Levenslange deportatie voor Custers Marcus Bakker: koude oorlog met Vondeling Acht jaar geëist voor moord uit hartstocht WELLICHT BOETE VOOR SCHIETENDE POLITIEMAN Systeem-Sparen Een schoolvoorbeeld van hoe vlotte, sterke meisjes-en jongensjassen eruit moeten zien,vindt u bij de Bonneterie. College Coat Geheim wetsontwerp openbaar "JOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND Vondeling. DEN HAAG - Zonder twijfel zal Anne Vondeling (PvdA) voor zitter blijven van de Tweede Kamer. Bij het opmaken van de gebruikelijke, jaarlijkse voor dracht aan de Koningin stem den gisteren 112 Kamerleden op het PvdA-lid. Zeventien Kamerleden gaven de voorkeur aan iemand anders. Onder die zeventien de voltallige, zeven man sterke fractie van de CPN Het standpunt van CPN- fractievoorzitter Marcus Bak ker Vondeling is niet geschikt voor het voorzitterschap. Marcus Bakker. "Vondeling is de afgelopen weken beneden- maats tegen ons in de aanval gegaan Op zeer denigrerende en bovendien feitelijk oryuiste manier heeft hij in zijn boek "Tweede Kamer lam of leeuw" en in een interview met het weekblad de Nieuwe Linie uit latingen over de CPN gedaan. Vondeling zegt daarbij even hoe de CPN zou denken over de parlementaire democratie. Nou, toevallig maken wij ons daar iets drukker over dan de heer Vondeling In zijn boek spreekt hij over mij als de "volksdemocraat". Dat is een koude-oorlogsterm. Daarnaast schetst hij een oryuist beeld van de wijze waarop bij ons de kandidaat-stelling plaats vindt Daarover heen kwam dat inter view. Daar stond bijvoorbeeld in dat als je bij de CPN niet tot de 51 procent hoorde, je dan je "bek" moest houden. Onzin. Wel is het zo, dat wij door om standigheden de besluitvor ming binnenskamers houden. Maar er vindt natuurlijk wel omstandige discussie plaats. En daarbij zijn er uiteraard min derheden en meerderheden. Vondeling kondigde aan dat in het volgend regeringspro gramma een wet moet worden opgenomen die de wijze waarop politieke partijen hun kandida ten stellen regelt. Met daarbij de opmerking dat hij daarbij spe ciaal de CPN op het oog heeft. Komt het niet in het program ma, dan overweegt Vondeling zelf met een initiatiefwet te ko men Als partijlid mag hij die mening hebben, maar als voor zitter niet. Daarom hebben we met zijn ze venen op Van der Doef ge stemd. Van der Doef is vice- voorzitter van de PvdA en het is duidelijk dat de stoel van Ka mervoorzitter aan de grootste Marcus Bakker fractie toekomt. Wel zullen we vandaag de functie van zesde vice-voorzitter voor de CPN claimen waarmee we in het presidium komen Kijk, inder tijd hadden zowel de PPR, de CHU als de CPN zeven kamer zetels, terwijl er nog maar twee functies van vice-voorzitter te verdelen waren. Omdat de PPR en de CHU meer stemmen had den dan wij, kregen zij de func ties. Nu Huijssen echter niet in de CHU-fractie wil zitten, heb, ben zij er maar zes. Dus claimen wij die plaats voor Wim van het Schip, die heeft grote bestuur lijke ervaring". En nog even terugkomend op Vondeling: "Als voorzitter moet hij zich hoeden voor grove en denigrerende uitlatingen Die beperking moet hij a len. Zo niet, dan is hij niet ge schikt voor het voorzitter schap". Vondeling heeft CPN- fractievoorzitter Bakker schrif telijk bedankt voor de medede lingen van de fractie over het stemgedrag in de Tweede Ka mer by het opmaken van de nominatie voor het voorzitter schap. "Wel bedankt voor het brieve over jullie stemgedrag straks. Niet dat ik het erom heb ge daan, maar vanzelfsprekend had ik niet anders van jullie verwacht", aldus de Kamer voorzitter. Hij schrijft vervol gens dat nu de CPN-fractie hem niet als voorzitter wilde, dit geen enkele invloed zal hebben op zyn houding tegenover de CPN-fractie. DACCA (UPI) - Een speciaal hof in Dacca heeft de Neder lander Peter Custers en zes inwoners van Bangladesj ver oordeeld tot levenslange deportatie (transportation for life) wegens