Zwembad De Ziil geopend lid met feest en strijd Leids slachthuis lijdt fors verlies LZ'S6 wint zwemestafette Opnieuw ruime zege Mercasol Deel NZH-personeel naar NS? Leidato verwelkomt vanavond 40.000ste Bisdom oordeelt niet over oecumene in Leidse Merenwijk Plan-Duisenberg van de baan WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 1 I dag door de Doopsg« JL. meente van Leiden op LEIDEN - Omlijst door een zeer gevarieerd zwemprogramma heeft wethouder Dick Tesselaar (Sport) gisteravond het nieuwe combibad "De Zijl" (open en overdekt) offi cieel geopend. Hy deed dat - staand op de lage veerplank - via het geven van het startsignaal voor een zwe mestafette tussen de Leidse zwem verenigingen. Winnaar van de wed strijd werd LZ'86 op de voet ge volgd door Watervrienden en de Leidse Reddingsbrigade. De feestelijkheden rondom de opening van "De Zyl" waren al in de vooravond begonnen met een bescheiden kinderbloemencorso, georganiseerd door de volkstuin- dersvereniging "Ons Buiten" (die ook een m^jorettenpeloton afvaar digde) met medewerking van het wykcomité De Kooi en de geza menlijke clubhuizen. De optocht werd muzikaal begeleid terwyl ook het majorette-peloton van de "Kooi Girls" medewerking verleende. De meisjes zetten hun show in het zwembad later op de avond voort met een demonstratie. Tot de ge nodigden die gisteravond de offi ciële opening bijwoonden be hoorde onder meer Willem Bodrij, de man die ruim vijftig jaar geleden ook de opening van het vroegere zwembad "De Zijl" bijwoonde. Directeur van de Sportstichting G. J. Philipsen constateerde dat na alle problemen met de voorberei ding van het bad nu alles in "zes goede zwembanen" is geleid. "We hebben waar voor ons geld gekre gen", aldus Philipsen, die op merkte dat aan een bad als "De Zijl" een zeer grote behoefte be stond. bad sinds 1 juni meer dan 125.000 bezoekers heeft getrokken. Levenswerk Voorzitter Biegstraten bracht hulde aan directeur Philipsen voor wie de totstandkoming van het zwembad een "levenswerk" is ge weest. Wethouder Tesselaar zei in zijn openingstoespraak dat er de afgelopen jaren vele plannen zijn gemaakt voor de bouw van nieuwe zwembaden. "Ik geloof niet dat er één plekje in Leiden te vinden is waar niet ooit eens een zwembad of tennisvelden zijn gepland". Hij memoreerde, dat hij om de zaak jgt financieel rond te krijgen, wel eens een slapeloze nacht had gehad. Vooral toen inmiddels opdracht gegeven was om met de bouw te beginnen en de subsidie uit de aan vullende werken-pot niet dreigde door te gaan. zodat er een gat van drieënhalf miijoen dreigde te val len. Hij prees de activiteiten van het Tweede-Kamerlid Dolman en de heer De Beaufort van aanvullende werken, die er mede toe hebben ge leid, dat de bouw ook financieel rond kwam. "Ik had gehoopt", aldus Tesselaar, "dat we omstreeks deze tijd rond zouden zijn met de voorbereidin gen voor de bouw van een tweede overdekt bad aan de Boshuizer- laan. Maar het voorstel staat nu al drie maanden op de agenda van de raad." Wethouder Tësselaar als waakz zwembad De Zijl. Zwemshow Het sportieve gedeelte ning bestond onder meer uil een byzonder fraaie kunstzwemshow door DSZ uit Dén Haag. Meisjes in geoefendheid variërend van „net krijgt de zwemkunst machtig" tot "Ne derlands kampioene kunstzwem- men" lieten in het splinternieuwe bad zien hoeveel oefening het ver eist om de grote variëteit aan figu ren te kunnen uitvoeren. Verder was er de komische Springclub Icarus uit Rotterdam die op en na bij de 3 meter hoge springplank de meest dwaze capriolen uithaalde. Zo disaas dat een deel van de toe schouwers die vlak langs de rand van het bad zaten, kletsnat werd door het hoog opspattende water. En die Sportstichting-directeur Philipsen met microfoon en al in het water deden