NOG GEEN EG- BESLUIT OVER VISSERUZONE „Ik kom de baby ruilen..." Sancta Maria" opent polikliniek in Noordwijk Publiek GELUID Goed debuut van Westerstraat-markt r>r> STREEK wmmm Hazerswoudese bromfietser in dronken bui tegen auto's ALPHEN AAN DEN RIJN - Gis termiddag rond het middaguur botste een bromfietser in de Hooft- straat in Alphen aan den Rijn twee keer tegen een geparkeerde auto. In beide gevallen reed die bromfietser zondermeer door, reden voor de po litie om er achteraan te gaan. De klemgereden bromfietser bleek een twintigjarige inwoner van Ha- zerswoude te zijn, die te diep in het glaasje gekeken had. Hij kreeg twee processen-verbaal één voor het be sturen onder invloed van een mo torvoertuig in de zin van de wet (en dat is een bromfiets) en één voor het doorrijden na de aanrijdingen. Ook de duo-passagier, een twintig jarige Alphenaar, bleek niet hele maal brandschoon. Bij het klemrij den gooide hij een busje weg, het geen werd gezien door de politie. Het busje bleek vijftien gram hasj te bevatten, goed voor een proces verbaal inzake overtreding van de opiumwet. Huis geramd bij botsing... KATWIJK - Een aanrijding tussen drie personenauto's in de Kat- wijkse Jan Tooropstraat heeft voor 25.000 gulden schade aange richt aan een huis. De automobilist J. S. uit Rijnsburg stopte niet voor de stopstreep, hij reed in volle vaart de kruising op, waarna hij in botsing kwam met de auto van L. E.v.d. L. uit Kat wijk. De Katwijker kwam op zijn beurt tegen een stilstaande Duitse auto terecht, die de voorkant van het huis ramde. Eén van de inzit tenden raakte licht gewond, de beide auto's waren total-loss. Man overleden na ongeluk LISSE - De 63-jarige P. M. M. Nieuwint uit Noordwijkerhout is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden aan de verwondingen, opgelopen bij een ongeluk in Lisse. Op de hoek Gasstraat/Kanaalstraat werd hij door een vrachtwagen geraakt, waarna hij kwam te vallen. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij later in de middag overleed. Hoe het ongeluk zich heeft afgespeeld is nog niet bekend. „HU IS HET..." "Ja hoor, het is onze baby. Dat kan niet missen". Jos en Marion van Leeuwen uit Waddinxveen hebben niet de geringste twijfel dat de baby die zij een paar dagen geleden kregen thuisbezorgd, niet hun zoon is. "We zien het aan zijn zwarte koppie en natuurlijk aan zijn gezicht. Hij is het", zeggen ze overtuigd, "dat is honderd procent zeker". Een paar dagen geleden lag er in hun wieg nog een ander hoopje onschuld. Ook een zwart koppie, ook pas gebo ren, ook een dotje om te zien. Alleen, het was hun kind niet. Marion, die in het Goudse St. Joseph-ziekenhuis was beval len, had de verkeerde baby mee naar huis gekregen. Maar daar kwam ze pas later achter toen de leidster van de De naam van de man die in het Jacques Urlusplant- soen in Leiden fanatiek op zoek is naar een storend flatgeluid is H. v. Soest. Niet A. v. Soest, die er wel naast woont maar met dat geluid niets te maken wil hebben. "Wil je dat even recht zetten in je rubriek", verzocht hij mij gisteren vriendelijk doch dringend. "Ik word er voor uit mijn bed gebeld en op school pesten ze mijn dochtertje ermee." kraamafdelingzuster de Wit, bij het nietsvermoedende echtpaar aanbelde en voor stelde van baby te ruilen. "Er is op de afdeling een foutje gemaakt", verontschuldigde de zuster zich, "uw baby is van een ander. Hier heb ik de echte" en ze overhandigde de verbaasde vader en moeder een ander kind. "Het klinkt vreemd", zegt Ma rion van Leeuwen, "maar we hepben echt niet doorgehad dat de baby ivas