Mogelijk toch subsidie betaald voetbal Geen uitvallers in zesdaagse UCI erkent uurrecord Ritter niet Om de zaken gezond te maken Geert PSV-bussen naar Utrecht JiïMit!.. ROTTERDAM - Onverwacht kreeg zijn missie naar Rome nog een ander karakter. Fred Rompelberg, die in Italië op nieuw het stayers-uurrecord wilde afpakken van Ole Ritter, is vandaag vertrokken naar de Oljmipische wielerbaan om vrijdag weer een nieuw wereld record neer te zetten. Want hoe onbegrijpelijk het ook mag klinken, de UCI weigerde op de nieuwe recordlijst de namen van de Nederlander en de Deen te vermelden. Vooral voor de Limburger een verrassende beslissing, omdat hij tijdens het onlangs gehou den wereldkampioenschap in Monteroni di Lecce voor het volledige UCI-corps zijn rond jes draaide. Maar ondanks deze officiële belangstelling meldde de internationale wielerorgani satie dat de rol van de motor niet op 60 cm van de achteras, maar op 70 cm moest worden gezet. „Een onbegrijpelijke zaak", meent Fred Rompelberg. „Zelf DEN HAAG - Minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk houdt er serieus rekening mee dat hij in de loop van het volgend jaar wel degelijk een (bescheiden) subsidie zal toekennen aan het betaald voet bal. Op de CRM-begroting voor 1977 is de post „Subsidies aan organisaties op het gebied vaA de lichamelijke opvoe ding en de sport" met vier miljoen verhoogd. Natuurlijk is er meer geld nodig voor de uitgebreide sectie oplei dingen en voor de „inschaling" voor groepen die voor subsidiëring in aanmerking komen, zodat er een rechtmatige vergelijking komt met sectoren buiten de sport Maar dat alles kan de vier miljoen extra op de sportbegroting niet verklaren en Jan van Gorsel, de „sportchef' CRM moet aarzelend toegeven dat er ruimte is ingebouwd voor het be taald voetbal en andere takken van de topsport. De man die vier jaar geleden in dienst kwam bij Van Doom toen er slechts vijf miljoen op de rijksbegroting was gereser veerd voor de verzamelde sport beoefenaren in ons land en nu te recht tevreden stelt dat er 17 mil joen is uitgetrokken; „Een ding staat duidelijk voorop, die bijdrage wordt slechts verstrekt in het kader van de gezondmaking van het be taald voetbal in ons land. Daarvan is zowel de bijdrage uit de sportto- talisator (5,6 miljoen gulden) als de bescheiden bijdrage van CRM (deskundigen fluisteren 2,5 mil joen) afhankelijk. Dat staat ook duidelijk in de memorie van toe lichting op de begroting voor 1977". Adviezen Van Gorsel heeft gelijk, want in de memorie van CRM staat „Of een deel van de middelen uit deze post (subsidies aan organisaties) aan gewend zal worden ten behoeve van steunverlening aan de pogin gen tot verduidelijking van de be stedingen en uitgaven van het be taald voetbal, zal mede afhangen van de adviezen, die mij door een aantal deskundigen zullen worden uitgebracht, over de mogelijkhe den om het betaald voetbal een ge zondere financiële basis te geven". Een formulering, waarbij eigenlijk een versluierde toezegging ligt - al is het dan onder de voorwaarde dat de zaak gezond moet worden ge maakt - dat die subsidie voor de grote groep passieve recreanten (aan spelers en bestuurders wordt in dit soort zaken achteloos voor bijgegaan) in het betaald voetbal er wel zal komen. De in de memorie van Van Doom genoemde adviezen moeten komen van de zogenaamde groep- Christiaanse, genoemd naar de ge lijknamige Rotterdamse hoogle raar, die op