Totonze nek in de rotzooi Dutch Chain Works Voorschoten viert het gouden feest ^©midl ©ff ©tfm) (al© ©QI©inloo'7 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 De Leidse vuilstortplaats in Roomburg. Staat regelmatig in brand slijp- of freesmachine vliegen of hij wordt onmiddellijk opge slokt door een afzuiger. In het bedrijf staan vele stofzuigers, vaak voorzien van iliustere op schriften als "alleen voor goud stof'. Bij het verlaten van sommige werkvertrekken is voeten vegen verplicht. De mat wordt later uitgezogen, de goud- en zilverdeeltjes worden er zorgvuldig uit gescheiden. Zelfs het water, waarmee de werknemers hun handen was sen, wordt gefilterd. "Als we dat niet zouden doen zouden we voor tonnen aan grondstof fen kwijtraken." Het goud vliegt je hier af en toe om de De andere prijs die men betaalt is de beveiliging: "Niemand komt er hier in, alles is electro- nisch beveiligd. Zelfs als er hier in het gebouw een muis rond loopt begint het alarm te wer ken." ZIELIG De sieraden-industrie heeft weinig romantische aspecten. Het is een produktie-proces en de DCW wijkt niet af van an dere fabrieken: er worden veel bewerkingen toegepast en soms lijkt het een beetje lo pende bandwerk: "We krijgen hier natuurlijk ook mensen van de zilversmedenschool en soms vind ik dat wel een beetje zielig. Die mensen denken op een gezellig ateliertje te komen, maar dat is het hier bepaald niet." Toch is het personeel "gemoti veerd": "We praten alles met het personeel door. Over alle moeilijkheden en wensen wordt gesproken. Verder leg gen we altijd uit wat een klant wil en waarom hij het zo wil. Ik geloof dat er hier onder het per soneel een bijzonder plezierige sfeer heerst." Bij de DCW werken nu circa 300 mensen waarvan een gedeelte thuiswerker is. DCW heeft op dit moment meer dan de helft van de Nederlandse markt in handen plus een fors aandeel in de buitenlandse markt. (Hoogovens-Hoesch), de blik- 'fabrikant Thomassen en Drijver-Verblifa, de Verenigde Ontginningsfabrieken en de VAM. De installatie in Mierlo kan per jaar uit 120.000 ton vuilnis zo'n 3000 ton blik halen. Hoewel dit soort recyclingspro- jecten op het eerste oog uiterst interessant lijken, worden er hier en daar desondanks vraag tekens bij gezet. Zo staat de stichting Natuur en Milieu, die een studie aan de afvalverwij dering wijdde, nogal sceptisch tegenover grote recyclingfa brieken. Ir. J. V. Henselmans van de stich ting Natuur en Milieu zegt: "Een vereiste voor dit soort recycling-fabrieken is dat je kostbaar vuil nodig hebt. Dus vuil, waarin veel papier, meta len en andere materialen zitten, die je graag wil terugwinnen. Dit is in feite strijdig met het principe uit het wetsontwerp- afvalstoffen, namelyk dat we willen voorkomen dat er afval ontstaat". "Dergelijke grote recycling fabrieken zijn bijvoorbeeld in, Amerika economisch veel haalbaarder, omdat daar de samenstelling van het vuil veel rijker is. Met veel meer metalen en papier dan hier". "Het eerste wat je bijvoorbeeld opvalt uit de samenstelling van het huisvuil, is dat niet minder dan eenderde deel uit verpak kingsmaterialen bestaat. Daar zou je eerst wat aan kunnen doen Marktstrijd Ir. Henselmans meent voorts dat bepaalde reclame overwegingen niet vreemd zijn aan het project van de blikvan ger in Mierlo. "Binnen de verpakkingswereld bestaat namely k een grote strijd om de markt. De blikfa- brikanten proberen zoveel mo gelijk in blik te verpakken, de glasfabrikanten in flessen en de plasticfabrikanten in plastic. Verblifa gebruikt dit project naar mijn mening als reclame- uiting: kyk eens, blik is milieu vriendelijk, dat gaan we herge bruiken. Ook voor de VAM is het een reclame-object. De VAM doet het wel graag voor komen dat het voornamelijk aan recycling doet, maar het grootste deel van het VAM- huisvuil wordt gewoon gestort. Slechts een klein