De stad ontvlucht Pastoor wil met jeugd liet meer op 'Voor ons geldt: uitgetredene het wil de laatst licht uitdoen?' Kaasmarkt een succes Publiek Verblufte Alphenaar ziet auto stelen JACHT NAAR GELUID Cervix-project PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 Drie leraren Johannes Mavo Roelof arendsveen nemen ontslag Demonstranten van diverse Leidse studentenorganisaties stonden vanochtend met borden bij het admini stratiegebouw van de Leidse universiteit aan het Stationsplein om te protesteren tegen een bezoek van de rector magnificus van de (blanke) Universiteit van Pretoriain Zuid-Afrika, prof. E. Hamman, aan de Leidse universiteit. Aan voorbijgangers werden pamfletten uitgedeeld. BODEGRAVEN - Met het luiden van een bel heeft de Bo- inzender voor de wandkledenten- degraafse kaaskonigin Ans Westerhof-Van der Giesen de ^uis w'ert^ehr'it'ien'^' gemeen,e" 25ste Najaarskaasmarkt gisteren officieel geopend en kon HetS Middagprogramma opende de handel beginnen. met een standwerkersconcours op x - de goederenmarkt en een school- ln haar toespraak tot de kaasmakende boeren en boerin- voetbaltoernooi aan de Groene nen, prees zij de zelfkazende echtparen en sprak de wens Zoom, terwijl in het Parochiehuis uit, dat zij een goede prijs voor hun produkten zouden maken. ROELOFARENDSVEEN - Drie leraren van de ^5 Johannes 23 mavo zijn het beu. de drie docenten, met ziekteverlof, voor het iesge'ven Masteling, Van Ulden (met wiens ontslag de vangmË ÏTerMM 1?Muweiijk£ moeilijkheden op school werden ingeleid) en Pel- Peitenburg kreeg te horen, zes uur tenburg geven het op: ze hebben respectievelijk MMeTof funi"* h!?, per 1 oktober en 1 december ontslag aange- "dan was ik meteen naar een an- vraagd. Voornaamste redenen voor de docenten, w™nSgheMgdË jé8eg«ft<üe 'Lfd- die naar ze zeggen niets liever zouden willen dan rijkskundeiessen maar -, vervolgt op deze school blijven: de sfeer op school, de MSSM'se' directie en de ongunstige lessenverdelingen. Vervolgens maakte de kaaskonin gin traditiegetrouw met haar beide hofdames Carla van Miltenburg en Connie van Os een rondgang over de markt langs de kaaswagens, waarbij zij tevens een „gok" deed naar het gewicht van een aantal ka- Vanaf kwart voor elf tot half een ontving de koningin de zelfkazende boerinnen, boeren en kaashandela ren in de hal van het gemeentehuis, waar zij tevens de prijzen uitreikte aan de winnaars van de kaaskeu ring. Tevoren had de koningin namens de boeren en handelaren het ge meentebestuur een echte ouder wetse kaasbrik aangeboden, die werd voorgereden met een lading kaas. De inzet van de tamboers van „Triomf' kon het paard kennelijk niet verdragen. Er ontstond enige consternatie toen bruin het lemoen stuk sloeg. Gelukkig liep een en ander goed af. Burgemeester Kre- mer zei de brik in dank te aanvaar den en beloofde er een goede plaats voor te zoeken in de gemeente. Ook reikte Ans de prijzen uit aan de de Oud-Bodegraafseweg groot aantal kinderen genoten van de „Rob de Nijs kindershow". Het avondfeest vond ook plaats in het Parochiehuis, waaraan mede werking werd verleend door Ben Cramer, Alexander Curley, Sandra Reemer en, vele anderen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de ogen van de verblufte eigenaar probeerde een 28-jarige inwoner van Utrecht gistermiddag in het Alp hense Groenoord een auto te stelen. De dief probeerde in Groenoord een Opel Kadett op een aanhangwagentje te laden, hetgeen gezien werd door de eigenaar. Die belde, nadat hij zich