verzoek van de minister een commissie heeft gevormd, die het rapport van de „Raad voor het betaald voetbal" nader moet be studeren. Procedure Maar KNVB-woordvoerder Ham stra zegt „Binnen de voetbalbond twijfelt niemand eraan, dat wij sub sidie krijgen. Het is op dit moment meer een procedurekwestie. De Deken geen bondscoach AMSTERDAM - Carel Deken wordt niet de nieuwe bondscoach van de Nederlandse tafeltennis bond (NTTB). Tussen de oud- international en de Bond was over eenstemming bereikt, maar het Amsterdamse Lyceum, waar De ken als leraar lichamelijke opvoe ding werkt, zag onderwijskundige problemen opduiken. Wie nu de opvolger van de eerder dit jaar afge treden Peter van Straelen wordt is niet bekend. Door Peter Dijkgraaf Minister Van Doorn gaat mogelijk toch geld uittrekken stichting, die de gelden van de lotto beheert (die is verrast door de hoge opbrengst) heeft de minister gead viseerd 5,6 miljoen aan de KNVB te betalen, maar het gaat er nu slechts om of de minister die richtlijnen moet volgen of niet". De Raad voor het Betaald Voetbal voetbal. heeft met zijn rekenmodel voor nogal wat verwarring gezorgd. In Nederlandse Sport Federatie en dat rapport kwam een tekort van 25 exponent van de georganiseerde miljoen uit de bus. hetgeen de sj;rt ons land is het in dlt op. KNVB voor 12 5 miljoen kon aan- zicht nje, met de KNVB eens Het zuiveren. Naast de kleine zes mil- geld kan wel degelijk worden uit- »°en,iUli z°u de gekeerd met duidelijke vermelding bond als aanloop al erg tevreden ee„ doelbestemming." zijn net 2,5 miljoen van CRM (de DeNSF.voormanvmdtde zaak van rest komt wel uit de amateursde voetba, overigens een Hans Hamstra: Vorige week heb- van dg detailpunten in de CRM- begroting, waarover bij de georga niseerde sport nogal wat onzeker heid bestaat. "De begroting ziet ben we een erg goed onderhoud gehad met de vaste kamercommis sie van CRM. Waarin we andermaal hebben duidelijk gemaakt dat de KNVB eenderde deel van alle geor ganiseerde sporters in Nederland vertegenwoordigt, waarvan ruim 300.000 jongeren en alleen al op grond daarvan voor subsidie in aanmerking komt. Van Doom heeft gezegd, niet voor herverkiezing als minister in aanmerking te willen komen. Dus die toegezegde nota topsport komt er onder zijn bewind waarschijnlijk niet meer. Maar we hebben er wel bij de kamerleden op aangedrongen er op toe te zien dat die nota er nadien komt. Wij verte genwoordigen namelijk een groot deel van die topsporters en hebben er direct belang bij." Bodemloos Van Gorsel van zijn kant "Dat be lang wordt bij CRM zeker onder kend, maar de minister wil geen geld in een bodemloze put gooien. Vandaar de voorwaarde, dat het geld in eerste instantie moet wor den aangewend om het betaald voetbal in ons land gezond te ma ken." De KNVB verweert zich tegen deze stelling via Hamstra terecht met "Er wordt bijna nooit subsidie uit gekeerd met een etiketje. Het geld (zowel van lotto als van CRM) gaat naar de KNVB, die dan zelf kan be slissen, waarvaar de bond dit geld gebruikt. De buitengewone bondsvergader ing van zaterdag in Den Haag zal in dit opzicht wel duidelijke richtlij nen meegeven aan het bondsbes- tuur (er wordt een massale aanval van de amateurs verwacht op de be taalde minderheid - P.D.) Wim van Zijll, de secretaris van de op het eerste gezicht echt wel leuk uit, maar wij zouden zo graag willerv weten waar die vier miljoen extra naar toe gaat. Maar ondanks