EIDSCH DAGBLAD Samenzwering in Indonesië tegen regering ontdekt Politie overvalt een illegale alcoholstokerij vandaag Veiling F mag van GS veijmizen naar polder in Rijnsburg ma Ook Hatta in komplot rtelste«^ LEIDSCH DAGBLAD Staat krijgt ongelijk: Pakistaan Bouw bij Teekens vandaag stilgelegd VOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35043 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JAKARTA (AFP, AP) - President Soeharto heeft vandaag de ontdekking bekend gemaakt van een samenzwering met het doel zijn bewind omver te werpen. Soeharto zou als staatshoofd vervangen moeten worden door Mohammed Hatta, vice-president van Indonesië gedurende het bewind van Soe- karno. Mohammed Hatta De woordvoerder van de Indonesi sche regering, generaal Soeharm- no, verklaarde dat de belangrijkste arrestant de oud-minister van Landbouw, Kartowoerto is. Hatta en vier religieuze leiders worden nog verhoord. De arrestaties had den op 14 september plaats. Uit niets blijkt dat het komplot steun genoot in militaire of poli tieke kringen. Kartowoerto zei wel steun te hebben gehad van Hatta en diverse vooraanstaande religieuze leiders. In de afgelopen maand waren ver scheidene documenten gevonden die op een samenzwering duidden, daarvan waren er enkele onderte kend door Hatta. De meeste onder tekenaars zouden inmiddels hun verontschuldigingen hebben aan geboden aan president Soeharto en hebben gezegd dat ze er zich niet Voor goed auto-onderhoud van bewust waren wat zij indertijd tekenden. Volgens de Indonesische rege ringsverklaring hadden petities aan Soeharto gezonden moeten worden met het verzoek af te treden en een brief te tekenen waarin hij het presidentschap aan Hatta over draagt 'Mohammed Hatta was de eerste vice-president van Indonesië. Hij tyed in 1957 af onenigheid met de toenmalige pre sident Soekarno. DEN HAAG - Een uit drie man bestaande delegatie van de SWAPO, de door de Verenigde Naties als wettelijk erkende vertegenwoordiging van Namibië, is vanochtend per trein op het station Hollands Spoor in Den Haag gearriveerd. Namibië is een omstreden gebied in Zuid-west Afrika waar. tegen de wens van de VN in, Zuid-Afrika de macht uitoefent. De SWAPO-delegatiebestaande uit de heren KatjaviviMuyonko en Mueshi- hange, zullen in ons land o.a. de ministers Pronk en Van der Stoel ontmoe ten. Autowiel treft meisje dodelijk NIEUWKOOP - De veertienjarige Connie van der Sluis uit Nieuw koop is gisteravond dodelijk ge troffen door een wiel, dat van een trekker met oplegger afliep. Het meisje stond met een vriendin langs de Kennedylaan te praten toen het ongeluk gebeurde. Op en kele meters van de meisjes verloor de trekker één van zijn dubbele wielen. Connie werd hierdoor in de rug geraakt. De vriendin, die het gevaarte zag aankomen, kon nog juist opzij springen maar zag geen kans meer het slachtoffer te waar schuwen. De chauffeur van de trekker met oplegger merkte niets van het on geval. Hij werd door een voorbij ganger tot stoppen gedwongen. Weinig verandering Vrij zonnig en op de meeste plaat sen droog. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtemperaturen om streeks 8 graden. Maxima morgen circa 20 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). THERMOPANE BEGLAZING SPOUWMUUR ISOLATIE Murisol/lsoglas Antwoord no. 33, Noordwijk telefoon 01719—10378 EINDHOVEN (ANP) - Vanmorgen vroeg heeft personeel van de doua nerecherche in een boerderij in Eindhoven een illegale alcoholsto kerij ontdekt. Op het moment van de inval was de stokerij in vol be drijf. Twee stokers, de 25-jarige Van L. en de 26-jarige Van O., beiden uit Bladel, en de eigenaar van de boer derij, de 50-jarige P.S.C., werden aangehouden. De stokerij was ondergebracht in een vrijstaande schuur achter de boerderij. De ketels bleken een ca- paciteit te hebben van ongeveer 