Geen oordeel van KNMG Kans op behoud Holland-United EO SCHRIJFT KAMER Buitenom Binnendoor VVDM ontevreden over defensieleiding In het weekend koken maakt nog geen moeder van u, meneer. Over abortuswetsontwerpen van PvdA/VVD en CDA Stijging buiten echtelijke geboorten Stoptrein ontspoord ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) is bepaald niet te spreken over het huidige beleid van de poli tieke defensieleiding. Aldus WDM-voorzitter Theo de Roos vandaag op het tienjarig jubileum feest van de WDM in Utrecht. „Dat beleid klopt gewoon niet met de uitgangspunten van dit kabinet, dat de zwakste schouders de licht ste lasten moeten dragen. De solda- i nog steeds een achter gestelde groep. Als je ziet hoe ont zettend moeizaam de kleinste ver betering moet worden afgedwon gen, dan kun je alleen maar conclu deren dat er van die mooie princi pes geeb moer terecht komt". De WDM is voorstander van handhaving van de dienstplicht al leen al om redenen van sociale rechtvaardigheid, aldus De Roos. Weliswaar is het niet juist dat nu maar een derde van de jongeren werkelijk in dienst moet, maar bij invoering van een vrijwilligersleger zou de onrechtvaardigheid zijns in ziens alleen nog maar groter wor den. Dan zouden namelijk uitslui tend de kansarmen, de jongens met de lagere opleiding voor hun num mer op moeten komen terwijl nu in principe iedereen nog in dienst moet, ongeacht de opleiding. Uit de gesignaleerde onrechtvaar digheid moet wel de conclusie worden getrokken dat de rechtspo sitie van de dienstplichtigen moet worden verbeterd, zo zei de WDM-voorzitter. Ook moet de se lectie zo rechtvaardig mogelijk ge beuren. De in juli ingevoerde vrijs telling van kostwinners bijvoor beeld is zijns inziens een school voorbeeld van een willekeurig se lectiebeleid. de VVDM zal zich in u'e lüekomst met vele jongerenor ganisaties verzetten tegen pogin gen om te sleutelen aan uitstel van dienst voor studie. Andere zaken waarvoor de vereniging in het ge weer zal komen zijn bijvoorbeeld verbetering van het straf- en tucht recht, volledige vrijheid van me ningsuiting en een betere compen satieregeling voor extra dienstien. UTRECHT - De overgrote meerderheid van de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst is gisteravond in Utrecht akkoord gegaan met het bestuursvoorstel, geen oordeel uit te spreken over de wetsontwerpen. De KVP en de ARP enerzijds en de PvdA en de WD anderzijds inzake het afbreken van zwangerschap. Dit mede gelet op de richt lijnen met betrekking tot abortus die de KNMG zelf in 1971 heeft vastgesteld en die in 1975 nog eens zijn bevestigd. Eerder had KNMG-voorzitter dr. L. taak heeft, de minister van advies te dienen met betrekking tot hulpver lening bij ongewenste zwanger schap". Dit voorstel werd aange nomen met slechts een tegen en een blancostem. J. A. Boelen al gezegd, dat KNMG nooit tot een eenstemmig oordeel zal kunnen komen, omdat de me ningen onder de leden daarvoor te veel uiteenlopen. Dat bleek ook wel tijdens de discussies. Terwijl voor standers van de abortus een lans braken voor het PvdA/VVD- ontwerp, zei een vertegenwoordi ger van het Nederlands Artsen Verbond, dat "PvdA en WD zich hebben gemanifesteerd als twee misdadige handen op één zwangere buik". De grote meerderheid van de ver gadering schaarde zich ook achter de opvatting, dat in de wet moet worden vastgelegd, dat niemand kan worden verplicht mee te wer ken aan een besluit tot of uitvoering van abortus. Verder spraken de KNMG- afgevaardigden uit, dat het toezicht op de naleving van een abortuswet tot de taak van het staatstoezicht op de volksgezondheid behoort. Het besluit ten aanzien van de door WD en PvdA voorgestelde com missie van toezicht en advies was minder duidelijk Terwijl het be stuur in een aanvulling op zijfT pre advies had gesteld, dat de KNMG geen leden kan voordragen voor een advies- en toezichtcommissie met een taak, bevoegdheid en sa menstelling zoals omschreven in het wetsvoorstel, legde het gistera vond een minder