de ogen eens extra uitgewreven had, de politie. De Utrechter werd verdacht van poging tot autodiefstal meegenomen en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. ROELOFARENDSVEEN - De katholieke Johannes 23 mavo in Roelofarendsveen kwam half mei van dit jaar in het nieuws, toen leerlingen van de eindexamenklas uit protest tegen het ontslag van scheikundeleraar Hans van Ulden de school bezetten. Het ontslag, dat later nog maar het topje van een ijsberg bleek te zijn, werd al gauw omgezet in een vaste aanstelling. De leer lingen protesteerden dóór ze zagen in het ontslag een goede aanleiding de al langer be staande problemen op de school aan de orde te stellen. Volgens de eindexamenleer lingen deugde er weinig of niets van het beleid, zoals wordt gevoerd door de hui dige directie en het bestuur. Met de bezetting wilden de leerlingen kracht bijzetten aan de eis, dat de directie van school zou moeten verdwij nen. Tweehonderd ouders kwamen, ongerust over alle geruchten, bijeen, waarna een "comité verontruste ouders" werd opgericht. Ouders, lera ren en leerlingen werd ver zocht "belastend materiaal" in te brengen waarna het comité de zaak in onderzoek zou ne men. Mede omdat de school vakantie een spaak in het wiel stak, is er nog niet zoveel van het onderzoek terecht geko men. De onderhandelin gen/besprekingen zijn pas de laatste weken, na het begin van het nieuwe schooljaar, weer op gang gekomen. De eerste reden wordt door Pelten- brief schoolbestuur schreef om zijn c genoegen hierover kenbaar te n ken. Een brief, waarop hij geen kele reactie kreeg. burg uitvoerig belicht. "Als de sfeer Beide leraren beweren, dat het niet goed is, kun je wel ophouden, slechte beleid de school r" want je werkt niet met dood mate- ventlg leerlingen heeft gekost riaal maar met kinderen. Er hangt teruggang iets op school. Leraren lopen met lokalen kalmeringstabletten op zak of W" den ziek. Nauwelijks vier weken het begin van het schooljaar zijn een paar overspannen of ren uit Alkemade iedere dag met de langdurig ziek. En wij gaan de- bus naar Leiden te zien gaan ter zelfde kant op, als hebt soms het gevoel huis rond te lopen". zegd zeer somber gestemd situatie op en de toekomst school. Ze spreken ook hun be- leraren, laten gaan zorgheid uit over de kinderen, die de school bezoeken en "de dupe Vlak niet. In je lokaal lukt het lek ker. Dan heb je contact met ze. Maar buiten de lessen niet. Ze we ten ook nog niets over het ontslag, dat wij hebben gevraagd. Dan breekt de hel los. Je zult ons drieèn maar hebben, als eindexamenkan didaat, dan sta je op straat". Lessenverdeling Het tweede punt de lessenverde ling. Weer een heel ander verhaal. Een paar weken voordat het nieuwe schooljaar zou beginnen kregen de leraren een brief waarin die verdeling werd bekendge maakt. Voor Peitenburg bleek de verdeling zeer ongunstig uit te val len. Bovendien stond aardrijkskunde op de lijst. Een vak, moeilijkheden ook niet op kan los- Eenzame schilder Terwijl de ruitenwissers van mijn auto op volle snel heid draaiden om een kilmakende regenbui van mijn voorruit te weren, ontdekte ik deze week, rijdend over het Noordeinde in Hoogmade, een bejaarde die zich niets aantrok van het hondenweer. Pastoor Happel: "In zaaltje niet veel animo Om de jeugd in zijn nog jonge parochie in de Alphense nieuw bouwwijk Ridderveld wat beter te leren kennen, organiseert pas toor Happel van de Heilige Geest-parochie a.s. zondag in samen werking met de commissie jeugdzaken een