poging tot omverwerping van de regering. Het vonnis van deportatie betekent gewoonlijk verbanning naar een strafkolonie. Drs Peter Custers, Nederlands ontwikkelingswerker en corres pondent van de Volkskrant en De Groene, werd in december 1975 met 12 inwoners van Bangladesj gearresteerd, kort nadat het hui dige bewind krachtens de noodtoe stand aan de macht kwam. Zij wer den beschuldigd van „samenzwe ring tot omverwerping van de rege ring door middel van geweld en van tegen de staat gerichte activiteit." Ondermijnend Het bewind beschuldigde Custers er ook van dat hij ,.in 1973 het land binnenkwam onder het mom van freêlance journalist en daar achter bleef'. Het zei dat Custers het hele land doorgereisd.had en contacten met „ondermijnende" elementen had gevestigd die zich verzetten tegen de huidige regering, die onder lei ding staat van generaal-majoor Ziaur Rachman Peter Custers werd op 8 december van het vorige jaar door de veilig heidsdienst van Bangladesj gear resteerd, eind augustus besloot een speciaal hof dat de zaak tegen hem achter gesloten deuren zou worden behandeld. De Nederlandse regering protes teerde tegen het feit dat geen con sulaire vertegenwoordiger aanwe zig mocht zijn bij het proces dat voor een krachtens de noodtoe stand ingestelde rechtbank dient Verzacht Uit het onderzoek van de Neder landse arts Lelkens, een oom van Peter Custers, dat eind augustus in Dacca is verricht bleek dat Custers geestelijk en lichamelijk ernstig verzwakt was. Familieleden van Custers deelden mee dat uit het rapport zou blijken dat hij de eerste weken na zijn arrestatie in de ge vangerfis werd mishandeld. De verhoren zouden gepaard zijn ge gaan met psychisch en lichamelijk geweld. In maart brak hij een pols. Medis che verzorging werd geweigerd zo dat nu een operatieve ingreep noodzakelijk is geworden. In au gustus was hij zodanig verzwakt dat hij bij een val een hersenschud ding opliep en enkele uren buiten bewustzijn was. Bovendien consta teerde de arts verwondingen aan voor- en achterhoofd. Gratie Volgens welingelichte kringen zou Custers de president van Bangladesj, Abu Sadat Moham med Sayem, om gratie hebben ge vraagd. Het speciale hof deelde in een ver klaring aan de pers mee, dat Cus ters bekend had dat hij een sleutel figuur in het komplot was en dat hij geprobeerd had een systeeem van „wetenschappelijk socialisme" in Bangladesj te vestigen. Het hof zei dat hij bekend had de steun te hebben geworven van ko lonel Abu Taher, die vorige maand werd opgehangen nadat hij schul dig was bevonden aan oorlogvoer ing tegen Bangladesj. Het hof vor derde een bedrag van ca. 7.500 pond sterling (ca. 37.000 gulden), dat Cus ters naar verklaard werd, op een bankrekening had gezet onder de naam van een niet bestaande.orga- nisatie met de naam „Bangladesj- organisatie voor functioneel on derwijs". Geheim Het ministerie van buitenlancfse zaken heeft desgevraagd meege deeld, dat het officieel niets weet van het proces tegen Custers omdat het een geheim proces is. Berich ten, dat Custers is veroordeeld tot levenslange deportatie kon een woordvoerder van het ministerie dan ook niet bevestigen. Hij ver klaarde wel, dat hem over het pro ces geruchten ter ore zijn gekomen, dat Custers is veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien jaar ADVERTENTIE Bi|voorbeeld de originele Exclusief voor de Bonneterie: marineblauwe College Coats, gevoerd met Schotse ruit,vanaf f190,-. Losse capuchon f 19,75. Kalverstraat/Rokin Amsterdam Gravenstraat/Buitenhof Den Haag DRUNEN - Een Franse vrachtwagenchauffeur werd gisteren door slaap overmand toen hij met zijn met autoban den geladen wagen over een viaduct bij Drunen daverde. De wagen schoot door de vangrail en kwam met ee. daverende klap terecht op de lager gelegen weg. De chauffeur werd niet gewond, wel wakker MAASTRICHT (SP) - Moord uit hartstocht in een achteraf- straatje in Heerlen. De betrokke nen waren