8SS33SB NASA niet voor niets op de agrarische toer Goochelen met genen aan banden Een tropisch onkruid, dat veel belooft als reiniger rioolwater Miljoenen opnamen perseconde Het lijkt op het eerste gezicht ietwat wonderlijk, dat een ruimtevaartorganisatie als de NASA zich bezig houdt met de eigenschappen van een tropisch wateronkruid. Toch zijn dergelijke activiteiten zeer verklaarbaar. De ruimte vaart heeft behoefte aan steeds nieuwe materialen en technie ken en de NASA heeft daarom laboratoria die zich met weten schappelijke en technologische problemen van de meest uiteen lopende aard bezig houden. In de bemande ruimtevaart hebben astronauten tot dusver voor een kortstondig verblijf in de ruimte (tot een recordduur van 84 dagen in Skylab-3) steeds hun leeftocht en ook zuur stof, water en voor zover nodig brandstof meegenomen vanaf de aarde. Er zijn wel recycling- technieken toegepast in de ruimte maar toch slechts op be scheiden schaal. In de afzien bare toekomst wordt dat an ders. Waarschijnlijk nog deze eeuw zullen semipermanente bases op de maan in het leven worden ge roepen en ook omstreeks het jaar 2000 liggen bemande ruimte- vluchten van veel langere duur in de bedoeling, bv naar de pla neet Mars. Een retourtje Mars zal waar schijnlijk tegen de twee jaar moeten duren, aangezien de mens niet al te hoge versnellin gen kan verdragen en dus de gemiddelde vluchtsnelheid niet groot kan zijn omdat de raket technieken die vooralsnog be schikbaar zijn slechts een be trekkelijk korte versnellingspe riode mogelijk maken. Zo'n be mande vlucht naar Mars duurt daardoor aanzienlijk langer dan de vlucht van een onbe mande sonde, waaraan in een korte tijd een zeer hoge snelheid kan worden gegeven. Een van de nieuwe technieken die voor dergelijke langdurige vluchten en voor semiperma nente bases op de maan nodig zijn betreft het voorzien m de menselijke behoeften bv aan voedsel en ook brandstof voor zover die niet onderweg door zonne-energie wordt bevredigd. Het is met het oog hierop.dat de NASA zich ook bezig houdt met plantaardige projecten. Al meer dan tien jaar heeft de NASA proeven genomen met al lerlei soorten algen als bron voor eiwitrijke voedingsstoffen en middel voor atmosfeerbein- vloeding in ruimteschepen Thans heeft men energiek de waterhyacinth in de arm geno men, om velerlei problemen op te lossen. Deze plant lijkt een grote toekomst beschoren voor teelt op de maan. Experimenten met door Apollo-bemanningen meege nomen maanstof hebben aange toond, dat de maanbodem zeer vruchtbaar is wanneer er be paalde stoffen aan worden toe gevoegd Die stoffen kan juist de waterhyacinth leveren. Uiter aard zal een cultuur van Eich- hornia crassipes op de maan in met atmosfeer gevulde kassen moeten plaats hebben .maar die moeten toch worden gebouwd om het verblijf van mensen mo gelijk te maken. Een tropische atmosfeer, nodig voor deze teelt, kan makkelijk worden verkregen dank zij het sterke zonlicht gedurende maan-dag en gedurende maan-nacht van twee aardse weken kan de methaanproduk- tie uit de waterhyacinth zowel voor mens als plant voor de be nodigde warmte zorgen. Het gaat hier wel om projecten-met-lange-adem maar die moeten toch ter hand worden genomen, willen de be mande ruimtevaart en de ex ploratie van de wereldruimte door de mens niet blijven steken in de eerste bescheiden aanzet van de laatste twee decennia. Vandaar die ogenschijnlijk wat vreemde bezigheden van de NASA, die (als alle onderzoek ten dienste van de ruimtevaart) ook op aarde rijke vruchten kunnen afwerpen. In St. Louis aan de Mississippi is een laboratorium van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA gevestigd waar men zich bezig houdt met een wateron kruid, dat blijkt