eindelijk Geboortebeperking India komt op gang GEZONDE LAARS GEVECHT ZONDER WINNAAR VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 VARIA PAGINA 13 Het met zo veel spanning tege moet gezien debat tussen de Amerikaanse president Ford en zijn rivaal Jimmy Carter werd niet wat velen er van hadden verwacht. Een gevecht zonder winnaar. Voor het debat begon schudden de beide kandidaten voor het presidentsschap elkaar de hand (zie foto). Tijdens de discussie noteerden zowel Carter als Ford nauwkeurig wat de tegenstander naar voren bracht zie de twee foto's) zonder overigens daaruit enig voordeel te putten. AMSTERDAM - De "roots", een soort schoenen waar Canadezen, die gezonde voeten willen houden bij zweren, is er nu ook in laarsvorm. De "puffed-root" is een kniehoge gevoerde doorgestikte laars. De fabrikant zegt dat de verlaagde zool bij de hiel een natuurlijker houding en daardoor een betere loopbeweging oplevert. Na meer dan een kwart eeuw komt de geboortebeperking in India einde lijk op gang. Het aantal sterilisaties neemt snel toe. Maar nog altijd worden er vele kinderen in dat uitgestrekte land geboren. Kinderen, die vaak een toekomst in een verpauperde omgeving tegemoet gaan. Die onder erbarmelijke omstandigheden moeten leven. NIEUW Delhi (ap) - Meer vgn de 610 miljoen India laten zich steriliseren in zie kenhuizen, privé-klinieken en ver plaatsbare operatiecentra. Een aan tal mensen blijft echter openlijk verzet voeren tegen het regerings beleid op dit gebied en de strijd om de geboortebeperking is nog lang niet beslecht. Uit de jongste rege- ringscijfers blijkt dat sinds april van dit jaar meer dan twee miljoen Indiërs, voor het overgrote deel zich hebben laten sterili- r ISPARTA - Nabestaanden zoeken in een berg kleren van de ramp met het Turkse vliegtuig maandag jl diens echtgenote tijdens een afscheidsreceptie van de Amerikaan die Nederland volgende week gaat verlaten. Het plotseling snel stijgende aantal sterilisaties in India na 25 jaar van middelmatige resultaten op het ge bied van de gezinsplanning kan grotendeels worden verklaard uit de uitgebreide propagandacam- de slachtoffers Pa6ne. die de regering van premier n.rvoc ww.i poging om op Indira Ghandi dit jaar heeft ge- 'slachtoffers te kunnen identificeren. Bij de ramp verloren voerd,e" de nieuw strenge straffen onder wie negen Nederlanders, het leven. VOOT ecMparen die hun gezin met vrijwillig tot drie kinderen willen beperken. De straffen zijn in iedere ■i i provincie verschillend. Zij houden in dat die echtparen, die zich niet houden aan de door de regering voorgeschreven limiet van drie kinderen, geen loonsverhoging, goedkope huisvesting en gratis medische verzorging krijgen. „Jazeker, ik ben ook gesterili seerd", aldus een taxi-chauffeur in Nieuw Delhi. „Toen ik mijn rijbe wijs wilde laten verlengen werd mij verteld dat ik een bewijs van sterili satie moest hebben. Als ik niet kan rijden kan ik ook geen geld verdie- geven hun gezin tot ten hoogste drie kinderen te beperken. Een bijdrage aan het succes van de geboortebeperkingscampagne is tevens de „beloning" van 17 dollar geweest, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld aan be woners van de arme wijken in. en rond Nieuw Delhi als zij zich zou den laten steriliseren. Iedere dag komen in India ongeveer 55.000 kinderen ter wereld. De bevolking neemt met 13 miljoen mensen per jaar toe. De meeste Indiërs zijn het erover eens dat drastische maatre gelen moeten worden genomen om te voorkomen dat de bevolkings aanwas nog verder uit de hand loopt. Als de huidige tendens van de bevolkingsgroei zich zou voort zetten, dan telt India in 1990 een miljard i Een werkloze timmerman met zes kinderen vertelt dat hij een maag operatie moest ondergaan en in het ziekenhuis te horen kreeg dat hij daarvoor moest betalen als hij zich niet eerst liet steriliseren Geld om de operatie te betalen had hij niet en dus stemde toe in de sterilisatie. In de provincie Maharasjtra kan de vader of moeder van een gezin, dat toch meer dan drie kinderen „pro duceert" tot maximaal twee jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. In ten minste drie andere DEN HAAG-De Russische ambassadeur in Nederland, A. I. Romanov desJen^PoSjab -overwegen cfê (links) in gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Kingdon Gould jr. autoriteiten de zelfde wetgeving in i.„ w A te stellen. De federale regering BERKELEY - William en Emily Harris op weg m verdacht in 1974 Patty Hearst te hebben ontvoerd. het gerechtsgebouw in Berkeley. Zij worden er van Verzet Een aantal Indiërs, vooral Moslims en katholieken, is echter niet zo ge lukkig met het regeringsbeleid be treffende de gezinsplanning en de wijze, waarop dat op staatsniveau en plaatselijk niveau wordt toege past. Er zijn ongeveer 61 miljoen moslims in India. De katholieken vormen een kleine minderheid. In de gecensureerde Indische pers wordt het openlijk verzet tegen de regeringscampagne nauwelijks genoemd. In begin augustus heb ben in de stad Chatauli, 120 kilome ter ten noordoosten van Nieuw Delhi, m eer dan 1000 mensen ge protesteerd tegen het program voor gezinsplanning in de betreffende streek. „Binnen een uur nadat de politie de meningte had verspreid waren 111 personen van wie 106 moslims, aangehouden", aldus is door moslim-leiders in Chatauli verklaard. Een van de plaatselijke ambtenaren van de gezinsplanning Duby, geeft toe dat een demonstra tie heeft plaatsgevonden en dat „een aantal personen is gearres teerd". Hij ontkent echter dat per sonen gedwongen zijn zich te laten steriliseren, zoals dat door moslim leiders wordt beweerd. „Een aantal persoonlijke rechten moet voorlopig worden opgeschort vanwegen de menselijke rechten van het land - het recht om te leven en het recht om vooruitgang te ma ken", aldus heeft mevrouw Ghandi ter verdediging van haar gezinsplanning-program gezegd. Het toenemend aantal aanvragen voor sterilisatie betekent overwerk voor het medische personeel in In dia. In Nieuw Delhi probeert het stadsbestuur piivéklinieken te overtuigen hun artsen en facilitei ten beschikbaar te stellen voor gra tis sterilisaties. Het geboortecijfer bedraagt 35 kinderen per 1000 in woners en is vooralsnog niet beïn vloed door de „sterilisatie-glofzo zeggen functionarissen. Deze functionarissen verklaren echter dat het geboortecijfer spoe dig zal dalen, niet alleen door de regeringscampagne, maar ook door de manier waarop bedrijven en ci viele organisaties hun eigen gezinsplanning-initiatieven ont plooien. In Chatauli bijvoorbeeld is de plaatselijke suikerfabriek de groot ste werkgever en nu, op aandrang van de regering, ook een van de be langrijkste voorvechters van de ge boortebeperking. „Bijna de helft van onze werknemers met drie of meer kinderen is nu gesteriliseerd. Wij hebben ze verteld dat zij mis schien geen door het bedrijf be schikbaar gestelde woonruimte en geen gratis medische verzorging zullen krijgen als zij sterilisatie weigeren", aldus een woordvoer der van de suikerfabriek.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13