Strauss eist een snel onderzoek DODEN IN KAAPSTAD Tunesië: landingsbaan wél vrijgemaakt In Westduitse Lockheed-kwestie PLO-leider Jasser Arafat moet plaats maken voor driemanschap Leidse Volks huis zit in puree KREDIETEN Als u tckorl komt. Voor een CT> onverwachte kans." Als u direkt over geld wilt Een Koop-Krediet een Doorlopend Actief in vrije tijd DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 MÜNCHEN (DPA) - De voorzitter van de Beierse CSU, Franz-Josef Strauss, heeft de Westduitse regering dringend verzocht zo snel mogelijk contact op te nemen met de Ame rikaanse regering om de beschikking te krijgen over alle documenten van het steekpenningenschandaal van Lock heed. De betrokken documenten moeten dan volledig worden onderzocht. Bewijzen Benoeming en ontslag LEIDEN - Aan de Leidse teit is dr. E. van der Starre benoemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren. Hij zal onderwijs geven op het gebied van de Franse Letterkunde. Met ingang van 1 ok tober a.s. is aan prof. Dr. C. Visser eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de Leidse teit. Strauss gaf gisteren tegenover de pers in München te kennen dat de regering in Bonn mogelijk op grond van "gebeurtenissen" in de jaren vanaf 1970 er een bepaald be lang bij heeft niet voor de bonds dagverkiezingen van 3 oktober over bewijsstukken te beschikken. Sinds eind 1969 zetelt in Bonn een regeringscoalitie van SPD/FDP. Bureaucratisch De CSU-leider zei er geen begrip voor te hebben, dat de regering de publikatie van reeds in haaf bezit zijnde documenten "door formeel-bureaucratisch gedoe steeds weer heeft vertraagd". Blijkbaar wil men "tegen beter we ten in de indruk ophouden dat er binnen kringen van de CDU/CSU toch bepaalde zaken zijn voorgeval len". In de Lockheed-zaak zijn er echter noch tegen de christendemocraten noch tegen hem persoonlijk bezwa rende feiten in te brengen. Volgens Strauss zijn er "ook nog andere Amerikaanse bedryven. En daar zijn de gebeurtenissen mogelijk niet verjaard. En deze gebeurtenis sen zijn in de jaren na 1970 voorge vallen". De CSU-leider vroeg zich af welk belang de bondsregering erbij heeft het verkrijgen van alle documenten van de Amerikaanse senaatscom missie (onder leiding van Frank Church) te vertragen. In dit ver band noemde hij met name de Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop. v m® a»» m i H Op de vraag of hij over bewijzen beschikt dat de regering bedenke lijk aankoopbesluiten heeft geno men zei Strauss: "Als ik het ver moeden uit moet ik in elk geval be paalde informaties of aanwijzingen als uitgangspunt gebruiken. Ze zijn echter niet zodanig dat ik daarover op dit moment concrete uitspraken kan doen". Bij zijn opmerking dat er ook nog andere Amerikaanse bedrijven zijn verwees Strauss impliciet naar een briefwisseling in 1970 tussen prins Bernhard en de toenmalige West duitse minister van Defensie Hel mut Schmidt. Die briefwisseling ging over het militaire vliegtuig "Cobra", dat door Northrop wordt geproduceerd. Miljoenen Franz-Josef Strauss heefl steeds ontkend dat zijn partij of hijzelf iets van doen hebben met de steekpen ningen van Lockheed. De vroegere vertegenwoordiger van Lockheed in de Bondsrepu bliek Ernst Hauser heeft voor de Amerikaanse senaatscommissie gezegd, dat de CSU in het begin van de jaren zestig zestien miljoen dol lar van Lockheed ontving toen het Westduitse leger tot aankoop over ging van 915 Starfighters. Op dat moment was Strauss minister van Defensie. Vorster spreekt dreigende taal Zoeloe-inwoners van de voorstad Soweto bewaken hun - tijdelijke - woningen met hun traditionele wapens. Tijdens onlusten in de voorstad werden acht gebouwen in brand gestoken en de mannen wil len een herhaling daarvan met alle mogelijke