HuurW aag lager dan „normaal" Beestenspul' duizenden dieren Maredorp wil verkeersplan Waag: sociaal-culturele bestemming Vrees voor concurentie Demonstratie voor nieuwbouw AZL met ziekenhuisbed inderdaad prima wasdrogers VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN - De plannen die de Culturele Raad over het gebruik van het Waaggebouw by B en W heeft inge diend zijn vorige week al aan de orde geweest in een vergadering van de raadscommissie Economische Zaken, en zijn daar niet met gejuich ontvangen. Een wat merkwaardige proce dure overigens, want normaal gesproken stuurt het college dergelijke adviezen eerst naar de desbetreffende afdeling op het stadhuis, die er vervolgens een mening over geeft. Die me ning wordt dan in een vergader ing van B en W besproken, die een en ander dan doorverwijzen naar de raadscommissies. Het advies van het ambtenarenap paraat is echter, mede door een onderbezetting op de afdeling Welzijn, nog niet gereed, maar toch is een en ander al in de commissie behandeld. Met name van de kant van SGP/GPV en van het CDA wa ren er bezwaren tegen de initia tieven. Een angst voor de con currentie tussen de Waag en de overige zalen in Leiden was daar de belangrijkste oorzaak In het advies over de culturele raad wordt de mogelijkheid van een verhuur voor commercièle doeleinden namelijk niet uitge sloten en de commissie ziet daar, in principe terecht, een bedreiging in van bijvoorbeeld de stadsgehoorzaal, die er^och al weinig rooskleurig voorstaat. Of er in de praktijk werkelijk reden tot angst zal zijn is nog maar de vraag. Wie de plannen goed bekijkt komt tot de conclusie dat de Waag met name onderdak zal Door Ton van Brussel geven aan evenementen, die nu, door gebrek aan mogelijkheden en geschikte accommodatie niet gerealiseerd worden. Voorts zijn de kosten van huur van de boterhal vermoedelijk aanzienlijk lager dan "normaal" het geval is (bij een bezettings graad van 200 dagen per jaar bedraagt het basistarief f90), waardoor tal van initiatieven, die slechts met weinig geld uit gewerkt kunnen worden, nu eindelijk ook in Leiden een kans krijgen. In geval van verhuur voor commerciële doeleinden kan er natuurlijk van een concurrentie sprake zijn. Die mogelijkheid is echter, aldus de directrice van de Culturele Raad Maria Vos, al leen in de plannen opgenomen om uitkomst te bieden in geval van exploitatietekorten. „We thouder Tesselaar heeft ons ge zegd, dat we met een sluitend plan moesten komen, omdat er anders geen mogelijkheden zouden zijn", aldus de directri- Er zijn echter gevallen denk baar van verhuur aan bedrijven, zonder dat over concurrentie gesproken kan worden. Een voorbeeld is Vroom en Drees- man, die graag in de Waag een meubelshow zou organiseren vanwege de uiterst gunstige ligging. Om kort te gaan, de Culturele Raad heeft een zeer gevarieerd gebruik voor ogen. dat uiter aard ook zijn eisen stelt aan de wijze van inrichting. Op de gemeentebegroting is sinds '75 geld gereserveerd voor het gebruiksklaar maken van de boterhal. Met de reserverin gen op de begroting voor '77 meegerekend, is er een bedrag van f 175.000 beschikbaar. De Culturele Raad heeft zijn plan op de beschikbare midde len afgestemd en stelt een reali sering van de voorzieningen in drie fases voor. de bouwkun dige voorzieningen, voorzie ningen met betrekking tot de inrichting en buffetvoorzienin gen. Voor de bouwkundige voorzieningen is in '72 al een goedkeuring door het ministe rie van CRM verleend, wiens afdeling Monumentenzorg, zich met verbouwingen van de Waag bemoeid. Tot bouwkundige voorzienin gen worden de aanleg van een centraal verwarmingssysteem, de aanleg van een luchtverver singsinstallatie, voorzieningen op het gebied van electriciteit en sanitair en een brandbeveili ging gerekend. Na het voltooien van deze eerste fase zou het al mogelijk zijn om de Waag voor sommige even ementen te gaan gebruiken. Buffetvoorzieningen zouden voorlopig beperkt kunnen blij ven tot de aanschaf van automa ten. De Culturele Raad stelt voor het gebouw zelf te gaan beheren, terwijl het technisch onder houd voor rekening blijft van de dienst Gemeentewerken. Overigens is sinds twee jaar ook in Delft het Waaggebouw als theater- en expositieruimte in gebruik. Het "Waagtheater" zoals het daar nu wordt ge noemd is in beheer bij een