Eminentie en de abortus i v*s Kunstaas-vissen: fascinerend werk I sport fijne De enige wet waar het om gaat is 9Gij zult niet doden SPINNERTJE IS GEEN KLEIN WONDER ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 Nu de openbare discussies omtrent de abortus provocatus weer dreigen op te laaien heeft de KRO het zwaarst denkbare geschut in stelling gebracht: de pas benoemde kardinaal aartsbisschop Willebrands, de plaatsbekleder in Nederland van de Paus van Rome. Hij beant woordde simpelweg en met een welwillende, medelijdende glimlach de eerbiedig gestelde vragen van de vrome, wat gekweld ogende, mis dienaar Langebent. Ik citeer uit mijn geheugen: "Maar, Eminentie, een tweede beginsel is toch, dat elk mens recht heeft op een menswaardig bestaan"? "Beginsel"? zei de kardinaal, "dat is geen beginsel. De enige wet waar het om gaat is: Gij zult niet doden", 't Menswaardig bestaan was iets waar we met z'n allen voor moesten zorgen. Door Piet Wesseling "Maar ieder mens moet toch zijn ei gen geweten gehoorzamen"? waagde het Brandpunthoofd. "Ze- medisch verantwoord gebeuren. Wordt de abortus zonder meer ver boden bij de wet dan kan i ker", klonk het minzaam, "maar dat zeker van zijn. dat de ingreep zal geweten moet goed gevormd zijn verhuizen naar obscure, misdadige verder. De kardinaal werd hartelijk De katholieke kerk houdt vast studio, nog wel op zijn verjaardag. "Graag gedaan", zei zijne eminen tie. Hij moet toen hals over kop in supersnelle auto zijn gestapt de zal altijd vast blijven houden, aldu kardinaal Willebrands, aan de leer die ik hier even kort samenvat Als een rechtstreeks doden van een onschuldig mens is de abortus pro- ieder euvel, dat i Maastricht. Een druk leventje. Dus abortus provocatus zou verwijzen eindelijk weer eens iemand in ons als naar het middel waardoor het midden die het allemaal zeker weet. verholpen kan worden, als onvol- Toch dacht ik met wat heimwee te- doende moet worden afgewezen; Kardinaal Willebrands anderzijds". Om maar niet te spre- zwangerschap het leven of de ge- ken van die andere bisschop, mgr. zondheid van de moeder ernstig Bekkers, die ook eens voor de KRO bedreigt of zal schaden, als de eu- over het geweten sprak in verband genetische indicatie d.i. de ver met het gebruik van voorbehoeds- wachting van een geestelijk of li- middelen, maar die was dan ook tot chamelijk minder volwaardig kind, aan zijn bisschopsbenoeming pas- de ethische of juridische indicatie, wanneer de vrucht door verkrach ting is verwekt en de sociale indica tie m.a.w. sociale en economische bezwaren tegen gezinsvermeerder- Kardinaal Willebrands: Het geweten moet goed gevormd zijn en dus gehoorza de goddelijke wet. Onfeilbare leer Om elk misverstand te voorkomen: natuurlijk is de abortus provocatus hier een kwaad, een afschuwelijke in- gesteld Voor de duidelijkheid moet ik er op wijzen dat het anders het gaat vrouw die aan kakker van de baar moeder lijdt deze operatief mogen wegnemen, wanneer uitstel van de operatie tot de tijd dat het kind ook buiten de moederschoot kan leven, ernstig gevaar oplevert voor het le ven van de moeder. De dood aandoen Aan deze leer houdt de katholieke kerk dus onverkort vast. Het cen trale punt is volgens de kardinaal het goddelijk gebod: Gij zult niet doden. Daar viel niet aan te tornen. Toch zou ik er een vraagteken bij willen zetten. Ik bedien me van een vrij actueel voorbeeld. Eeuwenlang was echtscheiding voor de katho lieke kerk taboe. In 't uiterste geval kon men toestemming krijgen voor scheiding van "tafel en bed". Maar 't huwelijk tussen twee gedoopten was eeuwig, tot de dood. De laatste tientallen jaren is men o.a. door ontwikkeling van de psychologie gaan inzien dat er nog een andere dood kan optreden dan de fysieke dood. Mensen kunnen door ge dwongen samen te blijven leven el kaar "de dood aandoen". Als een huwelijk zo onhoudbaar is gewor den dan erkent men ook in enkele officiële bisdommen van de kerk dat een scheiding gewettigd kan zijn en een nieuw huwelijk moge lijk. Zou men nu niet mogen zeggen dat men een