^Beestenspul omlijst door vele artiesten Geen ontslagen bij Gezinsverzorging Zes maanden geëist voor heling prenten door Leidse handelaar Artoteek 2 Oude Morsch heeft nieuw buurtcomité Mondelinge toezegging ministerie van CRM WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 LEIDEN Sandra Reemer, Wim van Hanegem, Mies Bouman LEZERS SCHRIJVEN Lang leve de culturele Raad Lei den, die er voor zorgt dat we in Lei den kennis kunnen maken met he dendaagse kunst, de Artoteek in de Waag is vooral bedoeld voor „het publiek", zo las ik in het LD van afgelopen vrijdag. Met kunst naar het volk. Prachtig, zo hoort het! Wie |nu echter in het weekend van die j hedendaagse kunst kennis wil ne men, vindt op de Waagdeuren de mededeling: „zaterdag en zondag gesloten". Kunst naar het volk dus Jammer dat een groot deel van het (volk meestal alleen op zaterdag en zondag vrij heeft om die kunst te bekijken. Dat de organisatoren daar niet aan gedacht hebben. Een soort „minimal art" misschien? D. HAUWERT, Van Poelgeestlaan 75 Leiderdorp. LEIDEN - De internationale dierenshow "Bees tenspul '76", die dit weekeinde in de Leidse Groenoordhallen zal worden gehouden, belooft een groot spektakel te worden. hij medailles uitreiken die be schikbaar zijn gesteld door Konin gin Juliana, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. Vro lijk en het gemeentebestuur van Leiden. De prijzen zullen bestemd zijn voor de fraaiste raskatten van de wedstrijd, die wordt georgani seerd door de Stichting Neder landse Kattenliefhebbers. Een deel van de bekers die in deze wedstrijd te winnen is, zal later op de middag worden uitgereikt door Mies Bouwman. Tot de vijfduizend dieren die in de Groenoordhallen zullen worden samengebracht behoren onder meer honden, katten, konijnen, paarden, duiven, cavia's, sierhoen- ders, kleurmuizen, woestijnratjes, bijen, Vietnamese hangbuikzwijn tjes, een ocelot, dwergezels en een koppel goudparkieten ter waarde van 20.000.- Organisator Rob Lauwers heeft voor beide dagen nog een aantal at tracties op het programma staan zoals: In de eerste plaats door de ruim vijfduizend dieren, in grootte varië rend van muis tot paard, die aanwe zig zullen zijn. Maar daarnaast ook door de Leidse burgemeester Vis. Inmiddels is dan het concours hip- pique al een uur aan de gang. Zaterdagmiddag zal op het grote podium, centraal in de hal, zanger Rob de Nijs optreden. Hij zal de jeugdige bezoekers van Beesten spul '76 enkele prijsjes uitreiken. Dat gebeurt om half drie. Eeh uur laten zal de plaats op het podium worden ingenomen door eredivisie-scheidsrechter Frnas Derks en ex-Feyenoorder, nu AZ- speler, Wim van Hanegem. Ook zij zullen prijzen uitreiken en wel aan de eigenaars van de "olijkste par kiet" en van het "fraaiste terra rium". De eerste dag zal worden besloten met de uitreiking van de prijs "Stu dentengeit '76". Twee Leidse stud- neten zullen een keus maken uit de op de tentoonstelling aanwezige collectie dwerggeiten. Zondagmorgen om twaalf uur komt de komiek Bueno de Mes- quita naar de Groenoordhal. Hij zal daar de bekers uitreiken aan de ei genaars van de best verzorgde huiskatten. Bij deze wedstrijd waarvoor iedereen zich heeft kun nen aanmelden wordt niet gelet op ras, schoonheid en stamboom, maar zal er door de jury slechts worden gelet op conditie en verzor ging van poes of kater. Een van de hoogtepunten van "Beestenspul '76" wordt volgens organisator Rob Lauers het "life" optreden van zangeres Sandra Reemer. Behalve het zingen van haar laatste successen, zal ze ook prijzen uitreiken aan de eigenaars van de fraaiste sierduif, de mooiste hoender en het fraaiste konijn. In de loop van zondag zal ook Wil lem Duys naaf Leiden komen. Op het podium in de Groenoordhal