Veel kritiek op plannen van regering "Uitstel van Rijksweg 11 aanleg funest" "Hoge cijfers werkloosheid onverteerbaar" Professor Berkhof: "Zuinig zijn met natuur SSR-THEMA- HEERENLOGEMENT KOMT MAANDAG IN LEIDSE RAAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 De koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix na de plechtigheden in de Ridder zaal op het balkon van het pa1 leis Lange Voorhout. Tijdens de toejuichingen van de ko ninklijke familie werd di verse malen een gescandeerd "Bernhard" naar het balkon geroepen. Langs de route viel op dat veel mensen zich ge tooid hadden met een witte anjer. W Lachend laat minister Duisen- berg op het Binnehof het be faamde koffertje miljoenennota schuil ten gaan. DEN HAAG (ANP) - Zowel van werknemers- als van werkgeverszijde is stevig kritiek geuit op de gisteren geopenbaarde regeringsplannen voor het komende jaar. De Federatie Nederlands Vakver bond (FNV) noemt het onverteer baar dat de werkloosheidscijfers in 1977 en daarna nog zo hoog blijven. De overheid zal een actiever inves teringsbeleid moeten gaan voeren dan is voorzien. Het stimuleren van particuliere investeringen is niet voldoende, de overheid zal ook zelf investeringen moeten doen, zo meent de FNV. Met voldoening zegt de FNV ken nis te nemen van het feit dat in de laatste jaren de inkomensverschil len zijn verkleind zoals uit de door de regering gepresenteerde cijfers blijkt Het beleid moet volgens de FNV op verdere verkleining ge richt blijven. De aankondiging van een wetsontwerp openbaarheid in komens en een voorontwerp voor een raamwet inkomensvorming worden positief beoordeeld. Risico's Het Cristelijk Nationaal Vakver bond (CNV) constateert dat het tot nu toe gevoerde overheidsbeleid onvoldoende effect heeft gehad op de werkloosheid. Ook dreigt het gevaar dat de regering er niet in zal slagen haar eigen doelstelling - handhaving van de reële inkomens van de laagst betaalden - te verwe zenlijken. Het beleid dat de regering voor ogen staat bevat grote risico's en gaat gepaard met een zeer groot be grotingstekort, aldus het CNV. Het vakverbond meent echter dat nu al het mogelijke zal moeten worden gedaan om de vergroting van inves teringen en werkgelegenheid te bevorderen. Het uit de daartoe noodzakelijke maatregelen voort vloeiende begrotingstekort voor 1977 zal dan ook moeten worden aanvaard. Op drijfzand Aan werkgeverszijde merkt het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) op dat het kabinet blijft doorbouwen aan een huis dat steeds verder wegzakt in hetxdrijf- zand van te optimistische economi sche verwachtingen, verkeerde af wegingen in het beleid en het door schuiven van oplossingen naar vol gende jaren. Volgens het VNO biedt het regeringsbeleid het be drijfsleven nauwelijks uitzicht op financieel herstel in de komende ja ren waardoor de op zichzelf ver heugende investeringsimpulsen niet het beoogde effect zullen ople veren. Het gevolg zal zijn dat zelfs de naar het oordeel van het VNO te beperkte doelstellingen van het kabinet t a v. werkloosheid en in flatie in 1980, op deze manier niet zullen worden verwezenlijkt. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) merkt op dat de regering teveel op het aantrek ken van de investeringen rekent. "Maar zonder zicht op rendement is de noodzakelijke groei van investe ringen niet te verwachten". Er wordt geen bijdrage geleverd aan ombuiging van de overheidsuitga ven. Het ombuigingsbeleid wordt weggeschoven naar de volgende kabinetsperiode. Nu wordt slechts geprobeerd de kool en de geit te sparen." Kwetsbaar De rijksbegroting 1977 vermag geen positieve verwachtingen te wekken bij het midden- en klein bedrijf, zo deelt het overlegorgaan van de centrale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf onder meer mee. Sa menvattend zegt het orgaan: kwetsbaar, niet verrassend, lost de fundamentele vraagstukken niet op. Het beleid biedt onvoldoende aan grijpingspunten voor een geïnspi reerd inspelen door het bedrijfsle ven. Het orgaan veest voorts onder meer dat het financieren van het verwachte tekort van ongeveer vijf tienmiljard gulden zal bijdragen tot een onaanvaardbare bevordering der inflatie. Vergeten De Consumentenbond zegt dat de consument bij de overheid tot de vergeten groepen gaat behoren. In de troonrede wordt de consument niet eenmaal genoemd en van maatregelen om te komen tot een zo optimaal mogelijke besteding van het inkomen, zoals in een tijd van verminderde groei en inflatie van groot belang is geen sprake, al dus het commentaar van de honH Node heeft de Consumentenbond voorstellen gemist inzake de prijs vorming van geneesmiddelen, in zake de verbetering van patiënten recht, klachtenbehandeling