Rococo-orgel in ere hersteld jllzyt leidsel agendaz "Bicentennial-viering tamelijk commercieel Leiderdorps orgel erg karakteristiek nonanui Weer muziek in Leiderdorp 1 JAN, TON EN KEES WILLEN NOG WEL EEN KEER SJZ NEEMT "LICHT" IN GEBRUIK Avanti organiseert fietstocht door regio LEIDERDORP - De zes jaar geleden gerestaureerde Leiderdorpse Dorps kerk zal weldra weer het oude, nu ook geheel herstelde orgel rijk zijn. Het staat er weliswaar al, maar de Utrechtse firma Van Vulpen is nog bezig, er de laatste hand aan te leggen. De hervormde gemeente in de eer ste plaats, maar verder alle orgel- vrienden uit de wijde omgeving kunnen met die restauratie ge lukkig zijn. Zij weten, dat de Dorpskerk niet zomaar een kerk van dertien-in-een-dozijn is. Er hebben bijvoorbeeld al verschei- STAD EN RAND DONDERDAG 23 SEPTEMBER ]|pON dene culturele gebeurtenissen bij kaarslicht plaatsgevonden. En het, op 26 september in een kerk dienst en op woensdag 29 offi cieel in gebruik te nemen orgel is evenmin doodgewoon. Kerkvoogdij-voorzitter Th. van bouwd werd voor de Engelse Episcopaalse Kerk in Rotterdam (St Mary's), één in Zaandam en één in Leiderdorp. Verder nog een orgel in Hoorn, maar dat is in 1838 verbrand. Erg zeldzame or gels en daardoor kostbaar, te meer, omdat deze laat 18de- eeuwse instrumenten tevens de destijds geliefde timbres bew aard hebben. Ik heb de klank na de restauratie nog niet gehoord en kan dus alleen maar hopen, dat Van Vulpen er in geslaagd is, de oorspronkelijke kleuren vast Stel^m°mineeJ',GeUrSen(ZeK NÏt^sdT'meeste mensen, moet bekwaam amateur-organist) ock een orgel van tQt üjd naar de dokter. Op een moment blijkt dat het, met de al lang vermoede kwalen, niet langer gaat. Zo on derzocht de firma Lohmann de patiënt in 1838 en restaureerde het orgel grondig. Nog veel uit voeriger en vooral ingrijpender was de behandeling door Van Leeuwen in 1942. Deze terapeut verving nogal wat registers en verhoogde de stemming met een halve toon. Na die tijd liep het van kwaad tot erger. Het orgel ging bij de begeleiding van de ge meentezang steeds duidelijker gebreken vertonen. Iedereen vond, dat daar iets aan gedaan moest worden. Dat moment leek in 1968 te zijn aangebroken toen begonnen werd met de restaura tie van de kerk. Lambert Erné, van Monumentenzorg, advi seerde zich tot de firma Van Vul pen te wenden. maakten mij wegwijs in de voor geschiedenis en de constructie. Zelf had ik al eens gelezen, dat het orgel een geschenk is van een zeer bemiddelde dame. Maar hierover kon niemand mij verder inlichten. Hoe dan ook: het werd gemaakt door de Leidse (en Goudse) bouwer J. Mittelreiter, in de jaren 1779-'80. De Neder landse rococo-stijl, speels met een scheutje bedachtzaamheid, stamt uit de Duitse barok in zijn nadagen. Karakteristiek is bo vendien de houten achterwand met beschilderde teruggeslagen gordijnen, die een Willem V-salonsfeer suggereren. Deze heer Mittelreiter heeft, naar men mag aannemen, wel meer orgels gebouwd. Maar er zijn er van zijn hand niet meer dan drie bekend: één in het beroemde Eton-College, dat in 1773 ge- De kerk kwam eind 1970 klaar, maar het orgel was nog lang niet zover. In 1971 werd de heer Van Vliet, die het kerkvoogdij- voorzitterschap van de heer Hobo overnam, met het orgel- probleem geconfronteerd. De restauratie zou een dure zaak worden. Kon de Leiderdorpse gemeente deze kosten dragen? Of waren er nog andere mogelijkhe den? Vooral, toen Emé overleed, zag het er zorgelijk uit. Na een historisch onderzoek door Pieterskerk-organist Blanken- ?tein trad men in overleg met de landelijke orgelcommissie, waar secretaris Hülsmann de nieuwe