Amro's antwoord op boycotoproep aan Wereldraad van Kerken. Jeugdleiders boos over veldkwaliteit Rijkspostspaarbank ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 VARIA De Raad van Bestuur van de Amro Bank heeft geantwoord op de laatste brief van de Wereldraad van Kerken. Onderwerp van de brief: Zuid-Afrika en de oproep tot boycot van de Amro Bank. De brief van Amro wordt hier letterlijk afgedrukt. Amsterdam, 8 september 1976 Mijne heren, Onder verwijzing naar ons voorlopig antwoord van 3 augustus 11. op uw brief van 12 juli 1976 berichten wij u als volgt. Wij zijn erkentelijk voor de uitvoerige wijze waarop u aan onze argumenten aandacht hebt willen schenken. Wij zijn echter teleurgesteld door het feit, dat uw reactie aan de kern van onze standpunt bepaling voorbijgaat. De kern van ons standpunt was en is, dat over de meest doeltreffende wijze van bestrijding van rassendiscriminatie in het geval Zuid-Afrika door verantwoordelijke deskundigen verschillend wordt geoordeeld, ook door zwarte Zuidafrikaanse leiders.* Het geweten is in deze gecompliceerde zaak niet in staat de enig juiste weg te wijzen, waarlangs buitenstaanders op verantwoorde wijze een invloed ten goede kunnen uitoefenen. Men is derhalve aangewezen op beleids bepaling door het deskundige en bevoegde gezag. De Nederlandse overheid heeft, met mede weten en impliciete instemming van de volksvertegenwoordiging, gekozen voor handhaving van de economische betrekkingen met Zuid-Afrika. Zij heeft derhalve geen uitvoering gegeven aan de oproepen tot economische boycot van Zuid- Afrika door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit standpunt heeft onder meer tot gevolg, dat het handelsverkeer van Nederland met Zuid-Afrika in stand blijft. Dit voortgaande handelsverkeer - de Nederlandse export naar Zuid- Afrika had in 1975 een waarde van f 550 min. - eist begeleiding door de banken, o.a. in de vorm van exportfinanciering, in vele gevallen met kredietverzekering op basis van contra-garantie door de staat. Het is in een dergelijke situatie niet alleen unfair, maar ook principieel onaanvaardbaar van een bankinstelling te verlangen deze financiële relaties met Zuid-Afrika te verbreken. Genoemd standpunt, dat gedeeld wordt door het gehele Nederlandse bankwezen*, wordt door u voorgesteld als een afwijzen van eigen verantwoordelijkheid. Deze weergave is onjuist en doet onrecht aan onze taakopvatting. Wij voelen ons, in alle opzichten (banktechnisch, wettelijk en moreel) verantwoordelijk voor al onze bank- activiteiten. Ook voor onze kredietpolitiek. Wat wij echter niet met onze verantwoordelijkheid overeen kunnen brengen, is toezeggingen te doen, aan welke derde (die niet in gezag over ons is gesteld) dan ook, aangaande bankactiviteiten, bijvoorbeeld kredietverstrekking, aan wie dan ook. Dit geldt ook wanneer de toezegging wordt afgedwongen onder bedreiging met schade, zoals in het onderhavige geval. Ook dit standpunt wordt door onze collega's gedeeld.* Wij hebben in onze aan u gerichte brief van 29 april 1975 dan ook niet gezegd, dat wij voort zullen gaan kredieten aan Zuid-Afrika te geven. Wij hebben u medegedeeld, dat het ons niet mogelijk is u toe te zeggen, dat wij in de toekomst dergelijke kredieten niet meer zullen geven. Dit lijkt formalisme, maar is in onze standpuntbepaling van wezenlijk belang. Immers, het beleid van de Nederlandse overheid staat exporttransacties naar Zuid-Afrika toe. Indien dergelijke transacties met de medewerking van de Nederlandse regering in de vorm van een contra-garantie van de Staat voor de verzekering van het desbetreffende krediet plaatsvinden, dan zou Amro - indien wij de door u verlangde verklaring zouden afleggen - als enige bankinstelling het aan haar gevraagde aandeel in de financiering van dergelijke transacties moeten weigeren, tenzij u ons op ons verzoek alsnog toestemming tot kredietverlening zoudt geven. Het is duidelijk, dat een dergelijke situatie voor een verantwoordelijke bedrijfsleiding onaanvaardbaar is. Overigens vestigen wij uw aandacht op het feit, dat wij onlangs hebben medegedeeld, dat onze instelling, respectievelijk de affiliaties waarin zij een controlerende zeggenschap heeft, sedert het voorjaar van 1973 geen kredieten aan Zuid-Afrika heeft verstrekt, anders dan in verband met het economische verkeer tussen Nederland en laatstgenoemd land.