en kwaliteitcontrole in de gezond heidszorg, inzake de produktvei- ligheid en inzake de inspraak van de kCJisumenten, bij voorbeeld door vertegenwoordiging in de So ciaal Economische Raad en in het economisch en sociaal comitë van de EG. Bezuiniging Van de kant van de meeste grote politieke partijen werd, zoals giste ren reeds gemeld in deze krani, aangedrongen op een sterkere be zuiniging van de overheidsuitga ven dan de regering van plan is. PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortmann noemde het ronduit teleurstellend dat de regering het blijft zoeken in het oude groeige- loof en het daarbij behorende mid del van bevordering van de investe ring zonder meer. Marcus Bakker van de CPN merkte op dat er we zenlijke voorzieningen, zoals bij onderwijs worden afgebroken ten bate van winstvergroting van grote ondernemingen zonder een enkele garantie dat daaruit ook werkgele genheid zal voortvloeien. !>T> LEIDEN - "Wie de industrie en de exploitatie van de natuur tomeloos wil uitbreiden, gaat merken dat welvaart en welzijn hem ontglippen. En wie de na tuur plundert, zaagt de tak door waarop hij zit". Prof. dr. H Berkhof, die giste ravond in het centrum Vredes- kerk aan de Bruggravenlaan de tot en met zondag durende week over natuurbeheer en na tuurbehoud opende, noemde dat een van de grote ontdekkin gen van deze tijd. Wordt onze brutale gulzigheid niet inge damd, dan blijven we zitten met een bevuild nest en een techni sche woestijn. De theoloog Berkhof wilde hiermee zeker niet de techniek afkraken, maar zei hij, we moe ten wel weten dat het gescha pene méér is dan het gecon strueerde. Enerzijds is de na tuur niet heilig - God is niet een eik of een aalscholver maar mens geworden - en nodigt zij ons haar binnen de perken te houden, maar anderzijds is ze onze zuster en dienares. We moeten geen slavin van haar maken. Voor de tentoonstelling in de grote hal van de Vredeskerk kreeg R. Steenstra, die het in itiatief tot de week nam, veel medewerking van het museum voor natuurlijke historie en van het hoogheemraadschap Rijn land. Ze geeft met foto's, tek sten en voorwerpen beperkte, maar gezien de opzet van deze natuurweek voldoende infor matie over vogelbescherming, een aantal diersoorten die wij uit eigen omgeving kennen, de oorzaken van uitsterving van dieren, natuurbeheersing en natuurbeheer, over voedselke tens en de zuiveringstaak van het' hoogheemraadschap. De maquette van Rijnland kan met lichtknopjes bediend worden. Erg leuk is de hoek met herten en reeën in een geslaagde na bootsing van hun natuurlijke omgeving. Verkade stelde een hoeveelheid oude platen met dieren beschikbaar, bekend Herten en reeii in een nagebootste omgeving. Een leuk hoekje op de tentoonstelling Natuurbeheer en Natuurbehoud in het centrum Vre deskerk. van de vroegere albums. Deze zijn in de kerk te zien. De hele week kan men in het centrum Vredeskerk terecht. In de Leidse agenda in deze krant kunt u zien wat er te doen is. Zondag wordt de week afgeslo ten met een gezinsdienst e avond over Z.-AFRIKA LEIDEN - Studentensociëteit SSR hield gisteravond een thema-avond over Zuid-Afrika. De drie eerder aangekondigde sprekers konden - om verschillenden redenen - niet aanwezig zijn. Een viertal andere sprekers voerder in hun plaats het woord. Een plaatselijk vertegen woordiger van Amnesty Interna tional gaf algemene voorlichting over het doel en de werkwijze van deze organisatie. De heer R. Ross van het Afrikaanse studiecentrum belichtte de histori sche achtergronden van de conflic ten in Zuid-Afrika. De heer Esau de Plessis (Boycot Outspan-actie) be schouwt de huidige onlusten ih Zuid-Afrika niet als incidentele rel letjes, maar acht de situatie aldaar rijp voor een totale revolutionaire toestand. Hij benadrukte, dat echte bevrij ding van Zuid-Afrika uitsluitend door verzetsgroepen van de zwarte bevolking bereikt kan worden. Het westen moet volgens Du Plessis door een algehele boycot een posi tief solidaire bijdrage aan het verzet in Zuid-Afrika leveren. De heer De Beer keurde de rol, die de verschil lende kerken in Zuid-Afrika spe len, af. De kerken mogen volgens hem zeker niet schuil gaan achter een paar moedige individuele ker kleiders, die zich met nadruk tegen apartheid en voor de zwarte ver zetsbeweging uitspreken. Ook wees hij op de slechte rechtspositie van politieke gevangenen in Zuid-Afrika. Na afloop van de pauze vond nog een korte discussie met de sprekers plaats. Opbouwwerk J.G. van der Sluys (NZH): in Noord LEIDEN - "Het zal duidelijk zijn dat ik als districtchef van begrip leefbaar houden van de een vervoersmaatschappij voorstander ben van een spoe dige aanleg van Rijksweg 11". Aldus de heer