zeer nuttige ei genschappen als reiniger van af valwater van huishoudens te be schikken. Toch is het tot dusver te vuur en te zwaard bestreden. Overigens zonder veel effect Het gaat om de waterhyacinth of Eichhornis Crassipes, waarover Rebecca C. McDonald van de NASA een uitvoerige verhande ling schreef in het Engelse we tenschappelijk tijdschrift New Scientist van 12 aug. j.l. (vol. 71 nr. 1013). De waterhyacinth kwam alleen oorspronkelijk voor in het noorden van Zuid-Amerika, met name in Venezuela. In 1884 brachten Japanners, die eerst in Venezuela waren geweest, een bezoek aan een expositie in New Orleans over katoenteelt en fabrikage. Zij brachten enkele exemplaren mee van de water hyacinth, een elegante water plant met sierlijke bladeren en paarse trosbloemen. Klaarblijke lijk hebben zaden van de plant zich een weg naar buiten het ten toonstellingsgebouw weten te banen en de geschiedenis van de konijnen in Australië herhaalde zich. Het Noordamerikaanse klimaat in de buurt van New Orleans bleek uitmuntend geschikt te zijn voor deze planten, die hier niet hun na tuurlijke vijanden vonden. On gemerkt - langs niet na te speu ren wegen - heeft de plant zich uit de Mississippi verspreid ook naar andere werelddelen en tegen woordig kan men de waterhya cinth aantreffen in vrijwel alle grote rivieren tussen 32 graden noorderbreedte en 32 graden zuiderbreedte, niet alleen in de beide Amerikaanse continenten, maar ook in Afrika en bv Indone- De woekerplant is een grote hinder voor de kleinere rivierscheep vaart en is ook in andere opzich ten bijzonder hinderlijk. Toen in 1900 alle rivieren in Loui siana en Florida verstopt raakten door de voortwoekerende plant kreeg het leger opdracht de wa terhyacinth te bestrijden. Daar voor werden aanvankelijk sterke vergiften gebruikt, die wel wat ef fect hadden, maar een dusdanig gevaar meebrachten voor het mi lieu dat men van deze bestnj- dingsmethode afstapte. In de la tere jaren veertig kwamen nieuwe middelen ter beschik king, maar ook deze herbiciden bleken onmachtig om de vloed te stuiten. In 1973 was ongeveer 200.000 hec tare rivierwater in Louisiana be dekt met dit wateronkruid, en in 1975 400.000 hectare. Pas in de laatste jaren heeft men ontdekt, dat de waterhyacinth, die on danks weer nieuwe bestrij dingsmiddelen niet te stuiten bleek, ook betrekkelijk eenvou dige en economische aantrekke lijke oplossingen kan bieden voor enkele van de grootste pro blemen van de huidige samenle ving. De waterhyacinth blijkt namely k uitstekend te gedijen in iets ver warmd water met afvalstoffen over droge zanderige gronden worden verspreid. Zij hoeven niet in de grond gewerkt te wor den, hetgeen arbeidsbesparend Voorts is een zeer aantrekkelijke eigenschap van de waterhyacinth dat er methaanrijk gas uit kan worden gewonnen en wel tot meer dan 350 liter uit een kilo ge droogd materiaal. Dat gas heeft een zeer hoge verbrandings- waarde, vergelijkbaar met die van aardgas. Een hectare water hyacinthen kan per dag 220 tot 440 kubieke meter van dit gas le veren. Wat er na de gaswinning aan materiaal overblijft heeft nog steeds grote waarde als kunst mest. Hoewel de waterhyacinth een uit ermate hinderlijke waterplant is in de tropische en subtropische gebieden waarin de meeste ont wikkelingslanden gelegen zijn, kan de plant dankzij al deze ge noemde eigenschappen ook groot nut hebben juist voor deze landen, die veelal te kampen hebben met energietekorten als gevolg van de hoge grondstof- prijzen en dito tekorten aan kunstmeststoffen voor de land bouw en eiwitten voor veevoeder maar ook voor menselijk voedsel. De Soedanese regering heeft al met medewerking van de NASA en de Amerikaanse National Aca demy of Sciences een groots