Instituut Taal-Land- Volkenkunde 125 jaar Leidato in „ijssfeer" „IK HEB STEUN NODIG" Speel-o-theek: geld inzamelen v.d. Water v.d. Water Opening op de schaats mode pruikje LEIDEN LEIDEN - Speel-o-theek Pinokkio wil nu zo spoedig mogelijk van start gaan. weliswaar was het oorspron kelijk de bedoeling dat de speel-o- theek deze maand zou gaan draaien, maar door financiële pro blemen is het daar niet van geko men. Het wachten is op de toewij zing van enkele subsidie aanvragen, die inmiddels zijn inge diend. De speel-o-theek wordt gevestigd in Leiden-Noord, in de Heilig Hart- school aan de Lusthoflaan. Het eer ste stuk speelgoed is er al: van het uitzendbureau Luba ontving de Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS speel-o-theek gisteren een mini- vliegveld. Bovendien zal deze firma voor de speel-o-theek advertenties plaatsen, waarin om oud speelgoed gevraagd zal worden. Ook stelt het uitzendbureau een opslagruimte beschikbaar. De speel-o-theek is bezig met het opzetten van diverse acties om geld bij elkaar te krijgen. Men denkt aan het organiseren van bingo-avonden met diverse verenigingen en instel lingen zoals bejaardentehuizen, clubhuizen, voetbalverenigingen enz. Ook bedrijven zullen benaderd worden om geld en goederen be schikbaar te stellen. Aan winkeliers zal gevraagd worden of ze prijzen voor de bingo-avonden beschik baar willen stellen. Verder zijn de mensen van de speel-o-theek nog op zoek naar vrijwilligers. Ook suggesties om geld in te zamelen zijn welkom bij de volgende adressen: Guus Zwar tjes, Zevensprong, tel. 121879 en Ma'rtine Bronmeijer, Anna Pau- lownastraat 36a. ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 Imponerende instelling Voorafgaand aan de officiële ope ning kondigde de Leidato- voorzitter Jan Wolfslag zijn vertrek aan. De man die de initiatiefnemer is geweest van de eerste Leidato en alle huishoud shows heeft meege maakt werd later alle lof toege zwaaid door secretaris Jan van Zijp. Hij zei bewondering te heb ben voor Wolfslag, die steeds bin nen het bestuur een stimulans is geweest en iedere keer opnieuw met nieuwe ideeën kwam van de Leidato weer aantrekkelijker te maken. Hij overhandigde de schei dende voorzitter, die binnenkort verhuist naar Spanje, een enve loppe met inhoud. In de namiddag kwamen tal van bekenden voorzitter Wolfslag nog de hand schudden en kreeg hij di verse geschenken aangeboden. Onder meer een flink uit de kluiten gewassen rollade van waarnemend Groenoordhal-directeur Andrë de Jong. Gisteravond was het - gebruikelijk voor de openingsavond - niet bij zonder druk. Veel publiek wordt er op zondagmiddag verwacht. Een van de grote attracties zal ongetwij feld de expositie van de zondags schilders worden. Gisteren werden de volgende winnaars bekendge maakt: afdeling schilders 1ste prijs: Mevr. Nellv Zagloba van der Erf, Voorschoten. Moderne schilderijen lste prijs: J. Vermeij, Sassenheim. Tekenaars aquarellisten: lste prijs: J. M. van Engelenburg. Leiderdorp, copyisten lste prijs: P. C. Roden burg, Sassenheim. Eervolle ver meldingen waren er voor A. Maas- sen, L. 