Nieuwe tactiek Zuid-Afrika: veel arresteren "Samenzwering van Amerika en Japan" Lenen. U kunt't op meer dan één manier. ABN "Ik doe niets, waar niet om wordt ©CITIZEN FBI zal socialisten in Amerika niet meer schaduwen Tass over uitwijken Russische piloot: Heeft Zweden ook Zaakje met smeergeld? WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 rrrc Kissinger in Tanzania aangekomen: DAR ES SALAAM (Reu- ter/UPl/AFP) - Bij aankomst in Dar Es Salaam heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger verklaard, dat hij niets zal ondernemen dat niet de in stemming van de leiders van zwart Afrika heeft "Wij zullen niets doen waar niet om gevraagd wordt. We zullen geen initiatieven nemen waartoe we niet uitgenodigd wor den. Elke stap in de toekomst zal gecoördineerd worden met de "front-linie"-presidenten (de pre sidenten van Tanzania, Zambia, Mozambique en Botswana), aldus Kissinger. "De Verenigde Staten zijn niet uit op hun eigen voordeel en werken slechts in het belang van de vrede en de economische maat schappelijke vooruitgang", zo ver klaarde de Amerikaanse minister. Tanzania, het eerste land waar Kis singer tijdens zijn diplomatieke pendelmissie in zuidelijk Afrika overleg pleegt, heeft er gisteren bij de V.S. op aangedrongen de zwarte nationalistische guerrillastrijders te steunen als vreedzame oplossin gen voor de brandende problemen in dit gebied onmogelijk mochten zijn. De regering van Tanzania gaf een verklaring uit waarin gezegd wordt dat een dergelijke steun de regerin gen van Rhodesië en Zuid-Afrika zal ontmoedigen en een vreedzame oplossing waarschijnlijker maakt. Ook "de zorgen en argwaan van vrij Afrika zouden in dat geval minder worden". "Waarom, aldus de ver klaring, kan Washington niet zeg gen dat het aan de kant van hen die voor de vrijheid strijden, zal staan als een vreedzame machtsover dracht onmogelijk is door de on verzoenlijke houding van de racis ten? De vrijheidsstrijders en onaf hankelijke landen van Afrika wil len slechts de middelen om hun ei gen vrijheidsstrijd te voeren en stopzetting van de steun aan de ra cisten". In de verklaring wordt dan gezegd dat het diplomatieke initia tief van Kissinger zowel positieve als negatieve aspecten heeft. De positieve aspecten zijn de openlijk verklaarde steun aan het streven om tot meerderheidsregeringen in Rhodesiè en Namibië (Zuidwest- Afrika) te komen, de veroordeling van de apartheid door de V.S. en de macht van Amerika om economi sche druk uit te oefenen op de "vijanden van de vrijheid en gelijk heid in Afrika". Het belangrijkste negatieve aspect, aldus de verkla ring, is dat zowel premier John Vorster van Zuid-Afrika als pre mier Ian Smith van Rhodesië de Amerikaanse belangstelling voor de problematiek van zuidelijk Af rika met instemming hebben be groet. Deze reactie, zo gaat de ver klaring verder, vloeit voort uit het geloof dat de V.S. uiteindelijk ge dwongen zullen zyn Zuid-Afrika en Rhodesië te steunen op grond van het anti-communisme. "De leiders van Zuid-Afrika en Rhodesië beto gen dat hun vijanden - de vrijheids- en verzetsstrijders uiteindelijk door de Amerikanen als commu nisten gebrandmerkt zullen wor den en dat betekent dan vijanden van Amerika". De Sowjet-Unie probeert Kissin gers missie in zuidelijk Afrika te saboteren. Die beschuldiging is gis teren geuit door een hoge functio naris van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington. In dit verband wordt gewezen op de vijandige demon straties die Kissinger begroetten bij zijn aankomst in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam. Enkele honderden studenten wachtten daar de Amerikaanse minister op met leuzen als "weg met Kissin ger", en "geen CIA in Afrika". Volgens de zegslieden blijkt uit of ficiële documenten dat de Russi sche ambassadeur bij de VN, Jakob Malik, zich persoonlijk heeft ge wend tot Afrikaanse diplomaten om hen te waarschuwen tegen Kis singers initiatieven. Malik zou heb ben gezegd dat Kissingers plannen racistisch waren en slechts tot doel hadden de Brits-Amerikaan se overheersing over zuidelijk Afrika te handhaven. Sowjet-diplomaten in Afrikaanse landen en verschei dene Aziatische en Europese lan den zouden soortgelijke standpun ten hebben overgebracht aan de re geringen daar. Kissinger is er op uit de Westerse - dus blanke - over heersing te handhaven in een ge bied waarvan de grondstoffen van essentieel belang zijn voor de ont wikkeling van de kapitalistische industrie, zo luidde volgens het Amerikaanse ministerie de Russi sche boodschap. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft in Pretoria vier en een half uur gesproken met de Zuidafrikaanse premier John Vorster. Na afloop van dit overleg over de toekomst van Rhodesië keerde Smith naar zijn land terug. In een gemeenschappelijke verkla ring van beide mannen wordt ge zegd dat zy "openhartig" van ge dachten hebben gewisseld en dat Vorster, na zijn jongste besprekin gen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, premier Smith "diverse standpunten heeft kunnen meede len met betrekking tot de vraag stukken van het gebied". Nadere bijzonderheden over het overleg zijn niet bekendgemaakt. Smith wilde geen commentaar ge ven toen hij het kantoor van Vor ster verliet. Hij zei dat hij haast had omdat hij tijdig in Rhodesië terug wil zijn in verband met het jaar lijkse congres van de Rhodesische regeringspartij, het Rhodesische front. een miljoen gulden aan prijzen Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horloge: Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie. Geeft kontinu de uren. minuten en sekonden Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor 's nachts. Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer eigentgdse vorm geving. is een pri|s van f 598.50 eigenlijk nog erg voordelig. JOHANNESBURG (Reuter/AFP) - Zevenhon derd Zuidafrikaanse schoolkinderen die protes toptochten hielden, zijn gisteren door de politie aangehouden en ter ondervraging meegenomen. Tweehonderd scholieren werden aanghouden in Durban en vijfhonderd in Port Elizabeth. Met de massale arrestatie past de Zuidafrikaanse politie een nieuwe tactiek toe. De tweede dag van de algemene staking van zwarte werknemers is gisteren rustig verlopen. De politie behoefde in de zwarte satellietsteden vrijwel niet op te treden. In de fabriekswijken van Johannesburg kwam zeventig procent van de zwarte werknemers niet op het werk. de afgelopen twee dagen zestien zwarten heeft neergeschoten. Maar generaal David Kriel, de poli tiefunctionaris, belast met de op- desgevraagd: Met hun nieuwe stakingsactie drie dagen willen de studenten Soweto de vrijlating verkrijgen v ongeveer 300 leiders van zwarte ganisatjes die sinds het uitbreken roerbeheersing, vna de onlusten in juni zijn gearres teerd en afschaffing van de apart heid. De studenten hebben de ar beiders gevraagd niet de straat op te gaan, om incidenten te voorko- De Zuidafrikaanse minister Voorlichting en Binnenlandse Za- „Ik geloof er niets van. Wat ik weet is dat in de laatste twee dagen twee personen in Soweto zijn gewond". De zwarte verslaggevers zeiden dat de doden waren gevallen als gevolg politie-optreden tijdens de Arabische top CAIRO (Reuter) - De waarnemend secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, dr. Saved Nofal, heeft woongebieden tot gisteren in Cairo gezegd dat voor een voorgestelde Arabische top conferentie over Libanon de dag van 18 oktober is vastgesteld. Op 14 oktober wordt ter voorberei ding in Cairo een bijeenkomst ministers v gehouden. ken, dr. Connie Mulder, heeft giste- maandag begonnen driedaagse ren aan de verantwoordelijke staking door duizenden zwarte zwarte leiders gevraagd niet teveel beiders. te eisen van de blanken noch hen te zeer te tarten. Dr. Mulder zei op het congres van de Nationale Partij in Pretoria dat „niemands geduld eindeloos is". Mulders collega van Politie en Jus titie, James Kruger, verklaarde op Rhodesië het congres dat de politie de situa tie in het land „stevig in de hand heeft". Er is geen reden voor be zorgdheid dat het in de blanke Bij Het modegeweld is nog steeds niet uitgewoed. Hier tonen twee dames herfstkledijzoals die voor het modehuis Dior is ontworpen door Jorn Langsberg. Behalve de 16 doden zouden c gewonden zijn. reeks incidenten NEW YORK (UPI) - De Ame rikaanse federale recherche (FBI) heeft haar onderzoek naar de socialistische arbei derspartij en de alliantie van jonge