J. G. van der Sluys, districtschef van de busonderneming NZH, in een interview met "Industrie Rijnland", het blad van de Leidsche Vereeniging van In- dustrieëlen. stad". Vergeten wordt dat een stad alleen leefbaar kan blijven indien ieder een zich vrijelijk kan verplaatsen". LEIDEN - Binnenkort zal in het Noorderkwartier en Groenoord het opbouwwerk beginnen. Boven de onderwijswinkel in de Sophia- straat 36 wordt een kantoorruimte ingericht, waar twee vaste mede werkers onderdak vinden. Op vrij dag 24 september wordt er open dag gehouden en kan het wijkkan- toortje van 's middags 4 tot 's avonds 7 uur bezichtigd worden. LEIDEN - De officier van Justi tie van de Haagse rechtbank heeft tegen een 19-jarige Leidse straat maker zes maanden gevangenis straf geëist waarvan twee voor waardelijk. Hij had tijdens een vechtpartij een 16-jarige jongen met een mes in de rug en het bo venbeen gestoken. Bovendien had hij tot tweemaal toe een auto gesto len om "plezierritten" te maken. culiere auto in de binnenstad kan alleen, indien er gezorgd wordt voor parkeerruimten, vanwaar de automobilist voetganger wordt en via het openbaar vervoer de bin nenstad kan bereiken". LEIDEN - Het Kabeltelevisie Advies Instituut KAI bv uit Woerden heeft gisteren met behulp van een helikopterwaaraan antennes waren gemon teerd, een onderzoek ingesteld naar mogelijke nieuwe plaatsen voor de bouw van een kabel-tv-mast. De opdracht voor de metingen werd gegeven door de Stichting Mast. Zoals bekend zal de stichting op 30 september een beslissing nemen over een nieuwe bouwplaats, wanneer de minister de eis tot opschorting van de bouw niet intrekt. "Rijksweg 11 moet er gev/oon ko men", zegt de heer Van der Sluys. "Er is geen vervoersmaatschappij meer. die bij benadering de tijds duur van een rit Leiden-Utrecht en terug kan opgeven. Tijd is geld. Uistel bij de aanleg van Rijksweg 11 is veel funester dan uitstel bij de aanleg van de zgn Leidse Baan" (de nieuwe provinciale weg tussen Leiden en Den Haag, die voorlopig inde ijskast is gezet). Dit omdat de Leidse Baan volgens de NZH-chef traag". Bovendien°schort wel verlichting geeft voor de plaat sen tussen de beide steden, maar niet voor de steden zelf. Over de verkeers-situatie in Leiden zegt hij: "In de stad moet er gewin keld kunnen worden. Voetgangers en fietsers moeten zich samen met het openbaar vervoer op redelijke wijze kunnen verplaatsen in het winkelgebied". Maar niet alleen de voetganger moet volgens de heer Van der Sluys in het winkelgebied kunnen komen: "Wil er gewinkeld kunnen worden, dan zal er ook een goede voorziening gemaakt moe ten worden voor de bevoorrading van die winkels, om snelle aan- en afvoer door het beroepsvervoer mogelijk te maken". Over het particulier vervoer zegt hij: "Het te/ugdringen van de parti- Volgens de NZH-man schreeuwt Leiden om een goede verbinding van noord naar zuid en van oost naar west. "Er wordt wel aan ge werkt, maar het gaat allemaal te Lei- LEIDEN - Nog in de vergadering den ook nog veel aan het onder- van volgende week maandag zal de houd van de bestaande verbindin- Leidse raad het voorstel krijgen om de^ Rijnsburgerweg logement, dat vorige week v verkeer wordt omgeleid. "Deze ker twee jaar wegens verzakking versmald tot één rijbaan". (Over- 0--.»-- igens hebben B. en W. juist vorige verder", aldus wethouder VanDam deel door brand werd verwoest. ..Het aannemersbedrijf is bijna klaar en we willen zo snel mogelijk week besloten, dat het wegdek de Oegstgeesterweg op korte ter mijn zal worden hersteld - red.). "De bouw van de Sumatrabrug is gewoon dramatisch", aldus de heer Van der Sluys. "Het gemeentebes tuur van Leiden heeft de knoop de gemeentelijke fi- doorgehakt Dezer dagen verwacht de gemeente een brief van de Rijksdienst voor de Monumentebzorg waarin wordt leegedeeld dat de restauratie brede brug subsidie in aanmerking komt. De smalle brug wil. Van alle joen gulden gaan kosten. Verder zal vordt geschermd met het i nog onbekend bedrag uit het Brandschadefonds moeten worden geput om de schade die de brand heeft aangericht te herstel len. Zeker is dat door de brand in het Heerenlogement het Brandschade fonds een flinke aderlating zal on dergaan. Wethouder Van Dam schatte dat bedrag gisteravond op ongeveer 6000.000,-. Het CDAVcraadslid Vink vond dat de reserve in het fonds wel erg klein is. „Vooral wanneer men weet dat er voor een waarde van 4'/2 miljard verzekerd is". Volgens wethouder Van Dam is het maximale risico dat de gemeente Leiden via een her verzekering jaarlijks loopt één mil joen gulden. Hij zag geen aanlei ding om plotseling na een brand de verzekeringsvoorwaarden te wijzi gen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17