Aad van den Heuvel met nieuwe formule Hoge premiesbelemmering belangrijke exposities ...en gisteren i toegelicht^ Een brug te ver Pastoe Eetkamerstoelen nu Passend Geprijsd 155r pst. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 RADIO - TV - KUNST PAGINA 5 AMSTERDAM - Het is vrijwel on mogelijk geworden om grote be langrijke kunsttentoonstellingen in ons land te houden door de enorme stijging van de verzeke ringspremies, dit zei mr. E. de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdan, op een gisteren in de hoofdstad gehou den bijeenkomst. Het is over igens geen probleem van de laat ste tijd, hoewel de premies vooral de laatste jaren sterk zijn geste gen. Al tien jaar geleden werd door de directies van diverse mu sea in ons land een beroep op het rijk gedaan om bij te staan in het betalen van de hoge premies. Maar toen ook al stond de rege ring afwijzend tegenover het idee. Omdat het probleem echter steeds nijpender wordt, zullen binnen kort enkele museumdirecties, onder meer die van het Stedelijk Museum in Amsterdam en het Kröller-Müller-museum op de Veluwe, opnieuw een beroep op de ministeries van Financiën en CRM gaan doen voor extra bij dragen ter leniging van de nood. Mr. De Wilde zei, dat door die fi nanciële moeilijkheden al be- Directeur Stedelijk Museum: langrijke tentoonstellingen voor Amsterdam verloren zyn gegaan. Hij noemde een expositie van werken van Henri Matisse, waar voor al bijna een miljoen gulden aan verzekeringspremie opge bracht moest worden. „Ons ten toonstellingsbudget bedraagt 675.000 gulden. Het is begrijpe lijk, dat we dan aan dergelijke ei sen niet kunnen voldoen", aldus mr. De Wilde. Ook van tentoon stellingen van werk van Francis Bacon en Jaspar Jones moest door dit probleem worden afge- Een rem op het houden van belang rijke exposities is ook het feit, dat musea en verzamelaars steeds huiviger worden hun kostbare bezit uit te lenen. Het bezwaar hierbij is vooral de mogelijke be schadiging van de kunstwerken. Het Stedelijk Museum zelf heeft een „zwarte lijst" van musea in het buitenland, waaraan geen werken worden uitgeleend om dat men er niet van overtuigd is dat in die musea kunstwerken op de juiste manier worden behan deld. Mr. De Wilde zei te hopen dat onze regering een zelfde standpunt zal gaan innemen als die van Enge land, Australië en enkele landen in West-Duitsland. Daar wordt van regeringszijde een garantie gegeven voor alle beschadigin gen, die uitgeleende kunstwer ken bij exposities in die landen oplopen. Daarom is volgens mr. De Wilde het aankoopbeleid van de musea (het Stedelijk Museum heeft daarvoor een budget van 1,1 miljoen gul den) zo belangrijk „Dan wordt het mogelijk om kleine themati sche exposities uit eigen collectie te houden". Er worden overigens het komende het Stedelijk Museum weer een groot aantal exposities (ongeveer 30) gehouden. Daarbij zijn volgens mr. De Wilde een tentoonstelling van werk van Bart van der Leek (van 25 sep tember t/m 7 november), van Da- guerro types van Shinkichi Tajiri 6 november t/m 12 december), foto's van Edward Weston (30 ok tober t/m 12 december) en Maria Austria (8 januari t/m 20 februari), de „Vrijgezellenmachines" van Marcel Duchamp (20 november t/m 2 januari), tekeningen en schilderijen van Adolf Woelfi (19 maart een kinetisch project van Gerhard von Graacvenitz (29 ja nuari t/m 13 maart) en exposities over textiel (24 december t/m 6 februari), vliegers (28 mei t/m 3 juli) en Japanse affiches (12 maart t/m 24 april) de belangrijkste. Het Stedelijk Museum ondergaat intussen een belangrijke ver bouwing. Het 80 jaar oude ge bouw aan de Paulus Potterstraat wordt zowel inwendig als uit wendig geducht onder handen