die on zekere factor, hebben wij de begro ting van CRM met gematigd opti misme begroet." De NSF noemt de begroting van CRM voor wat de sport betreft rea listisch. Men wacht nog enigszins ongeduldig op een nota topsport - minister Van Doorn wil in het voor jaar van 1977 een discussiedag over de problematiek van de topsport organiseren - maar heeft ook grote waardering voor de aanpak van de sportieve recreatie. CRM's Van Gorsel: "Voor de spor tieve recreatie is het komend jaar een ton minder uitgetrokken, dat is waar. Omdat we nog steeds in het experimentele stadium zitten. De overheid heeft in de afgelopen vier jaar de lijnen aangegeven. Nu wordt de verantwoordelijkheid verlegd naar de plaatselijke instan ties." Hij zegt het niet met zoveel woor den, maar duidelijk is dat de spor- tafdeling niet dezelfde kant op wil als de jeugdafdeling bij CRM, die nu vastgenageld zit aan de subsi diëring van de jeugdhuizen voor zo'n 160 miljoen per jaar. Sportieve Recreatie moet binnen de perken blijven. Sportreal is waarschijnlijk het laatste grote experiment ge weest. Het volgend jaar moet er een gezamenlijk programma komen voor iedereen, op kosten van de gemeenten en de plaatselijke sportclubs. En alleen al daarom verdient de KNVB subsidie. De bondsverga dering zal dan wel uitmaken welk deel van het bedrag naar het be taald voetbal gaat. KOERSEN IN HILVERSUM De uitslagen van de gisteren ge houden koersen in Hilversum zijn: Hagenthalprijs 2000 m: 1. Nacy Ba ker (R. Pools) 2.39.3 1.19,9,2. Milord Baker, 3. Nico. Winn 4,80 pl 3,50 2,50 1,60 kopp 34,70 trio 348,90. Niet ge start Laserstraal. Hennebontprijs 2440 m: 1. O Lala (Mej. M. Poort) 3.27.1 1.24,9,2. Nevil Fez, 3. Never Lost. Winn 7,30 pl 2,10 3,20 5,40 kopp 19,20. Niet gestart Nina Brewer. Horbourgprijs 2000 m: 1Lien d'As- ter (K. Woudstra) 2.41.6 1.20.8, 2. Nimble Boy, 3. Norton's Eoy. Winn 7,50 pl 4,80 2,- 2,20 kopp 25,20 trio 216,40. Hesdinprijs 2000 m: 1. Orion La- guna (G. van Eykelenborg) 2.50.0 1.25.0,2. Orion Dakota, 3.0 Tempo ra. Winn 3,20 pl 1,40 2,60 2,90 kopp 9,30. Hericourtprijs 2000 m: 1. Matchless (J. Wagenaar) 2.39.0 1.19.5,2. Neres Hanover, 3. Kanona. Winn 3,80 pl 1,50 1,50 2,10 kopp 4,40 trio 87,90. Niet gestart Katerina D. Hachimetteprijs 2440 m: 1. Netty Prise (W. Kamps) 3.25.4 1.24.2, 2. Nashville, 3. Nora Ilpenstijn. Winn 6,60 pl 2,80 2,30 2,20 kopp 44,90. Hericyprijs 2440 m: 1. Marieke D (Jp. van Leeuwen) 3.16.8 1.20.7, 2. Katrien Axkit, 3. Nora Hanover. Winn 4,40 pl 2,10 1,90 1,90 kopp 26,40 trio 145,60. Houchesprijs 2020 m: 1. Ozo van de Lente (C. de Leeuw) 2.44.2 1.22.1,2. Lucy Eszher H, 3. Louis de Leede. Winn 2,20 pl 1,90 6,10 3,40 kopp 37,90. Heryprijs 2000 m: 1. Mia Fortuna (J. van Dooyeweerd) 2.40.1 1.20.1, 2. Kemal Hagheweyde, 3. Lloyd. Winn 2,30 pl 1,50 3,- 3,10 kopp 16.40 trio 164,90. Niet gestart Karla Plu to. Joyeuseprijs 2920 m: 1. Lantoni H (P. Zandt) 3.59.5 1.21.5,2. Kolibri. 