Prognoses regering „ambitieus "Stel lonen per bedrijfstak vast Auto's moeten stapvoets rijden in woonerf Gevolgen van gifwolk in Tiel opnienw bestudeerd Centraal Planbureau somber over effect investeringen "Lijst van agenten KGB telde acht namen" Minder watergebruik en -zuivering is geen oplossing Beatrix en Claus naar Bonn DINSDAG 14 SEPTEMBER 1976 DEN HAAG (SP) - Het woonerf is in de wet vastgelegd. Morgen treedt er een nieuwe paragraaf van het reglement verkeersregels en ver keerstekens (RW) in werking, die in woonstraten de voetganger en vooral het spelende kind meer vrijheid moet geven en het (gemo toriseerde) verkeer strakker aan banden zal leggen. In een aantal steden en dorpen in Nederland zijn al woonstraten om gebouwd tot woonerven, maar tot nu toe bestonden er nog geen wet telijke bepalingen voor. De vijf vui stregels, die het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor het woonerf heeft opgesteld zijn: Op wegen binnen een woonerf mag men overal lopen. Kinderen kunnen overal spelen. Auto's moeten in een woonerf stapvoets rijden. Brommers en fiet sers ook. Wie in een woonerf met een auto, een fiets of een brommer rijdt, mag de voetgangers niet hinderen. Maar voetgangers (en spelende kinde ren) mogen auto's ook niet tegen houden of onnodig belemmeren. Parkeren mag alleen waar een "P" op straat is geschilderd. Of waar het bekende blauwe bord met de witte "P" staat. Op andere plaat sen in een woonerf is parkeren ver boden. In een woonerf heeft rechts voor rang. Dat geldt dus ook voor een fiets of een bromfiets. Dat kan om dat de auto's er stapvoets rijden. Het is dus zo: een fiets van rechts gaat voor een auto van links. Een nieuw verkeersbord geeft aan dat men een woonerf binnengaat. Ook bij het verlaten van een tot woonerf bestemd gebied zal met een bord worden aangegeven. Het woonerf-bord is vierkant en blauw en toont in wit de beeltenis van een omlijnd huis. Een rode verticale streep geeft aan, dat het woonerf daar ophoudt en dat de 'normale' verkeersregels weer in acht moeten worden genomen. Het woonerf ziet er anders uit dan onze traditionele straat. Trottoirs en rijbanen bestaan niet meer; er is één openbare ruimte. In dit gebied zijn voorzieningen aangebracht, die het verkeer moeten afremmen. Ook zal er in een woonerf meer ruimte worden besteed aan speel- gelegenheid voor de kinderen, voor groen, voor bankjes, voor fietsen rekken en dergelijke. Bij verkeers- belemmerende voorzieningen hoeft niet direct te worden gedacht aan drempels (verhogingen in het wegdek). De snelheid van de auto kan op een woonerf ook worden te ruggebracht door vernauwingen van de rijstrook, een flauwe bocht te laten maken of door het planten van bomen of het aanbrengen van paaltjes, bloembakken. "Een woonerf moet voor de wegge bruiker duidelijk herkenbaar zijn", zei minister drs. T. H. Westerterp gisteren bij de presentatie van de nieuwe wetsparagraaf, "gemeen ten, die een straat of een aantal stra ten willen bestempelen als woonerf moeten dit gebied opnieuw inrich ten en daarbij aan een aantal door het ministerie bepaalde t den voldoen". In de wet wordt geen i nelheid aangegeven voor het gemo toriseerde verkeer in het woonerf. Minister Westerterp: "Op advies van de politie hebben we gekozen voor de omschrijving 'stapvoets' De politie heeft hierom gevraagd, omdat lage snelheden moeilijk meetbaar zijn. En de ervaring leert dat een maximumsnelheid meestal Dit is het bord dat aangeeft dat men een woonerf betreedt. Het bord is blauw met een witte afbeelding. "De regels voor het woonerf zijn niet opgesteld in de sfeer van rech ten en verplichtingen, geboden en verboden, maar zoveel mogelijk in termen, die het harmonieuze sa menspel tussen de verschillende weggebruikers bevorderen en be