LEIDSCH DAGBLAD Documenten over Lockheed-affaire spoorloos "Actie van middenstanders zinloos en voorbarig vandaag W— Bonn staat voor raadsel Op korte termijn meer hart operaties Miljoen mensen eert Mao Atoombureau akkoord met kerncentrales v.d.wiel musterring duo imitatie concert mossel versteege ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART t860 35040 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Reactie B en W op Affiches Leids City Centrum: (Van c r verslaggevers) LEIDEN - Het college van B en W van Leiden vindt de vandaag be- gonnen affiche-actie van het Leids City Centrum "een zinloze tijdsbesteding, die bovendien rijkelijk voorbarig is". Ook vraagt het college zich af tegen welk plan de actie nu precies is gericht. Zoals wij gisteren al meldden, voe ren de binnenstads-winkeliers sinds vanmorgen een affiche- actie, waarmee zij duidelijk wil- j len maken dat zij hun zaak net zo goed kunnen sluiten i geen eind komt aan het huidige gemeentebeleid ten aanzien van de binnenstad. In een reactie op deze stunt zegt het college te vermoeden, dat de actie onderdeel uitmaakt van een lan delijke actie van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, die blijkens eerdere berichten in deze krant gericht is tegen de plannen die verscheidene gemeenten met hun binnensteden hebben. Zoals we op 17 augustus jl. berichtten staat de gemeente Leiden, die op dat gebied nogal wat op stapel heeft staan, zelfs nummer één op de zwarte lijst van het grootwin kelbedrijf. Beleidsnota's "Sinds begin augustus jl. zijn twee beleidsnota's over het verkeer uitgebracht", aldus B. en W., "met verzoek aan alle belang hebbenden om daarop te reage ren. Het ene voorstel bevat een voorlopig ontwerp voor de re constructie van de Breestraat en de marktenroute. Het andere is een aanzet tot een verkeerscircu latieplan voor de hele stad Lei den, waarbij de binnenstad van zelfsprekend een belangrijke rol speelt". Het college benadrukt dat beide nota's mede een dringend nood zakelijke verbetering van het winkelklimaat in de binnenstad beogen. "Voor het Breestraat-voorstel is een speciale informatie-avond gehouden op 27 augustus jl. Daarbij ging het Leids City Cen trum niet inhoudelijk op de voor stellen in. Op beide nota's zijn tot dusver slechts twee schriftelijke reacties binnengekomen, waarbij inhoudelijk op de voorstellen werd ingegaan", aldus B. en W. Inspraak Het college zegt dat zij van het be gin af aan heeft gesteld dat de re sultaten van de inspraak ver werkt zouden worden in de defi nitieve voorstellen, voordat deze in de raadscommissies en de ge meenteraad zouden worden be handeld. Die behandeling zal in november plaatsvinden. Vóór die tijd zullen de voorstellen boven dien nog worden doorgepraat met alle groeperingen, die in welke vorm dan ook hebben ge reageerd. Gezien deze procedure "die volop ruimte laat voor iedereen om daadwerkelijk invloed uit te oe fenen op de besluitvorming door de raad", zegt het college de actie van het Leids City Centrum niet alleen voorbarig, maar ook onbe grijpelijk te vinden. BONN (UPI/DPA/AP) - Op het ministerie van Defensie in Bonn zijn Lockheed-documenten verdwenen die de regering nodig heeft bij het onderzoek naar de vraag of de Amerikaanse vliegtuigfabriek steekpenningen gaf aan West- duitse politici. Dat heeft woordvoerder Fritz Jo sef Rat gisteren meegedeeld. Tapijt vuil? Schoon met garantie! Bel 02907-5748. DEN HAAG (ANP) - Minister president Den Uyl heeft gistera vond - na afloop van het wekelijks kabinetsberaad - meegedeeld dat op betrekkelijk korte termijn aan zienlijke uitbreiding wordt gege- ven aan de hartchirurgie-capaciteit in ons land. Ook deelde hij mee, dat het kabinet akkoord is gegaan met een beleidsplan voor de hartchi- rurgie, ontwikkeld door de staats secretarissen Klein (Onderwijs) en Hendriks (Volksgezondheid). Het beleidsplan zal eerst volgende week worden gepubliceerd. Bewolking Weersverwachting tot middernacht: In het algemeen veel bewolking met kans op een lokale bui. Later op de dafe op klaringen. Weinig wind. Maximum temperatuur ongeveer xeventien gra den. Vooruitrichten tot zondagavond: op de meeste plaatsen droog en geleide lijk meer opklaringen. (Opgemaakt om half negen). Zon op 6.21 uur, onder 18.45 uur. Maan op 00.54, onder 16.12 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee 11.21 24 uur, laagwater om 6.21 en 19.00 uur. Zon op 6.23, onder 18.45 uur Maan op 2.04, onder 16.45 uu Hoogwater te