Kissinger boekt weer vooruitgang Zoeken naar Britse zeelieden opgegeven Kans op verzoening Egypte-Syrië In het weekend koken maakt nog geen moeder van u, meneer. Positieve reactie Rhodesië verwacht Chileense ex-minister bij aanslag omgekomen CARTER KUKT ALLEEN MAAR ©CITIZEN Geen debat over Korea in Verenigde Naties WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9- DEN HAAG/LONDEN (SP) - De tien vermiste opvarenden van de maandag gezonken Britse mijnen veger Fittleton zijn zo goed als ze ker verdronken. Nederlandse en Britse duikers zijn gisteren in het schip geweest maar hebben niemand gevonden. Ook op klopsignalen is niet gereageerd. Een drijvende bok uit Hamburg is gisteren op de plaats van de ramp - 130 kilometer ten noorden van Den Helder - aangekomen. Vandaag zouden twee Engelse bergingsvaar tuigen arriveren, die met de Duitse bok de mijnenveger zullen lichten. De Fittleton kwam maandag in aanvaring met het Britse fregat Mermaid. Dat gebeurde tijdens de Navo-oefening "Teamwork". Twee mensen kwamen daarbij om het le ven. De 32 overlevenden van de mijnenveger zijn aan boord geno men door de Mermaid die gisteren in Engeland is aangekomen. De Engelse marine heeft een begin gemaakt met een diepgaand onder zoek naar de oorzaak van de ramp met haar mijnenveger Uitvoerig zal worden nagegaan hoe de mij nenveger in aanvaring kwam met het fregat Mermaid, nadat de twee oorlogsbodems 80 mijl ten noorden van Texel onder gunstige weer somstandigheden vlak naast elkaar opvoeren om voorraden over te he velen. Een altijd lastige manoeuvre, waarin volgens de Royal Navy de commandanten van beide schepen toch voldoende ervaring hadden. Gekleed in een witte trui en ge leende broek is de commandant van het rampschip Fittleton: Peter Paget in Harwich aan wal gestapt. Bleek en duidelijk ontdaan bracht hij een aarzelende groet aan de halfstok hangende vlag van de Mermaid waarmee hij en de andere overlevenden in Engeland terug keerden. Gewikkeld in de Union Jack werden even later ook twee van de twaalf slachtoffers die men levenloos in zee had aangetroffen, aan land gebracht. De verslagenheid in Britse kringen is groot. Aanvankelijk leefde er nog een sprankje hoop dat in een luchtbel in het wrak van de houten mijnenveger nog meer overlevenden zouden worden aan getroffen dan de 32 opvarenden die letterlijk de dood in de ogen heb ben gekeken, maar toch nog op het nippertje wisten te ontsnappen. Vaak onder de meest benauwende omstandigheden, zoals blijkt uit het relaas van verschillende over levenden. De 18-jarige Paul Mower, die zich aan dek bevond toen de aanvaring plaatshad, vertelde: „De schepen stootten eerst een paar keer tegen elkaar. De laatste klap was bijzon der hard en ik voelde hoe ons schip snel begon te kantelen. Het vol gende ogenblik bevond ik mij in zee met het schip boven op me. Ik raakte in een vreselijke paniek, want zwemmen kan ik nauwelijks. Mijn reddingsvest dat ik aanhad, heeft me gered. Ik greep naar wat ik maar pakken kon en heb mij onder water vrijgetrokken. Plotseling was ik los van het schip en schoot naar de oopervlakte, waar ik spoe dig werd opgepikt". Lang niet alle opvarenden bevon den zich aan dek toen de catastrofe gebeurde. Verscheidene overle venden vertelden hoe zij binnen in le verblijven plotseling onderste boven werden gesmeten en staande op het plafond het water in grote wilde golven zagen binnenstro- Het relaas van de 20-jarige Arnold Jeacock: „Ik stond op het punt om op te geven en mijn mond te ope nen om er maar zo snel mogelijk vanaf te zijn. Ik was half verlamd van angst en dacht aan mijn moe der. Plotseling zag ik een vaag licht door het water schijnen en daar ben ik naar toe gekropen. Ik ben tens lotte door het gat dat door de aanva ring met de Mermaid was ontstaan naar buiten gekropen en op de kiel geklommen. Half versuft hoorde ik vage stemmen roepen dat ik in het water moest springen. Maar aange zien ik niet kan zwemmen en geen zwemvest om had, ben ik verstijfd van angst blijven zitten tot ik van het schip werd afgehaald". Op een enkele uitzondering na be hoorden alle opvarenden van de Fittleton tot de Royal Navy Reser ve, het onderdeel van de Britse ma rine dat uitsluitend bestaat uit vrijwilligers, die