nadrukken", aldus de minister. De invloed van een woonerf op de verkeersveiligheid is nog niet aan te geven. Daarvoor ontbreken voor lopig nog de ongevallencijfers. Wel wordt door het woonerf de "subjec tieve" verkeersveiligheid verbe terd: de bewoner voelt zich veiliger op zijn woonerf. Niet ieder woongebied zal tot woonerf kunnen worden omge bouwd. Voor straten met grote par keerproblemen, of erg smalle stra ten, of straten voor doorgaand ver keer biedt het woonerf geen oplos sing. "Toch", zo stelt het ministe rie," lijkt het woonerf toepasbaar in een meerderheid van alle woonge bieden in de steden en dorpen van Nederland". AMSTERDAM (SP), - Else- viers Magazine-redacteur René de Bok wil niet zeggen of het Tweede Kamerlid Van der Lek (PSP) staat op de lijst van Nederlandse agenten van de Russische geheime dienst KGB, waarover hij een paar maanden geleden schreef te beschikken. De Bok werd gis teren door de Amsterdamse rechter-commissaris gehoord in het voorlopig getuigenver hoor in de KGB-zaak. De Bok vertelde dat hij via een medewerker van een niet na der door hem aangeduide Ne derlandse inlichtingendienst in contact was gekomen met een functionaris van een Ame rikaanse inlichtingendienst. Deze had De Bok een lijst la ten zien waarop acht Neder landers met hun beroep voor kwamen. De Bok zei ze "goed" in zich te hebben opgeno men". Een half uur na het ge sprek had hij ze opgeschre- Volgens De Bok stond het Kamerlid als zodanig en de naam van zijn partij in het En gels op de lijst. Later had De Bok van de Amerikaanse functionaris een tweede en meer op de Benelux gerichte lijst mogen inzien. Daarop kwamen dezelfde Neder landse namen voor. Het Kamerlid heeft volgens de Elsevier-redacteur ook ge heime KGB-bijeenkomsten bijgewoond, ondermeer in Oost-Berlijn tussen 1965 en 1970. De Bok had nadere in formaties over de acht Neder landers doorgespeeld aan twee BVD-functionarissen. Deze vonden sommige ge deelten daarvan heel plausi bel, aldus De Bok. Hij vertelde ook dat minister De Gaay Fortman had gezegd dat "de BVD niet een maar wel zeven Kamerleden op de korrel had". Binnenlandse Zaken De Bok schreef in het artikel dat op de lijst de naam voor komt van een progressief Tweede Kamerlid niet beho rende tot de PvdA. De Stem en de Limburger schreven dat hiermee Van der Lek werd bedoeld. Volgens deze bladen zou ook oud-wethouder Lammers van Amsterdam op de lijst staan. Aanvankelijk drongen zowel Van der Lek als Lammers aan op een voor lopig getuigenverhoor, maar Lammers zag hiervan af nadat minister De Gaay Fortman had laten weten dat Elsevier geen poot had om op te staan". De Amsterdamse rechter- J. van Schaardenburg-Louwe Kooijmans heeft in juni al de hoofdredacteuren van Else vier, De Stem en de Limbur ger gehoord. Ze wilden toen hun bronnen niet noemen en beriepen zich daarbij op hun journalistieke verschonings recht. Dat beroep is door de rechter-commissaris verwor pen. Van het resultaat van het voor lopig getuigenverhoor wil Van der Lek het laten afhangen of hij een proces tegen Elsevier zal beginnen. Hij voelt zich in eer en goede naam aangetast. DEN HAAG (SP) - Het Centraal Planbureau noemt het berekende effect op de investeringen door het bedrijfsleven als gevolg van het uitge stippelde regeringsbeleid voor de komende jaren "ambitieus". Volgens de prognoses van de regering stijgen de investe ringen in de periode tot 1980 met gemiddeld 4 procent (bruto volume) per jaar. Dit resultaat noemt het Planbureau "ambitieus", zeker wanneer ervan wordt uitgegaan dat de investeringen van het bedrijfsleven in 1976 nog verder te ruglopen. Ook is het beeld niet zonder risi co's. Allereerst omdat de eisen aan het reèel beschikbaar loon (in de veronderstellingen is een stijging voorzien van 1 tot 1.5 procent