't Hart, D. Ossevoort, M. J. A. v. d. Tuin, W. Korswagen, H. M. Overvliet, J. F. W. Vroemen, H. J. Heshusius (allen Leiden), R. F. van Vliet, Hillegom, J. Droppert, Woer den en mevr. de Ruyter de Wildt, Noord wijk-binnen. Folklore bij P en C blijft LEIDEN - De folklore en de beïn vloeding daarvan is voorlopig ook nog niet weg te denken bij de najaars- en wintercollectie van Peek en Cloppenburg, die op de openingsdag van de Leidato ook weer met een drie kwartier durende show kwam. Vele modellen waren geïnspireerd door Peruaanse, Mexicaanse, Berber en Noorse mo tieven. Veelal felle kleuren op een donkere achtergrond, terwijl vaak gebruik wordt gemaakt van ge breide materialen. Maar naast deze folklore liet P. en C. gisteren ook ruim aandacht voor zowel de "klassieke" als de spor tieve stijl. In deze eerste categorie is de Engelse stijl bij dit modehuis he lemaal terug. De stoffen zijn tricot en Shetland. Het broekpak was ook ruim vertegenwoordigd, zij het in een veranderende vorm die qan het aloude herencostuum doet denken. Evenals het mantelkostuum, waar voor ook al ruim baan werd ge maakt, onderdeel van de "classic" look waarin veel met grijs wordt gewerkt. Veel vrolijker waren dan toch de mille-fleurs jurken met ge- plisseerde rokken en de Mexi caanse tabbards, gemaakt van twee rechte stukken die - evenals de vele pantalons - van onderen worden vastgemaakt. De show is dagelijks te zien, om kwart voor vier, half acht en half negen. LEIDEN - Met een buitengewone algemene ledenvergadering, die werd bijgewoond door Prins Claus en staatssecretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen, heeft het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde aan de Leidse universiteit gisteren zijn 125-jarig bestaan gevierd. Tijdens deze vergadering werd uit voerig ingegaan op de geschiedenis van het instituut die teruggaat tot 4 juni 1851 toen het instituut als ver eniging in Delft werd opgericht. Het doel werd toen omschreven als de bevordering van de taal-, land en volkenkunde van "Neêrlands Indië" en de oorspronkelijke be doeling was een wetenschappelijke evenknie te creëren van de Konin klijke Akademie ter opleiding van ambtenaren voor Neêrlands Indië. In 1862 verhuisde het instituut naar Den Haag en toen in 1865 de aca- demie werd opgeheven ging het in stituut, ressorterend onder het mi nisterie van Kolonieën, als weten schappelijke instelling een eigen leven leiden. Tot 1966 bleef het instituut geves tigd in Den Haag en ontwikkelde zich tussentijds tot een kwantitatief zowel als kwalitatief imponerende instelling, die zich ook financieel - o.m. door schenkingen en een fonds van donaties - behoorlijk kon bedruipen. Behalve een enorme bibliotheek bouwde het instituut ook een indrukwekkende reeks van publicaties op. En al in 1959 groeide het besef dat het instituut zich eigenlijk meer bij een weten schappelijke instelling moest kun nen aansluiten, dus zich eigenlijk in een universiteitsstad moest vesti gen. Het ruimtegebrek van de bi bliotheek, die toen ongeveer 80.000 delen herbergde, en een dalend leden- en bezoekersaantal waren daarvan de voornaamste redenen. De vestiging in een universiteits stad - Leiden - bleek een gelukkige keuze. Want na 1966 maakte het in stituut een enorme groei door, daarbij financieel gesteund door het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Het ledental steeg van 775 in 1967 tot 1098 in 1975 en intussen is het boekenbezit meer dan 100.000 delen groot, nog los van een groot microfiche-bestand aan Indonesische wetenschappelijke literatuur. Bovendien maakte het aantal bezoekers een groei door van 551 in 1966, via 5765 in 1971 tot 7155 in 1975. Indonesië behield een be langrijk accent - er kwam een afde ling Documentatie Geschiedenis Indonesië (1964) en in 1968 werd er een afdeling Documentatie Modern Indonesië opgericht. In 1971 kreeg het Instituut een nieuwe loot met