middelen voorkomen. ADVERTENTIE DAMASCUS/BEIROET (DPA) - De leider van de door Syrië gediri geerde Palestijnse guerrillabewe ging „Saika", Sohier Mohsen, wordt de komende man aan de top van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. De huidige PLO-leider Jasser Ara fat moet, althans als president El Assad van Syrië zijn zin krijgt, wij ken voor een driemanschap met Mohsen aan het hoofd. De Saika-troepen van Mohsen vechten in Libanon aan de zijde van de Syrièrs. In deze eenheden die nen ook veel niet-Palestijnse Sy- Arafat verblijft momenteel in Bei roet. Daar maakten Arabische di plomatieke kringen gewag van een plan van president Assad om een federatie te stichten van Syrië, Li banon en Jordanië, waaraan ook de PLO zou kunnen deelnemen. Vol gens diplomatieke v een dergelijk plan pas s nomen kunnen worden als het con flict in Libanon is afgekoeld en Ara fat is afgetreden. Men ziet de hui dige PLO-leider, gezien zijn grote aanhang onder de Palestijnen, ech ter niet zo snel vertrekken. beschikken Plan of Krediet Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK KAAPSTAD (Reuter) - In het cen trum van Kaapstad heeft de poli tie gisteravond vier kleurlingen doodgeschoten. Voor het eerst drongen relletjes, brandstichting en plundering door tot in de blanke woonwijken van de stad. Rond het centrum van Kaapstad maakten betogers barricaden van autobanden, die ze in brand staken. Hier sneuvelden de vier kleurlin gen. Cijfers van doden en gewon den in andere delen van de stad zijn niet bekend. In de blanke woonwijk Fish Hoek zijn benzinebommen naar huizen geworpen. In andere blanke wijken zijn twee scholen en een warenhuis in brand gestoken. In het centrum van de stad zongen 200 jeugdige kleurlingen "de heer is mijn herder". De politie joeg hen met de wapenstok uiteen. Alle middelbare scholen voor kleurlin gen in Kaapstad zijn tot volgende week gesloten. In de stad en naaste omgeving overtreffen de kleurlin gen zowel de zwarten als de blan ken in aantal. In Johannesburg is met benzinebommen een wijkge- bouw in brand gestoken. Premier Vorster, die gisteren een langdurig zwijgen over de rasse- nonlusten in het land verbrak, zei dat als de vrede niet onmiddellijk hersteld werd, "andere stappen" zouden worden genomen om aan het geweld een eind te maken. Hij gaf geen nadere bijzonderheden, maar zei hij "ik hoop dat de bood schap voor iedereen duidelijk is". Vorster verklaarde dat de politie tot nu toe met "grote verantwoorde lijkheid en terughoudendheid was opgetreden". De premier zei voorts dat een aantal blanken ook onrust veroorzaakte en dat ook zij zouden worden aan gepakt. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het arts examen oude stijl A.E. de Baat (Bodegraven), C.T. op de Hoek (Leiden), J.H.A. Hulsbergen (Alp hen aan den Rijn), mej. C.E.A. Maat (Wassenaar), G.C. v.d. Plas (Lei den), J.J.M. Avezaat (Voorschoten), mej. C.A.F. Boerefijn (Ter Aar), R. M. Coster (Leiden), H. Engel (Lei den), A L L. King (Leiden), J.J.M. Limburg (Oegstgeest), W.A.R. Nanning (Oegstgeest), en voor het artsexamen nieuwe stijl slaagden F.M.H. Appelman (Noordwijker- hout), J E Degener (Wassenaar), D.B. MacLennan (Voorschoten). PLC. Petit (Oegstgeest), G.H.M. Verberne (Wassenaar), D.A. Zaal (Wassenaar), mej N.J. Elzenga (Leiden), J.G. v.d. Schroef (Wasse naar). Voor het doctoraal examen medicijnen 2 slaagde mej. A. v.d. Handel. