LEIDSCH Ut DAGBLAD Hendriks zet rem op stijging ziektekosten Noodtoestand Friuli Peking stuurt rouw beklag terug Kissinger op weg naar Znid-Afrika Zware koersval effectenbeurs vandaag LEIDSCH DAGBLAD Na nieuwe aardbevingen Italië: IDINSDAG 14 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35036 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bovenstaande foto geeft een beeld van de aankomst van de Ameri kaanse minister van Buitenlandsg Zaken dr. Henry Kissinger in Zü- rich, waar hij vannacht over nachtte op doorreis naar Dar-Es- Salaam in Tanzania. De minister llegde geen verklaring af en liet zich rechtstreeks brengen naar zijn ho tel. Verslaggevers in het vliegtuig, dat Kissinger naar Zurich bracht heb ben nogmaals te horen gekregen dat de minister onder geen beding Rho- 1 desië in zijn diplomatieke pendel missie in het zuiden van Afrika be trekt. •k Staatssecretaris Hendriks DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gaat de kostenstijging in de gezondheidszorg te lijf. Stappen die hij daartoe wil ondernemen kondigde hij vandaag aan in een brief aan het parlement. Als een maatregel die op korte ter mijn tot beperking van de kosten stijging zal leiden noemt hij het af remmen van de functie-uitbreiding binnen de ziekenhuizen, die zonder toestemming van de staatssecreta ris geen nieuwe categorieèn specia lismen en de daarmee verband houdende voorzieningen in hun pakket van dienstverlening mogen opnemen. Die toestemming zal al leen worden gegeven, als de uit breiding past in het plannings- en kostenbeleid. Verder kondigt de staatssecretaris aan, dat hij het verder inkrimpen van het aantal ziekenhuisbedden intensief zal voortzetten. Het is de bedoeling, dat er in 1980 nog maar 5 bedden per 1000 inwoners zijn tegen 5,6 nu. De richtlijnen voor de exploitatie van de inrichtingen voor gezondheidszorg mogen voor lopig niet worden verruimd. Hendriks gaat ook de verstrekkin gen op grond van de ziekenfonds wet en de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) nog eens bekijken. Hij heeft nu al besloten, "binnen afzienbare tijd" het aantal geneesmiddelen dat per recept mag worden voorgeschreven te beper ken en een maximale periode van voorschrijven van geneesmiddelen vast te stellen. Een hoge functionaris in Kissingers gezelschap zei dat een ontmoeting tussen deze en Smith niet uitgeslo ten is als 99 procent Van het Brits- Amerikaanse plan voor een meer derheidsbewind in Rhodesië door de Rhodesiërs is geaccepteerd. De regering van Groot-Brittannië heeft een afgezant naar het zuiden van Afrika gestuurd om het contact met minister Kissinger te onder houden. De diplomaat is Richard Samuel, raad aan de Britse ambas\ sade in Washington. Hij verliet Londen gisteravond en ging naar Dar-Es-Salaam, Kissingers eerste pleisterplaats. Minister Kissinger blijft erop wij zen dat hij zijn missie onderneemt in nauwe samenwerking met Groot-Brittannië, vooral wat be treft Namibië en Rhodesië. Weer buiig Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maxima mor gen rond 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Grof volkoren brood en tarwe stokbroden 100% natuur Gebakken voor uw gezondheid. Vraag er uw L.B.F. bakker maar om. Prins Charles "vangt" mijn LONDEN (UPI) - Kroonprins Charles van Engeland, kapi tein van een mijnenveger, heeft tot grote consternatie een echte mijn gevangen. Het schip waarover Charles het bevel voert, de HMS Broning- ton, werd verondersteld op namaakmijnen te jagen, maar deze was echt. Bij de oostkust van Engeland zag de Bronington een 453 kilo zware mijn uit de oorlog drij ven die waarschijnlijk losge raakt was van de zeebodem en nu gevaarlijk dicht langs de vaarroutes en de oefenende NAVO-schepen kwam. De 27-jarige prins gaf zijn dui kers opdracht explosieven aan de mijn te bevestigen, liet het gebied ontruimen en de mijn