de oprichting van de Caraibische afdeling. Deze afdeling heeft tot taak zoveel mogelijk de literatuur over het Caraibische gebied aan te vullen. Prins Clans (links), staatssecretaris Klein (midden) i buitengewone ledenvergadering van het Instituut vooi Het personeelsbestand steeg van negen man in 1966 naar 38 nu. In 1975 nam de Caraibsche afdeling, waaronder land-, taal- en volken kunde van Suriname, Nederlandse Antillen en ook de Guyana's vallen, de organisatie op zich van de eerste interuniversitaire cursus Caraibis- tiek. Dit jaar zal er voor het eerst een interuniversitaire cursus Indo- nesiëkunde van start gaan. De doelstelling van het instituut is inmiddels aanzienlijk verruimd en luidt nu: de bevordering van de studie van de taal-, land- en volken kunde en de geschiedenis van Zuidoost Azië, van het Zuidzee ge bied en van het Caraibisch gebied en zijn omgeving. Jaarlijks kost het instituut ruim twee miljoen gulden. Dat er van het instituut door veler lei instanties en instellingen veel vuldig gebruik wordt gemaakt, il lustreerde prof. dr. A. Teeuw, Indonesiè-deskundige, gisteren o.m. met de opmerking dat voor de recentelijk in première uitgebrach te. Nederlandse film "Max Have- laar", het instituut talrijke gege vens heeft verstrekt. Overigens is er tot 24 september in het gebouw van het instituut aan het Stationsplein 10 (vierde verdieping) een tentoon stelling ingericht over het weten schappelijk werk, publicaties en manuscripten. Deze tentoonstel ling is elke werkdag voor iedereen toegankelijk. LEIDEN - De opening van de vijf tiende Leidato-huishoudshow in de Leidse Groenoordhallen werd gistermiddag omlijst door een aan tal niet alledaagse verrichtingen op een ijsbaantje, dat daar door Ton Menken was neergelegd om in de stemming te komen voor de grote ijsbaan aan de Vondellaan. Een trainingsgroepje onder leiding van de kunstrijder Wouter Toledo liet zien welke capriolen je allemaal op het ijs kunt uithalen. Twee meisjes met flinke vaardigheid hadden al leen wat problemen met de afme tingen van het ïjsvloertje. Nog meer problemen waren er voor de mannequin Marga, van de P&C-modeshow, die het gewaagd had een paar gladde ijzers om te doen om de nieuwe creaties te to nen. Het dient gezegd: ze deed alles om er iets goeds van te maken, maar de kennelijke opluchting waarmee ze na enige minuten het ijsbaantje verliet, gaven sterk de indruk dat ze zich op het podium veel beter thuisvoelt. Nee, dan was dress-bov Kees veel beter op dreef. Burgemeester Vis, die de officiële opening van de lustrum-Leidato verrichtte, merkte op dat het motto van de expositie "wonen en leven" uitstekend is. "Het blijkt", aldus burgemeester Vis, "dat vijfentwin tig procent van de vragen die aan de informatiebalie in het stadhuis worden gesteld, betrekking heb ben op het wonen De exposanten op de Leidato maken duidelijk, dat wonen nog iets anders is dan alleen maar een dak boven je hoofd heb ben." De heer Mantel (rechts) vaii Luba overhandigt twee medewerkers van de Speel-o-theek een doos met speelgoed Directeur Endegeest tot commissie: LEIDEN - "Ik heb van dit bestuur i steun nodig en dan bedoel ik echte steun. Andere ziekenhuizen zijn stichtingen en die hebben een be stuur die de directie helpt bij het beleid en het stimuleren van dat be leid. Ik heb dit jaar heel veel tegen stand ondervonden. En die tegen- i stand is gebleken obstruerend te werken. Let wel: het gaat niet om mij. Ik heb al een keer een aanbie ding gehad om van een andere in