De dood waart rond Nederlandse circuits op Wereldrecor Rompelberg Wethouder Waal verheugd! over nieuw plan van C&A Hef ongelijke huurverhoging in Leiden op Schuld vliegramp bij verkeerstoren Uitstel voor Culterra ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1976 ~£ATI Door Hans Soeters Stadskanaal 19 september: Tij dens de trainingen op het straten- circuit, waar de plaatselijke motor club voor de tweede maal dit jaar motorraces houdt, komt de 27- jarige Jan Hardonk om het leven. Een defekt aan de remleiding van zijn Harley Davidson wordt hem bij het naderen van een haakse bocht noodlottig. De Arnhemmer is de vijfde coureur die dit jaar op een Nederlands circuit de dood vindt. Vyf doden. Een onrustbarend aan tal? Vergeleken met het omstreden circuit op het Engelse eiland Man, waar op een en hetzelfde parcours in 64 jaar 106 mensen om het leven kwamen, niet eens zo onthutsend veel. Alleen al in de maanden juli, augustus en september worden er in Nederland - onder auspiciën van de KNMV - meer dan veertig wed strijden verreden, terwijl ook de "wilde" bond, de NMB, een goed gevulde wedstrijdkalender opstelt. Vijf ongelukken met dodelijke af loop. Even zovele keren haastten de organisatoren zich communiqués te verstrekken; dat hén geen blaam trof Hilvarenbeek 11 april: De West duitser Gerard Thurow wordt de eerste coureur die een valpartij op Nederlandse bodem met de dood bekoopt. Stadskanaal 7 juni: Tijdens gras baanraces komt een andere West duitser, Frans Neumann, om het leven. Drie landgenoten: Zimmer- mann, Schneider en Schwarze worden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De races worden gestaakt. Zandvoort 20 juni: Cok Haanskorf uit Langeweg komt met zijn 750cc Suzuki ten val en wordt naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij en kele dagen later aan de gevolgen van zijn verwondingen overlijdt. Drie andere coureurs maken slechts "onbeduidende" schuiver- tjes. Oldebroek 15 augustus: Op het smalle 3320 meter lange Vree- circuit hebben zich in elf jaar geen ernstige ongelukken voorgedaan. Ditmaal gaat het fout. Tijdens de training crasht Martin Jansen die pas enkele uren later in het zieken huis bij kennis komt. 's Middags komt de eerstejaars coureur Martin van Tol te snel de Slangenbocht uit, raakt in de strobalen en carambo leert het circuit over. Door de klap tegen een boom moet de 24-jarige Aalsmeerse timmerman op slag dood zijn geweest. De vierde dode dit jaar. De races gaan door. Stadskanaal 19 september: Jan Hardonk wordt de vijfde coureur die op een Nederlands circuit om het leven komt. "Maar" vijf doden. En nog steeds wordt er heftig ge discussieerd over de vraag, of het rijden op stratencircuits nog ver antwoord is. Gewone wegen, die eens per jaar door plaatselijke mo torclubs worden "omgebouwd" tot circuits, waarop temidden van het enkele meters van het wegdek zit tende publiek, de anders geldende "maximumsnelheid" met meer dan 100 kilomter per uur wordt over schreden. Bomen en palen worden "afgedekt" met strobalen, maar een doeltreffende beveiliging is het niet. Per circuit oordeelt men anders over de noodzakelijke voorzienin gen. Strobalen: wel of niet vastge bonden, het is nog steeds een punt van discussie. Maar eerder dit jaar werd op de brede Salzburgring weer duidelijk wat gevolgen van "losse" strobalen kunnen zijn. Door de klap waarmee Bruno Kneubühler bij het uitkomen van de nieuwe chicane onderuitging blijkbaar weinig waarde hecht werden dertien strobalen schots en 1 'gij- scheef over het circuit verspreid. Dankzij de breedte van het wegdek konden de aanstormende coureurs de onverwachte obstakels ontwij ken. Op de veel smallere Neder landse stratencircuits zou een zelfde voorval catstrofale gevolgen hebben gehad. Nog steeds is er geharrewar over het rijden op profielloze banden, de zogenaamde slicks. Ondanks ad viezen van Dunlop- en Michelin- experts handhaaft de Internatio nale Mororsport Federatie (FIM) een verouderd standpunt. Het ont lokte aan Alex George de ondub belzinnige uitspraak, dat de