deel wordt gecomposteerd. En bij het composteren zetten wij zelfs nog vraagtekens, al wordt dat ons in sommige andere milieu-organisaties niet in dank afgenomen". "Het composteerbare gedeelte van het afval is namely k sterk afgenomen, door de toename van het verpakkingsmateriaal. Het huishoudelijk afval wordt steeds smeriger. Batterijen, verfresten, medicijnen, cosme tica maken het vuil nu niet be paald geschikt voor compost. Daar komt bij dat in de land bouw veel grotere hoeveelhe den organisch vuil vrijkomen die uitermate geschikt zijn voor compostering, terwijl er ook een verzadiging van de markt voor compost is te verwach ten". "Het is daarom maar zeer de vraag of het zin heeft deze ver werkingsmethode van het huisvuil verder uit te breiden", aldus ir. Henselmans van Na tuur en Milieu. Hij staat dus zowel huiverig tegenover grote recycling-fabrieken, als tegen het op grote schaal composte- Wat dan? Henselmans: "Wat je wel kan doen is het inzamelen bij de bron. Er zyn op dit gebied wel wat experimenten gedaan, die deels mislukt zijn. Maar er is nog nooit een geïntegreerd ex periment uitgevoerd, waarbij alle componenten betrokken werden. Daar komt nog bij dat er veel te weinig aan voorlich ting en opvoeding op dit gebied is gedaan. Voor je weer met zoiets begint, moet je het heel goed opzetten". De mogelijkheden, die ir. Hen selmans thans nog verant- woord vindt, zijn gecontroleerd storten, waarbij geen schade- lyke neveneffecten voor het milieu mogen ontstaan. Over igens ontbreekt in dit verband een wet bescherming bodem. Deze is weliswaar door minis ter Vorrink toegezegd, maar is er nog steeds niet. Voorts is verbranding zinvol en het op kleine schaal composteren. Het verhitten zonder zuurstof (py- rolyse) is een mogelijkheid die in Nederland nog weinig wordt toegepast. Hierbij komen olie, gas en koolstoffen vry. Intussen wil ir. Henselmans de uitslag van het experiment van de blikvanger in Mierlo, dat driejaar zal duren, nog afwach ten voor hij een definitief oor deel kan geven. Want op kleine schaal zouden ook dit soort in stallaties een bijdrage kunnen leveren tot het oplossen van het afvalprobleem. Door Hans Meijer Foto 's Jan Holvast VOORSCHOTEN - Kettingfa- briek, heet The Dutch Chain Works op z'n Hollands. Maar wie er oer-Hollandse Smeedij zeren scheepskettingen, fiets- kettingen of iets minder Hol landse sneeuwkettingen ver wacht heeft het mis, al doet de hoeveelheid gebruikte grond stoffen - 22V2 ton metaal per jaar - wel iets dergelijks ver moeden. De DCW echter maakt sieraden: halskettingen, armbanden en ringen. Het grondstofverbruik beslaat 22'/2 ton edelmetaal, 20 ton zilveren 22'/2 ton goud. Niet minder dan 150 machines ver werken het grootste deel daar van tot vaak ragfijne kettinkjes. Voor het overige maakt men verlovings- en trouwringen, armbanden, hangers, ringen, manchetknopen en oorbellen. Alles uitsluitend op bestelling. "Dat is een van de benen waar wij op staan," aldus produkt- manager/ontwerper B. A. F. van Zanten van deze dochte ronderneming van Van Kem pen en Begeer, die deze maand vijftig jaar bestaat. „Je ziet op het ogenblik dat grote delen van deze industrie op hun gat liggen. Andere takken van deze branche verkeren in grote moeilijkheden. Daarom wer ken wij anders. Wij gaan niet eerst iets maken om dan te pro beren het te verkopen. Wij tas ten daarintegen de markt af en werken alleen in opdracht van grossiers en handelaren. Zo doende zijn we nog steeds een gezond en zelfs groeiend be drijf, dat in deze tijd kan bogen op een stijgende omzet." Daar naast speelt de fabricage van sieraden een belangrijke rol bij het gezond houden van het be drijf. SCHUUR De DCW begon 50 jaar geleden in een hoekje van "de zilverfa- briek" aan de Leidsew g -in Voorschoten. Er werkten aan vankelijk vier, later tien men sen, die samen vijftien ket tingmachientjes bedienden. De toenmalige Leidse juwelier W. van Rossum du Chattel was de eerste bedrijfsleider en er werd nog geen tiental kilogram goud per jaar verwerkt. Van de ver werking van zilver was in die tijd nog helemaal geen sprake. 