riverboatparty op de Braassemermeer nabij Roelofarendsveen. Hij zat rustig in de berm, vlakbij een brede haag en onder wat overhellende boomtakken. Een sigaartje tussen de lippen, een voldane blik in de ogen. De regen lapte hij aan zijn laars. Vlak voor hem, de houten poten rustend in de blubberige graskant, stond zijn schildersezel met daarop een nat geworden linnen doek, dat hij met een staafje houtskool aan het bewerken was. Hij schetste de boerderij van v.d. Kroft, vlak naast de molen. Houtskool De naam van deze eenzame schil der Frans van Gaaien. Een 71- jarige inwoner van Den Haag die zo nu en dan maar al te graag de residentie ontvlucht om op het platteland op zoek te gaan naar schilderachtige plekjes die hij eerst met houtskool vastlegt en later thuis met passende kleuren toedekt. Van Gaaien, die vroeger de tekena cademie volgde maar nooit de kans kreeg om schilder te wor den, trekt zich het liefst terug in de polders rond Woubrugge, Hoogmade en Rijpwetering. "Daar is voor een schilder zoveel te beleven", zegt hij, „datje er in één mensenleven niet uitgeschil derd raakt. Een fantastisch land schap dat elke dag weer nieuw is", aldus stadsmens Van Gaaien, die pas bij noodweer bereid is zijn biezen te pakken en in huis te blijven. En dan nog kan het het schilderen niet laten. "Dan werk ik aan mijn stillevens", zegt hij. "Bijvoorbeeld een tinnen bord met daarop wat aardbeien, een Van Gaaien: "Fantastisch landschap" eenvoudig kleedje, wat sinaas- de polders. 'Zolang ik leef blijf ik appels op een schaal. Een stille- hier naar toe komen. Woubrugge ven kan voor mij bijna alles zijn". en omgeving zijn voor mij een Maar het liefst is hij toch buiten. In brok inspiratie". Dubbeldeks Meisjes en jongens in de leeftijd van 15 tot ongeveer 20 jaar zijn uitgenodigd in Alphen aan boord te komen van het dubbeldeks passagiersschip van de rederij Avifauna, mee te varen naar de Braassem en daar gezamenlijk voor anker te gaan. Naast het beluisteren van lichte muziek is het de bedoeling dat de Alphense jeugd, met name richt men zich tot de rooms-katholieke jonge ren, op het meer te kennen geeft wat voor jeugdactiviteiten men het komende jaar graag in de parochie verwezenlijkt zou zien. "We hadden ook met de Alphense jeugd kunnen gaan praten in een zaaltje", vertelde mij pastoor Happel, "maar dan weet je dat je niet hoeft te rekenen op erg veel animo. Eén van de leden van de jeugdcommissie van onze parochie is toen op de idee gekomen met zijn allen in een boot het meer op te gaan en er een gezellige samenkomst van te maken waar de jeugd zich eigentijds kan vermaken. Natuurlijk is er door mij ook een stukje bezinning in het programma ingebouwd maar dat neemt niet veel tijd in be slag. Het wordt echt geen godsdienstige happening. Met de jeugd proberen we tot een normaal gesprek te komen. Meer niet. Wat er op de boot aan wensen naar voren komt zullen we later op haal baarheid gaan toetsen". Bowling "Zelf denken we in de richting van bowling- of dansavonden, uiter aard in het kader van de pastorale vorming. Zoiets staat o.i. meer aan dan bijvoorbeeld een soos want daar zijn er al zoveel van. Maar laat de jeugd zelf maar met ideeën komen". Daar ziet het nog niet naar uit. De animo voor deze pastorale boot- trip is tot nu toe gering. Wil men redelijk uit de kosten komen (er is ook een Veronica disc-jockey gehuurd) dan moeten zeker een dikke honderd jongeren de tocht meemaken. Aan dat aantal is men nog lang niet. De speuractie naar het vreem