Rekenfout wellicht oorzaak ;ramp vlieg Vliegtuigbotsing bovenZagreb: 176 doden KISSINGER MAANDAG NAAR ZUID-AFRIKA TITO MOET RUST HOUDEN Vietnam zet de deur voor Westen langzaam open „Stuivertje wisselen" in Brits kabinet Griekse regering gewijzigd ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 BELGRADO (AFP/UPI) - Vermoedelijk een fout bij het berekenen van de hoogte, heeft gisteren de botsing tussen twee vliegtuigen boven de Joegos- lavische plaats Zagreb veroorzaakt. Bij de ramp kwamen alle 176 inzittenden van beide toestellen een DC-9 van de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij Unex Adria en een Trident van British Airways - om het leven. De fout moet gemaakt zijn door de vluchtleiding van Zagreb, aldus een Joegoslavische rechter van on derzoek, Wjeceslaw Jakowac, die eraan toevoegde, dat een aantal personen is gearresteerd. Hij doelde waarschijnlijk op perso neel van de verkeerstoren in Za greb, waarmee de twee toestellen in contact moeten hebben gestaan op het moment, dat zij tegen elkaar vlogen. Wrakstukken r i beide toestellen bij Zagreb Een Boeing 737 van de Westduitse Lufthansa is ternauwernood aan de catastrofe ontsnapt. Hij vloog op dezelfde plaats, maar dan op enkele honderden meters lager. De gezagvoerder van de Westduitse Boeing, die veertig minuten later in Belgrado arriveerde, vertelde hoe hij lichamen en brokstukken van de vliegtuigen langs zich heen zag vallen. PARIJS/BELGRADO (Reu- ter/AFP/DPA) - De Joegoslavi sche president, maarschalk Jo- sip Broz Tito, moet op advies van zijn artsen voor onbepaalde tijd al zijn officiële activiteiten opschorten. Het vierdaagse staatsbezoek dat de Franse pre sident Valéry Giscard d'Estaing volgende week aan Belgrado zou brengen is om deze reden uitgesteld. Een nieuwe datum voor het bezoek wordt later vastgesteld. Dit is gistermiddag in Parijs bekendgemaakt via een communiqué van het Ely- Regeringsfunctionarissen in Belgrado wilden gisteren geen commentaar geven op berich ten over de gezondheidstoes tand van Tito. De Joegoslavi sche nieuwsmedia maakten geen melding van de bekend making in Parijs dat Giscards bezoek aan Joegoslavië voorlo pig niet doorgaat. In diploma tieke kringen in de Franse hoofdstad toonde men zich wel enigszins verwonderd over be richten uit Belgrado dat Maar schalk Tito gistermorgen in het WASHINGTON (Reuter, UPD-De Namibië (Zuidwest-Afrika) Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, zal maandag naar zuidelijk Afrika rei zen in een nieuwe poging het ras senvraagstuk aldaar tot een oplos- Zuid-Afrika zijn sing te brengen. Dit heeft het Witte kaanse functionaris Huis gisteren bekendgemaakt Rhodesië tot stand te brengen en om besprekingen over het rassen- geweld in Zuid-Afrika te voeren. Het zal het eerste bezoek aan Ameri- dit for maat. had besloten Kissinger op deze sie te zenden teneinde te trach- [een vreedzame overgang naar zwart meerderheidsbewind in Aan boord vliegtuig bevonden zich 5 beman ningsleden en 108 passagiers - 107 Duitsers en 1 Joegoslaaf. De Duit sers - allen vakantiegangers - had den hun reis bij Westduitse reisbu reaus geboekt. Ze waren in Dalma- tiè geweest en op terugreis naar Keulen. In de Trident zaten 9 bemannings leden en 54 passagiers. Het toestel was op weg van Londen naar Istan- boel. Over de nationaliteit van de 7 r\nr1 passagiers kon een woordvoerder -«ZOTTCIVLOdd van BEA niets zeggen. Hij geloofde dat de passagiers voor het meren deel zakenlieden en toeristen In verleden Wrakstukken en lijken lagen over eeen afstand van verscheidene ki lometers verspreid. Volgens oogge tuigen zijn de vliegtuigen 6 kilome ter van elkaar neergestort. De DC-9 zou brandend naar beneden zijn gekomen. Reddingsploegen en mi litairen die spoedig ter plaatse wa ren, hebben niemand meer levend aangetroffen. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Een Britse luchtvaartdes- kudnige verklaarde dat het onge luk zich heeft voorgedaan in de buurt van een belangrijk knoop punt voor het internationale lucht verkeer. Door het gebied op rond 20 kilometer ten noordoosten van Za greb wordt het luchtverkeer uit verscheidene buurlanden van Joe goslavië geleid. Hartverscheurende tonelen speel den* zich af op het vliegveld van Keulen toen het nieuws bekend op Mars? PASADENA (Reuter) - Op Mars heeft zich mogelijk in het zeer verre voegen verleden een enorme "zondvloed" %tti voorgedaan, van dimensies waarbij v die van Noach maar een peuleschilr Buitenlandse Zaken zei dat de reis naar verwacht wordt twee weken zal duren. Maar hij voegde er aan toe dat er geen beslissing was genomen over de duur. Het zou mogelijk zijn dat Kissinger nog an dere landen zou bezoeken. De duur van de reis hangt af van de vorder ingen tijdens de besprekingen, al dus de woordvoerder. Kissinger zal door een grote groep deskundigen van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden vergezeld. Daartoe behoren zijn onder-minister voor economische kwesties, William D. Rogers, en zijn onder-minister voor Afrikaanse aangelegenheden, William Schauf- fele. Laatstgenoemde heeft bij be sprekingen in Tanzanië en Zambia de reis van Kissinger voorbereid en zal zich in Afrika bij het gezelschap De Zuidafrikaanse premier, John Vorster, had tijdens zijn bespre kingen in Zürich het vorige wee- keinde minister Kissinger voor een Marslanaer ^zoek uitgenodigd. De president letje m°€dersehip ucwck uugcuuuigu. uk (Jicsiuciu Viking.l heeft foto s gemaakt van Tanzanië, Julius Nyerere, gaf te waaruit men in het vluchtleidmgs- kenncn dat de minister welkom zou centrum Pasadena die conclusie meent te kunnen trekken. "Het was een gigantische stroming, bijna alsof in omlaag kwam", vertelde een van de deskundigen in Pasadena. Sporen van het water zijn nu nog zichtbaar in het gebied rond Viking-1. De zondvloed zou zijn door smeltwater van Martiaanse gletsjers dat zich i den met donderend geweld [zyn in Dar es Salaam. Premier Vorster zal vermoedelijk maandag in Pretoria een bespre king met zijn Rhodesische ambt genoot, Ian Smith, hebben. Vorster zal hem dan op de hoogte kunnen brengen van zijn met Kissinger in Zürich gevoerde overleg. veroorzaakt Donderdag zal Smith zijn party op veroorzaakt he, jaarcongres in de Rhodesjsche laanse grensstad Oemtali vertrouwd kun- verie- ,.mc(oiüizo kleurlingen hebben zich de laatste tijd aangesloten bij de protestacties van de Afrikaanse bevolking. De concessies, die bekend werden gemaakt in de vertegenwoordi gende raad van de kleurlingen, be helzen onder meer dat de kleurlin gen en Aziaten voortaan zaken mo gen hebben buiten hun eigen woongebieden, afschaffing van de rassenscheiding in openbare ge bouwen en de mogelijkheid dat kleurlingen worden gekozen in vakbondsbestu ren Junta Chili ontneemt ex-minister nationaliteit SANTIAGO (DPA) - De Chileense minister van Binnenlandse Zaken heeft per decreet Orlando Letelier, minister van Buitenlandse Zaken en Defensie in de regering-Allende, de Chileense nationaliteit ontno- Naar gisteren in Santiago verluidde is dit gebeurd omdat Letelier de havenarbeiders in Nederland heeft opgeroepen schepen met goederen van en naar Chili te boycotten. Ook zou de voormalige minister de Ne derlandse regering verzocht heb ben geen Nederlands kapitaal meer in Chili te investeren. LONDEN -In Londen doen handen zijnde verloving van kroonprins Charles. Ditmaal valt de eer te beurt aan de 25-jarige Davina Sheffield (foto),die de laatste tijd vaak in het gezelschap van de prins is gezien. De dame in kwestie schijnt een groot gevoel voor humor te hebben en bovendien een fervent sportliefheb- ster te zijn. En deze laatste eigenschap juist, is in Engelse koninklijke kringen