LEIDSCH DAGBLAD DEN UYL VRAAGT OFFER Alphen krijgt een bioscoop met vier zalen Teekens zal bouw moeten stopzetten Slechts geringe loonsverhoging vandaag MAT Divan URK vihamifbuttinger nv Kamer wil mes rtog dieper in uitgaven DINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35042 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Om streeks Kerstmis van het volgend jaar kunnen Alphenaren naar de bioscoop in hun eigen woonplaats. Jogchem's Theaters uit Amersfoort wil begin 1977 in het hartje van de gemeente (boven een winkel) be ginnen met de bouw van een com plex, dat bestaat uit vier zalen, die elk een capaciteit krijgen van hon derd zitplaatsen. Boven welke winkel de nieuw bouw zal worden gepleegd wilde Jogchem vanmorgen niet kwijt. Er moet nog een aantal formaliteiten worden geregeld, zoals het ver strekken van de bouwvergunning en de goedkeuring van de commis sie nieuwe zalen van de Neder landse BiQscoopbond. Het theater- bureau verwacht echtër geen on- overkomenlijke moeilijkheden. Burgemeester en Wethouders van Alphen wisten vanochtend nog van niets. Zij reageerden zeer verrast, toen hun om commentaar werd ge vraagd. De bioscoop in Alphen gaat "Euro cinema 1-2-3-4" heten. Er kunnen maximaal vier films te gelijk worden gedraaid. De ver wachting is, dat er wekelijks zesen negentig voorstellingen zullen worden gegeven. Het theater zal twaalf personeelsleden aantrek ken. Nachtvoorstellingen en kin- dermatiné's staan op het program ma. Harde pornofilms zullen niet worden vertoond, wèl sexfilms. De heer Sanders van Jogchem: "Het complex moet een goede naam krijgen. Het moet niet zo zijn, dat de bezoekers niet herkend wil len worden en met hun kraag om hoog naar binnen gaan". Jogchems heeft goede verwachtin gen van Alphen. Het theaterbureau hoopt jaarlijks zo'n honderdzeven tigduizend bezoekers binnen te krijgen. Dit baseert men op het be zoek aan de bioscoop in een stad als Almelo, die van gelijke grootte is als Alphen. Sanders: "We hebben dit aantal nodig om een redelijk rendement te kunnen boeken. Een bioscoop exploiteren is beslist geen vetpot". Op de Leidse (bioscoop)markt be weegt Jogchems zich eveneens. Men oriënteert zich, maar concrete zaken zijn op dit moment niet aan de orde. Cherny (meuw) -2.445^ 1.995.- CHERNY(nieuw) 3,245- 2.695.. I Lindberg* 3.485.- 2.945.- I Schimmel* -5.960- 3.125.. Rich.WEBER(nw) 4.445.- 3.175.- Yamaha* 4.400- 3.190.- Sauter (nieuw) 5.800. 3.425.- Geyer 4.725.- 3.540.- Rosier 4.050.- 3.565.- BECHNER(meuw) 4.845.- 3.620.- Stemway Sons *11.445.- 8.450.- IRMBACH '"'SüT' -*475.- 4.095.- Aug.Fórster* 4.465.- 3.250.- 0 TCHAI KA 'T^r' 6.450- 5.095.. Vleugels ,00, TchaiWa* 11.900.- 8.900.- Yamaha* 10.950- 9.200.- 1 Petrot* 9.445.- BECHNER (n«| J4.WKC- 9.995.- ESTONIA 'TSJT125.400- 18.900.- Steinway Sons* 17.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42. tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21'uur;- Record Saljoet-4 MOSKOU (ANP) - Het Russische ruimtelab Saljoet-4, dat op 26 de cember 1974 werd gelanceerd, heeft zijn tienduizendste omloop om de aarde inmiddels achter de rug. De voorloper van het lab, Saljoet-3 was slechts een "ruim televen" van zeven maanden be schoren. Sinds 22 juni heeft de Sowjet-Unic ook de 'Saljoet-5' in de ruimte. Koude nacht Droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtemperaturen van 10 graden vlak aan zee tot 4 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen rond 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 september Zon op: 6.26, onder: 18.39 uur. Maan op: 4.35, onder 17.41 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.46 en 14.12 uur, laag water om 10.04 en 22.20 uur. LEIDEN - Teekens' Slagerijen moet ogenblikkelijk ophouden met de bouwwerkzaamheden in de voormalige Ju weel-bakkerij aan de Rooseveltstraat. Het col lege van B en W heeft dat van morgen besloten. Vandaag nog zal het gemeentebestuur een brief sturen aan Teekens, wèarin het slagersbedrijf gelast wordt, de bouw stop te zetten. Doet Teekens dat niet vrijwillig, dan zal de politie ervoor zorgen dat het werk stil komt te liggen. Eind februari heeft Teekens de vroegere broodfabriek overge- nomen van de KSH, om op die plaats een centraal distributie centrum en een produktieafde- ling voor vleeswaren