voor een mini mumperiode van vijf jaar tekenen en gedurende de tijd dat zij actief zijn tijdens hun trainingen en oefe ningen hetzelfde betaald krijgen als de beroeps. In leeftijd varieren de marine-reservisten van 17 tot 50 jaar. DAR ES SALAAM/LONDEN (Reuter, UPI, AP) - President Julius Nyerere van Tanzania gelooft dat Rhodesië positief zal reageren op het voorstel tot de vorming binnen twee jaar van een onafhankelijke staat onder een zwart meerderheidsbewind. De enige die naar de mening van de Tanzaniaanse leider nog een hinderpaal kan vormen is juist premier Smith die hij nog steeds ziet als "een onbekende in de vergelijking". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger bezocht gist eren, i zuidelijk Afrika, president Nyerere van Tanzania. Tegenover het positieve standpunt van Nyerere staat de uiterst scepti sche houding van de Britse rege ring. Dat vloeit voort uit de ongun stige ervaringen die men in het ver leden met Ian Smith heeft gehad. President Nyerere sprak gister- zijnrondreisdoor middag in Dar es Salaam nadat hij een onderhoud van anderhalf uur had met Henry Kissinger. De Ame- WASHINGTON (AFP, ANP) - Or lando Letelier, onder president Al- lende, Chileens minister van Bui tenlandse Zaken en van Defensie, is gisteren in Washington om het leven gekomen bij een aanslag. Letelier stierf bij een hevige ont ploffing die zijn auto uiteenreet. De explosie vond plaats voor het ge bouw van de Roemeense ambassa de. Bü de explosie is ook een 25-jarige vrouw, Ropnie Moffit, om het leven gekomen. De vrouw maakte deel uiteenreet. Öok uit van de staf van het transnatio nale instituut voor politieke weten schappen, waarvan Letelier direc teur was. Haar echtgenoot Michael liep verwondingen op. De Democratische senatoren Ed ward Kennedy en James Abourezk hebben de aanslag veroordeeld. Kennedy verklaarde in de senaat dat het 'een voorbeeld van volledig onaanvaardbaar politiek terroris- rikaanse bewindsman vloog giste ravond nog naar Zaïre. Hij brengt vervolgens een kort bezoek aan Kenia en wordt morgenavond laat in Londen verwacht om de Britse regering verslag uit te brengen van zijn Afrikaanse missie. De Tanzaniaanse leider, die zich na de eerste gespreksronde met Kis singer vorige week erg pessimis tisch toonde, zei nu: "Ik moet er kennen dat mijn stemming beter is. Ik acht het mogelijk dat we voor uitgang maken. Een basis ervoor is aanwezig". De Rhodesische premier Ian Smith heeft dinsdag tijdens een drie-en- een-half uur durende kabinetszit ting zijn ministers »p de hoogte ge bracht van de voorstellen die Kis singer hem het afgelopen wee keinde heeft voorgelegd. Na afloop van de zitting zei de 57- jarige premier dat de 20 Rhodesi sche ministers de voorstellen zul len bestuderen. Volgens ingewij den in regeringszaken zal de meer derheid van het Rhodesische kabi net Smith steunen in zijn pogingen te komen tot een voor de blanke minderheid en zwarte meerderheid aanvaardbare oplossing voor de kwestie Rhodesië. De leider van de oppositionele Rhodesië-partij.Tim Gibbs, riep op ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen een referendum te houden om het volk te laten beslissen over de mo gelijkheden die Rhodesië op dit momemt heeft. Rhodesische veiligheidstroepen hebben de laatste drie dagen vijf tien nationalistische guerillastrij- ders gedood. Daarnaast zijn elf ne gers gedood, die samen met guerril lastrijders vluchtten, en vijf perso nen, die de avondklok negeerden. Voor het eerst heeft het christelijk instituut voor zuidelijk Afrika van dominee dr. Beyers Naudé zich openlijk geschaard achter de doe leinden van een aantal verboden Zuidafrikaanse organisaties. Ook heeft het instituut zijn steun toegezegd aan alle vreedzame po gingen om tot verandering te ko- In de verklaring die het instituut heeft uitgegeven na een weekend bijeenkomst van het bestuur, vraagt het om een nationale con ventie van alle volken van Zuid- Afrika, waarbij ook gevangenen en verbannen personen aanwezig zijn. j Nieuwe fase Er is, aldus de verklaring, een nieuwe fase begonnen in de strijd tussen apartheid en bevrijding, die door zal gaan tot de bevrijding van zwarten en blanken is bereikt. Het voornaamste machtsmiddel van de onderdrukten is de economische