Rellen bij aankomst Kissinger Aflossing van de wacht waarschijnlijk Nixons memoires "fantastisch Regering Finland afgetreden In Soweto Erotische nevenwerking anti-depressiemiddel een miljoen gulden aan prijzen ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 HELSINKI (AP) - De wankele coalitie-regering van Finland heefl gisteravond haar ontslag aangebo den omdat men het niet eens kon worden over de begroting voor hel volgende jaar. Dit heeft premier Miettunen tijdens een persconferentie bekend ge maakt. Hy zei dat president Kek konen heeft duidelijk gemaakt da\ hij de coalitie niet zal vragen "hel nog eens te proberen". Volgens Miettunen is het ontslag van de 9l/ï maanden oude regering groten deels veroorzaakt door de onenig heid tussen de communisten en de vier andere partijen van de coalitie-regering vanwege het eco nomische beleid. De coalitie was in december met steun van president Kekkonen tot stand gekomen, nadat Finland een halfjaar was bestuurd door ambte naren. Twee kwesties bewogen Miettunen tot aftreden: de eis van de communisten dat meer geld be schikbaar moet komen voor de bouw, die door de huidige recessie ernstig is getroffen, en de socialisti sche eis dat een plafond wordt ge steld aan de subsidie van de rege ring voor de boeren, stut en steun van Miettunens centrumpartij. Nog steeds aardbevingen in Italië UDINE (APL) - De stroom vluchte lingen uit het door aardbevingen getroffen Friuli-gebied naar de Ad- riatische kust heeft zich gisteren onverminderd voortgezet. De aarde bleef trillen en het dode naantal is gestegen. In Rome is het kabinet in spoedzitting bijeen ge komen en heeft besloten een be drag van 163 miljard lire - bijna 2Q0 miljoen dollar - uit te trekken om het Friuli-gebied te helpen. Het be drag zal gedeeltelijk gefinancierd worden door een verhoging van de minimum-inzet in de nationale voetbalpool en een speciale eenma lige verbruiksbelasting op auto's. Ongeveer 200.000 mensen hebben hun huizen verlaten nadat in de af- igelopen dagen een serie nieuwe aardbevingen de angst hebbeen aangewakkerd. Het dodental is sinds woensdag gestegen tot 12 na dat gisteren een jonge soldaat die in paniek uit het raam was gespron gen, aan zijn verwondingen is over leden. Gisteren werden opnieuw zes nieuwe aardbevingen geregi streerd, maar deze hadden geen van allen de kracht van de aardbeving van afgelopen woensdag of van de aardbeving van 6 mei jl. De weersomstandigheden zijn wat beter geworden waardoor de red dingsteams in staat werden gesteld om sneller de weg- en spoorverbin dingen met Oostenrijk vrij te ma ken van rotsblokken. FRANKFORT (UPI) - Volgens Howard Kaminsky, directeur van "Warner Books", zullen de memoi res die de vroegere Amerikaanse Richard Nixon aan het schrijven is, een "fantastisch licht" werpen op het watergateschandaal. "Het wordt een zeer sterk, levendig en persoonlijk verslag. De onthullin gen landse rechten op het boek van Nixon. Dit boek, dat vermoedelijk "Ri chard Nixon's memoirs" zal heten, komt in het najaar van 1977 in de hele wereld uit. Kaminsky zei dat Nixons boek geen antwoord is op of ontkenning van wat er staat in "The Nixon bullen "fantastisch Final Days", het boek over Water- JtJ Premier Miettunen:Ontslag Kaminsky. De uitgever ga*e zijn sprak op de Buch-Messe Frankfort, waar hij onderhandelt over de verkoop van de buiten- de Washington- Postverslaggevers Woodward Bernstein. "Dit is het boek van ^wee kerels die Nixon nooit hebben ontmoet. Het op verhalen weinig met Nixon te maken had den. Het boek heeft groot succes gehad, maar ik meen dat succes niets met waarheid te maken heeft", aldus Kaminsky. Nixon schrijft zijn boek zonder •hulp van anderen. Hij heeft, er zich twee jaar geleden toe verplicht. Wat hij ervoor krijgt zegt Kaminsky niet, maar er zijn bedragen ge noemd die gaan van een half mil- joen tot vijf miljoen dollar, boek gebaseerd jsjjxons boek wordt verlucht met tusgen de 42 en 48 