concept-besluit aan de leden Namelijk: 'De KNMG kan door het doen van een voordracht voor en kele leden haar medewerking ge ven aan de totstandkoming van een welke uitsluitend tot Inkomen in derde wereld jaat achteruit MSTERDAM (ANP) - Met de op- engst van de uitvoer van 25 ton bber kon een ontwikkelingsland 1960 zes tractoren kopen, genwoordig is de opbrengst van zelfde hoeveelheid rubber nau- clijks goed voor de aanschaf van ,'ee tractoren. De stijging van het komen per gezinshoofd is in de ïtwikkelingslanden ver achter- ebleven ten opzichte van het eïndustrialiseerde westen. Ver- lubbelde het inkomen per gezins- loofd in de ontwikkelde landen in de periode 1963 tot 1972 zich tot 4000 dollar per jaar. in de derde we reld werd per gezinshoofd in 1972 gemiddeld 300 dollar per jaar ver diend. Met dit voorbeeld illustreerde gis teren de secretaris van de Raad voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties, de Nigeriaan Moses Adbanjo, de noodzaak om tot een nieuwe internationale eco nomische orde te komen. „Dit be wijst duidelijk dat sommige men sen harder zijn gaan werken maar desondanks minder verdienen". De secretaris prees de houding van minister Pronk op de Unctad-con- ferentie, die eerder dit jaar in Nai robi werd gehouden. DEN HAAG (ANP) - Het aantal ge registreerde buitenechtelijke ge boorten in Nederland neemt vrij snel toe. In het eerste halljaar van 1976 zijn 2167 buitenechtelijke ge boorten geregistreerd. Dat is 20.5 procent meer dan in het eerste half jaar van 1975 De FIOM (Neder- negatief landse vereniging van organisaties voor hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap) verwacht dat de stijging zich ook in de tweede helft van dit jaar zal voortzetten. Voor de FIOM komt de stijging niet geheel onverwacht. Het aantal huwelijkssluitingen nam verder af van 42.348 in de eer ste helft van 1975 tot 40.104 in de eerste helft van dit jaar. Volgens de FIOM wordt het eenoudergezin van de ongehuwde moeder met kind(eren) geleidelijk meer geac cepteerd. De groter wordende druk van belangenorganisaties en actie groepen tot verruiming van voor zieningen voor de eenoudergezin nen in het algemeen (gescheiden mensen, weduwen, weduwnaars en ongehuwde moeders) en het door brekend begrip hiervoor bij de overheid is naar de mening van de FIOM ook een belangrijke omstan digheid. UTRECHT (ANP) - De stop trein van Roosendaal naar Dordrecht is gistermiddag om tien over vier op een met knip perlichten beveiligde overweg in de Gorssenstraat in Hoeven op een landbouwtrekker ge botst. De trein is ontspoordEr is een gewonde. Beide sporen werden versperd en het treinverkeer moest wor den omgeleid via Breda. Het spoor werd beschadigd, de trein en de bovenleiding niet. Bussen nemen alleen het lo kaal vervoer over. Door gaande reizigers konden over stappen in treinen die via Breda rijden. Gisteravond konden alleen internationale treinen het betrokken baan vak via een spoor passeren HEERLEN (ANP) Er bestaat een goede kans dat een gedeelte van de hoofdvestiging van Holland- United, het produktiebedrijf in Heerlen, wordt overgenomen door de landbouwmachinefabriek Vi- con uit Nieuw-Vennep, of door de silofabriek Trioliet in Losser. Mo gelijk is ook dat beide gegadigden samen gedeelten van Holland- United overnemen De onderhan delingen zijn in volle gang. Wan neer zij gunstige resultaten opleve ren dan betekent dit dat in Heerlen voor minstens 70 van de 120 perso neelsleden werk zal blijven. De werkgelegenheid in de Holland-United-vestiging in het Friese Oosterzee, met circa 35 per soneelsleden, blijft behouden. Dit bedrijf zal worden overgenomen door de fabriek Miedema uit het Friese Winsum. Deze zaak is for meel rond, aldus de directie van Holland-United. Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan. Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. dfiBK^T3ïl!Eöi Zorg daarom voor een goede verzekering. Wd|| iflH Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur over de Harletyrouwpolis van de Utrecht.de speciale f nropnuT j verzekering voor de getrouwde vrouw. Up aandrang van de vakbonden heeft de directie toegezegd alles te zullen doen om ook de bezette ves tiging in Roermond, Veldkoning te behouden. Inmiddels heeft het Limburgs In stituut voor Ontwikkeling en Fi nanciering (LIOF) van het ministe rie van Economische Zaken op dracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaar heid van Veldkoning. Mocht blij ken dat Veldkoning zelfstandig door kan gaan - het bedrijf is van oudsher importeur van land bouwmachines - dan is het rijk be reid financiële steun te verlenen. Gemeente: geen beschikking O over bevolking DEN HAAG (SP) - Gemeenten kunnen niet langer bewoners tijde lijk oproepen voor het verrichten van persoonlijke diensten. Dat is een gevolg van een Kabinetsbesluit van gisteren, waarbij twee artikelen in de gemeentewet worden opge heven. Ten tijde van rampspoed kon het gemeentebestuur burgers oproe pen om in dienst van het algemeen belang werk te verrichten. Ook werd in het verleden het artikel in de gemeentewet gebruikt om men sen tijdelijk in te zetten bij het be strijden van branden. Overigens boden de artikelen de gemeentewet de opgeroepenen de kans om vervangers aan te wijzen of om het opgedragen werk af te kopen. Vertrouwen in Van Agt minder AMSTERDAM (ANP) - Iets meer dan eenderde van de Nederlanders is het eens met de beslissing van minister Van Agt van Justitie om aan te blijven als minister, terwijl de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede voorlopig doorgaat. 27 procent vindt dat hij had moeten aftreden, 24 procent vindt dat de bewindsman de kliniek had moe ten sluiten. Dit blijkt uit een in augustus ge houden onderzoek van het NIPO. Volgens het NIPO heeft het ver trouwen in minister Van Agt een deuk opgelopen, vooral bij de protestant-christelijke kiezers. Meer dan de helft van de onder vraagden zei weinig of helemaal geen vertrouwen meer te hebben in cie bewindsman. Over abortus-debat Meer geld voor Zuid-Holland HILVERSUM (ANP) - De Evange lische Omroep heeft de leden van de Eerste en de Tweede Kamer een brief geschreven naar aanleiding van de komende debatten in het parlement over de abortuswetge ving. In dit schrijven merkt de EO op dat niet alleen een kwestie van wetgeving aan de orde is, maar ook het tornen aan grondprincipes van de Nederlandse samenleving. De E.O. wijst er op, dat de overheid de bescherming van het leven in het geschreven en ongeschreven rechtsbewustzijn als onwrikbaar heeft vastgelegd. "Met u zijn wij van mening", aldus de-brief, "dat er in de samenleving problemen zijn ten aanzien van ongewenste zwan gerschappen en dat de overheid ook daarvoor verantwoordelijk heid draagt. De oplossing van deze problemen wordt echter niet ge vonden in het legaliseren van abor- Den Uyl: VAD gaat door DEN HAAG (SP) - De Vermogen Aanwas Deling gaat door. Premier Den Uyl heeft dat gisteravond tij dens zijn wekelijkse persconferen tie gezegd. Den Uyl ging daarmee in op berich ten dat minister Boersma vindt dat de VAD de ijskast in moet als aan getoond wordt dat de VAD een slechte zaak is. Den Uyl: "Minister Boersma heeft dat in het kabinetsberaad toege licht. Enkele uitspraken blijken wat uit zijn samenhang te zijn ge licht". "Minister Boersma vindt de VAD een principiële zaak. die ook van belang is als de opbrengst nul is", zo verklaarde de minister president. DEN HAAG (SP) - De provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht zullen meer geld krijgen uit het Provinciefonds. Dat is een gevolg van een wetsont werp waarbij het Provinciefonds wordt herverdeeld. De minister raad heeft gisteren besloten aan de Raad van State advies te vragen. Daarna zal het bij de Tweede Ka mer worden ingediend. De wijziging van de verdeling houdt in dat meer gewicht zal wor den toegekend aan het aantal in woners per provincie dan aan het oppervlak. Ook zal de lengte van de vaarwegen in een provincie gaan meetellen. Om schoksgewijze veranderingen te voorkomen zal de nieuwe ver deelsleutel verspreid