zal LEIDEN - Op de Leidse veemarkt werd gisteren af scheid genomen van Jan Kuyf, vele jaren de vertrou wensman van de veehandel, vooral van de schapenhande laren. Kuyf wordt 27 septem ber 65 jaar en gaat dus met pensioen. Sinds 1970 werkte hij bij de Groenoordhal als assistent-opzichter. Zijn taak op de veemarkt was wekelijks het indelen van de varkens, biggen en schapenmarkt en verder verzorgde hij het stro. De veehandel liet het afscheid van Kuyf niet onopgemerkt voorbijgaan. Hij kreeg een som geld overhandigd, waar van hij samen met zijn vrouw een reis kan gaan maken en verder viel hem een heus big ten deel (zie foto). Al voordat Kuyf bij de Groenoordhal kwam, was hij, vanaf 1959 werkzaam bij de gemeente Leiden, maar dan bij de dienst voor reiniging, havens en markten. Hij was resp. la- dingmeester eerste klas en assistent-opzichter. Daarvoor had hij een eigen bedrijf dat het ophalen van huisvuil en het uitdiepen van grachten verzorgde. Een parade van 123 hondenras sen met op zondagmiddag onder meer dertien Afghaanse windhon den, zes Rottweilers en zes Chihua hua's, de kleinste hondje ter we reld; Een tyinexpositie met beermar- ters, capucijner-aapjes en een privé-inzending dwergezeltjes Demonstraties met huskies voor de poolsleden Gehoorzaamheidsproeven voor honden en de presentatie van een zeldzame abrikoos-kleurige puli, een herdershond van de Hongaarse pusta's. Een konijnen-expositie met on der meer Engelse hangoor- dwergkonijnen. De dierententoonstelling "Bees tenspul '76" is zaterdag en zondag geopend van 10 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. ADVERTENTIE Verzamelaar beroofd tijdens concertbezoek LEIDEN - De drie vereisten om bij de gemeente als werkelijk buurt comité geaccepteerd te worden zijn continuïteit, kennis van de pro blemen en representatieviteit. Aan deze eisen voldeed het oude comité Oude Morsch niet, vandaar dat er gekomen moet worden tot de vor ming van een nieuw buurtcomité", I aldus een woordvoerder gistera vond tijdens een bijeenkomst in het I LISC. Gebleken was dat het oude comité 1 zich, na het uitbrengen van een verkeersplan voor de wijk, niet verder wilde Verdiepen in de alge mene problematiek. Omdat de ge meente echter wil komen tot een integraal plan voor de binnenstad, t een plan waarin elke belangheb- bende een grote mate van inspraak i kan hebben, werd er onlangs het initiatief genomen te komen tot de oprichting van een nieuw comité. Daartoe werd gisteravond een eer ste aanzet gegeven. Het diende een breed comité te worden met zowel bewoners als winkeliers en bedrij- j ven. Vanuit elke straat moest een vertegenwoordiger in het comité zitting nemen. Winkelstraten zoals Steenstraat en Morsstraat zouden in de nieuwe opzet ook een verte- I genwoordiger namens deze groep in het comité kunnen plaatsen. Uit- i eindelijk werden er na discussie 12 leden voor het comité verkozen. Door middel van een enquette wil men in de naaste toekomst te weten komen wat de wensen van de be- belanghebbenden zijn van hun buurt. In een volgende vergadering zal men te vens trachten te komen tot het op stellen van de uitgangspunten van het nieuwe comité, dat overigens geen vaste bestuursvorm zal ken nen. Het werd omschreven als "een kleine groep, mensen die onafhan kelijk kunnen werken, maar met één doel voor ogen". Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Dlv. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klok ken. DEN HAAG/LEIDEN - Op zater dagavond 5 oktober 1974 verdween een unieke collectie historische prenten en penningen uit het goed afgesloten stalen prentenkabinet van een Leidse verzamelaar. Waarde een halve ton. De eigenaar en de politie stonden voor een raadsel. Want zowel de slo ten van het huis als van de stalen kast waren intact. Nergens was een spoor van braak. Diefstal door middel van valse sleu tels, was de conclusie. Bijzonder merkwaardig was ook dat de eige naar nooit 's avonds zijn huis ver liet. Want hij was als de dood dat zijn collectie ten prooi zou vallen aan inbrekers. Maar die ene zaterdagavond was hij eindelijk eens met zijn vrouw uit gegaan, om te luisteren naar een uitvoering van een bekend manne koor in de Leidse stadsgehoorzaal. Behalve zijn vrouw was er maar eén mens die wist dat hij zou gaan. Dat was zijn vriend Pieter. die hem kaartjes voor de uitvoering had ge geven: een 53-jarige Leidse anti quair. liefhebber van historische prenten en penningen, tevens ex- dehnquent met verschillende von nissen voor oplichting en diefstal. Maar een vriend met wie je al zo lang zaken doet, verdenk je niet graag. En van dat strafregister wist de prentenverzamelaar niets af. Buitendien hoefde er niet beslist met valse sleutels te zijn gewerkt, want theoretisch zou het kunnen dat hij die ene nacht nou net verge ten had de keukendeur op slot te doen. En de sleutels van de pren- tenkast hadden in de zak van zijn regenjas gezeten, die aan de kap stok hing. Zo bleef de politie vruchteloos speuren naar de onbekende dief. De verzekering betaalde de schade en alle antiqairs die er voor in aan merking kwamen werden aange schreven goed op te letten of de ge stolen prenten en penningen soms te koop zouden worden aangebo den. Een jaar later was het raak. Een op koper uit Lisse bleek een groot deel van de verzameling te hebben aan gekocht. Zijn leverancier was nie mand anders dan de Leidse anti quair Pieter, die voor de Haagse rechtbank terechtstaat wegens he ling. Pieter maakt beslist geen deemoe dige indruk. In tegendeel: met fiere verontwaardiging verkondigt hij zijn onschuld. De prenten en pen ningen had hij namelijk gekocht van iemand, die inmiddels toevallig is dood gegaan en begraven. Dat het de verzameling van zijn (voormalige vriend was geweest had hij bij aankoop niet kunnen zien, want toen was hij vrijwel to taal blind geweest. Verdachtes ad vocaat mr. Kalkman legde hiervan een medische verklaring over. In middels heeft de verdachte door een operatie aan een oog zijn ge zichtsvermogen gedeeltelijk terug gekregen. Pieters uitleg komt er op neer dat hij van de prenten net genoeg kon zien om op te merken dat zij het kopen waard waren, maar toch weer niet voldoende om te zien dat zij tot de collectie van zijn vriend behoorden. Rechtbankpresident mr Stolk heeft duidelijk moeite dit te gelo ven. want tussen de prenten be vonden zich zeer opvallende exemplaren, en ook nog een paar prenten die de eigenaar een half jaar tevoren had gekocht bij de ver dachte zelf! Pieter ontkent dit laatste. Hu ont kent ook dat de overleden „lever ancier" van de prenten ten tyde van de diefstal al te ziek was om nog te kunnen lopen, laat staan dat hij al die honderden prenten en lood zware munten heeft kunnen ver slepen. Ondanks Pieters ontkenning eist officier van justitie mr. E. van der Schans tegen hem een gevangenis straf van zes maanden, waarvan een voorwaardelijk. De officier stelt deze eis terzake van schuld heling. Advocaat mr. W. M. A. Kalkman uit Leiden bepleit vrijspraak. Want om iemand voor heling of schuldheling te kunnen veroordelen, moet vast staan dat de geheelde artikelen van misdrijf afkomstig zijn. En dat staat in dit geval volgens mr. Kalkman sgeenszins vast. Het kan best zijn oppert pleiter, dat de eigenaar iemand heeft opgedra gen de prenten en penningen uit zijn huis weg te halen, zodat hij zelf dan het geld van de verzekering kan opstrijken. Dan is de collectie dus niet gestolen en was Pieters handel niet van misdrijf afkomstig. Geen heling zonder