richting directeur te worden, dus ik kan zo weg. Maar ik strijd voor een eerlijke zaak. En dan heb ik steun nodig". i Deze uitbarsting van verontwaar diging liet dokter G. Mojet, direc teur van het psychiatrisch Ende- I geest, gistermiddag over de lippen komen tijdens een vergadering van I de raadscommissie voor gezond- i heidszorg, waarin de renovatie- plannen voor Endegeest opnieuw aan de orde werden gesteld. De re- I novatieplannen, waarmee een to taalbedrag is gemoeid van onge veer 2,2 miljoen gulden, zijn bc- doeld voor de paviljoens Dames E en F en Heren F. Gebouwen die we liswaar nog in goede bouwkundige staat verkeren, maar nu een op knapbeurt nodig hebben ter verbe tering van het woon- en leefklimaat en ook, zo liet wethouder Ooster man gisteren weten, omdat er ach terstallig onderhoud moet worden gepleegd. Het raadslid Höppener .(PvdA) heeft evenwel ernstige bezwaren tegen deze plannen omdat hij meent dat er kleinere wooneenhe den moeten komen voor meer pri vacy in de bewuste paviljoens en ook omdat de plannen deel zouden moeten uitmaken van een totaal plan waarin een beleidsvisie is neergelegd. Gezien deze bezwaren besloot de gemeenteraad nu bijna twee weken geleden de besluit vorming over de plannen uit te stel len tot a s. maandag, zodat de direc teur van Endegeest, Mojet de plan nen tegenover de verantwoorde lijke commissie uit de gemeente raad nog eens zou kunnen toelich ten. Het betoog dat Mojet gisteren af stak kwam erop neer dat de renova tieplannen binnen het haalbare op dit moment voldoen aan de eisen van woon- en leefklimaat. Boven dien, zo maakt hij verder duidelijk, wordt er niet gewerkt aan een to taalplan, waarvan een plan voor vernieuwbouw ten behoevevan chronische patiënten deel zal gaan uitmaken. Hoppener meende echter dat er in houdelijk onvoldoende op zijn ar gumenten werd ingegaan, terwijl hij wat de procedure van de plan nen betreft eveneens bezwaren bleef houden. Hij kondigde aan in dat verband maandag een motie te zullen indienen waarin om een dui delijke inspraakprocedure ge vraagd wordt voor patiënten en personeel. Overigens zullen de re novatieplannen maandag waar schijnlijk wel door de raad komen, aangezien behalve de oppositie ook de PPR al duidelijk heeft gemaakt voorde plannen te zullen stemmen. Afkeuring Dat betekent ook dat Oosterman als wethouder kan blijven. Hij heeft gedreigd af te zullen treden, als de renovatieplannen in hun huidige vorm niet zullen worden aangeno men. Een houding, die door de PvdA-fractie wordt afgekeurd, zo bleek gisteravond op de ledenver gadering van deze partij. Fractie leider Meijer zei: "ik vind dit geen zaak waar een wethouder de porte- feuillekwestie mag stellen. Dat kan hij wel doen als een hoeksteen van zijn beleid wordt aangevallen of als een belangrijke nota, waarin con touren zijn aangegeven van het be leid dat hij wil voeren, wordt afge wezen. Dat is hier niet het geval. Ik heb van Oosterman geen goed ar gument gehoord waarom het on verteerbaar is. als de renovatie en kele maanden wordt uitgesteld" Meijer deelde verder mee dat hij zelf, maar ook de collega wethouders van Oosterman het uit de krant hebben moeten vernemen, dat hij zal aft roden, wanneer het re- novatievoorstel voor Endegeest niet door de gemeenteraad wordt geaccepteerd. De PvdA-fractie zal verder maan dag in de gemeenteraadsvergader ing een verklaring afleggen, waarin de aanval, die het personeel van Endegeest op Hoppener heeft ge daan, wordt afgekeurd. Het perso neel heeft de zaak