De wereld roemt Mao Vraagtekens rond Mao's opvolging op Invloed Mao machtsstrijd communisme en kapitalisme GEWELD Z.-AFRIKA MET DE DAG FELLER Voedsel genoeg voor Europa ondanks Ford moet forse schade betalen VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 Tsjang Tsjoeng-tsj PEKING (Reuter) - Door de dood van Mao Tse-tong is de toekomst van China, en van de betrekkingen tussen China en de rest van de we reld, onzeker geworden. Geen van de huidige leiders in Peking heeft het politieke en persoonlijke for maat om de leemte te vullen die Mao achterlaat. Een officiële opvolger is er niet. Waarnemers menen dat er grote eindigde kans is op een langdurige strijd om compromis de opvolging, die diepe verdeeld heid zou kunnen zaaien. Volgens sommigen zou de dood van Mao een even belangrijk keerpunt in de geschiedenis van de 20ste eeuw kunnen blijken als, 27 jaar geleden, de oprichting van de Chinese Volksrepubliek. Ze vragen zich af of China zonder Mao zijn uniek re volutionair élan zal verliezen, en zal afglijden naar een wat inschikke lijker, "revisionistische" vorm van communisme. Mogelijk kunnen nieuwe leiders veranderingen nastreven in Pe- kings betrekkingen met Moskou en Washington, die het internationale machtsevenwicht ingrijpend ver storen. Weinig waarnemers betwij felen overigens dat in de nabije toekomst de ideologische nalaten schap van Mao het "politieke evan gelie" van China zal blijven. Maar het gevaar van een lange, ver bitterde machtsstrijd lijkt alleszins reëel, ook gezien de gebeurtenissen na het overlijden van premier Tsjoe En-lai in januari van dit jaar. Van het voorgespiegelde beeld van een hechte collectieve leiding bleef niet veel over, na de felle politieke cam pagnes, de muurkranten-oorlog en gewelddadige uitbarstingen die zelfs enkele mensenlevens kostten. Daaruit bleek wel hoever sommi gen in de hiërarchie wilden gaan om hun ideeën door te drukken. De strijd tussen "linkse radicalen" "pragmatische gematigden" een ongemakkelijk Vice-premier Teng Hsiao-ping, die als gematigd werd beschouwd, moest het veld ruimen. Hwa Koe-feng werd benoemd tot premier en eerste vicevoorzitter van de partij. Hij wordt gezien als een centrumfiguur, die zeker geen extremistisch standpunt inneemt. Door de verrassende ontwikkelin gen na Tsjoe's dood zijn de China- experts erg terughoudend gewor den in hun voorspellingen en het noemen van namen van mogelijke opvolgers. Het kan best geruime tijd duren voordat een nieuwe par tijleider naar boven komt. Hwa, die in de partijhierarchie di rect volgt op Mao, maakt op het eer ste gezicht een goede kans. Maar de forsgebouwde premier is zo snel naar de top gestegen dat hij bij het volk nog geen vertrouwde figuur kan zijn. Afgezien van een land- bouwconferentie vorig jaar is hij nog nooit opgetreden als leider van een nationale bijeenkomst. Er is nog geen partijcongres geweest waarop hij de rol van gezagheb bende leider kon spelen Een tweede kanshebber is Wang formele verklaring hij Mao prees als "een gigantische persoonlijkheid in de moderne Chinese geschiedenis". Waarne mers bij het Witte Huis noemden het ongebruikelijk dat een presi dent persoonlijk erkianng aflegt bij het overlijden van een buitenlands leider Zij za gen er een gebaar in van het grote belang dat Amerika hecht aan goede betrekkingen met China, maar kenschetsen het evenzeer als een van de vele pogingen in de hui dige verkiezingscampagne maxi male publiciteit te verkrijgen in de nieuwsmedia. Moskou Het centrale comité van de Russi sche communistische partij zond gisteren een condoleantie-telegram naar het partijcomité in Peking. Het telegram luidde kortweg: 'Ter gelegenheid van de dood van de voorzitter van het centrale comité van de communistische partij van China, Mao Tse-toeng, aanvaardt onze diepe deelneming. We uiten ook ons medeleven met de familie van de overledene en zijn verwan ten". Het telegram, dat