dief, aldus mr. Kalkman. Vonnis 5 oktober. MVB/Citizen wereldberoemde machines teseny de scherpste/ prijzen Wetenschappelijke zakrekenmachme met 24 funkties Oplaadbaar, inclusief adaptor prijs 174f-.nci LEIDEN - Alle bejaardenhelpsters van de stichting Gezinsverzorging Leiden hebben van hun directeur een brief gekregen, waarin wordt verzekerd dat niemand hoeft te worden ontslagen. De stichting heeft deze garantie kunnen geven op grond van een mondelinge toe zegging van het ministerie CRM. Een schriftelijke bevestiging heeft het bestuur echter nog niet binnen. Ruim een week geleden kondigde het bestuur het ontslag aan van tweehonderd bejaardenhelpsters. dat%gebeurde naar aanleiding van schrijven van CRM waarin de stich ting het definitieve aantal uren dat hulp mag worden verleend, kreeg toegewezen. Dit aantal viel door bezuinigingsmaatregelen van staatssecretaris Meijer veel lager uit dan werd verwacht. Vorig jaar werd in totaal ruim 290.000 uren hulp aan bejaarden verleend en de stichting had op grond van de nog steeds stijgende vraag het ministerie verzocht dit jaar nog eens 75.000 uren meer te mogen geven. CRM heeft Gezins verzorging nu echter maar 290.000 hulpverleningsuren toegewezen en heeft bovendien een vacaturestop ingesteld. Deze maatregel betekent niet al leen dat de stichting niet kan inspe len op de vraag, maar ook dat be jaardenhelpsters die zelf ontslag nemen, niet mogen worden ver vangen. Direct nadat de maatregel bekend werd, stuurde de directie en het be stuur van de stichting een telegram aan de staatssecretaris waarin het dreigende ontslag voor 200 help sters werd aangekondigd. Dit ont slag kan volgens directeur Van der Mey pas worden voorkomen als het ministerie alsnog 40.000 uren extra aanwijst. „We zijn in onze planning steeds van een groter aantal uren uitgegaan en dat betekent dat we nu, na acht maanden, al teveel heb ben opgemaakt, om het jaar nog op Door Ton van Brussel MOöOöOOOOOOööOC Beroerdst Uit de toezegging van het ministe rie dat er geen ontslagen hoeven te vallen, kan nu worden opgemaakt dat Leiden de extra uren alsnog krijgt toegewezen. Vermoedelijk zal dat gebeuren op grond van een onderzoek dat CRM op dit moment uitvoert en dat uit moet wijzen op welke plaatsen in het land bijge stuurd moet worden. Uit een reac tie van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging, een overkoepe lend en bemiddelingsorgaan van alle stichtingen op dit gebied wordt duidelijk dat er meer plaatsen in het land zijn waar de klap van de bezuiniging hard is aangekomen. dat Leiden er het beroerdst voor staat. Vorig jaar werd er landelijk per be jaarde 28,5 uur hulp gegeven. Lei den zat met 26,8 uur onder het lan delijk gemiddelde. Het uitblijven van ontslag van de helpsters betekent zeker niet dat de stichting uit de zorgen is Een in krimping van het aantal uren heeft al tot gevolg gehad dat het hele clientenbestand is doorgelicht en getoest aan door CRM opgesteld criteria. In de praktijk gaat een leidster van de stichting nadat een hulpaanvrage is gedaan, op huisbe zoek, om te zien welke en hoeveel hulp nodig is. Op grond van de in dicatie die zij stelt, wordt hulp toe gewezen. Dat gebeurde aan de hand van criteria die de stichting zelf had opgesteld. Nu echter wor den in geval van een hulpaanvraag de veel strengere normen van het ministerie gehanteerd. Na de door lichting, die onlangs werd uitge voerd heeft geen van de cliënten meer hulp dan enigszins nodig is. Mede daardoor zijn verschuivingen moeilijk en kan niet iemand die op de wachtlijst, staat geholpen wor den, door tijdelijk bij een andere cliënt een paar uur weg te halen. Die wachtlijst telt inmiddels 112 aanvragen, waarvan 79 zeer urgen te. Sommige aanvragen wachten al een