Fiesta: pittig troef je van Ford Mazda komt met een grote coupé 'Sportwagon' van Toyota Vooral belangrijk tegen diefstal van vrachtwagens r ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 Om te beginnen een paar cijfertjes van Mazda. Het jaar 1974 werd afge sloten met 9038 verkochte automo bielen. Vorig jaar ging men daar een stevig eind overheen: 14.324 stuks. Dit jaar maakt de Haagse importeur het hoogstwaarschijn lijk nog bonter. Eind juli waren er al 11.150 wagens de deur uit gegaan. Men durft zelfs al met 20.000 auto's rekening te houden. En dan moet men bedenken, dat Mazda de laatste jaren met bar weinig nieuws op de proppen is ge komen. De bestaande modellen werden hier en daar wat gemoder niseerd, ze kregen een nieuwe grille of een langere neus, maar erg spec taculair was het beslist niet. En toch gaat het zo goed met Auto Palace-de Binckhorst. Wat gaat het dan worden nu Mazda de gevolgen van de energiecrisis en andere moeilijkheden weer tebo- ven is en met nieuwe wapens in de strijd komt? We zullen het wel zien, maar de opmars van de Japanners is kennelijk nog lang niet tot stil stand gekomen. En het moet gezegd, dat Mazda nu met een bijzonder aantrekkelijke coupé aan de bovenkant van de lijn is verschenen. Erg leuk om te zien, zeer luxueus aangekleed en op de eerste kilometers nog goed in de hand ook. Te zijner tijd zullen we wel dieper op de rijervaringen in gaan. Maar om te zien heeft Mazda er een machtig leuke wagen bij, die in twee versies de markt wordt op gereden. In de eerste plaats de Mazda 121 coupé met vier cilinder motor met een inhoud van 1769 cc, die bij 5.000 toeren een vermogen van 83 DIN-pk kan leveren. Voor die wagen moet men I8V2 mille neertellen. Er is ook een versie met een rota tiemotor (de Mazda-producent Toyo Kogyo heeft inmiddels de vol ledige rechten van rotatiemotoren - zonder enige restrictie - van Audi en Wankel verkregen). Die wagen is uitgerust met een tweeschijfs rota tiemotor van 115 DIN-pk, e uitgevoerd met een vijf versnellingsbak. Deze wagen komt aanzienlijk duurder uit: f23.395. Volgens de directeur van Auto Palace-De Binckhorst, de heer R. Lauret, is men er in die RX 5 in geslaagd het verbruik van de rota tiemotor aanzienlijk terug te bren gen. Zoals bekend was het benzi neverbruik één van de grote klach ten over (de rotatiemotor. Men er kende de souplesse, de grote kracht .en het geringe geluid van deze krachtbron, maar de grote slok be nzine bleef een doorn in het oog. Volgens de heer Lauret is dat nu met vijftien tot twintig procent te ruggebracht. Het schommelt vol gens hem nu tussen de één op zeven of acht. We zijn benieuwd. Er is een tijd geweest, dat de auto fabrikanten alleen maar specu leerden op de uiterlijke waardering van de automobilist. Hoe mooier hoe beter, met voorbijgaan aan praktische gebruikswaarde. Dat ontaardde tenslotte in pompeuze bakken met een ellendige overmaat van onnodige sier. Daar is zeker de Europese automo bilist wel op teruggekomen. Van daag de dag worden vooral in de kleine sector auto's verkochtdie geheel zijn afgestemd op het nuttige gebruik. Auto's, die wat vormge ving betreft zo'n jaar of tien, vijf tien geleden onverkoopbaar zouden zij7i geweest. Maar niet alleen in Europa komt die hang naar betere gebruiksmo gelijkheden tot uiting in de nieuwe, modellen. Dat blijkt wel uit de zo genaamde "Sportwagon", die Toyota nu ook in showrooms van de Nederlandse dealers heeft ge plaatst. Volgens de fabriek is de leuke lijn van de Corolla in dat nieuwe model gecombineerd met de praktische kant van het autorijden Ondanks het gestroomlijnde uiter lijk van een coupé (door de fabriek ook "sportief'genoemd) is er royaal ruimte voor vier personen en tevens - dankzij de grote, aan de boven zijde scharnierende achterdeur en neerklapbare rugleuningen van de achterbank - de handigheid van een stationwagen De ontwerpers hebben dit bereikt door de daklijn van de Corolla ver. naar achteren door te trekken en plaats te creëren voor die grote derde deur. waarvan de ver chroomde scharnieren zijn aange bracht aan de buitenzijde van de gebogen dakrand. Er komen vier uitvoeringen op de markt. "Onderaan"de Sportwagon 1200 de Luxe met een 1166 cc motor, die 56 DIN-pk kan leveren. Bij deze uitvoering is de achterbank