Bouw van 11.000 huizen in Grote Polder mogelijk Raad Oegstgeest steunt busplan Bouw mast kabel-tv in Oegstgeest geoorloofd Studiegroep Zoeterwoude Wijkkollektief Noord in ban verkiezingen [Weidse agenda Onder voorbehoud van financiële gevolgen ZOETERWOUDE - In het gebied van de Grote Polder, omsloten door Rijksweg 4 (Leiderdorp-Ypenburg), het toekomstige tracé van Rijksweg 11 (Leiden-Bodegraven), de Weipoort, de Nieuweweg en de kern van Zoeter woude kunnen in de toekomst ongeveer 11.000 woningen worden ge bouwd. STAD EN RAND VRIJDAG 17 SEPTEMBER 197* Dat zegt een studiegroep bestaande uit vertegenwoordigers van de ge meenten Zoeterwoude, Benthui zen, Hazerswoude en Leiden, de ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Ver keer en Waterstaat, van Provinciale Waterstaat en van de Provinciale Planologische Dienst. De studie groep stelde een nader onderzoek in naar de mogelijkheden om in de toekomst in Zoeterwoude een nieuwe zogenaamde "bouwloka- tie" te Bij de plannen wordt er door de studiegroep vanuit gegaan dat be langrijke landschappelijk en eco logisch waardevolle gebieden be houden moeten blijven. Volgens de studiegroep maakten de grote in vesteringen die moeten worden gedaan het noodzakelijk om de hele Grote Polder te benutten. Bij de keuze is men ervan uitgegaan door voor de Rijksweg 11 gekozen zal worden voor het tracé langs de spoorlijn Leiden-Alphen a.d. Rijn. De woningbouw in de Grote Polder zou een opvang moeten worden voor de behoefte aan huizen in de Leidse agglomeratie. Bouwen voor de Haagse agglomeratie zou slechts op zeer kleine schaal moeten ge- VC1U1 beuren. Bepleit wordt de opening streeks van Leiden i spoorweghalte in Zoeter woude op de lijn Alphen-Leiden. De studie zegt dat de halte slechts een beperkte functie zal kunnen vervullen voor de nieuwe bouw plaats, maar dat een stedelijk ge bied. waar straks ongeveer 30.000 mensen komen te wonen, niet ver stoken mag blijven van een soor- wegverbinding. Voor het maken van een verbin ding tussen de nieuwe wijk en Lei den denkt de studiegroep aan een tramverbinding op een vrije baan, die zou kunnen worden aangehaakt aan een mogelijk tramleidingennet in de Leidse regio. Voorlopig zou volstaan kunnen worden met een busverbinding op een vrije baan. Als problemen die zich zullen voordoen signaleert de studiegroep de Hoge Rijndijk en het Lammen- schansplein. Daarom vindt men dat de nieuwe Rijksweg 11 moet wor den aangelegd, de Burgemeester Smeetsweg moet worden doorge trokken naar Leiderdorp en dat de rotonde Lammenschansplein wordt verbeterd. Voor de bebou wing van de Grote Polder zijn ver schillende alternatieven ontwor pen. Belangrijk verschil is dat het ene alternatief uitgaat van een openbaar vervoersvoorziening door het huidige industriegebied en een halte op de bestaande spoor lijn, terwijl het andere uitgaat van nieuwe verbinding recht- Zoeter- woude. Voor een definitieve keuze moet worden gewacht op de vast- steUing van het nieuwe streekplan Zuid-Holland west. LEIDEN - Binnen afzienbare tijd zullen de bewoners uit Leiden- Noord de mogelijkheid hebben een nieuw bestuur voor de stichting "Wijkkollektief Plan Noord" te kie zen. Algemene verkiezingen in de wijk zullen er toe moeten leiden dat vöör januari 1977 een nieuw be stuur zitting heeft. "We zullen er een vrolijke noot aan moeten geven willen we de aan dacht van de bewoners een beetje zien te trekken. We zouden dit kun nen doen met verkiezingscampag nes, geluidwagens en majorettes", aldus Joop Vervoorn, de huidige voorzitter van het Wijkkollektief. Hij deed deze uitspraak gisteren op de algemene vergadering van het Wijkkollektief Plan Noord. Over igens wees de heer Vervoorn erop, dat beslist ook de ernst van de zaak ingezien moest worden. "Wij zijn in de wijde omgeving de eerste die al gemene verkiezingen organiseren, waarbij de gehele wijk betrokken is. En moeten dus een goede indruk maken," aldus Vervoorn. Op de handleiding (voorlopige schets) voor de komende verkie zingen hadden de belangstellenden gisteravond weinig kritiek. In deze handleiding is gesteld, dat iedere bewoner van de wijk, mits hij of zij op enige aanhang kan rekenen, op de verkiezingslijst geplaatst kan worden. Bij de uiteindelijke ver kiezingen kunnen de bewoners te vens op de lijst aangeven wie zij graag als toekomstig voorzitter zouden zien. Wel kwam uit de ver gadering, gehouden in het Dien stencentrum aan de Van