maand, andere zelfs twee maanden. Een zeer nare situatie voor de stichting, die bij veel be jaarden een grote behoefte aan hulp signaleert, maar die niet de midde len heeft om daar op in te springen. En dit alles terwijl de stichting ook een wachtlijst heeft van honderd Staatssecretaris Meijer. gegadigden voor een baan als be jaardenhelpster, die zoals duidelijk is, niet kunnen worden aangeno men, door gebrek aan geld. Irritatie In de staf en bij de leidsters is sprake van irritatie door de maatre gelen van de staatssecretaris. Te recht wordt gev/ezen op de incon sequentie in het gevoerde beleid. Op grond van de door CRM uitge brachte nota bejaarden beleid is immers de bouw van nieuwe be jaardentehuizen afgeremd en is gewezen op het alternatief om be jaarden langer thuis in hun eigen woonomgeving te houden. Dat in dat geval bejaardenhulp moet wor den geboden spreekt voor zich. Ex tra geld wordt daar echter niet voor beschikbaar gesteld. Voorts is in een nota van het ministerie van Volksgezondheid gesteld dat de opnametijd in de ziekenhuizen aanzienlijk moet worden bekort en dat bejaarden eerder naar huis moeten worden gestuurd. Ook dat kan uiteraard alleen gerealiseerd worden als meer geld wordt uitge trokken voor bejaardenhulp. Het ligt voor de hand dat de Leidse ziekenhuizen en ook de GGD de maatregelen van het ministerie be treuren. Zij hebben hun afkeuring inmiddels in verschillende brieven uitgesproken. Uiterst pijnlijk wordt de situatie als een bejaardenhelpster uit eigen beweging ontslag neemt en niet kan worden vervangen. Zulke ge vallen hebben zich al voorgedaan. De leidster, die de aanvragen be handelt en die de helpster en de aanvrager begeleidt, moet in dat geval gaan vertellen dat de hulp wegvalt en dat niet vooreen nieuwe hulp gezorgd kan worden. Het be treft niet alleen bejaarden, zonder kinderen (of met kinderen en fami lie buiten de stad), die dus verder door niemand kunnen worden op gevangen, maar het zijn ook vaak aanvragers met een laag inkomen. 282 aanvragers hebben een mini mumloon of minder, 329 zitten daarboven en slechts 36 hebben een inkomen boven de welstands- grens. Het betekent dat doorgaans de aanvrager geen geld heeft om zelf een hulp aan te trekken. Spanning "De leidster, die "nee" moet verko pen heeft het zwaar", zegt directeur Van der Mey. Een van de leidsters zegt "Je kunt iemand die geen hulp meer krijgt niet zomaar aan zijn lot overlaten. We proberen dus wel om af en toe op huisbezoek te gaan, juist bij de genen, die het nu zonder moeten doen. Op de buren kun je ook niet altijd rekenen. De sociale controle is vaak slecht". "Iedereen werkt onder spanning. We moeten elkaar opvangen, want ook als een leidster ontslag neemt, mag ze niet vervangen worden. Dan zitten we helemaal met de handen in het haar". Voor de stichting Gezinsverzorging is het wachten nu op de schrifte lijke bevestiging van het ministerie dat er extra uren beschikbaar wor den gesteld. De problemen zullen voor een groot deel blijven, omdat ook volgend jaar geen verbetering van de positie mogelijk zal zijn, zo kan worden opgemaakt uit circu laires van het ministerie. Een licht puntje vormen op dit moment al leen nog de vragen die het Tweede-Kamerlid Bram van de Lek (PSP) aan de staatssecretaris heeft gesteld over de 'gang van za ken in Leiden, en die binnenkort beantwoord zullen worden. Overigens hebben ook de Leidse gemeenteraadsleden Hoeven (CPN) en Van de Zande (PSP) het college vragen gesteld over de noodsituatie. Wethouder Ooster man heeft toegezegd om als dat no dig is tussen stichting en ministerie te bemiddelen. Ook de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging is daartoe bereid.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3