Boersma: „VAD verdwijnt desnoods in de ijskast" Geen uitspraak 'Tiel' METAAN - ALPHEN VVD wil praten met CDA over samenwerken Koudgewalst- en elektrolytisch verzinkt plaatijzer Hulp Aantjes steun voor Van Kemenade Telex 32276 Tel. 01720-74941 Ontslag Bernhard is nu officieel Lotto-fraudeur door bankiers verwend VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 <0 A UTRECHT (ANP) - „Wanneer concreet kan worden aange toond, dat de vermogensaanwasdeling voor ons land een slechte zaak is (en dan denk ik vooral aan de werkgelegen heid en onze internationale positie), dan zal ik niet aarzelen, het kabinet ertoe te bewegen, het wetsontwerp in te trek ken en deze problematiek opnieuw in studie te nemen". Aldus minister Boersma (Sociale Zaken) in een vraaggesprek met het financieel-economisch weekblad „Beleggers belangen" en het blad „Sociaal-economisch manage ment". Uit een enquete, die de beide bladen hebben gehouden onder een aantal ondernemingen in ons land blijkt, dat het wetsont werp VAD niet overal met evenveel enthousiasme is begroet. Van de 85 ondernemingen, die aan het onder zoek meewerkten (Samen hadden ze eind vorig jaar 534.398 werkne mers in Nederland), hebben er 69 een eigen winstdelingsregeling. Volgens minister Boersma is er in de stroom van kritiek op het wet sontwerp VAD, naast veel sterk overtrokken kritiek, ook veel te rechte kritiek te vinden. „Er is zelfs op dingen gewezen, waar wij en onze deskundigen helemaal niet aan hadden gedacht". Moed Als volgens de bewindsman blijkt, dat de schade van de nu voorge stelde VAD groter is dan het voor deel ervan," dan moeten we de moed hebben om te erkennen dat we hebben misgekleumd. En dan moet het wetsontwerp drastisch worden aangeplakt of moet het de ijskast in". De bewindsman acht de kans op een dergelijke stap op dit moment niet zo erg groot, maar hij wil de mogelijkheid niet uitsluiten. Volgens de bewindsman zal de Tweede Kamer waarschijnlijk nog enkele hoorzittingen wijden aan de VAD, alvorens het wetsontwerp zo mogelijk in het eerste kwartaal van 1977, in behandeling komt. Het wetsontwerp, zoals dat is gepresen- Wet voor gastarbeiders aangenomen DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is gisteren, met grote meer derheid, akkoord gegaan met het regeringsvoorstel een wettelijke regeling te maken voor het laten werken van buitenlandse werkne mers. Maar het voorstel, daterende uit november vorig jaar, haalde de eindstreep niet ongeschonden. De Kamer bracht een aantal wijzigin gen aan, waarvan de belangrijkste is dat niet eerst na vijf jaar, maar na drie jaar de buitenlandse werkne mer dezelfde vrijheid krijgt als zijn Nederlandse collega wat betreft werkzoeken en tewerkstelling. Tegen het gewijzigde wetsontwerp stemden de fracties van WD, CPN, PPR, BP en PSP en vyf PvdA- leden. teerd, is volgens Boersma lang niet volmaakt en stellig niet voor 100 procent uitvoerbaar. Terugwerkend Minister Boersma acht het onwaar schijnlijk, dat er in de Tweede Ka mer een meerderheid te vinden zal zyn voor een terugwerkende kracht vah de VAD tot '75. Zo'n terugwer kende kracht is volgens hem ook wat irriëel wanneer de VAD bij voorbeeld in juni '77 pas in de Staatscourant komt. Omdat het by de VAD gaat om een typisch belang van de werknemers heeft Boersma er geen moeite mee om - zoals is voorgesteld - het be heer van de VAD-gelden in handen te geven van de vakbeweging. Deze beheerskwestie zal echter nog eens heel goed overdacht worden, om dat, zoals Boersma opmerkt „ik ook waarde hecht aan spreiding van macht". NS koopt no 60 sprinters UTRECHT (ANP) - NS gaat nog eens 60 treinstellen kopen voor de kortere afstanden van het type "Sprinter". De serie is een vervolg op een proefserie van 15 Sprinters die inmiddels allemaal door de Westduitse wagonfabriek Talbot zijn afgeleverd. Of de nieuwe mil- joenenorder ook aan Talbot zal worden gegund is nog niet zeker. NS is met diverse fabrieken in on derhandeling, aldus een NS- woordvoerder. De 60 Sprinters - die in de jaren '78-'80 in dienst worden genomen - zullen in twee versies worden gele verd: eerst worden er 15 stuks ge bouwd die identiek zyn aan de be staande Sprinters en zeer snel kun nen optrekken op ultrakorte trajec ten. De resterende 45 zyn van een iets minder gespierd en dus goed koper kaliber. Ze zullen dienst gaan doen op de iets langere trajecten. Deze treinen hoeven niet zo snel