Meerderheid voor voorstel PvdA en VVD vrijwel zeker De voorlichting bij gijzelingen Voor service en kwaliteit METAAN - ALPHEN Enkel licht onderzoek naar wapenaankopen Telex 32276 Tel. 01720-74941 Abortus-debatten begonnen Verbeter eerst het onderwijs Kamerlid CHU gaf geld aan Z.-Afrika Europese parlement WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 BK DEN HAAG (SP) - Meer dan tien uur spreektijd heeft de Tweede Kamer besteed aan, twee voor stellen voor een nieuwe wettelijke regeling van abortus: een voorstel van twee Kamerleden van de VVD en twee van de PvdA en een voorstel van twee christen-democratische Kamerleden. Het staat vrijwel vast, dat het VVD/PvdA-voorstel een meerderheid zal halen. Dit voortsel houdt in, dat het bestaande verbod in het wetboek van strafrecht wordt geschrapt. Dit verbod treft nu de vrouw die opzettelijk de afdrijving of de dood van haar vrucht veroorzaakt en de arts die de ingreep verricht. Volgens het wetsvoorstel van libe ralen en socialisten blijft degene die abortus pleegt en die niet be voegd is tot het uitoefenen van de geneeskunst wel strafbaar. Abortus moet volgens het voorstel worden gepleegd in een algemeen zieken huis of een door de minister van volksgezondheid aan te wijzen zie kenhuis. Ook kan de minister er kende abortusklinieken aanwijzen. Verder voorziet het voorstel in een commissie van toezicht, die erop moet toezien dat medisch zorgvul dig wordt gehandeld. De beslissing over het wel of niet plegen van ab ortus valt volgens liet voorstel van WD en PVDA uiteind<i)ijk toe aan de vtouw, maar zij is wel gehouden indringend overleg te voeren met de arts. Het PvdA/WD-voorstel berust in de ogen van de christen democratische fracties KVP, ARP en CHU op een "onzalig verbond". Namens deze fracties wees me vrouw Cornelissen erop, dat de huidige gang van zaken in de Bloemenhovekliniek te Heemstede door dit wetsontwerp wordt ge dekt. "Als dit wetsontwerp tot wet wordt zal de Bloemenhovekliniek en zul len ook andere abortusklinieken ongestoord verder kunnen gaan met het werk van levensvernieti ging." zei mevrouw Cornelissen. Zij sprak er haar afkeuring over uit, dat PvdA en WD "geen enkele rechtsbescherming bieden aan het ongeboren leven". Nee, tenzij Mevrouw Cornelissen nam het op voor het wetsvoorstel van haar poli tieke geestverwanten de dames Van Leeuwen en Gardeniers-Be- rendsen. In dit voorstel is het standpunt "Nee, tenzij uitge werkt. In de christen democratische opvatting is abortus slechts toegestaan als wordt aange toond dat de nood bij de vrouw zo groot is, dat de draagkracht van de vrouw ernstig dreigt te worden aangetast. Mevrouw Ginjaar-Maas (VVD) verdedigde het voortsel van PvdA/VVD als in overeenstem ming met de liberale uitgangspun ten. Het biedt ruimte in de wetge ving waarbinnen ieder zelf kan be slissen of abortus provocatus in overeenstemming is met de per soonlijke levensovertuiging. "Dat wil zeggen dat niemand in de samenleving zijn persoonlijke me ning ten aanzien van ethiek en mo raal aan anderen als norm mag op dringen. Dat wil ook zeggen, dat de beslissing van de vrouw van door slaggevende betekenis dient te zijn," zei mevrouw Ginjaar-Maas. De bescherming van het ongeboren leven is naar het oordeel van de li berale woordvoerster gekoppeld aan de eis van medisch zorgvuldig handelen, waarbij wordt gelet op de duur van de zwangerschap. Volgens het PvdA/WD-voorstel neemt de beschermwaardigheid van het ongeboren leven toe naar mate de zwangerschap langer duurt. Er is sprake van een glij dende schaal die loopt tot een vol strekte afwijzing van abortus met betrekking tot een levensvatbare vrucht, anders dan om medische redenen. Heilzaam Mevrouw Ginjaar-Maas ver wachtte van de parlementaire be handeling van de abortuswetten een zodanig heilzaam effect, dat binnen afzienbare tijd zogenaamde "late abortussen" (na twaalf weken bijvoorbeeld) tot de uitzonderingen zullen gaan behoren. Zij wees erop, dat het moeite heeft gekost een politieke oplossing te vinden voor een probleem dat zo samenhangt met de persoonlijke overtuiging. Aanvaarding van het PvdA/VVD-voorstel betekent vol gens haar niet, dat men voorstander is van abortus provocatus. "Het be tekent