over driejaar worden ingevoerd. Kos (1) Terug van weggeweest, of hoe heet zoiets? Het koninkrijk bibberde op z'n fundamenten en ik zat prinsheerlijk (ach hoe aardig en actueel gezegd) op het vriendelijke eilandje Kos in de Egeische Zee. Er zijn weinig Duitsers, weinig discotheken, de eieren verwerken ze in de moussaka in plaats van in de mayonaise. Kortom, het is niks voor u. Prinsheerlijk dus. Nederland lag ver weg en de kranten kwamen laat. Vaak naar de stad, zoontje aan de hand. Bij voorkeur had hij daarbij een tasje om de schou der van Jamin met zo'n panda- beer en wereldnatuurfonds erop. De Volkskrant al weg, dan de Telegraaf maar. Het hotel was groot en efficiënt. Elke dag stond er wel een pele- ton koffers in de hall bij de re ceptie. Dat waren dan de bezit tingen van bleke mensen die zo juist waren gearriveerd of van roodgeschilferde mensen die op punt stonden te vertrekken. Soms waren die recent aange- komenen landgenoten. Ze wer den besprongen, alsof ze ge wonden waren diie zo van het front kwamen. Zoals vrouwen en moeders dat plegen te doen in wereldoorlogen. Ik had het juist deze vakantie weer eens briljant geschreven gezien in de herinneringen van Paus- kowsky ("Onrustige Jeugd", Arbeiderspers). Het front, dat was Nederland. Den Uyl was de generaal en prins Bernhard de inspecteur- generaal. We schreven eind au gustus. Kos (2) Wat is het laatste nieuws, dat vroegen we. En de nieuw aan- gekomenen trokken een ge wichtig gezicht, zoals je dat burgemeesters wel eens in "Van gewest tot gewest" ziet ii net op de dag dat Joop het volk, de wereld en het heelal be slissend toesprak, toen landde er geen vliegtuig uit Amster dam op Kos Wij Nederlanders werden op onze beurt keer op keer aange sproken. Vooral door Scandi- naviërs De naam van de prins der Nederlanden gleed als een hardnekkige bries over het strand. De Story uit Stockholm, de Week-end uit Kopenhagen en de Mix uit Helsinki bleken niet te hebben stilgezeten. Er was zelfs een dame uit Odense die alle namen van de telgjes, plus de geboortejaren wist. Kos (3) Aan de bar ging het wat bruus ker toe. De prins is niet van steen en we nemen er nog één. Zo was dat ongeveer op de late uurtjes. Steeds minder over wat de prins vloog, maar door wat of door wie hij met name bevlogen scheen. Ook hiertoe had de in ternationale pers een kruidige cocktail als discussienota be reid die de uit alle windstreken toegestroomde hotelgasten meer dan goed scheen te beko- Gniffelend kregen we allerlei krantenfoto's onder de neus gedrukt. Een enkele keer zelfs in kleur. En nimmer waren het de heren Donner, Holtrop of Peschar. Rüdelsheim was bezweken. "O, sorry hoor", zei de pompbe diende, toch niet zonder wrevel, "graag of niet. Het is bedoeld tegen de hoge belastingen op de benzine". Zo zie je maar weer eenvoud is het kernmerk van het ware. De Oost De Oost, dat is voor de generatie rond de veertig en voor ieder een die ouder is, nog altijd de wandkaart van de Indische Ar chipel in de klas, het school reisje naar Land- en Volken kunde, de juffrouw op de Tjo- klatrepen en de grijze fotografie van een blanke man in een wit jasje met hooggesloten kraag die het tafereel gadeslaat van een snelle donkere man, een dunne sjaal rond de leden, die een rubberboom opklautert. Soms kwam de missionaris ver tellen over dat scherpzinnige volk dat van die mooie tempels bouwde en dat het zo jammer was dat het dwaalde en dat het de ware God niet kende. Een zelfs op deze hoge breedtegraad puffende man. Maar dat kan van de lamp van de toverlan taarn geweest zijn. In mijn HBS-jaren in Den Haag kwamen al die Nederlandse of Nederlands-Indische mensen naar hier. Het was het begin van de jaren vijftig. We waren af gunstig op die jongens en meis jes van verre. Ze hadden geza menlijk een verrukkelijk ge heim, en wij waren zelfs geen totoks. Dat gevoel was er wat mij be treft woensdagavond in Am sterdam weer helemaal op de wereldpremière in het City- theater van de "Max Havelaar". Het was meer een verrukkelijk album