„Fanatiek" Avanti is niet geïmponeerd... Sis Thu Pan 5uitgelezen voetballer Schaatstrainers leiden conditie-oefeningen van kernploegen nu zelf Voor Europa Cup-debuut tegen SE Boedapest VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 Ex-prof vindt spelvreugde terug bij Quick Boys NOORD WIJK - "Waar denk je dat al die mensen zondagavond tijdens Studio Sport op zitten wachten? Op vijf minuten lang Engels en Westduits voetbal. Al die mensen, die niet op de tri bunes van de betaalde clubs in Nederland zitten, vanwege het links van de komma, maar als de belastingdienst langs ge weest is hou je de helft tot 21% over. Wat heeft het dan voor zin om je voor een paar centen uit de naad te lopen? Een dood schop en je bent er geweest. Bovendien denkt iedereen dat waardeloze voetbal wat ze daar je balen geld bij het betaald i krijgen". Aan het woord voetbal in je zak kan steken. De is Sis Thu Pan. Chinese nationa liteit, in Nederland geboren en getogen. Hij heeft op het punt gestaan door te stoten naar het eerste van AZ'67 en is nu smaakmaker van en bij het Katwijkse Quick Boys. Een in het betaalde voetbal teleurges telde Sis Thu Pan, die het prof- spel "robottenvoetbal" vond en een aanbieding voor een A-contract by de Alkmaarse eredivisieclub afwees. "In Ne derland kunnen we een keer of vijf. zes naar goed voetbal kij ken wanneer het nationale te^m speelt. Door Walter Oomen Voor de rest is het robotten- voetbal. Talentvolle spelers die ondergeschikt worden aan de taktiek van hun trainer. Tikken, tikken en nog eens tikken. Zelfs Ajax haalt een catenaccio tak tiek uit de kast. Alles wordt door een trainer uitgedokterd. Eigen initiatief kan en mag er niet meer aan te pas komen", aldus Pan. "Je moet een speler zy n gang laten gaan. Hrt feit dat hij in het eerste speelt bewijst dat hij kwaliteit heeft, dan moet je hem ook laten uitleven. Zo'n jongen als Tscheu la Ling die moet je laten voetballen. Je moet niet tegen hem gaan zeg gen dat hij moet meeverdedi gen, want dan brandt hij op. Het publiek ziet hem toch liever om twee a drie man flitsen dan ach ter een'andere vent aanhollen. Nee, slachtoffers van de voet balsystemen worden het. Neem nou Rinus Michels, toch een klassetrainer, Ajax stond op een gegeven moment met 4-0 voor. De tegenstander krijgt een kans uit te breken wat een redelijke scoringskans oplevert. Johnny Dusbaba laat de man gaan. Mi chels: Dusbaba, hou jij maar op met voetballen, jij leert het nooit. 4-1 mag niet, de man moest neer ten koste van het spektakel waar het publiek voor komt. Hoort dat bij een klassetrainer?". Sis Thu Pan, ober bü het Chinees restaurant Sheng Li in Noordwijk spreekt hoe langer hoe verbitterder over het betaalde voetbal, waar wekelijks ruim honderduizend mensen'naar toe gaan. Tijdens het bedienen van de klanten probeert hij dan ook door te gaan met zijn betoog. De klan ten zelf beperken hun deelname aan het gesprek tot de opgave van hun bestellingen. Weer rol len woorden als eigen initiatief uit zijn mond over de gedekte tafels. Hy noemt Tscheu la Ling en de Franse ster Rochetau on der andere als de spelers waar het publiek naar komt kijken. Jongens die in staat zijn om te zorgen voor sensatie, voor staande ovaties als zij twee of drie man het bos insturen. Geen betaald voetbal dus meer voor Sis Thu Pan, ook al begon het geld naar hem te lonken. Principieel als hij is, stopt hij ermee. "Afgezien van het feit dat het voetbal achteruit gaat verdien je er ook niets