de, nachtrastverstorende ge luid in de (oneven) flat Jac ques Urlusplantsoen in Lei den is nog volop aan de gang. Dit zeer tot ongenoegen van huismeester Heymans, die ervan overtuigd is dat het geluid niet bestaat. Eén man blijft fanatiek het geluid achtervolgen: flatbewoner Van Soest. Hij zegt: "Toen ik een maand geleden een aan tal flatbewoners vroeg of ze het geluid ook hoorden zei men ja. Maar nu er 's nachts gezocht moet worden weet men opeens van niets. Ik sta nu alleen. Van niemand krijg ik steun. Tóch zal ik er achter komen". Zoals ik heb beloofd wil ook ik mijn steentje bijdragen aan het onderzoek naar het ver meende zoemgeluid. Van de twintig bewoners van de flat die ik daarover belde beves tigden drie regelmatig het geluid te horen, vijftien (van wie drie slechthorend) had den geen last en twee lagen dikwijls 's nachts wakker maar dat was omdat de gey ser van de buren zo'n herrie maakte. Conclusie: met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden gesteld dat er een storend ge luid in de flat zit. Ik heb besloten zelf de proef op de som te nemen en binnen kort een nachtje te gaan pos ten in de flat. U hoort er nog D@© r vod Atfirasfefdl®® Weet u een onderwerp dat deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941 toestel 39. drie klassen. Drie de dependance van de Johannes 23 mavo zijn nu afgeslo ten. Het is voor beide leraren daarom een ergernis temeer, kinde- Leiden te 'blijven. ~Je w'J1 we ^ier al^es hebbên: een zieken- prachtige school, een goed leraren korps, alle middlen, alleen met f Beide leraren zijn op z'n zachtst ge- directeur te zitten die niet deugt voor zijn functie. Het is diep treu rig. En het gemak waarmee ze ons, ..„.v de vakantie hebben de worden van het beleid van zowel leraren het vertrouwen in zowel het het bestuur als de directie. Het punt bestuur als de directie opgezegd, is: de leerling staat bij ons niet een- De oplossing van het probleem ligt, traal. Excursies? Hebben we nog volgens de lerar^.. nog heel ver nooit gehad. Een beetje toneel zelfs weg De schoolinspectie is er wel dien heeft Van Ulden het idee, dat het comité ook door het bestuur is i "ingepakt". Hij verklaart dat idee: "Stroeck (waarnemend voorzitter) is architect. Kijk, en in dat comité zit toevallig een schilder en een timmermanje weet precies hoe dat in zo'n dorp gaat. De ouders zijn wakker geworden, door de acties van de kinderen, maar de zaak kan door hen niet worden opgelost. Een ander zorgwekkend punt voor de docenten zijn de financiën van de school. In dezelfde brief, die ze een paar weken geleden kregen en waarin de lessenverdeling bekend werd gemaakt, stond dat het ex ploitatietekort voor dit jaar zo'n vijftigduizend gulden zou bedra gen. De leraren werden derhalve verzocht, geen of zo weinig moge lijk leermiddelen aan te schaffen, de verwarming op 20 graden C te zetten en dergelijke. "Dat houdt in", zegt Peitenburg, "dat je klei of gummetjes van je eigen geld kunt gaan kopen". Van Ulden vindt 50.000 gulden "voor een insider" een abnormaal hoog bedrag. Inzage in de exploitatie krijgen de leraren niet. Ook dat brengt een stuk onvrede teweeg bij de docen ten, die al lang geen pauze meer houden in de lerarenkamer. Sinds ze merkten, dat adjunct-directeur Snijders zich - achter een krant verschuilend - gesprekken afluis terde, besloten ze unaniem een an der "koffiehok" op te zoeken. bijgeroepen, maar deze wilde niet ingrijpen in de interne moeilijkhe den van de school. Een oplossing, volgens de directeur