slechts dat wij de legale, medisch-verantwoorde abortus willen aanvaarden als uiterste op lossing voor vrouwen die in noodsi tuaties verkeren," zei mevrouw Ginjaar-maas. Drie leden van de PvdA-fractie en het onafhankelijke Kamerlid Huij- sen hebben enkele wijzigingen voorgesteld in het christen democratische voorstel. Deze wij zigingen komen erop neer, dat re kening wordt gehouden met de in Nederland gegroeide praktijk dat het afbreken van zwangerschappen die korter dan twaalf weken heb ben geduurd oogluikend worden toegestaan. Zij menen, dat het te rugdraaien van deze gegroeide praktijk wat in het christen democratische voorstel geschiedt, door de burgers niet wordt begre pen. De fractie van DS'70 verzet zich tegen de opvatting, dat abortus in het ziekenfondspakket moet wor den opgenomen. DS'70 vraagt een uitspraak van de Tweede Kamer over deze zaak. Deze fractie gaat ervan uit. dat een omvangrijk deel van de bevolking principiële bezwaren koestert tegen abortus provocatus. DS'70 vindt daarom dat men niet iedereen mag verplichten via de premies voor het ziekenfonds mee te beta len aan de kosten van abortus. Terwijl in de Tweede Kamer over de abortus werd gedebatteerd waren op het Binnehof demonstranten aanwezig. Pater Koopman, fel tegen stander van abortus, krijgt hier door een 'pro'-abortusdemonstrante een sticker op de rug geplakt. Het lijkt vast te staan dat het wetsontwerp van de PvdA en VVD het in de Tweede Kamer zal gaan halen. Pater Koop man heeft zich tegen het legaliseren van abortus tot nu toe fel verzet. .Afgelopen zaterdag nor organiseerde hij nog een grote demonstratie in *Den Haag. DEN HAAG (ANP) - Voor een onderwijsstelsel dat ieder het recht biedt op individuele ontplooiing en op een maatschappelijke voor bereiding in brede zin, moeten niet alleen structuren worden gewij zigd, maar moeten vooral in het huidige en latere onderwijs verbe teringen mogelijk worden gemaakt. De Nederlandse Federatie van Onderunjsvakorganisaties (NFO) met haar zes organisaties met meer dan 100.000 leden die in alle takken van onderwijs les geven, heeft dit geschreven in een commentaar op de contourennota. De NFÓ ziet de nota als een eerste poging om tot een samenhangende visie op het totale onderwijs te komen, In vijftien stellingen heeft de NFO de punten van overeenstemming samengevat. Ze stemt in met het centrale uitgangspunt van de nota. In het licht van de bezuin igingsmaatregelen is de NFO niet aan de indruk ontkomen, dat het huidige beleid als het om verbetering van het onderwijs gaat te weinig mogelijkheden biedt. De NFO stelt als voorwaarde bij het onderwijsbeleid.dat de recht spositie van de onderwijsgevenden veilig moet worden gesteld. De ervaringen bij de huidige experimenten maken het noodzakelijk dit te stellen, aldus het commemtaar. Een vraagteken wordt geplaatst bij de uitspraak, dat de verwezen lijking van de geschetste idealen nog volstrekt open is. Gewezen wordt o.m. op beleidsnota's en wetsvoorstellen voor bepaalde on derdelen. De NFO meent voorts, dat de opbouw van een nieuw onderwijsstel sel niet mag plaats vinden onder druk van arbeidsmarktoverwe gingen. Die opbouw moet uitgaan van onderwijskundige overwe gingen en van de opvatting dat onderwijs een goed op zichzelf is. In de experimenten voor de basis- en de middenschool moeten niet alleen de onderwijsstructuur en de schoolorganisaties maar even zeer de inhoud van het onderwijs worden betrokken. De midden school dient bestemd te zijn voor alle leerlingen uit de betrokken leeftijdscategorie. De experimenten moeten zich niet beperken tot de groep van 12- tot 16-jarigen en evenmin uitsluitend tot een vierja rige middenschool, aldus de NFO. De NFO, met uitzondering van een van de aangesloten organisaties meent.dat de uitkomst van gehouden experimenten moet leiden tot een beslissing over het al dan niet uitvoeren van de middenschool. Wordt zo n school ingevoerd, dan is het bestaan van categorale schooltypen (het huidige) naast de middenschool niet noodzakelijk en ongewenst, aldus de NFO. Zij vindt, dat de contourennota niet duidelijk is over speciaal on derwijs en dat de indeling ervan experimenteel dient-te worden ontwikkeld. De bovenschool zoals die