Bezetters bedrijf in Roermond beëindigen actie Woestijnen rukken op Philidor gokt op "amateurtitel Wouter Kuyper niet naar Leidse schouwburg-gala Raymakers tweede in Laxenburg maandag 20 sept. de gehele dag gesloten ROERMOND-HEERLEN (ANP)- Na de besprekingen van de Industriebonden NKV en NVV met de be windvoerder, mr. F. Duyn- stee en de directie van Holland-United is gisteren de bezetting van de Holland-United-vestiging Veldkoning in Roermond opgeheven. De bezetting heeft ruim veertien dagen geduurd. De ontslagen op staande voet van de 32 bezetters zijn ingetrokken. De verkoop activiteiten die de bezetters hebben ontplooid tijdens de bezetting zul len gecontroleerd worden. Ver wacht wordt dat hierover geen nieuwe moeilijkheden zullen ont staan. Daar het gehele Holland-United concern volgens de directie vol gende week donderdag failliet wordt verklaard, is de situatie nu zo dat een aantal personeelsleden van Veldkoning overeenkomstig het oude plan op 1 oktober zal afvloeien en de rest op 1 januari. Het perso neel van de hoofdvestiging in Heer len zal 1 januari ontslagen worden. Voor de 35 personeelsleden van de derde vestiging in het Friese Oos terzee blijft de werkgelegenheid behouden. Dit bedrijf zal op 1 okto ber worden overgenomen door een landbouw machinefabriek. Van besprekingen met andere bedrij ven over gedeeltelijke overneming van het bedrijf in Heerlen zal af hangen of 70 van de 120 man van de Heerlense vestiging aan het werk kan blijven. Veldkoning Roermond moet nog wachten op een beslissing van het Franse staatsbedrijf Renault over voortzetting van een door Veldko ning tot nu toe gevoerde hoofdver tegenwoordiging voor Nederland van Renault. Hierover heeft Re nault nog steeds geen beslissing genomen. LAXENBURG - Piet Raymakers is gisteravond tijdens het internatio nale concours hippique in de Oos tenrijkse plaats Laxenburg met het paard Sir Rota tweede geworden in het puissancespringen. De Bene- luxkampioen liep in de vierde bar rage zeven strafpunten op. Rayma kers bezette met King Rota ook de derde plaats. Hoewel de Nederlan der met dit paard de derde barrage zonder fouten rondkwam besloot hij alleen met Sir Rota in de vierde barrage te springen. Winnaar werd de Oostenrijker Hugo Simon, die met Lavendel vier strafpunten in de vierde barrage kreeg. De muur was toen 2 meter en 15 centimeter hoog, de triplebar 1.85 m. Rayma kers en Simon maakten beiden een fout op de muur, de Nederlander na een weigering van Sir Rota. De uitslag van het puissancesprin gen is: 1. Hugo Simon (Oos) met Lavendel 4 strafpunten in de vierde barrage, 2. Piet Raymakers (Ned) Sir Rota 7 in de vierde barrage, 3. Piet Ray makers Ned) King Rota terugge trokken voor de vierde barrage. 4. Hugo Simon (Oos) Fight on 4 in de derde barrage, 5. Hendrik Schulze-Siehoff Wdl) Ferro terug getrokken voor de derde barrage, 6. Boris Boor Oos) Dux, Christoph Cuver Fra) Varin en Thomas Frühmann Oos) Kadett. allen 4 in de tweede barrage. verloofde in Roemenië SCHIPHOL - De Emdho- vense verpleegster Ance Bastiaans (26) grijpt in het perscentrum van Schiphol de arm van haar collega Hetty Kroon (35), die haar emoties niet langer kan be dwingen en in huilen uit barst. Beide vrouwen keer den terug uit Roemenië waar zij veertien dagen ge leden werden gearresteerd aan de grens tijdens een po ging de Roemeense ver loofde