Boedapest wipt Avanti niet zonder fortuin Engelse vc 5etbalfans: Ze zingen vals, maar dat is ook het enige... '©K igpif sr Mercury, Finale EC II in Amsterdam UVS - AALSMEER houdt'm betrouwbaar! Stones hoger dan Wszola MERCASOL - BUITONI ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 Toen ik aan het kantoor van het Olympisch stadion de dag voor D-day mijn perskaart afhaalde, werd me aangeraden mijn auto niet binnen de hekken van het stadion neer te zetten. De tommies kwamen immers, en voor de veiligheid en het leven van mijn automobiel kon niet worden ingestaan. Ik vond dat spijtig. In deze democratische. 6e* nivelleerde tyd waarin de privile gesdie de adel vroeger automatisch toevielen nagenoeg verdwenen zijn, is in de loop der jaren een soort onder-adel gecreërd die op ander soortige privileges mag bogen. Bij Ajax-PSV bijvoorbeeld, een wedstrijd die ook in het Olympisch stadion werd gespeeld, werden au tomobilisten die voor me reden en wel degelijk met parkeerkaarten zwaaiden (echt geldig voor het Ajax-stadion, niet voor het Olym pisch stadion) genadeloos door de politie de ringweg opgejaagd, ver weg van het stadion. De man voor me weigerde aanvankelijk, woe dend als hij was, rechtsaf te gaan en zou zeker toch rechtdoor zijn gere den, als de agent niet voor zijn auto' was gesprongen. Een automobilist iie aan hem vooraf was gegaan was '.elfs uit zijn auto gestapt om de gent zijn (verkeerde) parkeerkaart >nder de neus te duwen. Tever- eefs natuurlijk. k zag dat allemaal geduldig, en su- erieur glimlachend aan. Ik be oorde immers tot de nieuwe elite, had de enig juiste parkeerkaart, us toen het mijn beurt was om de olitiebarricade te nemen, hoefde c op het vierkante gebaar dat de gent in de lucht tekende („kaart") laar even mijn parkeerkaart voor Vrij spel het Olympisch stadion te laten zien om herkend te worden als „een der onzen". Nu eens geen quelerant, maar een man met ondubbelzin nige rechten alias privileges. Even een zwaai van verstandhouding met de agent, die dat met een grijnsje beantwoordde, en daar reed ik prinsheerlijk rechtdoor naar het stadion. Niemand kon mij tegenhouden. Ik had de sleutel die op alle deuren paste. Automatiek U begrijpt dat het van bovenmense lijke zelfbeheersing getuigt om van zo'n voorrecht afstand te doen. Ie mand met minder karakter dan ik zou denken: liever een kapotgesla gen voorruit en wat deuken in mijn dak dan met de volkstram naar het stadion, maar ik ben ook van niets opgeklommen tot wat ik nu ben (een kaarthouder), dus het kostte me nu ook weer geen bovenmense lijke inspanning om de raad van de geleerden van het Olympisch sta dion op te volgen. Bovendien be greep ik, dat er eigenlijk maar éen geldige reden was om naar Ajax- Manchester United te gaan als journalist: de te verwachten rellen. De Britse geweldpleging. Zaten er niet vijftien advocaten klaar om de Manchester-supporters te verdedi gen voor het snelrecht dat met vooruitziende blik door de justitie georganiseerd was? Eigenlijk, had ik graag nog even een kijkje geno men in deze justitiële automatiek om te zien hoe ze dat nu precies georganiseerd hadden, of die advo caten bijvoorbeeld net als de fota- grafen in het Olympisch stadion waren toegerust met knalgele jak jes met nummers om een ordelijke gang van zaken te waarborgen, maar daar is het helaas niet Van gekomen. Mijn taak lag in het stadion zelf, en vooral: in het gaan naar het stadion. Nadat ik besloten had dan toch maar zonder auto te gaan, heb ik mijn strategie zorgvuldig uitge stippeld. In de krant