mee. Bruto verdien je enkele cijfers ellende is dat je daarvoor wel eerst de top moet hebben be reikt. Anders moet je naast je volledige daktaak nog eens ie dere avond gaan trainen. Dagen ga je maken van 15 uur per dag voor een paar grypstuivers. Neen, dat hoeft voor my niet". Sis Thu Pan zou oorspronkelijk helemaal met voetbal stoppen. Een half jaar speelde hij niet. Daarna kwamen de contacten tot stand met zijn oude club Quick Boys, waar hij toch weer heimwee naar kreeg. En met de "amateur"-verenigingen die met bankbiljetten strooien. Maar Het Boek (Sis Thu Pan is daar de Chinese vertaling van) weigerde voor die verenigingen uit te komen. "Die paar duizend gulden maken mij niet warm of koud. Het levert alleen maar verplichtingen op. Hier bij Quick Boys kan ik trainen als ik tijd heb en bovendien heb ik er vroeger een fijne tijd gehad. Er staat behoorlijk wat jeugd te trappelen om door te stoten. De aanpak is ook wat moderner geworden. Er wordt niet meer zo ouderwets gespeeld als vroe ger, en er is veel waardering voor het eigen initiatief. Jong en modern, en ze leveren een spek takelstuk voor het publiek". De eigenzinnige!?) Sis Thu Pan vertikte het in zijn AZ'67 pe riode om als verdediger te ope reren. Nu nog. "Als back kan ik geen plezier hebben in het voetballen. Ik verdom het om een speler van de tegenpartij achterna te lopen, dat doet hij maar. Ik moet lol hebben in het veld. Goede passes kunnen strooien, lekker babbelen in het veld. Noem me een soort spel verdeler", zegt hy, daarbij ie dere vergelijking met welke speler dan ook van de tafel ve gend. "Ik ben niet in hokje te duwen. Ik ben Sis Thu Pan, ik speel zoals ik speel". Het gesprek nadert het nage recht met als onderwerp de kansen van Quick Boys in de zware zaterdagcompetitie met twee streekgenoten. Somber ziet hij het bepaald niet in. Hij ziet de Katwijkers by de eerste vijf eindigen. "De plaats waar we eindigen maakt voor mij niets uit. Pas wanneer we om de eerste of tweede plaats moeten vechten, dan gaat het me wat doen. Wat is beter? Om als vijfde te eindigen met slecht voetbal of als zesde met goed voetbal? Dan wordt ik liever ze vende met beter voetbal. De wedstrijd voor morgen? "Daar lig ik niet wakker van. RCL is qua opbouw veel verder dan wij, maar daar hebben ze met hetzelfde elftal ook een aantal jaren de tyd voor gehad. Iedereen kent de taktiek en speeltrant van RCL nu wel, dacht ik. Een goede verdedi ging en een goed middenveld. Daar kunnen ze tot aan het strafschopgebied mee komen. Daarna wordt het een wan- hoopsreis voor hen. Ik denk dan ook wel dat we zeker een puntje in Leiderdorp kunnen pakken. En of er nu een kaalgeplukte kip naast het veld staat of twee duizend man, tijdens de wed strijd ben ik doof, stokdoof'. Lotto en Toto De uitslag van lotto week 37 luidt: Aantal deelnemers: 806.522; Inleg: fl. 3.199.188,--; Prijzenbedrag: fl 1.649.003,94. Eerste prys 2 bruto fl. 330.627,- Tweede prijs: 4 bruto fl. 37.990,- Derde prijs: bruto fl. 1.616,-ontvangen; Vierde prys: 7.086 winnaars, die elk fl. 42,- ontvangen; Vijfde prijs: 10.612 winnaars, die elk fl. 28,- ontvangen. die elk ontvangen; die elk ontvangen; MOTORSPORT - Op het circuit van Le Mans is gisteren de Frans man Gilbert Lavelle om het leven gekomen. Lavelle, die in training' was voorde 24-uurs motorrace, ver loor de controle over zijn 1000 cc Kawasaki in een flauwe bocht. Hij was op slag dood. op het veld kunnen uitleven, lekker zich voor te bereiden op de strijd