Nederlaag voor links in Zweden EIDSCH DAGBLAD °-s^" "Stadsdecoratie" Na 44 jaar ander bewind LEIDSCH m DAGBLAD IN LOCKHEED-ZAAK Strauss werkte al te kritische ambtenaar weg BONN (SP) - In 1962 heeft de toenmalige minister van De fensie, Franz Josef Strauss een hoge ambtenaar die kritiek had op de wijze van aankoop van de Lockheed Starfighter ongeschikt voor de dienst laten verklaren. Dit onthult van daag het weekblad Der Spie gel. Deze ambtenaar, Kurt Hamsohn.was verbonden aan de Duitse afdeling vogr de con trole van rekeningen en prij zen bij het Lockheed-concern. Op 27 februari 1962 had Ham- sohn in een brief aan minister Strauss bezwaren geuit tegen de financiële gang van zaken bij de aanschaffing van de Starfighter. In die brief aldus Der Spiegel, haalde Hamsohn militaire deskundigen aan, volgens wie de Duitse schatkist bij deze aanschaffing "als een melk koe" werd uitgemolken. Hij dreigde Strauss de sociaal democratische partij (SPD), die toen in de oppositie was, te zullen informeren. Hamsohn kreeg dadelijk na deze brief opdracht uit de VS naar Bonn te reizen. Na uit voerige gesprekken op het mi nisterie werd de ambtenaar op ziekteverlof gestuurd. Op 15 september verklaarde Strauss in een brief Hamsohn wegens ziekte ongeschikt voor de dienst en liet hem voortijdig pensioneren. Daarbij beriep het ministerie zich op verkla ringen van enkele artsen, dat Hamsohn gezien zijn lichame lijke en psychische toestand arbeidsongeschikt was. Pi kante noot: een week tevoren (7 september) had het ministerie Hamsohn nog in een getuig schrift bevestigd', dat hij "vlij tig, gewetensvol en tot zelf standig werken in staat" was. ®120 vandaag 20 PAGINA'S De strijd in de vaderlandse voetbal-eredivisie blijft vreemd verlopen. In het afgelopen week einde waren het ditmaal niet de uitslagen die verbazing wekten (Roda JC, Feyenoord, Ajax en PSV wonnen), maar de acties van de supporters van FC Utrecht. Die gingen bij het duel van hun club bij Haarlem zo tekeer, dat agenten te paard de tribunes moesten schoonvegen. Daarbij kregen vele onschuldigen klappen. Reputaties werden in het afge lopen weekeinde niet aangetast; ook niet in de wielerwereld. Het I^idse Swift toonde in de club- FC Amsterdam-doelman Jan Jongblatê kijkt de bal verbaasd na. Dat het derde doelpunt voor Roda JCv teamgenoot Bianchi (rechts) afkomstig zou zijn, had hij niet verwacht. titelstrijd waartoe het in staat is als het over alle 'leden' kan beschikken. Met Zoetemelk en Karstens in de ploeg werd Swift Op regionaal voetbalniveau ging UVS voort op de goede weg. De Leidse amateurhoofdklasser bleef ongeslagen via het 1-1 ge lijke spel tegen Aalsmeer. Nieuwe eerste klasser RCL klopt Quick Boys Verrassend was wel het optre den van RCL, dat zich tegen Quick Boys manifesteerde als een pure aanwinst voor de eer ste klasse van de zaterdagama teurs. De brutaal voetballende Leiderdorpers wonnen met 2-1 en bezetten nu achter het on verwacht sterk draaiende Noordwijk de tweede plaats. PAGINA 9-15 Tolman wil niets loslaten over gift Zuid-Afrika. PAGINA 5 Gunstige reactie van premier Smith. PAGINA 7 STOCKHOLM - Na 44 jaar sociaal-democratisch bewind krijgt Zweden een "burgerlijke" regering. Nadat de afgelopen driejaar het socialistische blok (sociaal-democraten met steun van de communisten) en het blok van de "burgerlijke" partijen elkaar strikt in evenwicht hadden gehouden, hebben de kiezers gisteren de schaal doen doorslaan naar het "burgerlijke" blok. In de nieuwe rijksdag die op 4 ok tober bijeenkomt, hebben de con servatieven, liberalen en de cen trumpartij tezamen 11 zetels meer dan de sociaal-democraten en commununisten. Ondanks het feit dat de partij van premier Palme al haar krachten had ingespannen, ging haar stem menpercentage met 0,7 achteruit tot 42,9 pet, terwijl ook de commu nisten verlies boekten. Voor de derde maal sinds hij dc leiding van de partij op zich had genomen, zag Palme het stemmenpercentage