stond, welke trams met verhoogde frequentie Maar nee, alles loopt goed af. We worden ongedeerd bij het stadion afgeleverd, en daar zie ik nog juist hoe een Manchester-supporter met een snelle beweging het Ajax-petje van het hoofd van een Ajax- supporter weggrist (een souvenir- jager) en er haastig mee wegsnelt, de menigte in. Onvergetelijk blijft voor mij de reactie van die Amster damse jongen, die met een groepje vrienden stond te praten. Maakte hij een vergeefse grijpbeweging naar de Brit? Holde hij hem meteen achterna, om na 10 meter tot de conclusie te ko men dat het onbegonnen werk was? Nee, hij draaide alleen zijn hoofd om en keek zijn leeftijdge noot met opgetrokken wenkbrau- omgeleid werden naar het stadio- nplein. Na lang wikken en wegen besloot ik lijn 16 te pakken bij het concert gebouw - en daar in de omgeving mijn auto te parkeren. Niet natuur lijk vlak voor het busstation van de KLM. want dan had je kans dat de brood- en bierdronken Britten die vandaar meteen met het vliegtuig terugwilden om de tijd te doden eerst mijn Simca doodden, maar in een belendende straat. Mijn ver wachting was verder, dat op een zo belangrijk knooppunt als de con- certgebouwbuurt allicht enkele onschuldige passagiers zouden uit stappen die van voetbal geen weet hadden, zodat ik niet zeven stamp volle trams voorbij zou hoeven la ten gaan. Zangers Zo gedacht dus, zo gedaan. Ik par keerde mijn auto ruimschoots op tijd, nog voor zeven uur, in de Ga briel Metsustraat (waar de laatste Britse voetbalsupporter in 1952 was gesignaleerd, dus dat leek me wel een veilige stek) en begaf me naar de halte. Maar o schrik, daar bleek zich al een vijftiental bont uitgedoste Manchester-supporters te bevinden, met vlaggen, hoedjes en zangbundels, die uit volle borst strijdliederen zongen. Engelsen en Duitsers, dat zijn de zangers van Europa. Bij de slag om Engeland moet de lucht vervuld zijn geweest van gezang. Ik trok hetzelfde gezicht, en ik be gon op dezelfde onverschillige ma nier te lopen als ik altijd doe als ik op straat een kwaadaardige her dershond zie naderen, en voegde me bij de Britten op de tramhalte, nog moreel gesteund door het feit dat een Amsterdamse negeijongen van een jaar of vijftien zich ook zonder schromen op de Britse tramhalte waagde, terwijl het toch algemeen bekend is dat deze werk loze, blanke, om niet te zeggen ble ke, roodharige Engelse voetbal supporters er een groot behagen in scheppen jongens van een andere kleur in elkaar te tremmen. Of ge neraliseer ik nu op een hoogst on verantwoorde manier? Feit is, dat het eerste opstootje dat ik tegen kwam voor de poorten van het sta dion tussen een groepje Engelse supporters ging en een tot vechten bereid zijnde neger van overeen komstige leeftijd, maar misschien was dat wel een van hun eigen bud dies, die als clubsecretaris vergeten had de gekochte kaartjes mee te want je moet altijd het be- i de mensen denken. Goed, lijn 16 komt. We stappen in, er staan twee controleurs op de tram dus iedereen ziet zich genood zaakt een kaartje te kopen. De En gelsen zingen dat het een lieve lust is, maar zijn blijkbaar nog onbe kend met de goede gewoonte van Ajax-supporters om door gelijktij dig opspringen de tram het aanzien te geven van een deinende boot op een ruwe, volle zee. Dat valt dus mee. Terwijl de Engelsen hun re pertoire afdraaien, met "que sera, sera" erin en zelfs nog de naam George Best, zit op alle gezichten van de Nederlandse passagiers een geamuseerde glimlach gemetseld, terwijl de doodsnood uit hun ogen spreekt. Je ziet