door het persbureau Tass werd verspreid, droeg geen handtekening van een Russisch leider. Volgens mers is het telet wat het protocol in de Sowjet-Unie in dergelijke gevallen voorschrijft. Zij menen dat Moskou zich voorlo pig voorzichtig zal opstellen en zal afwachten welke nieuwe leiding in Peking de teugels in handen zal "Voorzitter Mao was een van de grootste leiders van deze eeuw en wijdde zichzelf met hart en ziel aan China en zijn volk. China's postitie in de wereld van vandaag is een ge denksteen van zijn unieke werk", was het commentaar van de Britse premier James Callaghan. dergelyke zorgdheid" de stabiliteit Hoeng-wen, tweede vicevoorzitter van de partij, en de jongste in de partijtop. De ongeveer 40-jarige Wang, afkomstig uit Sjanghai, heeft zeker charismatische gaven. Twee jaar geleden noemden veel experts hem als Mao's opvolger. Wang, die als radicaal beschouwd wordt, maakte zijn politieke carrière in de culturele revolutie. Maar hij is de laatste tijd niet in het openbaar po litiek op de voorgrond getreden. Hij is pas sinds 1973 lid van het politbu- Een ander lid van de "Sjanghai- ploeg", vice-premier Tsjang Tsjoen-tsjiao, wordt ook als een se rieuze kandidaat gezien. Tsjang heeft een brede machtsbasis in de partij, het staatsapparaat en in het leger. Aanvankelijk was hij een van de "radicalen". maar China- kenners vinden hem nu moeilijk in te delen bij een van de rivaliserende stromingen. Volgens sommigen probeert hij zich boven de partijen op te stellen Als theoreticus met tevens een langdurige bestuurser- varing zou Tsjang goede papieren hebben. Een oplossing zou ook gevonden kunnen worden door de aanstelling van een alom gerespecteerd "elder statesman" die zonder veel eigen bevoegdheden voor de vorm de functies van partijvoorzitter kan waarnemen In dat geval kan ge dacht worden aan minister van De fensie Jeh Tsjien-jing (77), die kan rekenen op steun van het leger. Jeh wordt echter algemeen beschouwd als een gematigde, en de radicalen zouden zich mogelijk tegen zijn be noeming, ook op tijdelijke basis, verzetten. Ook is het mogelijk dat de post van partijvoorzitter enige tijd vacant blijft, als een symbolische erken ning dat niemand geschikt is de plaats van de vereerde grote roer ganger in te nemen. In dat geval komt Hwa, als topman in de partij- hiërarchie en het staatsapparaat, in een machtige positie. Afgezien van de personen zien Wes terse waarnemers drie mogelijke ontwikkelingen: een collectieve leiding, waarin partij, staat en leger vertegenwoor digd zijn, na enkele jaren van machtsstrijd binnenskamers komt dan waarschijnlijk een domine rende figuur bovendrijven. een leiding van overwegend jon gere partijfunctionarissen, die een snelle opmars naar een meer ex treme vorm van socialisme voor staan, en de economische ontwik keling willen schoeien op het "ver trouwen op eigen kracht" en op morele (dus niet-materiële) prik kels voor economische inspannin gen een openlijke machtsstrijd, die het centrale gezag zou ondermij nen. Daardoor zou het provincia lisme versterkt worden, hetgeen mogelijk ontaardt in een toestand van anarchie. Dat wordt de on waarschijnlijkste mogelijkheid geacht. Wat de verhouding met het buiten land betreft zal China in het eerste geval - een collectieve bureaucrati sche leiding - het huidige beleid van handelscontacten en vriend schappelijke (maar niet noodzake lijke nauwe) banden met westerse landen voortzetten. Dat zou ten koste kunnen gaan van Chinese steun aan bevrijdingsbewegingen en andere verzetsbewegingen in het buitenland. In het tweede geval zal China zich meer naar binnen keren, de eco nomische betrekkingen met het buitenland kunnen min of meer stagneren, en er komt meer nadruk op China's rol als prediker van de wereldrevolutie. De betrekkingen met Moskou blijven koel, hoewel een radicale ploeg minder geneigd zou zijn pm, als Mao tactische bondgenootschappen