geen prille geliefden. Zij, het slachtoffer Gerda Cober, was 56. Hij, de dader Joop H. is 63. Mr. J. Ek. officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, geeft in zijn requisitoir een treffende ka rakteristiek van het gebeurde: "Het gaat hier om een welover wogen daad van een uiterst agressieve man die zich bedrogen wist door een overspelige vrien din. Zijn achterdocht sloeg om in haat". De officier eist tegen Joop H., een gevangenisstraf van acht jaar. De verdachte, die tijdens de zitting voortdurend snikkend zijn relaas doet. lijkt niet te schrikken, hij heeft tenslotte ooit een zwaardere eis aangehoord, levenslang, we gens het ophalen voor de Duit sers van Joden in de oorlog. Dat was in 1949 voor het bijzondere gerechtshof in Den Bosch. Van het vonnis van 20 jaar heeft hij er 15 uitgezeten. "Haar dood is mijn zwaarste straf', zegt Joop tegen de rechtbank, die onder aanvoering staat van mr. G. Hermesdorf. "Ik ben drie keer eerder getrouwd geweest, al die huwelijken zijn mislukt. Toen kwam ik Gerda tegen, dat is nu negen jaar geleden. Zij bete kende alles voor me. Nog steeds heb ik twee foto's van haar in m'n cel staan. Medegevangenen zeg gen tegen me dat ik ze weg moet Meer geld voor de koningin DEN HAAG (SP) - Het inkomen van koningin Juliana gaat volgend jaar opnieuw een stuk omhoog. Ook prins Bernhard, prinses Bea trix en prins Claus krijgen meer uit de schatkist. Dit is een gevolg van de loon- en prijsstijgingen, zo laat de regering aan de Tweede Kamer weten. In 1977 zal het inkomen van de ko ningin 4.450.000 (dit jaar 4.1 miljoen) zijn. Prins Bernhard krijgt een toelage van 872.000 (in "76 748.000), prinses Beatrix 1.021.000 (in '76 938.000) en prins Claus 911.000 (in '76 837.000). ROTTERDAM (ANP) - Vijfhon derd gulden boete is er gisteren voor de rechtbank in Rotterdam geëist tegen de 28-jarige Bastiaan N wachtmeester bij de rijkspolitie in Bleiswijk. Deze was in april van dit jaar zo onvoorzichtig met zijn dienstpistool omgesprongen, dat een Rotterdammer een kogel door zijn neus had gekregen. De officier van Justitie, mr. H R. G. Feber, kwalificeerde dit als „grovelijk on achtzaam handelen het slachtoffer ongetwijfeld ge dood zou zijn De getroffen man werd nu slechts betrekkelijk licht gewond en is inmiddels geheel her steld Wachtmeester N. zat op de 28ste april in een dienstauto van de ge meentepolitie Rotterdam, die over igens niet als zodanig te herkennen was. Samen met een Rotterdamse rechercheur was hij op weg om een vrouw te arresteren, die verdacht werd van een diefstal in Be- erop, dat als het schot twee centi- rgschenhoek. Beide meter naar achteren was geweest, Oplossing moord op programmeur AMSTERDAM (SP) - De illegaal in Nederland wonende Algerijn Ben Nabi heeft tegenover de Amster damse politie een moord bekend, die hij eind augustus heeft ge pleegd. Zijn motief was roof, maar de buit was zeer gering: het slach toffer, de 47-jarige IBM- programmeur Lambertus Kolder, had slechts 25 bij zich. Dit geld is door de Algerijn samen met een polshorloge en persoonlijke papie ren meegenomen. De Amster damse politie heeft de afgelopen weken met een grote groep recher cheurs gezocht naar de moordenaar van de programmeur. Het spoor leidde tenslotte naar de 22-jarige Algerijn, die na zijn arrestatie de roofmoord toegaf. Hij was de man gevolgd tot in de bosjes bij het Rembrandtpark in Amsterdam- West. Hier sloeg hij de program meur in elkaar en beroofde hem. Het ontzettend toegetakelde li chaam van het slachtoffer is op 27 augustus in het water van de Post- wetering aangetroffen De politie heeft tijdens de intensieve speur tocht naar de dader ondermeer een van de eigen rechercheurs als lok vogel door het park laten rond zwerven, maar dit leverde niets op. Het onderzoek bracht de politie ook op een ander spoor, namelijk dat van een grote groep jeugdige misdadigers die talloze diefstallen, inbraken en geweldplegingen