Leiderdorpse adviseur werd. Het ging er nu maar om, te weten te komen of CRM wilde subsidië ren. Dit kon wel, maar dan werd Leiderdorp op een wachtlijst ge zet en moest zolang vóór financieren. "We hebben toen niet aangedurfd, om geld te lenen en rente te betalen. Voor hoe lang? We hielden echter kontakt met Monumentenzorg. Eind 1973 adviseerde de toenmalige dr. Oussoren (van de commissie voor orgelzaken van Monumenten zorg) opnieuw een verzoek in te dienen en de restauratie als een voortzetting van die van de kerk voor te stellen. Leiderdorp hoefde-dan niet op een wachtlijst en kwam meteen aan de beurt. Dat is gelukt. Dr. Oussoren praatte het rond en in september '74 kwam het bericht, dat men in Den Haag bereid was subsidie in het kader van de kerkrestauratie te verlenen. Zoals gebruikelijk, zou het rijk de helft, de provincie 30 en de ge meente 10 procent betalen. Van de twee en een halve ton restaura tiekosten kwamen dus 25.000 voor rekening van het kerkbes tuur. De firma Van Vulpen, die nu de opdracht "kreeg, ging het Zaandamse orgel nauwkeurig onderzoeken en nam dat tot voorbeeld. Niet vlot Zo erg vlot ging het herstel nu ook weer niet. Toen dominee Honnef, die zo gehoopt had, het orgel nog te mogen horen in zijn afscheids- dienst van oktober '75, met eme ritaat ging, kon het nog steeds niet worden bespeeld. Kerstmis en Pasen bleken ook niet haal baar. Enfin, op 26 september is het dan toch zover. Opvolger do minee Knorth, op 5 september jl. bevestigd, toonde zich graag be reid, aan de lang gekoesterde De dispositie van het orgel in Lei derdorp is als volgt HOOFDWERK Bourdon 16', Prestant 16'(discant), Prestant 8', Holpijp 8', Quintadeen 8', Octaaf 4', Roerfluit 4', Quint 3', Octaaf 2', Mixtuur 3-4 sterk, Cornet 4-sterk, Trompet 8'. BOVENWERK: Holpijp 8', Flüte traversiere 8' (dis cant, karakteristieke stem uit de bouwtijd), Prestant 4', Gedekte Fluit 4', Octaaf 2', Gemshoorn 2', Dulciaan 8'. PEDAAL: Aan het hoofdwerk te koppelen. TREMULANT: Op het bovenwerk. TOONHOOGTE: Als-1 is 440Herz. Het orgel staat dus een halve toon lager dan normaal. WINDDRUK: 85 mm Het gerestau reerde orgel in de Leiderdorpse kerk. wens van dominee Honnef te voldoen en hem de eerste dienst met het hernieuwde orgel af te staan: "Omdat we het allereerst als begeleidingsinstrument van de gemeentezang zien, nemen we het dus op zondag 26 september in een door dominee Honnef ge leide dienst, in gebruik en stelden we de officiële inauguratie op woensdag 29". Dan geven de or ganisten dr. Gert Oost, G. Zaal berg en adviseur Willem Hüls mann een concert. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdieij der apotheken in de regio Leidj °ntz wordt van 17 tot 24 sept., waart ~ie nomen door Centraal Apothe^ Breestraat74,tel. 120552.Tevens» s. zaterdag tot 1 uur Apothe) Pin! Noord-Hofland, Thorbeckeweg! Voorschoten, te. 071-762877 jJat Oegstgeestse Apotheek, Wilheli» bez' napark 8, Oegstgeest, tel 153274. P™ Donderdag V. d. Valk Boumanweg 236, L« derdorp, Bijbelstudie en gesprek| "ar kring Baptistengemeente, 8 uj Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.1 Geversstraat 65, Oegstgeest, soci| teit voor kamerbewoners en allee» staanden, 9-1 uur nam. Pieterskerkstraat 1, voorlichting) avond werkgroep dienstweigere» 9-9.30 uur nam. he1 't Breehuys, Breestraat 19, Repe steel, 7.30-il0 uur nam.; keramiek kursus, gespreksgroep Praxi, thes terwerkgroep, 8-10 uur nam.; kol fiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, groepen recht/onrecht, kamerbewoner! handenarbeid, film, toneel 8-10 uij Nieuwe Rijn 20a werkgroep homo filie, open café-avond 9-12 uur narn