macht van hun werk. Daarom on dersteunt het instituut hun stakin gen. WASHINGTON (SP) - Jimmy Carter is ook maar een mens van vlees en bloed. In een interview met "Playboy", heeft de Democratische kandi daat voor het Ameri kaanse presidentschap ruiterlijk toegegeven dat hij vaak met een gevoel van begeerte naar andere vrouwen dan zijn eigen Rosalynn heeft gekeken en dat hij daarmee in zijn hart overspel heeft ge pleegd. "Maar dit is iets waar van God van tevoren kon vermoeden dat ik dat zou doen - en ik heb het ge daan - /en God vergeeft me dat. Dat betekent ech ter niet dat ik iemand veroordeel, die niet alleen verlekkerd naar andere vrouwen kijkt, maar zijn eigen vrouw ook in de steek laat en samen gaat hokken met iemand bui ten de echtelijke staat". Carter vertelt "Playboy" dat zijn geloof hem "een gevoel van vrede, even wichtigheid en zekerheid geeft", maar hij erkent daarnaast "dat Christus ons een paar haast on mogelijke normen heeft gesteld Ik ben nu een maal een mens en ik word in de verleiding ge bracht Carter zegt verder, dat hij verplicht is om nooit meer een zonde te begaan, maar hij weet dat hij toch zwicht, omdat hij een mens is. Jezus stelt haast onmogelijke eisen. Hij zegt dat iedereen, die een ander begeert, in zijn hart al echtbreuk heeft gepleegd. Maar Christus leerde ons het meest over de hoogmoed: niemand moet denken dat hij ook maar een haar beter is dan een ander". "Christus zegt: geloof niet dat je zelf beter bent dan een ander, omdat de ene kerel een heleboel vrou wen pakt, terwijl de an der zijn echtgenote trouw is. Die vent die trouw blijft heeft niet het recht zich beter te voelen omdat hij zijn begeerte onder drukt". Orlando Letelier (zie inzet linksonder) .onder president Allende minister van Buitenlandse Zaken en Defensie, is gisteren in Washington omgekomen bij een bomaanslagHij stierf bij een hevige ontploffing die zijn wagen andere inzittende werd gedood, een ander raakte gewond. me' was. Abourezk sprak zijn af- van zijn Chileense staatsburger keuring uit over de onderdruk- schap. kingsmethoden van het Chileense Even voor middernacht hebben militaire regime en meende dat twaalf mannen en een vrouw een 'zijn tirannie zich nu over de Ver- demonstratie gehouden voor de enigde Staten uitstrekt'. Chileense ambassade in de Haagse Volgens mensen uit zijn omgeving Javastraat uit protest tegen de was hij recent bedreigd. Letelier moord op de oud-minister van Bui- was enkele dagen geleden door het tenlandse Zaken van Chili, militaire regime Pinochet beroofd Een van de demonstranten heeft een steen door een van de ramen van de ambassade gegooid. Het be stuur van de Partij van de Arbeid voelt zich diep geschokt door de moord in New York: "Wij hebben Orlando Letelier de laatste jaren le ren kennen als een oprecht demo craat en een groot strijder tegen de Chileense junta", aldus het PvdA- bestuur. BEIROET (AP) - De president van Syrië en Egypte, Hafez Assad en Anwar Sadat, zullen naar Saoedi- Arabië komen voor een verzoe- ningsgesprek dat door de Saoedis- che koning Chaled is gearrangeerd, zo hebben goed ingelichte kringen gisteren bekend gemaakt. Tijdeiïs dit gesprek, dat waar schijnlijk morgen zal plaatsvinden moeten de meningsverschillen tus sen beide landen worden bijgelegd en moet er een gezamenlijke aan pak worden overeengekomen voor een beëindiging van de burgeroor log in Libanon. Egypte en Syrië, die tijdens de Ara- bische-Israëlische oorlogen van 1967 en 1973 zij aan zij vochten, keerden zich van elkaar af toen Sa- dat zijn steun uitsprak voor de In het parlementsgebouw "Sinai-overeenkomst" zoals die door Kissinger werd doorgezet. Inmiddels werd in Libanon offi cieel bekend gemaakt dat de offi ciële ambtsaanvaarding van presi- Bei roet kan de ceremonie niet plaats vinden omdat dit gebouw tijdens de gevechten zwaar beschadigd werd. Dat de keus op Chtoura is gevallen dent Elias Sarkis morgenmiddag heeft waarschijnlijk te maken met zal plaatsvinden ten overstaan het parlement in de oost-Libanese stad Chtoura. ADVERTENTIE Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan. Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. dS$$BF~^~4 Zorg daarom voor een goede verzekering. HnH cl Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur over de Hartctyrouwpolis van de Utrecht.de speciale verzekering voor de getrouwde vrouw. 