te vestigen. De aankoop van het bedrijfspand was noodzakelijk geworden, om- 1 dat de produktie-afdelingen aan de Clarensteeg ontrtoimd moes ten worden en 'n eventuele ver huizing naar de voormalige Olga- fabriek aan de Hansenstraat op heftig verzet stuitte bij de omwo nenden. Toen Teekens vorige week woens dag een hinderwetvergunning aanvroeg, ging een gemeen teambtenaar naar de Roosevelt straat om de zaak in ogenschouw te nemen. Tot zijn verbazing ontdekte hij, dat Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I l apparaten en dergelijke. Uw bezoek is-beslist de moeite waard. in de toonzaal van: Wasbek ex laan 69. Basse oh elm. teL 02522-19010 Geopend: ma Lm. vrijdags van IL3017.00 oor. Dinsdag en donderdag van 8.30—2L04 oor. Pleoty Farteemumto, ideTroonrede door koningin Besluit B en W Leiden DEN HAAG (SP) - Ook in het verkiezingsjaar 1977 vraagt het kabinet-Den Uyl persoonlijk offers van ons allen. Al leen als alle inkomensgroepen genoegen nemen met een heel geringe loonsverbetering is het mogelijk de werkloos heid geleidelijk terug te dringen en tevens de gemeen schapsvoorzieningen op peil te houden. Deze boodschap is de kern van de troonrede die koningin Juliana vanmiddag heeft voorgelezen. Het financiële kader is geschetst in de miljoenennota die minister dr. W. F. Duisenberg vandaag aan de Staten-GeneraaJ heeft aangeboden. Voor het laatste jaar van zijn re geerperiode kondigt het kabinet nog maar weinig nieuwe voorstel len aan. De belastingen gaan niet verder omhoog. De tijdelijk door gevoerde verlagingen van dit jaar worden blijvend gemaakt. Voor de jaren na 1977 voorziet het kabinet grote financële problemen. De tekorten op de rijksbegroting dreigen dan onaanvaardbaar hoog te worden. Het kabinet rekent ech ter op het doorzetten van het eco nomisch herstel, dat nu langzaam op gang is gekomen. Maar nieuwe offers in de belastingsfeer lijken dan onvermijdelijk. Bij de noodzakelijke bezuinigingen wil het kabinet de sociaal zwaksten ontzien. In de eerste helft van 1977 komt eten minimuminkomen. Deelnemers aan het verzet, ver volgden en andere oorlogsslachtof fers krijgen een hogere uitkering. de (ingrijpende) verbouwing van het "fabriekspand inmiddels al vrijwel voltooid was. Voor deze verbouwing bleek Teekens ech ter geen vergunning te hebben aangevraagd. Omdat het niet is toegstaan om zonder bouwvergunning een dergelijke verbouwing te begin nen, deelde de betrokken ambte naar mee, dat de bouw moest worden stopgezet. Het werk ging echter gewoon door. Wel diende -eekens de volgende dag een aanvraag voor een bouwvergun ning in, maar deze voldeed niet aan de eisen (er ontbrak een groot aantal gegevens). Ook nadat di recteur Vos v^p Gemeentewer ken het slagersbedrijf had ge maand de bouw stop te zetten totdat de vergunning zou zijn ver leend, ging het werk door. Teekens verstuurde zelfs uitnodi gingen voor de officiële opening op 2 oktober a.s., ook aan het ge meentebestuur van Leiden. In de brief, die B en W vandaag aan Teekens sturen, delen zij mee niet in te zullen gaan op deze uit nodiging. Burgemeester Vis zal bovendien contact opnemen met minister Van der Stee van Land bouw, die de officiële opening zou verrichten. DEN HAAG (SP) - De rege ring moet van de Tweede Kamer het mes nog dieper in de uitgaven zetten. Om de werkloosheid terug te drin gen is volgens de confessione len, de VVD en DS'70 in de komende jaren een grotere bezuiniging op de overheid suitgaven onvermijdelijk. Dit blijkt uit de kritisch ge stemde reacties op de miljoe nennota. Minister Duisenberg wil de stijging van de collectieve uitgaven (sociale voorzie ningen en overheidsuitga ven) beperken tot één pro cent. KVP-fractieleider And- riessen: "Een lagere stijging is noodzakelijk met het oog op de werkgelegenheid". Zijn anti-revolutionaire collega Aantjes onderschrijft dat. De anti-revolutionairen willen een extra verlaging van de overheidsuitgaven met drie miljard gulden. De VVD gaat nog verder. De PvdA waarschuwt voor verdergaande bezuinigingen. "De overheid is de grootste werkgever en is bovendien - door zijn opdrachten - de grootste klant van het be drijfsleven", zegt fractielei der Van Thijn. Toch worden op het Binnen hof over de bezuinigingen géén politieke moeilijkheden verwacht. Gefaald Het