Professionele aanpak jeugd Zijl/LGB van Wegrestaurant vaak slecht Leidse PvdA is boos op kabinet Pioneer wint Tsjechen van Onderzoek van autoblad wijst uit: PAGINA 10 VARIA ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - Vorig jaar kampioen van Nederland onlangs opnieuw. Op merkelijke successen van het waterpolo-aspirantenteam van De Zijl/LGB. Medeverantwoordelijk voor deze prestaties zijn trainer Rob Schouten en coach Chiel Hoogboom Twee fanatici in de po sitieve zin van het woord. Mensen, die barsten van de energie en de wil om iets te berieken en dan boven dien dat enthousiasme mog op de jonge polo-ers weten over te bren gen. 1\vee kenners, die urenlang kunnen uitwijden over alles wat te maken heeft met de combinatie wa ter en bal. Daarbij dan een aantal jonge en talentvolle waterpolo- spelers, die kosten noch moeite sparen om iets te bereiken Die met bijbaantjes en hun zakgeld het trainingskamp in Zwitserland fi nancierden om in Eindhoven, waar het eindtoemooi met de kringkam pioenen gespeeld werd, optimaal voorbereid aan de start te komen. In dat kader van de voorbereiding pasten ook niet de wedstrijden om de Nederlandse waterpolo-beker. Fulltime-trainer Schouten: "Voor degenen die in de aspirentenselec- tie willen zitten zijn drie trainingen in de week verplicht: twee waterpo- lotrainingen en een zwemtraining. Daarnaast kunnen zij nog zoveel trainen als zij maar willen. Als Lotto en Toto DEN HAAG - De uitkomsten van lotto en toto 36 van het afgelopen weekeinde zijn: LOTTO Aantal deelnemers: 793.042; Inleg: fl. 3.150.126,-; Prijzen bed rag: fl. 1.619.549.52. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van de lotto van week 37: het overige deel (4/5) wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen van de lotto van week 37 •Tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto fl 139.510,- ontvangen Derde prijs: 89 winnaars, die elk bruto fl 3.975,- ontvangen irs.dieelk Uitslagen Heren Finale profstayers 1. Wilfried Peffgen (Wdl) 72.66 m, 2. Cees Stam (Ned) op 120 m., 3. Wal ter Avogradi (Ita) op twee ronden, 5. Martin Venix (Ned) op drie ronden, 8. René Pijnen (Ned) op zeven ron den. Achtervolging profs 1. Francesco Moser (Ita), 2, Rov Schuiten (Ned), 3. Knut Knudsen (Den). Klassementswedstrijd voor ama teurs over 50 km 1 Baumgartner (Zwi) 1.6.50, 2. Ger Slot (Ned), 3. Petrakov (Sov). DameSSprin. 1. Sheila Young (VS). 2. Sue No- varra (VS). 3. Iva Sajoeckova (Sov), 7. Marijke Lagerlóff (N^d). eenmaal bij die jongens de basisge gevens erin zitten, dan kun je de eigen inbreng op de voorgrond plaatsen. En als dat lukt dan ga je naar systemen werken. Ik dacht wel dat je met zo'n opbouwfase "De veel gehad", zegt Schout* conditie werd opgevoerd teamgeest werd er optimaal door. In de oefenwedstrijden hebben we niet op resultaat gespeeld, maar geprobeerd foutloos te spelen. Ontwikkeling vertraagd van kabeltelevisie lange tijd aan de top kan staan", al- Daarnaast hebben dus de trainer. spelborden gebruik gemaakte Coach Hoogeboom gaat verder jongens zelf oplossingen de professioneel aandoende aanpak: "Omdat we vorig jaar landskampioen waren, hoefden we dit jaar geen kringkampioen te worden, daar de landskampioen paalde situaties en taktieken laten zoeken. En toen dat toernooi or het Nederlands kampioenschap lost Hoogenboom Schouten af i het gesprek. "We zijn een dag