verwisseld. Je zou zeggen zo'n moeder kijkt wat ze in handen ge drukt krijgt als ze na de beval ling met haar kind het zieken huis verlaat. Maar dat kwam niet bij me op. Het babietje lag lekker te slapen in een warme deken en ik wilde het niet wakker maken. Ook in de am bulance, tijdens de rit naar huis, heb ik niet gekeken. Ik dacht dat komt thuis wel. Koffie Maar toen ik thuis kwam werd het bundeltje door de kraam- zuster uit mijn handen geno men en gelijk in de wieg ge legd. "We gaan eerst een kop koffie drinken, werd me ge zegd", daarna mag U de baby vasthouden. En daar hou je je •k Vlak na de geboorte krijgen de baby' pols, of om de enkel. naambandje dan maar aan. Maar zover is het niet eens gekomen. Want we waren nog aan de koffie bezig toen er een ander ba- bietje werd gebracht." „Toen pas zijn we in de wieg gaan kijken. Bleek dat er een meisje in lag, terwijl er een zoon was geboren. Dat is er gens nog ons geluk geweest. Stel zeggen dat we ook een meisje hadden gekregen al licht dat je dan was gaan twijfelen .Nu niet. Ik herken de direct onze zoon, ook al heb ik hem na de geboorte maar twee keer in mijn handen gehad". Waterdicht Volgens zuster De Wit is er in het ziekenhuis een waterdicht systeem om verwisseling van babies tegen te gaan. „Op de verloskamer"zegt ze, ,jcrij- gen de pasgeborenen vlak na de geboorte een plastic bandje om de enkel met daarop hun achternaam. Dat zorgsmaatregel i Vervolgens worden ze naar de babykamer gebracht en neer gelegd in een bedje waarop ook hun naam staat. Dat kan dus ook al niet mis. Het enige foutje dat gemaakt kan wor den is als men de baby inpakt om met moeder mee naar huis te gaan. Dat is in dit geval ge beurd De zuster die dat moest verzorgen heeft waarschijn lijk even niet opgelet en een greep gedaan in het verkeerde bedje. Naambandje Je hoopt natuurlijk dat zoiets nooit voorkomt maar ook in een ziekenhuis kunnen fouten worden gemaakt. Overigens was de fout altijd hersteld geworden, omdat de baby wordt afgeleverd met dat naambandje om de enkel. Als wij niet achter de verwisse ling waren gekomen, had die moeder het wel gezien". Als verlengstuk van de donderdagse markt en ter opfleuring van de najaarsfeesten hebben 43 Sassenheimse winkeliers gisteren op de Westerstraat hun beste beentje voorgezet op de jaarmarkt, de eerste die in Sassenheim werd georganiseerd. En met redelijk Os Het was gezellig druk en de deelnemende middenstanders deden alle moeite om het commerciële aspekt van zo'n markt wat naar achter te drukken. Ze wilden nu ook eens een ander gezicht laten De beide slagers v. d. Mey en Scholten bijvoorbeeld roosterden eendrachtig een volwassen os aan het spit, die in de loop van de middag bij stukjes en beetjes en met veel smaak door het markt volk werd opgepeuzeld. De sanitairhandel Westergeest liet kin deren in een WC-pot vissen, sigarenmagazijn Vink liet grabbelen in een ton, bloemenhandel Preenen gaf uitleg over het maken van bloemstukjes en zo hadden de meesten wel wat. Sober Maar bij elkaar vond ik dat toch nog wat sober. Op zo'n jaarmarkt moet je ook wat attracties van buiten hebben. Ambachtslieden bijvoorbeeld (spinner, sigarendraaier, smid, sneltekenaar) die zo'n markt wat meer tot een kijkfeest maken. Maar voor de eerste keer was het toch niet slecht. Ook de Sassenheimse middenstan ders (twee dagen geleden kregen ze pas hun vergunning van het gemeentebestuur binnen) waren tevreden aan het slot van de eerste jaarmarkt. Vakantie Burgemeester Kret van Sassenheim heeft het najaarsfeest (het is de eerste keer in jaren dat het droog is gebleven) niet meegevierd. Hij is op het ogenblik op vakantie in het buitenland. Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Een kijkje in de kraamkamer van het Elisabeth ziekenhuis in Leiden' In elk baby-bedje hangt een kaart met gegevens over de pasgeborene. ©@®ir CfefiWain! A(nn)§i?@(i^]<3l[nïïl Lezing dr. Boelmans-Kranenburg Katwijk KATWIJK - Het internationaal zeerecht, is met betrekking tot de visserij in de laatste jaren sterk in beweging gekomen sinds men een onderscheid ging maken tussen de begrippen „territoriale wateren" vroeger altijd de driemijlszone en de „visserijzone". Op verschillende internationale niveaus wordt getracht te komen tot afspraken over de gebieden waar door de diverse landen mag worden gevist en over de hoeveelheid vis die daarbij naar boven mag worden gehaald. Bij de zeerechtconferentie die on langs in New York werd gehouden, ging de gedachte uit naar een eco nomische zone van 200 mijl. De EG-landen zijn gebonden aan het verdrag van Rome, waarbij wordt uitgegaan van een 3-mijlszone, daarbuiten mag door iedereen worden gevist. Er rezen problemen toen er een kans kwam dat Noor wegen, Engeland en Ierland er .bij zouden komen. Engeland hield namelijk vast aan een 12-mijlzone en net toen er een overgangsrege ling was gevonden, kwam daar de zeerechtconferentie in New York tussen, met een 200-mijlszone. Hiermee zou de Noordzee in feite een Europese binnenzee worden, waarvoor de kustlanden onderling tot een stelsel van afspraken zou den moeten komen. Problematiek Over de hierbij ontstane problema tiek zou de transatlantische com missie van de EG donderdag in Brussel gaan vergaderen. Tijdens een lezing voor K en O Katwijk, waar uiteraard een grote belang stelling voor dit onderwerp leeft, zou de Nederlandse vertegenwoor diger bij deze bespreking, Dr. H.A.H. Boelmans Kranenburg, zijn visie geven op hetgeen daar zou zijn besproken. Hij vertelde echter dat hij evenals de andere deelnemers op het laatste momenteen telegram had ontvangen dat deze bespreking voorlopig is uitgesteld. Hij sprak de veronderstelling uit dat de proble matiek voor de organisatoren zo groot is gebleken dat men dacht er op dit moment toch niet uit te kun nen komen. „We weten ook nog niet hoe die 200-mijlszone zal wor den uitgevoerd", bekende dr. Boelmans Kranenburg. Van in vloed op de problemen op de Noordzee is ook het conflict tussen Engeland en IJsland, zo legde hij uit, omdat Engelsen op de Noord zee een compensatie zullen trach ten te vinden voor die gebieden waar ze er uit gewerkt zijn. Er wordt bij het ontwerpen van een regeling op de Noordzee dan ook gerekend op grote Engelse weerstand. „Wan neer het visserijgebied van de Noordzee verdeeld moet gaan wor den tussen de EG-partners, komt de strijd om de quotering binnen de Noordzee pas goed op gang", voor spelde hij. De huidige problemen die in Ne derland zijn opgetreden naar aan leiding van de visserij-quotering zijn ontstaan doordat met name de biologen ervan overtuigd raakten dat men van een overbevissing van de Noordzee moet gaan spreken. Naar mening van de heer Kranen burg is pas van overbevissing sprake als de commerciële visserij niet meer mogelijk is. Verordeningen De visser is een individualist; ter wijl de visserij een internationaal bedrijf is, zijn de vissers gebonden aan de verordeningen van hun ei gen haven. Veel van wat zich op het land afspeelde, ontging hen. Zo ging het aspect van de afzet ook meestal buiten de visser om; ook wat tussen de landen onderling overeen wordt gekomen moet doordringen tot degene die op zee is. „De moeilijkheid is dat de