ze denken: een sceptische blik mijnerzijds, en ik krijg een mes tussen mijn ribben, of een fietsketting tussen mijn benen. In het stadion bleken alle Britten, op de journalisten na, in de hoge vakken bij het standbeeld te zijn geconcentreerd. Henk van Dorp vroeg zich nog ongerust af of dit wel in overleg met monumentenzorg was gebeurd, maar dankzij een der tigtal gehelmde politieagenten ter linker zijde, en een dertigtal ter rechter zijde van dit Engelse con- jr centratiekampje (we mogen ons rvamp troosten met de gedachte dat de Engelsen zelf de uitvinders zijn geweest van het concentratie kamp), bleef dit monument gesp aard. Trouwens, ook de auto's bin nen de hekken van het stadion lie pen geen letsel op, alleen bleken er een klein uur na afloop enige water- leidingpijpen stukgetrokken te zijn. waardoor er hier en daar wat wateroverlast was ontstaan. Maar ook dat zal meegevallen zijn, want toen ik de volgende ochtend het stadion belde wist de woordvoer der daar niets van, en hij meldde dat er in feite niets gebeurd of ver woest was. Zo ziet u maar weer. Ai die verhalen over Engelse voetbal supporters zijn kennelijk uit de duim gezogen van sensatiejourna listen. Ze zingen hinderlijk veel en vals, maar dat is dan ook het enige. De Joegoslavier Miroslav Blaze- vic is aangetrokken als opvolger van Rene Hussy, de Zwitserse bondscoach die twee dagen gele den op staande voet werd ontsla gen. Gilbert Facchinetti, die aankon digde uit solidariteit met Hüssy ontslag te zullen nemen, is op zijn besluit teruggekomen. Facchinetti was belast met de opleidingen van de bond en werd als tijdelijk ver vanger van Hüssy aangewezen. Sportcomplex Zondag a.s. "Kikkerpolder'' Ljr aanvang 14.001 Hoofdklasse K.N.V.B. Laatste test Daviscupteam NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL - Op het tennispark van Nieuwerkerk a. d. IJssel aan de Europalaan wordt van daag en morgen een nationaal tennistoernooi gehouden. De vier geplaatste spelers zijn kampioen Louk Sanders, Fred Hemmes, Wouter Fok en Martin Koek. Andere deelnemers: Joop Driessen, Theo Gorter, Piet Veentjer, Otto Panman, Fried Schmitz, Peter Bootsman, Jaap Panman, Peter Vaarties, René Gorter, Marcel Keunen, Rene Heffels en Bas Vletter. Voor het Daviscupteam geldt dit toernooi als laatste voorbe reiding. Alleen Marian Laudin is van het toernooi vrijgesteld wegens andere verplichtin gen. Bettv Stöve heeft zich ge plaatst voor de halve eind strijd van het dames tennistoernooi in Atlanta (VS) Zij versloeg de Tsjechische Martina Navratilova met 6-1, 3-6. 6-3. Björn Borg heeft het vier- spelerstoernooi in de Mexi caanse stad Guadalajara ge wonnen. In de laatste ronde versloeg Borg de Roemeen Ilie Nastase met 6-3, 7-5. Nas- tase werd tweede. De derde plaats was voor Guillermo Vi las (Arg), die Rod Laver (Aus) versloeg met 6-2, 6-1. ADVERTENTIE HAZERSWOUDE/OORP - Avanti's Europa-cup-avontuur is ten einde. Zoals verwacht koi.a n de Hazerswoudse dames het gisteravond in de eerste rond*3 van het Jaarbeursstedentoernooi tegen het sterke SE Boeda pest niet redden. De Hongaarsen hebben echter alles moeten geven om de terugreis met een royaal uitgevallen, 5-2 zege te kunnen aanvaarden. De explosieve Bet mne Vriesekoop links) zorgde in het EC-duel tegen SÈBoedapest voor de twee Avanti-punten. Maar Susanne Ruzsenski (rechts) slaagde erin haar te kloppen. BERN - De finale van om de Europa cup voor bekerhou ders 1976/77 zal volgend jaar op 11 mei in het Olympisch stadion van Amsterdam worden gespeeld. Het bestuur van de Europese voetbalu