/Iis7/r Haast met ontheffing parkeer verboden Leidse 'nonsens' verspreid over kabeltelevisie Violiste hanteert al vijftig jaar penseel leidse agenda "Schoolstrijd is nog lang niet gestreden" STAD EN RAND WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 Leiderdorp: vrachtauto's aan banden LEIDERDORP - Een regen van klachten uit o.a. de Orar\jewijk heeft ertoe geleid dat per 1 decem ber 1976 de verkeersverordening "parkeerexcessen" zal gaan gelden. Deze verordening houdt in dat het voor vrachtauto's verboden zal zyn om binnen de bebouwde kom te parkeren op andere dan daartoe aangewezen plaatsen. De verorde ning beoogt vooral te voorkomen dat een chauffeur om 4 uur 's och tends de motor van z'n vrachtauto laat warmdraaien, gaat ontbijten en vervolgens om half 5 wegrijdt. De verordening zal ook gelden voor ca ravans en boten op trailers, maar ten aanzien hiervan zal enige sou plesse gehanteerd worden. Overigens heeft de gemeente Lei derdorp wat klachten betreft niet te klagen, want er zijn twee brieven binnengekomen van bewoners rond resp. Engelendaal en de Per- sant Snoepweg over de verkeerso verlast De raad zal hier 20 septem ber van kennis i Onderzoek naar invloed van weilandwinkels LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp overweegt om mee te doen aan een onderzoek naar de behoefte aan en de gevolgen van de vestiging van supermarkten buiten de bebouwing van de gemeenten binnen de regio van de Kamer van Koophandel Leiden. Elders bleken dit soort vestigingen diep ingrij pende gevolgen te hebben voor de middenstand in de klassieke win kelcentra en voor het verkeer. Het onderzoek is verder van belang voor de gelijkschakeling van de verschillende bestemmingsplan nen van de gemeenten binnen de regio van de KvK Leiden en voor het provinciale streekplan. Het is hierom dat ook de provincie geld steekt in het onderzoek. Dit zgn. "regionaal distributie-planologisch onderzoek" zal worden uitgevoerd door het onderzoekinstituut C.I.M.K./E.I.M. De kosten zullen f3,5 ton bedragen, waarvan Lei derdorp f 9100,- van voor zijn reke ning zou moeten nemen. Het besluit hieromtrent zal in de raadsvergadering van 20 septem ber genomen worden. VOORSCHOTEN - Een selectie van Voorschotense gemeente ambtenaren speelt vrijdagmiddag een voetbalwedstrijd tegen de Londense ambtenaren. De aftrap voor de wedstrijd wordt om kwart over vijf op het S.V.L.V.-terrein in het Burgemeester van der Hoeven- sportpark, door wethouder Marse lis (Onderwijs en Welzijn) verricht. De Londense ambtenaren zijn de-" zer dagen voor een bezoek aan Ne derland ook in Voorschoten. Voorshotense Nelly Zagloba (76) VOORSCHOTEN - De 76-jarige Nelly Zagloba-van der Erf heeft met haar schilderij "Feest in Brazilië" een eerste prijs ge wonnen op de Leidato bij de tentoonstelling van zondag- schilders. De nog steeds jong van hart maar bejaard in leeftijd zijnde Voorschotense (Schram- laan 6) is eigenlijk geen zondag- schilderes, want hoewel zij een opleiding kreeg als violiste, hanteert zij al meer dan vijftig jaar de penseel en heeft hiermee in haar onderhoud kunnen voorzien. Haar man, die enige jaren geleden gestorven is, was haar manager en verkocht vele doeken. Op jonge leeftijd studeerde zij af aan het conservatorium en als violiste begeleidde zij de stomme film. In haar zeer uit voerige plakboek zit nog een kranteknipsel uit 1920, waarin een aankondiging van het Ca sino op de Hogewoerd in Lei den voor de film "De Kleine Lord" met als bijvoeging: "vermeldenswaard is de bege leiding van de violiste Nelly van der Erf." Met haar eerste huwelijk ging de viool de kist in en bleef daarin tot aan de dag van van daag. Ze sleept de viool wel nog steeds overal naar toe. Dat naar toe betekent dan