op te trekken en kunnen daarom wor den uitgerust met vier in plaats van acht electromotoren die de helft van de acht assen aandryven. De goedkopere Sprinters zullen in tegenstelling tot hun duurdere soortgenoten wèl een toilet krijgen terwijl er tussen de rijtuigen ook weer een „harmonica", zal worden aangebracht waardoor men van het ene naar het andere rijtuig kan lo pen. DEN HAAG (SP) - Het Konink lijk Besluit waarbij prins Be rnhard eervol ontheven wordt uit zijn militaire functies is gis teren in de Staatscourant ver schenen. De prins heeft zich naar aanleiding daarvan giste ren in een verklaring gericht tot de krijgsmacht en het centrale defensieapparaat. Met ingang van 8 september - op de dag af 40 jaar na zijn ver loving met prinses Juliana - is de Prins op zijn daartoe gedaan verzoek ontheven uit de func ties van inspecteur-generaal der krijgsmacht, president-curator tevens lid van het college van curatoren van het Koninklijk Instituut voor de Marine en president-curator van de Ko ninklijke Militaire Academie. Voorts heeft de Koningin de Prins ontslag verleend uit de dienst als luitenant-admiraal der koninklijke marine, als ge neraal der koninklijke land macht en als generaal der luchtmacht. In het Koninklijk Besluit wordt de Prins bijzondere dank be tuigd voor "de bijzondere dien sten door hem gedurende tal van jaren, onder vaak moeilijke omstandigheden, in verschei dene. zeer gewichtige militaire betrekkingen den lande bewe- In hetzelfde Staatscourant wordt meege deeld dat de minister van De fensie prins Bernhard op diens verzoek met ingang van 8 sep tember eervol heeft ontheven uit de functie van voorzitter van de Nationale Raad Welzijn Mili tairen, "onder betuiging van bijzondere dank voor de be langrijke adviezen die onder zijn inspirerende voorzitter schap zijn uitgebracht". Ook is de prins eervol ontheven uit de functie van voorzitter van het curatorium van het Defensie Studie Centrum. De verklaring van prins Be rnhard aan de leden van de krijgsmacht en het centrale defensie-apparaat luidt als volgt "Nadat de minister-president op 26 augustus in de Tweede Kamer der Staten Generaal had aangekondigd dat ik mijn func ties in de krijgsmacht zou neer leggen, heeft HM de Koningin mij thans op mijn verzoek ont heven uit die functies en mij ontslag uit dienst verleend. Op dit voor mij persoonlijk moeilijke moment wil ik allen in de krijgsmacht en het cen trale defensieapparaat danken voor de samenwerking die er al tijd tussen ons heeft bestaan. Dit heeft mij het werken ten be hoeve van onze krijgsmacht tot een vreugde gemaakt. Ik zal daaraan altijd de beste herinne ringen bewaren. In de oorlog heb ik gezien wat de Nederlandse strijdkrachten onder de moeilijkste omstan digheden kunnen presteren. Mijn bewondering en waarder ing voorde toewijding waarmee in de krygsmacht wordt ge werkt, heeft daardoor een hecht fundament gekregen. De 31 ja ren die ik als inspecteur- generaal heb gediend, hebben mij in die gevoelens alleen maar versterkt. Vooral mijn ervaringen op het personele vlak hebben my de overtuiging gegeven dat ons land een krijgsmacht heeft waarop gerekend kan worden. Dat is van grote betekenis voor ons volk. De krygsmacht en al len die daarin of daarvoor wer ken, wens ik het allerbeste toe bij hun verdere taakvervul ling". Getekend: Prins Nederlanden. ROTTERDAM - Trots heft mejuffrouw M. E. van der Pol het glas, nadat zij uit handen van prinses Margriet de versierselen behorende bij het ridder schap in de Orde van Orarye Nassau kreeg overhandigd. Mej. Van der Pol is voormalig sociaal werkster en secretaresse van het bestuur van het Prinses Margriet Fonds. Het algemeen bestuur van dit fonds besloot gisteren deze stichting op te heffen en de resterende middelen over te dragen aan de stichting Bekker- la Bastide Fonds. DEN HAAG (SP) - Een confessio nele poging om minister Van Kemenade (Onderwijs) een stok tussen de benen te steken is mis lukt. De christen-democratische aanval werd verijdeld door AR- fractieleider mr. W. Aantjes hoogstpersoonlijk. Onder zijn leiding keerde een groepje anti revolutionairen zich tegen het KVP-voorstel orri de regerings plannen voor samenvoeging van het lager en kleuteronderwijs op een lager pitje te zetten. Daardoor haalde het confessionele "obstructievoorstel" op het nip pertje geen meerderheid in de Tweede Kamer. Het werd met 64 stemmen tegen en 59 