pro ject op stapel staan om de welda den van de waterhyacinth uit te buiten. De NASA zelf heeft een boerderij in exploitatie die in vrijwel alle behoeften aan vee voer. energie, waterzuivering en kunstmest dekt dankzij de kweek van waterhyacinthen. In meer gematigde streken, waarde eichhornia niet in de vrije natuur kan gedijen, kan de plant het uit stekend doen in vijvers, kanalen of stromen met warm koelwater van kerncentrales. Men kan dan deze hinderlijke en vaak niet aanvaardbare thermische vervui ling dienstbaar maken aan de teelt van de eichhornia met alle voordelen van dien Daarbij komt nog het extra voordeel, dat de planten dank zij hun grote opna mecapaciteit dit koelwater van eventuele gevaarlijke verontrein igingen kunnen ontdoen. Van zelfsprekend betekent dit laatste wel, dat de planten dan niet meer bv voor eiwitwinning of kunst- mestproduTUie gebruikt kunnen worden. van huishoudens, gewoon riool water derhalve. Per dag produ ceert de eichhornia per hectare van dergelijk wateroppervlak 17,8 ton materiaal, waaruit de groeikracht blijkt. De plant toont een zeer groot vermogen om uit dit water mineralen en voedings stoffen te extraheren. De planten hebben een eiwitge halte van 17 tot 22 procent Groeistudies bij de NASA heb ben aangetoond, dat een hectare waterhyacinthen per jaar 212.000 ton gedroogd materiaal kan ople veren, waaruit de eiwitten kun nen worden gewonnen maar ook de grote hoeveelheden stikstof en fosfor (resp. 35 milligram en 10 milligram per liter) waardoor dit gedroogde materiaal gezien het eiwitgehalte zeer geschikt is als veevoeder en met het oog op stik stof en fosfor bijzonder aantrek kelijk is als grondstof voor kunstmest. De opnamecapaciteit van de plan ten maakt van de waterhyacinth een ideaal biologisch bestrij dingsmiddel van waterveron treiniging en voor de zuivering van afvalwater. Berekend is, dat de eichhornia over slechts een halve hectare alle afvalwater van de huishoudens van duizend mensen kan reinigen. Vastges teld is, dat vee voor vleesproduk- tie voor tien tot twintig procent met de waterhyacinth gevoed kan worden waarbij hoogstens een teveel aan diverse mineralen toegediend wordt als gevolg van de grote concentratie van o.a. ij zer en magnesium in de planten- Als kunstmest kunnen de planten in de vorm van compost direct Een werkgroep van geleerden, ingesteld door de Britse rege ring, heeft begin van deze maand in een rapport strikte nieuwe beperkingen neerge legd voor experimenten met genen, de dragers van erfelijke eigenschappen. Eind juni heeft de directeur van de Ameri kaanse National Institutes of Health richtlijnen uitgevaar digd met betrekking tot geneti sche manipulatie, het zoge naamde DNA-recomninatie- onderzoek. Internationale af spraken zijn nog niet tot stand gekomen. Het manipuleren met genen, waardoor levensvormen kun nen worden gemaakt die niet in de natuur voorkomen en over geheel andere eigenschappen beschikken, kan op velerlei ter rein zegenrijk zijn voor de men sen Zo is het denkbaar om bac teriën in het leven te roepen, die de produktie van insuline sti muleren en daardoor diabetici tot zegen kunnen zijn. Indirect zou de mensheid ge baat kunnen zijn door planten veredeling waardoor grotere opbrengsten ontstaan van voe dingsgewassen en waardoor schaarse kunstmeststoffen on nodig zouden worden. Voor vele industriële processen waarbij met biologisch mate riaal wordt gewerkt, kan gene tische manipulatie bijzonder nuttig zijp. De activiteiten houden echter ook onvoorziene gevaren in. De experts zijn het over die geva ren nog niet eens, zoals men o.a. heeft kunnen lezen in een po lemiek in d it blad met de Leidse moleculair-bioloog prof. dr. Rörsch. Ook in Amerika zijn de gemoederen