Gaby Minneboo 'als een raket' naar de titel Prettig weekend! Lubberding in sprint snelste Dubbele recordpoging V0 mM Marijke Lagerlof 'geflikt' Postbode is niet te stuiten CABALLERO Caballero. Anders dan andere. Duel Borg-Nastase Wielercijfers VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 SPORT PAGINA 15 MONTERONI Dl LECCE - Ma rijke Lagerlof is pas zestien. In de kwartfinales van het sprint- toernooi van de dames moest zij, na een sterk gereden serie, optornen tegen Sheila Young. Op fiets en schaats de kam pioene van de sprint, de eerste rijdster die de hegemonie van de Sowjet-Unie op dit nummer heeft doorbroken. De jongste van het toernooi tegen de meest ervaren rijdster. Marijke Lager lof verloor. Natuurlijk. Marijke Lagerlof was in wezen al voor de ritten begonnen verliezer. Sheila Young had op basis van de serie-indeling nooit haar tegenstandster mogen zijn, dat was Luigina Bissoli. Een Ita liaanse die zonder twijfel door Lagerhof te verslaan is. Dan echter had Young tegen een an dere Amerikaanse, Jackie Ma rie Disney, moeten rijden en dat liet de jury terecht niet toe. dis- ney en Young moesten ver deeld worden tussen Lagerhof en Bissoli bij de indeling van de kwartfinales. Sheila Young was zonder twijfel de sterkste, Bis soli kreeg van de overwegend Italiaanse Jury natuurlijk de zwakste van de twee, hoewel Marijke Lagerlof, op basis van de vorige wereldkampioen schappen het meeste recht had. De Nederlandse kampioene voelde zich geflikt. Die klap kan een meisje van zestien jaar nog niet verwerken. Daarom was zij al voor haar ritten verslagen, daarom ontbreekt Marijke La gerlof nog één jaar bij de laatste vier van een wereldkampioen schap sprint dames. Daarom huilde Marijke haar kleine traantjes en het misstond haar niet eens. MONTERONI Dl LECCE - De tweede wereldtitel kon Stayer jij? "Twee seizoenen", ant- Gaby Minneboo niet meer ontgaan. Als een raket vloog de woordde pr°"k '?at gaat allemaal Geervlietse postbode over het hout van Monteroni, waarop "ver moeten doen".ef 26 V J 1331 niemand tegen deze formidabele snelheid bestand was. En het feit, dat de Nederlanders el- Minneboo prolongeerde zijn titel. En kwam zelfs als enige kaar niet in de weg zouden rijden en Nederlander op het verhoogd omdat Matthé Pronk en Mar- dat m ied?r, g8u?' jente.r,kStteiw,°Jf^ roo ^neïVe'd het geweld van de amateurstayersfinale 55 ooTnog bijna op het plat" (7Z.b97 km per uur) ten onder gingen. form. Nadat Caldenty aan zijn op- mars was begonnen, kon Rietveld bijzonder goed zijn derde positie blijdschap over het hek van de Ne- handhaven en zelfs zonodig de derlandse box was gesprongen. Spanjaar nog opjagen. Tot aan der- Ogenschijnlijk leek het gemakke- tig ronden voor het einde, toen de lijk, maar dat was beslist niet zo. Ik Rotterdammer volledig ineenstort- heb eerst nog geprobeerd om iets te. voor de overige Nederlanders te doen. Daarna was ik ontzettend "ik denk dat ik een te klein verzet bang van die Spanjaard, want die heb getrapt", oordeelde de teleur- reed erg sterk gestelde Rietveld, die in de slotfase Minneboo toonde zich opgelucht. toch Gp twee ronden werd gezet en Vertelde dat de tweede regenboog- als zesde eindige. "Het is wel een Maar de bravour van kampioen Minneboo was terecht. Slechs tweemaal kon de Spanjaard Cal- dentey de Geertvlietse coureur in moeilijkheden brengen. Een totaal andere situatie als vorig jaar in Ro- court, toen de combinatie Walraven-Minneboo voortdurend door de overmacht van Spanjaar. den in de tang werd genomen. "Toch was deze titelstrijd even las tig", wist Minneboo nadat hij van DEN HAAG - Op vnjdatfS en za terdag 6 november gaan Harm Wiersma, de nieuwe wereldkam pioen dammen, en Hans Böhm, schaak meester, een poging wagen een