genomen, waarbij het geheel wordt aangepast aan moderne opvattingen. Naar verwachting zal dit karwei over ongeveer 3 jaar ggereed zijn. Nauwelijks was de Van Speykshow goed op gang gekomen of Aad van den Heuvel maakte het einde al weer bekend. Na twee seizoenen verdween dit avondvullende programma van het scherm. Een verstandig besluit, want hoewel het begin briljant was en het behoorlijke niveau vrij lang ge handhaafd bleef, bleek de formule toch niet geheel te vol doen. Toen de eenmaal gekende structtur geen verrassin gen meer opleverde en ook het „Cursief'-team uit elkaar viel slaagde de KRO er niet meer in de aandacht nog langer vast te houden. de voorbereiding, de redactie en de regie in handen zijn van hetzelfde team dat de Van Speyks maakte. Ik zal de andere namen nog even noemen: Fons Peters, Ria Groene- veld, Fred Rombouts, Niki Rosse- ner en Kazia Stijvers. Óp 23 oktober beginnen we vanuit „De Boerderii" Maar het was wel weer iets nieuws op de vaderlandse buis en daar streeft Aad van den Heuvel voort durend naar. Ook voor het nieuwe winterseizoen heeft hij een aantal boeiende ideeën uitgewerkt dat za terdag 23 oktober gestalte krijgt in een programma dat nog geen naam heeft. Wij treffen hem in de monta gekamer van de „Ambachtschool" in Bussum, een somber, benauwd gebouw waar een groot aantal pro- dukties van de omroepen zijn eind fase beleeft. Aad en de cutter spelen met duizenden beeldjes voor een I nieuwe reportage over de Sahel- woestijn. Aad xs een man van weinig plichtplegingen. Hij ver zoekt te luisteren naar de tekst van een missionaris, die plotseling het woord kapitalisme laat vallen zon der dat duidelijk is waarom. „Snij het er maar uit", zegt Aad, waama alles wat beweegt op de monitor ra zendsnel achteruitlopend terug keert naar het punt dat de cutter feilloos op de beeldband regi streert. Voor de buitenstaander een komisch effect maar hier wordt daar al jarenlang niet meer om ge lachen. In een vriendelijk restaurantje in de buurt probeert hij uitleg te geven over zijn nieuwe programma- ideeën. Geen eenvoudige zaak zoals reeds bleek in de formulering in het winterprogramma. „Kijk", zegt Aad en dan komt er een gesprek op gang dat met een inter view niets meer te maken heeft. We weten het van voorgaande jaren. Hij luistert graag en laat desnoods de journalist meedenken over wat er in zijn vakgebied gebeurt. „Kijk, die Van Speykshow, die is versplin terd in drie programma's, waarvan Aad van den Heuvel. "Wanneer heeft U voor het laatst gehuild Van Speykshow opgesplitst in drieluik zingt ie ook over. Stel dat een poli ticus praat over huilen. Dan zou ik hem best wel eens kunnen vragen of hij zelf ook wel eens huilt, of hij dat onmannelijk vindt en wanneer hij voor het laatst gehuild heeft. En als er over miljoenen doden in het verkeer moet worden gepraat, dan betrek ik daar graag ook een vrachtwagenchauffeur bij. Ik zit me ook af te vragen of je zo'n pro gramma ook moet laten begeleiden door een psycholoog of een psy chiater. Behalve die bekende Ne derlanders komen er dus ook an dere mensen bij. Het zijn eigenlijk allemaal ervaringen v waar over gepraat wordt." Sport in Huizen met een programma waar ik straks meer over zal vertellen. Op vrijdag 5 november brengen we weer een sportprogramma samen met Fons Peters Ria Groeneveld en de oud-Ajacied Jan Mulder. In no vember, december, dat weten we nog niet precies, wordt het drieluik volgemaakt met een half uur du rend cabaret, waarvan de teksten zijn geent op de actualiteit. Michel van der Plas schrijft er voor. Her man Blokpoel en Cees Buddingh". Het programma vanuit „de Boerde- ADVERTENTIE Signalement: strak en sierlijk. In glansnjk chroom met gevlochten zitting