bladzijden foto's, waaronder er zijn die nooit eerder zijn gepubliceerd. Kaminsky deelde mee dat op de boekenbeurs van Frankfort al voor een half miljoen dollar aan uittrek selrechten is verkocht. Springer in Duitsland heeft de uit trekselrechten voor de bondsrepu bliek gekocht voor 100.000 dollar, zoals in Londen de Daily Telegraph heeft gedaan voor Engeland. Kissinger (rechts) wordt ontvangen door premier Vorste Ook de kleurlingenbevolking van de kaapprovincie kwam gisterende straat op in een gecombineerd pro test tegen het blanke apartheidsbe- leid en Kissingers vredesmissie, militante elementen uit doden hebben. Zowel in Soweto als bij Kaapstad opeijde de politie ver schillende malen het vuur op de be togers, waarbij volgens nog incom plete berichten tenminste zestien vijftig gewonden beide onderliggende bevolkings- vielen. In 'blank' Johannesburg PRETORIA/JOHANNESBURG (RTR/UPI/AFP) - Kis singer is gisteravond bij zijn aankomst in Zuid-Ai'rika be groet door een erewacht van zwarte militairen. Maar in Soweto, de zwarte satellietstad van Johannesburg, laaide het geweld weer fel op en werd de Amerikaanse minister Sondlrd^rg.^hergemcht dat van hsuitenlandse Zaken door betogers uitgekreür als Kissinger Smith wellicht 'toevallig' 'moordenaar'. zou ontmoeten bij een rugbywed strijd in Johannesburg. Maar Kis singer liet gisteren nog eens uit drukkelijk zeggen, dat hij Smith pas wil zien als deze zijn bereidheid tot concessies laat blijken. Het is dus hoogst onzeker of Kissinger Smith inderdaad zal ontmoeten. Zoiets zal echter zeker niet in Jo hannesburg kunnen gebeuren om dat de Amerikaanse bewindsman zich niet buiten Pretoria zal bege- De speculaties over een onderhoud bleven gisteren desondanks hard nekkig, waarbij als nieuwe ontmoe tingsplaats nu vorsters ambtswo ning werd genoemd. Van zijn kant heeft Smith gezegd dat hij Kissin ger hoopt te spreken. De Rhodesi- sche regeringsleider liet echter uit niets blijken dat er te onderhande len valt. Polen: stabiele voedselprijzen Gerucht: Kissinger vermoord NEW YORK (AP) - Een op niets gebaseerd gerucht dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry A. Kissinger zou zijn vermoord deed gisteren de ronde in Wall Straat en in internationale fi nanciële kringen elders. Het gerucht werd al snel door het Witte Huis en door het minis terie van Buitenlandse Zaken ontkend. Geen enkel groot persbureau heeft het gerucht, waarvan de oorsprong niet kon worden achterhaald, overgenomen, maar niettemin verspreidde het zich razendsnel. Het Witte Huis liet in een reactie op de geruchten weten dat Brent Snowcroft, president Ford's stafmedewerker voor veilig heidsaangelegenheden, Kis singer had opgebeld en met hem had eepraat. universiteit en verscheidene kanto- Kissinger blijft drie dagen in Preto ria, voor besprekingen met premier Vorster over de kansen op een vreedzame oplossing voor de kwes ties Namibië en Rhodesië. Hij zal de Zuidafrikaanse premier verslag uitbrengen van zijn gesprekken met de presidenten van Tanzania en Zambia. Dit zijn de twee meest gematigde zwarte 'frontlijnstaten' die volledige politieke en militaire steun hebben toegezegd aan de Namibische en Rhodesische be vrijdingsbewegingen. Vrijwel onmiddellijk na zijn aan komst had Kissinger reeds zijn eer ste onderhoud met Vorster in diens ambtswoning 'Libertas'. Tijdens de vlucht van Luanda (Zambia) naar Pretoria zeiden assistenten dat Kis singer zijn kansen op succes inzake Namibië hoger aanslaat dan die in zake Rhodesië. LONDEN (AFP/RTR) - Inwoners van een psychiatrisch ziekenhuis in Liverpool hebben meer dan baat gevonden bij het anti-depressiemiddel dat hun werd toegediend. Er is een erotische nevenwerking ontstaan die de patiënten het verplegend personeel op de gangen doet nazitten. Een man van 71 rende zelfs op zeker ogenblik de poort uit en viel een passe rende dame lastig. Het middel dat de patiënten toegediend kregen, heet tryptophan. „Als