FIM ■k Martin van Tol raakte in Oldebroek de macht over zijn stuur kwijt, belandde tegen een boom en was op slag dood. LEIDEN - De Leidse Schaak Bond zit zonder voorzitter. Tijdens de gis teren in Leiderdorp gehouden jaar vergadering trad voorzitter Wim van Boekei (wegens verhuizing) af, maar er meldde zich niemand om de vacante functie te vervullen. Slecht nieuws kwam er ook van de secretaris die moest meedelen, dat het ledental van de LSB in 1975 met 85 was gedaald. Tijdens de, vrij emotioneel verlopen, vergadering werd Karei Revet gekozen tot wed strijdsecretaris. Hans de Raadt gaat zich in de toekomst bezighouden met het jeugdwerk binnen de Bond. Engelse financiële wereld wordt doorgelicht BLACKPOOL (Reuter) - De Britse Labour-regering gaat een onder zoek instellen naar de gang van za ken in "de city", de Londense fi nanciële wereld die de laatste tijd is opgeschrikt door schandalen. Dit heeft premier James Callaghan in Blackpool verklaard op een bijeen komst van het partijbestuur van Labour, ter voorbereiding van het volgende week te houden jaarlijkse partijcongres. De eerste-minister wees echter een pleidooi van linkse partijgenoten voor nationalisering van de voor naamste banken en verzekerings maatschappijen van de hand. Volgens welingelichte kringen zei Callaghan dat er de laatste tijd "te veel schandalen zijn geweest in de financiële wereld". ROME - Fred Rompelberg heeft Rompelberg gisteravond wel. On- haar gisteravond op de Olympische wie- danks dat hy daardoor meer wind lerbaan in Rome twee wereldre- ving, verbeterde de Maastrichte- WIE de prestatie van Ole Ritter met |s £1! ruim twee kilometer. Rompelberg }ona was daar zeer trots op. Hij zei: „Ik heb de laatste weken als een beze- kiloi tene getraind. Ik heb alles voor deze wer< records overgehad. Tiny, mijn r had niets aan me, maar ook MO Ik kom nu van op de recordlijst en dat kan nie- 1 schouwe van zo'n twintig officiële mand me meer afnemen. Dat zal W. juryleden en de Italiaanse televisie, trouwens niet snel gebeuren want dit het staat nu heel scherp". Jan Derksen, die Rompelberg in as ook diep cords achter grote motoren geves tigd. De Maastrichtse stayer reed in één uur 79 kilometer en 613 meter en legde de 100 kilometer af in 1 uur, 16 minuten en 57 seconden. Fred Rompelberg vestigde zijn re cords in Rome onder ideale om standigheden. Achter zyn gang- zij had het maker Noppie Koch kende hij nauwelijks een inzinking. Rompelberg zei na afloop: „Het ging fantastisch. Alleen tijdens de Rome "begeleidde, laatste 20 minuten had ik het even oncjer de indruk geomen van de hou van de 100 kilometer. Toen was m sprintz zo moe dat ik de rol niet meer kon We hadd'en*^,. houden, anders had ik misschien dat ongeveer gelijk v nog iets sneller kunnen rijden. Tijdens de wereldkampioenschap pen in Monteroni vestigde Rom pelberg óok een werelduurrecord, dat hij het zou halen. Hij reed daar iets meer dan 75 kilo- hem ruimschoots. Ik meter. Dat record werd drie dagen petje af later in Rome door de Deen Ole Rit- feite mat ter verbeterd en gebracht op ruim 77 en een halve kilometer. De inter nationale wielerfederatie erkende Ritter (met de rol tien centimeter dichter achter de motor) twee we ken geleden Ik had niet verwacht het lukte em mijn deze jongen, die in amateur is. Hij heeft weliswaar een proflicentie, maar in wezen is hij toch een amateur. Ge- liefhebber van de wieier- echter beide records niet, omdat de sport, die er alles i rolafstand bij beide 60 c n- Hij heeft door e r heeft. geweldige inzet roD Knrioll t ri.A/1 ir. kej bedragen. Aan die eis voldeed renners". het leven van de rijders. Kritiek ook uit de mond van we reldkampioen Barry Sheene, die na de TT in Assen diezelfde FIM ver weet dat men - in verband met de hitte - verzuimd had de ritten in te korten. Sheene: "De 500cc machi nes zijn tegenwoordig zo zwaar en zo sterk dat deze lange race werke lijk gevaar heeft opgeleverd." Al wordt er op verschillende fron ten gewerkt om de veiligheid van de coureurs te verhogen (Damen- leathers experimenteert