Compromis renovatie Endegeest Zijlpoort overgedragen Werk zondagschilders zelden oorspronkelijk m PAVILJOENS MOGEN WORDEN OPGEKNAPT Grond verkocht voor bouw 'dure' woningen Ouders en leerkrachten eisen veiliger kruising ADVERTENTIE |j. Verwey blijft niet meer dan een mislukte poging om werk van de schilder Dolf T brengen. "Een Braziliaans feest" won de eerste prijs op de expositie van zondag schilders op de Leidato. LEIDEN - „Zondagschilders", 250 „Mieke' in getal exposeren dezer dagen tij dens de Leidato in de Groenoord- hallen. Daarnaast zijn er zo'n 150 werken op het gebied van kunst nijverheid te zien. Een aardig initia- het klassieke drieluik tief van het Leidato-bestuur, met te blazen een onverwacht grote inzending. Bij het beoordelen van amateur- schilders is het elke keer weer frap pant te zien hoe velen zich blind staren op een imiteren en zelfs co- piéren van wat er in de beroepss feer op dit moment gaande is en ook van wat er in het verleden gaande is geweest, daarbij hun te kortschietende techniek volledig over het hoofd ziend. Dat klinkt verwijtend maar dit is vaker met enig gevoel van teleur stelling geconstateerd, omdat een helaas klein aantal zondagschilders bewezen heeft dat deze groep wel degelijk aantrekkelijk en boeiend werk voort kon brengen, echter met inachtneming van haar moge- Bijzonder goed werk is lijkheden. Juist in die groep schil- tegen te ders valt oorspronkelijkheid op er het streven naar een eigen gezicht. van L. van Tol is ei beeld van een werk, spronkelijkheid en de totaal eigen te benaderen, „De Meeuw" blijft aantrekkingskracht huishoudshow dagschilder opvalt. Opvallend in de tentoonstelling is onder de aandacht te overigens dat houtskool- en pen- technieken, vroeger in kringen van amateurschilders een geliefde techniek, nu nauwelijks meer wor den gehanteerd. „Het Braziliaanse feest" van N. Zoagloba van der Erf won de eerste prijs (het werk is beoordeeld door een jury, waarin o.m. docenten van Ars Aemula Naturae zaten, een qua omvang, maar ook door de aan dacht voor het detail opvallend schilderij (zie foto). In de sector kunstnijverheid is ook zowel gecopieerd als met eigen ontwerpen gewerkt. Veel wan- dkleden en veel borduurwerken, variërend van een straatgezicht in Leiden tot een illustratie van een daaren- aantal kinderliedjes. A. Maassen. die De expositie blijft gedurende de Wijziging Spreekuur wethouder volkshuisvesting Het in de dagbladen van vrijdag 10 september j.l. aangekondigde spreekuur wethouder A. Verboom van Volkshuisvesting is verschoven van donderdag 16 september a.8. naar woensdag 22 september a.s. Het spreekuur wordt van 19.30 tot 22.30 uur gehouden in het gebouw van de speeltuinvereniging Zuider kwartier in de Anjelierstraat. drie uiterst boeiende portretten gehele Leidato^geopend^ exposeert. „Poortje in Tunesië" PvdA-fractie uit ongenoegen over personeel LEIDEN - PvdA-fractieleider Leo Mexjer heeft gistermiddag in de Leidse raad namens de fractie zijn ongenoegen uitge sproken over de brief, die door een deel van het Endegeest- personeel is geschreven over de kwestie rond de renovatie van de paviljoens. In een verklaring zegt Meijer er waardering voor te hebben, dat de ambtenaren steeds va ker hun argumenten en opvat tingen naar buiten brengen. Maar hij vindt het een vol strekt ongewenste ontwikke ling, dat de ondertekenaars van de brief de discussie heb ben gevoerd via een persoon lijke aanval op het PvdA- raadslid Höppener. "Vanuit mijn fractie", aldus Meijer, "is steeds gepoogd de kwestie van de renovatie van de paviljoens met inhoude lijke argumenten - pro en con tra-te benaderen. Wij zijn dan ook pijnlijk getroffen, dat de ondertekenaars menen te moeten spreken over "tegen houden" en "obstructie" en de motieven van een raadslid, dat