nieuw wereldrecord te vestigen. Het gaat om het record si multaandammen en -schaken vol gens het roulatiesysteem. Zowel Wiersma als Böhm gaat onafgebro ken strijden tegen twintig tegen standers. Volgens dit systeem hopen beide simultaangevers in totaal meer dan 400 opponenten te ont moeten in een tijdsbestek van 26 uur. Het evenement zal plaatsinn- den in de hal van het hoofdkantoor van Ennia verzekeringeii in Den Haag. De aanvang is bepaald op vrijdag 5 november om 18.00 uur en het einde van de marathon is op za terdag 6 november om 20.00 uur. De Russische schaakgrootmeester Victor Kortsjnoj gaat morgen ijl Utrecht in een simultaanwedstrijd in het krijt treden tegen dienstplich tige soldaten. Het schaakfestijn maakt onderdeel uit van het jubi leumfeest van de vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) die 11 september tien jaar bestaat. Op het feest in de Merwedehal van de Jaarbeurs zal minister Vrede- ling van Defensie niet ontbreken trui hem net zoveel deed als de ste en dat hij nog nooit zo nerveus was geweest. "Het is ongelooflijk. Vlak voordat ik naar de start ging kon ik er gewoon niet tegenop. Ik had zo weg willen lopen. Ik vroeg me af, waar ik eigenlijk wel mee be zig was. "Ik stop er mee", dacht ik. Blijf voortaan thuis om gezellig bij de tv te zitten en bij de familie te zijn. Maar nu ik die zijden trui weer heb is het over en voel ik me overge lukkig. grote tegenvaller voor me. Ik had er meer van verwacht. Maar het ging zo rap, dat ik op het laatst mijn be nen niet meer voelde. Had ik echter Podlesch nog achter me kunnen houden, dan was toch een derde positie verzekerd geweest. Erg jammer is het in ieder geval wel". Wankel Gaby Minneboo reed achter Bruno Walrave 'als een raket' naar de titel. Vreugde ADVERTENTIE Ondanks zijn optimisme wankelt de troon van Roy Schuiten. De Ne derlandse achtervolger maakte in De vreugde van de dertigjarige de kwalificatie (alle acht de deel- Gaby Minneboo en gangmaker nemers werden automatisch ge- Bruno Walrave kon niet met de plaatst) een mindere indruk op zijn overige oranje-stayers worden ge- concurrenten, waarvan Knudsen, deeld. Door de grote inspanningen Baert en Moser een betere tijd wis- kort na de start waarin alle ten af te drukken. In de kwartfinale Oranje-mannen een gunstige posi- toen Schuiten het moest opnemen tie hadden, ging eerst Matthé tegen thuisrijder Borgognoni ging Pronk en pas tien kilometer voor het weliswaar iets beter (6.06.84 het einde Martin Rietveld ten on- tegen 6.05.65), maar imponerend der. De vijfde plaats, die alsnog was het nog niet. voor Pronk was weggelegd, stelde De Nederlander was echter een an- de Noordhollander tenslotte wel dere mening toegedaan, omdat het tevreden. "Als je in het begin het scorebord bleef "hangen" op 5.99. meeste werk doet, telt dat dubbel. Hetgeen ae beste tijd zou zijn ge- Dat ik dat voor Minneboo deed weest, omdat Moser als snelste vind ik alleen maar plezierig. Hij is 6.00.79 liet afdrukken in zijn rit een vriend van me, desnoods heb ik tegen zijn landgenoot Zanoni. alles voor hem over". Schuiten ontmoet in de halve finale En nog even analyserend: "Ik zit Knut Knudsen, met wie hij al twee teveel tegen de rol aan. Dat maakt jaar achtereen om het goud heeft me verschrikkelijk nerveus. Ik gestreden. Favoriet is Francesco moet er iets vanaf kunnen komen. Moser, die door de organisatoren Dat lukt wel in de training, maar niet voor niets voor dertigduizend niet in de wedstrijd". Cees Stam, gulden startgeld naar de piste is ge- die Pronk aanhoorde: "Hoelang lokt. Hij komt in de halve finale uit Getrouwd De Nederlandse sprintster Marijke Lagerlof heeft de halve finales niet bereikt. De pas zestienjarige Klaaswaalse, die vorig jaar debu teerde met