veel reizen en trekken. Vele jaren vertoefde zij in Brazilië. In dat land maakte ze veel kerkschilderingen en kreeg daarnaast opdrachten van particulieren en overheid. In Europa heeft ze nooit die be kendheid gekregen, die voor haar in Brazilië normaal was. Vijftig jaar schilderen en nog steeds met vaste hand. Sinds ze in Voorschoten woont, heeft ze zich geworpen op de festivitei ten van dat dorp. Haar schilde rijen van de paardenmarkt en het kuipje steken stralen een le venslust en een feest uit, die kenmerkend is voor haar opti mistische levenswijze. In haar flat in de wijk Noord- Hofland is geen stukje muur meer onbedekt. Zij speelt met de penseel vrijwel dag en nacht. Wat ze ziet, legt ze vast op het linnen. Haar hand en haar oog zijn nog steeds vol zekerheid en de eerste prijs wegslepen met een schilderij dat nog geen tien jaar geleden vervaardigd werd, is een bewijs dat ze nog steeds meetelt. Vorige maand heeft ze voor het eerst haar viool weer eens uit gepakt. Haar zoon heeft er nieuwe snaren ingezet en ze heeft de toon al weer te pakken, hoewel ze zelf vindt dat er nog heel wat gestudeerd moet wor den, haar vingers moeten weer even los komen als vroeger. JOOP PEETERS B en W van Leiden: LEIDEN - In afwachting van een definitieve re geling, zullen B en W van Leiden zo snel mogelijk een voorlopige ontheffing van een parkeerverbod moeten verlenen aan degenen, die tot nu toe zo'n ontheffing hebben aangevraagd. Bovendien moet er haast gemaakt worden met een defini tieve regeling van deze materie. Apotheken Aldus de unanieme uitspraak van de raadscommissie voor Economi sche Aangelegenheden, die daar mee tegemoet kwam aan de verlan gens van slager Van der Zon (hoek Haarlemmerstraat- V rou wenkerkkoorstraat), die gisteravond in de commissie tc gast was. Van der Zon (zonder twijfel de meest bekeurde vleeshouwer van Leiden) liet er in een kruidig en met grappen doorspekt betoog geen twijfel over bestaan dat hij einde lijk wel eens wil weten wat voor vlees hij met dit college in de kuip heeft. Hij wees erop, dat hij door de verkeersmaatregelen bij hem in de buurt al een groot aantal klanten is kwijtgeraakt. Maar vooral zei hij boos te zijn over het feit, dat hij met zijn eigen auto niet eens meer bij zijn bedrijf kan komen. Althans ge durende de middag, want in de och tenduren mag hij voor laden en los sen over de Haarlemmerstraat rij den. Volgens de protesterende slager heeft hij aan de ochtend niet ge noeg. "Mijn zaak kan alleen bestaan als ik er de hele dag bij kan komen voor aan- en afvoer" Hij heeft dan ook een vergunning aangevraagd om 's middags in de Vrouwenkerk- koorstraat te mogen parkeren. Krachtige bijval ondervond de ge dupeerde middenstander van WD-er Wessels. "Twee jaar lang belooft wethouder Waal al, dat er ontheffingen zullen worden ver leend", aldus de kolonel b.d., "en iedere keer zegt hij weer dat dat binnenkort het geval zal zijn. Het wordt nu wel eens tijd dat ze er in derdaad komen". Volgens Wessels is het in ieder geval mogelijk om op korte termijn voorlopige onthef fingen te verlenen. De belachelijkheid van de situatie, waarin de slager verkeert, wordt volgens Wessels ook wel aange toond door het feit. dat de kanton rechter Van der Zon nooit een boete oplegt, hoewel deze al 40 tot 50 keer het slachtoffer is geworden van nijvere parkeercontroleurs. Het WD-raadslid sprak in dit ver band zelfs van verkrachting van het uur nam recht. Wanneer de gemeente daar toe aanleiding geeft, snijdt zij zich Donderdag in eigen vlees. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 10 tot 17 sept., waargenomen door. Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000 en Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Woensdag Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. Kennedylaan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gemeen schap, 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrij ving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid West, 2.30 uur nam. De Overdekte, Haarlemmerstraat, zwemmen voor gehandicapten, 8-9 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eet huis, 6-7.30 uur nam.; gespreks groep, creatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. Pieterskerk, algemene ledenver gadering Pieters- en Academie- wijk, 8 uur nam. Gemeenlandshuis, Breestraat, ver enigde vergadering Hoogheem raadschap Rijnland, 10 uur vm. Stadhuis, fractievergadering PvdA, 8 uur nam. Volkshuis, binnenstadsoverleg, 8 Kruisinga in Voorschoten VOORSCHOTEN - Dr. R. J. G. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer was gis teravond de feestredenaar bij de oprichtingsvergadering van het CDA in Voorschoten, welke verga dering door ruim honderd belang stellenden werd bijgewoond. "Het CDA wil de volle aandacht voor de materiële doeleinden zoals bestrijding van de werkloosheid, geldontwaarding, maar wil ook de volledige aandacht richten op de geestelijke waarden van het leven. De komende verkiezingsstrijd zal zich moeten toespitsen op de drie grote stromingen: liberalisme, so cialisme en christen-democratisch. Een duidelijke verkiezingsstrijd is gewenst tussen deze drie stromin gen. Nederland is niet gebaat met een versnippering, die door poli tieke verschijnselen veroorzaakt wordt, die de kern van het geheel niet bereikt". Dr. Kruisinga ver trouwt op een eerlijke politieke strijd, maar wel een duidelijke. Ook de christen-democraten moeten bereid zijn de hand in eigen boezem te steken. Door hun toegeeflijkheid of onbezorgdheid is er de laatste ja ren op een onverantwoorde wijze geknabbeld aan diverse geestelijke waarden. Neen "Er wordt wel eens gezegd de schoolstrijd is gestreden. Juist nu blijkt dat die schoolstrijd nog lang niet gestreden is. De minister van Onderwijs wil een centralisatie ten koste van de identiteit van het on derwijs. Ik zeg een duidelijk neen tegen de conceptprogramma's zo wel van WD als PvdA. Het CDA heeft de plicht en de kans om op te komen voor de geestelijke waarden van het leven zonder de materiële waarden te verontachtzamen. Het moet voor alle christen een teken aan de wand zijn, dat thans bij de behandeling van de "Abortuswet geving" WD en PvdA hand in hand gaan." Dr. Kruisinga ziet een CDA komen dat op de bres zal staan voor de waarden van het leven. Het CDA-Voorschoten is thans officieel een feit. De laatste jaren werkten de drie grote confessionele partijen al intensief samen o.a. in de gemeen teraad. Wethouder L. Marselis toonde zich namens de gemeente- raadsfractie verheugd dat er thans een werkelijke achterban gevormd is. Hij constateerde dat hoewel in de gemeenteraad de confessionele partijen geen meerderheid meer hebben, Voorschoten toch nog wel confessioneel denkt en handelt. Als voorbeeld haalde hij aan het on derwijs, waarbij ruim 60% van de kinderen onderwijs volgt op con fessionele basis. Voorzitter PIT '54 treedt af ZOETERWOUDE - De heer W. v. Leeuwen treedt af als voorzitter van de tafeltennisvereniging PIT'54. Hij volgde in mei '73 Noud Leijnse op. Hij stelt zich niet meer herkiesbaar. Kandidaat van het be stuur voor deze vacature is nu de heer H. A. Janson (Richellestraat). De heer G. Verhagen stelt zich wel voor een termijn beschikbaar. Op de algemene ledenvergadering die a s. vrijdag om half negen wordt gehouden in het Don Boscohuis komen deze zaken aan de orde als mede de gebruikelijke jaarversla gen en prestatielijsten. Wethouder Oosterbaan: VOORSCHOTEN - De Voorschotense wethouder