van de drie maanden zwangere Hetty Kroon de grens over te smokkelen. Voordat zij het land verlie ten moesten de verpleegsters een boete van 12.000,- be- Geneve (UPI) - De woestijnen ruk ken op en maken grote gebieden onvruchtbaar die eigenlijk voor landbouw zouden moeten worden gebruikt. De geleerden geven eer der de mens dan de natuur de schuld van het gestadig verloren gaan van vruchtbaar land. Zoals de zaken nu staan is slechts 30 procent van het totale landoppervlak van de aarde geschikt voor de teelt van voedselgewassen - en daar moeten vier miljard mensen van leven. De andere 70 procent is te droog, te koud, te steil of de laag aarde is te dun. De meeste schade wordt aangericht in de ontwikkelingslanden, waar wouden worden gekapt zodat hel lingen aan wind en water worden blootgesteld. Dieren grazen dan de begroeiing weg die de grond tegen erosie beschermt. Slecht ontwor pen en beheerste afwateringssys temen veroorzaken verzilting. "Roofbouw, waarbij steeds weer een plantensysteem wordt afge brand voor landbouwgebruik, wordt waarschijnlijk door meer dan 200 miljoen mensen toege past", aldus de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. "Het bos gaat bij dit proces verlo ren, de bodem wordt aan de ele menten blootgesteld, waardoor herhaaldelijk waardeloze be groeiing van doornstruiken ont staat. In Afrika ten zuiden van de Sahara zijn op die manier minstens honderd miljoen hectare tropisch bos verdwenen. In Azië zijn acht miljoen hectare verloren gegaan en in Latijns-Amerika vijf tot tien mil joen hectare per jaar." Erosie blijft echter niet beperkt tot de ontwikkelingslanden. De indus trielanden zijn ook landbouwgron den aan het vernielen. Zware land bouwmachines hebben al op veel plaatsen de structuur van de bo dem aangetast, waardoor deze on doordringbaar geworden is voor planten en water. "Er zijn heggen gerooid om plaats te maken voor grote, nieuwe land bouwmachines en zonder wind vang wordt waardevolle topgrond door de wind weggeblazen", aldus de FAO. Van de landbouwgronden in de we reld is 15 procent nu ernstig door erosie aangetast, zo waarschuwt de organisatie. Het V.N.-milieuprogramma gaat volgend jaar van 29 augustus tot 9 september een conferentie over de woestijnvorming houden, waar schijnlijk in zijn hoofdzetel Nairo bi. "Woestijnen kunnen wel tien tot 50 km per jaar oprukken", zegt de directeur van het UNEP, de Egyp tenaar Moestafa Tolba. Hij vindt dat de mensen meer inzicht moeten krijgen in hetjuiste gebruik van het land, zoals hoeveel vee, schapen en geiten kunnen grazen op een be paald oppervlak, welke machines het beste zijn voor een bepaald soort grond en welke planten en bomen uitgezet kunnen worden om duinen vast te leggen. De stoot tot de conferentie is gege ven door de vernietigende droogte in het Sahelgebied, die vier jaar duurde, maar Tolba zegt dat de gang van zaken over de gehele we reld e doel i ding Wegens afbouw Leidato zijn wij KOOREMAN EN ZN. PERIODE MEUBELEN NIEUWE RIJN 9 - LEIDEN - TELEFOON 071-122144 LEIDEN - Het oud-raadslid voor D'66 Wouter Kuyper heeft zich per brief tot het college van B en W ge richt, waarin hij meedeelt geen ge hoor te zullen geven aan de uitno diging om de gala-voorstelling ter gelegenheid van de restauratie van de schouwburg op 15 oktober bij te wonen. De heer Kuyper, die ook oud-lid van de schouwburgcom