per jaar) hoger kunnen uitvallen. Voorts ook omdat het financie ringstekort van de overheid in de periode tot 1980 bijzonder groot is, gemiddeld genomen niet onbe langrijk groter dan de vijf procent van het netto nationale inkomen, die berekend is voor 1980. Het Planbureau vermeldt het een en ander in zijn gisteren gepubli ceerde prognose "De Nederlandse economie in 1980". In zijn inleiding stelt het Planbu- dat c i de k HOY A - De Amerikaanse ge neraal Alexander Haig, op perbevelhebber van de NA VO,in gesprek met een Neder landse soldaat tijdens de mi litaireoefening "Grote Beer", die de NAVO-landen in West-Duitsland houden. AMSTERDAM (ANP) - Het pro bleem van de toenemende water verontreiniging kan niet worden opgelost door minder drinkwater te gebruiken of door vergaande me thoden het oppervlaktewater te zuiveren. Alle kennis en inspan ningen van de waterleidingbedrij ven zullen erop gericht moeten zijn het afvalwater te zuiveren voordat het in het milieu terecht komt. Dit is de mening van de directeur van de Amsterdamse waterleidin gen, ir C. van der Veen, die gister morgen tijdens het congres van de internationale vereniging van wa terleidingbedrijven (IWSA) in 'de Rai in Amsterdam het voorzitter schap van deze organisatie over nam van de Brit Leonard Millis. Voor de waterleidingbedrijven is levering en distributie van water van veel minder zorg dan de toe nemende vervuiling van het opper vlaktewater. Het zou volgens de heer Van der Veen een groot winst punt zijn, als de meeste industrieën ertoe zouden overgaan hun afval water na zuivering opnieuw te ge bruiken. Hierdoor wordt minder water aan de beschikbare voorra den onttrokken. Voorts zoüden de bedrijven erop moeten toezien, dat een verstandig gebruik van het leidingwater wordt gemaakt. Uit gegevens over de ge hele wereld is gebleken, dat voor de produktie van een ton bier verschil lende hoeveelheden water worden gebruikt. Dit varieert van zes tot dertig kubieke meter. Sommige papierfabrieken gebruiken 73 ku bieke meter water voor de produk tie van een ton, terwijl andere 700 kubieke meter water nodig hebben. Er zijn volgens de nieuwe IWSA- voorzitter talloze andere voorbeel den, waarin het mogelijk is het wa tergebruik terug te dringen. De grote vraag voor de drinkwater- leidingbedrijven is: hoe weten ze dat ze goed drinkwater produceren als ze afwijken van de kwaliteit van het water, zoals die in normale na tuurlijke omstandigheden voor komt. "Er is een lange weg te gaan voordat wij in staat zijn de gevolgen voor de gezondheid van de mens te kunnen bepalen", aldus de heer Van der Veen. Het probleem kan zijns inziens niet worden opgelost door minder drinkwater te consumeren. Het is wel aan te bevelen ter beperking van het energiegebruik en vermin dering van investeringen in nieuwe apparatuur. Maar het probleem van de gevaren van vervuild water blijft hetzelfde. De waterleidingbedrij ven zitten tussen twee vuren: aan de ene kant moeten zij voortgaan met het vinden van nieuwe metho den voor de zuivering van steeds vuiler water. Aan de andere kant weten zij dat dit niet de oplossing is. "Waarom moeten wij het accepte ren dat de slechte gewoonte van de mensen hun afval in de natuur ach ter te laten, de enige oorzaak van de problemen is?" zo vroeg de voorzit ter zich af. een miljoen gulden aan prijzen II £3 De lichtgewicht Singer Starlet De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f 649,- En als u niet wint. heeft u nog geen pech. want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399,- weinige is die gedurende een pe riode van vijftien jaar een voortdu rende achteruitgang van de con currentiepositie heeft laten zien. Nergens ook is de arbeidsinko mensquote zo sterk en tot zulk een hoog peil gestegen als bij