nie heeft gisteren, tijdens een ver gadering in Bern. de eindstrijd van de Europa cup II aan Amsterdam toegewezen. De finale van het toernooi om de beker voor landskampioenen wordt op 25 mei in Rome gehou- V'oorts werd beslist dat de eindron den van het UEFA-jeugdtoernooi m 1978 in Polen zullen worden verwerkt en een jaar later in Oos tenrijk. De Nederlander Jos Coler werd herkozen als penningmeester van de UEFA. Johan CruylT, die na de zondag gespeelde wedstrijd tussen San tander en Barcelona in het zieken huis werd opgenomen met een lichte hersenschudding, is herstel lende en zal waarschijnlijk morgen in het titanenduel tegen Real Mad rid van de partij kunnen zijn Dit is donderdag meegedeeld slede elona Die kille 5-2 geeft dan ook nu goed het fanatieke verweer van Avanti weer. Bettine Vriesekoop zorgde voor beide Hazerswoudse punten, maar ook Annemiek Smits en Bri gitte Kooter zijn dichtbij een over winning geweest. Vooral in de be ginfase had SE Boedapc t hat knap moeilijk met Avanti, l -.tgeen de Hongaarse trainer/coach Dr. Fe- renc Neumann na afloop zeer goed besefte. „De Nederlandsen hebben zeer goed gespeeld. We hebben twee keer geluk gehad doordat de Avanti-meisjes in de eindfase van een partij hun concentratie niet wisten te bewaren. Maar Avanti is nog jong. Als ze zo vlijtig en goed blijven trainen en spelen, dan ko men er zeer goede resultaten. Je kunt echt zeggen dat we het fortuin aan onze kant gehad hebben. Een uitslag als 5-3 zou dan ook reëler zijn geweest." Daarmee strooide Neumann niet al leen lof over de ploeg van Avanti; hij gaf tegelijkertijd aan dat de gro tere routine van zijn ploeg de door slag heeft gegeven. Avanti-trainer Gerard Bakker was ook erg tevre den over het drietal Vriesekoop - Smits - Kooter. „In het begin heeft er inderdaad meer ingezeten. Jammer. Maar we hebben de huid zo duur mogelijk verkocht. Gezien k de beste buiten boordmotor vraagt om jaarlijks onderhoud. U verlengt daarmee de levensduur. Bel nu de erkende Mercury Dealer, die haalt Uw motor ook Van 4 tot 175 pk. LONDEN - Tijdens internationale atletiekwedstrijden op de baan van Crystal Palace bij Londen heeft we reldrecordhouder Dwight Stones het hoogspringen gewonnen voor Olympisch kampioen Wszola uit Polen. Stones sprong 2 meter 26 en de Pool 2.23 meter. De Amerikaan Mac Wilkins won het discuswerpen met een afstand van 66.52 meter, een meter meer dan zijn landgenoot Powell. Bij de dames zegevierde Olympisch kampioene Annegret Richter op de 100 meter voor de Poolse Irena Szewinska (11,52 tegen 11,55 seconden). De voornaamste uitslagen zijn: Dames: 100 meter: 1 Annegret Richter (Wdl) 11,52 sec., 2. Irene Szewinska (Pol) 11.55, 3. Sharon Colvear (Gbr) 11,70. 200 meter: 1. Irena Szewinska (Pol) 23,32 sec., 2. Sharon Colyear (Gbr) 23,50. Heren: 200 meter: 1. Quarrie (Jam) 21,15 sec., '2. Cohen (Gbr) 21,63. 400 meter horden: 1. Pascoe (Gbr) 49,60, 2. Bolding (VS) 49,68. Dis cuswerpen: 1. Wilkins (Vst) 66,52 m., 2. Powell (VS) 65,52. Kogelsto ten: 1. Capes (Gbr) 20,74 m., 2. Feuerbach (VS) 20,04, 3. Wilkins (VS) 19,11. Hoogspringen: 1. Stones (VS) 2.26 m.. 2. Wszola (Pol) 2,23. Tijdens internationale atletie kwedstrijden in het Stadion Jean Bouin in Parijs heeft de Westduit ser Wessinghage de 1500 meter ge- 3 minuten en 38,6 se conden. De Ethiopiër Worku werd in 3.39,5 tweede. Opvallend was de overwinning van de 34-jarige Ame rikaan Willie Davenport op de 110 meter horden. Bij afwezigheid van olympisch kampioen Guy Drut (geblesseerd) liet Davenport (brons in Montreal en