missie is, zal evenmin op de ope ningsreceptie in het theater aan de Oude Vest verschijnen. De brief van Kuyper, wiens loyali teit jegens de directeur van de schouwburg al meermalen tot uit ing is gekomen, is geschreven na de publicatie van het artikel in deze krant over de moeilijkheden, die er tussen Hans van Dam en de schouwburgcommissie bestaan. "De vreugde over de restauratie als bouwkundige onderneming wordt voor mij totaal overschaduwd door het al jaren durende wanbeleid op organisatorisch gebied, dat vooral bij het personeelsbeleid gevoerd heeft tot toestanden, die onaccep tabel zouden moeten zijn voor een wethouder, die het met zijn ver antwoordelijkheid ernstig meent", aldus de heer Kuyper in zijn brief. Het oud-raadslid geeft vervolgens als zijn mening weer, dat K en O het in de schouwburgcommissie en in de bouwbegeleidingscommissie voor het zeggen heeft gekregen. De heer Kuyper zegt met name be zwaar te hebben tegen de combina tie van functies, die K en O-voorzitter Weiland tijdens de res tauratieperiode vervult. Bovendien voldoet de schouw burgcommissie, waarvan de voor zitter van K en O deel uitmaakt, volgens Kuyper niet aan de eisen in de gemeentewet en de aan haar ge stelde gemeentelijke verordening. De heer Kuyper zegt in zijn brief verder nog het door hem voor de jpeningsexpositie geleverde mate riaal aan het schouwburg commissielid Cobv Bordewijk te hebben teruggevraagd, toen hem ter ore kwam dat de commissie zich "weer eens minnetjes" gedroeg tegenover de directeur. Hij besluit de brief aan B en W met de vol gende passage: "Wanneer U het de sondanks bij de opening te zien zou krijgen, het betekent geen instem ming met het beleid, of liever, met het lamlendig gebrek aan beleid, van de betrokken wethouder". :al worden behandeld. Het ?en wereldplan ter bestrij- woestijnvorming. Er wordt al bestudeerd hoe het pro ces kan worden omgekeerd, zoals uitbreiding van de groene gordel in de Sahara van Egypte tot Marokko, het gebruik van kunstmanen om het land in het oog te houden en beheer van de veestapels. De V.N. betaalt al andere onder- zoekn zoals die naar moeras vor ming en verzilting in de valleien van de Indus en de Tigris-Eufraat, naar het oprukken van de woestij nen in het noorden van Chili, zuide lijk Tunesië, noordwest-India en in Niger. Berichten over minstens gedeelte lijk succes komen uit het westen van Australië, zuidoost-üregon, noordoost-Perzië, de Negeb in Is raël, de Sowjet-Unie en China. "Er moeten programma's voor de hele wereld komen voor herbebos sing en het vastleggen van zand heuvels voordat het land voor altijd verloren gaat", aldus de waarschu wing van Tolba. t MARS - Een zeer duidelijke foto van het ravijn Valles Marineris" op Mars.-Het ravijn.gefotografeerd op een hoogte van 4000 kmis te zien op het onderste deel van de opname. De enorme scheur in het oppervlak heeft een lengte van 113 i i de Rode Planeet. BIJ HOLLAND-UNITED KOPENHAGEN - Het Deense modehuis Bon Gout presenteerde dezer dagen de tassenmode voor najaar en zomer. Op de foto een model uit de collectie, afgeleid van de bokshandschoenen Als materiaal werd zacht kalfsleer gebruikt. Zendschip naar Afrikaans land ZURICH - De vroegere „piraten zender" Radio Nordsee Internatio nal, die van 1969 tot 1974 voor de Nederlandse kust opereerde, is aan een Afrikaans land verkocht. Dit is in