Wedstrijddata om het Europees kampioenschap, die in de Noorse plaats Larvik De voornaamste wedstrijddata wordt gehouden. Op 15 en 16 ja- het komende seizoen zyn: 18 e zal op een van de Neder- december Nederland: Neder- DEN HAAG - Het schaatsseizoen 1976/1977 nadert met rasse schre den. Nog enkele weken en de negen kunstijsbanen, die Nederland telt, openen weer hun buitenbanen voor het publiek. Inmiddels zijn de di verse' kernploeten (herenallround, herensprint, dames, Jong Oranje) al vanaf mei bezig zich met conditie training voor te bereiden op de wedstrijdenreeks, die ditmaal over igens bescheidener van omvang is dan in het vorige, Olympische, sei zoen- gastheer bij het toernooi om het kampioenschap herenallrounders. Voor de eerste maal hebben de ij- wereldkampioenschap. De heren- 5 en 6 februari in Davos: wereld strainers (Leen Pfrommer bij de schaatsers worden ditmaal bege- kampioenschap herenallrounders; vu«„i. -- i3 februari in Keystone (VS): landse kunstijsbanen de wedstrijd land-Noorwegen heren; 8 en 9 ja nuari vermoedelijk in. Assen: Ne derlandse kampioenschappen voor r junioren. Daar de herenallrounders, herensprinters herenallrounders, Henk Gemser leid door de arts Van Eist, die Cees voor de sprinters, Ab Krook bij de Lap is opgevolgd. De dames en ju- dames en Egbert van t Oever als nioren staan onder medisch toe- jeugdtrainer) zelf ook de leiding ter zicht van de arts Le Noble, hand genomen bij de conditieoefe- Het hoogtepunt voor de dames- ningen. Enkele malen kwamen de kernploeg wordt de strijd om het ploegen gedurende een weekeinde wereldkampioenschap, die op 12 bijeen om aan de conditie te scha ven. Zo verbleef de equipe Pfrommer van 13 tot 15 augustus 13 februari in Keystone, Colo rado zal worden gehouden. Het ligt de bedoeling dat de deelne- Breda. Het komend weekeinde mende dames onder leiding slaan de allrounders een trainings- trainer Krook veertien dagen tevo- kamp op in Schoorl. Afgelopen w terdag en zondag verbleven de vertreiTken sprinters op het sportcentrum van grote hoogte. maand Op 26 de Verenigde Staten zullen i de Papendal. Over precies vertrekken de heren (sprinters allrounders) naar de Beierse kun stijsbaan van Inzeil om tot en met 23 oktober het contact met ijs weer te herstellen. Op 18 en 19 december volgt de wedstrijd Neder- 27 februari staat het toer nooi om de wereldtitels sprint op het programma op een Neder landse kunstijsbaan. Alkmaar is de grootste kanshebber voor de orga nisatie. De junioren rijden op 19 en 20 februari in Inzeil om de wereld- land-Noorwegen op een nog nader kampioenschappen bekend te maken Nederlandse baan. De nationale titelstrijd voor dames, heren en sprinters is op het weekeinde van 8 en 9 januari voor zien, vermoedelijk kernploeg zal direct i strijden afreizen naa De landelijke technische sie van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond komt Assen. De op 13 oktober met de gewestelijke bijeen om het trainings- i wedstrijdschema te bespreken. wereldkampioenschap dames; 19 en 20 februari in Inzeil: wereld kampioenschappen junioren; 26 en 27 februari vermoedelijk in Alk maar wereldkampioenschappen sprint dames en heren. De voorlopige kernploegen zien er als volgt uit: Herenallrounders (trainer Leen Pfrommer, arts Van Eist), Piet Kleine, Hans van Helden, Joop Pasman, Klaas Vriend, Jan Der- ksen en Jan de Vries. Herensprinters (trainer Henk Ge mser arts Van Eist), Jos Valentijn Eppie Bleeker, Bert de Jong, Sies Uilkema, Henk