socialisten in de Ver enigde Staten stopgezet. De FBI besloot daartoe op grond van nieuwe richtlijnen van het ministerie van justitie, zo heeft een woordvoerder van het ministerie bekendge maakt. De FBI gaat al sinds 1938 de gangen na van de socialisti sche arbeiderspartij, en sinds 1960 die van de jonge socialis ten. Deze organisaties werden beschouwd als marxistisch- revolutionaire groeperingen die omverwerping van de re gering tot doel hadden. De socialistische arbeider spartij had een aanklacht in gediend tegen de FBI en 39 miljoen dollar schadevergoe ding geëist voor intimider ende praktijken van de FBI tegen haar Newyorkse kan toor. Uit FBI-documenten blijkt dat tussen 1960 en 1966 94 keer is ingebroken in het kantoor van de partij in Man hattan. Uit de stukken blijkt voorts dat FBI-agenten nog 239 inbraken hebben ge pleegd bij kantoren of huizen van leden van 15 politieke groeperingen in de Verenigde Staten om documenten te ste len of te fotograferen. den op grote schaal zal komen", hij. In kaapstad en omstreken ngeregeldhe- Rhodesische grens zijn negen zwarte nationalisten en vijf Rhode sische militairen gedood, zo is gis teren officieel in Salisbury be twee dagen kendgemaakt. daag een staking moeten uitbreken, maar er is een pamflet uitgedeeld waarop staat Buitenlandse Zaken dat zij tot volgende week is uitge- Ook werden hij tegen joumalis- steld. Het is niet ondertekend en de gers, onder Zuidafrikaanse polit daarom toch maar haar voorzorgs- gaangsverbod hadden gehouden, maatregelen genomen. ten. Eerder deze maand was men het eens geworden over het houden van een topconferentie, ondanks bittere gschillen tussen bepaalde Arabische ladnen, voornamelijk over de rol van syrië in Libanon. Syrië bezet naar schatting 60 pro cent van het Libanese grondge bied. Afrikaanse bur- doodge- heeft schoten die zich niet aan het uit- MOSKOU (Reuter/UPI) - De In de eerste reactie op het incident De verklaring van Tass weerspie- Generaal-majoor Triantafellu: tussenpersoon. STOCKHOLM (UPI) - Generaal Stig Synnergren, de opperbevel hebber der Zweedse strijdkrach ten, heeft gisteren verklaard dat de Zweedse regering te beginnen in 1970 1,45 miljoen kronen heeft be taald aan het hoofd van de inlich tingendienst van de Amerikaanse luchtmacht, „in ruil voor elektro nisch materiaal". Generaal-majoor Rockly Trianta fellu van de Verenigde Staten trad volgens Synnergren op als tussen persoon bij de transactie van bank naar bank. Het linkse weekblad Folket I Bild/Kulturfront schrijft in zijn morgen verschijnende nieuwe nummer, dat de Zweedse regering in totaal 2,185 miljoen kronen naar Amerikaanse bestemmingen smokkelde in de periode tussen 1970-73 en dat tweederde hiervan naar Triantafellu ging. „De Amerikaanse regering besliste dat het geld zou gaan naar de generaal-majoor. Wij schaften enig elektronisch materiaal aan, dat deels werd afgeleverd, deels wordt afgeleverd en waarvoor jaarlijks wordt betaald", aldus Synnergren. „Het is geen geld voor diensten maar voor materiaal. Het is van geen belang wie de boodschappen jongen was, maar waar het geld naartoe ging", voegde hij eraan toe. Minister van Buitenlandse Zaken Sven Andersson, minister van De fensie ten tijde van de betalingen aan Triantafellu. zei: „Ik erken dat dit een duister zaakje lijkt, maar het is het niet. Ik begrijp niet waarom de Amerikanen deze manier van betalen kozen en ik geef toe dat het een ongebruikelijke manier is". Een zegsman van de Amerikaanse ambassade in Stockholm, zei: „De betaling was legaal". Een andere ambassade woord voerder zei dat hij niet kon zeggen waarom een offi cier bij de betalingswijze betrok ken was. „Ik weet niet waarom het geld niet werd betaald aón een firma of aan de schatkist", zei hij. Zweden heeft sinds 1950 voor 74 miljoen dollar Amerikaans militair materiaal gekocht, zei de ambassa dewoordvoerder. Generaal Synnergren verklaarde: „Wat de inlichtingendiensten be treft zijn er geen betalingen gedaan waarvan ik niet afweet". Sowjet-Unie heeft gisteren de i het persbureau Tass stond dat geit de verbittering over het feit dat Nederlandse piloot in onderzoek getuigt Tegenstrijdig De vijf militairen sneuvelden toen guerrillastrijders maandagavond hun kamp aanvielen. Een militair r gewond. Waar dit i Zwarte verslaggevers in Johannes burg hebben gisteravond gezegd 6t:«u..u. ,.aa. van ...v.