zich op grond,van een reeksj argumenten tegen een be paald voorstel keert, publieke lijk in twijfel te moeten trek ken". Volgens Meijer zijn daarmee elementen in de discussie ge bracht die er niet in thuisho ren. "Wij keuren een derge lijke opstelling sterk af', aldusj "de PvdA-fractieleider. LEIDEN - Een al wekenlang dreigende confrontatie in de Leidse raad tussen wethouder Oosterman en het PvdA- raadslid Höppener over de uitvoering van renovatieplan nen aan een drietal paviljoens in Endegeest is gisteravond voorkomen door een compromisvoorstel. Deze overeen stemming werd bereikt via een motie, die is ondertekend door de raadsleden Duivesteijn (PvdA), Van Oosten (PPR/D'66) en Schouten (WD). In de motie wordt uitgesproken, voorstel door de raad zou worden dat na 28 september - de dag afgestemd. waarop de raad zich zal uitspreken Lijnrecht daartegenover stond de voor de renovatie van de paviljoens mening van het PvdA-raadslid Ar- - geen renovatieplannen meer zul- mand Höppener. Hij vond dat de len worden goedgekeurd door de renovatie uitgesteld zou moeten raad dan nadat er een totaal struc- worden tot het ogenblik dat er dui- tuurplan en een beleidsvisie voor delijkheid zou bestaan over de toe- Endegeest aan de raad ter goedkeu- komstige structuur van Endegeest, ring is voorgelegd. De motie zal Volgens het PvdA-raadslid zou met naar aller waarschijnlijkheid in de name de indeling van de paviljoens raad een ruime meerderheid krij- na de renovatie niet stroken met de gen. moderne opvattingen in de psy chiatrie. Hij stond daarmee ook Fractievergadering diametraal tegenover de opvattin- ridtucvcigdueinig gen vjm de geneesheer-directeur Een compromis werd bereikt tij- van Endegeest Mojet. dens een gezamenlijke fractiever- Nog tijdens de gezamenlijke frac- gadering van PvdA, PPR en D'66, tievergaderingzagheteraanvanke- die werd gehouden tussen de lijk niet naar uit, dat beide partijen middag- en de avondvergadering elkaar zouden vinden. Met name van de Leidse raad. Overigens tussen wethouder Oosterman en kwam het bewuste voorstel giste- het PvdA-raadslid Marie-Anne Ko- ravond niet in de gemeenteraad aan ning, die partijgenoot Höppener de orde. Na zes uur vergaderen steunt, ontstond een felle woor- konden de raadsleden het gistera- denwisseling. Ook Höppener liet in vond om elf uur niet meer opbren- de discussie duidelijk het woord gen om de zaak nog af te handelen. Zelfs voor een extra half uurtje ver gaderen kwam men èèn stem te kort. Lange tijd heeft het er naar uitge zien dat het conflict binnen de pro gressieve partijen tot een openlijke breuk zou leiden. Wethouder Oos terman (D'66/PPR) had zich op het standpunt gesteld, dat de renovatie van de paviljoens in elk geval door gang zou moeten vinden. Hij ver bond aan die eis ook zijn wethou dersportefeuille. Tot tweemaal toe "onaanvaardbaar" vallen. Gedurende het overleg bleek dat de vijf PvdA-wethouders hun PPR/D'66-collega Oosterman zou den steunen. Binnen de fractie van de PvdA waren er zeven raadsle den, die zich achter Höppener op stelden. Gèzien de politieke conse quenties, die wethouder Ooster man aan de uitspraak van de raad zou verbinden, was zonder com promis een duidelijke scheuring in het progressieve blok ontstaan*. De motie, waarbij Höppener dus zijn uitstel heeft lateh vallen, Noodherstel In Leidse Merenwijk LEIDEN - Een ruime meerderheid van de Leidse raad heeft gistera vond beslist, dat een stuk grond in de Merenwijk van ruim twee hec tare zal worden verkocht aan Hol landwoning bv te Leiden voor de bouw van zestig premie eengezinswoningen en 56 wonin gen in de vrije sector. Beijen (PPR/D'66) verklaarde zich een tegenstander van de bouw van vrijp sector-woningen in ae Merenwijk. "Ik heb mij destijds ook tegen de bouw van