een vijfde plaats, werd in de kwartfinales ingedeeld tegen de pas getrouwde Sheila Young, die in 1973 wereldkampioene werd op de fiets en schaats. De gerouti neerde Young was voor de Neder landse kampioene geen partij, maar het sprinttaJent van Marijke Lager lof is nog niet volledig ontwikkeld en biedt met een wat gelukkiger in deling toch perspectief voor de toekomst. De klassementsrit, het nieuwe on derdeel dat de UCI graag voor het verloren gegane tandemnummer op de Olympische Spelen wil heb ben, bood voor de Nederlanders Slot, Smit en Langkruis niet al te veel problemen om zich te plaatsen voor de finale van vanavond. Aan dit onderdeel over dertig kilometer is (nog) geen wereldtitel verbon den. O' MORZINE (ANP) - Toch nog Ne derlands succes in de Ronde van de Toekomst. Henk Lubberding sprintte na de 160 kilometer lange etappe tussen Allevard en Morzine, die de renners over enkele cols voerde, naar de etappezege. De Ne derlander klom daardoor naar de zesde plaats in het algemeen klas sement met twaalf minuten achter stand op de Zweed Nilsson. Voor de Spanjaarden werd het een sombere dag. De zon-aanbidders van de Iberische ploeg, die met drie man in de top van het klassement vertegenwoordigd was, zagen met ongenoegen de regen neervallen. Tijdens de afdalingen hielden zij angstvallig de voeten op de weg. De concurrentie met meer moed liet hen achter zich aanmodderen. De uitslag van de zesde etappe van Al levard naar Morzine (160 kilometer) 1. Lubberding (Ned) 4.10 48, 2. Chabannel (Fra) z.t., 3. Goossens (Bel) z.t. 16. Van Vliet(Ned)4.14.13. De stand in het algemeen klasse ment is: 1. Nilsson (Zwe) 19.21.38,2. Chabannel (Fra) 19.30.22, 3. Busso- lini (Fra) 19.31.16, 6. Lubberding (Ned) 19.33.29, 20. Van Vliet (N?d) 19.55.25. De ronde van Rijnland-Palts is beheerst door de Poolse amateurs. Miecyslaw Nowicki toonde zich de sterkste. Frits Schür eindigde als derde met twee minuten achter stand op de Pool. Een logisch ge volg van de Poolse superioriteit was eigenlijk de overwinning van Stanislaw Lang in de zevende en laatste etappe. Het betekende de vijfde Poolse ritzege. Martin Havik won in de koers naar Lud wigshafen de sprint van de achtervolgers. De uitslag van de zevende etappe van Mainz naar Ludwigshafen (147,5 kilometer) is: 1Lang (Pol) 3.37.38, 2. Havik (Ned) 3.37.49, 3. Bauwens (Bel) z.t., 10. Schür(Ned)3.39.31,15. Boom(Ned) z.t., 23. Koot (Ned) z.t., 33. Ribbers (Ned) 3.40.13. Het eindklassement is: 1. Nowicki (Pol) 28.16.40, 2. Faltyn (Pol) 27.17.13,3. Schuer (Ned) 28.18.35, 8. Ribbers (Ned) 28.22.13, 12. Havik (Ned) 28.24.42, 16. Koot (Ned) 28.27.07, 31. Boom (Ned) 28.33.46. Marino Basso heeft zich gisteren in de eerste echte etappe van de ronde van Cataloniè de snelste man van het peloton getoond. De Ita liaan versloeg in de sprint de Belg Roger de Vlaeminck, die de leiding in het algemeen klassement be houdt. In de rit van Amposta naar Almacellas (204 kilometer) ge beurde erg weinig, waardoor de groep compleet over de streep kwam. Beste Nederlander was Cees Priem, die zesde werd. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Basso (Ita) 5.36.10,2. De Vlaeminck (Bel) z.t., 3. Gavazzi (Ita) z.t., 6. Priem (Ned) z.t. De stand in het algemeen klasse ment is: 1. De Vlaeminck (Bel) 5.42.23, 2. Elorriaga (Spa) 5.42.26, 3. Pesarro- dona (Spa) 5.42.31, 19. Den Hertog (Ned) 5.42.44, 21. Kamper (Ned) 5.42.45, 41. Priem (Ned) 5.42.54, 52. Kruunenberg (Ned) 5.43.02. VOETBAL - Roda JC kan in de wedstrijd van morgen tegen Feye- noord niet beschikken over Leo Ehlen. Na een mondelinge behan deling werd hij gisteren door de strafcommissie voor twee wed strijden geschorst. Ehlen kreeg in de wedstrijd tegen Telstar een gele WIELRENNEN - De Belg Frans Vebeeck