ons. Opvallend tenslotte is de sterke stijging van de druk van collectieve lasten, evenals het huidige hoge ni veau hiervan, dat slechts door en kele industriële landen wordt geë venaard. Als gevolg van dit alles'kende onze economie in de afgelopen periode trends die in veel opzichten mar kant afweken van die welke elders kunnen worden geconstateerd. Een ongewijzigd beleid zou daarom een zeer sterke terugval in de struc turele groei van onze productie be tekenen. Het thans gewijzigde be leid houdt echter vergeleken met de achter ons liggende periode eveneens een terugval in. Wat be treft de werkgelegenheid betekent dit beleid dat er getracht wordt een voortgezet verlies aan arbeid splaatsen wordt voorkomen. Na 1980 neemt de beroepsbevol king weer sterk toe en zijn de ver vangingsinvesteringen omvang rijk. Zelfs op basis van het reeds ambitieuze investeringspeil van 1980 is een netto creatie van arbeid splaatsen dan niet gewaarborgd. Daarbij komt dat de teruglopende aardgasproductie omvangrijke ge volgen zal hebben op de lopende rekening van de betalingsbalans. Concurrentie Het werkgeversverbond VNO zei in een eerste reactie dat de prognoses van het Centraal Planbureau tonen hoe somber de vooruitzichten zijn en hoe omvangrijk de onzekerhe den zijn waarmee de prognoses zijn omgeven. Het rapport van het Planbureau laat volgens het VNO op niet mis te verstane wijze zien dat een aantal structurele ontwik kelingen te ver is doorgeschoten. "De hoogte van de collectieve uit gaven hebben onze concurrentie positie schade toegebracht, waar door de werkloosheid een onaan vaardbaar hoog niveau heeft be reikt", aldus de werkgevers. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft zijn weigering om samen te werken met de artsen van de ver eniging 'Voorkomen Is Beter' op gegeven. De artsen hebben een eigen onder zoek ingesteld naar de gezondheid stoestand van de omwonenden van het Tielse chemische bedrijf Ver- dugt, waar eind juni een wolk gif gas ontsnapte. Hendriks wil nu dat de gegevens samen met die van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid ter beschikking worden gesteld van de Tielse huisartsen en specialisten, die dan eventueel met bijstand van andere deskundigen de definitieve diagnose moeten stellen. De artsen van 'Voorkomen Is Beter' stelden een eigen onderzoek in omdat de omwonenden van Ver- dugt bleven klagen over hun ge zondheid, ondanks het feit dat het rijksinstituut niets verontrustends had kunnen vinden. 'Voorkomen Is Beter* beweert nu dat sommige omwonenden wel degelijk vergifti gingsverschijnselen vertonen. Staatssecretars Hendriks komt met zijn beslissing tegemoet aan i»at tussenvonnis van de president van de Arnhemse rechtbank, die het noodzakelijk vond dat beide par tijen naar een vorm van samenwer king en uitwisseling van gegevens zouden zoeken. Het kort geding, dat door 'Voorko men Is Beter' was aangespannen tegen zowel Verdugt, de gemeente Tiel als de Staat, wordt morgen voortgezet. BONN (SP) - Prinses Beatrix en prins Claus zijn vanmiddag op het vliegveld Keulen-Bonn geland voor een tweedaags officieel be zoek, dat zij op uitnodiging van president Walter Scheel aan de Bondsrepubliek brengen. Vanavond wordt het prinselijk paar door president en mevrouw Schee'" in de villa Hammerschmidt een di neraangeboden. Voor morgen staat een bezoek aan de universiteit van Bonn, een bootreis op de Rijn, een drie kwartier durend gesprek met Bondskanselier Helmut Schmidt en een gedachtenwisseling op het centraalbureau van de Duitse stich ting voor ontwikkelingshulp in Bad Honnef op het programma. Prinses Beatrix en prins Claus be zoeken 's avonds in de Bonner Bee- thovenhalle een concert van het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink, dat op het ogenblik een