6.000 liter zuivere alcohol per week. Per liter wordt 21 aan accijns ontdoken. In de stokerij werd 1.400 liter alcohol gevonden. Tien gist- pakken met elk een inhoud van on-, geveer tweeduizend liter, waren gedeeltelijk met gistbeslag gevuld. De stokerij is vermoedelijk enige maanden in bedrijf geweest. Het afval werd via een buizenstelsel ge loosd in een zinkput achter de schuur. Deze zinkput was met graspollen afgedekt. In de stokerij was een slaapplaats ingericht. De stokerij was door middel van een belsysteem van buiten af bereikbaar. In de schuur vond de douanerecherche ook nog een politieontvanger. In een ander deel van de schuur stond een vrach tauto geparkeerd die kennelijk ge bruikt werd om grondstoffen en al cohol te 1 Ter Kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 oktober 1976 en ontvang krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Gemeentelijke kluis doelwit inbrekers: mag blijven f 1500 gestolen i Minister Van Doorn, die al tijd op het standpunt heeft gestaan, dat het betaalde voetbal zichzelf maar moest bedruipen, lijkt van gedachten veranderd. Er blijken nu plotseling wel gelden te zijn vrijgemaakt voor de bedrijfstak betaald voetbal, die vorig jaar een verlies van zo'n 25 miljoen kreeg te incasseren. PAGINA 13 Aad van den Heuvel brengt programma met nieuwe formule op de televisie. PAGINA 5 Levenslange deportatie voor Peter Custers PAGINA 7 Kissinger boekte weer enige vooruitgang PAGINA 9 Veel kritiek op de gisteren geopenbaarde plannen van het kabinet-Den Uyl PAGINA 17 Provincie stelt een paar "haalbare" voorwaarden RIJNSBURG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn in principe akkoord gegaan met de Kamphuizerpolder als nieuwe vestigingsplaats voor de Rijnsburgse bloemen veiling Flora. De definitieve toestemming is af hankelijk gesteld van twee voor waarden waarover de Rijns burgse raad zich binnenkort zal moeten uitspreken. In de eerste plaats wil de provincie de garan tie dat het huidige veilingterrein aan de Rijnsburgerweg zal wor den bestemd voor woon- en cen trumdoeleinden, met uitsluiting van bedrijfsbestemming. Bo vendien zal, om aan landschappe lijke bezwaren van het bouwen in de Kamphuizerpolder (schuin tegenover huidige veiling, gere kend in richting Oegstgeest) te gemoet te komen, om het nieuwe gebouwencomplex een brede groenstrook moeten worden aangelegd. Beide voorwaarden zijn volgens burgemeester De Roos een haal bare kaart. "Ik kan me niet voor stellen dat de raad daar over nog valt We zijn nu zo lang met deze zaak bezig geweest dat we de plannen niet moeten laten stu klopen op deze twee redelijke voorwaarden. De kans die de provincie ons nu biedt moeten we ons niet laten ontglippen". De discussie in de raad over de be stemmingswijziging van de Kamphuizerpolder (nu nog agra rische bestemming) zal nog wor den voorafgegaan door een op 14 oktober te houden Flora-leden vergadering. Dan zullen ook de leden zich over de toekomstige verhuizing moeten uitspreken. Het veilingbestuur heeft inmid dels "ja" gezegd tegen de plan- Getemperd BOSKOOP - Uit de kluis van het gemeentehuis in Boskoop is een bedrag gestolen van vijftienhon derd gulden. Omdat er geen braak sporen zijn gevonden, vermoedt de rijkspolitie, dat de daders gebruik hebben gemaakt van een valse sleutel om het raadhuis binnen te dringen. Ook wordt verondersteld, dat de kluis met een namaaksleutel is geopend. Een ambtenaar mist enkele sleu tels, die in het gemeentehuis wer den bewaard. De recherche, die de zaak in onderzoek heeft, heeft het personeel van de secretarie naar huis gestuurd om te voorkomen, dat de eventuele sporen zouden worden uitgewist. De dieven hebben niet alleen de ruimte doorzocht waar de kluis staat, maar het heel raadhuis "on dersteboven" gehaald. DEN HAAG (ANP) - De 2f>jarige illegaal in