Het is hard werken in de Meren wijk ^ssBsassa LEZERS SCHRIJVEN 'The Bots' uitschieter op festival van IRIS Advertentie voor hervormd predikant VRUDAG 10 SEPTEMBER 1976 PAGINA 21 LEIDEN - Het hangt nu af van de reacties op een advertentie, of het oecumenisch kerkewerk van de Leidse Merenwijk binnen afzien bare tijd een hervormde predikant in volledige dienst in zijn pasto rale team mag verwelkomen. De bewuste advertentie komt over enige dagen in het veertiendaagse ambtsdragersblad "Woord en Dienst". j)r ^4. J. Lamping, voorzitter Vajlj de centrale kerkeraad, ziet de^-e methode als een "bittere nc/odzaak", ofschoon hij daar- ^.ïee niet wil zeggen dat ze minder-waardig zou zijn. Maar men grijpt in de regel pas naar het middel van de advertentie als andere pogingen hebben ge faald. En dat is hier het geval. Twee beroepen predikanten, door een toevalligheid in het vi zier gekomen, hebben bedankt en het kandidatenlijstje van de landelijke beroepingscommis- si.es waarop een achttal namen voorkwam, bood evenmin per spectief. Formaliteit be- Dr. Lamping: "Ds Van Cruy- ningen uit Rijswijk om een hui zenkwestie en ds Verbaas ui4 Maassluis omdat hij uiteinde lijk aan de nieuwe stad Almere de voorkeur gaf'. Ik dacht, dat een beroep zo grondig wordt voorbereid dat bedanken er haast niet meer bij Dr L "Aan grondigheid heeft het niet ontbroken Informeel, binnenskamers dus, worden zoveel gegevens uitgewisseld dat een beroep nog maar een formaliteit lijkt. Maar er kun nen altijd laatste overwegingen zijn die de beslissing negatief beïnvloeden. Verbaas was in Almere eerst nummer 2 op de voordracht, maar werd later 1 toen de eerste kandidaat zich terugtrok. Het feit dat Almere hem een vol strekte pioniersituatie bood - hij gaat er in een caravan wonen - heeft de doorslag gegeven. Zo'n onontgonnen gebied is de Merenwijk niet meer. En Van Cruyningen gaf er de voorkeur aan, in de Merenwijk zelf te wo nen. Maar dat ging de begroting ver te boven". Toevalstreffers Hoe groot is de groep van predi kanten die geschikt zijn voor de Merenwijk? L.: "Die groep is uiterst klein Daarom is het heel moeilijk, aan namen te komen. Verbaas en Van Cruyningen waren toeval streffers. Dankzij persoonlijke relaties We hopen nu via die advertentie mensen op het spoor te komen die wij nog niet kennen en die zich tot dit type werk voelen aangetrokken". L "Hij moet in teamverband kunnen werken. Dat kan niet elke dominee. De meesten heb- Mevrouw S T. de Mey-Meulendijk werkt namens de hervormde gemeente part-time in de Merenwijk tot de predikant in volledige dienst er is. Dan treedt zij terug. ben een eenmanspraktijk. Dan moet deze vorm van oecumeni sche samenwerking hem aan spreken. Hij moet zich ook li chamelijk fit voelen, want het is hard werken in een wijk in op bouw". Schrikt het geheel eigen karak ter van de kerk in de Merenwijk velen niet af? L "Voor bepaalde predikanten geldt juist het tegendeel. Je moet ze alleen zien te vinden In de advertentie staat ook duide lijk. dat voor het oecumenische pastoraat in deze wijk al een ze kere vormgeving is gevonden, maar dat de nieuwe predikant nog volledig kan meebeslissen over de uiteindelijk te kiezen methoden van samenwerking in eredienst, vormingswerk, huisbezoek en bestuur. Hij wordt ook betrokken bij de voorbereiding van de bouw van een kerkelijk centrum" Jaar achterop Als iemand op de advertentie L.: "Tot ds. Hortensius of pastor Van Well. Ze krijgen dan hun informatie rechtstreeks uit de Merenwijk zelf'. Stel dat u in de roos schiet hoe lang duurt het dan nog voordat zo'n predikant hier komt? L.: "Je moet rekenen datje door die twee bedankjes ongeveer een jaar achterop bent geraakt. We hadden zo gehoopt dat hij in september zou beginnen. Voor iemand met schoolgaande kin deren is dat heel aantrekkelijk. In de advertentie vragen we reacties vóór 1 oktober. Maar dan begint het pas. Wat krijg je erop en met wie ga je praten. Ik weet echt niet wat het resultaat kan zijn. Een vergelijking met een advertentie voor een