Het kampioensteam van De Zijl/LGB: Staand van links naar rechts: Stan van Belkum, Peter Steens. Jan Willem Hogervorst, Guus vaak van SpierenburgHans Gluvers, trainer Rob Schouten, Hennie Weter en n de Henk Harteveld. Zittend van links naar rechts: Marco Horsman, be" A ar tin Vreeburg, John van de Bosch, Jaco van Winkel en coach Chiel Hoogeboom. Uitgedund zijn titel mag verdedigen. We zijn der naar Eindhoven gegaan om het toch maar geworden. Om goed mogelijk beslagen "ten ijs" te komen hebben we de beker competitie laten schieten". Trainingskamp In de zomervakantie ging het jonge zevental voor een trainingskamp naar Zwitserland, waar nog aan wat kleine foutjes geschaafd werd. Schouten en vriend Nico van de Voet, ex-waterpolo-speler van ZIAN, zorgden voor de organisatie, 's morgens werd er twee uur ge traind en 's avonds werden er oe fenwedstrijden gespeeld. Van Schaik zorgde voor voor alle huis- •inig mogelijk hinder zen te ondervinden". Twee weken geleden lieten de Lei- denaars er geen twijfel over bestaan wie de sterkste van Nederland was", aldus Schouten, "om lijn in het spel te brengen. Dat lukte. Geen enkele maal zijn we de mist inge gaan. Het team vormde een totali teit. Er zaten misschien uitschieters in de ploeg, maar al met al was het een homogene eenheid. Als er een man bij ons het water uitgestuurd werd, en dat gebeurde maar heel weinig (ook de fair-play cup werd naar Leiden meegenomen), dan hoefde ik niets van de kant te roe- Het kampioenszevental wordt het komend seizoen overigens behoor lijk uitgedund. Vier spelers moeten vanwege hun leeftijd het team ver laten om in de jeugd te gaan spelen, pirantenploeg Op zich niet zoveel bijzonders, ware "Onze taak het niet dat de zwembond voor de jeugd een vreemd competitiesys teem in elkaar heeft gezet. "De bond heeft voor de jeugd geen competitie op jaarbasis gemaakt. Er i: i competitie v ieder geval de heugd bij elkaar te houden op de training en ze in die training een stuk plezier te laten be leven. De wedstrijd is slechts een onderdeel van het gehele waterpo lo. Via een logische opbouw moet dan getracht worden in fases naar de selectietraining van de senioren toe te werken, terwijl tegelijkertijd de motivatie om hogerop te komen gestimuleerd moet worden". Hoogeboom roert nog een ander fa- "De jongens zitten wedstrijden gespeeld moeten den en dat is veel te weinig. Het probleem is dan", gaat Schouten verder, "datje de talenten in de se nioren moet onderbrengen, om hen zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen te spelen. Maar juist die overgang is te groot voor die jon gens. Ik probeer dan maar om in o'nvijf leeftijd, 16 en 17 jaar, sociaal wat moeilijker. Ze zitten op school, meestal in het eindexamenjaar. Beginnen schuchter met uitgaan en de eerste vriendinnetjes komen om de hoek kijken. Het zijn allemaal zaken, die de animo om waterpolo te spelen nadelig kunnen beïnvloe den". W ALTER OOMEN LEIDEN - De gemeenteraadsfrac tie van de PvdA heeft zich tot de tweede-kamerfractie van dezelfde partij gewend om haar veront waardiging uit te spreken over de houding, die het kabinet-Den Uvl tot nu toe heeft ingenomen tegen over de ontwikkeling van kabel televisie in Leiden. Twee ministeries hebben de tot standkoming van een mast in de Merenwijk voor de ontvangst van kabeltelevisie (zes zenders) min ol meer vertraagd: het ministerie