* Er zij aan herinnerd, dat dit tijdstip ongeveer een jaar ligt vóór het begin van uw, onder meer tegen onze instelling gerichte, activiteiten. Wij verwachten niet, dat - zonder wezenlijke veranderingen in de situatie in Zuid-Afrika - in deze sinds 1973 door ons gevolgde beleidslijn wijziging zal komen. Voorts hebben wij bekendgemaakt, dat onze totale financiering op Zuid-Afrika - die vrijwel geheel samenhangt met de Nederlandse export naar dat land - minder beloopt dan 1 promille van onze bedrijfsomvang. In uw brief van 12 juli zegt u, dat Amro zou hebben besloten „to use (her) power to support and to increase the power of the South African white minority".* Wij achten een dergelijke weergave van onze intenties een organisatie als de uwe onwaardig. In hetzelfde vlak beweegt zich naar onze mening uw weergave van de doelstellingen van banken in het algemeen en Amro in het bijzonder. Uw zienswijze komt erop neer, dat banken er uiteindelijk slechts op uit zouden zijn het eigen vermogen en de door derden toevertrouwde gelden, ten behoeve van hun aandeelhouders en ter vergroting van hun macht, te doen toenemen. Wie op de hoogte is van de werkelijkheid van het bankwezen, zal met ons van mening zijn, dat het beeld dat hier wordt geschetst een karikatuur is van die werkelijkheid en schromelijk tekort doet aan de vele tienduizenden die in het bankwezen werken. In onze statuten kunt u lezen, dat Amro haar functie wil uitoefenen, rekening houdend met het duurzame belang van alle bij de vennootschap betrokkenen.* In de door ons in 1969 opgestelde „Amro filosofie" is deze grondgedachte uitgewerkt.* Zij werd in het interne overleg betrokken en vormt de grondslag van onze bedrijfspolitiek. Wij begrijpen volkomen, dat u, uit hoofde van uw specifieke verantwoordelijkheid, zich verplicht voelt met kracht op te komen voor de verdrukten en gediscrimineerden in de menselijke samenleving. Dat u bij de keuze van de daarbij gehanteerde middelen discriminerend te werk gaat en onvoldoende begrip toont voor de problematiek van hen die op andere plaatsen in de samenleving eveneens zware verantwoordelijkheid dragen, stelt ons diep teleur. Hoogachtend, Raad van Bestuur Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Geïnteresseerden in de bijlagen van deze brief - die betrekking hebben op de in de brief met aangegeven passages - kunnen deze verkrijgen door een lege en open enveloppe zonder postzegel op te sturen naar de Amro Bank, antwoordnummer 2523, Amsterdam. Op de voorzijde vermelden: brief aan Wereldraad; op de achterzijde uw naam en adres. Hoge Rijndijk Oost: 63 nieuwe huizen ZOETERWOUDE - De woning bouwvereniging Willibrord wil 63 woningen gaan bouwen in het be stemmingsplan Hoge Rijndijk Oost. Eerder was aan de gemeente medewerking gevraagd voor de bouw van 31 woningen in dit nieuwe bouwgebied. Tegelijk werd een plan ingediend voor 36 wonin gen in het bestemmingsplan Wes teinde 2. Dit laatste plan blijft in voorbereiding, maar Willibrord wil nu daarnaast het totale aantal wo ningwetwoningen van 63, dat in Hoge Rijndijk Oost mag worden gebouwd, in een projekt uitvoeren. Dit heeft de instemming van het gemeentebestuur omdat het niet in strijd is met de nota woningbehoefte-onderzoek die vo rig jaar door de raad werd aanvaard. De geraamde grond- en bouwkos ten per woning bedragen f17.411 en f 68.023. De huur per woning is berekend op f420 per maand. De woningbouwvereniging vraagt voor de 63 woningen grond- en bouwvoorschotten van resp. f 1.096.936 en f4.285.486. HAZERSWOUDE - Met het af halen van een aangetekende zending postzegels heeft burge meester Ten Heuvelhof van Ha- zerswoude gistermiddag het nieuwe postkantoor in het dorp geopend. Tevoren was men in het Her vormd Verenigingsgebouw bij een gekomenwaar de directeur Mourik van het postkantoor in Leiden vertelde dat Hazers- woude al in 1858 zijn eerste postkantoor kreeg. Na verschil lende verhuizingen krijgt de PTT thans een modern gebouw, met daarin ook een zelfbedie ningsruimte. waar men ook na sluitingstijd onder meer zegels kan kopen. Burgemeester Ten Heuvelhof zei zeer verheugd te zijn met deze nieuwe aanwinst, waarmee hij zowel de PTT ais de beivoners van Hazerswoude-dorp felici teerde. De adjunct directeur van het postdistrict 's Gravenhage. de heer M. T. Jansen. noemdr het een gebouw, dat aan alle eisen voldoet, een aanwinst voor de gemeente. In het postkantoor nam burge meester Ten Heuvelhof even la ter een aangetekende zending in ontvangst. (Foto: De opening van het post kantoor was een feit). BU „NOORDWIJK" NOORDWIJK - De jeugdleiding van voetbalvereniging „Noordwijk" is slecht te spreken over de kwaliteit van het vierde veld op het gemeentelijk sportpark. In een open brief zetten de jeugdleiders