stich ting, die het pand met zeer weinig middelen exploiteert. Zowel amateurs als beroeps maken er intensief gebruik van. Vrijwel alle voorstellingen zijn daar uitverkocht. LEIDEN - De Culturele Raad, gehuisvest op de eerste etage vanhet Waaggebouw, koestert al jaren de wens om de "boter hal" op de begane grond inten siever te georuiken. Plannen in die richting zijn er al bij bosjes geweest. Nu echter is uit de sa menwerking tussen de Culturele Raad en de speciaal voor dit doel opgerichte "werkgroep Waag" een tweetal stukken op tafel gekomen, dat een realis tisch beeld geeft van de moge lijkheden. Er is een advies met kosten en batenanalyse en er is het rap port "De Waag gewogen"dat de resultaten geeft van een be hoefteonderzoek, dat met me dewerking van de Welzijnsraad onder 210 instellingen in de Leidse regio ts gehouden. Uiter aard betreft het hier instellin gen die mogelijk in de toekomst gebruik willen maken van het gebouw. In het advies spreekt de Cultu rele Raad zich uit voor een sociaal-culturele bestemming van de boterhal. Uitgangspunt is de bevordering van de sociale en culturele betrokkenheid van de bevolking en het stimuleren van de eigen creatieve moge lijkheden Een visie die aansluit bij de resultaten van het behoef teonderzoek, waaruit is geble ken dat bij veel instellingen de wens bestaat om de Waag voor dit doel te gebruiken. De Culturele Raad geeft in zijn advies al een serie mogelijkhe den aan. De boterhal zou zich lenen voor de organisatie van kunsttentoonstellingen van zo wel beroeps als amateurs, in formatieve en educatieve ten toonstellingen en markten (de traditionele markten met Sint Nicolaas en ook de jaarlijkse uitreiking van haring en witte brood op 3 oktober kunnen in deze opzet gehandhaafd blij ven). Voorts denken de plannenma kers aan een gebruik voor thea tervoorstellingen zowel in de beroeps- als in de amateursfeer, terwijl de ruimte ook beschik baar kan zijn voor repetities van de diverse verenigingen. Ook op het gebied van muziek en dans worden mogelijkheden ge zien, terwijl voorts lezingen, vergaderingen en cursussen kunnen worden gehouden naast het Waaggebouw. Een derge lijke show wil het warenhuis al leen in de Waag houden en niet ergens anders. Aan het waren huis zou, zoals Anne van de Zande (PSP) al aangaf, een ho gere huurprijs gevraagd kun nen worden, die overeenstemd met de gangbare prijzen voor een dergelijke show. De meerop brengst kan dan weer worden aangewend om initiatieven op het niet-commerciële vlak te stimuleren en te steunen. Wethouder Van Aken heeft in de vergadering van zijn commissie gewezen op de "zalen nota'', die binnenkort wordt opgesteld en waarin de positie van de over ige accommodaties in Leiden wordt bekeken. Behandeling van het plan over de Waag zal in het licht van deze nota moeten gebeuren, aldus Van Aken. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170..- Dlt model met briljant 245.- Met 2 briljanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Des i ree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - De Ierse wolfshond, ook wel "dearhound" ge noemd, is de grootste hond die er op de aardbodem rond loopt. Tegenvoet in formaat is de piepkleine Chihuahua. Beide honden zullen aanwezig zijn in de Leidse Groe- noordhalien tijdens Beestenspul '76, een manifestatie die op zaterdag 25 en zondag 26 september wordt gehouden. De grootste en de kleinste krijgen voor die gelegenheid gezel schap van nog een kleine vijfduizend andere dieren. Orga nisator van het Beestenspul is Rob Lauwers uit Zoeter- meer. ADVERTENTIE Na twee Katexpo's in de Stadsge hoorzaal en evenzoveel in de Groe- noordhal, heeft hij dit jaar de stap gewaagd naar een nog groter opzet. Naast de katten komen er dit jaar tientallen andere soorten. Rob Lauwers: "Vorig jaar december ben ik begonnen met de voorberei dingen. Op het ogenblik is alles in grote lijnen rond. Maar in die laat ste weken krijg je altijd nog te ma ken met onverwachte probleemp jes". "Bijvoorbeeld iemand, die opbelt dat hij graag nog twee extra spotjes wil hebben, als je net de hele ver lichtingsinstallatie hebt besteld. Of iemand die per sè een houten vlon der wil hebben. En een ander die vraagt om een baal stro. Het zijn allemaal van die kleine dingetjes, maar ze kosten erg veel tijd". Rob Lauwers, in het dagelijks