een belangrijk punt in het voordeel van eventuele kandidaten. XVfcfUltfll VOCI1 Iici mcuwo Ututuu rt I ucimucciucii uvci ccn victuMiuc werd. Daar hadden zich verwanten ger gelegen gebieden heeft uitge- opiossing van de Rhodesische i de inzittenden van het Joegos lavische toestel verzameld. De DC-9 zou daar gistermiddag kort na twaalf uur arriveren. Toen het vliegtuig over tijd was kreeg men aanvankelijk te horen dat de DC-9 wegens een „technisch defect" een andere route had moeten volgen en dat het toestel pas tegen vijf uur zou aankomen. stort. Men denkt in Pasadena dat het wa ter bijna meteen weer is verdampt, aangezien Mars een erg lage atmos ferische druk heeft. Men denkt niet of de zondvloed beurtenis is geweest, dan wel steeds terugkerend verschijnsel het verre Mars-verleden. Concessies n-De Zuidafrikaanse regering heeft eisten een pakket kleine conces- ge sies ten behoeve van de kleurling- ATHENE (DPA) - De Grieksé bewindslieden hadden voorheen slechts het verlangen de regerings minister-president Constantine een andere ministersportefeuille, ploeg te verjongen. Caramanlis heeft gisteren zijn ka- Voorts benoemde Caramanhs 14 binet op een aantal plaatsen gewij- leden van de conservatieve rege- zigd. Ippocrates Iordanogloi wordt ringspartij "nieuwe democratie"' minister van Binnenlandse Zaken, tot staatssecretaris. Ioannis Boutos minister van Landt- Caramanlis heeft verklaard dat aan bouw en Constantine Stephano- de kabinetswijziging geen politieke poulos van Sociale Zaken. De drie motieven ten grondslag lagen, doch Hij heeft hieraan toegevoegd dat elk lid van zijn kabinet in de twee jaar dat nu de democratische rege ring in Griekenland hersteld is voortreffelijk werk heeft geleverd en daar trots op kan zijn. HANOI (AP) - Vietnam opent lang zaam weer haar deuren voor het Westen en de regering in Hanoi probeert geld en technologie te verwerven voor de wederopbouw van het land. "We voeren een juist en redelijk be leid", heeft Phan Hien, de staatsse cretaris van buitenlandse zaken van Vietnam onlangs verklaard in een vraaggesprek. "We hebben momenteel hulp nodig en we zullen die niet weigeren waar hij ook van daan mag komen, zolang hij maar niet aan politieke voorwaarden ge bonden is". In de bar van het Thang Loi hotel in Hanoi treft men onder de aanwezi gen altijd technici uit Rusland, Oostduitse zeelieden en Poolse in genieurs. Maar de laatste tijd ko men er in toenemende mate ook mensen uit het Westen: een Franse reder, een Australische handelaar in wol, een Britse industrieel een zakenmap, waarschijnlijk uit Ca nada. Vietnam schijnt Canada te be schouwen als een land dat onmid dellijk hulp zou kunnen verlenen. Onlangs kreeg een Canadese tele visiemaatschappij een uitnodiging om het dagelijks leven in het noorden en zuiden te filmen. Dit werd gezien als een eerste stap in de richting van nauwere betrekkingen tussen Canada en Vietnam. Ook met West-Duitsland en Noor wegen worden nieuwe betrekkin gen aangeknoopt. De Vietnamezen "hebben geen ander alternatief dan zich te wijden aan het economische herstel van het land", aldus een in gewijde diplomatieke waarnemer. "De mensen in het noorden kijken uit naar verbetering van hun leven sstandaard en de regering weet dat". Hanoi ziet eruit als een stad waar de tijd een generatie lang heeft stilges taan. De brug met de stalen dwars balken waarover al het verkeer van de havenstad Haiphong naar de hoofdstad gaat ziet er nog precies zo uit als 60 jaar geleden toen de Fransen deze brug bouwden. Vrachtwagens uit Haiphong krui pen voort over de 2llz kilometer lange brug achter grote files fiet sers. Soms moet men meer dan een uur wachten voor men over de brug kan. moet het nog altijd meer van mankracht dan van ma chines hebben. Bij herstelwerkzaamheden aan wa terkeringen, wordt de modder uit de rivier