heeft gepleegd. Het gaat om jongens tus sen 14 en 20 jaar. die allemaal uit dezelfde oude stadswijk komen: De Kinkerbuurt. burger. Op de Nieuwe Binnen weg werd de politie-Opel van ach teren licht aangereden door een andere personenauto, een Datsun De bestuurder hiervan weigerde uit te stappen om de zaak te regelen en ging er in volle vaart vandoor. De beide politiemannen zetten de ach tervolging in Op een zeker moment zou de rechercheur tegen N. gezegd hebben: „pak je pistool". De wachtmeester deed dit en stak het wapen door het rechterzijraampje, toen zij naast de vluchtende auto kwamenEr ging een schot af en de bestuurder van de Datsun werd ge troffen. Voor de rechtbank verklaarde wachtmeester N. dat hij de opmer king van zyn collega betreffende het trekken van een pistool had op gevat als een dienstbevel. Dit om dat de rechercheur hoger in rang was en meer ervaring had in zulke situaties. „We wisten per slot niet wat ons te wachten zou staan, als we de wagen eenmaal tot stoppen hadden gedwongen", aldus N. Hij had het wapen ook maar meteen doorgeladen, „omdat dat nu een maal een routine-handeling is". Het uit het raampje steken van het pis tool zou bedoeld zyn geweest als een poging om zich te legitimeren, omdat de vluchters nergens anders aan konden zien dat ze met de poli tie te maken hadden. De wacht meester verklaarde zich niet te kunnen herinneren dat hij de trek ker had overgehaald. „Het moet wel gebeurd zijn, maar het was be slist niet myn bedoeling". De president van de rechtbank, mr. J. M. L. Elders, maakte de ver dachte erop attent, dat het tonen van een wapen een zeer ondeugde lijk legitimatiemiddel is. „Men had u evengoed kunnen aanzien voor een lid van de onderwereld". Ook meende de president dat er onder de gegeven omstandigheden in het geheel geen reden was geweest voor wapenvertoon. Dit omdat er geen vermoeden bestond dat de vluchters zich hadden schuldig gemaakt aan een ernstig misdrijf. De officier van Justitie voegde daar het verwyt aan toe dat de wacht meester de pal van zijn pistool niet op veilig had gezet. Raadsman mr. P. H. Louwers ei- kende de juistheid van dit verwijt, maar meende toch dat zyn cliënt recht had op vrijspraak. De „gangs terachtige" achtervolging wettigde naar zijn mening het trekken een pistool. Dat het wapen gegaan, moest caat, niet zozeer de verdachte wijten, alswel de instructeurs van de rijkspolitie. „Dezen geven zelfs toe, dat de schietopleiding zeer te wensen overlaat. Men schiet erg weinig en dan alleen nog maar op schijven en stilstaande poppen. Naar mijn mening wordt er te. weinig gedaan om de rijkspolitie mensen voor te bereiden op de praktijk", aldus mr. Louwers. Uitspraak op 5 oktober doen. maar dat kan ik gewoon weg niet". De eerste zeven jaren van de vriendschap met de van tafel en bed van haar man gescheiden Gerda gaan goed, de laatste twee jaar bleek Gerda ook nog met twee andere mannen om te gaan. Joop, gisteren: "Ik had ontdekt dat ze me regelmatig bedroog. Ik ben haar toen gaan controleren". De officier van justitie noemt hem ziekelijk jaloers: "U lag bij nacht en ontij op de loer". Als Gerda zich begin dit jaar drie weken lang nauwelijks laat zien in Joops huisje belt hij haar op om te komen praten. Drie dagen heeft Joop dan uit liefdesverdriet niet gegeten. Gerda komt, op 16 februari, tegen de avond. Joop: "Het was niet mijn bedoeling haar iets te doen, maar tijdens ons gesprek kregen we ruzie.Toen ze wilde opstappen trok ik haar de keuken in waar ik m'n revolver pakte". Gerda smeekt Joop of ze bij hem terug mag komen. Joops antwoord is duidelijk: "Nee Ge rda, dat kan niet meer. Het is te laat". Vervolgens schiet hij zijn omge bouwde gasrevolver leeg. Een schot treft Gerda. Als het wapen weigert pakt Joop uit de keu kenla een knipmes en steekt hij negen keer op haar in. De steken zijn dodelijk. Het laatste dat Ge rda uitbrengt is: "Ik sterf, ik sterf, ik haal het niet