leven verzekeringsinspecteur, probeert het allemaal te regelen. Zoals hij de afgelopen maanden al zovele zaken heeft geregeld. Zo moest er voor de aanvoer van de dieren een com pleet draaiboek worden opgesteld. Je kunt niet hebben dat plotseling iedereen tegelijk wil gaan uitladen. Hoewel de katten dus dit jaar niet het alleenvertoningsrecht hebben is er ook op Beestenspul '76 een ruime plaats voor katers en poezen ingeruimd. Er wordt een interna tionale raskattententoonstelling gehouden. Voor de winnaars zijn medailles beschikbaar gesteld door Koningin Juliana, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de gemeente Leiden. Het andere populaire huisdier, de hond, komt aan bod in een show die wordt verzorgd door de kynolo- genvereniging Rijnland. Het is een landenshow, waarbij elk uur de toonaangevende rassen van een bepaald land worden getoond. Voor de hondenshow zal een spe ciale tribune worden gebouwd. Een tribune, die het publiek ook een blik gunt op het concours hippique, dat er gedurende twee dagen wordt gehouden. Een concours hippique is nieuw voor Leiden en het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Zo zullen er voor de aanleg van de piste dertig vrachtauto's met zand moeten worden aangevoerd. De organisatie gaat uit van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Ruiterverenigingen cn er komen naar schatting 100 paarden. Op het programma staat pvramiderijden, dressuur en een tweedaags spring- LEIDEN - Het Comité voor Nieuwbouw AZL staat as. zaterdag met een ziekenhuisbed op de Koornbeursbrug om te demonstreren voor een onmid dellijke start van de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis in Leiden. In het comité zijn vertegenwoordigd de ABVA, ANJVNW- Jongerencontact,KWJ,NVB,Wijkcomité De Kooi, ABVA-groep RUL-AZL, CPN, LSB en Leids WerklozencomitéEen aantal van deze organisaties is ook vertegenwoordigd in het Solidariteitscomité Nieuwbouw AZL dat al in juni j.l.een handtekeningenactie voerde, samen met een initiatiefcomite van personeelsleden uit het academisch ziekenhuis. Na die actie werden er 2200 handtekeningen aangeboden op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen De beslissing in de ministerraad over het al of niet doorgaan van de nieuwbouw is, zoals bekend, deze zomer uitgesteld tot november as. Voor het Comité voor Nieuwbouw AZL is dit aanleiding de handtekeningenac tie onder de bevolking van de Leidse regio voort te zetten. Het comité meent dat nieuwbouw hard nodig is omdat handhaving van de bestaande, ver spreid staande verbouwing van het ziekenhuis voor personeel en patiënten "een onhoudbare situatie" oplevert. LEIDEN - De Buurtvereniging Maredorp wil dat de gemeente vóór 3 oktober een begin maakt met het verkeerscirculatieplan voor Maredorp- Oost. In een brief aan de Verkeerscommissie en wethouder Waal (Verkeer) schrijft de buurtvereniging dat de buurtbewoners via een stencil van de gemeente is toegezegd, dat de nieuwe verkeersmaatregelen op 1 augustus zouden ingaan. Het plan zou gelden voor het gebied Vollersgracht, Claras- teeg. Van der Werfstraat en omgeving. De reden van het uitstel is de buurtvereniging onduidelijk. Uit het Leidsch Dagblad heeft men moeten vernemen dat het experiment voorlopig niet door kon gaan, omdat de Hema daartegen bezwaren maakte. Men vraagt zich nu af of de wensen van de gezamenlijke buurtbewoners minder tellen dan die van één firma. Via de afdeling voorlichting van de gemeente, aldus Maredorp, werd half augustus bericht dat de verkeersborden begin sep tember zouden worden geplaatst. Maar ze staan er nog steeds niet. De buurtvereniging wil nu dat de borden snel worden geplaatst. Voor de Hema - eventueel andere bedrijven met dezelfde bezwaren - kan een uit zonderingsmaatregel worden getroffen, zoals er volgens Maredorp ook een moet gelden voor het zuidelijk deel van de Janvossensteeg, het ge deelte tussen Haarlemmerstraat en Van der Werfstraat. De buurtvereni ging geeft de gemeente nogmaals de suggestie de kruising Oude Vest - Vollersgracht - Janvossenbrug tot een voorrangskruising te maken. Het verkeer op de Oude Vest zal dan voorrang moeten verlenen aan het ver keer op de Vollersgracht en de Janvossenbrug (linksaf). De buurtvereni ging doet in de brief tevens de suggestie voor een alternatieve aan- en afvoerroute