bungalows verzet," aldus Beijen, die wees op de problemen die zich nu voordoen met de ver huur van de woningen van Natio nale Nederlanden. In het contract met Nationale Nederlanden stond weliswaar dat de woningen twee maanden gereserveerd zouden moetei? worden voor de Leidese woningzoekenden, maar volgens Beijen zullen door allerlei handig heidjes toch grote aantallen wonin gen aan niet-Leidenaars ten deelj vallen. Om te voorkomen dat dit straks ook met de woningen van Hollandwoning zal gebeuren, pleitte hij ervoor, in het contract vast te leggen, dat de reserverings termijn van twee maanden pas zal ingaan wanneer de woning gereed is. Ook Hoeven (CPN) verklaarde zich tegen het voorstel. Hij vroeg aandacht voor sociale woningbouw en was van mening dat de vrije sector-woningen geen wezenlijke rende gronden oplossing betekenen voor de oplos- te kopen Wel zal Höppener in de eerstko mende raadsvergadering nog de motie indienen om het voorstel voor de renovatie van de paviljoens terug te nemen, maar daarvoor zal geen meerderheid te vinden zijn. Het college, een deel van de PvdA, de fractie van PPR/D'66 en waar schijnlijk de oppositie, zullen tegen "zijn. Daarna zal de compromismo tie worden ingediend, die het wel zal halen. Een andere motie, die eveneens de steun van de meerder heid van de raad zal krijgen betreft het verrichten van noodherstel in Endegeest. dp prntp stnkkpn Prnnd Een dergelijk voorstel dat onderte- Kiu™ kend is door Höppener, Koning en reserveerd blijven voor r-.a.j,, ulv.//-dmv v sing van de woningnood in Leiden. "Hier en daar een klein kaveltje voor de vrije sector mag wat mij be treft, moeten gereserveerd blijven sociale woningbouw", aldus Hoe- Groos (PvdA), Hoeven (CPN) d. Zande (PSP), spreekt zich uit voor een plan om het achterstallige CD A-er Ham vond dat de transactie onderhoud aan diverse gebouwen geen langer uitstel verdraagt, om- van Endegeest uit te voeren, ook als dat Hollandwoning in een brief al die gebouwen op de nominatie geklaagd heeft over extra kosten in staan om te worden afgebro- verband met de vertraging in de be- ken.Zo'n plan, dat onder meer slissing. voorziet in de plaatsing en uitbrei ding van douches en toiletten, moet - volgens de motie voor 1 december aan de gemeenteraad worden voor gelegd. Voor dit zogenaamde „noodherstel" is volgens PvdA- raadslid Höppener een speciaal potje. Samengevat komen de moties er op neer, dat de renovatie van de drie LEIDEN - De Leidse raad besloot paviljoens zal worden uitgevoerd, gisteravond: terwijl voor de andere afdelingen de rioolwaterzuiveringsinstalla- van Endegeest noodvoorzieningen ties in Noord en Zuid-West te ver- zullen worden getroffen. Daarmee kopen aan het hoogheemraadschap -wordt tegemoet gekomen aan de van Rijnland; wensen van geneesheer-directeur een garantie te verstrekken voor Mojet en wethouder Oosterman. een geldlening, die de bouw van Andere ingrijpende renovatieplan- werkende jongeren nen die op stapel staan - bijvoor- IN LEIDEN-NOORD LEIDEN - Een deputatie van ouders en leerkrachten onder leiding van Fred Wannée, hoofd van de Karei Doormanschool, heeft de Leidse wethouder Waal (Verkeer) gistermiddag een kleine vierhondefd protest brieven overhandigd over de onveilige situatie op het kruis punt Willem de Zwijgerlaan- IJ sselmeerlaan-Sumatrastraat. Volgens de deputatie is het voor de leerlingen van kleuter- en basisscholen die dit kruispunt moeten oversteken een leven sgevaarlijke zaak. Fred Wannée legde wethouder Waal gistermiddag uit, dat na de zomervakantie de ware ellende is begonnen door de nieuwe re geling van de verkeerslichten. De oversteektijd voor kinderen, maar ook voor bejaarden, is volgens de actievoerders veel te kort. Bovendien werken de stoplichten vaak niet, waardoor de situatie nog