1928 beleefde het bedrijf zijn eerste grote "revolutie", naast kettingen ging men ook siera den, aanvankelijk alleen trou wringen, maken en er kwam een .eigen gieterij en walserij, waardoor het mogelijk werd zelf goud- en zilverdraad - basis voor het maken van kettingen - te vervaardigen, e tweede "revolutie" beleefde het bedrijf - onder de bezie lende leiding van directeur J. Klaver - de laatste vijf jaar, toen de automatisering zijn intrede deed en de omzet verdubbelde. De versnelde automatisering maakte niet alleen veel vuil, in spannend en soms gevaarlijk Door Jankees Kokke uiterst beperkte wijze toege past. De belangrijkste compo nenten van het huisvuil zijn namelijk: bijna de helft groente-, fruit- en tuinafval, een kwart papieren karton, bijna 13 procent glas, 5 procent plastics en ruim 3 procent ijzer en an dere metalen. De samenstelling van het huis vuil is in de loop der jaren aan zienlijk veranderd. Tengevolge van het toenemend gebruik van verpakkingsmiddelen neemt het gehalte aan papier, glas en kunststoffen toe. Huis- brandas is vrijwel uit het afval verdwenen, vanwege veran derde stookgewoonten. Jarenlang is afval beschouwd als werk overbodig - het bevor derde ook de snelheid van wer ken. Nu kan een order, van eer ste oriënterend gesprek tot daadwerkelijke levering, bin nen een maand afgewerkt wor den. Een unicum voor de siera den industrie: "Dat is de andere peiler waar we op staan. De klant komt binnen, aan de hand van zijn wensen sla ik aan het ontwerpen en twee weken later zijn de eerste schetsen er. Nog een week later hebben we het eerste proefmodel en dan staat niets de levering meer in de weg." STOFZUIGERS Werken met goud en zilver bete kent onvermijdelijk zuinig met de grondstof omspringen. De DCW doet dat zeer nauwgezet. Er kan geen splinter van een waardeloos materiaal. Onder invloed van het rapport van de Club van Rome zijn er in tal van landen experimenten op gang gekomen om bepaalde materia len uit het afval terug te winnen om deze opnieuw te kunnen gebruiken. Blikvanger Onlangs nog werd in het Bra bantse Mierlo een installatie in gebruik gesteld, die blik uit huisvuil sorteert. Het is een enorme, verrijdbare machine, die een mihoen gulden heeft gekost. Parallel met dit project loopt een experiment in Haar lem, waar proeven worden ge nomen met het terugwinnen van papier en plastic uit het vuil. De blikvanger in Mierlo is een gezamenlijk project van het staalconcern Estel Er is in deze wereld aan heel wat dingen gebrek. Maar in de aller laatste plaats toch aan afval. Want er wordt in de huidige consumptiemaatschappij wat afgedankt. En tot nu toe elk jaar steeds meer. Als we niet oppas sen zitten we straks tot onze nek in de rotzooi. Elke Neder lander, van zuigeling tot grijs aard, zet per jaar een kleine 300 kilo aan afval langs de stoe prand. Dat zijn vijftig tot de rand gevulde vuilnisemmers per jaar. Bij elkaar een berg van vier miljoen ton huisvuil. Maar daarmee hebben we de boel nog niet aan kant. Tellen we grofvuil, veeg- en marktvuil, normaal bedrijfsvuil, bouw- en sloopvuil, rioolslib, agrarisch afval, ziekenhuisafval en auto wrakken erbij op, dan zitten we jaarlijks tegen een gigantische berg van tien miljoen ton afval aan te kijken. Wat moeten we met die onvoorstelbare hoe veelheid vuil? Over de oplossing van dit pro bleem is men het in ons land nog lang niet eens. Er heersen in het wereldje van de afval- verwijderaars nogal chaotische toestanden. Allerlei tegenge stelde belangen komen met el kaar in botsing. Men verschilt nogal eens van mening. Er heersen heel wat misverstan den, zelfs tussen de