belanden. Voorts werd er nog een demonstratie ge geven door de duikersgroep "Ca lypso". Tenslotte waren er nog de gelu kwensen van de heren v.d. Berg namens de Leidse zwemverenigin gen en Werter namens het wijkco- mité De Kooi. De eerste bepleitte de instandhouding van het particu liere zwembad De Overdekte tot het gereedkomen van het bad in de ope- Zuid-West. De buurtbewoners bo den de Sportstichting een bedrag aan waarvan een zze-aquarium zal worden gekocht dat een plaatsje de hal van het zwembad. LEIDEN - De Leidato- huishoudshow zal vanavond de 40.000ste bezoeker in de Leidse Groenoordhallen verwelko-t men. Dat vertelde gisteravond' een verheugde Leidato- secretaris Jan van Zijp, tijdens de bijeenkomst voor de stand houders m de Romneyhal van het Groenoord-complex. Tydens de bijeenkomst welke stands door een jury zijn be kroond als fraaiste, origineelste en verkoopkrachtigste. Onbet wistbaar winnaar werd de ver koper van allerhande snoepwa-- ren Robert Schaefer.Niet alleen Werd hij uitgeroepen tot de meest verkoopkrachtigste stand, maar als fraaiste kreeg de stand een tweede plaats toege wezen en als origineelste een eervolle vermelding. Tot de fraaiste stand werd uit geroepen Corpel Meubel, met een derde plaats voor Amoldus keukens en een eervolle ver melding voor het Slaapkamer- centrum. De prys voor de origi neelste stand ging naar Ton Menken voor zijn mim- ijsbaantje. De tweede prijs was voor de stand waarm aktie wordt gevoerd voor het behoud van het orgel in de Hartebrug- kerk. De derde prijs was voor de stand die aandacht besteed aan de binnenkort te houden "Tap- tade". De tweede en de derde prijs i huishoudshow de afdeling "verkoopkrachtig ste stand" waren respectieve lijk voor muziekhandel Servaas en Tari Holland. Een eervolle vermelding kreeg Oudshoorn en Van Egmond. Inmiddels is door het Leidato- bestuur ook de uitslag bekend gemaakt van de hand- en boor- duurwerken die op de huis houdshow tentoongesteld wor den. De eerste prijs "wandkle den" ging naar mevr. R. Krol uit Voorschoten, de eerste prijs "kruissteek" naar mevrouw G. M. Brandwijk-Blom uit Leiden en de eerste prijs "platsteek" naar mevrouw B. van Leeuwer^ uit Voorschoten. Eervolle ver meldingen waren er nog voor de dames C. Genang, R. Roos, Nouse, Houber en L. Nijhuis uit Leiden, C. Huugerman uit Voorschoten, Van Voorthuizen uit Leiderdorp en Van-Velzen uit Alphen aan den Rijn. bracht beroep nu al aangenomen. Hij zal de vacature vervullen van ds. H. van Bilberbeek die naar Arn hem ging. Ds. Kuipers, die 32 jaar is en eerst in Krommenie werkzaam is geweest, hoopt op zondag 9 ja nuari 1977 in Leiden intrede te doen. Beroepingswerk: Hervormde Kerk: beroepen te Doorn F. van der Sluis Nieuw-Beyerland. te De Bilt; G. H. Duyvendak Eist (Gelderland), te Woudsend H. Bousema Tolbert, te Eindhoven J. C. Nennie Zaan dam, te Berkel en Rodenrijs D. Lu cas Waarden burg en Neerijnen, te Edam mej. H I. Kuper, vicaris al daar; aangenomen de benoeming tot voorganger te Buurmalse J. van den Hoek Zuidzande (Zeel be dankt voorTerneuzen W. F Kuil (le raar) Middelburg, voor Ryssen J. C. Schuurman Putten, voor Oudega- suameer H. van Goslinga Smilde. Overleden: G. van Estrik Dord recht, hervormd, -53 jaar. Geref. Kerken: aangenomen naar Lelys tad M. A. Noorloos Wormerveer, naar Rotterdam-Alexanderstad B Koekkoek. Waddinxveen, naar Winsum-Obergum (Gr.) J. de Hoop Spijkenisse, naar Alkmaar G. J. Brinkman Utrecht-Noord; beroe pen te Genemuiden W. van Be- nthem Nieuwlande; benoemd tot luchtmachtpredikant in vaste dienst J. C. Langeveld Huizen (al aangenomen). Geref. Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Haulerwyk H. Mosterd Hoogeveen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band: beroepen te Deventer- Langeslag K. H. de Groot IJssel- muiden. Geref. Gemeenten: be dankt voor Borssele A. Bae. Bos koop, voor Moerkapelle J. W. Ver- wey Hendrik Ido Ambacht, voor Emmeioord en voor Hilversum L. Blok Capelle a/d IJssel. Doopsge zinde Broederschap: aangenomen naar Leiden W. H. Kuipers Grouw. Paul Paulus heeft een decreet uitgevaardigd, dat de rk kerk van Australië onttrekt aan de voogdij van de Romeinse congregatie voor de evangelisatie van de volkeren. De zelfstandigwording van de Aus tralische kerk gebeurt 134 jaar na dat daar het eerste bisdom werd ge sticht. Canada en de Verenigde Sta ten waren tot 1908 missielanden. (Van r verslaggevers) LEIDEN - Het bestuur van het bis dom Rotterdam spreekt geen oor deel of waardering uit over de oe cumenische ontwikkelingen in de Leidse Merenwijk. Wel vindt men dat de rooms-katholieke inbreng bij die ontwikkelingen zo zuiver mogelijk moet worden gehouden. Daarom is de plaatselijke gemeen schap in de wijk ondergebracht in een zogenaamd "vicariaat", dat is in het kerkrecht een gebied dat afge scheiden is van een normale paro chie. Een vicariaat pleegt alleen onder bijzondere omstandigheden te worden opgericht. In een persbericht schrijft het Rot terdamse bisdom dat de keuze van de victariaatsvorm in de Merenwijk niets afdoet aan het feit dat ook een vicariaat, precies als elke parochie, een duidelijke rooms-katholieke signatuur dient te hebben. Wel veemarkt 4 oktober op LEIDEN - De Leidse veemarkt zal op maandag 4 oktober gewoon doorgaan, ondanks de viering van Leidens ontzet op die dag. Dit houdt in, dat ook het openbare slachthuis die dag in bedrijf zal zijn. Wethoder Van Aken deelde giste ren in een raadscommissie mee, dat het gemeente-personeel betrokken is bij de veemarkt en het slachthuis, niet verplicht is om op 4 oktober te werken. "Degenen die dat willen, krijgen vrij", aldus de wethouder, die er nog aan. toevoegde dat in het slachthuis op die dag uitsluitend urgente slachtingen zullen plaats vinden. LEIDEN - Mercasol Leiden heeft Rotterdamse Disco Dancer al een gisteravond, vier dagen voor het gevoelige nederlaag opleverde. BC begin van de competitie in de ere- Markt verloor van Mercasol met divisie basketbal, opnieuw flink 83-66. Bij Leiden speelde voor het uitgehaald Ditmaal was eerst de nieuwe Amerikaanse aan- eredivisie-debutant BC Markt het winst Gregory Bell mee. slachtoffer van de Leidse geldin- Het verschil tussen Mercasol en BC gsdrang. die een week eerder het Markt hqd nog veel groter kunnen z»jn wanneer Leiden-coach Hennie Wachten op sluiting Rotterdams slachthuis Voorzitter van de Sportstichting P. Biegstraten zei verheugd te zyn nu over zoveel water te kunnen be schikken, na een droge LEIDEN - In de eerste helft jaar heeft het openbaar slachthuis een aanzienlijk verlies geleden. Hoewel het resultaat over de „f tweede helft van 1976 waarschijn lijk iets beter zal zijn, moet over het de sportstichting, beheerder eeïïs =2 K—t 'wSgekëu: kens heeft gekost. "Het bad welkome aanvulling op de vrij ge ringe recreatieve mogelijkheden .van De Kooi", aldus Biegstraten. Dat het bad in een behoefte voor ziet bliikt uit het feit dat het buiten- Drie man extra voor Leidse sociale dienst LEIDEN - Het secretariaat van de deeld Gemeentelijke Sociale Dienst moet thuizc met drie man personeel worden uitgebreid, om een achterstand in te lopen in de verwerking van be zwaarschriften. Tussen 1970 en 1975 is er toename van bezwaar schriften (ingediend tegen o.m. be handeling in het kader van de bij standswet en de rijksgroepsrege ling werklozenwet) met 260%. In het verleden bleek het nog al eens haalbaar om in het kader van de WSW of de Tap-regeling tydelijk een kracht aan te trekken ter on dersteuning van de secretariaats werkzaamheden. Dat is echter nu niet