van Ruimtelijke Ordening en het minis terie van Defensie. Minister Gruy- ters (Ruirrjtelijke Ordening) heeft de realisering van de mast opge houden, door de bouwvergunning die B en W van Leiden hadden af gegeven, te schorsen. De minister deed dit na een verzoek van het Rotterdamse bedrijf Multivisie dat in Oegstgeest, op een defensieter rein, een concurrerende mast wil bouwen. Omstreden is de vraag of de bouw van de mast in de Meren wijk overeenkomt met het be stemmingsplan. Het onderzoek daarnaar duurt minimaal zes maanden. Intussen lijkt het waar schijnlijk dat de Stichting Mast (samenwerkingsorgaan van de ge meenten Leiden en Leiderdorp) naar een andere plek zal uitwijken voor de bouw van de mast, zo liet wethouder Van Aken gisteravond weten. Dat is goedkoper dan te wachten tot het ministerie van Ruimtelijke Ordening tot een be slissing is gekomen. De Leidse PvdA-fractie heeft de Vierde prijs: 4.575 fl 93.- ontvangen Vijfde prijs: 6.861 fl 62,- ontvangen J ackpot voor de lotto 129.389,64. TOTO Aantal deelnemers: 210.723: Inleg fl 643.360,-; Prijzenbedrag: fl 305.596,- Eerste prijs: 23 winnaars, die elk bruto fl 5.314,- ontvangen Tweede prijs: 801 winnaars, die elk 95,- ontvangen Derde prijs: 9501 winnaars, die elk 11,-ontvangen. Wereldrecord Rompelberg MONTERONI Dl LECCE - Fred Rompelberg heeft gistermorgen op 333.33 meter lange wielerbaan van Monteroni het eerste werelduurre cord achter motoren voor de nieuwe recordlijst laten registre ren. Achter gangmaker Norbert Koch tolde de Limburger zestig minuten over het ovaal en legde in deze periode een afstand van 75 ki lometer en 544 meter af. De dertigjarige Rompelberg bena derde niet de afstand van 83 kilo meter die Cees Stam ooit eens ach ter Stakenburg heeft gerealiseerd, maar beide records zijn niet te ver gelijken. zDoor de nieuwe regle menten reed Koch op een lichtere motor Door cc Honda) en moest ook de rolafstand worden verlegd tot zestig centimeter. De Maastrichtse stayer, die tot aan vijftig kilometer feilloos rondtoer de, maar daarna een inzinking kreeg, was bijzonder tevreden over zijn prestatie. "Het wasjammer. dat in de laatste vier minuten de wind kwam opzetten. Ik kon toen bijna niet meer. Want het is toch een op gave. Maar ik ben opgelucht dat het is gelukt. Omdat de baanlengte wordt aangehouden en niet de lan gere stayerlijn kom ik wat minder uit dan het officieuze record van Stam. Telje afstand er bij, dan is het toch nog zo'n 81 a 82 kilometer". VOORSCHOTEN - Het Delftse Pioneer Punch heeft gisteravond in Voorschoten de kampioen van Tsjechoslowakije, Spartak Zbrojo- vka Brno. na een boeiende strijd met minimaal verschil weten te verslaan: 77-76. De ontmoeting tussen de twee basketbaltopteams vormde het hoogtepunt van de fes tiviteiten rond het 10-jarig bestaan van de Voorschotense basketbal- vereniging Blitz. Spartak, dat aantrad met maar liefst zeven internationals in haar gelederen (onder wie het trio Bra- banec, Beranek en Petr die ook bij de Olympische Spelen meespeel den), stelde lichtelijk teleur. Het in groten getale opgekomen publiek had van de Tsjechische formatie meer vuurwerk verwacht dan gis teren in „de Vliethorst" werd ge toond tegen het ijverige en somtijds soepel draaiende Pioneer. De Delf tenaren gebruikten de wedstrijd tegen Spartak om de net gearri veerde Amerikaan Bill Taylor te testen. Taylor