Zürich bekendgemaakt door de Zwitserse eigenaars, Erwin Meister en Edwin Bollier. Het verzorgingsschip MeboJ en het zendschip Mebo 2, die in Rotter dam nagekeken zijn, vertrekken volgende week naar een Afrikaans land. Zij zullen dienst doen als tweede zendstation. Siegentaler kansloos in Hazerswoude HAZERSWOUDE - Het tot nu toe zeer geslaagde tennistoernooi van de H.T.C. Hazerswoude verloopt nog steede volgens plan. In de HEC wist de uit Amerika afkomstige v. d. Schans zich bij de laatste vier te plaatsen door een zege op Mey- laerts 6-4, 6-1. De als eeiste ge plaatste mevr. v. d. Maarel rukt in de DED duidelijk op naar een fina leplaats en bewerkstelligde dit door een 6-2,6-4 overwinnin g op de thuis spelende mevr. Bennis. Wendy Siegenthaler kon haar plaatsing als tweede niet waarma ken. Zij moest de overwinning la ten aan mevr. Laven. Het Munnik- duo Van West-Wolterink ligt nog volop in de race voor een dubbel- finaleplaats, na een snelle 2-sets overwinning op Heemskerk'Müh- len 6-1, 6-4. Ook de gebroeders Re- nee en Michel de Bakker bleven winnen ten koste van de heren Des- sing en Mondriaan 7-5, 6-1. De Forescate-dames Ruys/Gietema, die in de DDD eerste geplaatst zijn, stapten na een 4-6, 6-3, 6-1 over winning op het duo v. d. Laan/Rijswijk volgens de verwach ting de halve finale binnen. Marktberichten Alstroemena stuk 0.46; amaryllis stuk 0.91, anemonen bos 1.10: anjers am. stuk 0.47, anthurium stuk 1.63; asters bos 1.40. calla stuk 0 35; chrvs. gepl. n.c. stuk 0.46; Chrys. trosn.c. bos 1.65; Chrysgepl jr. c. stuk 0.49; chrys tros jr. c. bos 2.04 wirral supreme stuk 0 27; dahlia stuk 0.21: eikeblad bos 1.08; freesia bos 2.65 gerbera stuk 0.46: gladiolen stuk 0.24 glad. colvillei stuk 0 41: glad. nanus stuk 0.20; helianten stuk 0.13; iris bos 3.76 leeuwebekken stuk 0.39; lelie kelk stuk 0.54; lelie tak kas stuk 0.55; liatns stuk 0 30, margriet bos 1.30; narcis carlton k bos 1.55; orchideeën stuk 1.24; ornitho galum stuk 0.19; rozen grootbl. stuk 0.38 rozen kleinbl. stuk 0.14; scabiosa stuk 0.24, snijgroen bos 0 30; statice bos 1.51 tulpen bos 4.37; 2e soort per bos 0 47 orchid, cymb. mint stuk 0.24; 2e soon stuk 0.24; anjers tros stuk 0 34; rozer baccara stuk 0.44; rozen soma stuk 0 27 rozen ilona stuk 0 41; lelie tak koude gr stuk 0 28; stro/droogbl. onb bos 1.23 stro/droogbl. bew. stuk 1.40; div. snij bloemen bos 1.71; div. snijbloemen stuk 0.38, orchid, arach. imp. stuk 0.83; or chid, dendr. imp. stuk 0.08; protea imp Tranen om Uit protest tegen ""wanbeleid" Prof team van Voimac Rotterdam zekereschaakkampioen LEIDEN - "Het profteam van Vol- mac/RotTerdam wordt landskam pioen", waren de eerste woorden, die Joop Piket, teamleider van Phi lidor I/Leiden, kwijt wilde bij de start (vandaag) van de landelijke schaakcompetitie. Welk tiental kan de Rotterdammers nog tegenhouden? Zij beschikken immers nu behalve over Jan Tim man, Hans Böhm en Max Eu we ook over Victor Kortsjnoj. Verder werd Bruno Carlier bij Utrecht wegge kocht en stadsgenoot Charlois ver loor Kerkhoff en Westerveld aan de koopgrage Rotterdammers. Tegen zo'n team maakt zelfs de huidige landskampioen Desisco/Water- graafsmeer geen vuist. Volmac/Rotterdam heeft nog ge probeerd met Charlois te fuseren, maar laatstgenoemde club wil lie ver "amateur" blijven. Daarom reageerde Charlois op het fusie- voorstel van Europoort