mogelijk, zo bleek uit uitlatin gen van de heer Boot, directeur van de sociale dienst. Boot antwoordde dit gisteravond op vragen van het raadslid De Geus (CDA) in een vergadering van de commissie sociale zorg. Op de dienst is nog een formatieplaats be schikbaar, die in elk geval voor dit doel gebruikt zal worden. Door de vertraging in dit werk op de sociale dienst, wordt ook de behandeling van in de commissie bezwaar schriften bemoeilijkt. Tijdens een vorige vergadering had De Geus daar opheldering over gevraagd. den met een verlies van ongeveer driehonderdduizend gulden. Dat is drie maal zoveel als het verlies over 1975, dat ongeveer een ton bedroeg. Wethouder Van Aken (economi sche zaken) legde de leden van de raadscommissie voor Economi sche Aangelegenheden gistera vond weer eens uit, dat er alleen dan een blijvende verbetering voor het Leidse slachthuis inzit, wan- *neer de slachtcapaciteit van het Rotterdamse slachthuis, dat bin nenkort zal worden gesloten, ver- 'ordt over de andere slach- in de provincie Zuid- Holland. Ook de (steeds maar uit- Jaar het geval is, zullen er maatrege- gestelde) wijziging van de Vlees- ien moeten worden genomen, keuringswet zou het aantal slach- Eventueel zal er besnoeid moeten tingen in Leiden aanzienlijk doen worden op de personeelsbezetting, toenemen, aldus de wethouder. maar in ieder geval moeten de kos- Van Aken wees erop, dat het Leidse ten omlaag", slachthuis er niet anders voor staat dan de andere openbare slachthui zen in de randstad, die volgens hem allemaal verlies lijden of net.quitte spelen. Ook voor die andere slach thuizen is het van belang dat de slachtcapaciteit van Rotterdam verdeeld wordt. "Wanneer de plan nen doorgaan, om in Delft of Den Haag een nieuw slachthuis te bou wen, zal dat nadelig zijn voor Lei den", aldus Van Aken. De verliezen van het Leidse slach thuis worden vooral veroorzaakt doordat er in de tweede helft van de week veel minder geslacht wordt dan in de eerste helft. De slachtca paciteit en het personeelsbestand is afgestemd op de drukke dagen, zo dat er op donderdag en vrijdag van enige leegloop sprake is. De VVD-er Van Duyn zei er niets voor te voelen om de verliezen maar onbeperkt te laten stijgen. "Wan neer het verleis zo snel stygt als dit BONN - De Westduitse bondspresident Walter Scheel en zijn echtgenote waren gisteravond gastheer en -vrouw van prinses Beatrix en priiis Claus in Bonn, waar het presidentiële paar met de gasten uit Nederland dineer- BRUSSEL (ANP) - Het plan-Duisenberg, om in het Europa van de negen zoge naamde "doel-zones" tot stand te brengen is vrijwel van de baan. In Europese kringen in Brussel meent men te we ten dat dit plan vrijwel geen kansen meer heeft, nu in een recente bijeenkomst van het monetair comité van de EG, in Kopenhagen, er een forse op positie tegen de denkbeelden van de Nederlandse minister van Financien is ontstaan. Het plan-Duisenberg voor de Europese "monetaire- doelzones" werd voor het eerst, door premier Den Uyl, ter sprake gebracht op de laat ste Europese topconferentie, in juli van dit jaar in Brussel. Later werd het besproken in een bijeenkomst van de minis ters van Financiën van de EG waar het, aldus minister Dui- senberg/goed werd ontvan gen. Het plan-Duisenberg was erop gericht meer toenadering te ..brengen tot de landen van de zogeheten Europese munt- slang (de Benelux, Denemar ken en Duitsland)-en die lan den van de Europese gemeen schap die hun munten "vrij la- Het plan-Duisenberg voorziet erin dat de niet-slanglanden hun munten niet vrij, maar volgens bepaalde richtlijnen laten zweven. De staten die hiervoor voelden, zouden hun munten niet persé binpen de '•"doelzones" behoeven te houden, maar ze dienden er1 wel zoveel mogelijk naar te streven maatregelen te