is geschetstwijzen enkele organisaties van de NFO af. Andere betwijfelen sterk de juistheid van de opzet. Andere voorstellen voor de structuur van dit deel van het vervol gonderwijs verdienen ruim de aandachtmeent het NFO. Betwijfeld wordt ook of er een hoger onderwijs moet komen op de manier zoals in de contouren nota wordt omschreven. In principe steunt de NFO het streven om het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs om te bouwen tot hoger onderwijs. Studentenstops wijst de NFO in principe af. De opzet van de open school krijgt de instemming van de NFO. Voorzover de open school tweede-weg-onderwijs omvat moeten daarin dezelfde kwalificaties kunnen worden behaald als in het dagonderwijs. Betreurd wordt, dat geen poging is gedaan alle opleidingen van onderwijsgevenden samen te voegen. Voor de ontwikkeling en ver nieuwing van het onderwijs zal voldoende geld beschikbaar moeten zijn voor een goede opleiding en voor nascholing, besluit het NFO. AMSTERDAM (ANP) - By gijze lingen behoort de voorlichting de bevolking via de publiciteitsmedia op de hoogte te brengen van de si tuatie en van hetgeen de overheid verricht en wel in zo groot moge lijke openheid. Dit is de mening van mr. W. H. M. van Leeuwen, hoofd stafbureau voorlichting van het ministerie van Juatitieen mevr. mr. T. Faber-De Heer, voorlich- tingsconsulente rechterlijke macht van hetzelfde ministerie, die vorig jaar belast waren met de voorlich ting over de treinkaping bij Wijster. Voorlichting dient, zo schrijven zij in het septembernummer van het tijdschrift voor politie, een onder deel te zijn van het totale beleidWil hieraan kunnen worden voldaan, dan is een eerste voorwaarde, dat de voorlichters voldoende gezag en niveau hebben. Dit om tegenover het bevoegd gezag een even duide lijk gemarkeerde plaats te kunnen bezetten als andere adviseurs in de centra. De schrijvers achten vol doende gezag en niveau ook nodig, opdat het bevoegd gezag er vol doende op kan vertrouwen, dat de voorlichters binnen de algemene beleidslijnen blijven bjj de omgang met de pers. Volgens de justitiefunctionarissen is een belangrijke voorwaarde voor de voorlichting het scheppen van een zo gunstig mogelijk werkkli- maat voor de pers door het inrich- Mishandeling MAASTRICHT (SP)-Een 16-jarige jongen uit Maastricht is gisteren door twee jongens van 16 en 17 jaar zwaar mishandeld omdat hij geen meneer tegen hun wilde zeggen. De jongen werd gedwongen zich uit te kleden waarna hij werd ge schopt en geslagen. Het duo bracht hem ook brandwonden toe meteen aansteker. De twee wilden de knaap, die ook van zijn eigendom men werd beroofd, eerst doden maar daarvan zagen ze op het laat ste moment toch maar af. ten van een goed geoutilleerd pers centrum. Noodzakelijk is daarbij, dat de voorlichting gebruik kan maken van de infrastructuur, waarop een crisis- of beleidscen trum drijft. De schrijvers menen, dat ook het opvangen van telefoon gesprekken uit de bevolking tot de taak van de voorlichting behoort. „De voorlichters beantwoorden en registreren de telefoongesprekken, waarin medeleven wordt betuigd en kanaliseren telefonische sugges ties voor eventuele oplossingen van de gijzeling naar de ter zake be voegde stafleden". HILVERSUM (ANP) - Het CHU-Tweede-Kamerlid T. Tolman heeft gisteren in Jo hannesburg in Zuid-Afrika een bedrag van 30.000 gul den overhandigd aan het Zuiderkruisfonds voor Zuid- afrikaanse militairen. Dit heeft een NCRV-verslaggever gisteravond telefonisch be kend gemaakt in het tv- Tweede-Kamerlid Tol actualiteitenprogramma Hier en Nu. Tolman. voorzitter van de Nederlandse-Zuidafrikaan se werkgemeenschap, zei in een tv-uitzending in Johannes burg, dat aan de gift een twee ledige betekenis gegeven kan worden. In de eerste plaats zei Tolman begrepen te hebben dat de gift vooral in materieel opzicht van belang is. "In de tweede plaats mag u er ook een politieke betekenis aan hechten. De gift komt uit Ne derland. dat nogal eens kritiek uitoefent op Zuid-Afrika, maar u mag dit zien als een gift van vrienden", aldus Tolman in de Zuidafrikaanse tv- uitzending. Het CH-Kamerlid liet er op volgen dat hij een duidelijke kentering constateert m het denken over Zuid-Afrika