beleid dat het kabinet- Den Uyl voor de komende ja ren uitgestippeld heeft wordt door de oppositie "hartgron dig" verworpen. VVD- fractieleider Hans Wiegel: "Het kabinet heeft gefaald in de aanpak van de werkloos heid en de inflatie". De ba kens zijn volgens de VVD on voldoende verzet nu het tij is gekeerd: "De regering ziet voor 1977 machteloos toe hoe het schip van staat naar de klippen afdrijft". Over verschillende kabinet splannen bestaat in het rege ringskamp onenigheid: de defensie-uitgaven. Ter wijl de PvdA een bezuiniging van bijna 250 miljoen te weinig vindt, zijn KVP en ARP hang dat Defensie een te grote veer heeft moeten la ten. de verkleining van de in komensverschillen. Van Thijn (PvdA) dringt er bij het kabinet op aan verder te gaan met de nivellering. Maar Andriessen (KVP) vindt het "twijfelachtig" of de snelle verkleining van de inko mensverschillen kan worden doorgezet. ontwikkelingshulp aan Cuba. In tegenstelling tot de PvdA vinden de confessione len dat Cuba geen hulp meer moet krijgen uit de Neder landse schatkist in '77. Vervoer Van de 86 miljard gulden die het rijk volgend jaar denkt uit te geven gaat twee miljard naar het open baar vervoer in stad, streek en land. Het kabinet erkent wel dat de parti culiere auto niet kan worden ge mist. "De leefbaarheid van ons land vraagt echter om een beheerst ge bruik van de auto", heet het nu in de troonrede. Op de defensieuitgaven wordt vol gend jaar in totaal 246 miljoen gul den bezuinigd, maar van taken af stoten of ruilen met bondgenoten is nog geen sprake. Minister Vrede- ling wil nog voor het einde van de kabinetsperiode (mei 1977) een nota samenstellen waarin concrete voorstellen worden gedaan voor een nieuwe aanpak van de samen werking met de bondgenoten. Kinderbijslag Bij de bezuinigingen rekent de re gering vanaf 1 januari met een nieuw soort kinderbijslag. De kin deraftrek bij de loon- en inkom stenbelasting verdwijnt. De opzet is om de laagst betaalden van deze wisseltruc die het rijk per saldo driehonderd miljoen oplevert, niet de dupe te laten worden. De post ontwikkelingssamenwer king blijft op het niveau van an derhalf procent van het nationaal inkomen, maar minister Pronk moet wel de opvang van Surina- mers in ons land vanaf 1977 geheel voor zijn rekening nemen. Ondanks bezuinigingen bij onder wijs kunnen achthonderd onder wijzers meer aan de slag als gevolg van een verlaging van de leerlin- genschaal van 33 tot 32 kinderen per klas bij het basisonderwijs. Volgens de plannen van de rege ring stijgen de prijzen volgend jaar met niet meer dan 6.5 procent. Het aardgas voor kleinverbruikers zal nog enkele jaren steeds duurder worden. De fiscus is lief voor forenzen door een hogere reiskostenaftrek toe te staan met ingang van 1977. Zie ook pagina's 7, 8 en 9. 22 PAGINA'S De acteur Johan Boskamp is gisteren op 85-jarige leef tijd in Amsterdam overleden. Hij kreeg vooral bekendheid door de talloze malen, dat hij met Johan Kaart de onver woestbare klucht Potasch (Boskamp) en Perlemoer (Kaart) op de planken zette. PAGINA 5 Aantal hartoperaties in Nederland wordt vergroot PAGINA 10 Australië wil weer tennis- natie nr. 1 worden PAGINA 11 Rhodesische premier Smith zou weldra moeten af treden. PAGINA 15 Van actrice tot politiek leider, de loopbaan van de weduwe van Mao PAGINA 19 Jeugdige Leidse drugshandelaren veroordeeld tot gevangenisstraf DEN HAAG - Wegens handel in heroïne begin dit jaar heeft de rechtbank in Den Haag celstraffen opgelegd aan drie jonge Leidse heroïnehandelaars. Tien maanden voor de 20-jarige F. H., tien maan den voor de 22-jarige student M. van den D. en acht maanden, waar van twee voorwaardelijk voor de 21-jarige J. J. De eerste twee straf fen zijn conform de eis. Tegen De J. was tien maanden, waarvan twee voorwaardelijk geëist. Het drietal verkocht in Amsterdam ingekochte heroine met 100 pro cent winst in Leidse bars en café's. Twee van hen waren zelf ook ver slaafd. Het motief was geldgebrek. Bij de Leidse politie kwam gis termiddag de telefonische melding binnen dat er Fietsen vanaf de wal kant in het water van de Nieuwe Rijn werden gegooid. Toen de poli tie ter plaatse verscheen hadden de - daders al de benen genomen. In to taal werden met behulp van een dreg zes Fietsen uitJiet water