is net als Bell bij Mercasol „tweede" keus. Hii maakte bij zijn eerste optreden een gunstige indruk en had met 14 pun ten een belangrijk aandeel in de toch wel verrassende Delftse over winning. Spartak, per bus uit Brno naar Ne derland gereisd, startte onzeker en daarvan maakte Pioneer gebruik door in de eerste fase van de harde strijd de leiding te nemen. Eenmaal meer vertrouwd geraakt met de Voorschotense accommodatie wis ten de rechtlijnig en sober spelende Tsjechen het initiatief over te ne men en met snelle breaks kwam er een voorsprong op het bord: 12-13. Pioneer Punch bleef goed bij, waardoor het duel het aanzien bij zonder waard was. Dankzij een uit blinkende Jimmy Woudstra en de Amerikanen Campbell en Taylor beheerste Punch de rebound, ter wijl Spartak het van zijn routine en snelle uitvallen moest hebben. Bij rust hielden beide teams elkaar volmaakt in evenwicht 43-43. Na de hervatting, ingezet na een fraaie show van de Leidschen- damse muziekvereniging Cecilia, werd de wedstrijd rommeliger. Het wankele fluiten van arbiter Pattisi- lano was daar zeker niet vreemd aan, maar ook de talloze missers van beide ploegen waren oorzaak van het dalende niveau. Spartak herstelde zich als eerste: 46-51, maar dankzij opnieuw de onver woestbare Woudstra kwam Punch weer in het goede spoor. De slotfase werd daardoor nog ongemeen spannend (55-55, 65-66, 73-70). De ijskoude Bobrovsky hield Spartak tot twintig seconden voor het eind signaal in het zicht van een zege of in ieder geval een verlenging. Pio neer liet het door het beheerst uit spelen van de slotseconden echter niet meer zover komen en stelde de 77-76 winst veilig. Topscorers Punch: Woudstra 22, Taylor 14; bij Spartak: Brabanec 22, Petr en Bo brovsky ieder 15. Vandaag wordt het feest van Blitz besloten meteen intern-toernooi. HANS JACOBS Van Egmond: groot man LEIDEN - Piet van Egmond, groot man, verzorgde het flink bezochte, laatste serie-orgelconcert van K en O in de Marekerk. Dit eindigde met een toespraak en gelegenheid pla ten van Van Egmond te kopen. Op die platen zal wel alles staan wat werd uitgevoerd: Bach's geliefde koraalbewerking uit de Cantate 147; Handel's verguisde, maar eer der geniale dan banale, Koekoek en Nachtegaaltaferecl; Mendel sohn's zeer bekwame Vater Unser- sonate; de galant versierde aria van Loeillet, eigenlijk vpor klavecimbel maar door Peeters van een pedaal partij voorzien; twee Guilmantjes en een echt Pachelbelkoraal. Dit al les geruggesteund door de bewon derenswaardig verklankte ziels- zuivere Kerksonate van Andries- sen. Slot: de traditionele Improvi satie, kunstig constante uitwaaie ring, onderbroken door een kort fugato en zachte klankjes van twee duimpjes hoge pijpjes. Fijntjes op gebouwd, dat zeker. Kees Verhoef DEN HAAG (ANP) - Het is treurig gesteld met de wegrestaurants in ons land. De kritiek geldt in vele gevallen de bereikbaarheid, aan de bedie ning wordt te weinig aandacht besteed en de au tomobilist moet vaak te lang wachten, de ope ningstijden van de keuken laten te wensen over en de aanduiding vanaf de rijksweg is vaak slecht aangegeven. Dat blijkt uit een onderzoek van het autoblad 'Autovisie', dat in de afge lopen zomer 35 wegrestaurants heeft onderzocht, verspreid over het hele land. Zeer triest gesteld is het met de aanduiding op de offi ciële borden van Rijkswaterstaat, neergezet door