ge wone wijkpredikant gaat hier niet op. Daarvoor is de kerke lijke situatie in de Merenwijk te specifiek. Het is louter een zaak van afwachten". L.: "Dan plaatsen we 'm nog eens. Of moeten we weer in onze persoonlijke relatiekring gaan rondkijken. Ik zou het an ders niet weten". L.: "Gelukkig niet. Mevrouw De Mey. die afgestudeerd is voor predikant en beroepbaar is. doet daar nu al een goed jaar huisbezoek, kringwerk en cate chisaties. De centrale kerke raad. waarvan zij namens de Merenwijk deel uitmaakt, heeft haar als zodanig part-time aan gesteld. met de afspraak dat zij terugtreedt als de nieuwe pre dikant er is. Haar gezinssituatie - zij heeft twee jonge kinderen - verhindert haar, zich volledig beroepbaar te stellen". U vraagt een man of vrouw in volledige dienst.Hoe kan dat nu zo? Hortensius en Van Well zijn er maar voor 50 procent. L. "Vijfjaar geleden zijn zij hun pionierswerk begonnen De wijk groeide en toen ze assisten tie nodig hadden, waren wij als hervormden aan de beurt om voor de uitbreiding van die mankracht te zorgen. De eerste part-timer van onze kant was Chr. de Jonge. Toen hij verder ging studeren, is mevrouw De Mey gekomen. Dankzij een aanloopsubsidie van de Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk kunnen we nu een full-timer aantrekken. De subsidiering gaat in als de predikant in func tie is en duurt vier jaar. Men neemt aan, dat de Merenwijk zich dan financieel zelf kan be druipen". S. J. DE GROOT. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Tram en bus De boeiende artikelen over tram cn bus in deze krant van zaterdag jl roepen bij mij meer vragen op dan worden beantwoord. Wanneer men leest hoe moeilijk en duur de her- aanleg van tramlijnen rond Leiden is. zou bijvoorbeeld de vraag kun nen rijzen, welke domoren die trams indertijd hebben opgeheven. Maarzij wisten blijkbaar niet wat ze deden. Er waren ook wel tegenstanders van de ..verbussing" maar zij ble ken een roepende in de woestijn en werden soms beschouwd als tram- gekken Al werd met name van VVD-zijde bij monde van de heer Portheine in de raad bezorgdheid uitgesproken over de gevolgen van zwaar busverkeer in de stad Wanneer nu van NZH-zijde wordt gezegd, dat in Leiden eerst ge poogd zou moeten worden om de kwaliteit van de wegen aan te pas sen aan de bus. zou men zich eerst moeten afvragen of dit voordeliger is dan een trambaan. Een traditio nele trambaan eist bijvoorbeeld minder straatbreedte dan een bus baan. Ik twijfel of er voor Leiden ooit een dergelijke kostenvergely- king is gemaakt. ^.oiang noodzakelijk gegevens ontbreken tasten gemeenteraad en bevolking in de mist en blijven de technocratische miljoenenplannen ons overspoelen tot niemand er meer uitkomt. Alleen al het voorge stelde autoviaduct voor het station kost miljoenen, is een kilometer tramspoor zoveel duurder9 De vraag van een simpele Leide- naar waarom geen trambaan via de lammenschansweg - Hooigracht - Langegracht - Schuttersveld - Rijnsburgerweg?Is vijf minuten lopen tot het stadshart te ver? Wel. de tram ging vroeger door de Brees- traat; dat kon blijkbaar ook Het werkelijke knelpunt is natuur lijk, dat men dan eerst ernst moet maken met het weren van de auto massa uit de binnenstad en van de Rijnsburgerweg. En wij weten nu wel. hoeveel moeite dat kost. Zo veel moeite dat men het al jaren uit stelt en blijft uitstellen. In zijn eerste commentaar op de binnenstadsnota pleitte de advies raad in 1972 al voor omleiding van het stedelijk autoverkeer via de buitenringwegen - Willem de Zwij gerlaan. Kanaalweg. Churchill-laan etc: doorgaand autoverkeer hoort niet op de Hooigracht, en bestem- Resumerend. ik ben niet overtuigd door de argumenten, dat de tram voorlopig op te grote moeilijkhe den stuit. Zou dat over tien of twin tig jaar gunstiger zijn, wanneer de woonwijken en het autoverkeer nog verder zijn uitgebreid? Nog onbruikbaarder voor betaalbaar openbaar vervoer? Men moet op houden ons iets wijs te maken. De beruchte milieucrisis lijkt ver geten. maar