JIMMY CARTER: redelijke steun bij bijna alle groepen Weet u wanneer een vis een kanjer is? More Black people have voted for Jimmy Carter in the Democratie primaries than for all the other candidates combined. On April 13th, the Rev Martin Luther King, Sr. told why: 1 vis sport Fa. Verhoog ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 Drs. Tjebbe A. Westendorp, schrijver van bijgaand artikel, is wetenschappelijk medewerker Engels aan de Leidse universiteit. Hij keerde onlangs naar Ne derland terug na een jaar verblijf in Georgia, de staat waar de Democratische kandidaat Jimmy Carter vandaan komt. I know a man I can trust blacks can trust and all Americans can trust as their Presidentthat man is Jimmy Carter. Jimmy. I was with you when you started your long journey, I'm with you now. and I'm going to be with you when you're in the White House. Jimmy Carter has been for equal justice when it wasn't an easy thing to be for in South Georgia. He was for equal nghts long before it was a popular thing to support and long before he entered the political arena. Jimmy Carter spoke out in favor of integrating his rural Southern church many, many years ago. He and his family had to with stand a fierce economic boycott because they refused to join the White Citizens Council, which almost drove him out of busings. His daughter has always gone to integrated public schools. When he was Governor of Georgia, the first public speech Jimmy Carter made said that the time for discrimination is over.' And he proved he meant what he said He appointed blacks to judgeships and other important positions.He supported social programs to help the poor and disadvantaged. He desegregated the Georgia Real Estate Commission and pushed for and succeeded in having passed Georgia's first fair housing law. And he gave my son. Martin Luther King. Jr., an honored place in the Georgia State Capitol against a lot of opposition. These are the things that tell me what is in Jimmy Carter's mind and in his heart Yes. Jimmy Carter has been with black people when it wasn't easy for him. And we're with Jimmy Carter even when the road to the White House has a small bump or two in it Nothing that is worth achieving in life comes without some hardshipbut that hard ship will make Jimmy Carter an even greater President It is wrong to jump on a man for the slip of a tongue that everyone knows does not represent his thinking. I know where Jimmy Carter stands and has always stood because I've been right here to watch himand so do black Americans. During your race for President you have told the American people about things that unite us. not that divide us: about the things we can do together. That's why you're winning support from all Amencans. black and white. You. better than anyone, understand the problems of black and white Amencansand they believe in you. now more than e\ God bless you Jimmy Carter and God-' speed on your way to the White House. You can make the difference. Vote for JIMMY CARTER in the Democratic Presidential Primary Tuesday, May 18. Het is merkwaardig dat pas de allerlaatste tijd echte belangstelling aan het ontstaan is in Nederland voor James E. Carter, de man die een voortreffelijke kans heeft de volgende president van de Verenigde Staten te worden. Bladen zo verschillend van politieke lijn als „N.R.C. Handelsblad" en "De Groene" hebben op de vraag of er door zijn verkiezing belangrijke politieke veranderingen in de VS zouden kunnen plaats vinden, als antwoord nee gegeven, tot voor kort. Zelf ben ik ervan overtuigd dat de verkiezing van Carter ertoe kan leiden dat de nieuwe geest van zelfvertrouwen en optimisme die dit jubileumjaar is gegroeid zal worden gehandhaafd en versterkt. Daarom wil ik proberen een paar dingen te zeggen over het beeld dat men in de