wel posi tief. Er zal gespeeld worden onder de naam Charlois/Europoort Com binatie. Hoe denkt Piket over de kanse van zijn eigen team, dat het afgelo pen jaar zo fraai als tweede eindig de? "Gezien de kracht van de ge sponsorde teams verwacht ik niet meer dan een zesde plaats, hetgeen neerkomt op de amateurtitel in de hoofdklasse, want er zijn vijf prof teams". John van der Wiel voegt e* nog aan toe, dat er toch ook reke ning gehouden zal moeten word _-n met degradatie. "In ieder geval moeten we de thuiswedstrijd tegen BSG, die vandaag gespeeld wordt, winnen. Het is jammer, dat Peter Egmond besloten heeft in Eindho ven I te gaan pionieren, want we hadden hem goed kunnen gebrui ken." LSG I is na een eenjarig verblijf in de tweede klasse weer terug in de eerste. Teamleider Wiebe Wiebes verwacht, dat LSG niet spoedig weer zal degraderen, "want we hebben heel wat geleerd van dit ene jaar in de tweede klasse". Hij ver wacht LSG wel in de bovenste helft van de ranglijst, maar ziet geen kampioenskansen. Voor hem zijn het gedegradeerde Haagse DD I en Paul Keres I de titelfavorieten. LSG is wel sterker geworden. Zo keerde Charles Kuijpers na twee jaar Spangen terug en verhuisde Henk van Putten van Amersfoort I naar LSG, dat vandaag Maastricht ontmoet. Het gepromoveerde Phi lidor II speelt ook in deze klasse Overigens kan Philidor reeds zijn krachten meten in een massakamp, die op zaterdag 25 september in de Adler-kantine wordt gehouden. Philidor II/Leiden wacht een moei lijk jaar, hetgeen teamleider Kohl- beck bevestigde: "Ik zie alleen winst tegen Spangen I, Eindhoven II en Den Haag I. We zullen er hard voor knokken, want we willen per tinent niet degraderen." Wat denkt hij van de strijd tegen LSG I? "Dat mag heel blij zijn met een gelijk spel", lacht de wat al te optimisti sche Kohlbeck. "Maar in ieder ge val gaan we vandaag Spangen vers laan." Voorschoten I heeft in de tweede klasse C uitstekende kansen op de titel. Dat was de eerste conclusie, die teamleider Schuckink Kool trok, toen hij de indeling bezag. De fusie van Charlois en Europoort gooit echter roet in het eten, want nu werd Dordrecht I naar de klasse B overgeheveld, daar anders in die klasse twee teams van dezelfde vereniging zouden zitten. Zo kan het gebeuren dat vandaag Voor schoten niet Dordrecht maar het sterke Charlois II moet bestrijden. En uitgerekend in de eerste sei zoenswedstrijd pleegt Voorschoten het wat al te gemakkelijk op te vat ten, hetgeen in het verleden steeds tot verlies leidde. Indien Voorscho ten vandaag wint, blijven alleen VHS II en Het Witte Paard I overals gevaarlijke tegenstanders. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN ALGEMENE KENNISGEVING IN PLAATS VAN KAARTEN Heden behaagde het de Heere door een droevig ongeval uit ons midden weg te nemen ons innig geliefd zoontje en broertje HANS HOEK op de jeugdige leeftijd van 6 jaar. J. T HOEK G HOEK-VOOIJS ROBERT Katwijk, 17 september 1976 Nassaudreef 182 Rouwbezoek: a s maandag des. nam van 7.30-9 00 in de rouwkamer. Zuidstraat 103 te Katwijk alwaar de overledene is opgebaard. De rouwdienst zal gehouden worden a s dinsdag 21 sep tember des morgens 10.45 uur in de zaal van de Ichtuskerk, Nachtegaallaan. waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 11.30 uur op de begraafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10