tournee door West-Duitsland maakt. Na afloop vindt voor ruim honderd gasten in de residentie van de Nederlandse ambassadeur, D. baron Van Lyn- den, een souper plaats. Donderdagochtend vliegt het prin selijk paar van Keulen-Bonn terug naar Nederland. Hulp aan Derde Wereld te gering DEN HAAG (SP) - De EG, en ook de lidstaten afzonderlijk, doen te weinig aan ontwikkelingssamen werking. Dit oordeel velt de Neder landse regering in een gisteren ver schenen memorandum, dat gewijd is aan het ontwikkelingsbeleid van de Economische Gemeenschap. Volgens Nederland worden de in ternationaal aanvaarde doelstellin gen van het ontwikkelingsbeleid nauwelijks in het EG-beleid weer spiegeld. Zo bestaat er bijvoorbeeld nog steeds geen zicht op een adequate bijdrage aan de armste landen en bevolkingsgroepen buiten Afrika en het Middellandse Zee-gebied. Ook is er nog steeds geen sprake van een gemeenschappelijke han delspolitiek die gelijkelijk aan alle ontwikkelingslanden ten goede komt en rekening houdt met hun eigen ontwikkelingsbehoeften. DEN HAAG (SP) - Minister Lub bers (Economische Zaken) wil dat de hoogte van de lonen in het vervolg per bedrijfstak wordt vastgesteld. Dat blijkt uit een vraaggesprek van de minister met enkele bladen van de Feder atie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV). De minister toont zich daarin een tegenstander van het in de laatste jaren regelmatig mislukte stre ven van werkgevers en werkne mers om op nationaal (centraal) niveau te komen tot de vaststel ling van de jaarlijkse loonsverho gingen. Dit streven is in de herfst van vorig jaar en in juni van dit jaar weer mislukt, waarna de regering de lonen aan de ketting legde en de maximaal toegestane verhoging bindend oplegde. In de toekomstige loononderhan delingen, zoals de minister die ziet, moet handhaving van de koopkracht voor de werknemers als een soort minimumvereiste centraal staan. Daarnaast moet vooral het accent gelegd worden op loonsverbeteringen in ver band met promotie en leeftijd. Lubbers zegt niets te moeten heb ben van de voorstellen van de PvdA-economen Van den Doel, de Galan en Tinbergen tot herin voering van een geleide loonpoli tiek. Het bedrijfsleven (werkge vers en werknemers) moet zijn eigen boontjes doppen, aldus de minister. Maar voegt daaraan toe dat dit ook weer niet mag betekenen dat de regering nu en voor altijd de uit spraak doet dat er geen loonvoor- schriften meer zullen komen. Lubbers hoopt dat de sociale part ners het straks weer eens kunnen worden. De huidige tijd leent zich niet voor risico's. "De economi sche situatie ie er gewoon niet te De gemiddelde Nederlander zegfcl zorg dat ik het niet slechter krijg en zorg dat mijn kinderen straks werk hebben. In zo'n tijd moet het toch niet nodig zijn dat de overheid (in de lonenred.) ingrijpt". Lubbers geeft toe dat de invoering van de vermogensaanwasdeling (VAD) voor de werknemers tot problemen kan leiden. Volgens hem kan dat echter niet ten aan zien van het principe het geval zijn. "Daarover kan geen poli tieke tweespalt ontstaan". Wel gaf hij toe dat er problemen kunnen pntstaan over het beheer Minister Lubbers van het fonds waar de VAD- gelden in gestort zullen worden. Het bestuur van dat fonds moet volgens het regeringsplan alleen uit vertegenwoordigers van de vakbeweging bestaan. "Maar het is helemaal niet de bedoeling dat de werknemers de werknemer sorganisaties via de VAD zeggen schap in de bedrijven toespelen". Volgens Lubbers kijken de werk gevers op dit moment te eenzijdig tegen de VAD aan. Maar dat komt, zegt hij, ook door "links", dat het liefst 100 procent van de overwinst in het VAD-fonds wil stoppen, terwijl de regering niet verder wil gaan dan maximaal 20 procent.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7