van de sociaal-democraten dalen. De voornaamste partij in het "bur gerlijke"' blok is de centrumpartij van Thörbjörn Faelldin, ook al ging zij ditmaal van 25,1 terug tot 24,1 pet van de stemmen. De liberalen die in 1973 een gewelidge terugslag hadden gekregen - van 16,2 naar 9,4 pet - kwamen weer enigszins terug met een percentage van 11De con servatieven gingen van 14,3 naar 15,5%. Ondanks het zetelverlies (min vijf) van zijn eigen Centrum-Partij, is Thörbjörn Faelldin (50) zo goed als zeker van het Zweedse premier schap. Verzet saanwasdeling nadelig voor de sociaal-democraten gewerkt. Palme zelf heeft zijn nederlaag vooral toegeschreven aan de felle campagne van de centrumpartij tegen het kernenergieprogram van de regering. Faelldin heeft de kiezers beloofd dat hij de voorgenomen acht nieuwe kerncentrales niet zal bou wen en dat hij de bestaande vijf in stallaties geleidelijk zal laten slui ten. Wat dit betreft zal hij het moei lijk krijgen met de liberalen en de conservatieven, zij het dat de be volking garanties moet hebben tegen de gevaren van radio activiteit. Met een beetje goede wil en de tra ditionele bereidheid tot compro missen zullen de burgerlijke par tijen het zeker met elkaar eens kunnen worden ook al omdat zij niet de kans voorbij zullen willen laten gaan waarop zij al zolang heb ben gewacht. De burgerlijke partijen hebben tij dens de verkiezingscampagne ver zekerd, dat er niet getornd zal wor den aan de sociale voorzieningen. Wat ook blijft zijn de hoge belastin gen. Thörbjörn Faelldin (50),'de lei der van de Centrum Partij, wordt vrijwel zeker de nieuwe premier van Zweden. Faelldin komt uit een boerenfamilie. In 1958 veroverde hij voor het eerst een zetel in het Zweedse parlement. Sinds 1971 is hij voorzitter van de Centrum Par tij. MANDAG 20 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35041 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IWdKafeln) De wacht in Zweden wordt voor het eerst in 44 jaar af gelost. Het kan in een de mocratie nooit kwaad dat zoiets gebeurt. Een pe riode van ononderbroken bewind werkt verstarrend. De regeringskussens ra ken versleten. De bijna halve eeuw sociaal-democratie zorgde er mede voor dat Zweden het veruit welvarendste land van Europa werd. Maar andere factoren speelden minstens zo ste vig mee. Zweden bleef buiten de Tweede Werel doorlog. Het land beschikt over grote bodemschat ten. De Zweden raakten lang zamerhand zo gewend aan hun uitgebreide, geoliede systeem van welzijn dat ze de baten ervan niet meer herkenden en er alleen maar de lasten van voel den. De bureaucratie nam hier en daar groteske vor men aan. De coalitie van het centrum die nu de inventaris over neemt zal waarschijnlijk eerder naar vorm en sfeer een andere toon aanslaan dan naar inhoud. Daar- Tijdelijk mist Droog en vrij zonnig, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het algemeen weinig wind. Mi nimumtemperaturen van 12 tot 6 graden, maxima rond 20 graden. 21 SEPTEMBER Zon op 6.24, onder 18.41 uur, Maan op 9.18 onder 17.14 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.59 en 13.28 uur. laagwater om 9.08 en 21.30 uur. De nederlaag van Palme is onget wijfeld voor een groot deel een ge volg van het groeiend verzet tegen zijn partij die steeds meer een auto ritaire en centraliserende koers ging volgen, waarbij werd afgewe ken van het op de Zweedse ver houdingen afgestemde socialisme van Erlander die voor Palme 23 jaar de partij en de regering leidde. Van deze toenemende tegenzin tegen de sociaal-democraten hebben vooral de conservatieven geprofiteerd, die het felst hebben geageerd tegen de gevaren van "socialisatie" van Zweden. In dit verband heeft waar schijnlijk ook het wedijveren van het vakverbond (O.I.) voor spoe dige invoering van vermogen- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs I 1 Ik word abonnee per 4 oktober 1976 en entvana