en rug. Pastoe adviespnjs per stuk: 149, Hulshoff pnjs Desgewenst leverbaar met armleuning: Adviesprijs per stuk: 195, Hulshoff pnjs (Prijzen mei 16'BTW) Anders Denken over Wonen Leiden, Nieuwe Rijn Tevens vestigingen te Den Haag, Leidschendam. Rijswijk, Voorschoten, Rotterdam. Zwolle. Eindhoven rij" wordt elke maand uitgezonden van 20.30 tot 21.30 uur. Aad: „Waar wij in dat programma over praten zijn de belangwek kende gebeurtenissen van de afge lopen maand. Met wij bedoel ik mijn persoon en Ton van Duinho ven. Het is nog niet zeker of hij in elke uitzending gaat figureren, al zou ik dat graag willen. Het liefste zou ik hem in dat programma een hoekje van vijf minuten geven." De idee van het programma heeft Aad van den Heuvel samen met Ton vhn Duinhoven ontwikkeld. De bedoe ling is die belangwekkende gebeur tenissen van de afgelopen maand in een andere context te plaatsen. Dus geen toelichting in het vakjargon van de specialist, maar de gebeur tenis ophangen aan een aantal be grippen, die in de huidige maat schappijstructuur, in het leefkli maat van alle mensen centraal staan. Agressie Aad van den Heuvel heeft die be grippen achter in zijn agenda op een rijtje gezet. „Ik denk aan agressie - en daar ho ren eigenlijk ook bij woede, discri minatie en arrogantie - liefde, la chen (humor), huilen (verdriet), ge loof (het buitennatuurlijke), een zaamheid, jaloezie en vervreem ding. Elke maand nodig ik een be kende Nederlander uit die als me depresentator optreedt. We omlijs ten de gesprekken met begeleidend materiaal dat op film is opgeno men. Vanuit die optiek worden die gebeurtenissen opnieuw interes sant. Neem nou zo'n onderwerp als agressie. Agressie bestaat er in het verkeer, in de sport, in de politiek. Maar waar komt die agressie van daan? Het gedrag van Van Hane- gem in het veld bijvoorbeeld, komt dat alleen voort uit agressie? Is zijn karakter zo? Zo heb ik voor Her man van Veen het thema angst. Al die bekende Nederlanders mogen uit de beschikbare thema's zelf een keuze doen. Nou, Herman van Veen koos angst. Dat onderwerp schijnt hem erg te liggen. Daar Crematie van Johan Boskamp in Amsterdam AMSTERDAM - De maandag over leden acteur Johan Boskamp wordt gecremeerd in het cremato rium Westgaarde in Amsterdam en niet in Driehuis-Westerveld, zoals de familie aanvankelijk had ge meld. De uitvaart heeft morgen middag om drie uur plaats vanuit theater Carré. Uitnodiging aan Beatles De Amerikaanse promotor Sid Be rnstein heeft in een pagina-grote advertentie de vier Beatles uitge nodigd waar ook ter wereld nog eens samen op te treden, een even ement dat volgens hem meer dan tweehonderd miljoen dollars zou kunnen opleveren; de invitatie prijkte zondag in de New York Ti- 17.00 - De film van ome Willem (VARA) 18.15 - Moderne electronica (TELEAC) 18.45 - Trekking Staatsloterij (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 - Uitzending PvdA (Politieke Partijen). 20.00 - Arnhem, het verhaal van een ontsnapping, tv-film (NOS) 21.20 - Artur Rubinstein (NOS) 21.35 - Journaal (NOS) 21.50 - Den Haag vandaag (NOS) 22.05 - Studio Sport (NOS) 22.30 - Panoramiek (NOS) 23.15 - Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 - Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Over politiek (IKÓN) 19.30 - Kenmerk (IKON) 20.00 - Journaal (NOS) 20.25 - Dammenbouw in Boven-Volta (SOCUTERA) 20.30 - Brandpunt (KRO) 20.50 - Studio Vrij (KRO) 21.50 - Genezen door acupunctuur (KRO) 22.35 - Journaal (NOS) Laat op de avond kwam de VARA met "Leiden, of de pro blemen van een oude binnen stad", een korte documentaire van Joop Daalmeijer. Mooie plaatjes waren er in overvloed, maar met de minder fotoge nieke onderdelen van de stad werden