hij is er al. Wanneer wy zo doorgaan, dan zal de NZH- directeur uit de bloeitijd van de blauwe tram. wijlen ir. Burgersdijk, bijna toch zeker gelijk krijgen, toen hij in de jaren '50 in het NZH- maandblad voorspelde, dat er na het auto- en bustijdperk een tijd zal komen, waarin wij weer zullen moeten lopen. Teveel auto's, of geen auto's meer. maar ook geen openbaar vervoer, het failliet van het op hol geslagen matenalis- Wil men nog proberen het niet zo ver te laten komen, dan zal de tram- en buskwestie een belangrijke rol dienen te spelen in de open-plan- procedure voor het struktuurplan voor de binnenstad en bij het ver- ;eerscirculatieplan. Het is waar- chijnlijk onze laatste kans. W. M. VAN ROOI JEN Manslaan 11 Leiden Kabel-tv In het Leidsch Dagblad van vrijdag 3 september jl. staat een artikel on der de pakkende kop "Merenwijk in geweer tegen bouwstop mast". In dit artikel wordt de Stichting Ei gen Huis ten tonele gevoerd, die in het geharrewar rond de masten voor kabel-tv in de Merenwijk en Oegstgeest een duit in het zakje doet door de minister een telegram te sturen met het dringende ver zoek om intrekking van het schor singsbesluit. waardoor de minister de bouw van de mast in de Meren wijk heeft stilgelegd. Dit verzoek is ondersteund door de bewonersver enigingen van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en Bohan. De opsteller van het artikel geeft er gelijk maar getallen bij: Stichting Eigen Huis representeert 1200 be woners, de beide bewonersvereni gingen staan voor ruim 3000 bewo ners. 1200 en 1300 is 4200 bewoners, dat imponeert de lezer Nu ben ik als bewoner van een Bouwfondswoning toch wel nieuwsgierig, welke vereniging zo kordaat opkomt voor de veronder stelde belangen van de bewoners. Een telefoontje naar de redacteur van het artikel leverde weinig op. Hij wist niets concreets over de be wonersvereniging van het Bouw fonds. maar verwees naar de Stich ting Mast, waar men wel zou weten, waar de vereniging is te vinden. Ook hier leverde een telefoonge sprek weinig concreets. Blijft over de vraag, wie zo hoog nodig namens de bewoners van Bouwfondswoningen een telegram aan de minister moet ondersteu nen. zonder de bewoners, om wie het in feite gaat. om hun mening te vragen, zelfs niet eens op de hoogte te stellen van zijn voornemen. Dit betreft toch wel een zaak. die eerst ruggespraak met de "achterban" vereist Het getal van 4200 bewo ners. die zitten te popelen om tv- signaal uit hun eigen mast, wordt zo wel erg ongeloofwaardig. Ik verzoek dan ook degene, die na mens de zogenaamde bewoners vereniging van het Bouwfonds een telegram aan de minister onder steunt, eerst zorgvuldig na te gaan. voor hoeveel bewoners hij in feite de spreekbuis is. In ieder geval kan alvast een bewoner van de rij afge voerd worden, die het niet eens is met de inhoud van het telegram. Ik wacht liever het resultaat af van het overleg over de plaats voor de ene mast voor Leiden en Oegstgeest. Wie weet komt de mast wel in Voorschoten. Daar blijkt ook al een geschikte stek te zijn gevonden voor regionale kabel-tv. Ir. R. G. M. VAN ROOIJ, Akenwerf 23, (Noot: de betrokken redacteur heeft niet verwezen naar de Stichting Mast. maar eerst naa r de Stichting Eigen Huis (die niet telefonisch be reikbaar wasen vervolgens naar de Stichting Kabelnet Merenwijk. De tekst van het telegram en de on dertekening werd ons overigens verschaft via de afdeling voorlich ting van het Leidse stadhuis. LEIDEN - De armen massaal ge strekt; de handen tot vuisten ge bald. Gemeenschappelijk zong men in de zaal van „De Burcht" de „Internationale" op muziek van „The Bots". Deze dansende en spingende, zingendeen incidenteel lallende menigte vormde de afslui ting van het door IRIS georgani seerde festival, dat aanvankelijk door het slechte weer weinig pu bliek leek te trekken Deze v ihalfzi groep „Matrogoth" en het trekthea- ter „Wegwezens" niet in staat naar aanvaardbaar niveau te spelen. Vooral „Matrogoth". waar werke lijk niemand belangstelling