voor de Hema. Internationaal museumcongres in Leiden LEIDEN - Dertig a veertig verte genwoordigers van musea uit de gehele wereld komen a.s. zaterdag naar Leiden voor een jaarlijks con gres van de internationale commis sie voor archeologische en histori sche musea van het International Council Of Museums. Het congres, dat tot 19 september afwisselend in Nederland en Belgiè zal worden gehouden, heeft tot doel weten schappelijke en museale ervarin gen uit te wisselen. De commissie is een van de vele internationale commissies die onder het Interna tional Council Of Museums ressor teren en waarin vertegenwoordi gers van bepaalde musea (in dit ge val archeologische en historische musea) zitting hebben. Het Interna tional Council of Museums, dat kort na de Tweede Wereldoorlog en vrijwel gelijktikdig met Unesco werd opgericht, komt eens in de drie jaar bijeen. De eerste dag van het congres - a.s zondag - wordt in Leiden doorge bracht, waarbij een bezoek zal wor den gebracht aan het Rijksmuseum van Oudheden, het museum De Lakenhal en het Legermuseum "Generaal Hoefer". Voornaamste thema van het congres is de restau ratie en presentatie van museum- voorwerpen. Honderd jaar tuinbouw en LEIDEN - Het echtpaar JBekooy (79)enC.Bekooy-Van Helden(78) is zaterdag zestig jaar getrouwd. Dat feit wordt op die dag op feestelijke wijze in familiekring gevierd. Te vens wordt er die dag van 4 uur tot 530 uur een receptie gegeven in Ro- senburch aan de Vijf Meilaan, waar het echtpaar woont. Het echt paar heeft twee dochters en twee zo nen, acht kleinkinderen en twee achterklein kinderen r De grootste en de kleinste hond: de Chihuahua en de Ierse Wolfshond. Onder de vleugels van de Kleindie rensportvereniging Rijnland ko men ook zo'n 1500 tot 2000 konij nen, duiven, hoenders, cavia's, en watervogels naar de Groe noordhal. Ze zijn afkomstig uit ge heel Nederland, Duitsland en Zwe den. De terrariumvereniging "La- certa" komt met een aantal terraria, waarin dieren zitten die variéren van de wandelende tak tot de boa- constrictor. Andere attracties op Beestenspul '76 zijn: een 200 par kieten in allerlei kleurvariaties en formaten, muizen in 100 verschil lende kleuren, woestijnratten ("ge- rbils") en marmotten. De Neder landse Vereniging van Dwerggei- tenhouders komt met een mooie collectie dwerggeiten en de Neder landse Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt plaatst een aantal bijenkasten en laat zien hoe honing gemaakt wordt. Naast een pau wenshow, en een expositie van ka narie en tropische vogels komen er twee zeldzame dwergezels, Viet namese hangbuikzwijntjes en een inzending van het Dierenpark Was senaar met onder andere ocelots en apen. Om de sfeer in de G roenoord hallen te verhogen zal in samenwerking de Floraka '76 een bijzondere tuin worden aangelegd, voorzien van vele bloemen en planten. Zater dagmiddag is er een speciale kin dermiddag met een optreden van Rob de Nijs. Organisator Rob Lau wers heeft nog wel een aantal an dere verrassingen in petto maar daar wil hy in dit stadium nog niet over praten. Zeker is in elk geval dat Brigitte Bardot niet komt. "Ik heb alles in het werk gesteld om met haar in contact te komen. Brie ven, telegrammen: het heeft alle maal niet geholpen. We kregen niet eens antwoord". Beestenspul '76, waarvoor zo'n dui zend mannen en vrouwen in touw zullen zijn, wordt op zaterdagoch tend 25 september om 11 uur 's och tends door burgemeester Vis geopend. De tentoonstelling is beide dagen voor het publiek geopend van 10 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. In de avonduren is Beestenspul gesloten. plantkunde LEIDEN - De afdeling Leiden en Omstreken van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde bestaat honderd jaar. Met het oog op dit jubileum gaat de af deling volgende week diverse acti viteiten ontplooien met een speci fiek Leids karakter, waarin het werk van de maatschappij tot uit ing komt. In samenwerking met de VW wordt er een wandeling door Leiden georganiseerd, waarbij o.m. de Hortus, de Lakenhal, de Waag en vijf hofjes zullen worden bezocht. In de Hortus en de Lakenhal ver siert de afdeling een tweetal ten toonstellingen en in de Waag wordt een demonstratie bloemschikken gegeven en worden er bloemen ten toongesteld. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3