Hospes en Berend Cazemier. Jong Oranje (trainer Egbert van 't Oever, arts Le Noble), Henk Boeve Hilbert van der Duim, Yep Kramer Gerard de Rond, Frits Schalij en Wim Voorneveld. Dames (trainer Ab Krook, arts Le Noble), Sijtje van der Lende, Christa Jaarsma, Haitske Pijlman, Joke van Rijssel, Ina Steenbruggen en Margriet Pomper. HAZERSWOUDE-DORP - "Avanti moet in eerste instantie proberen een zo eervol mogelijk resultaat te behalen. Mochten er in de loop van de wedstrijd kansen komen, dan moet er niet een schepje bovenop, maar dan moet die goede lijn doorgetrokken worden. Want ik verwacht gewoon dat er met een enorme inzet gespeeld zal worden." Leidenaar Gerard Bakker, behalve trainer van het Nederlands damesteam ook trainer van de Hazers- woudse tafeltennisclub Avanti, is noch optimistisch, noch pessimistisch over het Europa-cup-debuut van de Avanti-dames tegen SE Boedapest, vanavond om half acht in Hazerswoude. Tenslotte valt er voor Avanti ("we kunnen alleen maar ons best doen") louter (prestige) winst te halen tegen de favoriete Hon gaarse dames. Bij de aankomst van de Hongaarse ploeg, woens dag in Hazerswoude, liet Dr. Fe- renc Neumann, de trainer/coach, al onomwonden weten: "Wij ho pen dit jaar in de finale van het Jaarbeursstedentoernooi te ko men." Een uitlating, die mede gebaseerd is op het feit dat het Europa-cup-debuut van Boeda pest vorig jaar nog stuk liep op Kleef (West-Duitsland), de latere De Hongaarse formatie maakte zich gisteren dan ook niet al te druk. Een dagje Amsterdam werd 's avonds besloten met een lichte, eerste en tevens laatste training. Bakker; die het allemaal eens gadesloeg: "Volgens mij denken ze dat varkentje wel even te kunnen wassen." Waarna hij, Door Wim van Wanrooy achter een pilsje, zijn indrukken verder uitdiepte. "Wat ik er van gezien heb is dat ze technisch verdomd goed en snel zijn. Qua tempo en hardheid zijn ze in het voordeel. Ik denk dat ze iedere dag wel vier uur trainen. Als ploeg in z'n"totaliteit zijn ze ge wend om nationaal heel sterke wedstrijden te spelen. Er zit er ook één bij (Gabrielle Ivasko, red.), die pas nog van Magros, twee jaar geleden Europees kampioene, gewonnen heeft. En er heeft er één nopjes op de back hand. Dat betekent dat je tijdens ralley's op moet letten, iets trager moet spelen, want anders sla je zo tegen het net aan. Het is lastig om tegen te spelen. Je ziet het alleen bij dames, want bij de heren spe len ze zowel met back- als forehand-spin. Met nopjes kun je niet spinnen." Hoe staat Avanti, voor wie dit Europa-cup-avontuur na de rea lisering van de eigen tafeltennis- hal toch een tweede hoogtepunt is, er zelf voor? Het team met Be- ttine Vriesekoop (15), Brigitte Kooter 16) en Annemieke Smits (18), staat dat gezien de leeftijd van de meisjes, niet onder een enorme druk? "Qua team is de mentaliteit ongelooflijk sterk. In z'n totaliteit zijn ze nog nooit door de tegenpartij geïmponeerd ge raakt. En het komt, in de natio nale competitie, ook nooit zo vriendelijk over". Gerard Bakker gaat daarmee in op de kritiek die speelsters van andere verenigin gen (o.a*. Delta Lloyd) wel eens geventileerd hebben over de on toegankelijkheid van bijvoor beeld Bettine Vriesekoop. "Van Avanti willen ze best met andere meisjes praten, maar over het al gemeen wordt er zo vaak ge zwamd, dat ze daar gewoon geen zin in hebben. Over 1 of 2 mm dikke rubberlaagjes op een bat of over dikke en dunne speelschoe- nenZe hebben zich als doel gesteld die