kind dat geboren wordt tegen de wens van de moe der, een kind dat derhalve niet ge wenst is, een kind dat de allereerste en meest essentiële opvang mist zoals ook de geringste kans op een menswaardig leven, de dood aan doet? Is het reëel om te betogen dat de maatschappij zo'n kind dan maar moet opvangen? Er bestaat geen Utopia. Vervolgens: is de vrouw in ver wachting niet de eerste en zeker de meest gezaghebbende bij de vraag wat er moet gebeuren? De vrouw met haar eigen geweten. Ieder mens moet zijn eigen geweten ge hoorzamen. Ook zijn of haar even tueel foutief gevormd geweten. Ze ker, het geweten moet goed ge vormd worden. Door wie? Door wie beter zou ik denken in de geest van kardinaal Willebrands dan door ka tholieke bisschoppen en priesters. Italië met veruit de meeste bis schoppen en priesters moet dan wel ook in dit opzicht 't best ge slaagde land ter wereld zijn. Welnu: nergens ter wereld is 't aantal on wettige abortieve ingrepen zo hoog als in Italië. In dat voor 98 pet. ka tholieke land is de corruptie onder de katholieke politici groter dan waar ook. Nergens zijn de arbeids voorwaarden zo slecht en nergens is 't aantal misdaden zo groot. D;t maar even terzijde, 't Heeft wel met het geweten te maken. Ten kwade geneigd Kardinale uitspraken doen het niet meer zo best. Het geweten van de mensen laat zich niet meer zo ge makkelijk dwingen in het keurslijf van geweldige uitspraken. Buiten het officiële gezag zijn de katholie ken dank zij hun geweten hun ei gen weg gegaan. Zo werd de biecht praktisch en geruisloos afgeschaft. De zondagsplicht is niet meer. Ruim 20 jaren na het beruchte anti-PvdA mandement zitten er ka tholieke priesters in de PvdA- fractie van de Tweede Kamer. Het gebruik van voorbehoedsmidde len, evenzeer nog verboden als de abortus, wordt zelfs door KVP- fractieleden toegejuicht. Kardinaal Willebrands verdedigde als de rots in de branding het verbod omtrent anti-conceptiva. De enige uitweg is volgens hem nog steeds de perio dieke onthouding. Dat alle psycho logen deze methode als menson waardig hebben verworpen laat hem kennelijk koud. Het schijnt moeilijk voor sommige mensen om hun medemensen het recht van een eigen geweten toe te kennen. Tot mijn verbazing hoorde ik iemand van gereformeerde huize het argument hanteren, dat de mens nu eenmaal ten kwade ge neigd is. Hoe zo, zou je dan willen vragen, iedereen behalve u? Er moet dan wel sprake zijn van een onbegriipeliike arroeantie. Tijdens het aangehaalde vraagge sprek werd ook nog door de heer Ad Langebent de houding van de KVP naar voren gebracht. De KVP verdedigt niet meer de onfeilbare goddelijke leer van kardinaal Wil lebrands. Zijn eminentie zei toen ongeveer dat de katholieke politic het kwade verdedigden om erger te voorkomen. Op deze kolossale uit spraak durf ik geen commentaar te geven, 't Is me te bar. De kwestie van de abortus is weer Elke straatactie al is zij nog zc "waardig" moet achterwege blij ven. Maar zij die op grond van hun geloof menen een hard standpunt in te moeten nemen en zweren bij "Gij zult niet doden" verplichten zich dan wel om ook op grond van datzelfde gebod felle acties te voe ren tegen 't feit dat - dagelijks honderdduizenden sterven van honger; - miljoenen negers in Zuid-Afrika geen menswaardig leven heb ben; - in bijna alle katholieke landen in Zuid-Amerika mensonwaardige gevangenis- en martelpraktijken plaatsvinden; - in ons land per weekend gemid deld 20 doden te betreuren zijn ten gevolge van het woeste ver keer. Als we zo ruw omspringen met le vende mensen is 't wel een tikje schijnheilig om het land op stelten te zetten voor het behoud van nog ongeboren levens. Vissen met kunstaas is een fascinerende bezig heid. De aantrekkelijkheid van deze vorm van sportvisserij schuilt - dacht ik - in een tweetal feiten. In de eerste plaats: dat je als kunstaasvisser actief bezig bent. Gezeten op een vouwstoel maak je niets klaar. Nee, er moet gelopen, uitgegooid en binnengedraaid worden. Daardoor onstaat meer dan bij het plaatsgebonden vissen de indruk dat