Katwijk om 0. laagwater om 7.52 en 20.26 1 Rat,v die hoofd is van het anti- corruptiebureau van het ministe rie, zei tijdens een persconferentie dat een reeks documenten en index-kaarten, daterend van de ja ren 1956 - 1959 niet kunnen worden gevonden. Franz Josef Strauss, lei der van de Beierse CSU, fungeerde in die tijd als minister van Defensie. Emst Hauser. destijds Lockheed- vertegenwoordiger in de Bondsre publiek, heeft beweerd dat Strauss betrokken was bij het betalen van steekpenningen toen zijn ministe rie van Defensie in het begin van de jaren zestig 96 Starfighters bestelde In opdracht van de Westduitse re gering gaat staatssecretaris van De fensie Guenther Erkel morgen naar Washington om Amerikaanse ge gevens over Lockheed te verkrij gen. In een tussentijds rapport van het Westduitse ministerie van De fensie, dat gisteren werd gepubli ceerd, staat echter dat "een alge hele opheldering van verdachte za ken pas goed mogelijk lijkt zodra alle documenten waarover de Ame rikaanse regering beschikt toegan kelijk zijn gemaakt en onderzocht". Fritz Josef Rat zei geen concrete aanwijzingen te hebben dat steek penningen zijn betaald aan West duitse functionarissen, militairen of politici en dat hij, alvorens over dergelijk bewijsmateriaal te be schikken, niet de oorzaak van het verdwijnen van de documenten kan onderzoeken. "We hebben geen aanwijzingen dat de docu menten opzettelijk zijn vernietigd, noch dat documenten aangaande de Lockheedzaak ooit hebben be staan", aldus Rat. LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 oktober 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden De verdwijning van de documen ten werd al in 1963 ontdekt maar is eerst gisteren bekend gemaakt. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat er geen lijst is van docu menten die vernietigd zijn en dat evenmin ooit disciplinaire maatre gelen genomen zijn in verband met de verdwijningen. De woordvoerder verklaarde voorts dat documenten die zo be langrijk zijn. minstens 10 jaar bew aard horen te worden. Rat werd gevraagd te verduidelij ken wat hij bedoelde met: "Er be staan bepaalde vermoedens", dat via buitenlandse bankrekeningen omkopingen zijn verricht in ver band met de aankoop van de Star fighters. Hij zéi dat tijdens een voorgaand onderzoek 10 jaar geleden een Lockheed-exployé had onthuld dat een commissie voor de verkoop van Super Constellations verdeeld was en op Zwitserse bankrekeningen was gestort. Volgens Rat zijn er aanwijzingen dat iets dergelijks ook is gebeurd nadat West-Duitsland besloten had de Starfighter te kopen. Een woordvoerder van de CSU van Strauss in München heeft zich gis teren van de beweringen gedistan tieerd. Hij zei dat Strauss onkundig was van de verdwijning van eniger lei documenten. MÜNCHEN - In de bondsrepu bliek is gisteren, twee weken voor de verkiezingen, een nieuwe corruptie-affaire aan het licht ge komen. Een hoge functionaris van het Beierse ministerie van Econo mische Zaken, Herwig Dörrbecker, zou 350.000 mark steekpenningen hebben ontvangen' van de textiel fabrikant Hans Gloeggler. Een woordvoerder van het Beierse mi nisterie liet weten dat een onder zoek wordt ingesteld. Dörbecker is ook adviseur van de CSV-fractie in de Beierse Landdag. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie tan antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 Grof volkoren brood en tarwe stokbroden 100% natuur Gebakken voor uw gezondheid. Vraag er uw L.B.F. bakker maar om. PEKING - Op het plein van de Hemelse Vrede in Peking heb ben vanmorgen een miljoen mensen zich verzameld Voor de plechtige herdenkingsbijeen komst voor de overleden par tijvoorzitter Mao Tse-toeng. Vanmorgen acht x\ur (onze tijdloeiden in heel China de 800 miljoen Chinezen namen drie minuten stilte in acht ter nagedachtenis aan voorzitter Mao. Het is overigens nog niet be kend of het lichaam van Mao, evenals dat van de andere Chinese leiders, gecremeerd zal worden Al vroeg in de ochtend waren tienduizenden Chinezen te voet, per bus of per vrachtauto op weg naar het Plein van de Hemelse Vrede, allen met een zwarte armband, de traditio nele witte papieren bloem als teken van rouw. In Peking zijn ongekende vei ligheidsmaatregelen genomen voor de plechtigheden Buitenlanders en journalisten waren niet uitgenodigd voor de plechtigheidmaar radio en televisie gaven een recht streekse uitzending van de bij eenkomst. Buitenlanders die vanuit het Peking-hotel foto's wilden ne men kregen opdracht hun toe stel weer in te pakken. Bij sommigen hielden Chinezen een hand voor de lens. Ambas sades hebben hun personeel aangeraden thuis te blijven, en hotelgasten moeten binnen blijven. Op de foto onder: de laatste voorbereidingeti voor de rouwplechtigheden op het Pe kinese Plein van de Hemelse Vrede. Grote opschriften ge tuigen van 'Een herdenkings bijeenkomst voor de Grote Stuurman en Leraar Mao Tse-toeng': boven: vertegen woordigers van leger, marine en luchtmacht staan met ge balde vuist aangetredenkort de plechtigheden. 