de ANWB. In vrij wel alle gevallen worden kleine, onopvallende bordjes geplaatst vanaf drie km voor het wegrestau rant. Ook de bereikbaarheid is vaak niet best. Vooral bij veel langer bestaande ge legenheden moeten eerst drukke kruispunten worden overgestoken. In een bedroevend klein aantal za ken is de keuken voor warme ge rechten open van 08.00-24.00 uur. In enkele restaurants wordt de keuken zelfs 's middags enkele Tweede Amerikaan bij Mercasol LEIDEN - Gregory Bell van de universiteit van Santa Barbara in het Amerikaanse Californië is de WASHINGTON - R. J. Reynolds nieuwe, tweede Amerikaan, van de Industries ine. heeft gisteren mee- Leidse basketbalformatie Merca- gedeeld dat zij voor 25 miljoen dol- sol. De 23-jarige donkere center- lar aan twijfelachtige betalingen forward heeft gisteren zijn komst heeft verricht, waaronder illegale uren gesloten. Veel restaurants be schikken maar over één telefoon, terwijl de bijbehorende gidsen vaak ontbreken. Maar dat euvel wordt dan ook veelal door de auto mobilist zelf veroorzaakt, aldus 'Autovisie', dat vindt dat veel aan de kwaliteit van de wegrestaurants kan worden verbeterd. Positief is men ten aanzien van de toiletten - redelijk tot zeer schoon - de parkeergelegenheid is vrijwel steeds voldoende, bij 23 van de 35 wegrestaurants kan ook worden getankt en de 'plate-service' is veelal goed en betaalbaar. Volgens het blad kan de bediening worden verbeterd door het instellen van zelfbediening. „Reynolds" gaf voor 25 miljoen aan smeergeld door Adler het toen be- middenkader LEZERS SCHRIJVEN ADLER Als ex-werknemer, behorende tot het middenkader en als ex-lid van de ondernemingsraad van de Adler-fabrieken kan ik het nega tieve artikel over dit bedrijf volle dig ondersteunen. Het doet mij goed. dat eindelijk ie mand de moed heeft genomen de interne toestanden bij Adler naar buiten te dragen. Sinds de Duitsland is er staande kader 1 weinig overgebleven. Men nam ontslag, werd ontslagen of in functie gedegradeerd doordat van enigerlei vorm van samenwer ken met de Duitsers geen sprake kon zijn. De Duitsers bleven in alles "Uebermensch". Ook de toenmalige ondernemings raad stelde totaal niets voor door dat alles vanuit Duitsland gedic teerd werd en een eigen Hollandse mening niet werd geaccepteerd. In het artikel worden de werkne mers als marionetten afgeschil derd: nou, dat zijn ze nu nog. Het is :-en compleet marionettentheater; A de touwtjes hangen in Duitsland, I alleen hangen de verkeerden er aan. Dat het artikel nu nog zal bij dragen de personeelstekorten op te heffen, moet ernstig in twijfel wor den getrokken. Wel wens ik, als niet georganiseer de, de vakbonden alle sterkte toe om de Adler als voorbeeld te stellen bij hun pogingen de normale Ne derlandse arbeidsverhoudingen te herstellen. Desnoods met harde ac- r Nederland, aanstaande r dag, bevestigd bijdragen telefoonge- De meeste betalingen werden DEN HAAG - Vermoedelijk door brandstichting zijn vanochtend de archieven van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel aan het Nas- sauplein verloren gegaan. Hier een beeld van de ravage. J. M. Th. Niesthoven Brahmslaan 151 Leiden sprek met Mercasol-manager Henk richt door haar dochtermaatschap- Reekers. Greg Bell neemt voorlo- PU Sea Land, die ongeveer 19 mil- pig de plaats in van zijn landgenoot J°en dollar besteedde aan "moge- Miller, die