stemmen vóór verworpen. De confessionele aanval richtte zich tegen de vernieuwing van het basisonderwijs, zoals dat mi nister Van Kemenade voor ogen staat. De minister wil één basis school voor alle jongens en meis jes van 4 tot 12 jaar in het leven roepen. Het KVP-kamerlid Hermes wilde de inspraaktermijn voor deze plannen met drie maanden ver lengen. Tot 1 oktober hebben de onderwijsorganisaties de gele genheid om te reageren op de voorstellen van de minister. De KVP drong er - hand in hand met ARP en CHU op aan de sluitings datum uit te stellen tot 1 januari 1977. Een inspraaktermijn van vier maanden (waarin dr.n bo vendien nog de vakantie valt) vonden de confessionelen te kort. EYGELSHOVEN - Het gemeentebestuur van het Limburgse Eygelshoven heeft gisteren van Volkshuisvesting toestemming gevraagd om de acht jaar oude Kennedy-flat te mogen slopen.Tot de sloop is besloten omdat de flat in een dermate slechte toestand is dat restauratie geen zin heeft. Links op de foto een totaalbeeld en rechts zijn de stutten op de galerij duidelijk te zien. Het gemeentebestuur verwacht dat het nog een jaar duurt voor met de sloop begonnen wordt. Minister Van Kemenade verzette zich met hand en tand tegen ver lenging van de inspraaktermijn. Dit zou volgens hem betekenen dat de kabinetsvoorstellen voor vernieuwing van het basison derwijs niet meer vöör de verkie zingen van mei volgend jaar bij de Tweede Kamer kunnen wor den ingediend. "Ik kan in het KVP-voorstel niets anders zien dan een poging om indiening van het definitieve wetsontwerp nog deze kabinetsperiode te verhin deren", zei de minister. Want nadat de reacties en commen taren op 1 oktober binnen zijn, is minister Van Kemenade ver plicht over zijn voorstellen advies te vragen aan de Onderwijsraad. Daar gaat minstens zes weken in zitten. Na de Onderwijsraad moet het wetsvoorstel ook aan de Raad van State voor advies worden toegezonden. Dan moet het kabinet-Den Uyl er zyn goedkeu ring nog aan geven. Al met al betekent dit dat de minis terzijn voorstellen pas in februari of maart kan indienen bij de Tweede Kamer. Verlenging van de inspraaktermijn met drie maanden kan er dus niet bij. Minister Van Kemenade maakte zich zo boos over de vertragings- taktiek van KVP. ARP en CHU. omdat de vernieuwing van het basisonderwijs één van zijn stok paardjes is. De minister be schouwt de vernieuwing van het basisonderwijs als de kroon op zijn werk. In confessionele kring bestaat grote weerzin tegen de plannen van Van Kemenade. Men vreest dat hij te veel bevoegdheden naar zich toe trekt en de grote onder wijsorganisaties meer en meer buiten spel zet. Daarbij verden ken de confessionelen de minis ter er van de vrijheid van onder wijs aan te tasten. De strijd om de drie maanden werd een prestigegevecht, dat uitein delijk in het voordeel van Van Kemenade uitviel. Dankzij AR- fractieleider Aantjes. Aantjes, die er alles aan doet om de samenwerking tussen progres sieven en confessionelen zo gaaf mogelijk te houden, ontketende "een revolutie" in christen democratische kring. Hij wilde voorkomen dat Van Kemenade - een troetelkind van de PvdA - op dit gevoelige punt een nederlaag zou leiden. De PvdA noemde het confessionele voorstel zelfs open lijk "een blijk van onwelwillend heid" tegenover de minister. minister Gruijters Toen de KVP'ers Hermes weigerde zyn voorstel in de trekken, be sloot Aantjes - gesteund door en kele partijgenoten te 'Tebelle- Kort geding over giflozing Verdugt ARNHEM (ANP) - De president van de rechtbank in Arnhem heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in het kort geding, dat drie inwo ners van Tiel en de vereniging "Voorkomen is beter", hadden aangespannen tegen de staat, de gemeente Tiel en het chemische Wijtema, dat er twijfels bestaan of elkaar verder onderzoek doen, DEN HAAG (SP) - De VVD wil na de Tweede-Kamerverkiezingen van mei 1977 onderhandelen met het Christen-Democratisch Appèl (CDA) over samenwerking in een nieuw kabinet. Anders dan in 1971 verlangt de WD niet nog een keer vóór de verkiezingen van 'de christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU dat zy een voorkeur uitspreken. WD-voorzitter mr. F. Korthals Al- tes zei: "Wy vragen niet een verkla ring vooraf van de confessionelen, want dat kunnen zij zich toch niet veroorloven". Politiek leider Hans Wiegel vond een uitspraak van het CDA terzake niet van