danig in beweging gebracht, voordat de voor schriften van de NIH geaccep teerd werden. Genetische experimenten kun nen volgens sommigen er bv toe leiden dat normale bacteriën, die in het menselyk lichaam voorkomen en voor het func tioneren van het menselijk or ganisme en dus voor het leven' onontbeerlijk zijn, kankerver wekkend worden, of dat er ziekteverwekkende bacteriën of virussen ontstaan die bestand zijn tegen alle tot dusver bekende medicamen- Om dergelijke mogelijke scha- delyke effecten van het weten schappelijk onderzoek te voor komen zijn zowel in Amerika als in Engeland bepaalde voor zorgsmaatregelen uitgevaar digd en controlesystemen in het leven geroepen. Onder die maatregelen vallen o.a. meldingsplicht voor expe rimenten en het kweken van bacteriën als experimenteel materiaal die geen overlever ingskansen hebben in het men selijk lichaam of geen overle vingskansen (bv minder dan ëen op een miljoen) in de vrije natuur, dus wanneer zij uit la boratoria zouden ontsnappen. Een middel tegen dergelijke ontsnapping zouden ook rein igingsvoorschriften kunnen zijn en het steeds werken bij atmosferische onderdruk, zo dat geenjucht uit het laborato rium naar buiten ontsnapt. Zowel de Amerikanen als de Engelsen wijzen er bij de toe lichting van de rapporten en maatregelen op, dat ondanks de eventuele gevaren het gene tisch experimenteren en mani puleren moet worden aange moedigd "als een belangrijk en opwindend nieuw gebied van wetenschap dat grote weldaden belooft". Hoewel de discussies over de genetische manipulatie onget wijfeld nog jaren zullen aan houden, mag verwacht worden dat de rest van de wetenschap pelijke wereld buiten Engeland en de Verenigde Staten zich de zelfde beperkingen en maatre gelen zal gaan laten aanleunen als in deze landen thans zijn uit gevaardigd. Slechts te hooi en te gras slechts op nationaal ni veau nageleefde voorschriften bieden globaal gezien geen en kele garantie tegen eventuele De fotografische technieken en materialen zijn de laatste jaren met reuzesprongen vooruit gegaan. In het Engelse Royal Aircraft Establishment in Famborough wordt op het ogenblik voor materiaal-onderzoek geëxperimenteerd met een camera, die maar liefst acht miljoen opnamen per seconde maakt. De foto links is een van die opnamen, gemaakt van de invloed van snelle regendruppels op perspex, een materiaal dat steeds meer in de vliegtuigconstructie wordt gebruikt. De vergroting is iets meer dan 50 maal. De waterdruppels, die de regen simuleerden, wer den met een snelheid van 1200 km per uur gebruike lijk voor vele vliegtuigtypen) op een plaatje perspex afgestuurd en lieten deze indrukken achter, althans een fractie van een seconde na de treffer. De drie ringvormige indrukken zijn niet statisch maar vormen zich voortplantende "golven" door het oppervlak van het materiaal, zoals een in water gegooide steen zich uitdijende cirkelvormige rim pels op het oppervlak veroorzaakt. Rondom die rim pels vertonen zich scheuren en andere beschadigin gen in het oppervlak Aan de hand van reeksen van dergelijke foto's kan de invloed worden bepaald van regen op zeer snel bewegende oppervlakken, hetgeen weer mogelijk heden geeft om betere materialen en verf te construe ren. Een belangrijk doel van deze onderzoeken isjom corrosie van geverfde metalen te voorkomen of be perken, hetgeen de levensduur van vliegtuigen kan verlengen. Vanzelfsprekend zijn camera's met deze fantasti sche capaciteiten ook bruikbaar voor velerlei an dere experimenten, ondermeer het gedrag van vloeistoffen, gassen en voor het nauwkeurig analy seren van verbrandingsprocessen, hetgeen onder meer van belang is voor rakettechnieken

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6