nog i plaats bij de profs en daarom zijn mogelijke komst naar Mercasol in de ijskast heeft gezet. Bell was aan voerder van het team van Santa Barbara City-college en de Mo hawk High School in zijn woon plaats Columbus in Ohio. Met de komst van Bell is de selectie van Mercasol nu compleet. LEIDEN - Wethouder Waal krijgt maandagmiddag een pakket van ongeveer driehonderd handteke ningen aangeboden, die de eis on derschrijven dat de oversteek op het kruispunt Sumatrastraat - Wil- lem de Zwijgerlaan - IJsselmeer- landse regeringen meligere of |jan veiliger moet „.orden. Dit is 0,0 1 nrrori jlc^ resultaat van een actie die door lijke onwettige commissies" de wereld verspreid. Reynolds erkende 5.4 miljoen dol lar te hebben betaald "aan functio- of employe's van buiten tussenrangen". Deze betalingen waren bedoeld om de tabaksv» kopen van de maatschappij te bevorderen Ouders willen veilig kruispunt ouders van leerlingen scholen in de buurt is opgezet- de Karei Doormanschool. de Kon. Wilhelminaschool scholen de Wigwar plank. de klcuter- n de Spring- De actievoerders vinden dat het kruispunt gevaarlijker is geworden sinds er een nieuwe verkeerslich- teninstallatie in werking is. Zolang er geen verbetering is opgetreden, eisen zij politiebeveiliging van het kruispunt, dat dagelijks door de scholieren enkele malen wordt overgestoken. Gisterochtend had de actie in zoverre succes dat er po litiebeveiliging aanwezig was, zij het een half uur te laat. iweede-kamerfractie verder aange sproken over de opstelling van staatssecretaris en partijgenoot Stemerdink. Deze heeft een brief ondertekend, waarin het ministerie van Defensie bezwaar maakt tegen de bouw van een mast in de Me renwijk. Volgens deze brief zou de mast precies de hartlijn van het ge projecteerde straalpad tussen Oegstgeest en Schoonhoven tref fen en daarmee de aansluiting voor luchtverdedigingsnetten en de verbinding met een militaire com municatiesatelliet in de weg staan. Toen wethouder Van Aken deze bewering door de PTT liet onder zoeken, bleek van bovengenoemde theorie niets waar te zijn. De be wuste brief is daarna volgens PvdA-fractieleider Meijer (die dit gisteravond op een plaatselijke le denvergadering van zijn partij zei) „ingeslikt; het ministerie heeft zelfs gedaan alsof de brief nooit ge schreven is". De PvdA-fractie in de Leidse raad is over een en ander „verbijsterd", aldus Meijer, en heeft daarom om opheldering ge vraagd bfj de kamerfractie. Marktberichten Veiling Aalsmeer 10-9: Aryers. William sim 25-55, Rose sim 30-51, White sim 1- 5-52, G J sim 25-51, Dusty 25-38, Char meur 35-58, Arthur sim 20-51, Shocking sim 20-33, Keefers sim 20-45, Gemengd 25-42, Orchid Beauty 35-65, Yellow sim 25-45, Tangerine 25-44, Vertakte anjers 20-44. Rozen gr bl Baccara 38-90, Bridal pink 16-39, Carina 24-38. Jofitah 24-43, Meige- rium 16-25, Dr Verhage 25-61, Furore 15-24, Nordia 16-23. Peer Gynt 70-95, P Sensation 15-42, Roselandia 14-24, Soma 18-48, Meinastur 12-19, Super Star 27-38 Ilona 35-60, White Master P 31-80, Geh. Duisberg 14-21, Jelico 41-55, Promonent 18-29, La minuette 21-61, Shocking Blue 16-33. Roklea 15-25, Tubantia 35-57, Car- lita 25-33. Lara 49-73. Lucretia 25-36. Lifi- rane23-33, Zwemania 18-26. Pncilla 8-14. Visa 34-60. White Weekend 29-52 Rozen kl. bl. Carol 6-20, Coronette 14-38. Evergold 13-23, Fiona 9-14, Jack