te sluiten met kapitalistische landen als tegenwicht voor Moskou. Als, in het derde geval, een toestand van anarchie ontstaat belandt China opnieuw in internationaal isolement en zal het geen rol van grote betekenis in de wereld kun nen spelen. De toekomst wordt dan geheel onvoorspelbaar. China gaat. hoe dan ook, moeilijke tijden tegemoet De buitenwereld zal misschien nog geruime tijd moeten wachten voordat een nieuwe leiding zich hecht veran kerd heeft en duidelijk wordt welke koers het land gaat volgen na de dood van de grote roerganger. WASHINGTON (Reuter/AFP)- De Amerikaanse president Gerald Ford omschreef Mao Tse-toeng gisteren als een "zeer opmerkelijk en groot man. Hij had de visie en de verbeeldingskracht de deuren te openen zodat de Ver enigde Staten en de Volksrepubliek China konden optre den in een nieuw tijdperk en een nieuwe dag. Het is tragisch dat een man met deze grote, opmerkelijke bekwaamheid en visie is heengegaan", aldus Ford. Later las Ford in het Witte Huis nog Premier Indira Gandhi van India omschreef Mao Tse-toeng als eminent staatsman die leiding gaf aan de wederopstanding en de vooruitgang van het Chinese volk. Politieke kringen in New Delhi uit ten daarentegen hun "ernstige be- Aziè en de pas weer genormali seerde betrekkingen tussen China en India. Zij wezen op de mogelijk heid "zo niet waarschijnlijkheid" dat China een periode van binnen landse onrust tegemoet gaat, aan het eind waarvan mogelijk een an der China tegenover India en de wereld staat. Azië De Filippijnse president Marcos spreekt van de "laatste van de gi ganten van de 20ste eeuw". De Japanse premier Takeo Miki zei na het overlijdensbericht van Mao "Het is diep te betreuren dat we deze grote leider hebben verloren op een moment dat besprekingen over het afsluiten van een Chinees-Japans akkoord van vrede en vriendschap het einde naderen". De besprekingen over het akkoord, dat de vrede na de Tweede Werel doorlog moet bezegelen, verkeren sinds vorig jaar september in een impasse over een door China voor gestelde clausule waarin het begrip "hegemonie" wordt veroordeeld - de Chinese benaming voor Russi sche expansiedrift Vatikaanstad De Osservatore Romano, de krant van het Vatikaan, publiceerde gis teren een levensbeschrijving van Mao, zonder commentaar overpeinzing halfstok gehesen vlag op het Tien LONDEN (Reuter) - Door zijn ïn- terpretentie van het marxisme en zijn bittere idiologische strijd met Moskou heeft Mao TSe- toeng een breuk veroorzaakt in het communistische kamp, en de machtsstrijd op de wereld tussen het communisme en kapitalisme fundamenteel gewijzigd. Door de scheuring in de commu nistische gelederen moest men de opvatting prijsgeven dat de wereld in twee grote machts blokken verdeeld is, en wel een, geleid door het Witte Huis, en het andere door het Kremlin die el kaar proberen te ondermijnen en in de landen van de derde wereld van hun invloed te beroven. Mao heeft ook een eind gemaakt aan de monopolistische positie van Moskou als bron van com munistische wijsheid en de poli tieke, economische en militaire machtsstrijd op de wereld veel ingewikkelder gemaakt. Door het optreden van Mao kan Washington Peking voor zich proeberen te winnen en de Sowjet-Unie nog banger maken met betrekking tot haar veilig heid. Door Mao's acties kan China Europese conservatieve leiders zoals ex-premier Edward Heath van Engeland en Franz- Josef Strauss, voormalig West- duitse minister van defensie, feestelijk onthalen Peking is van mening dat een krachtige economische gemeen schap (EG) de positie van de Rus sen in Europa kan ondermijnen En dank zij Mao kan Roemenië een onafhankelijker buiten landse politiek volgen. Beslissend voor de terugtrekking van de V.S. uit Indochina was het feit dat ook China bij de strijd daar betrokken was en de opvat ting dat terugtrekking niet recht streeks van invloed hoefde te zijn op het