V.S. heeft gekregen van Carter en speciaal over het feit dat Carter afkomstig uit het Zuiden is. Laten we eerst constateren dat hij een briljante campagne heeft ge voerd. Zonder steun van de demo cratische partij-machine heeft hij zich door een zeer intensieve en persoonlijke campagne verzekerd van de nominatie van zijn partij. Waarom was zijn campagne zo'n succes? We weten dat daarvoor no dig is dat een groep vaste mede werkers door middel van een uit gekiende strategie een zo gunstig mogelijk beeld projecteren van de kandidaat bij zoveel mogelijk kie zers. In deze regie lijkt de kandidaat soms niet meer dan een sprekende (of schreeuwende) pop. We zijn echter niet zo cynisch dat we Carter alleen maar zien als het resultaat van het werk van reclameadvi seurs. Dit is wel vaak het gevoel dat veel Nederlanders hebben als het de Amerikaanse politiek betreft, een gevoel dat wordt versterkt door het lezen van bladen als Time of De Haagse Post die bijna uitsluitend op de buitenkant afgaan. Isolement In zijn verkiezingsspeeches heeft Carter geregeld gewezen op het feit dat hij zijn wortels heeft in een agrarische en godsdienstige ge meenschap in Plains Georgia. Hij behoort tot de vijfde generatie Car ters die daar nu zo'n tweehonderd jaar wonen. Zijn familie heeft de nederlaag meegemaakt van het zuiden in de burgeroorlog (dat is in Plains nog helemaal niet zo lang ge leden). Na de Eerste Wereldoorlog kwam Georgia wat uit haar isole ment en pas in de jaren dertig kwam er iets als welvaart. Zo kre gen de Carters stromend water en electriciteit. Ook nu nog is het een besloten gemeenschap met slechts langzaam veranderende sociale verhoudingen. Maar iedereen kent elkaar, stelt Carter, en eikaars ge schiedenis, zoals dat in de grote steden niet het geval is. In de woor den van Flannery O'Connor "Up North, they are not from anywhe- Carter neemt actief deel aan het le ven in die gemeenschap als hoofd van zijn familie, als actief lid van de kerk. als boer, zakenman en als in genieur. Hij heeft gesproken over het harde werken op het land, het zich aanpassen aan de seizoenen, over het afhankelijk zijn van het weer, en over de eenvoud van het agrarische bestaan. Hij heeft Plains zeker niet afgeschilderd als een ideale gemeenschap noch heeft hij het leven op het land verkieslijk genoemd boven dat in de stad. maar wel heeft het voor hem zelf veel betekend. Het is duidelijk dat hij de wereld van Plains voorstelt als een micro kosmos van heel Amerika: D.w.z. de morele en sociaal-politieke pro blemen waar hij mee te maken heeft in Plains vindt hij niet wezen lijk anders dan die waarmee een gouverneur van Georgia of een pre sident van de Verenigde Staten te maken heeft. Daarbij speculeert hij ook op de z.g. anti-Washington stemming, die al bestond voor Wa tergate. Dat er zoveel eihoofdige actetassen-dragers zijn is al erg ge noeg maar dat ze hun secretaressen nog gebruiken voor (uiteraard vreugdeloze) sex is een schandaal. Loopbaan Carter zelf daarentegen komt uit Plains, en hij buit de associaties van die naam (eenvoudig, eerlijk, enz.) goed uit. Verder kan hij aanvoeren dat zijn universitaire studies, zijn carrière bij de marine (al is hij geen oorlogsheld, zoals Kennedy) ge voegd bij een politieke loopbaan van vier jaar als senator in Georgia en vier jaar als gouverneur, hem ge schikt maken voor het hoogste ambt. Wat Mr. Carter heeft gezegd en ge schreven over zijn achtergrond zoals die hier kort is weergegeven, ligt dicht genoeg bij de werkelijke situatie Maar een ander deel van het zo succesvol geprojecteerde beeld is er alleen maar op berekend zo veel mogelijk stemmen te vergaren. Critici die hun aanvallen richten op deze strategische trucs beseffen niet dat ze nodig zijn om gekozen te worden, zeker voor een man die aanvankelijk geen enkele steun ondervond