depressiebestrijdingsmiddel heeft het bepaald gewerkt, maar er moet iets met de dosering zijn misgegaan", verklaarde de geneesheer-directeur. Wedloop bij berging supergeheim vliegtuig? WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse marine bereidt volgens een bericht van de "Washington Post" in koort sachtige haast een actie voor tot berging van een superge heim Amerikaans gevechts vliegtuig, dat dinsdag in de buurt van Schotland van het dek van het vliegdekschip Kenney rolde en in de Atlanti sche Oceaan wegzonk. Volgens het Amerikaanse blad hebben Russische marine-eenheden het ongeluk waargenomen en zijn blijk baar geïnteresseerd in de be rging ervan. Een Russische kruiser zou zich in het gebied ophouden en om de plaats va ren, waar het Amerikaanse toestel in de diepte gleed. Het betrokken toestel is het nieuwste Amerikaanse ge vechtsvliegtuig f-14 Tomcat. Op grond van het zeerecht zouden de Russen het Ameri kaanse vliegtuig zelf kunnen bergen. Het zou een ironische compensatie zijn voor het ver lies van het eveneens super geheime Russische gevechts vliegtuig Mig-25, waarmee Victor Belenko twee weken geleden naar Japan vloog en dat inmiddels door Ameri kaanse deskundigen grondig onderzocht is. De "Washington Post" heeft uit kringen van de Ameri kaanse marine vernomen, dat de Tomcat ongeveer 75 mijl ten noord-westen van het Britse marine-steunpunt Scapa Flow is gezonken en op een diepte van 600 meter ligt. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine zou ge zegd hebben, dat de V.S. het toestel te pakken zullen krij gen vóór de Russen, "zo niet, dan betekent het een derde wereldoorlog". WARSCHAU (UPI) - De voedsel prijzen in Polen blijven tot medio 1978 op het huidige peil gehand haafd, zo meldde het weekblad van de communistische partij, „Polity- ka", gisteren. Het besluit is een gevolg van de rel- Wat Namibië betreft kan Kissinger 1™ j""'. '°en de bevolking vrij rechtstreeks praten met Vorster, aangezien Zuid-Afrika dat gebied bestuurt. De kwestie Rhodesie ligt echter aanzienlijk gecomphr massaal protesteerde tegen genomen prijsverhogingen gemiddeld bijna 70 procent. Kennelijk om herhaling der. Kissinger zou op dat stuk pas soort onlusten te voorkomen vorderingen kunnen boeken, wan- u 1 1 neer de blanke minderheidspre mier Smith bereid zou zijn tot zeer vergaande concessies in de richting besloten pas op de plaats te maken. Ook het plan tot een prijsverhoging van 35 procent voor vlees en gevo gelte is geschrapt. De wereldberoemde ser viezen van WEDGWOOD en het zwaar verzilverde CHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk ge dekte tafel houden. U kunt een uit 81 delen bestaande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste servies Quince en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van CHRISTO FLE. Een geschenk van impor teur N. F. VAN GELDER B V. te Amsterdam, met een -totale waarde van 4.998.—. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Zondag verkiezingen voor Zweedse Rijksdag STOCKHOLM (UPI/DPA/Reuter) - Zweden kiest zondag een nieuwe 'Riksdag' (parlement r A één kamer) en uit de allerlaatste opiniepeilingen blijkt nog steeds, dat de Sociaal-Democraten het na 44 jaar onafgebroken rege ringsverantwoordelijkheid itmaal wel eens zouden kun nen gaan verliezen van het ppositieblok. De zittende regering Palme is een Sociaal-Democratische minder- heidsploeg, die echter in het Par lement wordt gesteund door de Communisten. Samen beschikken de twee linkse partijen over precies de helft van de 350 Riksdag-zetels. Een nek-aan-nek race tussen links en de oppositie is gebruikelijk in de Zweedse verkiezingsstrijd. Ook in 19.73 was een omwenteling voor speld, maar de Sociaal-Democraten sleepten toen op het nippertje een prolongatie van hun bewind uit het Cruciaal is echter in dit verkie zingsjaar de vraag,of Palmes "stille vennoten", de Communisten, wel de kiesdeler van vier procent zullen halen. De