we veel minder ver wend. Het commentaar gaf een beknopte en juiste samenvat ting van alle problemen die Leiden tegelijk treffen, maar in de beelden en in de mensen die optraden werd dat niet of nau welijks ondersteund. Grote werkloosheid is één van die problemen. Maar er kwam al leen een functionaris van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan het woord. Geen werkloze zelf, geen beelden van de verveling, van het lange wachten op de première van de nieuwe film in de Haarlemmerstraat. Er werd gesproken van de verkrotting van Leiden, maar behoudens luchtopnamen van plukken kaalslag in de binnenstad, leek het fraai met gevels getooide staan. Ook de relatie stad- universiteit vermocht in haar visuele en auditieve behande ling haar stereotiepe ketens niet te verbreken. Wel weer de be kende vele naambordjes aan de deur van een studentenkast, maar geen beeldende onder steuning van de - op zich juiste - constatering dat de studenten bevoorrecht zijn boven de wer kende jongeren. Kortom de do cumentaire 'Leiden' bleef ste ken in de sympathieke preten ties. Verder over de tv-avond één opmerking: Joop van Tijn is op dit moment veruit de beste poli tieke interviewer. Waarom moeten nou uitgerekend op Prinsjesdag Den Uyl en Wiegel en Van Thijn op het andere net zitten, bij de NCRV, waar een gespannen interviewer er tref zeker in slaagde elk beginnend strovuur van discussie prompt te doven. Han Mulder En het sportprogramma, wat ge beurt daarmee? Aad van den Heuvel zegt dat het paden zal bewandelen buiten de traditionele sportverslaggeverij om. De actualiteit zal wel een rol spelen, maar niet primair zijn bij de keuze van de onderwerpen. „In Jan Mulder hebben wij het vol ste vertrouwen. Hij heeft bijvoor beeld de techniek van een bepaalde voetballer gezien. In die techniek is hem iets opgevallen. Daai kan hij uitgebreid over filosoferen. Zo kan ik me ook voorstellen dat je een item maakt over een atleet die na zijn werk gaat trainen. Je ziet ze in de vallende schemer wel eens lopen over de rijwielpaden terwijl het grote verkeer langs hem heen raast. Waarom doet ie dat, zelfs in weer en wind? Droomt hij van een Olym pisch applaus of is het de zuivere liefde voor de sport? Wat gebeurt er na de training, hoe leeft hij thuis in zijn gezin? Brengt hij daar ook of fers?" De hoofdlijnen van het drieluik zijn bekend. Aad van den Heuvel is nu druk bezig met de organisatie. Hij heeft de tijd tot 23 oktober. Panoramiek (Ned. 1 22.30-23.15) informeert vanavond in zijn reeks, die aan de Zuidoostaziatische staten is gewijd, over de Philippij- nen. In dit land is één van de laatste militaire bolwerken van de Verenigde Staten in dit gebied gevestigd, maar de Philippijnen staan toch voor de noodzaak zich aan te passen aan de vernieuwde politieke invloed van buurlanden. Verder besteedt Panoramiek nog aandacht aan de uitslag van de Zweedse verkiezingen en aan de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika. Arthur Rubinstein was 87 jaar, toen hij voor de televisie het Im promptu nr. 4 van Schubert speelde. Deze opname van de Ameri kaanse, in Polen geboren pianist dateert van twee jaar geleden, toen hij reeds gestopt was met zijn concerttournees. Toenemende doofheid en verminderd gezichtsvermogen noopten de hoogbe jaarde musicus hiertoe (Ned. 1, 21.20-21.35 uur). Het tweede programma over acupunctuur (Ned. 2, 22.20-23.05 uur) gaat nader in op de filosofie van deze geneeswijze. Kees Boomkens heeft gesprekken met dr. P. E. Gill, die drie jaar geleden met het Acupunctuur-Practicum in Engeland begon, met staatssecretaris Hendriks en prof. Haaks, voorzitter van de Gezondheidsraad. f/fj/jQlygragremmai Nog steeds wordt er in het oosten van ons land hard gewerkt aan de oorlogsfilm "Een brug te ver", waarin tal van topactexirs te zien zullen zijn.Op deze foto spreekt regisseur Richard Attenborough een scene door met de Engelse acteur Sir Laurence Olivier de Zweedse actrice Liv Ullmann. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Hilversum I TROS 18.30 Nws. 18 41 De blauwe za den. hoorspel. 19.00 (S) Muziektnptiek. Hilversum II VARA 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. PR 18 20 Uitzending van het Gere formeerd Politiek Verbond. VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish. 19.30 (S) Brassband Magazine. 20.00 Nws. 20.05 (S) Concertgebouworkest. 21.25 Theun de Vries vertelt. 21.55 (S) Muziek van deze eeuw. N OS: 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum Hl NOS: 18.03 De vakaturebank. 18 10 NOS-maal. 19.30 (S) Langs de lijn. (19.38 Paardekoersen). 23.02 (S) NOS-jazz. 0.02 Take it easy. 1.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.02 (S) De Achternacht. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Hilversum I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S)Te Deurn Laudamus. 7.30 Nws 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Muziek in uw straatje. 8.24 Op de man af. 8 30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huis vrouw. 8 45 (S) Tot uw dienst. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Een uur natuur. 11.30 (S) Metropole or kest. 12 00 (S) Uit het songbook van Ria Joy. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middag- pauzedienst 13.15 (S) Goed gestemd. Hilversum II AVRO. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwij ding. 9 00 Wie zijn wij dan wel? 9.36 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Ra dio Lawaaipapegaai. 10.10 Arbeidsvita minen. (11.00 Nws. 11 03 Radiojournaal). 11.30 Rondom twaalf: een uur allerlei voor iedereen met om 11.55 Beursber. 12.30 Sportrevue. 12.45 Per Saldo 13 00 Nws. 13 11 Radiojournaal. 13.25 'n Mid dagje AVRO. met om 16 00 Nws. en om 16 03 Radiojournaal. 17 00 (S) Parlevin- Hilversum III Ieder heel uur nieuws. TROS: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie draait tusen de middag. 14.30 (S) Pop-Kontakt 16.30 (S) De Hitmeesters. Hilversum IV KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badinerie. 9.00 Nws. 9.02 (S) Overweging. 9.10 Echo. 9.30 Onderwijsprogramma. 10.00 (S) Aubade. 11.30 (S) Pianoconcert 12.00(S) Nederland Muziek. 13.00 (S) Rondom Haydn. 14 00 Nws 14.02 (S) Promenade Orkest 15 00 (S) Collage van alledaags en zeldzaam. DUITSE TV WOENSDAG 22 SEPTEMBER Duitsland I 17 57-18.00 Verkiezingspraatje. (Regio naal programma: NDR: 9.30-10 00 Se- samstrasse. 18.00 Gesprek 18 30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau- magazine. 19.26 Feuerwache 23. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 8.05 tot en met 11.15 Schooltelevisie. 18.00 Nieuws uit Noordrijnland-Westfalen. 18 05 In termezzo. 18.45 Kwxs. 19.15 Akt. 19.45 Trick am viertel vor acht). 20.00 Journaal en weeroverzicht. Aansl.: Verkiezings praatje. 20.15 Reportage. 21.05 Spelpro- gramma. 22.30-22.50 Journaal, kommen- taar en weerbericht. 17 40 Akt enmuz 18.20 Zwickelbach e Co detective verhalen. 19.00 Journaal en verkiezingspraatje. 19.30 Informatie programma. 20.15 Informaties en me ningen uit het bedrijfsleven. 21.00 Jour naal en verkiezingspraatje 21.15 Szenen einer Ehe, Zweedse film, vervolg. 22.45 Journaal. BELGISCHE TV WOENSDAG 22 SEPTEMBER België Nederlands 1845 Michel Strogoff, tv-serie 19.40 Me dedelingen en weerman. 19.45 Journaal. 20 13 Klaverweide, serie tv-verhalen. 21.05 Spelprogramma 22 20 Nationale Loterij 23.15-23 35 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5