van zijn partij. Carter moest dus voor zoveel mogelijk groepen aantrekkelijk worden. Zijn TV-experts zagen dat de wat wazige contouren van zijn hoofd hem sympathieker deden overko men dan de scherper gelijnde ge zichten van andere kandidaten. Dit gegeven is ook toegepast op de pre sentatie van zijn standpunten: d.w.z. hij mocht geen concreet en gedetailleerd programma presen teren, zelfs al heeft hij zo'n pro gramma. Goede verstaanders heb ben dan ook wel een tamelijk pre cies idee van wat Carter van plan is. Hetzelfde geldt, interessant genoeg voor zijn beroep: ik heb een spot prent gezien waarin een boer zich Carter voorstelde als hippie, en een hippie dacht zich Jimmy Carter als een boer. Dit kan men doortrekken naar zijn andere rollen: onder de boeren is hij de ingenieur en de po liticus, en in Washington is hij een verbouwer van pinda's. Voorzichtig Tenslotte, en hier moeten we wat voorzichtiger* zijn, heeft hij zijn speeches aangepast aan zijn ge hoor. Over het bereiken van inte gratie van blank en zwart in het on derwijs door middel van busver voer laat hij zich bij een zwart ge hoor positiever uit dan bij een blank gehoor. Zulke praktijken zijn niet helemaal eerlijk en zeker ook gevaarlijk voor een politicus. Tot nu toe heeft het rapporteren van zulke gevallen in de kranten hem niet geschaad. Het enige echte in cident in zijn campagne was in be gin april toen hij informeel tegen een journalist de term "ethnic puri ty", (raszuiverheid) gebruikte, toen hij het had over homogeen Ierse of Poolse stadswijken. Hij was tegen het forceren van rassenintegratie in zo'n buurt, maar ook tegen alle dis criminatie van iemand die zich in zo'n buurt zou willen vestigen. Zonder het gebruik van de term te willen vergoelijken, moeten we wel zeggen dat het zijn campagne waar schijnlijk geen kwaad heeft ge daan. Enerzijds kwamen zijn zwarte supporters Dr. Martin Lu ther King senior en Andrew Young herhaaldelijk in het nieuws met hun verzekeringen dat zij Carter bleven steunen, anderzijds bleef bij degenen die inderdaad in termen als ethnische homogeniteit denken de herinnering aan het feit dat hij het dan toch maar gezegd had. Zo verliep een pijnlijke zaak politiek niet ongunstig. Het netto resultaat van dit alles is dat geen enkele groep (ook het zuiden of Georgia niet) volledig vóór Carter is. maar wel is er op dit moment bij bijna alle groepen rede lijke steun. Een laatste belangrijk punt is dat toen Carter zijn aan- vaardingsspeech hield op de De mocratische Conventie velen zich identificeerden met de op dat mo ment inderdaad charmante en ontwapenende kandidaat die van uit totale onbekendheid binnen een jaar zo dicht was gekomen bij het bereiken van het ideaal van iedere Amerikaan. Nu bestaat over de kwalificatie "klein" en "groot" in hengelaars kringen veel verschil van mening. Voor de ene sportvisser is een bra sem al een pracht-exemplaar. ter wijl het voor een ander een vis is, die met een zekere minachting in het water wordt teruggezet. Het is maar watje gewend bent. Vaak ook hangt de beoordeling van het for maat van de vis nauw samen met het water, waarin die vis gevangen wordt. Er zijn viswateren, waar een voorn van twintig centimeter al een hele vangst genoemd mag worden, omdat de meeste voorns die daar Met uitzondering van het vissen in wedstrijdverband, waarbij het er om gaat om een zo groot mogelijk aantal vissen te vangen, de zogenaamde "torrenpikkerij" is de hengelsport volledig ingesteld op het vangen van zo groot mogelijke exemplaren. Niet de katvisjes zijn het die de grote aantrekkingskracht op de sportvissers uitoefenen. Maar de grote exemplaren, de kanjers, de kniesters, de vloermatten. In deze visrubnek wil ik voor een aantal populaire vissoorten een in dicatie geven, wat als een normaal formaat kan worden beschouwd en