnen natuurlijk...". speelde. Hij: ,De VELP - Het had maar weinig ge scheeld of de DavisCup-wedstrijd tussen Nederland en Israël op het doodstille tennispark van Beek huizen in Velp was na de eerste dag nog een volkomen open zaak. De nieuwe assistent-bodscoach Fred Hemmes worstelde urenlang om zich in de tweede partij te ontdoen van de nummer 1 van Israël, Yaii Wetheimer (21). Net toen de Belgi sche referee Maud, via de arbiter had laten weten dat er in verband met de invallende duisternis nog twee games zouden worden ge- ADVERTENTIE WELKE VOETBALVERENIGING WINT DIT SEIZOEN DE GROTE ZWARTE W0LFBEKER V.T.L. WINNAAR 1975-1976. U KOOPT BIJ ONS ALTIJD MET 10-15% KORTING OP VERTOON VER. LIDMAATSCHAP LANGE MARE 104-LEIDEN BIJ DE HAARLEMMERSTR. ZONDAG A.S. Aanvang 14.00 uur LDWS-VERBURCH Aangeboden door ,,'t Kaas- en Notenhuisje" speeld. hakte Hemmes tot grote op luchting van de nog geen 100 toe schouwers en zichzelf de moeilijke knoop door en bracht zijn land op veilige afstand van 2-0. Dat ging via de ingewikkelde cijfers van 5-7, 8-6, 1-6. 6-4, 6-0. In het eerste enkelspel had kam pioen Louk Sanders tamelijk on bedreigd het eerste punt voor Ne derland veilig gesteld tegen Schlomo Glickstein (18) met 6-2, 6-4,6-1 na een 3-4 achterstand in de tweede set (service-verlies). Omdat onze landgenoot toen in de mening verkeerde dat hij met een set achter de hand en een 3-1 voorsprong wel in hoog tempo van leer kon trek ken. Maar ook Sanders moest erva ren dat tennissen toch niet zo'n eenvoudige zaak is, zeker niet op het trage gravel. Sanders laten "Ja, ik wist dat de man niet gevaarlijk was, maar hij speelde erg rommelig en raakte soms de ballen maar half en dan moet je toch weer goed op je tellen passen". Glickstein was in ieder geval nogal teleurgesteld over de snelle neder laag getuige het feit, dat hij zijn sta len racket tegen de grond smeet toen hij bij de stoel van zijn aan voerder Jozef Stabholz terugkeer de, die hem tijdens de partij hele verhandelingen in het oor had ge- sluiterd. Het had niet mogen baten. Sanders bewaarde na dat mislukte avontuurtje van de tweede set ver der zijn geduld, hoe moeilijk dat ook voor hem is, en liet het verder aan Fred Hemmes om de sprong verder uit te bouwen. Hemmes echter werd, zoals zovelen in het altijd musterieuse Davis- Cup-gebeuren, beslopen door die loodzware last van het voor zijn land te moeten spelen. Hemmes later "Ik had de laatste tijd toch zo goed en vast gespeeld en nu ging het ineens helemaal niet. Hij zag na een voorsprong van 2-0 en 3-2 de eerste set met 5-7 door zijn trillende vingers glippen. Vooral omdat zijn topspin- forehand geen enkele diepte had en hij soms iets teveel forceerde. Hij bestookte bovendien teveel de backhand van zijn tegenstander, die zich daarop tenslotte volkomen ging inspelen. Hemmes mocht van geluk spreken dat de Israëliër dat ook bij hem deed, want de back hand van Hemmes mocht dan vooral verdedigend zijn, hij was een stuk beter dan zijn forehand. Ondanks dubieuze beslissingen waardoor het in plaats van 6-5 voor Hemmes 6-6 werd (gebrek aan vastberadenheid van arbiter Mer- cier tegenover de referee) redde Hemmes de tweede set met 8-6, maar hij bleek daarna toch aange slagen en verspeelde de derde set kansloos met 1-6. De pauze deed hem goed en hij kreeg toen einde lijk de hint van de dag (onbegrijpe lijk dat aanvoerder Van Breukelen daar niet eerder op gekomen was) de bal door het midden te retourne ren en dan de netpositie te nemen. Dat deed zijn werk. Hemmes sleepte de vierde set, door de service-game van Wertheimer tot slot op love te winnen met 6-4 in de wacht, waarmee de zware tegen stand van de atletische Israëliër voorgoed was gebroken. Hemmes was nu weer helemaal zichzelf en ging met vlag en wimpel, zeer knap