opge vist. Een matte Troonrede en een Mil joenennota zonder verrassingen. Dat zijn twee kanttekeningen bij alle papier dat op deze derde dinsdag van september op de bu reaus van de volksvertegenwoor digers is neergeploft. Het kabi net-Den Uyl gaat zijn laatste jaar in met de ingebakken treur nis dat heel veel wat men zich voorstelde te doen door de nukken van de economie terzijde is ge schoven. Maar terzijde is niet het zelfde als weg. Wie alleen maar de Troonrede zou lezen, zou misschien de indruk krijgen dat er in ons land wel zoiets bestaat als een algemeen gelijkgericht gevoelen om de pro blemen aan te pakken. De rege ring zegt erop te vertrouwen dat de sociale partners in komend overleg ervoor oog zullen hebben dat alle inkomensgroepen hun steentje moeten bijdragen aan de economische groei, de werkgele genheid en een verantwoord peil van de sociale voorzieningen. Dat vertrouwen zou best voorbarig kunnen zijn, men de weinig tot harmonie ge neigde uitspraken van de heren Kok en Van Veen verneemt. Veel van wat het kabinet zich in het resterende jaar nog voorstelt te doenis juist gebaseerd op een af zwakking van de tegenstellingen van de sociale partners. Maar als dat nou eens niet gebeurt, wat dan? Er valt niet te ontkennen dat de Troonrede weliswaar mat is, maar tegelijkertijd blijk geeft van een consequente evenwich tigheid Roeien met de veel korter gebleken riemen, maar toch nog zoveel mogelijk in de buurt komen van de grote ambities van het eer ste uur: meer spreiding van in komen, kennis, macht. Uit de Troonrede en de nadere toe lichting van de premier is op te maken dat men ondanks de vele kritiek voortgaat met de VAD, de toekomstige regeling waarbij be halve de aandeelhouders (die het kapitaal hebben geleverd), de werknemers (die de arbeid heb ben geleverd) gaan delen in de overwinst van de onderneming: zoals bekend een punt uitzowei de progressieve als christen democratische verkiezingspro gramma's.Dat voortgaan met die VAD is op zichzelf consequente politiek, ofschoon men moet vre zen dat deze regering, in het al gemeen nogal meerduidig in het naar buiten brengen van haar be leid nog de nodige verwarring in het buitenland zal blijven stich- De openbaarheid van inkomens wordt binnenkort wettelijk vast gelegd. Dat zou misschien wat stoom van de ketel kunnen halen bij de steeds strijdbaarder vak beweging, die als de dood is om bij voorrang en bij uitsluiting het gelag van de soberheid te moeten betalen. Ook dit jaar is het tekort op de be groting weer schrikbarend hoog met alle inflatoire risico's van dien. Gelukkig brengt een over schot op de betalingsbalans van 6,5 miljard (aardgas!) de nodige financiële ruimte in onze natio nale economie, maar ook dat geld kan men maar eenmaal uitgeven. Bovendien zou door een ongewis ervaren sociaal-economisch kli maat ook weer heel wat kapitaal het land uit kunnen vluchten, met als gevolg daarvan dan weer hoge druk op de rente en dus een stimulans voor inflatie. >jyie9®e v« V.T» .T^ vato otêetv Het kabinet heeft zich heel duidelijk met zijn prioriteiten inzake sa menleving ingegraven. Het is on getwijfeld bij lange na niet klaar in mei van volgend jaar. Het trekt opnieuw een wissel op veronderstelde solidariteit,ook in deze magerder tijden. Het gaat ook voorbij aan een wellicht wat sterker wordende tendens naar conservatisme in de Westeuropese democratieën. Is Zweden inder daad een geval apart, of toch een symptoom? Werken de door het Sociaal-cultureel Planbureau ge signaleerde trends naar conser vatisme door naar ander stem gedrag, of veroorzaakt dat mis schien binnen bepaalde partijen zelfbijstelling van hoofdpunten? In de Troonrede gelden twijfels al leen de meetbare economische fei ten. Zij zijn schuldig aan de mat heid. De prioriteiten van die zon nige dagen van zomer 1973 blij- ven onverlet. In alle regels van deze Troonrede klinkt de overtui ging door van de eerste minister zelf. Maar éen van de veronder stellingen van de democratie is, dat het electoraat gelijk heeft. Die confrontatie met het kiezersvolk hebben we nog te goed en daarin spelen de sociaal-economische ontwikkelingen van de komende maanden een veel grotere rol dan deze laatste troonrede van de zit tende c lub.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1