de activiteit van de hengelaar zelf de vangst bepaalt. Ik sta bijvoorbeeld zelf altijd na een dagje "snoe ken" in de polder weer versteld van de afstanden die je op zo'n dag ongemerkt aflegt. De tweede attractie van het kun staasvissen is volgens mij, het di rect contact met de vis. De aan beet van een baars, snoek of snoekbaars kan men voelen. Die gewaarwording is vergelijkbaar met het zien springen van een voorn op een gepresenteerde vlieg. De kunstaasvisserij heeft ook zijn schaduwkanten. Een heel be langrijke is dat er op dit terrein zo onnoemelijk veel materiaal in de handel is, dat het vooral voor een beginnende visser een onmoge lijke zaak is om de juiste keuze te doen. In de tweede plaats vereist de kunstaasvisserij oefening. Men moet leren aanvoelen hoe een viswater met kunstaas het best afgevist kan worden. Welke viswijze de beste resultaten geeft. Lepeltje Vooral dat laatste is de oorzaak van vele teleurstellingen. Er zijn nogal wat hengelaars - vooral jongere - die menen dat een spinnert je of een lepeltje een klein wondertje is en dat je het maar in het water behoeft te gooien om kanjers van vissen te vangen. Als men na een paar uurtje uitgooien en binnend- raaien nog niets bijzonders ge vangen heeft, wordt de heleboel in de hoek gegooid. En een nieuw vooroordeel is geboren: kunstaasvissen is waardeloos. In deze rubriek wil ik proberen zy die belangstelling hebben voor het kunstaasvissen enige infor matie te verschaffen. Ik zeg met opzet enige, want het kunstaas- terrein is zo uitgestrekt, dat de ruimte van deze rubriek daar lang niet groot genoeg voor is. Ik zou willen beginnen bij de aanschaf van het materiaal. Eén van de be langrijkste attributen is wel de molen. De molen is namelijk het instrument, dat bij het kunstaas vissen het intensiefst gebruikt wordt. Ga maar eens na hoeveel maal u op een visdag de pickup van uw molen open klapt en hoe veel keer de slinger van de molen wordt rondgedraaid. Eis is dan ook dat de molen van een solide makelij is. Kijk daarom of de pick-up-constructie er degelijk uitziet. Goed scharnierend en onmiddellijk volledig dichtklap pend wanneer aan de slinger wordt gedraaid. Van groot belang is ook dat de plaats waarlangs de lijn loopt bij het opspoelen ge maakt is van een materiaal dat bijzonder slijtvast is. Molen Nu is dat vrijwel nooit aan de bui tenkant te zien. Op dit punt moet u dus afgaan op de adviezen van de ter zake kundige hengel sportwinkelier of de naam die een bepaalde molen in de loop der jaren heeft gemaakt. Vraag ook eens aan uw visvrienden of kennissen welke ervaringen zij met een bepaald merk molen hebben opgedaan. Het voordeel, van bekende merken is dat even tueel reserve-onderdelen voorra dig zijn bij de winkelier of dat ze besteld kunnen worden. Infor meer bij de aanschaf van een minder bekend merk altijd eyen of dat het geval is. Er zijn molens die ook bij het minste manke ment rijp zijn voor de kraakwa gen, omdat nergens vervangende onderdelen te krijgen zijn. Gewicht Iets heel anders, waar u bij de aan schaf op moet letten is, het ge wicht van de molen. Op dat punt Als kunstaas-visser ben je steeds actief bezig in de polder. Zittend op zijn er grote verschillen. Het lijkt een onbelangrijk detail maar probeer steeds een zo licht moge lijke molen te kopen. U houdt bij het kunstaasvissen hengel en mo len de hele dag in de hand, dus elk overtollig gewicht moet den worden. Tenslotte nog tip voor de linkshand igen: var meeste types molens zijn ook uit voeringen die een slinger aan de rechterkant van de molen heb ben. De winkelier heeft ze lang niet altijd in voorraad, maar als u bij een goede zaak bent, is de man achter de toonbank altijd bereid zoln exemplaar voor u te bestel len bij de importeur of produ- wstoeltje maak je niets klaar. cent. Er zijn ook molens in de handel, waarbij men de slinger zelf kan demonteren en naar verkiezing links of rechts kan plaatsen. De ervaringen die ik met deze mo lens heb opgedaan zijn niet on verdeeld gunstig. In de praktijk blijkt nogal eens, dat de schroef de