zal vandaag in het Crite rium der Azen" de plaats van zijn landgenoot Pollentier innemen. Pollentier moet het laten afweten vanwege de blessures die hij heeft opgelopen in een valpartij tijdens een wedstrijd in Molenbeek. FOREST HILLS - De 20-jarige Zweed Björn Borg heeft zich gisteren als laatste geplaatst voor ae halve finales heren enkelspel van de tenniskam pioenschappen van Forest Hills. Porg verloor de eerste set van titelverde diger Manuel Orantes met 4-6, maar kwam daarna zeer sterk terug. Met 6-0 en 6-2 in de beide volgende sets leek de zaak beslist. Toen Borg in de vierde set een voorsprong van 4-0 nam, gaf niemand meer een cent voor de kansen van de Spanjaard. Maar Orantes kwam terug. En hoe. Borg moest de vierde set afstaan (5-7) en een nieuwe krachtsinspanning leveren om de halve eindstrijd te bereiken. Lat lukte. Orantes werd verslagen met 4-6. Björn Borg, die dit seizoer al zegevierde op Wimbledon, in het WCT- toernooi en het open-profk impioenschap van de Verenigde Staten, lijkt op weg naar een zeer glorieus seizoen. In de halve finale komt hij te staan tegenover zijn tegenstander uit de Wimbledon-eindstrijd, Ilie Nastase, die eerder op de dag Dick Stockton versloeg in een rustige partij: 4-6, 6-4,6-2, 6-3. De Roemeen heeft echter de laatste ontmoeting met Borg gewonnen. Dat was in de halve finale van het toernooi om de Challenger-cup op Hawaii. De andere halve finale gaat tussen Jimmy Connors en Guillermo Vilas. Dames KWARTFINALES SPRINT Eerste kwartfinale: Sue Na- varra(Vst) (12,68 en 12,31)wint in twee ritten van Faith Mur ray (Gbr). Tweede kwartfina le: Iva Sajoeckova (Tsj) (13,21 en 13,48) wint in drie ritten van Barbara Amburgey (Vst.) (13.58). Derde kwartfinale: Jackie Marie Disney (Vst) (13.15 en 13.06) wint in drie rit ten van Luigina Bissoli (Ita) (14.78). Vierde kwartfinale: Sheila Young (Vst) (12,75 en 12.90) wint in twee ritten van Marijke Lagerloef (Ned). Heren AMATEUR PUNTENKOERS Kwalificatiewedstrijd: 1. Vi- tali Petrakov (Sov) 13 punten, 2. Ger Slot (Ned) 12, 3. Jan Jankiewicz (Pol) 8.4. Hans Or- sted (Den) 8, 5. Orfeo Pizzos- zerrato (Ita) 7, 6. Hans Kanel (Zwi) 7, 7. Steve Hefferman (Gbr) 6, 8. Niels Fredborg (Den) 6,9. Daniel Gisiger(Zwi) 5, 10. Jiri Miksik (Tsj) 3. Er plaatsten zich voor de finale nog vijftien renners, onder wie Ron Swit en Rini Langkruis. AMATEUR STAYERS Finale: 1. Gaby Minneboo (Ned) achter gangmaker Wal rave, 150 ronden (50 km) in 41 min. en 16 sec. (gem. 72.687 km-uur), 2. Bartolome Calden- tey (Spa) - Mona, 3. Rainer Podlesch (Wdl) - Dittei, 4, Klaus Burges (Wdl) - Durst, op een ronde: 5. Matthe Pronk (Ned) - Koch, op twee ronden: 6. Martin Rietveld(Ned.) - Stakenburg, op drie ronden: 7. Karei Andries (Bel) - Meule- man, op vier ronden: 8. Willy Sprangers (Bel) - De Bakker, op vijf ronden: 9. Fausto Stiz (Ita) - De Lillo. KWARTFINALES ACH TERVOLGING Eerste rit Roy Schuiten (Ned) 6.05.65 wint van Lusiano Bor gognoni (Ita) 6.13.29. Tweede rit Francesco Moser (Ita) 6.00.79 wint van Bruno Zanoni (Ita) ingrhaald na 4150 meter. Derde rit Dirk Baert (Bel) 6.11.59 wint van Simon Frac- cari (Ita) 6.20.42. Vierde rit Knud Knudsen (Noo) 6.07.14 wint van Patrick Cluzard (Fra) ingehaald na 3350 meter. PROFS STAYERS Herkansing: 1. Rene Savarv (Zwi) 50 kilometer in 41.54 (gem. snelheid: 71.599 km/u), 2. Walter Avogradi (Ita), 3. Ju- lien Stevens )Bel.) VOL&EWS MENEÊ.R. KUIFFF IS, DE SAL VAM DE PAAL TECU&6ESPRCU6&0 SCPE/DZ- PECPTER 3/88EP- Pas/E /AAT Z'CH o/r /CEE/S /v/ser OM OER 7ESCEPEA/ 3et 8 essa/ 8ESSR- S/M5 ■OCuSZ- fOAjr. Pu/jr u/r.' CRAMSE SS /SO 7Z>rAAl OA/S OE ROAP OA/S/EUk/ 1/AS.LEAS EE TAA/E K/<5ERS AA/S. CASA/SOOA RRSS6r EEA/ óO//7~7ER£A/D£ SCP/ErA/W.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15