Hogen- dorpstraat, de wens naar voren voor het gebied „Groenoord" een aparte zetel beschikbaar te stellen. Dit ook al vanwege de ontwikke lingen die zich in dit deel van Lei den Noord hebben afgespeeld, (zie ook elders in dit blad). Dit voorstel werd met algemene stemmen aan genomen. Wat gebeurt er met Greenway VOORSCHOTEN - Wat gaat er ge beuren met Voorschotens enige bioscoop, het Greenway-theater? Die vraag kwam gisteren aan de orde op de vergadering van de culturele commissie. Dit theater is gevestigd naast het Wapen van Voorschoten. De Franse eigenaar heeft Greenway met ingang van volgend jaar de huur opgezegd, waardoor de bio scoop geen onderdak meer heeft. Gedacht werd o.a. aan huisves ting in het Cultureel Centrum. De commissie kwam tot de slotsom dat dat geen haalbare kaart is. Dit gebouw wordt namelijk vooral in het weekeinde veel verhuurd. In het nog te bouwen "Micropolis" is een ruimte opgenomen die als bioscoop kan worden ingericht. De exploitanten van het Greenway-theater, de fam. Nieuwenhuizen. zien echter weinig reele mogelijkheden in het Micropolis-plan. Zij vinden het een "ambitieus en avontuur lijk project", bovendien is het nog steeds een papieren plan. De commissieleden willen nu de dienst openbare werken polsen over een mogelijke andere vesti ging van de bioscoop. De voorzitter van de culturele commissie, mevr. Th. Veldhuy- zen van Zanten nam gisteravond afscheid in verband met haar verhuizing naar Den Haag. We thouder Marselis bood haar na mens de gemeente een fraai ge slepen wijnglas aan. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot City ring en Groenoord): H. G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk III (Waard, Pro- fessorenwijk en Tuinstadwijk): G. E. J. PieterseZoeterwoudse Singel 109, tel. 124403; Wijk IV (Zuid West en Haagwegkwartier): W. Schelle- kens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - Van 't Woud en Reu- ling. Hoofdstraat 40, tel. 130070 (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - B.E. van Beusekom, Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (za terdag); W. van Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960 (zondag); S. M. Platteel-De Jongh, Diepenbrock- laan 6, tel. 5417 (zaterdag en zon dag). Warmond - A. W. Bots, Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, te. 02523-3137. Apotheken Politie neemt sterke drank in beslag op Leidato LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in samenwerking met de Economische Controle dienst op de Leidato bij een standhouder 216 liter jonge je never en 17 liter cognac in be slag genomen. Tegen de stand houder, een inwoner uit Zoe- termeer, werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de drank- en horecawet en de prijsverordening van het Produktschap gedistilleerde Drankerf. De man verkocht sterke drank beneden de vast gestelde minimumprijs. ':$w5 WASSENAAR - B. en W. van Wassenaar zijn van oordeel dat controle van het bomenbestand langs de Rijksstraatweg (zie foto) niet mede tot verantwoordelijkheid van de ge meente behoort. Dit schrijven zij in antwoord op vragen van het raadslid A Lodder. Deze had zich tot B. en W. gewend naar aanleiding van een ernstig ongeval dat zich in augustus op de Rijks straatweg voordeed doordat een tak van een der bomen daar afbrak en terecht kwam op een passerende auto. Twee personen raakten daarbij zwaar gewond, van wie er in middels één is overleden. B.enW. zeggen dat het beheer over de langs de Rijksstraat weg staande bomen volledig in handen is van Rijkswater staat en Staatsbosbeheer Wel is de gemeente bereid gegevens over het bomenbestand ter kennis van Rijkswaterstaat te brengen. Lodder had ook gevraagd ofB.en Wvoor de komende herfst extra mankracht beschikbaar wilden stéllen om op andere plaatsen in de gemeente met de meeste spoed gevaarlijke takken te verwijderen en zonodig bomen te rooien. Het bestand van onze laanbomen maakt een verwaarloosde in druk". B. en W. antwoorden daarop dat er een voortdurende controle over het gemeentelijk bomen bestand plaatsvindt. Enige tijd geleden is reeds besloten tot uitbreiding van het personeel dat belast is met het onderhoud van de beplanting langs de wegen. "Verwacht mag worden dat beide onder houdsploegen dit najaar op voldoende sterkte kunnen wor den ingezet „Niet strijdig met bestemmingsplan LEIDEN - Ruim 140 bejaarden van het beiaardencentrum Haaqwijck hebben gisteren