1^ UfRECHT Daar staat AMEV achtei veiligheidsoverwegingen. De stad, die 48 kilometer ten oosten van Bei roet ligt, valt onder het gebied dat sinds juni jl. onder Syrische mili taire controle staat. Hoewel er rond Chtoura niet ge vochten wordt zullen de parlemen tariërs wel gevaarlijke gevechtszo nes moeten doorkruisen om bij de grondwettelijk vereiste parle- mentszitting aanwezig te kunnen zijn. De leider van de christelijke Fa- lange partij Pierre Gemayel ver klaarde dat "Sarkis" ambtstermijn een historisch keerpunt is". "Als ik Sarkis was zou ik de grond wet opschorten en een referendum houden om het Libanese volk in de gelegenheid te stellen te zeggen wat voor een systeem het wil", aldus Gemayel. Sarkis, een gematigde christen, werd in mei met Syrische steun tot president gekozen. Hoewel de mos lems zich destijds tegen zijn verkie zing verzetten, hebben ze sinds- diens hun steun aan Sarkis betuigd. Er wordt algemeen verwacht dat hij bij het herstel van de rust in Liba non meer zal kunnen bereiken dan zijn voorganger Franjieh. Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horloge: Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie Geeft kontinu de uren. minuten en sekonden Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor s nachts. Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer eigentijdse vorm geving. is een prijs van f 598.50 eigenlijk NEW YORK (AP) - De 31ste zitting van de assemblee van de Verenigde Naties is gisteren geopend met het terugtrekken van het jaarlijkse ver zoek van aanhangers van Noord- Korea om een debat over de toe komst van Korea. De Luxemburgse premier Gaston Thorn, voorzitter van de assemblee van het vorig jaar, opende de drie maanden durende zitting waarin zal worden gesproken over de ras senconflicten in zuidelijk Afrika. Thorn gaf de 144 VN-lidstaten een omschrijving van de meest drin gende kwesties, waarmee de as semblee dit jaar geconfronteerd zal worden: de steeds groter wordende kloof tussen rijke en arme landen, internationaal terrorisme, zuidelijk Afrika, het Midden-Oosten en Cy prus. Thorn verklaarde dat de Verenigde voorzitter. Naties niet langer kunnen voorbij gaan aan de eisen van het Pales tijnse volk "dat vele jaren onder worpen is geweest aan moordpar tijen, ontheemding en ellende van een soort, die hiervoor alleen de stichters van Israël hebben ge kend". "Wij kunnen niet langer datgene onthouden aan het Palestijnse volk, dat wij gerechtvaardigd heb ben geschonken aan anderen (de Israëli's), datgene waarop alle men sen recht hebben, het verwezenlij ken van het bestaansrecht en het recht op een vaderland", aldus Thorn. Vervolgens werd Shirley Ameras- hinge van Sri Lanka formeel be noemd tot voorzitter van de assem blee van dit jaar. ADVERTENTIE HEREN HORECAONDERNEMERS: a.s. donderdag 23 september vergadering om 2 uur in de vergaderzaal van Café Aniba. Diversen agendapunten: o.a. verkiezing voor 2 vrijgekomen bestuurplaatsen UW OPKOMST WORDT DRINGEND VERZOCHT. Hoogachtend Bestuur Horeca Nederland. Afd. Leiden. In zijn toespraak tot de algemene vergadering verklaarde de nieuwe De apartheidspolitiek onderdrukkings maatregelen, waarvan de blanke minderheidsregeringen in zuide lijk Afrika zich bedienen, hebben de wereld op de rand van de af grond gebracht. Een ramp kan al leen worden voorkomen door eer lijk, vastberaden en gezamenlijk optreden van alle VN-lidstaten, in het bijzonder die landen, die in de beste positie staan om invloed uit te oefenen op deze aanstoot gevende en agressieve regimes". Vervolgens werd in de assemblee het 145ste lid. de Seychellen eilan dengroep, verwelkomd. De kwestie Korea, gewoonlijk een van de meest verhitte debatten in de assemblee,'werd kort voor de opening van de algemene vergader ing van de agenda geschrapt. Uit naam van 34 met Noord-Korea sympathiserende landen vroeg ambassadeur Falim Salim van Tan zania secretaris-generaal Kurt Waldheim het agendapunt te laten vervallen, waarin deze landen aan dringen op ontbinding van de VN- strijdmacht en op de terugtrekking van ongeveer 40.000 Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9