daarna opblazen. adres plaats gironummer: Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, lantwoordnummer 214, Leiden. Eén procent Het streven naar kostenbeperking in de gezondheidszorg past in de zogenaamde één procent- bezuinigingsoperatie van de rege ring. Omdat de laatste tijd verwar ring is ontstaan over de kosten van de gezondheidszorg doordat ver schillende instanties zich daarmee bezighouden, heeft de staatssecre taris besloten, dat het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne voortaan periodiek cijfers zal gaan publiceren. Bij de opstelling daarvan zal worden samengewerkt met die instanties, die nu zelfstan dig kostenprognoses maken. De heer Hendriks zegt, dat de ko mende wetten gezondheidszorg voorzieningen en gezondheids zorgtarieven een beter beleid mo gelijk zullen maken voor wat be treft de kostenbeheersing. Controle Om het uitoefenen van controle op de verstrekkingen aan de verze kerden en op de declaraties van de medische en andere beroepsbeoe fenaren in de gezondheidszorg te verbeteren, zal de oprichting van regionale controle-organen door 'ziekenfondsen en particuliere ziek tekostenverzekeraars worden be vorderd. SCHIPHOL - Prinses Margriet deed vanmorgen een groep inva liden uitgeleide die van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. De vijftig invaliden gaan onder leiding van één arts en twintig verplegenden en zullen na een dagje in' de Deense hoofdstad id op Schiphol terugke- TOKIO - Dit is alles, wat er nog boven de grond steekt van een schoolgebouw in Japan. Het drie verdiepingen tellende gebouw zakte door aardverschuivingen gewoon de grond inDoor de verschuivingen en de wervelstorm "Fran" zijn in Japan zeker al 114 personen gedood, terwijl nog 49 mensen worden vermist. UDINE (AFP) - De Italiaanse rege ring heeft voor het gebied rond Friuli de noodtoestand afgekon digd en de ondersecretaris bij het ministerie van Binnenlandse Za ken Giuseppe Zamberletti tot bui tengewoon gevolmachtigde be noemd voor de hulp aan de slach toffers. Na de aardbeving van zaterdag is het er niet rustig meer geweest. Gis teravond werd weer een schok van de kracht vier op de schaal van Richter gevoeld en vannacht kwa men twee schokken van 6 en 7 op de twaalfdelige schaal voor. Er stort ten weer enkele gebouwen in. De bevolking begint nu massaal weg te vluchten uit Friuli. Wie spaargeld heeft huurt een woning buiten het aardbevingsgebied, dat sinds mei onrustig is. Wie geen geld heeft trekt bij vrienden of familie leden in andere streken in. Veel bewoners willen niet meer terug. Het voornaamste probleem waar Zamberletti voor staat is het ver schaffen van onderdak aan de 45.000 daklozen, die nog in tenten wonen, voordat de eerste gaat vallen. de tentenkampen zy n diep terneergeslagen. De mees ten slapen slecht terwijl de regens in de nacht neerkletteren en hou den zich klaar om elk ogenblik naar buiten te kunnen springen. De ten tenkampen zijn weer even vol als in De seismologen rekenen erop dat de aardbevingen nog maandenlang zullen voortduren. Het woning bouwprogramma kampt met een enorme achterstand en waarne mers zien in de benoeming van een gevolmachtigde een aanwijzing dat de plaatselijke autoriteiten de moeilijkheden niet meer aan kun- [Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie J opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke ITTI I 1 I apparaten en dergelijke. I U=> I'll Uw bezoek is beslist de moeite waard. T' rl P^1] in de toonzaal van: vihamifhuttinger nv Wasbek exlaan 59. SassenUelm. tel. 02522-19010 Geopend: ma. tan. vrijdags van &J0—17.00 nor. Dinsdag en donderdag van (L30—2L00 aar. AMSTERDAM - Het elektroni sche koersenbord heeft vandaag bij opening van de Amster damse effectenbeurs een ruïn euze aanblik te zien gegeven. Met guldens tegelijk daalden de koersen. De flauwe stemming in Wall