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is J.H. Swierts (Koude kerk aan de Rijn) geslaagd voor het doctoraal examen psychologie In het St. Elisabeth Ziekenhuis zijn geslaagd voor het examen Zieken verpleging A de dames M. Kloos- Bakker, A. Barends, A. Bauman, M. Bruinsma, A. Hermans, A. van Rijswijk-Hulscher, J. Jonker- Verkleij, A. Kooter, A. Kuyt, A. Rooijakkers, D. van Schie, B. Schilperoort, J. Schilperoort- Jonker, H. Schoneveld, A. Tim merman, A. Zandvliet en de heer C. Beenakker. Enquete onder bejaarden LEIDEN - Het Dienstencenrum Zuid-West heeft in samenwerking met wijkvereniging Aktief en een viertal clubhuizen in de wijk een enquête opgesteld, die zal worden afgenomen onder bejaarden. Aan leiding is het sinds april van dit jaar sterk gestegen aantal aanvragen voor hulp. Het Dienstencentrum Zuid-West is op 1 januari '76 begonnen en is on dergebracht in het gezondheids centrum aan het Bevrijdingsplein. Het centrum heeft beschikking over vrijwilligers, die bereid zijn bejaarden hulp te bieden. Voor langdurige hulp wordt veeal door verwezen naar de Stichting Ge zinsverzorging. De opzet van de enquête is een beeld te krijgen van het behoeftepatroon van de oudere bewoners van Zuid-West. LEIDEN - Het hoeft niet onder stoelen of banken gestoken te worden: het Leids Volkshuis zit behoorlyk in de puree en het ziet er niet naar uit dat daar in de nabije toekomst verbetering in komt. Telde de staf vorig jaar nog negen koppen, inmiddels is dit aantal in verband met be zuinigingsmaatregelen tot ze ven terug gebracht. Een in krimping van de activiteiten is daarvan het onvermijdelijke nare gevolg. k Het jongerenwerk moet het zonder maatschappelijk werker stellen. Het volkshuis beweegt zich op drie terreinen: het volwasse- nenwerk, activiteiten voor jon geren en het buurtwerk. De sector volwassenenwerk trekt de traditionele bezoekers van het volkshuis. De staf heeft twee krachten beschikbaar, die zorgen voor de organisatie en begeleiding van cursussen als gynnastiek, kantklossen, crea tief handwerken, het dames zangkoor, de vrouwenontwik kelingsgroep, engels, duits en gitaar. Het buurtwerk richt zich op de wijken Pancras, Noordvest, Oude Morsch en Maredorp. Ge probeerd wordt het wijkoverleg te stimuleren en te begeleiden, er worden kinderclubs gehou den en er is een peuterspeel plaats. Daarnaast wordt ge tracht in samenwerking met basisscholen projecten op te zetten. Het Leids Volkshuis was van plan aan het buurtwerk speciale prioriteit te geven en drie krachten in te zetten. Door de bezuinigingen echter was men genoodzaakt dit aantal tot twee te beperken. En dan het jongerenwerk, dat dagelijks een grote groep be langstellenden trekt. Veel bui tenlandse jongeren, onge schoolde werkende en werk loze jongeren, scholieren van het lager beroepsonderwijs en sociaal-zwakken. Voor hen is er de koffieshop (die in oktober weer open gaat), de kranten groep, de Sport In*de lunch- club en de informatiemiddag en op donderdagavond de soos. In het verleden beschikte het volkshuis over een maatschap pelijke werker, speciaal belast met de opvang en begeleiding van deze groep. Problemen op het gebied van druggebruik, spijbelen, reclassering, daklo zen doen zich regelmatig voor. Ook de maatschappelijk werker heeft het volkshuis moeten af staan, zodat nu aan de proble matiek van deze groep bezoe kers weinig aandacht kan wor den geschonken. De leiding is daar zeer ontevreden over, om dat de klok door deze maatregel weer wordt teruggedraaid. Het bestuur had er destijds name lijk op gewezen dat met een spreekuur in het volkshuis niet kan worden volstaan, maar dat voor het jongerenwerk een ei gen maatschappelijk werker moest worden aangetrokken. Een oplossing voor dit pro bleem is nog niet voor handen. Het nieuwe seizoen is echter al weer begonnen. Leids Volks huis: Apothekersdijk 33, tele foon 149180 DEN HAAG (SP) - De Tunesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer T. Ameur, heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin hij zegt dat de Tunesische autoriteiten de landingsbaan van het vliegveld bij Tunis wèl grotendeels hebben