gevaarlijker wordt. „Er zijn bij de ouders al stemmen opgegaan", aldus Fred Wannée. „om hun kinde ren maar naar een andere school te sturen, omdat ze dat risico niet willen lopen". De ouders van de schoolkinde ren willen nu, dat de verkeers regeling meer wordt afgestemd op de voetgangers en dat er po litie aanwezig is om het verkeer te regelen, wanneer de lichten niet werken. Hoe overtuigd de ouders ervan zijn, dat er iets aan het kruispunt moet gebeuren, blijkt volgens Fred Wannée uit het feit, dat van de 400 op scho len uitgedeelde protestbrieven er 388 ingevuld terugkwamen. Raad wil ander ontwerp voor Turfmarktsbrug LEIDEN - Het definitieve ontwerp dat door de dienst Gemeentewer ken was gemaakt voor de nieuwe Turfmarktbrug, is gisteravond door de Leidse raad van de hand gewezen. De leden van de Leidse raad spraken zich uit voor een eer der gemaakt ontwerp, dat beter zou TON VAN BRUSSEL Passen in dit historische deel van de binnenstad. In een door Beijen (PPR/D'66) en Koning (PvdA) in gediend amendement, dat door de raad werd aanvaard, wordt Ge meentewerken opdracht gegeven het oude ontwerp bestekklaar te maken. Zou de dienst daiar niet toe in staat zijn, dan zou het werk uit besteed moeten worden aan een ex tern bureau. Bij de uitwerking zal wel een zodanige doorvaarthoogte moeten blijven bestaan, dat de rondvaartboten er onderdoor kun- Aan het amendement werd later op initiatief van de WD-er Kuijers nog toegevoegd, dat de wijzigin gen, die gewenst worden, niet tot vertraging in de bouw mogen lei den en dat de brug uiterlijk 3 okto ber 1977 voor het verkeer openges teld moet worden. Beijen stelde vast, dat in het ont werp van Gemeentewerken op geen enkele manier rekening werd gehouden met de „gevoeligheid" van de omgeving. Hij laakte het feit, dat in de brug alleen beton ver werkt zou kunnen worden, en dat de dienst onvoldoende rekening heeft gehouden met de wensen die in de commissie voor de ruimte lijke ordening zijn uitgesproken. Regeling subsidies wijkcomités LEIDEN - In Leiden bestaat voor het eerst een verordening, die de subsidies regelt van de wijk- en buurtcomités. De voltallige ge meenteraad - met uitzondering van SGP/GPV-er Houtman - ging gis teravond met de regeling akkoord. Wel werden er op voorstel van en kele raadsleden een aantal wijzi gingen in de verordening aange bracht. Zo beslisten 23 raadsleden van WD. CDA. SGP/GPV, CPN, PSP en de PvdA-ers Koning en Groos dat de comités bij de begro ting elk jaar ook een verslag moeten inleveren van de activiteiten die worden ontplooid. Wethouder Tesselaar tilde niet zo zwaar aan die eis, „omdat je comi tés in ontwikkeling ook niet nog eens zou moeten opzadelen met het maken van verslagen". De Leidse raad besliste ook dat de buurt- en wijkcomités binnen dertig dagen na de toewijzing van subsidies in beroep kunnen gaan bij de raad. Mevrouw Van Akkeren (CDA) vroeg zich af welke normen het col lege voor erkenning van de wijk comités aanlegt en hoe hun positie wordt wanneer er in de toekomst wijkraden komen. Tesselaar wees op het grote verschil in werkwijze en aard van de wijk- en buurtver enigingen. „Normen bestaan er op dit ogenblik niet", aldus de we thouder. „We weten ook niet in hoeverre de buurtcomité's die nu bestaan representatief zijn. De be staande comités hebben we er kend. De toekomstige positie van de comités, wanneer in Leiden wij kraden zouden komen, is volgens wethouder Tesselaar nog onduide lijk. Tot dusver is slechts een werk groep gevormd die de mogelijkhe den van wijkraden gaat bekijken. Wethouder Waal in gesprek met de deputatie van ouders en leerkrachten, nadat hem de 388 protestbrieven zijn overhandigd. De gevaren die dreigen, zijn er volgens de actievoerders ook de oorzaak van, dat ouders geen toestemming geven