voor komen die hun munten buiten de doelzones zouden brengen. Solliciteren vrije keus Wethouder Van Aken -wachten op Rotterdam - LEIDEN - Het personeel van de busonderneming NZH is onlangs voorgelicht over de mogelijkheden, die de Nederlandse Spoorwegen te bieden heeft voor eventueel over tollig NZH-personeel. Zoals .be kend is er door de bezuinigingen op het streekvervoer een overschot aan personeel in die bedrijfstak te verwachten. Volgens het blad "Versnelling",' personeelsblad voor streek- en stadsvervoerondernemingen, heeft de bedrijfsleiding van de NZH zich tot de NS gewend om na te gaan of het mogelyk is, bij de NS bestaande vacatures voor de functie van ma chinist en conducteur dooY over compleet personeel van de NZH te laten vervullen. De NZH»jnaakte niet alleen haar rijdend personeel van de stand plaatsen Leiden en Voorburg attent op vacatures bij de NS in Den Haag, maar verzocht bovendien de dienst personeelszaken van NS een voor lichtingsbijeenkomst te beleggen VTjje ke voor NZH-medewerkers. Deze bijeenkomst, die plaats heeft gevonden in de recreatiezaal van de NZH aan de Rijnsburgerweg in Leiden, werd door een tiental geïn teresseerde NZH-ers bezocht. Zij kregen een sollicitatieformulier, dat zij konden inzenden naar de NS. Benadrukt werd dat het sollicite- betrokkenen een geheel is", aldus "Versnelling", het blad vervolgt. "Uiteraard mag een ieder te allen tyde zyn po sitie - om welke reden dan ook - trachten te verbeteren. Een even tuele afwijzing door NS zal geen consequenties hebben in de ver houding van betrokkene met de NZH voor nu en in de toekomst". Blom niet in de tweede helft gaan spelen met zijn kwalitatief minder goede en veelal jonge spe lers. BC Markt, met Emill Hagens en Cock van de Lagemaat, die bei den naar de Utrechtse ploeg wilden- maar van het Haarlemse Buitoni geen overschrijving kregen en nu alleen in oefenwedstrijden spelen, kreeg geen duimbreed aan de grond tegen het veel sterkere Mer casol. Aan de ruime winst mag dan ook niet al te veel waarde worden gehecht, het belangrijkste feit was eigenlijk het goede optreden van Bell. Met zijn 1.96 m kwam hij hoog van de vloer, verdedigde behoorlijk en zette enkele zogenaamde "dunks" in. Alleen in de eerste helft al scoorde de zwarte Amerikaan 13 punten voor zijn nieuwe ploeg. Bell lijkt zeker een speler die Mercasol een eind op weg kan helpen naar een plaats in de middenmoot van de eredivisie. Voorwaarde is dan nog wel dat de Leidenaars vanaf za terdag, wanneer het seizoen begint met een thuiswedstrijd tegen Bui toni, kunnen beschikken over Pe ter Kop (duimblessure) en Peter Paulides (enkelblessure). Winkeliers in Leiden Breestraat-plan LEIDEN - In een brief aan het col lege van B. en W. van Leiden heeft het Leidse City Centrum (LCC). een organisatie van winkeliers uit de binnenstad, ernstig geprotesteerd tegen het voorstel van het gemeen tebestuur om de marktroute en de Breestraat te reconstrueren. Het LCC wil dat er een ander plan op tafel komt, dat past in een totaal in tegraal plan, waarvan een ver keerscirculatieplan, een parkeer- plan en een faseringsplan deel uit maken. Het LCC zegt in zijn brief met ver bazing en verontwaardiging van de plannen van B en W voor een proef- reconstructie tussen de Koorn- brugsteeg en het Gangetje te heb ben kennisgenomen. Er is met dit plan aan alle kanten voorby gegaan aan de belangen van de bedry ven in de binnenstad, terwijl bovendien op geen enkele wijze de noodzaak van het plan is aangetoond, aldus het LCC. Het plan, zegt het LCC, heeft voor de detailhandel gezien de streekfunctie van de Leidse bin nenstad "zeer nadelige gevolgen". Het LCC meent dat er gpsold wordt met de belangen van de detailhan- tegen del.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19