Ernstige crisis rond directeur schouwburg BROMSNOR LEIDATO Brand verwoest groot deel Heerenlogement Vertrouwen in directeur opgezegd Enquête in Merenwijk mislukt OP DE Opheldering gevraagd over toewijzen woning Tijdens de vergadering met de drie wethouders, de schouw burgcommissie en het schouw- burg-personeel is besloten dat zo lang voor de problemen nog geen oplossing is gevonden, over deze zaak naar buiten toe geen mededelingen worden gedaan. Wethouder Tesselaar gaf ech ter toe dat er "een aantal pro blemen is, gedeeltelijk al opge lost, gedeeltelijk nog niet". Hij verwacht evenwel op korte termijn "alles rond te krij gen". Tesselaar, die op bijgaand ar tikel om commentaar werd ge vraagd, wilde slechts zijn ver bazing over de inhoud uit spreken en vroeg zich voorts af uit welke kring de inlichtingen afkomstig zijn. Wethouder Oosterman stelde overigens gisteravond de leden van de commissie Cultuur op de hoogte van de gesprekken en antwoordde op een vraag naar de reden van de gesprek ken "dat er voor de opening nog wat plooien moeten wor den rechtgestreken" LEIDEN - De enquete die onder de bewoners van de Merenwijk is ge houden, en waarin deze konden aangeven wele winkels zij nog in hun wijk willen hebben, is een mis lukking geworden. Van de 16.000 formulieren zijn er in totaal 72 ingeleverd, zodat gespro ken kan worden van een teleurstel lende respons. De ingeleverde for mulieren noemden overigens voor al: schoenenzaak, vishandel en rij wielhandel. Blijie (CDA) merkte gisteravond tijdens de vergadering van eën raadscommissie op, dat uit de ge ringe respons af te leiden is dat de bewoners van de Merenwijk waar schijnlijk tevreden zijn met de be staande winkels. Van Duyn (WD) wist dat nog niet zo zeker. Restauratie' gaat gewoon door by voorbaat op papier de verhou ding tussen hem en de schouw burgdirecteur wordt vastgelegd. Er hebben zich, zoals bekend, in het verleden in de Groenoordhal pro blemen voorgedaan tussen Milikan en de toenmalige, inmiddels ont slagen directeur Daey Ou wens. Van Hans van Dam is bekend, dat hij geen voorstander is van ver pachting van de buffetten. Ruim een jaar na zijn benoeming tot schouwburgdirecteur in Leiden verklaarde hij althans in een inter view: "Die horeca moetje niet ver pachten. Dat is wel gemakkelijk, maar het heeft twee nadelen. Ten eerste financieel, als je tenminste een uitgekiend beleid voert. Ten tweede ben je meteen pachter geen baas meer in eigen huis. En als je van die schouwburg iets wilt ma ken, moetje volslagen vrijheid van handelen hebben". In datzelfde in terview pleitte Van Dam voor een dienst gemeentelijke theaters en zalen, waarin ook de Stadsgehoor zaal, de Waag en De Burcht zouden moeten worden ondergebracht. "Dat heeft veel voordelen voor de planning, publiciteit en horeca- exploitatie", aldus Hans van Dam in februari 1971. Instructie Volledige vrijheid van handelen heeft de Leidse theaterdirecteur overigens niqt. Een gesprek eind vorig jaar met deze krant over de restauratie van het theater aan de Oude Vest en het te volgen artis tieke beleid na de heropening van dit gebouw mocht hij slechts voe ren in aanwezigheid van een lid van de schouwburgcommissie. Gevolg van het feit, dat de schouwburg- commissie met betrekking tot de schouwburgdirectie in augustus 1974 een instructie had vastgelegd. En artikel achttien van deze in structie zegt, dat de schouwburgdi rectie bij routine-aangelegenheden zelfstandig de contacten met de persmedia onderhoudt, maar dat in buitengewone gevallen voorover leg met de voorzitter, secretaris of penningmeester van de schouw burgcommissie is vereist. De commissie heeft overigens tot taak het beheren van de schouwburg en het organiseren van voorstellingen in dat theater. Formeel berust het artistieke beleid bij de commissie, maar in de praktijk wordt dat door de schouwburgdirecteur ingevuld. HEDENAVOND VAN 20.00 TOT 22.00 UUR Een kwartier na middernacht stortte het dak van het Heerenlogement inondanks de blussingswerkzaamheden van de brandweer. y LEIDEN - De brand die vannacht een aanzienlijk deel van het Heer enlogement in de as heeft gelegd, is vermoedelijk rond half twaalf ont staan in de toneelruimte van het -gebouw. Direct na de melding, om ongeveer twaalf uur, rukte de brandweer met groot materieel uit. Het vuur werd met vijf stralen en twee waterkanonnen bestreden. Daarbij werd gebruik