hun grieven uiteen. Dit jaar kreeg voetbalvereniging keyveld bespelen, uiteraard tot „Noordwijk" de beschikking over groot ongenoegen van zowel de haar vierde veld, twee jaar later dan Noordwijkse Hockey Club als van was gepland. de v.v. Noordwijk zelf. Groot was dan ook de vreugde, vooral bij de Gerommeld" jeugdafdeling van de v.v. Noord wijk, dat een echt vierde veld klaar Jaren achtereen moest de jongste was. Over de slechte gedeelten van jeugd van „Noordwijk" een hoe- het veld - voor de helft gras en voor de rest wilde planten. Spaardeposito met rente Looptijd 6 jaar, vaste rente 9V2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 91A% Looptijd 4 jaar, vaste rente 9 Looptijd 3 jaar, vaste rente 8'/2% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis I I Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: I Rijkspostspaarbank, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank r heengestapt. Er kon in elk ge val gevoetbald worden. De vrees dat het niet omgewerkte gedeelte bij de minste regenval onbespeel baar zou worden, is inmiddels be waarheid. Afgelopen zaterdag was na de eerste de beste flinke bui het veld niet meer te bespelen. Ge vreesd moet worden, aldus de jeugdleiding, dat het veld zelfs het grootste deel van het jaar niet benut zal kunnen worden. Inplaats van vooruitgang, brengt het vierde veld achteruitgang. De jeugdleiders merken in hun stuk op, dat verant woordelijke mensen op een onve rantwoorde wijze maar wat aan ge rommeld hebben. Geprofiteerd Men wijst er op, dat voetbalvereni ging „Noordwijk" altijd een ge makkelijke vereniging is geweest met veel zelfwerkzaamheid en op vele punten bepaald niet veelei send. Andere verenigingen, zoals de Noordwijkse Hockeyclub, MSV, Fluks, en ook de scholen hebben in meerdere of mindere mate geprofi teerd van de ijver van de leden van „Noordwijk", schrijven zij. De ge meente Noordwijk mag dan op z'n minst zorgen voor bespeelbare vel den. De jeugdleiding van „Noordwijk", omvattende een 35 leiders, merkt verder nog op heftig te willen pro testeren tegen het slechte beleid. Na al het gemodder rondom de hockey- en voetbalvelden te heb ben aangezien, aldus de jeugdlei ding, vraagt zij zich af of er wel sprake is van een beleid. Tot besluit van het schrijven spre ken de jeugdleiders hun veront waardiging en schande uit over de gang van zaken. De kinderen worden langer Zoeterwoude - De kinderen worden steeds langer. Dat blijkt ook uit een aanvraag van de Stichting R.K. Scho len om medewerking voor de aanschaffing van meubilair voor 40 leerlingen ten be hoeve van de Sjaloomschool. Het schoolbestuur zegt in de toelichting dat als gevolg van het feit dat de kinderen, in vergelijking met vroeger, langer zijn. Hierdoor kunnen vooral de kinderen van de hoogste klassen niet meer op een medisch verantwoorde wijze gebruik maken van de momenteel op de school aanwezige leerlingensets. Geslaagden LEIDEN - Aan de Rembrandt Scholengemeenschap in Leiden slaagden voor het mavo-diploma: R. S. de Bruin, V. v. Doesburg, R. Baart, R. Blankenstem. W. F. Blok en A. Kruyff. Aan de scholengemeenschap St. Agnes in Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen mavo: L. de Hey, S. Kanhai, J. Manuputty, E. Nieuw- straten en G. de Weerd. Havo: A. Ammerlaan, S. v. Diemen, C. Kal lenberg, I. v. d. Salm, E. Vlekke, R. Wisbrun en M. Wijsman. Atheneum A: M. Beyer, I. Kok, G. v. Zaaien. Atheneum B: B. Goulooze, R. Her- emaner^^^rcfWesten^^^^^^ Rugbyclub in Noordwijk NOORDWIJK. De rij van sport verenigingen in Noordwijk is uitgebreid met een Rugby Club. Het eerste team heeft inmiddels zijn eerste wedstrijden ge speeld, onder andere tegen het Leidse LSRG. Het initiatief tot de oprichting van de Rugby Club ging uit van een Estéc-employé en het is Es- tec, dat voor de accomodatie heeft gezorgd. Het zijn evenwel niet alleen Estec-mensen, die van RFC lid zijn. Ook Noordwij- kers spelen in de teams mee en men hoopt dat vele plaatsgeno ten zich bij de Rugby Club zullen aansluiten. Men kan zich aan melden bij D. Rouat, Boeken- burglaan 6, Voorhout, tel. 02522-14699. De Noordwijkse Rugby Club is in gedeeld in het District West I. In de competitie zal gespeeld wor den tegen elf teams in de naaste omgeving en ook wel verder weg, zoals het Amsterdamse AAC4, LSRG uit Leiden. The Hookers, HBC uit Heemstede, het Amstelveense NFC 3, H.R.C. 4 en het team van REC uit Alk- Behalve aan sport, zal de Noord wijkse Rugby Club ook aan dacht schenken aan het gezel ligheidsaspect.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17