Communistische Partij is namelijk ten prooi aan een interne twist die volgens de meeste prog noses stemmenverlies teweeg zal brengen. Halen de Communisten de vier procent niet, dan verliest Palme zijn parlementaire bondge noten en lijkt een aflossing van de wacht waarschijnlijk. Hoewel de Sociaal-Democraten een aanvanke lijke achterstand nog steeds aari het inlopen zijn, geeft de meest recente opiniepeiling (van 31 augustus) de oppositie nog steeds een geringe maar mogelijk doorslaggevende voorsprong. Die voorspelling luidt: 51 procent van de stemmen voor de drie grote oppositiepartijen, 47 procent voor Sociaal-Democraten en Communisten en de resterende twee procent voor partijen die ook vroeger de kiesdeler nooit haalden. Oppositie De parlementaire oppositie wordt gevoerd door drie partijen die zich allen "burgerijk" noemen en die in doorslaggevende kwesties dermate éën lijn trekken, dat het Zweese systeem wel eens wordt aangeduid als een "gemodificeerd twee partijenstelsel". De trits wordt in volgorde van grootte, gevormd door Centrumpartij (Centerpartiet, de vroegere Boerenpartij) met als lei der Thorbjoern Faelldin. Deze 50- jarige schapenfokker wordt getipt als opvolger van Palme wanneer links de verkiezingen mocht verlie- Conservatieve partij (Moderata Samlingspartiet), geleid door de 65-jarige Goesta Bohman. Liberale partij (Folkpartiet) on der leiding van de 37-jarige Per Ahlmark. Diens partij kreeg bij de vorige verkiezingen met een zetel verlies van 24 de zwaarste klap uit haar bestaan te incasseren. Men verwacht echter dat dé Liberalen onder hun Jonge, goedgebekte voorzitter - de enige oppositie woordvoerder die het in een recht streeks debat tegen de om zijn wel sprekendheid gevreesde Palme kan opnemen - een deel van dat verlies zullen goedmaken. Mocht de oppositie winnen, dan houdt men rekening met een kabi Palme: wankele positie. net van Centrumpartij en Liberalen dat parlementair wordt "gedoogd" door de nog wat behoudender inge stelde Conservatieven. Aangezien de drie oppositiepartijen zich voor namelijk op hef vlak van de binnen landse politiek tegen'de Sociaal- Democraten afzetten wordt geen belangrijke wijzigingen in het bui tenlands beleid voorzien als zij gaan regeren. Staatsdirigisme Zweedse kiezer zal zich eerst alle reerst moeten uitspreken ove de vraag of hij doortrekking wil van de Sociaal-DemocratisQhe beleidslij nen, dan wel vindt dat ^r nü wel even "pas op de plaats" kan wqrden gemaakt. De Sociaal-Democraten hebben van Zweden een land ge maakt waar dé burger van wieg tot graf is verzekerd. Volgens critici van het systeem ligt in datzelfde graf ook het particuliere initiatief, bedolven onder een loodzwaar staatsdirigisme. De1 regering kan bogen QR<enTjzeren troef omdat zij er dool.'tufar "arbeidsmarktpoli tiek" in-'té geslaagd de werkloos heid te^bèpêrken tot anderhalf pro cent van dê'beroepsbevolking Dit in vergelijking tot andere Westerse Industrielande gunstige cijgeocij- fer wordt c(oor de industrielanden ook niet bestreden. De kritiek op een kleine halve eeuw Sociaal-Democratische politiek richt zich echter meer en meer op een als topzwaar en mens-vijandig ervaren bureaucratie en een fiscaal Beleid dat inkomenst en winst dermate afroomt dat Zweed elke prikkel tot extra ir fanning zou worden ontnomen. Kritiek van die soort kreeg dit jaar twee internatio naal befaamde spreekbuizen in In- gmar Bergfman en Astrid Lindg- ren. De filmer verliet zijn vaderland gedesillusioneerd omdat de belas tingambtenaar hem, bij moeilijk heden rond zijn aangiftebiljet, als een "misdadiger" zouden hebben behandeld. Kinderboekenschrijfster Lindg- ren, bekend door haar „Pippi Langkous", steigerde toen zij over een deel van haar royalties 102 pro cent aan de fiscus moest afdragen. Zij sloeg terug met een bitter „sprookje" over de Belastingdienst in haar land. Palme zorgde er per soonlijk voor dat Lindgren van een lager uitgangstarief kon profiteren, maar