slinger wordt vast gezet, losloopt. Als dat gebeurt in een weiland langs de slootkant is de kans groot dat u de schroef nooit meer terugvindt. Genoeg nu over de molen en over naar de hengel. Bij de keuze daarvan is het moeilijk adviezen te geven omdat het van de soort kunstaas (en niet te vergeten het gewicht) afhangt, welke hengel het best aan zijn doel beant woordt. Zaak is in ieder geval dat de hengel soepel is,- zodat men vissend de bewegingen van het kunstaas via de hengel kan voe len. De meeste volglasstokken die worden verkocht zijn welis waar goedkoop, maar totaal on geschikt voor de kunstaasvisse rij. Zoals voor de lijnrol van de molen geldt ook voor de geleideogen op de hengel, dat ze slijtvast moeten zijn zodat de lijn niet inslijt. Goedkoop is in dat geval duur koop. Want nieuwe lijnen zijn nogal kostbaar en u loopt boven dien de kans dat u een pracht exemplaar verspeelt, omdat juist bij de dril de lijn het begeeft. Voor de bevestiging van de delen van een kunstaashengel zijn er twee principes: de zogenaamde glaspen-sluiting en de bus-in- bus-sluiting. Welk principe de voorkeur verdient kan ik u niet zeggen, omdat er zowel goede als slechte hengels met glas-pen- sluiting in de handel zijn. Dat zelfde geldt voor de hengels met bus-in-bus-sluiting. Wat de be vestiging van de molen op de hengel betreft geef ik de voor keur aan twee taps toelopende ringen boven een vaste reelhou- der. Zoals ik ook de voorkeur geef aan een kurken handgreep boven een houten of metalen. Variaties Begeven we ons nu in het woud van het kunstaas. Het aantal va riaties is schier oneindig. Het kan variëren van een minuscuul klein spinnertje tot een uit de kluiten gewassen plug. Eerst iets over de verschillende soor ten. Het meest bekende kunstaas is on getwijfeld de spinner. Kenmerk van de spinner is dat het een - meestal ovaalvormig blad heeft dat in het water rond een stan getje draait. De lepel heeft zoals de naam al zegt iets weg van een stuk eetgerei. Dit kunstaas draait niet rond in het water maar "waggelt". Verder kennen we nog de jig: een loden balletje of blokje met daaraan een haak, die verstopt zit in een plukje wit haar. Bijnaam van dit kunstaas is "gei tesik". Een plug is een imitatie visje en verkrijgbaar in een groot aantal variaties. Zo zijn er plug gen die uit meerdere delen be staan en daardoor kunnen "scha ren". Er zijn bovendien zinkende zwevende en drijvende pluggen Sommige pluggen hebben aan de voorzijde een klein plastic plaatje dat zo instelbaar is, dat het visje bij het binnenvissen met een be paalde snelheid op een vaste diepte blijft. Afhankelijk van de vorm en de uitvoering worden aan pluggen verschillende na men gegeven. Om er een paar te noemen: wobbler, darter, splas her. Fleurhaak Tenslotte nog een paar algemene richtlijnen voor de aanschaf van kunstaas. Vraag steeds om spin ners, lepels en pluggen met een enkele haak. Kunstaas met dreg gen is uit den boze. Het veroor zaakt onnodige verwondingen bij het onthaken van de vis. Als alle hengelaars om kunstaas met en kele haak zouden vragen, zullen de producenten vanzelf stoppen, met de montage van dreggen of fleurhaken. In ons land worden nog altijd vele verzwaarde spin ners verkocht. Ze zijn ongetwij feld van groot nut in landen waar zich veel stromend water be vindt, maar voor ons land zijn ze nauwelijks bruikbaar. Obstakel Omdat kunstaas over het algemeen nogal prijzig is, is het verstandig om de haak aan het kunstaas te bevestigen met nylon van een iets geringere sterkte dan waarmee wordt gevist. Komt het kunstaas vast te zitten aan een of ander ob stakel dan kunt u bij het lostrek ken hoogstens de haak verspelen, maar heeft u de spinner, lepel of streamer terug. De enige speciaalzaak vóór al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 ELAN VISBOTEN Zeew. vis/tourboten mei riemen' en certificaat va 1495.- YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675.- BOOT - CENTRUM B V. Hoge Ri|ndi|k 93 - Zoeterwoude tel 071-126966-146824

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17