Vredeskerk, Natuurbehee» Natuurbehoud: lezing drs. Boere over de Waddenzee, mej film, 8 uur nam. Stadhuis, vergadering werkgroej kabel-tv, 5 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, com missie financiën, 8 uur nam. Gemeentehuis Zoeterwoude, ge meenteraad, 8 uur nam Café De Roode Leeuw, Oegstgeest openbare fractievergadering VVD, CF FREEDOM OI R FIRST FLAG Jfrtft one ItVIUUSPOON sugar wt*» caapofuriüN N N V IOO?O 'Suikerzakjes getuigen van het tweehonderd-jarig béstaan van Amen- Orgelconcert LEIDEN - In de aankondiging van het concert dat de organist Joop Brons en de hoboist Han Kapaan in de Pieterskerk zullen geven is een storende fout geslopen. Het concert wordt niet vrijdagmid dag, maar vrijdagavond gegeven. Aanvang kwart over acht precies. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren Perta, dv P. Lepe laar en E. C. J. Bavelaar; Petrus Johan nes, zv P. v. d. Meer en M. E- C. Smits. Overleden: E. M. Guldemond (70) m. Gehuwd: H J Verlaan en J. Erades, J H. v. Beek en J M. Moleman; G F. Bekke ring en P. C. Breedeveld; A Rozier en A. J. M. Beekman. E. G. S. Rotondo en M. H G. Krol. ZOETERWOUDE - Volgende week dinsdag zal het Zoeter- woudse S.J.Z. op feestelijke wijze de lichtinstallatie van het hoofdveld op Haasbroek in ge bruik nemen. Hoogtepunt is de eerste officiële lichtwedstrijd tussen SJZ en de Leidse eerste klasser Roodenburg. Burge meester Detmers zal de aftrap verrichten. Het geheel krijgt een muzikale omlijsting waarvan de drumband VIOS met de majoret tes om 19.15 uur het spits afbijt met een rondgang door het dorp. Aansluitend volgt om 19.45 een demonstratie. De voetbalwed strijd begint om 20.00 uur waarbij in de pauze de Sint Jans Fanfare een optreden verzorgt. De lichtinstallatie is de vrucht van de goede samenwerking tussen het bestuur en de supportersver eniging en de medewerking van de gemeente die eigenaar is van het sportcomplex waarvan bij de aanvang van het nieuwe seizoen de velden 3 en 4 in gebruik zijn De fietsers genomen. VOORSCHOTEN - De Voor- schotense wielerclub Avanti wil proberen het toerfietsen meer in de belangstelling te krijgen. Jan van Gent, broer van Nico van Gent die vlak voor het beëindigen van een poging de Bike-centennial in een recordtijd van 32 dagen te fietsen in het ziekenhuis te recht kwam, organiseert daarom zondag aanstaande een fietstocht voor iedereen die belangstelling heeft. De route loopt van Voorschoten via Leiden naar Stompwijk, waar gerust wordt. Vandaar gaat men via Leidschendam terug naar Leiden. Tijdens de rustpauze hopen de organisa toren dat er een gesprek ont staat tussen de deelnemers plus een aantal meefietsende Bike-centennialfietsers. De start is om twaalf uur bij spor thal "De Vliethorst" in Voor schoten. Door Hans Meijer LEIDERDORP/OEGSTGEEST/LEIDEN - „Eigenlijk viel het fietsen erg mee, omdat alles eromheen - routebeschrij ving, eten en drinken - zo goed verzorgd was. Je hoefde alleen maar te fietsen. Het enige waar we problemen mee gehad hebben is de warmte af en toe en natuurlijk heb je weieens een dag geen zin om aan die tachtig mijl te begin nen, maar als je je daar overheen zet gaat het zo weer uitste kend." Europese cultuur is nu eenmaal veel ouder. Bovendien hebben de meeste mensen van onze groep volgend jaar geen tijd en ook geen geld om een dergelijke tocht te gaan maken, maar toch blijf ik met het idee spelen." Graansilo's Wat het drietal opviel was vooral het gemis aan kerktorens: „Je ziet, behalve verschrikkelijk grote graansilo's, bijna niets bo ven de Eorizon uitsteken. Pas naar het oosten toe zag je hier en daar een kerktoren. Je ziet over igens toch weinig oude