gemaakt van de hoogwerker en een ladderwa gen. De brandweer kon met de wagens echter niet op het terrein van de Burcht komen, vanwege de lage poort. Veel hinder is daar, aldus commandant Broeshart, niet door ontstaan. Aanvankelijk bestond het gevaar dat de brand zich tot naburige pan den zou uibreiden. „Door de wind was er veel vliegvuur", zo vertelde zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 16 cent per km M Multileasebv Postbus 44. Vondellaan 80. Leiden, tel. 071 -7602 02 (buiten kantooruren: 02521 -1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! Broeshart, een groot voordeel was voor ons dat alles zich 's nachts af speelde. Als het overdag of bij voorbeeld op een marktdag was gebeurd, was de ramp niet te over zien geweest. Dan was er gevaar geweest voor de hele omgeving". Naar aanleiding van een aantal uit latingen van de heer Plasmeijer, exploitant van de Burcht, wordt brandstichting niet uitgesloten. Maandagavond zou er tot twee keer toe een poging tot brandstichting zijn geweest in een vlikobak op het terrein. De heer Hariot, directeur van de bi bliotheek die in het gebouw geves tigd zou worden zei vanmorgen: "Het is ontzettend. Ik ben juist in gelicht. U zult begrijpen dat het voor mij geen vrolijke dag is van daag". Architect Piet van der Sterre sprak van „een zwarte dag". Tranen om Arnoldus LEIDEN - „De tranen schie ten je in de ogen, als je dit soort dingen hoort". Aldus het CDA-raadslid Bleijie gistera vond tijdens een vergadering van de commissie voor Eco nomische Aangelegenheden. Volgens Bleijie heeft het Leidse bedrijf Arnoldus (keu kens) al in het vroege vooijaar een verzoek aan het gemeen tebestuur gericht om zich te mogen vestigen op het indus trieterrein De Waard. Het be drijfspand van Arnoldus aan de Minnebroersgracht is door werkzaamheden in het gebied Herengracht/Zijlsingel en vooral door de sloop van het voormalige KNG-gebouw in een zo slechte staat geraakt, dat het bedrijf op korte ter mijn iets anders nodig heeft. „Er wordt zo vaak gezegd, dat we De Waard zo snel mogelijk vol willen krijgen", aldus Bleijie. „dan is het toch een schande dat een ondernemer, die zich op dat industrieter rein wil vestigen, zo lang op de beslissing moet wachten". Het CDA-raadslid wees erop, dat de behandeling van Arnoldus niet een op zich staand geval is, maar „een uit een lange reeks van gevallen". Wethouder Van Aken deelde daarop mee, dat het college juist gistermorgen had beslo ten, het bedrijf de bouwver gunning te verstrekken. LEIDEN - Er zijn ernstige moeilijkheden gerezen rond de persoon van de Leidse schouwburgdirecteur. De moeilijkheden hebben er toe ge leid dat Hans van Dam niet meer het volledige vertrouwen geniet van de schouwburgcommissie, die het in 1969 door de gemeente over genomen theater aan de Oude Vest beheert. De commissie heeft zelfs gemeend te moeten ingrijpen in de dagelijkse leiding van de schouw burg op grond van uitlatingen, die door een personeelslid van de schouwburg en anderen met be trekking tot de directeur zouden zijn gedaan. Uit sterke geruchten blijkt voorts dat de schouwbürgcommissie Hans van Dam financieel aanspra kelijk wil stellen voor vermeend ei genmachtig optreden bij de samen stelling van het bij de heropening van de schouwburg uit te geven programmaboekje. De zekerheid van een schouwburg- crisis wordt nog versterkt door het feit, dat de directeur vorige week geheel onverwacht voor enkele da gen naar het buitenland is vertrok ken en niemand uit zijn naaste om geving bereid bleek nadere infor matie hierover te verschaffen. De verhouding tussen schouw burgcommissie en schouwburg- personeel en de relatie van het per soneel met de Leidse Volksuniver siteit K en O is zowel maandag- als dinsdagmiddag onderwerp van ge sprek geweest tijdens een verga dering van het schouwburgperso- neel en de wethouders Tesselaar, Oosterman en Van Aken. Spreekverbod Aanleiding was een brief van het schouwburgpersoneel, waarin duidelijk melding wordt gemaakt van onvrede tussen het personeel en de schouwburgcommissie. De brief mocht niet worden gepubli ceerd en alle betrokkenen werd een spreekverbod opgelegd. Vast staat dat de relatie tussen Hans van Dam en de schouwburgcommissie al ge ruime tijd te wensen overlaat. Het is bovendien een publiek geheim, dat het tussen de directeur van de schouwburg en de bedrijfsleider Kees Hoogeveen nooit