N. Oosterbaan meent dat de Leidse wethouder M. van Aken onjuiste berichten de wereld in stuurt wanneer gezegd wordt dat "de eigen kabeltelevisiemast in Voor schoten voor hem onbegrijpelijk is". Voorschoten heeft reeds jaren geleden gewezen op de bestaande mast op het voormalige Marine Opkomstcentrum. De mast Was toen nog niet be schikbaar in verband met het gebruik voor defensie-doeleinden. Voor schoten heeft steeds de eigen mast gezien als een reële poging voor het verkrijgen van kabeltelevisie. Thans is de mast vrij en de gemeenteraad van Voorschoten zal volgende week vrijdag mogen beslissen over een voorbereidingskrediet ten aanzien van de kabeltelevisie. Ook de uitlating van de heer Wentholt van de Stichting Kabelnet Meren- wijk als zou Multivisie achter de plannen van Voorschoten zitten, zijn volkomen uit de lucht gegrepen volgens de Voorschotense wethouder, die zich kwaad maakt over de nonsens van de heren Van Aken en Wentholt. "Het zal wel zo zijn dat de gemeente Leiden voor sensor speelt en "Meren- wijk" slecht voorgelicht wordt door wethouder Van Aken". Overigens gaat Voorschoten rustig door de bestaande mogelijkheid met de eigen mast verder uit te zoeken en te testen. Orgel Het seizoen is weer merkbaar aangevangen. Aankondigingen overstelpen ons bureau. Men sen kunnen niet stilzitten. Zo wordt er a.s. dinsdagmiddag een verkoopmiddag gehouden ten bate van de vernieuwing van het orgel in de Bethlehem- kerk van de Kooiwijk-Pniël. Er zijn allerlei aantrekkelijke goe deren te koop en er kunnen ook prijzen worden gewonnen. Komt allen en drinkt tevens een kopje koffie of een kopje thee. Locatie: het Hooglandse Huis. Open huis Het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse universiteit, waar ze dingen doen met dieren, be staat honderd jaar en houdt ter gelegenheid daarvan vanavond en morgenavond van 19.00 tot 21.30 uur open huis. Bovendien kan er ter plekke een tentoon stelling worden bezichtigd on der de titel "Honderd jaar zoöl ogie". Het laboratorium is ge vestigd in het pand Kaiserstraat 63. Een zeldzame gelegenheid voor hen die vinden dat de uni versiteit zich eens wat meer moet openstellen voor het ge wone volk. Dat is een satelliet voor de waarneming van zachte rönt genstraling, waarbij een vorm van samenwerking bestaat tus sen de Leidse werkgroep kos mische straling en Japan. Plaats van lezing: collegezaal Zoölogisch Laboratorium aan het begin van de Sterrewacht- laan. Aanvang: 20 uur. Sterren Oudheid Het lezir.genseizoen van de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring begint weer volgende week 24 september met een le zing door dr. E. Zwiinenberg over het zg. Leina-experiment. Dr. L. P. Louwe Kooijmans houdt op 28 september een le zing in het Leidse Rijksmu seum van Oudheden (Rapen burg 28) over de opgravingen in de Alblasserwaardse Hazen- donk. Wij hebben daar een keer een groot stuk over geschreven en dat was een hele ervaring. Aanvang: 20 uur precies. Oud-strijders Een wervingsbericht. De Lei- denaar J. E. Claproth, de volij verige oud-militair, roept alle ex-krijgsgevangenen uit het voormalig Nederlands-Indië van maart 1940 tot 1945, op hun naam en adres aan hem door te geven. Dat geldt trouwens ook voor nabestaanden en invali den. Achterliggende gedachte is, dat er op 27 november in het Haagse "Amicitia" een feeste lijke reünie wordt georgani seerd. Aanmelding bij J. E. Cla proth. Peppelrode 9, tel. 071- 121407 en hr. Klopper, Van Coevordenstraat 3, Den Haag, tel. 070-677237. Bedreiging met een gaspistool LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar is gisternacht in het centrum aan gehouden, verdacht van overtre ding van de Vuurwapenwet. De man bedreigde een passant met een gaspistool. Het