niet ge scheiden. Bij de drie overige model len kan de achterbank voor de helft worden neergeklapt. Die 1200- .versie kost f14.000,Daarnaast zijn ■er drie uitvoeringen met een 1588 cc motor (75 DIN-pk), namelijk de 1600 de Luxe (f 16.000), de 1600 de Luxe automaat (f 17300) en de 1600 GSL (f 17300). Het laatste model is uitgerust met twee carburateurs en een vijfversnellingsbak, waarvan de vijfde een overdrive-karakter heeft. De motor heeft in deze versie bovendien een vermogen van 82 DIN-pk. Katwijkse Turk komt met „auto- verdediger" op de proppen Door Jos van der Meer Eerst enkele voorbeelden. Een auto staat in het holst van de nacht geparkeerd in een rus tige woonwijk. Een autodief raakt gecharmeerd van het nieuwfonkelend blik. Hij wriemelt het portier open. Op dat moment slaat de techniek toe. Een blitslicht ontvlamt, de dief wordt gefotografeerd en vrijwel tegelijkertijd begint een claxon te loeien en treedt de knipperlichtinstallatie in wer- kinp. De dief snel af. Een auto slipt op de grote weg en klapt tegen de midden bermbeveiliging. Onmiddellijk begint de alarminstallatie te knipperen, zodat het achterop komend verkeer wordt gewaar schuwd. De wagen kan niet in brand vliegen omdat de hoog- spanningsbobine door de klap is uitgeschakeld. Een auto raakt te water Voorbijgangers worden op het ongeluk geattendeerd door knipperende lichten en een loeiende claxon. Drie voorbeelden van techni sche snufjes, die een automobilist-in-moeilykheden ten dienste kunnen staan. Ze zijn gemakkelijker te krijgen dan men op het eerste gezicht zou denken. De Katwijker I H. Gokdemir (40) heeft namelijk octrooi gekregen op een door hem uitgevonden apparaatje, dat op vnj eenvoudige wyzeln een auto kan worden inge bouwd en in bovengenoemde voorbeelden op een dergelyke wijze reageert. Vrachtwagens De in Turkije geboren Gokde mir - die zes jaar in Katwijk woont en als chef-werkplaats in dienst is bij Plaatwerkerij Slot boom - vertelt in zijn flatwo ning aan de Vreugdeweg 90 over zyn uitvinding: "Een der gelijk apparaat is vooral van be lang voor vrachtwagens, die nu zo vaak in Italië worden gesto len. Met deze installatie-die mij zo'n 250 gulden heeft gekost, maar die als ze in produktie is natuurlijk veel goedkoper zou kunnen zijn - wordt de dief weggejaagd en als hij de draden zou doorknippen, komt-ie niet meer weg met de wagen" Een ander groot voordeel ziet de goed Nederlands sprekende Turk-die binnenkort de Neder landse nationaliteit hoopt te krijgen - in het voorkomen van het in brand vliegen van auto's by calamiteiten. "Als men hard remt of er is een harde klap dan valt direct de stroom uit. De be nzine kan dan niet in brand vliegen door een vonkje. En als je dan bijvoorbeeld hard moet remmen voor een overstekend kind en de motor valt uit, dan kun je je wagen meteen daarna gewoon weer starten". Buitenland Hoe het kunstige apparaatje, waarin negen uur werk zit, pre cies in elkaar zit wil de heer Gokdemir niet vertellen. "In het buitenland is mijn uitvin ding niet beschermd en zo'n krant lezên ze natuurlijk overal. Dan zouden ze het kunnen overnemen", aldus de Turk die zijn uitvinding aan de eerste de beste fabrikant van auto- accessoires die een goed bod doet zal verkopen ("Zelf maken kost geld en dat heb ik niet"). Dat Gokdemir wat uitvinden betreft voor vrijwel niets uit de weg gaat. blijkt niet alleen uit het feit dat zijn zonnescherm automatisch kan worden in- en uitgeklapt en dat de vissen thuis tijdens de vakantie door middel van een tijdklok worden gevoed, maar ook door de ge voeligheid van zijn kleine auto-verdediger. Hij vertelt: "Het apparaat kan worden af gesteld op elk type auto door middel van een klein knopje. De ene auto remt harder dan de ander en bijvoorbeeld een Le lijke Eend schommelt wat meer en het zou niet prettig zijn als de installatie zo gevoelig was dat de motor by iedere kuil zou uit vallen Kast Mevrouw Gokdemir - een Duit se, met wie de Turk is getrouwd in de acht jaar die hij in Duits land heeft gewerkt voordat hij naar Katwijk kwam - is een en al trots over haar inventieve man. Met enige spijt in haar stem zegt ze: "Ja, een soortge lijke uitvinding is kort geleden uit Engeland naar hier overge komen. Ik zeg nog tegen m'n man: dat heb jij notabene in de kast liggen