vol bewegende Verka- deplaatjes dan Multatuli. Ik weet natuurlijk niet of dat de bedoeling van regisseur Fons Rademakers is geweest. Mis schien wel niet. Voor het eerst zag je nu ook eens dingen van dichtbij. Die ouderwetse plaa tjes gaven altijd wat ze op de regiecursus by de NOS "tota len" noemen. Altijd hele over zichten van Sawahs of kam pongs, maar nooit eens dichter bij. Het leek net of die fotogra fen en aquarellisten van toen bang waren om naderbij te ko men. Bang dat het er wat min der uitbundig en schoon zou uitzien. De terrassenbouw van de sa- wah's lijkt uit de verte als met architectonische attributen uit gedacht natuurmonument. Van dichtbij is het leemkleurige modderigheid, die trapsgewijs tegen de heuvels opklimt. De rijst is veeleisend. Lam Nieuws De radio-nieuwsdienst in Grie kenland begint met een vast motiefje (jingle heet dat tegen woordig), waarbij je een pan fluit hoort en koebelletjes. Dat is een aardig idee. Het klinkt de Grieken vertrouwd in de oren en neutraliseert wat van de el lende van het wereldgebeuren dat de nieuwslezer op het punt staat door te geven. Misschien verdient zoiets wel navolging. In Nederland zou het natuurlijk moeilijk gaan, want we hebben al zo'n soort motiefje, de STER-reclame. Maar stel even dat die er niet was. Dan zou je best iets karak teristiek Nederlands kunnen bedenken. Bijvoorbeeld het ge luid van kaken die een beschuit verorberen, het aanlopen van een trapper tegen een ketting- kast Of het geluid, wanneer ie mands klomp breekt. Andere suggesties worden gaarne in gewacht. Blij Toen ik dezer dagen op de Leidse Hoge Rijndijk stond te tanken en de pomp bij elke liter vrolijk van tingeling deed. doodde de bediende de tijd door op de achterruit een grote sticker te plakken met zoiets erop als "Blij dat ik rij". Voor zichtig, je moet de priesters van de eredienst immers niet onno dig grieven, zei ik dat ik liever maagdelijk blank bleef van ach teren en dat ik ook nimmer voor een sticker van Echternach of In zijn nieuwe, lezenswaardige maar wat schoolmeester achtige boek "Tweede Kamer, lam of leeuw"? (Arbeiderspers) schrijft kamervoorzitter Anne Vondeling dat hij het zeer ge woon zou vinden, wanneer de gemeenschap aan een kandi daatkamerlid een arbeidsge- schiktheidsverklaring zou vra gen. Dit, omdat het kamerlid maatschap zeer zwaar is en dat men derhalve in deze job om met Vondeling te spreken "door en door gezond" moet zijn. De kandidaat zou, aldus Vondeling, eigenlijk een dok tersverklaring moeten overleg gen, waaruit zou blijken dat hij zijn taak medisch aan kan. Dat vind ik nogal link. De poli tieke geschiedenis van veel landen bieden voorbeelden dat lichamelijk zwakke mensen po litiek heel nadrukkelijk gefunc tioneerd hebben. Dus waarom dan alleen dat medische eruit lichten? Waarom ook geen psy chologisch onderzoek? Vonde ling zegt zelf terecht dat kamer leden geen ambtenaar zijn (die voor hun benoeming - hoog tot laag - gekeurd worden), maar een soort "kleine zelfstandi gen" Helemaal zelfstandig na tuurlijk niet, omdat kamerle den ook lid zijn van een poli tieke partij. Kleine zelfstandi gen met een gezamenlijke ïn- koopcooperatie of zoiets dus. Als je een democratie als de onze zo soepel mogelijk wil la ten functioneren, moet je heel voorzichtig zijn met belemme ringen van kandidaten. De wet telijk van kiesrecht uitgesloten categorieën zijn klein (en zou den nog kleiner moeten zijn). Laten we alsjeblieft niet nog meer restricties inbouwen, zelfs niet bij wijze van gewoonte. In de praktijk komt nu al geen 6- 5-plusser meer in de volksver tegenwoordiging - ten onrechte-, straks betekent het dat mensen die slecht ter been zijn of met nachtblindheid (avondvergaderingen zijn!) be hept moeten afhaken. Natuur lijk bedoelt een onverdachte democraat als Vondeling dat niet zo, maar als hij zegt dat hij veel kamerleden overspannen heeft zien worden, dan kan ik dat van journalisten zeggen. En die waren allemaal medisch ge keurd. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7