voor bleek te hebben (een toegangshek was bovendien afgesloten) moet een moeilyke avond hebben gehad. Daar waar geen talent is, moet bo vendien haarzuiver gesignaleerd. HetTrektheater is in haarsoort wel licht acceptabel (ik ken helaas geen één 's nachts durende manifestatie werd uiteindelijk toch een succes door het wezenlijk meeslependt niddags tot half andere „trektheaters" in den lan de), maar afgezet tegen andere tistieke uitingen beslist onvol doende. Het enthousiasme van de optreden van de Eindhovense for- leden ten spijt. Een jongen i matie „The Bots". George Molengraf! (saxofoon, fluit); Hans Sanders (gitaar).Bonki Bongaerts (toetsen), Noutd Janssen (basgi taar) en Floris Theunissen van Ma nen (trommels) zorgden met „Ze ven Dagen Lang", „Voor God en Vaderland" (nummer van enige maanden geleden uitgebrachte tweede elpee van dezelfde naam); i de „Wereldwinkel" maakte dat onbe wust duidelijk. Achter zyn kraam zong hij de tekst van het trektheater heen Zyn ongeschoolde stem stond helaas niét in schril contrast met de stemmen van de leden van het Trektheater. De groep „Secret Service" Bert Kemna (zang, blokfluit), Willem Cramer (trommels), Warner „De Man", „Snotneus" en „Lange (zang), Wessel Abcouwer (slag) t Weg" voor een sfeervol slot deze tweede IRIS-manifestatie By de aanvang leken de Leidse Mime- Fred Duynstee lijkt bezig herkenbare sound. „Wibe", Bla gue'. en „Lonely Days", allemaal eigen nummers, bewezen dat Van Es lijkt binnen deze groep de stu wende kracht. „Secret Service" probeert met haar muziek terecht de blokfluit als ondersteunend in strument meer op niveau te bren gen. Billy And Bulldozers (Ferry Rigault (zang), Max Nagel (basgi taar), Paul van den Burgh (slag/so lo), Eelco Flapper (batterij) en Fred Cohen (percussions) waren goed voor nummers als „Teddycoat" en „Lonesome Bird".De groep ont leent merkwaardige, maar boeiende effecten aan Gerda „van de knoppen". Verhoog en aan een zeer jonge band, die aan het optre den van BATB vooraf ging. De Eindhovense formatie Bots, die in Oost-Duitsland zeer populair is door het optreden op het „Festival van het Politieke Lied", vormde het sluitstuk en de hoeksteen van de manifestatie. Warner var. Es dient hier overigens speciaal te worden genoemd. Deze bescheiden jongen blijkt over veel organisatorische, muzikale en artistieke kwaliteiten te beschikken. BERT KOEKEBAKKER Nieuwe vereniging LEIDEN - De Interlevensbe- schouwelijke Vereniging "Helpt Elkander" en de Katholieke Ou dervereniging voor het Zorgenkind beeindigen dezer dagen een drie jaar durend fusieproces. Beide ver enigingen zullen op 11 september officieel opgaan in de nieuwe Ver eniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten. In 1973 besloten de twee verenigin gen nauw te gaan samenwerken om uiteindelijk volledig samen te smelten. Vorig jaar werden de lan delijke bureau's van de verenigin gen samengevoegd. Volgens een communique van eniging hebben een aantal c gingen tot de fusie geleid, v het „groeiende bewustzijn van de ouderlijke verantwoordelijkheid de meest belangrijke was". Voor naamste doelstelling van de nieuwe vereniging is de maatschappelyke integratie van de geestelijk gehan dicapte mens in de samenleving. Daarnaast rekent de vereniging zich tot doel om de kwaliteit van de voorzieningen te bewaken. Voorzitter van het hoofdbestuur van de nieuwe vereniging is H. J. A. M. Vrouwenvelder in Den Haag. Het correspondentieadres in Lei den is Verdistraat 56, telefoon 071-762124 Zondag wordt in Utrecht een gemeenschappelijke dienst ge houden van een hervormde en ge reformeerde wijk waarin de voor zitters van de respectieve synodes, ds.G. Spilt ends C. Mak, voorgaan. Dit ter gelegenheid van de geza menlijke vergadering van de twee synodes volgende week vrijdag en zaterdag in de Marcuskerk in Utrecht. De dienst van zondag, die door IKON-radio wordt uitgezon den, is bedoeld als een "voorbede- dienst". De hervormde en gereformeerde synodes komen volgende week voor de tweede keer in de geschie