28 PAGINA'S SWAPO-delegatie bij minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) op bezoek. PAGINA 7 Rellen bij aankomst van Kis singer in Zuid-Afrika. PAGINA 9 Een toefen een strik voor Gods cadeau PAGINA 4 Ontboezemingen van Jan van Heek, een hoogspringprofessor zonder studenten. PAGINA De Leidse kermis in de negen tiende eeuw: ove»richt van een bont verleden. PAGINA 13 De nationale puzzelactie "Beter leven". PAGINA 15 Puzzelen en denksport PAGINA 21 Dost naar justitie in Nederland UTRECHT' (ANP) - De Nederlan der Harm Dost is bereid zich na zijn uitzetting uit Duitse gevangen schap ter beschikking te stellen van de Nederlandse justitie. Dat heeft zijn advocaat mr. D. Hartkamp uit Utrecht gisteren verklaard. Volgens de raadsman van Dost heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken Dost en zijn verdediger een brief geschreven waarin de minister bevestigt dat er van Nederlandse kant geen enkele actie ten gunste van Dost zal wor den ondernomen, zolang Dost zijn vonnis van drie jaar en negen maanden gevangenschap in Duits land blijft aanvechten. De minister liet verder in zijn brief weten dat aan de bevoegdheid van de Duitse justitie om Nederlanders te vervolgen en te berechten voor in Nederland gepleegde drugdelicten niet hoeft te worden getwijfeld. Dost werd door de Duitse politie indertijd aangehouden en door de Duitse rechter veroordeeld omdat hij in Arnhem aan jonge Duitsers 'zogenaamde „afkick-drugs" zou hebben gegeven. RIO DE JANEIRO - De raad bestuur van het internationale bu reau voor atoomenergie heeft van daag zijn goedkeuring verleend aan de overeenkomst voor nucleaire samenwerking die Frankrijk heeft gesloten met Zuid-Afrika. De goedkeuring houdt in dat het atoombureau, belast met het toe zicht op het vreedzaam gebruik van kernenergie, de waarborgen in de overeenkomst voldoende vindt. Frankrijk levert Zuid-Afrika de kerncentrale met twee reactors, waarvoor aanvankelijk ook een Amerikaans-Nederlands-Zwitsers consortium een offerte had uitge bracht. Krachtens de overeen komst zal het plutonium dat de cen trale zal produceren in een ander land worden opgéslagen onder toe zicht van het atoombureau. In de Verenigde Staten heeft de al gemene rekenkamer\aangedron- gen op een onderzoek naar de acti viteiten van het atoombureau, om dat de veiligheidsnormen onvol doende zouden zijn. Veertig landen zouden over voldoende plutonium beschikken om binnen enkele maanden een kernbom te makeh. weetalles van brillen en contactlenzen. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB Langspeelplaat Josti-band voor staatssecretaris LEIDSCHENDAM/ZWAMMERD. - Staatssecretaris J. P. M. Hendriks (Volksgezondheid en Milieuhygië ne) heeft gisteren op het ministerie in Leidschendam de Jostiband uit Zwammerdam uitgenodigd om een concert te geven voor het personeel van zijn ministerie. De Jostiband is het huisorkest van het christelijk centrum voor geestelijk gehandi capten de Hooge Burch in Zwam merdam. De staatssecretaris deed de vererende uitnodiging ter gele genheid van de aanbieding aan hem van de (eerste) langspeelplaat van de Josti-band, in januari van dit jaar opgenomen ter gelegenheid van het tienjarig jubileum. Aan vankelijk zou Hendriks de plaat tij dens een jubileumconcert gister middag in de Hooge Burch in ont vangst komen nemen, maar bij het regeringsberaad van gisteren was zijn aanwezigheid in verband met de ah - us-kwestie onontbeerlijk. Een delegatie van vijf leden van de 118 man sterke band bood daarom gisteren de eerste plaat aan op het ministerie. Op de foto de overhan diging door Hans Zoetekouw. TELEFOON 134000 - LEIOEN exclusieve Sr meubelen bij INTERIEURVERZORGING IVERDUYN-RWNSBURG. Rapenburg 1b. tel. (017181 - 21955 bespc Lowrey orgels. Toegangskaarten 2 50 verkrijgbaar t»j Leidschendam. Weigelia 14. Winkelcentrum Lerdsenhage

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1