met een opblaasbare motor-overall) het ge beurt nog steeds dat coureurs een fikse dosis geluk nodig hebben om ernstiger ongevallen te voorkoemn. Zoals John Williams, die tijdens een val het vizier van zijn helm ver loor, waardoor het binnendringend stof zijn tong tot diep in de keel drukte. Hulp was niet ter plekke. Slechts dankzij een stop van Barry Sheene kwam Williams er met een zware hersenschudding van af. Als de Engelsman op een official had moeten wachten zou de crash hem fataal zijn geworden. En zolang Barry Sheene, doelend op de door de tijdens de Asser TT door de hitte bevangen Coulon, kan zeggen: "Op een circuit met minder uitwijkmogelijkheden zou hij het er niet zonder kleerscheuren heb ben afgebracht", blijkt het treffen van veiligheidsvoorzieningen op ongeschikte stratencircuits niets meer of minder dan het "wegmoffe len" van obstakels. Vijf doden in een seizoen dat nog niet eens ten einde is, zou dan best wel eens een "normaal" gemid delde kunnen worden L1SSE - Als onderdeel van de Oos tenrijkse week werd gisteren door Oostenrijkse ski-leraren op de Ko ninginneweg een demonstratie langlauf gegeven. Niet op sneeuw maar op een zeventig meter lange kunststofbaandie men op de stoep had uitgerold. Na de demonstratie was het de beurt aan het publiek om een langlauf je te wagen. Daar werd gretig gebruik van gemaakt. Zoals door deze kleuter, die geconcen treerd "de piste neemt". BELGRADO (UPI) - Het onder zoek naar de vliegtuigbotsing bij Zagreb, die veertien dagen geleden het leven kostte aan alle 176 inzit tenden van een Britse Trident en een Joegoslavische DC-9, wijst naar een fout op de verkeerstoren van Zagreb. De commissie van onderzoek heeft nu met zekerheid vastgesteld, dat de twee vliegtuigen zich op het moment van de botsing in dezelfde luchtcorridor bevonden, op een hoogte van 10.050 meter. De theorie, als zou de DC-9 nog aan het klimmen zijn geweest is als on houdbaar losgelaten. Het feit. dat beide toestellen zich op -hetzelfde moment en op dezelfde hoogte in dezelfde luchtcorridor bevonden wijst volgens de com missie op een fout die is gemaakt door de vliegverkeersleiding in Za greb. SASSENHEIM - De groothandel in organische mest "Culterra", die zijn bedrijfsgebouwen heeft aan de Sassenheimse Hoofdstraat, be- Tegen vijf leden van het torenper- hoeft deze voorlopig nog niet te soneel daar, onder wie de chef verkeersleider, zijn reeds gerechte lijke stappen genomen. De commissie heeft ook vastges teld, dat een vleugel van de DC-9 het Britse toestel op cockpithoogte heeft getroffen. De twee vliegers van de Trident zijn daarbij ont hoofd. aldus een voorlopige recon structie. De ramp bij Zagreb was de ernstig ste vliegtuigbotsing uit de geschie denis. LEIDEN - De Leidse wethouder Waal (Stadsontwikkeling) heeft zich gisteren verheugd getoond over de nieuwe plannen die door C en A zijn gemaakt voor de vestiging aan de Breestraat. Zoals wij giste ren berichtten is er bij de gemeente een nieuw plan ingediend, dat het voormalige restaurant "Het Gulden Vlies" en een groot gedeelte van de tuin ongemoeid laat. Op bijgaande situatieschets is te zien welke pan den nu bij de bouw zijn betrokken. Wethouder Waal zei dat in het nieuwe plan rekening wordt ge houden met de wensen van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en met wensen die onder de bevolking leefden. "Ik ben blij dat er nog geen kant-en-klaar-idee op tafel is gekomen, maar dat bij de uitvoering nog allerlei mogelijkhe den worden opengehouden", aldus Waal. De nieuwe opzet is volgens de we thouder veel minder massaal en geeft een betere aansluiting op de bestaande situatie. Over de uitvoer ing zal het gebruikelijke overleg -, T7- ÏSSSSTK?fflïïK! PSP in Tweede Kamer: kerngroep C en A die destijd geformeerd uit onder meer raads leden van de commissies ruimte lijke ordening en economische aangelegenheden en een verte genwoordiging van C en A nieuw leven worden ingeblazen. Woens dag 20 oktober komt men weer bij een en dan zullen de nieuwe plan nen ter sprake komen, naast