welke afmetingen een vis moet hebben om werkelijk als een record-exemplaar te kunnen wor den aangemerkt. Voor de bepaling heb ik gebruik gemaakt van de hengelsportliteratuur, die er op dit gebied bestaat, alsmede de van gstresultaten van de inmiddels op geheven KRO Koning Kanjer competitie. Voorn Om te beginnen een van de meest populaire vissoorten in Nederland: de voorn. De exemplaren, die het meest in ons land voorkomen zijn tussen de tien en vijftien centime ter lang. Vooral in de polderwate ren in onze omgeving komen zeer veel van deze voorntjes voor. Op meren als Kaag, Braassem en Wes teinder is de gemiddelde lengte van de voorn die gevangen wordt vaak wat groter; zo tussen de 15 en 22 centimeter. Komt men in de buurt van de 25 centimeter dan mag men gerust al over een "flinke voorn" spreken en rond de 30 centimeter is de kwalificatie "groot" gerecht vaardigd. Het vangen van voorns die 35 cen timeter of langer zijn behoort wer kelijk tot dc uitzonderingen. Een voorn van 40 centimeter is zonder enige twijfel in ons land een record-exemplaar. De KRO Koning kanjer-competitie heeft dat bewe zen. Jarenlang lag de lengte van de grootste gevangen voorn op of ron dom de 40 centimeter. Dezelfde verhoudingen die voor de blank voorn gelden gaan ook op voor de ruisvoorn. Dat er wel eens door sportvissers wordt beweerd dat men een voorn heeft gevangen van vijftig centimeter komt omdat dat voorn een grote gelijkenis vertoont met de winde. Bij recordwedstrij den is steeds opnieuw gebleken dat vissen die in de buurt van de halve gevangen worden niet groter dan tien. vijftien centimeter zijn. Ver der blijkt, dat wanneer het om af metingen van vissen gaat. de han den nogal snel vrij sterk uiteen gaan. terwijl precieze nameting aantoomt, dat de vis heel wat min der groot is, dan men had verwacht ELAN VISBOTEN Zeew vis/tourboten met nemen en certificaat va 1495.- Y AM AH A buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675.- BOOT - CENTRUM B V. kanjer meter zaten en voor voorns werden aangezien, in werkelijkheid windes bleken te zijn. Brasem Over nu naar een andere populaire sportvis: de brasem. Ook bij deze vissoort dreigt nogal eens verwar ring te bestaan, omdat de brasem qua uiterlijk erg veel lijkt op de blei In hengelaarskringen wordt een kleine brasem vaak een blei of bliek genoemd, terwijl voor de grotere exemplaren de titel "brasem" voorbehouden blijft. Zoals bij elke vissoort kan ook bij de brasem sprake zijn van degene ratie. De brasemstand is in een be paald water dan zo groot, dat voor de vissen onvoldoende voedsel aanwezig is, en ze niet de normale groei doormaken. Op dat gebied zijn bijvoorbeeld ervaringen opge daan in de Vliet tussen Leiden en- Leidschendam. Er en Leidschen- dam. daar visjes gevangen tussen de 8 en 12 centimeter, die door de hengelaars werden gezien als jonge ondermaatse bleitjes. Nader onder zoek leerde echter dat het hier ging om brasem met een leeftijd van vijf tot acht jaar. Een duidelijk onder scheid vormt ook het gewicht van de brasem. Er zijn wateren bekend waar de brasem de dikte van een scheermes met moeite over schrijdt. terwijl in andere wateren de breedruggige exemplaren rond- het 1 Algemeen kan worden gesteld dat de meeste brasem die aan de haak geslagen worden een lengte heb ben die ligt tussen de 20 en 30 cen timeter. Zo tussen de 35 en 45 cen timeter mag gesproken worden van een "flinke brasem" en boven de 50 centimeter is een brasem ..grot". Het vangen van een brasem van zestig centimeter is geen alledaagse zaak, hoewel ook hierbij geldt dat tater tot water kan ver schillen. Visserijonderzoek in verschillende wateren heeft uitgewezen dat zich in het ene water nauwelijks of he lemaal geen exemplaren van deze afmetingen voorkomen, terwijl in andere wateren met behulp van netten tientallen exemplaren