noq een boottocht gemaakt over de plassen. Omstreeks neqen uur qisterochtend stapten zii ter hoogte van de Vereniade Touufabrieken op de Zijldijk aan boord. Om vijf uur was de tocht ten einde. OEGSTGEEST - De bouw van een mast aan de Kwaaklaan ten be hoeve van telecommunicatiedoe- leinden voor de krijgsmacht en voor ontvangst voor radio- en tele visiesignalen (kabel-tv) is niet in strijd met het voor dit gebied geld ende bestemmingsplan „Centrum voor defensiedoeleinden". Dit antwoorden B. en W. van Oegstgeest op vragen van het PvdA-raadslid mr. Boesjes. Van de oppervlakte van het be stemmingsplan mag 20ri worden bebouwd, aldus B. en W. Telt men bij de reeds aanwezige bebouwing het aantal vierkante meters dat de mast in beslag zal nemen dan houdt men nog 232 vierkante meters over voor andere bebouwing. Voor de hoogte van werken, die geen ge bouw zijn, geeft het bestemmings plan geen maat aan. Antennes val len ook buiten de bouwverorde ning, aldus B. en W., die zeggen op deze gronden in juli van dit jaar een bouwvergunning voor de mast met toebehoren te hebben verleend. Zoals bekend heeft de gemeente Leiden, die een eigen kabel-tv-mast voor de regio wil oprichten, in sep tember de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening verzocht tot onmiddellijke schor sing van de verleende bouwver gunning in Oegstgeest over te gaan o.a. op grond van het feit dat de mast mede voor andere dan defen- siedoeleinden zal worden gebruikt. B. en W. van Oegstgeest zeggen het te betreuren dat het gemeentebes tuur van Leiden „het niet nodig heeft geoordeeld ons van hun schorsingsverzoek in kennis te stel len". Oegstgeest zegt nu door het ministerie te zijn ingelicht. B. en W. vertrouwen er op dat de minister geen termen aanwezig acht om een voorstel tot schorsing aan de Kroon te doen. LEIDEN-Een 61-jarige i van Voorschoten liep gisteroch tend verwondingen aan het hoofd op, toen hij rijdend op een fiets op de Voorschoterweg werd aange reden door een bromfietser. De bromfietser die de Voorschote naar achterop reed. merkte door de mist de fietser te laat op. Hij probeerde nog wel uit te wijken, maar raakte met zijn arm de fiet ser, die kwam te vallen. Voor on derzoek werd de man overge bracht naar het ziekenhuis. De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 17 tot 24 sept., waarge nomen door Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552. Tevens op zaterdag tot 1 uur Apotheek Noord-Hofland. Thorbeckeweg 3, Voorschoten, te. 071-762877 en Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. C. J. Koster, Helm- straat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Vrijdag Hooglandse Kerkgracht 28, open soosavond. Ten Katestraat (speeltuingebouw), bejaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8.15 uur nam. Nieuwe Rijn 19. club voor alleen staanden, weduwen en weduw- Steenstraat lb, wereldwinkel, 9.30 9-1 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, vegeta- ries eethuis, &-7.30 uur nam.; Mirakel-soos, 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, sport (sport zaal Lammenschanspark), 7-9.30 W. de Zwijgerlaan, Koningskerk, ruilavond 7.30-10.00 nam. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. Berlagestraat, kinderfestiviteiten door wijk-, buurt- en speeltuinve renigingen, 10.00 uur vm.-3.00 uur Zaterdag De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur vm.-5 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 's morgens geopend. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. Wijkfeest Pieters- en Academie- wijk, in en rondom de Pieterskerk, gehele dag. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. 't Breehuys. Breestraat 19, s?*aeGi- deon, 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. OEGSTGEEST - Het busbanen plan werd gisteravond in de Oegst- geester gemeenteraad door een aantal raadsleden gewikt en gewo gen en tenslotte in orde bevonden. Bekkers (PPR) stemde als enige tegen. Men ging akkoord met het plan met uitzondering van de daaruit voort vloeiende financiële consequen ties. Verder werd de beschikbaar stelling van andere dan voorberei dingskredieten uitgesteld totdat een volledig inzicht is verkregen in de van rijkswege te ontvangen kre dieten. Men wil verder het plan toe zenden aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat. De CDA'er Kakebeeke merkte op dat destijds, onafhankelijk van het busbanenplan, de behoefte reeds