om hun kinderen als verkeersbrigadier- tjes te laten fungeren op het kruispunt. Wethouder Waal deelde de de putatie mee, dat er de laatste tijd wat met de verkeerslichten wordt geëxperimenteerd. Hij erkende dat de situatie daar op het ogenblik verre van ideaal is, en dat de enige afdoende oplos sing is het maken van een voet gangerstunnel bij het kruis punt. De deputatie kreeg de toezegging, dat de situatie nog eens nader zal worden onder zocht en dat gekeken wordt of een wijziging in de afstelling van de verkeerslichten de zaak veiliger kan maken. Besluiten Leidse raad Particulier moet tot restauratie overgaan van LEIDEN - Met 29 tegen 7 stemmen heeft de Leidse raad gisteravond besloten de Zijlpoort in erfpacht uit te geven aan de heer J. M. G. Melkert, de in Brussel woonach tige directeur van Sokol. In het erfpachtcontract verplicht de heer Melkert zich om de poort in enkele jaren voor eigen kosten te restaureren. De kosten worden geraamd op 1 miljoen gulden. De Zijlpoort verkeert op dit ogenblik in zeer slechte conditie, en stond nummer 1 op de lijkst van urgent te restaureren monumenten, het Utrechtse Jaagpad moge- beeld de vernieuwing en verbete- Tegen de uitgifte in erfpacht werd lijk moet maken. Tegen stemden de ring van de keukens - Zal pas kun- raadsleden Beijen en Van Oosten nen gebeuren wanneer (PPR/D'66) geneesheer-directeur Mojet zijn de Carolahoeve met bijbeho- toekomstvisie voor Endegeest op het Vlietpark aan papier heefl gezet en hij de raad die visie heeft voorgelegd. bezwaar gemaakt door met r het raadslid Beijen (PPR/D'66). Hij noemde het "een van de won derlijkste voorstellen die de raad bereikt heeft". Volgens Beijen is het een vreemde zaak, dat de raad pas achteraf een besluit van het college mag goedkeuren. Het raadslid benadrukte, dat Lei den op dit ogenblik nog slechts twee poorten heeft, en dat die bij uitstek gemeentelijk gemeen- schapsbezit behoren te zijn. Hij wees erop, dat de Zijlpoort steeds een openbare functie heeft ver vuld (o.a. rederijkerskamer, ar menschool) en dat het nu de vraag is of we er straks nog on derdoor mogen. "Voor de uitgifte in erfpacht ont breekt elke argumentatie", aldus Beijen, die vond dat de gemeente Leiden niet uit armoe iets derge lijks zou moeten vervreemden. "De gedachte ligt voor de hand dat de Zijlpoort wel eens een ca deautje zou kunnen zijn voor het tot ontwikkeling brengen van het Waardeiland. Ik heb niet de i druk dat er in deze zaak altijd even zakeljk onderhandeld is". Beijen zei niet voertuigd te zijn van de financiële noodzaak om de Zijlpoort in erfpacht uit te geven. Hij wees erop dat de raad rêeds in 1969 600.000 gulden beschikbaar heeft gesteld voor de restauratie. Een bedrag, dat waarschijnlijk niet eens helemaal gebruikt zou behoeven te worden, omdat de kans groot is dat rijk en provincie meesubsidiëren. Wethouder Waal wees er echter op, dat raadsbesluit nooit door GS is goedgekeurd en het de vraag is of dat nu wel zal gebeuren. Waal: "De primaire taak voor ons is om er voor te zorgen, dat monumen ten gerestaureerd worden. Op de tweede plaats komt wie dat doet". Volgens de wethouder zit ten er in het contract met Melkert genoeg waarborgen. "De ge meente kan grip blijven houden op het monument". Hij ontkende dat enige koppeling zou bestaan tussen de Zijlpoort en de ontwik keling van het Waardeiland. Een motie van Beijen, Van Oosten (beiden PPR/D'66) en v. d. Zande (PSP) waarin wordt uitgespro ken dat de raad de beslissing had moeten nemen en niet B en W werd met 15 tegen 20 stemmen verworpen. Bij de stemming over het uiteindelijk uiteindelijke kreeg Beijen nog de steun van Van der Horst, Koning, Höppe ner, Groos (PvdA, Van Oosten en wethouder Oosterman (PPR/D'66.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3