spelend, naar de zege met 6-0. Het kan nu nauwelijks meer missen dat Nederland de volgende (derde) ronde tegen Joegoslavië bereikt, dat overigens pas in mei volgend jaar moet worden bestreden. t Wertheimer retourneert. De Israëliër verloor ROME - In de halve finale wed strijd om de Davis Cup tussen Italië en Australië in Rome is de stand na de eerste dag 1-1. Na dat Baruzzutti het eerste enkel spel tegen Newcombe had ge wonnen, kon Italié's nummer een Adriano Panatta het niet redden tegen John Alexander: 5-7, 3-6, 4-6. In diverse plaatsen in Europa zijn gisteren wedstrijden ge speeld in de Europese zone, tweede ronde. In Wenen nam Oostenrijk een voorsprong van 2-0 tegen Fin land. In Schuren (Zwi.) be zorgde de 17-jarige Heinz Gün- thardt Zwitserland een voor sprong van 1-0 op Rhodesië door met 6-16-2,6-0 te winnen van Des Mackenzie. Monaco plaatste zich voor de derde ronde door in Lissabon een beslissende voorsprong van 3-0 te nemen op Portugal. In Warschau staat Polen na de eer ste dag, in een wedstrijd voor de eerste ronde tegen Noorwegen, voor met 2-0.' PARIJS - Meer en meer wordt het wereldkampioenschap der cou reurs dit jaar een farce. Gisteren heeft de sportcommissie van de FIA de internationale automobiel federatie) namelijk James Hunt de overwinning in de Grote Prijs van Engeland afgenomen. De zege werd toegewezen aan Niki Lauda die indertijd op Brands Hatch als tweede achter McLarenrijder Hunt was geëindigd. De diskwalificatie van Hunt is het gevolg van een pro test van Ferrari, de stal van Lauda. Bij de start van de Britse Grand Prix namelijk was het - door schuld van Ferrari-rijder Clay Regazzoni notabene - tot een massale botsing gekomen waarbij de McLaren van Hunt zo zwaar werd beschadigd dat hy toen er opnieuw werd gestart met zijn reservewagen verscheen. Dit nu is officieel tegen de regels maar juist omdat Ferraririjder Re gazzoni het ongeluk had veroor zaakt lag een protest van de Ita liaanse stal toen Hunt in de race voor Lauda was geëidigd niet voor de hand. Ferrari protesteerde wel, kreeg de Britse zege alsnog toege wezen en dat heeft tot gevolg dat de drie resterende races voor het we reldkampioenschap vrywel over bodig zijn omdat Niki Lauda nu aan éen punt genoeg heeft om zijn we reldtitel veilig te stellen. Dat bete kent dat hij aan een paar redelijke klasseringen genoeg heeft. Voor de organisatoren van de Grote Prijzen van Canada, Amerika en Japan moet de beslissing hard aan komen. Immers in plaats van te kunnen adverteren met een zij aan zij gevecht tussen Lauda en Hunt om de wereldtitel, kunnen zij de toeschouwers nu in wezen maar weinig spectaculairs meer aanbie den. Sterker nog: alle kans bestaat dat de sponsor van McLaren, Texaco-Marlboro zal besluiten om de McLarens voor deze laatste drie races terug te trekken. Voor James Hunt is het een hard gelag. De man die dit seizoen de Grote Prijs Nederland won werd op Monzi de Grote Prijs van Italië door de or ganisatoren daar op alle mogelijke manieren tegengewerkt. Op de be schuldiging dat hij benzine vaneen te hoog oktaangetal had gebruikt tijdens de training - het oktaangetal was inderdaad een fractie te hoog - werd hij bij de start achteraan het veld geplaatst en was kansloos voor de zege. Wat betreft de puntenverdeling: na Monza was de stand Lauda 61 en Hunt 56. Nu na de diskwalificatie van de Brit heeft Lauda 64 punten en Hunt 47 punten. De achterstand bedraagt dus 17 punten. Therore- tisch kan de Brit nog wereldkam pioen worden. Als hij de drie reste rende races wint krijgt hij 27 pun ten erbij. In dat (onwaarschijnlijke) geval heeft Lauda aan elf punten echter genoeg om zijn titel toch nog te prolongeren. PIM STOEL Zondag a.s. 2 uur Terrein aan de Oegstgeesterwey.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11