milieu groepen onderling. Inderdaad ja, er staat een wet op stapel, die uitkomst moet bie den. Dat is het wetsontwerp- afvalstoffen dat in maart vorig jaar door minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhy giëne werd ingediend. Daar naast blijft overigens de wet Chemische Afvalstoffen zelf standig bestaan. Aanzet Het wetsontwerp-afvalstoffen bevat een aanzet om tot maat regelen te komen, die de afval stroom beperken en het herge bruik voor andere doeleinden en het kringloopgebruik van afgedankte goederen bevorde- Milieubeschermers en ook de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne hebben de pl.annen van de minister over igens al direct te weinig con creet genoemd. Zij vinden vooral de rol, die de centrale overheid moet gaan spelen erg mistig. Ir. W. C. Reij, directeur-generaal voorde milieuhygiëne vatte het afvalstoffenbeleid, dat ten grondslag ligt aan zowel de wet Chemische Afvalstoffen, als aan het wetsontwerp- afvalstoffen onlangs als volgt Het voorkomen van het ont staan van afvalstoffen is even belangrijk als het opruimen daarvan. Iedereen is in principe zelf ver antwoordelijk voor de verwij dering van zijn afval. Liever geen, althans zo min m.Q-. gelyk afvalstoffen, omdat ie dere vorm van verwerken van afvalstoffen weer een ander nadeel kan hebben. Wat doen we namelijk met ons afval? Momenteel wordt het huishou delijke afval als volgt verwerkt Bijna de helft wordt ongecon troleerd gestort op een zoge naamde vuilnisbelt. Er zijn in ons land nog ongeveer duizend van dergelijke stortplaatsen, die nogal wat milieuhygiëni sche en esthetische bezwaren hebben. Brand, stank, ratten, insecten, blootliggend en ver waaiend vuil zijn nu niet be paald plezierige bijverschijnse len. Ongeveer dertig procent van het afval wordt verbrand. Er zijn in ons land nu elf verbran dingsinstallaties in gebruik, die jaarlyks anderhalf mihoen ton afval verwerken. Het is een van de duurste methodes, maar ook een van de minst omstreden, zolang de uitwerp van schade lijke gassen maar binnen de perken blyft. Verreweg de grootste verbrandingsinstalla tie, de Afvalverwerking Rijn mond, zit echter al jaren te springen om afval. Het bedrijf draait op ongeveer eenderde van zyn capaciteit en lijdt daardoor miljoenen verlies per jaar. Ongeveer zes procent slechts van het huisvuil wordt gecon troleerd gestort. Dat wil zeggen dat het afval na het storten me teen wordt aangedrukt en af gedekt. Later kunnen deze stortplaatsen, bijvoorbeeld be groeid met bomen, een posi tieve functie in het landschap hebben. Er zijn pas een tiental van dit soort stortplaatsen in ons land. Eèn procent van het huishou delijk afval wordt gecompos teerd bij gemeentelijke bedrij- En zeventien procent van het huisvuil wordt ten slotte door de VAM (Vuil Afvoer Maat schappij) afgevoerd. De VAM is een volledig over heidsbedrijf, maar dat wil he lemaal niet zeggen, dat het be drijf zich niet commercieel op stelt. Hetgeen te merken is aan de wyze, waarop de VAM zich naar buiten presenteert. De VAM doet zich namelijk voor als een composteerbedrijf, hoewel slechts een klein deel van de aanvoer tot compost wordt verwerkt. De VAM heeft in feite het karak ter van een stortbedrijf, omdat circa 85 procent van de aanvoer wordt gestort. Dat gebeurt in het Drenstes Wijster en op de kleinere stortplaats van de VAM in het Noordbrabantse Mierlo. Op het ogenblik voert de VAM het vuil van 113 ge meenten in ons land af. Hergebruik Hergebruik en kringloopgebruik (recycling) van huishoudelijke afvalstoffen wordt nog maar op De - seriematige - fabricage van ketting is de voornaamste peiler waar de DCW op steunt. Controle (Foto linksspeelt daar bij een belangrijke rol. k Sieraden, zoals deze slaven- banden (Foto rechts) worden bij de DCW in grote hoeveelheden te gelijk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15