Frost 14-34, Marimba 10-20, Miss ellen 14-30 Motrea 18-56, Annabelle 15-27, Jr Miss 20-34, Belinda 14-34, Ester Ofarim 15-31, R Garnette 10-21, Roswytha 6-8, Spa nish sun 8-12. Rubinette 18-28. Mercedes 27-50, Golden Times 26-52, Teach Inn 24-28. Diverse bloemen. Alstroemena 50-70, Anthurium 105-280, Chrysanten gr. en m. gr. 30-150, jaarrond 110-310, tros 11- 0-215, Cyclamenbloemen 100-150, Eup horbia fulgens 80-145, Freesia enkel 250-600, Gerbera 24-120, Gladiolen 13- 0-850, colvillei 130-510, Gloriosa 15-100, Iris pr Blaauw 200-520, Overige 250-480 Lelies kelk 60-120, Lelies per tak 60-255 Nerine 60-75, Strelitzia 280-315, Snij- groen 80-155, Ornithogalum 120-380 Liatris 150-440. Veiling Flora Rijnsburg 9-9 Alstroeme- ria st. 70. Anjers am st 42, Anthurium st. 1,37, Asters bos 1.28.Chrvs gepl N.C st 48. Chrys. tros n.c. bos 1,60, Chrys. gepl blad bos 91. Freesia bos 1.52. Gerbera st 53. Gladiolen st. 23. Glad. colvill. st 81 Glad. nanus st. 21, Helianten st. 15. Iris bos 4,01, Lathyrus bos 34, Lelie kelk st. 35, Lelie tak kas st 46, Liatris st. 27, Mar griet bos 1,24. Ornithogalum st 17, Ro zen grootbl, st 25, Rozen kleinbl. st. 10 Scabiosa st. 27, Snijgroen bos 82, Statice bos 1,77, 2e soort per bos 78. 2e soort per st. 22, Anjers tros st 33. Rozen Baccara st. 28, Rozen Soma st. 19, Rozen Ilona st. 38, Lelie tak kou gr. st. 26, Stro/droogbl. bew st. 1,41, Div. snijbloemen bos 1,59 Div. snijbloemen st. 27, Orchid. Arach. imp st. 88, Orchid, dendr imp st. 9, Pro- tea imp st 1,58, Div bladsrt imp bos 2,08 Div. snijbl. imp bos 3,11. Div snijbl. imp st. 4,37, Begonia st. 1.98. St. Paulea st 87 Div potplanten st. 1.27 Katheater fascinerend LEIDEN - We leven in een uiterst merkwaardige wereld. Gistera vond kon men naar een IKON- programma kijken over mensen die juist niét naar televisie keken Een zinloze bezigheid in feite. Beter had men eraan gedaan een bezoek te brengen aan het LAK-theater waar het Katheater uit Amsterdam gisteravond een trv-out gaf van .Rose' van Jean Genet. Ronduit be schamend en bedroevend was het, dat het Katheater, bestaande uit Gian Paolo Pippa, Kootje Wol- schrijn en Cor Poelman, moest spe len voor ongeveer twintig belang stellenden. Zelden heb ik zo gefa scineerd naar toneel gekeken als gisteravond. Toegegeven: „De Meiden", „Het Balkon" en „De Ne gers" zijn stuk voor stuk betere to neelstukken van deze, door zijn crimineel verleden zo aangevoch ten toneelschrijver. Maar „Rose", dat zeer nadrukkelijk een bewering lijkt van Genet's „Onder Toezicht" )dat immers ook handelt over ge vangenen, die zich te buiten gaan aan wensdromen over gruwelen die plotseling werkelijkheid wor den) groeit in de bewerking van het Katheater naar een dramatisch hoogtepunt. Het Katheater werkt met onthutsend directe symbolie ken, die shockerend kunnen over komen. Bestraffingen door bewa kers worden griezelig fascistisch gestalte gegeven. Ook de dromen zijn in hun ongrijpbaarheid kleine kunststukjes. Het Katheater dient zich derhalve niets aan te trekken van de geringe belangstelling giste ravond in het LAK-theater. Men heeft een bewonderenswaardig ar tistiek produkt gebracht, dat on ontkoombaar bewondering af dwingt. Bovendien kan het LAK- theater wel wat goodwill van het Leidse theaterpubliek gebruiken. Vooral in deze moeilijke periode. BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10