machtsevenwicht tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Volgens sommige Westerse des kundigen staat het merendeel van de leiders in Hanoi welwil lender tegenover de Sowjet-Unie dan tegenover China en maakt Peking zich grote zorgen over de grote toename van de Russische invloed in Zuidoost-Aziè als ge volg van de overwinning van de communisten in Zuid-Vietnam. Daarom zouden de leiders in Pe king willen dat de V.S. hun posi tie in het gebied van de Stille Oceaan niet prijsgeven. Solzjenitsin vestigt zich in Vermont NEW YORK (DPA) - De woonplaats van de Russische dis sidente schrijver Alexander Solz jenitsin is de kleine Amerikaanse stad Cavendish in de staat Ver mont. De burgemeester heeft giste ren meegedeeld, dat de schrijver er een huis met een groot stuk grond heeft gekocht. Solzjenitsin heeft in het begin van het jaar een bezoek gebracht aan Vermont, waar een broer van zijn vrouw Natalja woont. Deze week vertrok hij uit Zwitser land om zich in de Verenigde Sta ten te gaan vestigen KAAPSTAD (AFP/Reuter/UPI) - Eén dag nadat premier Vorster had gedreigd met nog harder optreden om het ras- sengeweld de kop in te drukken, heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren minstens 22 mensen gedood tijdens de erg- ste uitbarsting van protestdemonstraties sedert de moei lijkheden drie maanden geleden begonnen. In de Kaapprovincie trokken in buitenwijken en woonsteden me nigten kleurlingen van zwarte Af rikanen door de straten. Zij gooi den stenen naar passerende auto's, gooiden winkelruiten in en plun derden in sommige gevallen. Volgens de politie kwamen hierbij van woensdagnacht tot gistera vond 22 mensen om. maar alle bij zonderheden werden niet bekend gemaakt. Europa Volgens de Franse president Va- lery Giscard d'Estaing heeft Mao door de pure kracht van zijn acties en de vermetelheid van zijn ge dachten China weer op zijn juiste Blaats in de wereld gebracht e Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zei dat zijn ont moeting met Mao vorig jaar bij hem een "blijvende indruk heeft achter gelaten van deze grote persoonlijk heid". Schmidt is er zeker van dat het Chinese volk "in Mao's geest zal blijven werken, met andere volken van de wereld, voor handhaving van vrede en vooruitgang van de mensheid". De Italiaanse oud-president Giu seppe Saragat noemt Mao "een van de grootste poiitieke figuren, niet alleen van deze eeuw, maar van alle tyden". Egypte De Egyptische president Sadat heeft het nieuws van de dood van "de architect van de Chinese revo lutie en de pionier van de Chinese stryd" met "diepe smart" ontvan- gen. De Egyptische regering heeft een periode van een week officiële rouw afgekondigd, tijdens welke r—y de vlaggen halfstok zullen hangen j TGlTtOTl ^SlU I m. O 1 Taiwan In de straten van Taipeh, de hoofd stad van Taiwan, barstten vele mensen in juichen uit bij het ver nemen van de dood van Mao Tse- toeng. De officiële nationalistische radio en televisie onderbrak de normale programma's voor uit voerige nieuwsverslagen en om Mao te veroordelen als de meest despotisch heerser en grootste misdadiger in de Chinese historie. Joe Tsjoen-hsjien, voorzitter van een van de drie afdelingen van het Taiwanese parlement, zei dat de dood van Mao de inleiding vormt van de totale val van de Chinese communisten. in Spanje: twintig doden MADRID (DPA) - Bij een treinon geluk in de omgeving van de Spaanse havenstad Vigo (Galiciè) zijn vermoedelijk 20 mensen om gekomen. Bij een botsing tussen een perso nentrein uit het pelgrimsoord San tiago de Compostela en een loco motief schoven de treinen dusda nig in elkaar dat zy tot een massa yzer en staal verwrongen werden. In de twaalf weken dat de onrust nu aan de gang is schoot de politie 327 mensen dood. Vorster had woensdag met "andere stappen" gedreigd als niet onmid dellijk een einde zou komen aan het geweld. Tegelijkertijd zei hy echter bereid te zijn