3. Hornblower. Winn 3,- pl 1,40 1,62,- kopp 6,20. Totalisatoromzet 465.926,-. TAFELTENNIS - Marian van der Helm en Gerard van Velzen zijn de nieuwe Hazerswoudse tafeltennis kampioenen. Marian van der Helm versloeg in de finale Mieke den Ei sen met 21-12 en 21-8 en Gerard van Velzen klopte Henry van Tey- lingen met 21-11, 21-18 en 21-17. heb ik me in Italië op de hoogte gesteld van de nieuw te hante ren reglementen. Toen ik van de afwijzing hoorde was ik stom verbaasd. Want de motor waar gangmaker Norbert Koch mee reed was voor de poging door de UCI-officials nauwkeurig na gemeten en in orde bevonden". Achteraf is de UCI-beslissing voor de 30-jarige aannemer een grote teleurstelleing. Want met zijn 75.554 km (volgens de reg lementen op de azuurblauwe lijn gemeten en niet zoals vroe ger de langere stayerslijn) ver raste Rompelberg iedereen. Dat routinier Ole Ritter drie dagen later in Rome tot 77.600 km kwam lag in de lijn der ver wachtingen. Rompelberg: „De omstandig heden zijn nooit eender. Ik had bijvoorbeeld Ritter ook graag op de piste van Monteroni wil len zien. Ook met de ruim 77 km van de Deen staat dit uurrecord nog niet scherp. Nu ik weet wat het is om 60 minuten in dezelfde cadans over het hout te trekken, moet deze afstand er ook voor mij in zitten. Als ik het niet zou halen, is het een teleurstelling Manager Jan Derksen, die in Italië de Nederlandse profes sional bijstond: „De UCI heeft zich belachelijk gemaakt. Het is te hopen, dat men nu wel de juiste bepalingen hanteert. Je onderneemt een recordpoging toch niet zomaar?" Fred Rom pelberg, die alles voor het staye- ren overheeft: „Ik wil dat re cord. En als iemand dat van mij overneemt, zal ik alles doen om het weer terug te krijgen". Vanuit die benadering ook de nieuwe trip naar Italië, die on danks het niet homologeren van de records, toch wel op het programma stond. „Vrijdag middag om vier uur Neder landse tijd moet het gaan ge beuren", vertelt Rompelberg, die opnieuw achter gangmaker Norbert Koch gaat rijden. „Bij alle instanties heb ik de toezeg ging gekregen om dan te kun nen rijden. En als het weer soms spelbreker zou zijn, dan blijft de baan en de jury ook maandag, dinsdag en woensdag tot m n beschikking". Een kostbare operatie, waarvoor Rompelberg alle steun krijgt van zijn ploeg Frisol, omdat als de weersges teldheid tegenzit entreneur Koch tussentijds nog even op en neer moet. De Utrechter heeft immers zaterdag en zon dag nog verplichtingen in Alk maar en Dortmund. HANS COOLEGEM Hoewel de UCI de vorige recordpogingen niet wil erkennen, gaat Rompelberg (met vrouw Tiny hier op een archieffoto) het deze week toch weer proberen. EINDHOVEN - De supporters van PSV, die zondag de uitwedstrijd van hun club tegen FC Utrecht wil len bijwonen, zullen op eigen gele genheid naar de Domstad moeten gaan. De supportersvereniging van de landskampioen zal namelijk geen busreizen organiseren. De re den hiervan is, dat men geen garan tie kan geven, dat de supporters na afloop ongeschonden de Galgenw aard zullen kunnen verlaten. PSV zelf zal, naar aanleiding van de ge beurtenissen afgelopen zondag in Haarlem, geen medewerking ver lenen FC Utrecht wat meer publiek te bezorgen. Er zullen in Eindhoven geen kaarten voor de ontmoeting te koop zijn. Voorzitter Wim Meuleman ser, aanvoerder van het jeugdelftal van Heereveen, kreeg de beker voor jeugdteams. In een wedstrijd voor de Bundes- liga heeft Hertha BSC gisteravond met 2-1 gewonnen van Werder de KNVB heeft gisteravond in het Bremen. Bij de rust was de stand Postiljonhotel te Haren (GR) de fair 1-0 in het voordeel van de ploeg v play cups van het vorig voetbalsei- zoen uitgereikt. Bij de a-elftallen ging de beker naar FC Groningen. Aanvoerder Azing Griever nam de onderscheiding voor de minst ge strafte ploeg in ontvangst. Jan Vis- George Kessler, waarin Jörgen Kristensen als linkerspits speelde. Heinz Granita, onlangs van Röc- kling Völkingen