ruimte over, waarin de bagage gemakkelijk kan vallen. De instrumenten zitten goed en gemakkelijk vlak achter het stuur. De genodigde gegevens zijn heel duidelijk van het dash board af te lezen. De schakeling van de wagen was in ons exem plaar nog een beetje aan de stugge kant, maar men kan nau welijks anders verwachten in een zo jeugdig exemplaar. Heel ge makkelijk is wel, dat die derde versnelling een enorm bereik heeft. Van twintig tot honderd ki lometer om ruwweg te zeggen. Men kan dus een flink eind gaan zonder te schakelen. De wagen pikt het wel. Jammer, dat het gaspedaal zo glad is. De voet glijdt er vrij gemakkelijk af. De besturing van deze Fiesta heeft ons geen moeilijkheden gegeven. Om ruimte besparen heeft men de stuurkolorp vrii rechtop ge plaatst. Gaat men dan conse quent door, dan krijgt men een vrij vlak liggend stuur. En Ford weet best, dat een groot deel van het publiek zo'n stuurstand niet pruimt. Daarom heeft men bo venaan in de stuurkolom een knik aangebracht. Daardoor is een ideale stuurstand verkregen. We hadden ergens gelezen, dat men dan moeilijkheden kreeg met de besturing. Het moet aan het exemplaar van die schryver hebben gelegen, want wy hebben geen enkele ongerechtigheid in de besturing kunnen ontdekken. Of het zou moeten zijn, dat die be sturing zo uitermate licht is. Dat heeft natuurlijk consequenties, want een klein rukje aan het stuur geeft de wagen al een flinke uitslag. Daar moet men nadrukkelyk aan wennen. Maar eenmaal in het rechte spoor kan men de Fiesta vry rustig iri de goede baan hou den. Men moet er alleen op be dacht blyven, dat de wagen on danks de voorwielaandrijving uiterst snel op het stuur reageert. De sterk gewijzigde, maar wel van de Escort en Taunus afgeleide motor doet zijn werk heel soepel. Het geluid is in de lagere snelhe den prettig gering. Boven de honderd kilometer krijgt het ge zelschap van een heel pittige brom (niet direct hinderlijk, maar wel doordringend aanwezig), die echter by nog steviger snelheden weer verdwijnt. We hebben bij ons zo jonge testwagentje niet het diepste uit de snelheidskan wil len putten, maar volgens de ge gevens moet deze 1,1 liter ge makkelijk in de buurt van de 150 kilometer per uur te krijgen zijn. Maar dat hoeft voor ons niet. Het "tot hier en niet verder" ligt voor ons al beduidend lager. Want deze Fiesta heeft in tegenstelling tot veel van zijn kleine concur rences geen onafhankelijke wie lophanging meegekregen. Ford heeft dus ook bij deze Fiesta weer doelbewust gekozen voor de starre achteras. Weliswaar in combinatie met wat voorzienin gen, maar het blijft een achteras, die oneffenheden in het wegdek al te gemakkelijk nauwkeurig re gistreert. Het zal wel een kwestie van kosten zijn. dat Ford (en ook Opel) zo hardnekkig in zijn grote series kleinere wagens vasthoudt aan die vorm van wielophanging. Met als gevolg, dat men gemakkelijk overeind kan blyven in de felle concurrentiestrijd. Maar ook met het gevolg, dat men een levendig en soms te levendig autootje overhoudt. Daar komt nog bij, dat deze Fiesta beslist niet onge voelig is voor zijwind. Dan heeft men de zwakke zijden wel gehad. Maar ja, zovele men sen hebben met zoveel plezier in zoveel wagens met zoveel starre achterassen gereden, dat wij niet verwachten, dat dit onderdeel een al te grote belemmering zal zijn bij de verkoop van deze Fies ta. Trouwens, kortgeleden heb ben wij tot onze verbazing van een autoverkoper moeten horen, dat driekwart van de kopers van nieuwe auto's deze bestellen zonder erin te hebben gereden Men kijkt of men prettig kan zit ten of de asbakken goed zijn ge plaatst en of de kleur naar de zin is. De rest gelooft men wel Nou. er zitten maar liefst drie as bakken in deze Fiesta. Wat dat betreft dus succes verzekerd. En gelaagd glas en rolgordels stand aard. Kennelijk een al evenmin te verwaarloze verkoopargument anders zouden Ford en Opel daar niet zo goedgeefs mee zijn ge- En de Ford-verkopers staat nog een sterk argument ter beschikking Want by stevig eraan trekken kwamen we aan een verbruik van zo'n éen op twaalfeneenhalf en bij gewoner gebruik zelfs één op dertieneneenhalf. En dat is een resultaat, waar een aantal concurrentjës alleen maar stevig tegenaan kan hikken. Alles bij elkaar komen we dus aan