nog onlangs.liet de schrijfster weten: „Noem mij voortaan maar gewoon Democraat, zonder „So ciaal" als voorvoegsel". Overigens zijn zowel regering als oppositie het eens, dat een verdere stijging van de inkomstenbelasting ónverkoopbdar is. De Sociaal- Democraten denken verdere her vormingen in eerste linie te gaan financieren uit een drie- procentsstijging van het werkge versaandeel in de sociale premies. Verder denkt men in de regering aan een lichte verlaging van de di recte belastingen. Deze plannen staan als eerste punten op de agenda van het nieuw te kiezen par lement. Kerncentrales Afgezien van deze problematiek is de oppositie erin geslaagd om twee andere onderwerpen in het cen trum van de belangstelling te bren gen. Op de eerste plaats loopt er in Zweden een programma dat tot en met 1985 voorziet in de bouw\ Kernenergiecentrales, dat jaar 40 procent van de nationale energieconsumptie zou worden gedekt. Vijf van die centrales zijn al in bedrijf, nog eens vijf zijn in aan bouw In brede lagen van de bevol king heerst echter onbehagen over de onzekerheden die deze energie vorm (nog) aankleven. Faelldins centrumpartij voert een onverbid delijke oppositie tegen dit stuk overheidsbeleid en wil de atoom klok zelfs geheel terugdraaien door de al werkende centrales weer ge faseerd buiten bedrijf te stellen. Uit opinieonderzoek blijkt, dat 48 pro cent van de Zweden het met Faell din eens is. De steun voor het reactor-bouwprogram van de rege ring liep terug van 32 tot 30 procent, terwijl 22 procent nog aarzelde. Een tweede controverse, die tot on genoegen van de regering in de verkiezingsstrijd is gaan meespe len, draait rond het plan van de vakbeweging om van lieverlee vaste greep te krijgen op het be drijfsleven. Dit naar zijn opsteller - de vooraanstaande vakbondseco- noom Rudolf Meidner-vernoemde plan stelt voor elk bedrijf met .meer dan vijftig werknemers jaarlijks twintig procent van de winst te la ten storten in een "werknemers- fonds". Dergelijke fondsen, die wel bij de activa van de onderneming zouden blijven horen, zouden moe ten worden beheerd door de vak bondsvertegenwoordigers in de di verse raden van commissarissen. Aangezien zo'n fonds bij winst elk jaar zou groeien, zou de Zweedse vakbeweging op langere termijn een hele -dikke vinger in de pap krijgen, wat ook de bedoeling van Meidner is. Het plan wordt door tegenstanders gezien als een po De huidige zetelverdeling de Rijksdag in Zweden zie er als volgt uit (tussen haakjes de cijfers van 1970): Sociaal-democraten 156 (163) Communisten 19 17) Centrumpartij 90 71) Conservatieven 51 41) Liberalen '34 58) ging de vakbeweging te laten uit groeien tot een machtsbolwerk van ongekende omvang. De regering Palme, die overigens wel altijd luistert naar de wensen van de bonden, heeft steeds ge steld, dat een stellingname voor of tegen het plan prematuur is. Een eventueel op "Meidner" geënt wet sontwerp zou, zegt de regering pas op zijn allervroegst in 1979 kunnen worden ingediend. Niettemin beschouwen degenen die toch al menen dat Zweden zo wel voldoende gesocialiseerd is, het plan als een aanwijzing voor de koers die de Sociaal-Democraten Voor het komende decennium in gedachten hebben. Het plan is dan ook in de verkiezingsstrijd tot een bindmiddel voor de oppositie ge worden. Nieuwe kiezers In Zweden zijn omstreeks zes mil joen mensen kiesgerechtigd. De kiesgerechtigde leeftfjd is onlangs verlaagd tot 18 jaar, waardoor 500.000 jongeren dit jaar voor het eerst hun stem kunnen uitbrengen. Zij vormen een onzekere factor en niemand durft hun kiesgedrag pre cies te voorspellen. Sommigen denken, dat de jeugd wellicht tele urgesteld is in de Sociaal- Democratie omdat er ook in Zwe den weinig werk is voor de school verlaters. De regering meent echter dat zij mag rekenen op meer dan de helft van de stemmen in deze jongste lichting van het electoraat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9