belang. "Onafhankelijk niet aan anderen gebonden, gaan wy de verkiezin gen in", zei Wiegel. "Maar de kie zers zullen van ons verwachten, dat wy bereid zijn ons program niet als een dictaat op tafel te leggen by de kabinetsformatie. Wy zullen probe ren op basis van gelijkwaardigheid en respect het met anderen eens te worden". Samenwerking met de PvdA re kende Wiegel niet tot de mogelijk heden, gezien "de huidige koers van de PvdA op dit moment". Wel zou de WD-leider willen onder handelen met "onafhankelijke, versandige en redelijke socialis ten". Nadrukkelijk kondigde Wiegel aan, dat de WD in de verkiezingscam pagne 'de speelhelft van de PvdA" zal betreden door de werknemers aan te spreken. "Wy willen een ver breding van onze samenhang onder de werknemers", zei Wiegel. er inderdaad geen reden voor onge rustheid is, zoals ondermeer de staat had gesteld. Daarom is bepaald dat de partijen op woensdag 15 september op nieuw voor hem verschijnen met medeneming van deskundigen die van de zaak op de hoogte zijn. Het is verder noodzakelijk dat de partijen zo spoedig mogelijk contact met elkaar zoeken en onderzoekresulta ten uitwisselen. De bewoners en de VIB eisten maandag dat de staat zou worden veroordeeld om over te gaan tot een algeheel bevolkingsonderzoek. Ook eiste de VIB vergoeding van de inmiddels gemaakte kosten, ge maakt bij het onderzoek onder on geveer 400 Tielenaren. Op 1 september bracht de VIB een voorlopig rapport uit en somde een groot aantal klachten op bij de on derzochte personen (geïrriteerde slijmvliezen, vergrote en pijnlijke levers en gezwollen klieren). Hoewel het rapport volgens mr. Wijtema nog verschillende vragen openlaat, doen de resultaten toch twijfel rijzen of inderdaad met een voldoende mate van zekerheid kan het ministerie dat er voorshands geen aanleiding lijkt te zijn voor een gezamenlijk optreden met de vereniging "Voorkomen is beter". Deze vereniging gaat op korte ter mijn contact zoeken met staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid om hem de gegevens van het onderzoek onder ruim vierhon derd Tielenaren ter beschikking te stellen. Daarmee komt de vereni ging tegemoet aan het verlangen van de rechtbank in Arnhem. WD deelneemt met de vakbewe ging kan samenwerken. Een belangrijkste daden die regering op het programma moet hebben is herstel van het vertrou wen tussen overheid, vakbeweging en werkgevers. Ook voorspelde Wiegel, dat de de worden aangenomen date rde bewoners en voor de betrokken au- de toriteiten geen reden is voor onge rustheid. Naar aanleidign van het tussen vonnis van de Arnhemse recht bankpresident deelde het ministe rie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne desgevraagd vrijheid van onderwijs een gróót de overheid hoopt spoedig haar punt in de verkiezingsstriid wordt, onderzoek af te ronden. Over de EINDHOVEN (ANP) - Door be drog met een vals ingevuld lotto-formulier heeft de 40r jarige H.C. zonder vaste woon- of verblijfplaats kans gezien zich minstens een maand lang door allerlei banken in de wat ten te laten leggen. De man is enkele dagen geleden door de Eindhovense gemeentepolitie aangehouden. Bij het invullen van een lotto formulier zorgde C. er voor dat de cijfertjes in de tweede kolom niet werden doorgedrukt op het duplicaatgedeelte van het for mulier dat hij daarna normaal instuurde. Op dat duplicaatge deelte vulde H.C. na de bekend making, de winnende lottocij- fers in. Onmiddellijk daariia zocht hij via een notaris of ad vocaat contact met een bank zo genaamd om te praten oer de be legging van de anderhalf mil joen gulden die de Lotto blijkens het winnende formulier zou uit betalen. Vanaf dat moment werd C. door de bankdirecties in de watten gelegd. Hij kreeg in één geval zelfs een auto met chauffeur ter beschikking .Omdat hij vertelde krap bij kas te zitten werd hem in allerlei gevallen geld geleend. Meestal vroeg H.C. na een paar dagen om meer geld omdat hij "familie ging bezoeken en tn deze gelukkige omstandigheden toch niet met lege handen kon aankomen". Een dag voor de bewuste ander half miljoen gulden zou worden overgemaakt, trakteerde C. steevast de bankdirecties en de voornaamste personeelsledeyi opeen feest ineen duur hotel. Na het feest vertrok hij met de noorderzon. C. bedroog op deze manier o.a. banken in Utrecht (2 maal), Amsterdam (2 maal), Venlo en Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7