denis van deze kerken samen bij een. Er worden ongeveer 130 syno deleden verwacht, 75 vertegen woordigers van gemeenten en dan nog een aantal gasten, ook buiten landse. In een deze week verschenen jaarbericht pleit het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk voor een gesprek met de sub sidiërende overheid. Het ICGJ komt tot deze uitspraak op grond van de onderscheiden prioriteiten die overheid en particulier initiatief zich steHen. Uit het jaaroverzicht blijkt, dat het aantal deelnemers aan dit jeugd werk nog steeds groter wordt. Er zijn er nu bijna 110.000, inclusief het vrijwillige kader. De jaarlijkse collecte in de geref. kerken ver toont een stijgende lijn. Vorig jaar was de opbrengst 171 000, terwijl de donateurs 77.000 bijeenbrach ten. In Den Haag is ds. A. P. van der Haas, hervormd predikant, met emeritaat gegaan. Van 1940 tot 1946 was hij werkzaam in Oegstgeest. Op 3 oktober hoopt de bekende ds. M. L. W. Schoch, wegens emeritaat afscheid te nemen van de Klooster- kerkgemeente. Na zijn afscheid gaat hij bijstand in het pastoraat te Arnhem verlenen. Zijn opvolger in Den Haag wordt ds. G. Kalsbeek te Voorst. Wonder Ds. E. H. Kalkman, Korte Be rgstraat 3 Amersfoort, viert deze maand zijn zilveren jubileum als predikant. Zijn eerste gemeente was Voorhout, waar hij van 1951 tot 1958 werkte, en zijn tweede Wad- dinxveen, tot 1964. Zondag 26 sep tember wordt in de Emmakerk (Noordewierweg 131) een speciale dienst gehouden en op donderdag 30 september in een bijgebouw van half 8 tot 10 uur een receptie Zondagmorgen om half 12 ver leent de jongerengroep The Lord's Folks medewerking aan een eucha ristieviering in de rk kerk Haagsche Schouw in Leiden. Lutherse grief Een synodale commissie van de Evangeiisch-Lutherse Kerk heeft de Raad van Kerken in Amersfoort in een brief laten weten, dat de lu- thersen zich binnen deze raad niet zo gelukkig voelen. Zy meent, dat de raad zich ontwikkelt tot een soort "superkerk" en dat zyn uit spraken van groter gewicht worden geacht dan van de afzonc.rlijke kerken. Het bestuur van de raad beschikt soms over meer informa tie dan de leden op het moment dat beslissingen genomen moeten worden. Een andere grief is dat de raad een log lichaam is geworden, steeds moeilijker tot besluiten in staat. De vergaderingen bieden te weinig ruimte voor redelijke alternatieven en varianten op voorstellen. Het zit de lutherse commissie hoog, dat soms uitspraken namens de Raad van Kerken worden gedaan zonder dat de leden op de hoogte zyn. In een uitvoerige verklanng uit het hoofdbestuur van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk zijn bedenkingen tegen het proces naar eenwording tussen de Geref. Ker ken in Nederland en de Hervormde Kerk. dit naar aanleiding van de gemeenschappelijke syhodever- gadering volgende week. Het hoofdbestuur is bezorgd over de recente theologische ontwikkelin gen binnen de Geref. Kerken en ziet daarin een ernstige bedreiging voor wat er nog aan confessioneel leven binnen de Herv. Kerk is. Morgen komen wij nog op deze verklaring terug. Noodtoestand De parochieraad van Heikant in Tilburg pleit in een brief aan de bis schop van Den Bosch voor de mo gelijkheid gehuwden toe te laten tot het kerkelijke ambt. Hy meent dat de vergrijzing van het pastores- bestand een noodtoestand heeft veroorzaakt. De aartsbisschop van Marseille, die onlangs een bezoek bracht aan Rusland, op uitnodiging van de Russisch-orthodoxe kerk, schrijft in zijn bisdomblad dat niemand een idee heefl van de omvang en kracht van het godsdienstig leven in de Sovjet-Unie "De Sovjet-Unie is ongetwyfeld de grootste vulkaan van het christendom. Het kerke- lyke leven moet zich beperken tot vieringen. Elke andere activiteit is verbonden. Maar ik heb nog ner gens zoveel gretigheid gevoeld voor evangelische woorden. Dat de kerk er nog altijd bestaat is een permanent wonder". Aldus mgr. Etchegarav Herv. Kerk: beroepen te Hum- melo J. W. Coenraad Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21