geschept en met manden naar de dijken vervoerd om die op te hogen. Op het land wordt het water met mankracht uit de rivieren over de rijstvelden gepompt. Op de wegen lopen boeren met zwaar beladen karren te zeulen. In het noorden is het voedsel op de bon. Dit systeem zorgt ervoor dat er voldoende voedsel is voor de be volking. Het voedsel is tegen lage prijzen in staatswinkels te koop. Soms zij n er tekorten maar er is ook nog voedsel te krijgen op de vrije markt. De prijzen daar zijn gemid deld vijf keer zo hoog als de offi ciële prijzen. De lonen zijn laag hoewel de rege ring experimenteert met bonussen voor de arbeiders in belangrijke in dustrieën. Het gevolg daarvan is dat enige van de rijkste mensen in Vietnam thans werkzaam zijn als mijnwerkers. Voordiegenen die geld hebben zijn er, ironisch genoeg, nauwelyks goederen beschikbaar. "Deze mensen zouden zich zeker koelkasten en televisie-apparaten kunnen permitteren", zei de be drijfsleider van de Ha Tu-mijn "maar dergelijke goederen zijn momenteel niet voorradig". Het gevolg is, aldus de bedrijfslei der, dat de rijke mensen hun geld aan de regering lenen en daarvoor een symbolische rente van een- twintigste procent ontvangen. "De mensen zijn blij dat hun geld gebruikt wordt voor het herstel van het land", verzekerde de bedrijfs leider. Regeringsfunctionarissen hebben echter toegegeven dat in een be paalde mijn een groep mijnwerkers verleden jaar "de produktie pro beerde te verlagen" uit protest tegen het tekort aan goederen in de winkels. De functionarissen zeiden dat men partijleden naar de myn had ge stuurd om de klachten van de ar beiders aan te horen. Naar het schijnt is de bevoorrading van de winkels sindsdien enigszins verbe terd. Een bezoeker van Saigon zal bij de zuiderlingen een zekere angst kun nen bespeuren. Zij schijnen bang te zijn met buitenlanders te worden gezien. Velen zeggen dat zij geen brieven naar vrienden in het bui tenland sturen omdat hun loyaliteit aan het nieuwe regime in twijfel zou kunnen worden getrokken. De weinigen met wie een gesprek on der vier ogen mogelijk was hadden het over ontsnappen. De bezorgdheid over hoe het zuiden zich moet inpassen in het nieuwe stelsel schijnt wijdverbreid te zijn. Vele inwoners van Saigon schijnen bevreesd te zijn dat als zij werkloos worden, zij worden over geplaatst naar het platteland om te gaan werken in de "nieuwe econo mische zones". Dit zijn agrarische gebieden waar nieuwe dorpen worden gesticht om de voedsel- produktie van het land te verhogen. Functionarissen hebben toegege ven dat men van plan is het ko mende jaar meer dan een miljoen Saigon over te plaat- Tot dusver hebben de noorderlin gen het zuiden voorzichtig aange pakt. Men heeft zich niet schuldig gemaakt aan duidelijke repressie uitgezonderd misschien de gevan genneming van duizenden Maarschalk Tito. gezelschap van de Roemeense leider Nicolae Ceausescu in een open auto door de Joegoslavi sche hoofdstad reed. Ceausescu sloot gisteren een driedaags be zoek aan Belgrado af. De Franse president werd giste ren van Tito's gezondheidstoes tand op de hoogte gesteld door de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Milos Mi- nic die een speciale reis naar Parijs had gemaakt om de situa tie uiteen te zetten. Minic had een persoonlijke boodschap van de Joegoslavische leider bij zich. Volgens het communiqué van het Elysée stemde Giscard onmiddellijk in met het uitstel van zijn bezoek aan Joegoslavië en vroeg hij minister Minic Tito zijn beste wensen over te bren gen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Louis de Guiringaud, die daarna zijn Joegoslavische ambtgenoot ontmoette, vertelde dat het be zoek van Giscard (van 15 tot 18 september) is uitgesteld en niet geannuleerd. Maarschalk Tito, zo zei De Guiringaud, was een weinig vermoeid teruggekeerd van de