in Nederland. Men loopt niet meer achter al die mensen aan die zo lichtvaardig over Zuid-Afrika oordelen en dat land veroordelen zonder een overmaat aan kennis, aldus Tolman. Het Zuiderkruisfonds is een steunorganisatie op het ge bied van welzijnswerk voor DEN HAAG (SP) - Vanuit de Tweede Kamer zal een onderzoek op touw worden gezet naar wape naankopen van de regering. Voor dit doel zal een bijzondere commis sie worden samengesteld. Dit is gis teren bekend geworden na veel po litiek touwtrekken over een voor stel van PvdA, D'66 en PPR om een parlementaire enquete te houden. De progressieve fracties willen een zwaar aangezet onderzoek met de mogelijkheid om getuigen onder ede te horen. Zij menen, dat het on- derzoek van de Commis Drie (die de relatie van Prins Be- rnhard met de Lockheedfabriek heeft onderzocht) heeft aange toond. dat het parlement bij wape naankopen in het verleden prak tisch buitenspel heeft gestaan. Voor het voorstel van de progres sieven is op dit moment geen meerderheid te vinden in de Tweede Kamer. Vooral, omdat de Commissie van Drie heeft gecon cludeerd, dat de methoden van vliegtuigfabrieken c te beïnvloeden geen succes hebben gehad. "Voor een parlementaire enquête moet een aanleiding zijn. Die is er op dit moment niet," zei de defen- siedeskundige van de WD in de Tweede Kamer, A. Ploeg. De PvdA-fractie heeft ingestemd met een minder zwaar opgetuigd on derzoek door een bijzondere com missie, maarde PPR houdt vastaan een parlementaire enquête. Proces tegen Nederlanders HELSINKI (SP) - In de Finse hoofdstad Helsinki is gisteren het proces begonnen tegen drie Nederlanders en een Fir die worden beschuldigd var smokkel van 52 kilo hasj. De politie kon slechts 5,3 kilo in beslag nemen. Volgens de aanklacht behoren de drie Nederlanders tot een smokke lorganisatie. In Lohja, 60 kilometer ten westen van Helsinki, stond!" gisteren ook een Nederlander terecht. Hij zou minstens 1,6 kilo hasj uit Nederland heb ben ontvangen. Misdrijven neemt toe DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar zijn 251.000 misd rijven ter kennis van de politie ge komen tegen 213.000 in de over eenkomstige periode van 1975. Dat betekent een stijging van 18 pro cent. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferd en gis teren bekend gemaakt. In hoeverre de stijging mede een gevolg is van wijzigingen in de opsporingsactivi teiten en aangiftegedrag heeft het CBS niet kunnen vaststellen. De toeneming deed zich bij de meeste van de geregistreerde soor ten misdrijven voor. Zo liep. aldus het CBS. het aantal mishandelin gen dat ter kennis van de politie kwam op van 4.308 in de eerste helft van 1975 tot 5.333 in de eerste helft van dit jaar, oftewel een stijgings percentage van 24 procent, voor de misdrijven tegen het leven werden respectievelijk 446 en 603 gevallen geteld, een toeneming van 35 pro cent. voor vernieling 12.731 en 15.740 een stijging van 24 procent, voor eenvoudige diefstallen 100.702 en 120 797, plus 20 procent en voor inbraak 50.006 en 56.419. wat een toenening van 13 procent betekent. De diefstallen bestonden voor een groot deel uit fietsendiefstal (50.940). Verder noemt het CBS diefstal van personenauto's, zak kenrollerij en winkeldiefstal. Deze delicten liepen op met respectieve lijk 37 procent, 59 procent en 8 pro- pent. DEN HAAG - Premier Den Uyl heeft gisteren op de Chinese ambas sade in Den Haag het condoleance register ondertekend in verband met het overlijden van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng. De Chi nese ambassadeur in ons land, Chen Hsin-jen kijkt toe. Voor Den Uyl had minister Van der Stoel al zijn handtekening gezet. DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Ka mer is van mening, dat het Euro pese parlement volledige parle mentaire bevoegdheden moet ver krijgen en dat de raad van Europese ministers pas tot wetgevind mag komen na uitdrukkelijke toestem ming van het Europese parlement. Deze uitspraak van de Kamer kwam tot stand door het aannemen van de vorige week. tijdens het Europa-debatje in de Kamer inge diende motie-Patijn (PvdA). Tegen deze motie stemden CPN. BP. SGP, GPV en RKPN. i

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7