bestond om het kruispunt Leidse Buurt te reconstrueren. Hij noemde het verkeerstechnisch een goed plan, maar had toch nog wel enkele punten zoals het doen plaat sen van voetgangersverkeersiicn- ten bij de kruispunten Geverss traat-Prins Hendriklaan en Apollo- laan-Rijnzichtweg. Hij vond dat de stoplichten bij het viaduct Rijn- zichtweg zodanig gefaseerd moe ten zijn dat het verkeer richting Leiden wordt gestimuleerd de Rijksweg te nemen. Mevrouw Blom (WD) deelde de Kakebeekse zorgen over de over steekplaatsen en zag moeilijkhe den voor fietsers die straks via de Rhijngeesterstraatweg en de Deutzstraat naar de Geversstraat worden gestuurd. Zo'n oversteek vond zij gevaarlijker dan de huidige situatie. PvdA'er Kohlbeck ging nader in op het schrijven van de werkgroep milieubeheer aan de Rijksuniversiteit en de werkgroep verkeer Oegstgeest. Daarin wordt het plan van drie rijbanen naar de Leidse Buurt ontraden en wordt geadviseerd op het laatste gedeelte Rynzichtweg nabij het kruispunt Leidse Buurt twee banen aan te houden. Daar konden Kohlbeck en zijn mede PvdA-genoten zich niet ach ter stellen: het gaat om conflict- vrijverkeer en men kan niet spre ken van drie rijbanen maar van op stelstroken. Het totale plan is beter dan de huidige situatie. „Wij zeggefi ,JA" met alle respect voor demen- sen die „nee' zeggen". Kohlbeck sloot zich, voor wat de oversteek plaatsen betreft aan bij de voorstel len van Kakebeeke en mevr. Blom. Bekkers (PPR) noemde het kruis punt Leidse Buurt in het busba nenplan van een grootschaligheid met een asfaltvlakte die niet in Oegstgeest thuishoort. „Het is in strijd met de doelstelling van het experiment, want het bevordert niet het openbaar vervoer maar het autoverkeer. Als wij nu al met stoplichten gaan werken komt dit de doorstroming niet ten goede". Bekkers stelde voorts dat de gehele verkeersader van Leiden tot het viaduct Rijn- zichtweg een secundair karakter moet hebben. Loco-burgemeester Thorn ging uitvoerig op de kwestie in. Hij wilde in eerste instantie geen voetgangersoversteeklichten laten plaatsen bij genoemde kruispun ten, „want dat betaalt de overheid niet". Dit wekte weer de irritatie op van Kakebeeke: „Wel verbetering van openbaar vervoer maar de voetganger, als de zwakkere weg gebruiker, gaat er verder op achte ruit". De betekenis van het plan is de knelpunten weg te nemen, knel punten maken voor zwakkeren is niet redelijk". De rest van de raad vond dat ook en de voorzitter be loofde dit punt te betrekken in de verdere onderhandelingen en met een voorstel te zullen komen. We thouder Van Belle ging nader in op het verdwijnen van groen. „Wij volgen de richtlijnen van Staats bosbeheer. Die struiken en halve bomen, wat geen hakhout is, zullen met kluit en al worden verplaatst in noordelijke richting. Het is jammer dat wij wel protesten hebben ge hoord, maar geen positieve sugges ties ontvingen". 80.000 gulden had de gemeente Oegstgeest er voor over om de zol der van het pand Wilhelminapark 25-27 te verbouwen, zodanig dat men er een aantal ambtenaren in kon huisvesten die de onroerend goedbelasting moeten voorberei den. Ter elfder ure bleek het pand Rhijngeesterstraatweg 2 te koop te zijn voor ruim 440.000 gulden. Het ligt zeer gunstig ten opzichte van het raadhuis. Met grote snelheid kwam er een voorstel ter tafel de verbouwing van de zolder in te trekken en genoemd pand aan het raadhuis toe te voegen. Alle fracties gingen akkoord met de aankoop. Het pand moet mede gezien wor den als een alternatief onderdak voor ambtenaren wanneer de plan nen tot verbouwing van het raad huis doorgaan. „Daarna kan het al tijd afgestoten worden", aldus we thouder Thorn. Wie na renovatie zijn woning weer betrekt krijgt 3000 gulden her- inrichtingskosten. In Oegstgeest werd eerst 1500 gulden uitbetaald en voor de rest moest men rekenin gen tonen. Vorige maand werd be sloten het bedrag ineens uit te beta len. Nu bleek dat er niet helemaal de hand aan gehouden was. „Dat kan dan misschien een randgeval geweest zijn", aldus voorzitter Thorn. Maar daar was Kohlbeck het niet mee eens. „Er zijn meer voor beelden aan te wijzen". De zaak zal worden onderzocht. Vos die in de VVD-fractie be noemd was als raadslid en opvolger van mr. Anema heeft de benoeming niet kunnen aanvaarden. In zijn plaats komt nu Plate, raadslid tij dens een vorige raadsperiode, te rug. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2