een aantal lopende zaken als een bij drage van C en A in het parkeer- fonds. Over de toekomstige bestemming van de huidige C en A-vestigingen aan Breestraat en Botermarkt is nog niets bekend. Daarover is bij C en A, zo werd gisteren meegedeeld, nog geen beslissing genomen. Wanneer de nieuwbouw begint staat ook nog niet vast. Voorlopig LEIDEN/DEN HAAG - De fractie panden vrij van huur en ontruimd De conclusies van de Joegoslavi- opgeleverd moesten worden op 1 sche commissie, die samenwerkt september 1976. Voor de periode met Britse experts, zijn nog voorlo- tot 1 september had het gemeente- pig. Een definitief rapport komt bestuur met Culterra een brui- zodra de gegevens uit de 'zwarte kleenovereenkomst gesloten, dozen' van beide toestellen met el- kaar zijn vergeleken. ontruimen. Althans, zo luidt het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders aan de Sassenheimse raad voor de verga- dering van dinsdag aanstaande. De kwestie rond het bedrijf deed tij- ontruimd, omdat de bedrijven die dens een vorige raadsvergadering hierin gevestigd zijn geen vervan- de gemoederen hoog oplopen. De gende bedrijfsruimte hadden kun- raad besloot vorig jaar juni toen het nen krijgen. Een onderneming gebouwencomplex Hoofdstraat heeft elders bouwgrond gekocht 90-92 aan te kopen. Dit was nodig, waarop ze nieuwe gebouwen neer om het reconstructieplan "Zuider- zal zetten, terwijl de andere onder straat en omgeving" uit te kunnen neming, Culterra, nog aan het on- voeren. Bepaald werd toen dat de derhandelen is over grondaankoop. Hoewel de gemeente Sassenheim via een gerechtelijke procedure het recht heeft gekregen om de gebou wen te ontruimen heeft ze hier tot nu toe mee gewacht, omdat dat zou betekenen dat de bedrijven op straat zouden komen te staan. heeft de gemeente Leiden het pand van de Raad t tot begin 1978. rde PSP in de Tweede Kamer Arbeid gehuurd heeft staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) gevraagd te vol doen aan het verzoek van het col- i lege van B en W van Leiden om een aantal huurverhogingen achter- cedure die zowel voor de gemeente wege te laten, als voor de bedrijven bevredigend Bij monde van fractielied Fred van is. In dit verband stelt het college der Spek wordt er m schriftelijke voor de bedrijven in de mogelijk- >T?®en aangedrongen de onge heid te stellen de bedrijfsgebouwen hjkheid tussen huurders van de tijdelijk te blijven gebruiken, totdat woningbouwvereniging Ons Be- ze ergens anders heen kunnen. Er 'a.ng" e" If 56 bestaat echter een voorschrift dat Stichting op te heffen, alleen een rijksbijdrage kan Op september drijfsgebouwen echter nog niet Gestreefd wordt i i pro den verleend als de bedrijfsgebou wen blijvend buiten gebruik zijn gesteld. De goVneente heeft nu een verzoek bij de minister van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning ingediend om te vragen of in dit ene bijzondere geval van deze regeling kan worden afgeweken. De huurders van "Ons Belang" zijn er volgens Van der Spek veront waardigd over dat hun wel per 1 april van dit jaar een huurverho ging werd aangezegd, terwijl dat niet gebeurde met huurders van de "Leidse Woning Stichting" hoewel die in volstrekt vergelijkbare hui zen In beide gevallen gaat het om gere noveerde woningen. Van der Spek wijst er verder op dat het bestuur van "Ons Belang" destijds in de voorlichting over de renovatie stelde dat huurverhogingen pas na de voltooiing van de renovatie van het hele complex aan de orde zou komen. Daarnaast vertonen volgens PSP de gerenoveerde woningen van "Ons Belang" nog gebreken, "wat het voor de bewoners nog moeilij ker maakt de aangezegde huurver hoging te accepteren". Het PSP-Kamerlid wil daarom dat de staatssecreatris voldoet aan het verzoek van het gemeentebestuur van Leiden om zowel voor de wo ningen van "Ons Belang als voor de woningen van de "Leidse Woning Stichting" te beslissen dat de huur verhoging voor het hele complex achterwege kan blijven tot de reno vatie voltooid is.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10