Street, alsmede licht aanbod waartegenover geen enkele kooporder stond, veroorzaakte bij minieme handel een zeer flauwe stemming. Volgens de beurs is er totaal geen koopinteresse meer bij het pu bliek en de institutionele beleg gers, die waarschijnlijk eerst de miljoenennota willen afwach ten. Een andere verklaring kan er niet worden gegeven, zo zeiden en kele beurslieden. De iets lagere koersen voor vreemde valuta's vandaag bij opening van de wis selmarkt zijn normaal een sti mulans voor de aandelenmarkt. In elk geval, zo meende de beurs, zal de algemene indruk op een nieuw dieptepunt voor dit jaar komen (vorig jaar 87,8). Leidenaar vond trein "te duur ALPHEN/LEIDEN - Zes politie agenten moesten er gisteravond aan te pas komen om de negentien jarige Leidenaar S.S. uit de trein te halen. De man weigerde een kaartje te kopen, omdat hij dit "te duur" vond. Omstreeks zeven uur gisteravond stapte hij in Leiden op de trein. Toen de conducteur halverwege de rit kwam controleren of iedereen wel in het bezit was van een geldig kaartje, begonnen de moeilijkhe den met de Leidenaar. In plaats van geld tevoorschijn te halen nam de man een dreigende houding aan en wilde de conducteur een pak slaag geven. Op het station in Alphen schoot een aantal spoorweg-beambten te hulp. Zonder resultaat overigens. Pas toen de politie opdraafde kon de hevig tegensputterende Leidenaar worden overmeesterd. Voor "af koeling" werd hij tot half elf 's avonds opgesloten. Grote order PAPENDRECHT - Bos Kalis Westminster Group NV heeft sa men met enkele Belgische maat schappijen de opdracht ontvangen voor het raamcontract voor de uit breiding van de haven van Zeeb- rugge. Dit heeft de heer ing. J. Kraaijeveld van Hemert, voorzitter van de Raad van Bestuur, vandaag meegedeeld. PEKING (Reuter) - Boodschappen van rouwbeklag die de communis tische partijen van de Sowjet-Unie en Oosteuropese landen na de dood van Mao Tse-toeng naar Peking hebben gestuurd, zijn dbor China afgewezen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat de bood schappen r.iet aanvaard konden worden omdat de Chinese commu nistische partij geen betrekkingen onderhoudt met de Oosteuropese partijen. Gevraagd of de condoleantie-boodschappen zijn teruggestuurd, antwoordde hij: "Dat kunt u wel zeggen". In het verleden zijn boodschappen van rouwbeklag uit de Sowjet-Unie steeds verstuurd door staatsorga nen, zoals het presidium van de op perste Sowjet, en niet door de par tij. Een condoleantie van de presi dentiële raad van Hongarijë is wel in China gepubliceerd, maar bood schappen van de Hongaarse partij, en van de Poolse, Oostduitse, Bul gaarse en Tsjechoslowaakse partij zijn teruggestuurd. Sommige westerse diplomaten in Peking zien het Russische besluit een partij-boodschap te zenden als een berekend proefballonnetje om te zien uit welke hoek de politieke wind in Peking waait in het tijd perk na Mao. Een van de redenen om een partij-boodschap te sturen was om pro-Sowjet-elementen in de Chinese partijleiding aan te moedigen, zo bevestigde een Oos teuropese bron in Peking. Volgens een Oosteuropese zegs man hebben Warschau en Oost- Berlijn hun blijken van medeleven al terug gekregen en zijn Russische diplomaten ontboden op het minis terie van Buitenlandse Zaken in Peking. Volgens een westerse des kundige zien de Chinezen deze zaak duidelijk als een uitdaging. Televisiedirecteur Ri chard Schoonhoven van de KRO zegt, dat zijn omroep poogt op het scherm een af spiegeling te geven van de verdeeldheid en de onze kerheid van het Neder landse volk PAGINA 5 Het Planbureau vindt de prognoses van het kabinet "erg ambitieus" "Een voetballer moet tegenwoordig bokser en karatespecialist zijn" PAGINA 9 Twisten ontkrachten ge tuigenis kerk PAGINA 11 Vietnam mag van Amerika niet in Veiligheidsraad PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1