jongste conferentie van niet-gebonden landen in Co lombo. Zijn artsen hadden hem toen gevraagd rust te nemen. Tito weigerde echter en slechts op uitdrukkelijk aandringen van de artsen had hij tenslotte met hun verzoek ingestemd. De 84-jarige Tito vloog gister morgen in het gezelschap van de Roemeense leider Ceause scu van de westelijke Joegosla vische stad Ljubljana naar Bel grado. Vervolgens reed hij in een open auto de 17 km lange weg van het vliegveld naar zijn verblijf in een deftige buiten wijk van Belgrado, onderweg zwaaiend naar mensen langs de straten. Tito zag er fit en ge bruind uit. Diplomatieke krin gen in Belgrado achten de mo gelijkheid niet uitgesloten dat toch ook het bezoek van zijn Roemeense collega vermoeiend is geweest voor de bejaarde maarschalk. Tito heeft de laatste jaren al en kele malen officiële werkzaam heden uitgesteld om rust te ne men. Hij heeft in het verleden al eens een hartaanval gehad en heeft de laatste jaren ook wel eens last van aandoeningen aan de luchtwegen. lige legerofficieren en hoge ambte naren. Zij ondergaan nog steeds een "her-opvoeding". Le Duan, secretaris van de arbei derspartij, liet geen twijfel bestaan aan de toekomst voor het zuiden toen hy afgelopen juni de ver enigde nationale vergadering toe sprak. Hij zei: "Die mensen in het zuiden die ten gevolge van de Ame rikaanse imperialistische agres sieoorlog een veel te hoge levenss tandaard hadden verworven moe ten begrijpen dat hun welvaart een rotte welvaart was. Hun welvaart werd betaald met de ellende en de dood van miljoenen landgenoten, de vernietiging van dorpen en steden, de verpaupering van jonge mensen, de vernedering van ontelbare vrouwen, in gebie den die door de vijand waren bezet, en de slavernij van het land. Zij zouden moeten weten dat de vul gaire behoeften en lusten van die consumptie-maatschappij, het tegenovergestelde is van een wer kelijk gelukkig en beschaafd leven. Deze mensen moeten en zullen te rugkeren tot de werkelijkheid en ook moeten gaan leven van de vruchten van hun arbeid". LONDEN (Reuter) - Premier Ja mes Callaghan v^n Groot- Brittannië heeft gisteravond wijzi gingen in zijn kabinet aangebracht en de sleutelpost van Binnenlandse Zaken gegeven aan Merlyn Rees. voorheen minister voor de provin cie Noord-Ierland. Deze functie is overgenomen door Roy Mason, die overstapt van het ministerie van Defensie. De plaats van Mason op dit ministe rie gaat naar Fred Mulley, die tot dusver minister van Onderwijs Mevrouw Shirley Williams, de enige vrouw in het Labourkabinet en momenteel minister voor prij zen en consumenten krijgt de lei ding van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen. Het „stuivertje wisselen" door de Britse bewindslieden was nodig geworden door het vertrek van de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins. Deze wordt begin volgend jaar voorzitter van de EG-commissie in Brussel, een post die momenteel nog wordt be kleed door de Fransman Francois-Xavier Ortolo. De negen wijzigingen in het kabi net betekenen een nieuwe baan voor Fredrf'eart. Hij had het minis terie van Landbouw, Visserij en Voeding en gaat nu naar het Ho gerhuis, aangezien hij in de adel stand is verheven. Zijn ministerie komt onder leiding van John Sil- kin, momenteel minister voor plaatselijk bestuur. Roy Hattersfield, onder-minister van Buitenlandse Zaken en expert in EG-aangelegenheden, gaat naar het ministerie van Prijzen en Con sumentenbescherming van me vrouw Shirley Williams. Er is voorts een nieuwe functie ge creëerd, minister voor Vervoer, en die gaat naar William Rodgers, momenteel nummer twee op het ministerie van Defensie. Hoewel deze wijzigingen al in poli tieke kringen waren voorspeld had men ze niet eerder verwacht dan tegen het einde van deze maand.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9