wer den gevangen. Over de afmeting van de record-brasem lopen de le zingen van de deskundigen nogal uiteen. Er zijn er die het bij zeventig centimeter wel voorgezien houden, terwijl anderen beweren, dat er in ons land zelfs brasems van tachtig en negentig centimeter rond zwemmen. Veiligheidshalve kan worden gesteld dat - wanneer u een brasem tussen de 65 en 75 centime ter vangt u werkelijk een record exemplaar in handen hebt. Meldin gen van vangsten van zeer grote brasems komen nogal eens uit Vin- keveen en naaste omgeving of van de Randmeren, maar ook in onze omgeving - en dan denk ik met name aan de meren - komen zeer grote brasems voor. Karper Is het bij de voorn en de brasem vaak de lengte die het hem doet. bij de karper is het vaak het gewicht waaraan de grootste waarde wordt toegekend. Dat hangt samen met de grote verschillen, van lengte in verhouding tot het gewicht, die voorkomen. Een feit is bijvoor beeld, dat de wilde of boerenkarper door zijn torpedovormig lichaam vaak langer is, maar minder zwaar weegt dan een karper die gekweekt is bij de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. Over de voortplanting van kweekkarper in ons viswater bestaat nog altijd geen duidelijkheid. Er zijn er die bewe ren dat het wel degelijk gebeurt, terwijl anderen zeggen dat het on mogelijk is. Hoe het ook zij de vangst van zeer kleine karpertjes is zeer gering. De karper die door de OVB wordt uitgezet is meestal twee- of driezomerig. Dat betekent voor de laatste categorie een afme ting van omstreeks 25 a 30 centime ter bij een gewicht van anderhalf a twee pond. Gezien de vechtlust die de karper ontplooit kan zelfs een exemplaar tussen de vier en acht pond al als een "aardige karper" worden beschouwd. Komen we in ,de buurt van de tien pond, dan is er sprake van een "flink" exemplaar en boven de twaalf pond kan er ge rust gesproken worden van een grote karper. Zoals gezegd vertoont de verhouding lengte-gewicht grote verschillen. Er zijn karpers van zestig a zeventig centimeter van tien pond, maai" er zijn er ook van twintig pond. Op de vraag hoe zwaar een karper kan worden lopen de lezingen duidelijk uiteen. In bui tenlandse hengelsportliteratuur wordt zelfs wel gesproken van kar pers van zeventig, tachtig pond. maar in Nederland zijn karpers met een dergelijk gewicht nog nooit ge vangen. De werkelijke record exemplaren liggen wat gewicht be treft tussen de 30 en 45 pond. Op de maatlat komt een record-karper boven de tachtig centimeter. De maximum-lengte voor karpers in ons viswater ligt rond de meter. Veel kleiner blijft de kroeskarper: die wordt niet groter dan een 35 a 40 centimeter. Snoekbaars Tenslotte nog iets over de snoek baars. Een vis die ook wordt uitge zet door de OVB. maar zich in ons viswater ook goed voortplant. Kleine snoekbaarsjes hebben een afmeting tussen de 15 en 35 centi meter. Ze zijn dan over het Alge meen niet ouder dan 1 a 3 jaar. On derzoekingen op het IJsselmeer hebben uitgewezen dat een snoek baars na driejaar paairijp is, en dan een lengte heeft bereikt die tussen de veertig en vijfenveertig centime ter bedraagt. Een flinke snoekbaars heeft een lengte tussen de 40 en 60 centimeter; daarboven kan ge sproken worden van groot. Een record-exemplaar ligt tussen de 90 en 100 centimeter. Wat gewicht be treft kan de volgende indeling wor den gemaakt: 3-6 pond: aardig, 6-10 pond: flink, 10-15 pond: groot, bo ven de 15 pond: kanjer. Dat een "kanjer" niet alt ijd groot en zwaar behoeft te zijn mag blijken uit het volgende. Een pos van 25 centimeter, niet zwaarder dan ruim een ons is een recordexemplaar, want ze worden niet groter. Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden en wormen. 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij Leldaeweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23