gaspistool is in be slag genomen. WARMOND - De raadscommis sie ruimtelijke ordening in War mond houdt vanavond (aanvang 19.30 uur) een openbare vergader ing in het gemeentehuis. Aan het eerste gedeelte van deze vergader ing zal ook worden deelgenomen door de commissie openbare wer ken Dit in verband met de formu lering van de opdracht aan de Hei- demij. Nederland BV voor de ver breding van de Groote Sloot en de Warmonder Leede. Gewonden bij aanrijdingen LEIDEN - Een 62-jarige ster van Leiden is gisteravond door een bromfietser aangereden. De bromfietser kwam uit de Morsweg en verleende de vrouw, die op de fiets reed geen voorrang, toen zij wilde oversteken. Met een been- fractuur is zij in het Diaconessen- ziekenhuis opgenomen. Een 25-jarige jongeman werd giste ravond gewond toen hij de Chur- chillaan wilde oversteken op zijn brommer. Ter hoogte van de Klik- spaanweg reed hij tegen de achter kant van een passerende auto. Met een gebroken sleutelbeen werd hij ter observatie in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Bejaarden werk in Voorschoten gaat van start VOORSCHOTEN - Met de opening van de nieuwe bejaardensociëteit in het Kreatief Centrum aan de Mo lenlaan en de start van het bejaar- denzwemmen is een begin gemaakt met het open-bejaardenwerk in Voorschoten. De afgelopen vijf jaar heeft het be- jaardenwerk onderdak gehad in de Baljuw aan de Voorstraat, maar door de slechte staat van het pand werd het bestuur van de Voorscho tense bejaardenbond gedwongen naar een andere ruimte uit te kij ken. De opening werd o.a. bijgewoond door burgemeester dr. J. v. d. Haar en de wethouders N. Oosterbaan en L. L. Marselis. Later op de dag ver trok het gezelschap naar het in- structiebad, waar een paar keer per week een uur zwemles zal worden gegeven aan bejaarden. Nu al heb ben zich 41 deelnemers aangemeld. Voorzitter Mechelse van de bejaar denbond en wethouder Marselis gaven de officiële startschoten voor het bejaardenzwemmen door zelf enkele malen een kloeke duik te nemen in het zwembad. De Water- vrienden in Voorschoten heeft het bejaardenzwemmen overigens mede mogelijk gemaakt. ZOETERWOUDE - Bü een snel heidscontrole die door de rijkspoli tie werd gehouden op de Dokter Kortmannsrtaat van 12 tot 14 uur werden 95 overtredingen van de ter plaatse geldende maximum snelheid van 50 km geconstateerd v. d. Valkboumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en gespreks- kring Baptistengemeente, 8 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-9 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. Pieterskerksrtraat 1 1, voorlich tingsavond werkgroep dienstwei- geren, 8-9.30 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, Repel- steel, 7.30-10 uur nam.; keramiek- kursus, gespreksgroep Praxi, thea terwerkgroep, 8-10 uur nam.; kof fiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, groepen: recht/onrecht, kamerbewoners, handenarbeid, film, toneel, 8-10 Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-cafë avond, 9-12 uur Stadhuis, commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam.; commissie onderwijs, recreatie, sport en sa menlevingsopbouw, 8 uur nam. Gemeentehuis, Oegstgeest, ge meenteraad, 8 uur nam. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij s winkel Sophiastraat 36, tel. 126325 Geopend maandag t/m vrijdag 12.09-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma, di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noordvan Hogendorpstraat 36, ma. 10 30-11.30 uur. Kooi. Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Buur thuis Morskwartier. Topaaslaan, tel. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement P- post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2