gebou wen, omdat de cultuur inderdaad nog maar tweehonderd jaar be staat. De Amerikanen bouwen wel aan hun eigen identiteit, al thans waar het om voorlichting bezoekers gaat. Overal vind Ton Evers uit Oegstgeest, Jan Bos uit Leiderdorp en Kees Snoeck uit Leiden zijn weer terug in Ne derland, Na dwars door Afrika te zijn gefietst. Ze namen deel aan de „Bike-centennial", een fiet stocht van 7000 kilometer van westkust naar oostkust, in het kader van de viering van het 200- jarig bestaan van de Verenigde Staten. Terug in Nederland heb ben ze alle drie wel plannen om meer van dergelijke tochten te maken. Alleen Kees Snoeck, die op sommige momenten toch wat moeite had met de tocht door Amerika, voelt er niet zoveel meer voor om nog eens drie maanden achter elkaar te fietsen. Cultuur Tijdens de fietstocht rijpte het plan voor een dergelijke tocht door Europa, maar of dat plan ooit uit gewerkt zal worden is voorlopig nog de vraag. Jan Bos: „Het is erg moeilijk. In de eerste plaats ver eist een dergelijke tocht nogal wat voorbereiding. Bovendien lag het accent van de tocht door Amerika op de historie. Als je dat hier in Europa ook wil doen kom je per dag nog geen twintig kilo meter verder omdat er veel meer historische gebouwen, musea en dergelijke zijn dan Amerika. De zelfde effect bereiken als wij met onze fietsen in Amerika, maar het is toch anders. De mensen in Amerika waren erg gastvrij. Bo vendien stapten veel mensen zo maar naar je toe om eem praatje met je te maken, iets wat hier in Nederland voor zover ik weet nooit gebeurt", aldus Ton Evers, „Ik geloof dat de mensen daar he lemaal geen enkele schroom hebben om zo maar naar een vreemde toe te stappen". De ge sprekken gingen meestal over koetjes en kalfjes, en het jongetje dat met zijn duim een gat in de dijk stopte. Bovendien blijkt de vlakheid van Holland op de fan tasie van de Amerikanen te wer ken: „Holland is even flatter then Kansas". „Toch hebben de Ame rikanen zeker niet het idee dat we hier allemaal op klompen lopen en in molens wonen. Het lijkt erop dat de Amerikanen meer van Nederland weten dan som mige Europeanen Het weer beginnen, na drie maan den gefietst te hebben, blijkt moeilijker te zijn dan het begin nen aan de fietstocht. Jan en Kees, allebei student Neder lands, hebben duidelijk moeite met het wennen aan regelmaat. sociaal-cultureel werk, maar het duurt natuurlijk nog een poosje voor ik die voltooid heb. Intussen probeer ik werk te vinden, maar dat valt eerlijk gezegd niet mee". Ton heeft twee voorkeuren. Zijn werk moet aansluiten op de nieuwe studie, of iets met fietsen te maken hebben. „Met dat laat ste bedoel ik niet dat ik fietsen maker wil worden, want dat kan ik niet. Maar ik zou bijvoorbeeld Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38 tel. 121753. T Leiderdorp - Gezondheidszorj E» Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 tel. 154500. IT Voorschoten - Gezondheidscenj trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg Hulpverlening, tel. 2141,tst. 35(dag en nacht). "va Warmond - Zr. C. J Koster, Helrrv^ straat 43, Noordwijkerhout, tel. 0252^-3137. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde i moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068 Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk Advocaten spreekuur Dienstencentrum Weduwen en weduw naars telefoon 123235. je „Visitor-centres", die een beeld Voor Ton liggende problemen an- ders. Omdat hij voor de tocht geen vrij kon krijgen gaf hij zijn baan, als computerprogrammeur bij het Academisch Ziekenhuis op. Dat betekent nu echter zoe- geven van dat deel van Amerike, Waar je op dat moment bent. Bo vendien zetten ze overal bordjes bij, maken voor allerlei dingen een museum en kunnen zich maar nauwelijks vocrstellen dat er dingen bestaan die ouder zijn dan tweehonderd jaar." „Toen ik vertelde dat het hier in Nederland geen uitzondering is om met boeken uit 1600 of zo te werken keken ze me zeer vreemd aan. Dat konden ze bijna niet geloven," aldus Jan Bos. Wat me verder opviel was de gast vrije houding van de bevolking. rj 1 „Wanneer je met een huifkar door ^OeterWOUCie 1 Nederland gaat trekken zul je misschien wel een beetje het- bij de ANWB willen werken". Stickers „We hebben al fietsend met echt het idee gekregen dat wij het tweehonderd jarig bestaan van Amerika aan het vieren waren, maar aan de Amerikanen merkte je dat wel degelijk. Je werd over spoeld met Bicentennial vlaggen, suikerzakjes -stickers, -kleding en zelfs -kapsels. Bovendien heb je ook Bicentennial ijs, waaron der Yankee Doodle Strudel", Jan Bos heeft echter het idee dat de Amerikanen er over het alge meen vrij relativerend over den ken: „De opzet lijkt erg commer cieel, en dat is het natuurlijk ook wel. Toch wordt er wel feest ge vierd, maar zeker niet op een erg overdreven manier". Tenslotte viel de houding van de automobilisten erg op: „Vooreen autoland als Amerika, waar men geen fietsers kent, zijn ze erg voorzichtig. Op sommige plaat sen kreeg je zelfs voorrang, of je nu van links of rechts kwam". Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdyck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171. (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00 uur, do 18 30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Ryn 44c. spreekuur dagelijks 14 00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144 Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11. iedere donderda gavond van 7-8 uur Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 871-125202 Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. i het Amerikaanse landschap, geen kerktorens, wel graansilo's. Veel te doen in Zoeterwoude, de ko mende dagen. We beginnen met de jongveedag van de 2k>eter- woudse Fok- en Controlevereni ging. Na een onderbreking van enkele jaren wordt de draad van dit evenement weer opgepakt. De keuring van blaarkoppen wordt gehouden op het bedrijf van de heer W.G.A.van Veen, Weipoort- seweg 72. Er wordt om negen uur beaonnen. Zoeterwoude (2) Burgemeester Detmers opent op vrijdag 1 oktober het nieuwe be drijfspand van het aannemers bedrijf Pieterse BV aan de Pro- duktieweg op het industrieterrein De Grote Polder. Bij die gelegen heid herdenkt men ook het feit dat vijftig jaar geleden de oprichting van het bedrijf vlaats had. Zoeterwoude (3) Nadat de NKV-Vrouwenbeweging het seizoen afgelopen dinsdag heeft geopend, gaan nu ook de ac tiviteiten van het Zoeterwoudse KVG van start. Dat gebeurt van avond met een H. Mis en een bij eenkomst in het Don Boscohuis. Daar zal Deken Lamot het woord voeren over het jaarthema „Ge rechtigheid" Het gilde viert dit jaar overigens het gouden jubi leum. Plons Met een plons de plomp in, als het tenminste uit de hand loopt. Het jeuddorp Zuid West uit Leiden organiseert voor kinderen van 4 tot 13 jaar een vliegfeest, dat om half elf begint en om twee uur eindigt. Er wordt ondermeer een noodlandingsspel gespeeld en dat betekent natuurlijk dat er kansen zijn dat er iets of iemand in het water valtwant het speelt zich allemaal af in zwembad De Vliet. Om mee te doen moet men één gulden meebrengen. Vanaf het clubhuis ,JDe Zevensprong" ver trekt een bus, om tien uur s mor gens. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2