oud-Olympisch kampioen) een tijd van i3,55 se conden afdrukken Bij de dames won de Finse Pyrjo Hagmann de 200 meter in 23,29 seconden en ze gevierde haar landgenote Mona Lisa Pursuainen op de 100 meter in 11,79 seconden. De ere-divisie basketballcompetitie gaat weer beginnen. Uw eigen Leidse vereniging Mercasol gaat daar dit jaar een opmer kelijke rol in spelen: het aantrekken van Amerikanen als Victor Bartolome, die elders zijn sporen al heeft verdiend, en Gregory Bell, spectaculair en zeker, wijst daar al op. is de eerste wedstrijd. Kom dus ook voor een zaterdagavond basketball op 18 september naar de Vijf Meihal, Boshuizerka- de, waar om 20.30 uur kapper Bosman u weer van harte welkom zal heten. Troef Belangrijkste troef van SE Boeda pest was gisteravond verrassend genoeg niet de nationale nummer drie, Gabrielle Ivasko (18), maar de evenoude Susanne Ruzsenski. Ruzsenski bleef ongeslagen in drie partijen en bleek als enige in staat Bettine Vriesekoop te kloppen. Dat gebeurde in de zevende en beslis sende partij. Vriesekoop, die daar voor al Ivasko en Merenyi naar een nederlaag gespeeld had, opende bij een 4-2 stand voor SE Boedapest nog vrij probleemloos. In de eerste game, die tot 14-13 gelijk opging, kreeg Ruzsenski geen vat op de fu rieus aanvallende Vriesekoop: 21-16. Wel viel het op dat Avanti's sterkste troef moeite had om de concentratie te bewaren. Die ver dween in de tweede game helemaal - misschien speelde de afwezigheid van trainer Bakker wel een rol; Be ttine keek af en toe hulpeloos om zich heen - en kwam in de derde ook niet meer terug. Ruzsenski bleek toen, zoals in haar eerdere partijen tegen Smits en Kooter. niet alleen over een knappe back-hand te beschikken, maar gooide al haar aanvallende mogelijkheden als Hongarije's zesde speelster bloot. Bettine Vriesekoop kon niet anders dan haar meerdere erkennen (20-22 en 17-21), waardoor de strijd eerder dan verwacht mocht worden was beslist. Neumann: „Ik ben zeer te vreden over Ruzsenski, maar niet over Ivasko. Die was moe van de vele wedstrijden in de nationale competitie en een groot internatio naal toernooi". Merenyi bedwong in de eerste par tij Annemieke Smits (19-21; 21-17 en 21-13) na erg veel moeite. Smist had weinig geluk en maakte in de tweede game aan het slot iets te veel foutjes. Bettine trok de stand gelijk (1-1) door in een uitstekende partij Gabrielle Ivasko met 21-18. 21-23 en 21-13 te kloppen. De explosieve Vriesekoop maakte ook de vol gende achterstand (2-1, nadat Bri gitte Kooter in een zeer spannende partij op het nippertje door Ruz senski geklopt was met 22-20. 7-21 en 20-22) goed en scoorde 2-2 door Merenyi erg1 gemakkelijk van tafel te slaan: 21-16, 21-14. De 4-2 achterstand werd een feit doordat Smits in twee games van Ruzsenski verloor en Kooter niet opgewassen "Was tegen Ivasko. De sterk verdedigende Smits gaf zich tegen Ruzsenski pas gewonnen na een zeer slopende, langdurige tweede game: 21-12 en 24-22. Kooter kon Ivasko niet bedreigen: 13-21 en 10-21. Avanti bereikte in het 3Va uur du rende duel voor zo'n kleine twee honderd toeschouwers dan wel niet de volgende ronde in de EC. maar verstevigde wel de internationale contacten. Neumann: „We willen Avanti uitnodigen om in het voor jaar deel te nemen aan een groot internationaal toernooi in Boeda pest, waar acht landen aanwezig zullen zijn ter voorbereiding op de WK." ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 14.00 UUR A.S.C.-V.V.S.B. Terrein: De Kempenaerstraat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11