overgenomen, maakte de twee doelpunten voor Hertha BSC. Tsjechische en ZELTWEG - Na de tweede dag van de internationale motorzesdaagse rond het Oostenrijkse Zeltweg zijn alle achttien Nederlandse deelne mers nog in de strijd. Dat kan over igens van de meeste landen gezegd worden, want nadat gisterochtend het 320 man sterke rijdersveld met slechts vijf rijders was uitgedund, leverde de tweede dag ook niet al te veel problemen op en werden er slechts dertien uitvallers geno teerd. Onder hen weer een rijder van het Italiaanse Trophy-team, dat overigens met twee uitvallers toch Duitse motorrijders aan de leiding al kansloos was. Per dag krijgt een team namelijk 1500 strafpunten voor een niet gestarte rijder. De strijd om de World Trophy gaat vooral tussen de Tsjechen en de Westduitsers. Hoewel in vrijwel Maar ieder Duits motormerk moest in de ploeg vertegenwoordigd zijn en .men zag dan ook af van een ho mogeen merkenteam zoals de Tsje chen, die allemaal op Java rijden dat doen.Van het Nederlandse alle cylinder-klassen een Duitser Trophy-team heeft waarschijnlijk de kop gaat is de leiding landenklassement in handen van de Tsjechen Mogelijk krijgen de Duitsers de rekening gepresen teerd van de gemengde merken samenstelling van hun teams, die in de Duitse motorsportkringpn nog al wat opschudding veroorzaakte. alleen Joop Steman strafpunten opgelopen. Dooreen gebroken ket ting kwam hij in tijdnood en daar door een minuut te laat binnen bij een tijdcontrole- hetgeen 60 straf punten opleverde. De overige wa ren redelijk op tijd, hoewel Hans van Stuyvenberg drie keer ver keerd reed, maar de schade toch in winst te halen. Jan Tijhuis die een verdraaide knie heeft, heeft zich wonder goed gehouden. Herman van Hogee, Henk Knuiman en Henk Poorte hebben echter geen problemen zodat de Nederlandse Monark-ploeg zijn negende plaats in de strijd voor de World Trophy mogelijk voor een betere kan ver ruilen. De Tsjechen en Westduitsers zijn ook in de strijd om de zilveren Vaas onderling in de slag, terwijl de Ita lianen en de Amerikanen om de /HËE DOKTER IK LEES ER EEN ONBEKENDE MEI DOET AAN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN 6EUIICHTHEPFEN... derde plaats knokken. Ook hier is nog weinig verschil, ondanks het snelle A-schema dat de organisator voor de tweede dag had voorge schreven. Het wachten is eigenlijk op slecht weer, om een duidelijker aftekening te brengen. Nu gebeurt dit vooral in de terreinproeven, die dermate zwaar zijn dat er verschil len van 30 tot 50 seconden onder ling bij de rijders voorkomen. Het Engelse Vaas-team heeft op de tweede dag een rijder verloren, zo dat de Nederlanders in ieder geval een plaats opschuiven in de strijd om de zilveren Vaas. Van het team hadden Dreezen, Jansen en Max Wassink geen problemen en is Jap- pie de Jong ondanks zijn val op de eerste dag goed door de tweede dag gekomen. Van de Nederlandse in- dividuelen mocht Kruiper normaal start gaan en kon ook Jan Har- kink die weinig last meer had van verdraaide pols vertrekken. Jammer genoeg liep de Lochumer zo hard van stapel dat hij een mi nuut te vroeg een tijdcontrole bin nenging, waardoor hij strafpunten opliep. Voor vandaag zal zeker weer het A-schema gelden, om een tekening in de strijd te laten ko men. De Nederlanders zullen ook in de aanval dienen te gaan om dat de posities op de ranglijsten niet erg rooskleurig zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13