visser met zijn rug naar de wal stond", meende de spreker. Daar komt nog bij dat elke visser er op gericht is om zo veel mogelijk te vangen, ter wijl zijn huidige beleid er op gericht moet zijn om voor de hoeveelheid die hij mag vangen een zo goed mo gelijke prijs te krijgen, vond hij. Dr. Boelmans-Kranenburg, die op het gebied van de zeevisserij een autoriteit is, hij is o.a. secretaris van de Stichting Nederlandse Visserij, van het „Visserijschap", van de „West European Fisheries Confe rence", van de „redersvereniging der Nederlandse zeevisserij" en voorzitter van het „Sociaal Paritair Comité voor de visserij" en lid van een aantal EG-commissies, zag het voor Katwijk nog niet geheel som ber in. Aan het begin van zijn rede had hij tr al op gewezen dat het wel lijkt of de visserij ten dode is opgeschre ven, wanneer over de moeilijkhe den wordt gepraat. De mogelijkhe den van de visserij zijn te vanzelf sprekend om over te praten. Typisch Omdat Katwijk mengestelde visserij kent, ener zijds de zeevisserij (op haring en rondvis) en anderzijds de kustvis serij, die ook al weer tot een kleine zeevisserij is uitgegroeid, zijn de Katwijkse kottervissers letterlijk op vele markten thuis. Dit is voor de kottervisserij een belangrijk uit gangspunt, omdat voor de verschil lende soorten vis ook verschillende quotum-regelingen bestaan. Aan de techniek van de toewijzing valt echter nog wel het een en ander te doen. Ronde van Lisse De ronde van Lisse, die zondag 26 september wordt gehouden, is een nationaal evenement aan het wor den. Vanuit vele plaatsen in Neder land zullen de wielrenners naar Lisse komen om te proberen de hoogste eer te behalen tijdens de nationale wielercourse. Ren- en tourvereniging Om één uur zullen de liefhebbers zondag van start gaan. Ze moeten vijftig rondjes afleggen rond het winkelcentrum in de Poelpolder. Om half drie starten de amateurs, die een afstand van 75 kilometer zullen afleggen, eveneens bij win kelcentrum Poelmarkt. Voor dege nen, die aan het kijken alleen niet genoeg hebben, maar ook zelf wel eens op de fiets willen stappen, heeft de RTV ook nog iets in petto en wel de prestatie-toertocht over een afstand van 35 - 40 kilometer. Men kan zich hiervoor laten in schrijven bij het verenigingsge bouw van De Bollenstreek aan de Spekkelaan, van half negen tot half tien 's morgens. Bij deze tocht gaat het niet om de snelheid, maar om de prestatie. ALPHEN/WASSENAAR - Circus Mariska komt op 18 en 20 september in Alphen en 19 september in Wassenaar. De voorstellingen beginnen respectievelijk om 4 uur in Alphen en om 3 uur in Wassenaar. De toegangsprijzen zijn betaalbaar, wat niet nadelig werkt op de kwali teit van de voorstelling. Gedresseerde dieren, waaronder het kleinste paardje van Nederland, treden op, in het begin van het programma. Popi Company en Klit en Klat zullen enkele clownnummers opvoeren. De sensatie van deze middagen zal El Hector zijn die tussen veel kracht daden door ook een levend paard optilt. Dit speelt zich allemaal af in een ronde tent die plaats herbergt voor 900 toeschouwers. NOORDWIJK - Het psy chiatrisch ziekenhuis "Sancta Maria" opent op 23 september een psychiatri sche polikliniek, „Hoek- duin" geheten, op het adres Picképlein 3. Het betreft hier de zogenaamde "po- li"(buiten) klinische na- en voorzorg, voor mensen uit de hele streek, die psychia trische hulp nodig hebben. In het centrum zal een team, be staande uit een maatschappelijk werker, een psychiater (full-time), een psycholoog en een administra tieve kracht werkzaam zijn. Het team zal zoveel mogelijk samen