Nederland verblijvende gastarbeider Dilawar K. uit Pakis tan mag Nederland niet worden uitgezet. Dit vonnis wees vandaag de president van de rechtbank in Den Haag, in het door de gastarbei der tegen de staat aangespannen kort geding. President mr. J. H. Blaauw was van mening, dat deze fabrieksarbeider uit Hoogezand voldoet aan de in de regularisatie-circulaire (van 5 mei 1975) gestelde bepalingen. Met name zijn voor K. de criteria van belang, dat hij reeds voor 1 novem ber 1974 in Nederland werkzaam was en hier sedertdien ook voort durend werk heeft gehad. Dit is de derde maal, dat het een illegaal in Nederland verblijvende buitenlander lukt na een dergelijke procedure het land niet na een uit gezet. De vorige gevallen betroffen een Bengalees meisje en de hier ge huwde Roemeen P. De Pakistaan werd bijgestaan door mr. P. J. van den Bergh, advocaat in Groningen. De mededeling van Gedeputeerde Staten is bij de veiling met ge temperd enthousiasme ontvan gen. Flora-voorzitter P. van Delft: "We zien de toezegging van de provincie niet als een geweldig cadeau. Het is meer dat met de uitspraak Flora recht wordt ge daan. We moeten niet vergeten dat er jaren voor is gevochten en dat we veel teleurstellingen heb ben moeten slikken alvorens het licht op groen is gezet. Maar na tuurlijk zijn we blij dat er weer mogelijkheden zijn voor de toe komst". In de discussie de afgelopen jaren over de meest wenselijke plaats voor de nieuwe veiling (in het oude complex is er geen moge lijkheid tot uitbreiding, hoewel de omzet van Flora nog jaarlijks groeit) zijn diverse locaties in het geding geweest. Zo heeft de vei ling jaren geleden het oog laten vallen op een lap Voorhouts grondgebied, vlakbij de Sikkens-lakfabrieken, langs de rijksweg Den Haag-Amsterdam. Katwijk Gedeputeerde Staten voelden toen niets voor deze plaats en gaven de voorkeur aan plaatsing van de veiling naar het Katwijkse indus trieterrein 't Heen. Maar ook die suggestie werd door gemeente bestuur en veiling van de hand gewezen onder meer met de overwegingen dat een bloemen veiling niet thuishoort op een in dustrieterrein en het gemis van de noodzakelijke tuinders- en veilingmentaliteit in het vissers dorp Katwijk. Dat de Kamphuizerpolder uitein delijk als meest geschikte plaats uit de bus is gekomen en door Gedeputeerde Staten nu ook als zodanig is aanvaard is volgens burgemeester De Roos "vrij lo gisch". "Verplaatsing van de vei ling buiten Rijnsburg zou ons uiteindelijk economisch de nek hebben gebroken. Het is de mo tor waarop wij draaien. Boven dien is de veiling het middelpunt van een groot deel van het maat schappelijk gebeuren in deze plaats. De beslissing van Gede puteerde Staten heeft ook de be dreiging van de werkgelegenheid teniet gedaan". vergunning Geen LEIDEN - De werkzaamheden in de voormalige Juweel-bakkerij aan de Rooseveltstraat, waar Teekens' Slagerijen zonder vergunning met een ingrijpende verbouwing bezig was, zijn vanmorgen stilgelegd. Daarmee heeft het slagersbedrijf gehoor gegeven aan de opdracht van burgemeester en wethouders van Leiden, om ogenblikkelijk met de verbouwing te stoppen. Zou Teekens dat niet gedaan hebben, dan zou de politie er vanmorgen voor hebben gezorgd dat het werk zou worden stopgezet. Inmiddels vindt er nauw overleg plaats tussen 'vertegenwoordigers van Gemeentewerken en van Teekens, zodat deze zo snel moge lijk alsnog een aanvraag voor een bouwvergunning kan indienen. Desgevraagd zei wethouder Waal vanmorgen dat hij de hele zaak nogal ongelukkig vindt. "Op zich zijn we met een dergelijke bedrijfs vestiging namelijk erg ingenomen. Maar aan de andere kant moeten we toch ook vasthouden aan het prin cipe, dat iedereen gelijk behandeld moet worden. En wat voor iedereen geldt, geldt ook voor Teekens."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1