- lflndde dat de politie in Soweto, de zwarte dent zich voordeed, werd met mee- j satelietstad van Johannesburg, in gedeeld. enigde Staten hebben samenge- Mig-25, luitenant-vlieger Viktor zworen om een piloot van de Sow- Belenko, jetrussische luchtmacht die vorige oefenvlucht pen in het bezit is gekon routine- vliegtuig dat het "Foxbat" had ge- geweest toen hü doopt maar waar het verder nog Japan en asiel vroeg verdwaald raakte, geen brandstof weinig van afwist. kreeg in de Verenigde Staten, tot landen te dwingen. f genoeg had ding maakte in Japan. In plaats van contact met Sowjet- Het vliegtuig bevindt zich diplomaten in Tokio op te r Hakodate, het door Japanse aldus Tass, isoleerden de Japanse defensiedeskundigen wordt be studeerd. Tass verklaarde dat Ja pan niet had geantwoord op een verzoek van de Sowjet-ambassade 9 september om piloot en toe autoriteiten Belenko, "wat aanlei ding geeft tot de veronderstelling dat verschillende methoden wer den toegepast om hem te beïnvloe den". Tass beschuldigde president stel terug te geven Ford van de Verenigde Staten er van dat hij via de woordvoerder van het Witte Huis had laten aankondi gen dat de piloot asiel in Amerika kon krijgen, nog voor bekend dat hij Coupon voor meer informatie Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste keuze te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven dien weer opnemen wat u hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wilt u geld voor een eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor de beste is. Ik wil graag meer weten ov Aankruisen wat gewenst i; Dhr./Mcvr./Mej.: O Hypotheek ABN Plan-Krediet Beter Wonen Krediet Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: V Algemene Bank Nederlan "Zoals de gebeurtenissen die erop volgden aantoonden, heeft Japan —..hi haTgëwaagcL Volgens de tussenliggende tjjd gebruikt om het persbureau verscholen zich de piloot naar de Verenigde Staten "an Be- te brengen aldus het persbureau. Ameri- Wat Jap*0 heeft gedaan kan vol gens Tass op geen andere wijze worden uitgelegd dan als een "on- vriendelijke handelwijze" jegens 'óntmÓótin"g"te hebbêri <fe Sowjet-Unie, het schenden van achter de "uitnodiging" lenko "onmiskenbaar kaan se geheime inlichtingendien sten". Toen Belenko werd toegestaan Tokio met een Sowjet-diplomaat, aldus het internationale recht Tass, "zat hij daar als een zoutzak, overtreden van wat gelden als de wat aantoonde dat hij niet zichzelf gedragsregels tussen staten, was en onder invloed van drugs of iets anders met dezelfde uitwer king". De aantijgingen van Tass lij ken precies op die welke werden geuit in het weekeinde, toen een Sowjetrussische krant schreef dat de Russische schoonspringer op de Olympische Spelen in Montreal, Sergei Nemtsanow, in Canada met drugs was behandeld om hem ertoe te bewegen in het Westen te blijven. Japan heeft naar de mening van het persbureau op "grove wijze" het verdrag met de Sowjet-Unie ge schonden, door te weigeren Sow jetrussische consulaire ambtena ren tot Belenko toe te laten direct nadat hij was geland. Pas vier da gen later werden zij bij hem toege laten. naar vliegramp BELGRADO (AFP) - De Neder landse piloot J. Kroese is uitgeno digd naar Zagreb te komen om te getuigen bij het onderzoek naar de oorzaak van de luchtramp van 10 september. Kroese was de gezag voerder van een Boeing-737 van de Westduitse Lufthansa, die wat la ger vloog dan de Britse Trident en de Joegoslavische DC-9 die bij Za greb op grote hoogte tegen elkaar vlogen. Op grond van de voorlopige bevin dingen is een strafonderzoek inge steld tegen vier verkeersleiders en hun chef die ten tijde van het onge luk dienst deden op de verkeersto ren van Zagreb. Zij worden er van verdacht een "grove fout" te heb ben gemaakt. Tot dusver zijn 36 slachtoffers van het Britse toestel geïdentificeerd. Deskundigen geloven dat het nog wel drie weken zal duren, voordat men de identiteit van alle 176 doden zal hebben vastgesteld. een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. t

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9