grieten gewoon er af te slaan met tafeltennis. Ik hoef Praten doet Bakker wel. De "gele genheid scoach" ("ik ben in al die toch geen vriendin van je te zijn. Dat staat toch helemaal nergens. Ze zijn gewoon bezig met fana tiek te tafeltennissen. Nogmaals, de anderen zullen het misschien als onsympathiek ervaren, hoor. Maar hier willen ze er alles voor doen. Als ik ze nu op zou gaan halen om tien kilometer te gaan hollen, dan doen ze dat. En bij die anderen? Laat Delta Lloyd of Tempo Team maar eens hetzelfde presteren als hier. Een eigen hal, geen spelers kopen. Welke spe lers hebben zij eigenlijk opge leid? 'n Vriesekoop bedrijft sport, doet aan tafeltennis, prestatiege richt. En het is echt geen afzetten jaren nog nooit als coach meege gaan; dat doet leider Nico Smits altijd") is van mening dat deze Europa-cup-wedstrijd tegen Boedapest op een gunstig mo ment ("kon niet mooier, nu de hal er is") valt, maar voegt er aan toe: "Ik denk dat ze in de loop van het seizoen sterker worden. Op de training zijn we met bepaalde dingen bezig die het gevoel en de coördinatie nog nadelig beïn vloeden. Gewichttraining, ja. Kracht speelt namelijk een zeer belangrijke rol, evenals conditie. Ik ben ervan overtuigd dat het el ders in Nederland niet gebeurt." tegen anderen, want eigenlijk Het Avanti-drietal Vriesekoop - zijn Bettine, Brigitte en Anne mieke ook geen praters." Kooter - Smits krijgt vanavond te maken met drie Hongaarsen, die Toto week 37 Aantal deelnemers: 319.560; Inleg: fl. 667.098,--; Prijzenbedrag: fl. 316.871,55. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van de toto 38 van a.s. zondag, het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs van toto 38 van a.s. zondag; Tweede prijs: 5 win naars. die elk bruto fl. 24.293,40 ontvangen; Derde prijs: 48 win naars, die elk bruto fl. 3.190,70 ont vangen. Jackpot voor tot 38 van a.s. zondag: fl. 42.249,54. LUISTER VAMPA Ik MOET WETEN WAAR APPIE ZIT"... S/MOfJ SS£/0/!£- vzT£ir U£r A//£T... AWWy - VAA///£AT72=" tt/£T£M Xart£AS?. i Gerard Bakker rechts) met Ferenc Neumann nog moet kie zen uit: Gabrielle Ivasko 18), Su- sanne Ruzsenski (18), Ester Ju- hoz (21) en Eva Morenyi (20). Er worden negen enkelpartijen ge speeld, tot een ploeg de win nende score van vijf heeft be reikt. Bakker, die uit tactische overwegingen Bettine Vriese koop vermoedelijk als tweede (Smits 1 en Kooter 3) op de deel nemerslijst zal zetten, meent "Ze hebben twee sterke speelsters. Ik weet niet hoe hun derde dame speelt. Maar als Avanti kan win nen, dan moet Bettine driemaal winnen en Kooter en Smits ook 'n partij. We zullen zien. Redelijk tegenspel is het belangrijkste, want Kooter (qua sportinstelling hetzelfde als Vriesekoop; ze kan bij de eerste vier van Nederland komen) en Smits (erg sterk voor uitgegaan; een verdedigster bij uitstek) hebben nog te weinig in ternationale ervaring. Iets an ders: hier in het dorp leeft tafel tennis heel erg. Komt ook door allerlei acties (onwijs gewoon) in het verleden om dat nieuwe clubhuis er te laten komen. Dat kon alleen maar gebeuren omdat het hele dorp er achter stond. Ik hoop daarom dat er vanavond een paar honderd toeschouwers zullen zijn." IJSHOCKEY - Canada is winnaar geworden van haar eigen beker. In het Forum in Montreal versloeg het de tweede maal het Tsjechi sche team. Nadat de tweede wed- stryd in 4-4 eindigde was het Cana da. die in de verlenging de win nende goal scoorde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13