daarmee in de persoonlijke sfeer, zo meent de PvdA. Schaatsende meisjes vormden gistermiddag de omlijsting van officiële opening van de 15de Leidato-huishoudshow. Roel in 't Veld. oud gemeenteraadslid, heeft deze week in deze krant zijn visie gegeven op het integraal plan voor de binnen stad. Maar met al die prietpraat is Kolom 7 nog niet duidelijk gewor den of we nu wel of niet met ons autootje door de Breestraat mogen In het land van Multivisie is één mast koning Het vrouwelijke PvdA-raadslid Marie-Anne de Koning vindt het ontwerp dat gemaakt is voor de nieuwe Turfmarkt brug lelijk. Tegen de plannen voor het nieuwe stadskantoor heeft ze ook al bezwa ren. En het pand dat Rijnland aan de Breestraat wil gaan bouwen vindt ze helemaal afschuwelijk.Het is toch prettig dat er in de raad kri tische mensen zittendie n iet alles zo maar klakkeloos aanvaarden. Het is veel vroeger donker en veel later licht dan een maand geleden Zou dat komen omdat er zoveel FM-piraten en 27-MC-ers in de lucht zitten? Want dat fabeltje van die atoombom gelooft kolom 7 natuur lijk al lang niet meer. Het is niet eerlijk: 27-MC-ers tegen een PTT Burgemeester Vis was afgelopen zondag jarig en nodigde het college uit om een hapje te komen eten en een glaasje te komen drinken. Toch aardig van onze burgemeester om die jongens eens te belonen voor het feit, dat ze hem al het werk uit han den hebben genomen. Het ontwerp voor het nieuwe stads kantoor aan de Langegracht is het zestiende in de lange rij. Ir. Vos, di recteur van Gemeentewerken merkte deze week op dat het kantoor in de loop der jaren steeds groter Is geworden. Maar dat is toch logisch, waar zouden anders al die ontwer pen van de stadskantoren opgebor gen moeten worden? Een overkoepelende vereniging voor de Leidse majorette-peletons? Daar ziet Kolom 7 geen been in Daar moet een stokje voor gestoken worden Leidse hamsteraar heeft stakende havenarbeider te huur. Eventueel ruilen voor twintig boekjes van Mao Tse-toeng Of tien boekjes plus uniform van inspecteur-generaal der Landstrijdkrachten Van Dalen. Koenen-Endepols, Se sam, Winkler Prins, Oosthoek Kramer en het Latijns Woorden boek van MullerIRenkema werden eerder uitgebracht dan kolom 7 Vandaar dat de betekenis van "lus trum" in dit vermeend deskundige boekenbestand wordt omschreven met vijfjaar. De werkelijke beteke nis van het woord lustrum is echter - en kolom 7 heeft daar al diverse keren op gewezen - tien jaar. Wij moeten de 57 lezers die ons telefo nisch met opzegging van hun abon nement bedreigden, en de ene lezer die ons een briefkaart stuurde, dus eerlijkshalve teleurstellen. Of schoon wij natuurlijk test bereid zijn om desnoods een paar jaartjes terug te gaan. De bouw van een runderhal bij de Groenoordhal voortaan wordt ge sproken van Groenoordhallen) is een oplossing voor vele problemen Zo kan waarnemend-directeur Andrë de Jong nu eindelijk direc teur worden (van de runderhal) en kan de ontslagen directeur Daey Ouwens, terugkeren als directeur van de oorspronkelijke Groenoord hal. Het is maar een suggestie. Je kunt van die reconstruc tie van de Rijnsburgerweg veel dingen zeggen. Maar niet, dat ze niet heeft bijgedragen aan de be vordering van de werkgelegenheid Het gerucht gaat dat er on- der de zondagsschilders die op de Leidato hun werk exposeren ook enkele medewerkers van de Rein igingsdienst zijn. %er.'nAl«v iffli PELATTI v.TONGEREN Leiden. Breestraat 32. tel.071 -125212*

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3