de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mi) aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. J. VALETTA - Bij de verkiezingen op Malta heeft de regerende arbeid sparty van premier Dom Mintoff de overwinning behaald op de natio nalistische partij. Dit betekent dat de Mintoff-koers - een neutralisti- sche politiek met nauwe banden tussen Malta, Libië en China - voor vijf jaar wordt doorgetrokken. De nationalistische partij van oud-premier Olivier staat een pro- westers beleid voor. Mintoff wint Waarschijnlijk Nederlanders betrokken bij vliegongeval voor is de Zweedse wel zijnsstaat reeds te ver geë volueerd. Gelukkig maar. Heel merkwaardig is dat Olav Palme en zijn socia listen struikelden over kerncentrales. Zij achtten de bouw van een groot aantal van die centrales binnen afzienbare tijd zonder meer noodzakelijk. Hun behoudender tegen strevers kozen voor het milieustandpunt en ba seerden daarop met suc ces hun verkiezingscam pagne. Grofmazig gezegd: de sociaal-democraten ko zen voor welvaart, de con servatieven voor welzijn. Dat rollenspel ligt in an dere Westeuropese demo cratieën wel eens omge keerd. Alphenaren winnen bakfiets- koppelkoers LEIDEN - Afgelopen zaterdag startte op het terrein voor Molen de Valk de bakfietskoppelkoerseen race waarin 23 teams tegen elkaar uitkwamen met als doel Zandvoort. 's Avonds werd daar geëindigd en 7ia een succesvolle wedstrijd met hindernissen op het circuit van de badplaats, begon de race terug. Na afloop werd druk gefeest op de camping Buitenlust in Zoeterwou- de. Organisator Hans van Seisveld ivas zeer enthousiast over het ver loop. "Er is enorm gelachen en veel gedronken, maar zonder dat het vervelend werd", vertelde hij. Over de medewerking van de politie was hij minder te spreken. Alleen in Voorhout kregen we assistentie bij kruispunten, in de andere plaatsen hebben we het verkeer zelf moeten regelen." Winnaar werd uiteindelijk het team EdelaarlBakker uit Alphen. Op de foto: de start vanaf de mo- lenwerf met op de voorgrond de bakfiets van het duo Paardeko- perlNijssen. DE TOEKOMST VAN EUROPA Wilt U hierover meer weten? Kom dan: vrijdag 24 september 1976 - 8 uur n.m. naar de Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1Leiden. Dhr. D. Jan Bruijn uit Wassenaar hoopt te spreken over: "Wie de jeugd heelt, heeft de toekomst". De volgende lezingen zijn D.V. 8 en 22 okt., 5 en 19 november 1976. Toegang vrij. LEIDEN - "Verkocht" stond er vanochtend op tal van etalageruiten in de Haarlemmerstraat te lezen. Het was het resultaat van een eenmansactie, die in de afgelopen nacht door een 22-jarige Leidenaar in de binnenstad werd gevoerd. Een tegen de middenstand gerichte actie, waaraan de poli tie een einde heeft gemaakt. De eenzame actievoerder werd er namelijk in het holst van de nacht op betrapt dat hij bezig was met gele verf het woord verkocht op een aantal met rode middenstandsaffiches beplakte winkelruiten te schilderen. De actieve jongeman die zich stadsdecorateur noemde, verklaarde tegenover de agenten tenminste veertig ruiten te hebben beschilderd. Hij is vrijwillig mee naar het politiebureau gegaan, waar proces-verbaal tegen hem zou worden opgemaakt. \Y\^e DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN ANKARA (AP. UPI1- Een Turkse Boeing 727, is gisteravond kort voor middernacht op een vlucht van Istanboel naar Antalya aan de Middellandse Zee tegen een berg gevlogen en verongelukt. Volgens de Turkse minister van transport Mentese zouden zich onder de 147 passagiers ook zeven Nederlanders bevinden. Het vliegtuig was af komstig van Rome en Milaan en had in Istanboel een tussenlanding gemaakt op weg naar Antalya. Een luchtvaartfunctionaris zei dat het vliegtuig dat boven Isparta ver óngelukte, moeilijkheden met dë motoren kreeg. Behalve de zes Ne derlanders zouden ook Turken en Italiaanse en Duitse toeristen in het toestel hebben gezeten. Er zouden geen overlevenden zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1