te praten met de zwarte leiders om de niet-politieke grieven op te lossen zoals loon eisen en sociale voorwaarden. Het felst werd gisteren gevochten in Manenberg waar 12 mensen werden gedood. In Paarl doodde de politie éen betoger. Demonstranten hadden hier een ravage aangericht in de hoofdstraat en zij probeerden een politiebureau te bestormen. Voorts waren er moeilijkheden in Tiervlei en in het doorgaans rustige vakantie-oord Mossel Bay, 300 ki lometer ten oosten van Kaapstad In Soweto, de zwarte woonstad bij Johannesburg waar de moeilijkhe den destijds begoni de politie gisteren v journalisten, twee Daily Mail en een v World. Het Kremlin heeft het spel van China echter wel door. Zo schreef Joeri Zjoekow, de machtigste po litieke commentator in de Sowjet-Unie, onlangs in het par tijblad Prawda, dat China vol gens een bekend Chinees spreekwoord rustig op de berg wil zitten om daar te zien hoe men in het dal op leven en dood met elkaar vecht. BRUSSEL (ANP) - Ondanks de droogte van de afgelopen zomer en lente zal de voedselvoorziening van de Europese Gemeenschap niet in gevaar komen. Dat is unaniem de conclusie van de ministers van Landbouw van de EG, die gisteren in Brussel een speciale vergadering hielden om de situatie in de Euro pese landbouw door te lichten. De raadsvoorzitter, de Nederlandse minister van Landbouw mr. Fons van der Stee, zei met nadruk dat ook de aardappelvoorziening bin nen de EG gewaarborgd is. Er bestaat zelfs uitzicht op dat de prijs die de consument voor dit produkt zal moeten neertellen, niet zo hoog zal oplopen als dit voorjaar Er bestaan belangrijke importmo gelijkheden, want in de Verenigde Staten, Zweden en Polen zijn er grote oogsten, aldus Van der Stee. De Franse minister, Bonnet, heeft voorgesteld dat er plannen ontwik keld worden om de watervoorzie ning in "droogtegevoelige" gebie den in de EG in de toekomst veilig te stellen. Besloten is dat de Euro pese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG, daarvan een stu die zal maken. De Duitse minister, Ertl, beklem toonde dat men bij die studie zeker de mogelijkheid niet mag vergeten om verbeteringen in het klimaat aan te brengen, bijvoorbeeld door herbebossing. Hij wees op opzien barende resultaten die de Spaanse autoriteiten daarmee bereikt heb ben in de streek van Valencia. Met het geld dat nodig is voor één stuw dam kan je op die manier een half land verbeteren, aldus Ertl. ROME (DPA) - Een rechter in de Italiaanse stad Napels heeft giste ren de Amerikaanse president, Ge rald Ford, tot betaling van een schadevergoeding van ruim vijf tien miljoen gulden veroordeeld. Dit forse bedrag moet ten goede komen aan de 44-jarige Corrado Fioretto, een geschoolde arbeider die van 1958 tot 1973 by de in Na pels gestationeerde Amerikaanse marine werkte. Naar het oordeel van de rechtbank is Fioretto al die jaren onderbe- taald. Zodra het vonnis was geveld, legde de rechter beslag op het van Los meubilair van een club van de konvooi Amerikaanse marine in Napels. Dit sedert een maand is gedetineerd, is van vijfdat met onbekende bestemming wegreed. Volgens passagiers uit beslag zal worden opgeheven, i op bijna 300 gekomen van wie 10 het vliegtuig had Belenko eerste klas gereisd en was hij omgeven door zodra president Ford betaald heeft arresteerde Russische vlieger in Verenigde Staten x drie zwarte in de Rand LOS ANGELES - Luitenant-vlieger Victor Belenko, de 29-jarige Sowjet- het blad The piloot die deze week voor sensatie zorgde door met zijn ultra-moderne Mig-25-jachtbommenwerper naar Japan uit te wijken, ts gisteren in de Verenigde Staten aangekomen waar hem asiel is verleend. Het aantal personen dat krachtens Meteen na zijn aankomst met een boemg-747 op de luchthav - veiligheidswetgeving Angeles, werd Belenko in een auto gezet die deel uitmaakte van veiligheidsfunctionarissen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9