heeft gebo terd. Onverenigbaarheid van ka- IN DE STAND VAN HET LEIDSCH DAGBLAD STANDNUMMER 100 GRATIS FOTO MET HANDTEKENING Het Heerenlogement werd in 1652 door het toenmalige stadsbestuur gesticht en is in gebruik geweest als stadsherberg. Het pand verkeerde al geruime tijd in een deplorabele toestand. Wethouder Waal be schreef het als „het monument dat er in Leiden het beroerdst aan toe is". Restauratieplannen voor het Heerenlogement dateren al uit 1930. Het huidige plan kost vier mil joen. Het zou in drie fasen worden uitgevoerd. In de eerste fase, die eind dit jaar zou worden afgerond, zou de dak constructie worden aangepakt. Door de brand is het dak echter bijna volledig ingestort, terwijl het gedeelte tegenover de Burcht, van binnen volledig is uitgebrand. De gevel staat gedeeltelijk nog over eind. In welke mate de bestaande plan nen voor restauratie moeten wor den herzien en hoeveel extra tijd nodig is om het werk uft te voeren kon vanmorgen nog niet worden meegedeeld. LEIDEN - Het PSP-raadslid Anne van de Zande wil dat de motieven van de huisvestingscommissie om aan de heer A. Mittelmeijer een wo ning in de Charlotte de Bourbonhof toe te wijzen, ondanks een negatief advies van Bureau Huisvesting, openbaar worden gemaakt. Aan de heer A. Mittelmeijer, die voorzitter is van woningbouwvereniging De Eendracht is een zeskamerwoning toegewezen, terwijl zijn gezin slechts uit vier personen bestaat. De richtlijnen van de woonruimte verordening schrijven voor dat voor een woningwetwoning van zes kamers alleen gezinnen met vier of meer kinderen in aanmerking ko- Anne van de Zande refereerde gis teravond in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting naar een artikel in deze krant, waarin melding werd ge maakt van de beslissing van de huisvestingscommissie. Deze commissie vergadert besloten, „maar nu de zaak van Mittelmeijer toch in de krant is gekomen heeft geheimhouding geen zin meer". Het PSP-raadslid drong aan op vol ledige informatie over deze kwes tie. „We hebben diverse leden in de huisvestingscommissie benoemd, maar we weten eigenlijk niet wat ze daarin doen". De huisvestings- e, die door de wet is voor geschreven bestaat uit wethouder Verboom, het raadslid Ham en ver tegenwoordigers van de vakbon den, de Bond van Huis- en Gron deigenaren, de Federatie van Wo ningbouwverenigingen en vrou wenorganisaties. Wethouder Verboom zegde Anne van de Zande toe haar verzoek aan de huisvestingscommissie voor te leggen. De publicatie van afgelo pen maandag in deze krant noemde hij „vervelend": „ik vind het heel erg dat deze zaak naar buiten is ge komen". De wethouder vervolgde: „Als de huisvestingscommissie een fout heeft gemaakt, dan zal het col lege die wel rechtzetten". De uit eindelijke toewijzing van de wo ning kan namelijk alleen geschie den na een beslissing van B en W. LEIDEN - De afdeling maat schappelijke aangelegenheden ter gemeentesecretarie heeft van B en W opdracht gekregen om te onder zoeken hoeveel behoefte in Leiden bestaat aan een tehuis voor daklo- „Over deze zaak is nog steeds erg veel onduidelijk", aldus de moti vering van wethouder Oosterman, gisteravond tijdens een vergader ing van de raadscommissie. rakters heeft een goede samenwer king tussen deze twee altijd in de weg gestaan. De moeilijke verhou ding tussen de Leidse schouwburg en K en O speelt bij dit alles ook een belangrijke rol. Zoals bekend heeft wethouder Tes selaar aangekondigd nog voor de opening van de gerestaureerde schouwburg (15 oktober) met het ontwerp van een nieuwe beheers vorm te komen. Het ligt in de be doeling, dat schouwburg en volk suniversiteit K en O samengaan en dat het theater aan de Oude Vest en het ernaast gelegen cultureel cen trum in één beheer komen. Een projectgroep, waarin leden van de schouwburgcommissie, het K en O-bestuur, de Culturele Raad Leiden, de Culturele Raad Zuid- Holland en een vertegenwoordiger van de gemeente zitting hebben, houdt zich al geruime tijd met deze zaak bezig. Ook speelt nog een andere kwestie: de verpachting van de foyers van de schouwburg. Het college voert op dit moment een aantal gesprekken met de heer Milikan, die ook de Stadsgehoorzaal en de restauratie van de Groenoordhal van de ge meente pacht. Milikan is tot pach ten bereid, echter alleen wanneer Hans van Dam: onverwachts naar het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3