meer". Joop vraagt zijn buurvrouw de politie te bellen. Thuis draait hij alle lichten uit en sluit hij de gordij nen. Als de politie er is zegt hij: "Neem me maar mee, zij heeft me het leven ook al zuur gemaakt". Uiterlijk is hij dan volkomen kalm. Gerda sterft op weg naar het ziekenhuis. Joop: "Tot het laatst toe heb ik alles geprobeerd om het weer goed te rnaken. Ik was niet bij m'n volle verstand. Nooit eerder heb ik er aan gedacht haar zelfs maar te verwonden, haar zelfs maar pijn te doen. Daarvoor hield ik teveel van haar. Maar op dat moment kon ik het allemaal niet meer verwerken, na alles wat ik in m'n leven heb meegemaakt". Joop had zich enorm geërgerd aan de zinsnede "kalm beraad en rus tig overleg", waarmee de officier in de dagvaarding het primair ten laste gelegde moord inleidde. Ook op de zitting kan Joop zich daar nog flink over opwinden. "Daar zal ik tegen blijven vech ten. Niks geen rustig overleg en kalm beraad". Mr. Ek legt welwillend uit: "Ik ge loof best dat u haar niet in koelen bloede heeft gedood, maar u heeft wel op een bepaald moment het besluit genomen haar te do den". De officier haalt dat uit de opmer king van Joop zelf. waarin hij Ge rda toeschreeuwt dat het te laat is om bij hem terug te komen. De voorbedachte raad ziet mr. Ek in de aankoop van het vuurwapen in oktober vorig jaar. De officier "U kocht het wapen nadat de verhouding langzaam maar zeker verslechterde", aldus de advo- In zyn eis houdt de officier reke ning met het psychisch rapport waarin Joop verminderd toere keningsvatbaar wordt genoemd. Uit het rapport "Joop H. is een man met een neurotische en psy- chopatische geestelijke ontwik keling. Het is niet nodig hem ter beschikking van de regering te stellen. Wel moet hij tijdens het uitzitten van zijn straf psychia trisch worden begeleid. Uitspraak over twee weken. GERARD VAN ZUUREN. DEN HAAG (SP) - Morgen wordt in de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening een wet sontwerp behandeld dat nog in de ministerraad besproken moet wor den en dat dus evenmin reeds ter advisering aan de Raad van State is voorgelegd. roep gelegen laat liggen. De secre taris van de (niet-ambtelijke) Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, drs. J. Tegelaar, geeft toe dat het een vreemde indruk maakt wanneer een nog geheim wetsont werp, dat alleen aan de leden van de raad is rondgestuurd, in nei open baar wordt geadviseerd. "Maar ja. de laatste tijd zit dat er vanwege de haast die de ministers hebben om sommige zaken nog af te maken, wel een beetje in natuur lijk," aldus drs. Tegelaar. ADVERTENTIE Het nog niet gepubliceerde ont werp tot wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (dat morgen in de vergadering in het Haagse SER-gebouw in het openbaar wordt besproken) behelst o.a. een veranderde beroepsprocedure. Milieu- en natuurorganisaties, die geen zakelijk belang hebben, zullen dan niet meer tot voor de Kroon in beroep kunnen gaan tegen ge meentelijke bestemmingsplannen. Rond de wetswijziging, die gisteren in de Troonrede werd aangekon digd, wordt ook binnen het kabinet nog een stevige partij touwtrekken verwacht omdat niet iedere minis ter het bij voorbaat met minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), de indiener van het wetsontwerp, eens is dat het Kroonberoep voor niet-zakelyk belanghebbenden moet worden af geschaft. Natuur- en milieuorganisaties heb ben Gruijters in dit verband al eens eerder verweten dat hij zich niet veel aan zaken als inspraak en be- Hoe u automatisch meer kunt sparen en u vlugger iets moois bij elkaar heeft Lijkt het u prettig om ongemerkt een mooi bedrag by elkaar te sparen? Vindt u het verstandig om automatisch meer rent met uw geld te maken'' Systeem-Sparen is éen van de nieu' diensten van de spaarbank Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen omkijken naar t Loopt u eens LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7