werken met pastoors, huisartsen en andere maatschappelijke werkers binnen en buiten Sancta Maria. Geneesheer-directeur Verheul meent, dat de landelijke tendens wijst in de richting van poliklini sche zorg. Het is niet meer vol doende, dat een patiënt wordt op genomen in een kliniek om na een aantal maanden of jaren (53% van de patiënten is binnen drie maan den weer uit Sancta Maria vertrok ken) weer te worden ontslagen - ze moeten daarna ook worden bege leid. Volgens de heer Verheul is po liklinische hulp een wens van de overheid, gebaseerd op opiniepei lingen bij onder andere artsen, maatschappelijk werkers en psy chiaters. "Er ligt hier voor de psy chiatrie nog een groot terrein braak", zo meent de heer Verheul. "Wil je omlaag met de klinische voorzieningen, dan moet aan de voor- en nazorg meer aandacht worden besteed. Je zou sneller kunnen doorplaatsen als van een gedegen nabehandeling sprake zou zijn, en dan het liefst door degene, die al in de kliniek begeleidde. Op poliklinische wijze zou er sneller gewerkt kunnen worden en het be geleiden van een patiënt zou meer een totaliteit vormen, als ook het maatschappelijk werk er bij be trokken is". Leefkern De geneesheer stelt zich voor, dat het centrum zo dicht mogelijk bij een leefkern gevormd zou moeten worden. Dit in tegenstelling tot de aloude stelregel, dat een psychia trische inrichting "in de natuur" zou moeten liggen. Er zouden zo min mogelijk vervoersproblemen aan te pas moeten komen. Als plaats voor het centrum is Noord- wijk gekozen, omdat in deze omge ving een grote behoefte bleek te be staan aan de mogelijkheden tot psychiatrische hulp. Het is goed bereikbaar vanuit onder andere Haarlem, Leiden en de Bollen streek. Het pand Picképlein 3 vol doet ook aan vele wensen; het is gunstig gelegen, en er is nog ruimte voor eventuele uitbreiding. Geneesheer Verheul stelt zich de werkmethode als volgt voor: de pa tiënt komt bij de psychiater, die een grondige intake-procedure doet. Na verkenning kan de hulpverle ning meteen op gang komen. Als er bijvoorbeeld een pastoor bij de pa tient betrokken zou zijn, moet dat in het gehele genezingsproces zo blijven. Een deel van de patiënten, die anders naar een psychiatrische inrichting verwezen wordt, zou best zonder opname kunnen, als er van een goede begeleiding sprake zou zijn, en mits de toestand niet verslechtert, zo meent de heer Ver heul. Als de hulpverlening eenmaal gestart is, en de toestand verslech tert zienderogen, dan kan altijd nog gepraat worden over opname, al dus Verheul, die er zeker van is, dat de "drempelvrees" van de hulpbe hoevende mens minder groot is bij een psychiatrische polikliniek. Optimisme Hoewel de geneesheer differentia tie "een goed iets" vindt, acht hij het in het geval van hulpverlening belangrijk dat er zo weinig moge lijk wordt gesplitst. Er zal zo nauw mogelijk worden samengewerkt met bijvoorbeeld de maatschappe lijke dienstverlening Duinstreek, pastoors, artsen, zenuwartsen en psychologen. Wat de financiële kant van de'zaak betreft is de geneesheer optimis tisch. Volgens hem kan er veel meer poliklinische hulp op één dag worden gegeven; bovendien brengt opname op zich veel meer kosten met zich mee. Wat de aard van de hulpverlening betreft; die kan veelzijdig zijn, maar wel moet de nadruk worden gelegd op het psychiatrische aspect, om dat het werk anders gekruist zou worden met alle vormen van nood, "hoewel je het er niet los van kunt maken". Gedacht wordt hierbij vooral aan de huisartsen die naar de kliniek verwijzen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4