een wat levendig, maar voor het overige feestelijk rijdende Fiesta, die redelijke ruimte en comfort biedt voor een redelyke prijs by een gunstig verbruik. Om het nog even op te halen: de goedkoopste is de standaard voor 10,5 mille, de duurste de Ghia voorf 13 427. Wij reden in 1.1 L<53 pk), die op f 11.658 komt. De agressieve manier, waarop Ford met de Fiesta een aanval op de markt van kleine .automobielen heeft ingezet, bleek ons kortgele den. Dealer Ford-Rynland belde ons op. Of we meteen maar een testauto wilden? Normaliter krij gen we zo'n wagen van de impor teur. Maar het hoofdkwartier van Ford in Amsterdam had nog geen auto ter beschikking. Dus nam Rijnland zelf het heft in handen. We kregen een auto mee, die amper vijftien kilometer op de teller had staan. Gloednieuw dus. Niet eens ingereden. Deson danks wilden we wel. Per slot van rekening is dit Fords eerste echte kleine auto. De fabriek heeft - zoals we al schreven - een enorm kapitaal in de ontwikkeling ge stopt. Fabrieken als General Mo tors (Opel) en Chrysler (Simca) zitten hoog op het vinkentouw. Om te zien hoe Ford met zyn Fiesta vaart. Want als die goed koers kan houden kan men er donder op zeggen, dat die mer ken spoedig ook met zoiets op de proppen zullen komen. We hadden tevoren al even in een Fiesta gereden. Maar een tiental kilometers zegt niet zo bijster veel. Daarom gingen we gretig met Fords jonge boreling op stap. Er zijn verscheidene uitvoerin gen op de markt gebracht met keuze uit twee motoren: een 900 cc en een 1100 cc. We kregen zo'n 1,1 liter mee. Volgens ons zal dat ook wel de grootste trekpleister worden, want voor zo'n dikke vijfhonderd gulden heeft men niet alleen een sterker motor, mèar ook grotere wielen, een rembekrachtiger en een zelfden kende ventilator. Maar welke motor men ook kiest, uiterlijk is er maar weinig ver schil. De verschillende versies verschillen maar op details. En daardoor komen we meteen op onze eerste "teleurstelling". Meestal hebben we namelijk met een nieuw moael nogal wat be kijks. We hadden eigenlijk ver wacht, dat dit met het nieuwe Fordje ook het geval zou zijn.. Maai- neen, het bleef beneden- maats. Een enkele autofanaat had het in de gaten, dat het een nieuw karretje was, maar de belangstel ling viel over het algemeen tegen. Het wagentje valt dus duidelijk niet op. Wat men positief of negatief kan benaderen. Van één kant een compliment voor de ontwerpers, die hebben gegokt op het groot ste gemiddelde, van alle concur renten wel iets hebben geplukt en zo met een auto op de proppen zijn gekomen, dat voorlopig tijd loos zal blyven. Maar het blinkt natuurlyk riet uit door oor spronkelijkheid. Originaliteit zal men in het hele wa gentje dan ook niet of nauwelijks tegenkomen. Of het zou moeten zijn, dat de constructeurs een meer dan normale toegankelijk heid tot de motor hebben ge schapen. En de andere zaken, die de servicekosten op een prettige manier kunnen drukken. Ford heeft ons haarfijn voorgerekend, dat op tientallen onderdelen de constructeurs erin zijn geslaagd die kosten laag te houden. Of dat juist is kan men alleen op langere termijn constateren. Daar kan men na een week in de Fiesta niet zinnig over meepraten Maar dan moet dan het enige "ori ginele" zijn. Verder hebben wij niets gevonden. Dat behoefde ook niet. Ford heeft kennelijk niet gestreefd naar een auto, die een prijs voor oorspronkelijkheid moest wegdragen. De fabriek heeft gestreefd naar een goed, handig en bruikbaar gebruiksau- tootje. De ontwerpers hebben dat inderdaad in elkaar gezet. Voor zover wij hebben kunnen ontdekken zit het uitstekend in elkaar. Voortreffelijk afgewerkt. Nergens hiaten of kieren. Het in terieur ziet er gaaf uit. Een sober, maar aantrekkelijk dashboardje, redelijk zittende stoelen, een voor deze afmetingen lang niet beroerde ruimte (zelfs zij die ach terin zitten kunnen heel aan vaardbaar met de benen weg) en een naar omstandigheden accep tabele bagagebak. Die bovendien nog aanzienlijk kan worden uit gebreid door met de achterbank te stoeien. Jammer, dat Ford de algemeen bruikbare constructie niet heeft willen volgen, die de achterbak door de opstaande zit ting van de achterbank laat af sluiten. Nu blyft er een open

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23