Visser voorge steld, is, aansluiting te zoeken bij de Leidse katholieke scholen. Dat zou betekenen, dat de school onder cu ratele gesteld zou komen te staan van de katholieke schoolraad. Van Ulden en Peitenburg zien hierbij als bezwaar, dat de school haar zelf standigheid verliest en die ook weer moeilijk terug te krijgen is, als oei lij kneden opgelost zouden Oudercomité En dan is er nog het oudercomité (van verontruste ouders) dat vol gens de docenten als pressiegroep wel een goed middel i Geen orde Beide docenten hebben de indruk, dat er een agressieve sfeer heerst op de school, omdat er geen orde wordt gehouden. De kelder en sommige lokalen worden gesloopt, zo beweren ze, terwijl de directeur niets doet en er vaak niet is. "Afge lopen vrijdag nog: om half twee wa ren zowel de directeur als adjunct- directeur al verdwenen. Terwijl de lessen toch tot vier uur duren "En dan zegt het bestuur laten we het verleden vergeten. Dat kan al lang niet meer. Ze hopen dat het oudercomité na donderdag uit el kaar valt zodat de zaak toch nog de doofpot in kan. Maar het feit, dat in tien jaar tijd vijfentwintig leraren zijn vertrokken zegt toch wel dat er iets gaande is. Het grootste bewijs is misschien wel dat er ovespannen mensen op de school rondlopen. En die overvolle klassen. Nee, 't is een failliete boel. Voor ons rijst de vraag: wil de laatst uitgetredene het licht uitdoen?" Odanks herhaalde pogingen was vice-voorzitter Stroek gisteravond en vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. IJSHOCKEY - Canada heeft in de finale zijn eerste wedstrijd tegen Tsjechoslowakijë overtuigend ge wonnen: 6-0. Het revancheerde zich hiermee voor de nederlaag die de Tsjechen het Canadese team in de voorronden toebracht. Er wordt om twee gewonnen wedstrijden gespeeld. TENNIS - Italië en Australië, beide halve finalisten in de strijd in het toernooi om de Davis-cup, zullen bij het bereiken van de finale in ie der geval tegen Chili uitkomen. Dit heeft een woordvoerder van de Chi leense tennisbond meegedeeld. Chili bereikte de finale zonder te spelen, omdat Rusland weigerde tegen het land te spelen. OLYMPISCHE SPELEN - De So vjet Unie zal geen buitenlandse be drijven inschakelen bij de bouw van de faciliteiten voor de Olympi sche Spelen van 1980. Als men af ziet van de speciale voorzieningen kan de bouw van de accomodaties zonder hulp voltooien. Concours met 25 korpsen BOSKOOP - Voor wat hóórt watMet deze slagzin organi seert de Christelijke Harmonie Concordia haar jaarlijkse drumband- en majorettenfestival. Het festival wordt op het Raad huisplein gehouden op 18 septem ber en begint om 12.30 uur 's mid dags. In verband hiermee is er op die zaterdag een parkeerverbod van kracht op het Raadhuisplein. Gedurende deze festiviteiten ne men 25 korpsen deel aan het con cours. De aparte wedstrijden, die men vorig jaar als proef nam, zijn nu als vast programmapunt opge nomen. Als alles glad verloopt, zo dat jury, korpsen en organisatoren hun werk vlot kunnen verrichten, kunnen de prijzen om circa zes uur uitgereikt worden. WOUBRUGGE/HOOGMADE - Een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker zal door het Leidsch Cytologisch Instituut op 21-22-23 september en 28-29-30 september worden gehouden. In Hoogmade zal het onderzoek van 4-8 oktober plaatsvinden. Het on derzoek kost 25 gulden en wordt voorafgegaan door een voorlich tingsavond in Huize Van der Ploeg op 21 september in Hoogmade.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4