vrijgemaakt toen daar zaterdag het gekaapte KLM-vliegtuig moest landen. "Vanaf het moment dat het vlieg tuig de landingsmanoeuvre had in gezet, is opdracht gegeven de lan dingsbaan vrij te maken, hetgeen grotendeels is gebeurd", aldus de verklaring. De verklaring suggereert verder dat men er van uit ging dat de pilo ten onder dwang verzocht hadden te mogen landen dat zij in opdracht van de kapers meldden vrijwel geen brandstof meer te hebben: "De Tunesische autoriteiten heb ben onmiddellijk negatief geant woord op het door de piloten uitge sproken verzoek om te moeen lan den, omdat zij op de hoogte zijn van de techniek die zij (de piloten) doorgaans toepassen wanneer zij worden bedreigd", zo luidt de ver klaring. Er wordt met geen woord gespro ken over het feit dat de baanver- lichting was uitgeschakeld en tij- dens de landing ook uitbleef. De' tweede piloot van het toestel, N'. W. Geysendorpher, had maandag na terugkeer op Schiphol verteld hoe de machine aan de grond moest pers. De Nederlandse regering gaat aan de hand van de bevindingen van de ambassadeur in Tunesie na of en hoe stappen in Tunis zullen worden ondernomen De tweede-kamerleden Van Zeil en Van Heel-Kasteel, beiden KVP, hebben de ministers van Buiten landse Zaken en van Verkeer en Vorster, heeft gisteren op het re gionaal congres van de nationale partij in Bloemfontein verklaard dat hij verdere besprekingen zou hebben met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Hij gaf daarop te kennen dat hij volgende week eveneens zijn Rho- desische ambtgenoot, Ian Smith, zou ontmoeten. "Ik beloof u al mijn energie aan deze besprekingen te wijden, daar het uw toekomst en die van uw kinderen is die daaiyan afhangt". HOLLYWOOD- De 70-jarige Amerikaanse orkestleider „Count" William Basie is in Hollywood in een ziekenhuis opgenomen na ge troffen te zijn door een lichte har taanval. Hij bevindt zich in de hart- bewakingsafdeling. Waterstaat gevraagd al het moge lijke te doen voor het tot stand ko men van een internationale rege ling dat blokkade van landingsba nen voor in nood verkerende vlieg tuigen verboden wordt. Met de VVD'er De Beer wilen de kamerle den een gezamenlijk overleg van de kamercommissies van Verkeer en Waterstaat en Justitie om tot ver dere beveiligingsmaatregelen te komen. Omdat de Amerikaanse rechter geweigerd heeft, de volgelingen' van de Koreaanse "godsdienstlei der" Moon als "missionaire leerlin gen" te erkennen, zullen de Ver enigde Staten de komende tijd ruim 700 aanhangers van deze sekte uitwijzen. Ze zijn afkomstig uit Ja pan en Korea. De rechter argumen teerde zijn weigering met te zeggen dat de Moon-sekte zich meer bezig houdt met geldinzameling dan met geestelijke zaken. In een open brief van de Lutherse Wereldbond aan premier Vorster wordt de politiek van de Zuidafri- kaanse regering als immoreel, on rechtvaardig en ondoelmatig aan de kaak gesteld. De bond heeft een open brief gestuurd omdat de han delwijze van deze regering een be dreiging betekent voor de hele mensheid. Ook premier Smith van Rhodesië kreeg zo'n brief De bond, die de regering van Zuid-Afrika een politiek van ge weld verwijt, met middelen als ver banning, gevangenis en wreedhe den, heeft op verzoek van de lu therse kerken in Zuidelijk Afrika 26 september uitgeroepen tot Wereld gebedsdag voor Zuidelijk Afrika. Die dag wordt gevolgd door een "internationale week van solidari teit met het volk van Namibië. De rk Bijbelfederatie in Stuttgart heeft haar leden in 50 landen opge roepen by de ambassade in eigen land te protesteren tegen de arres tatie van de secretaris (een zwarte priester) van de Zuidafnkaanse bisschoppenconferentie. Volgens berichten uit Zuid-Afrika zal deze priester nog vier maanden worden vastgehouden. Men hoopt, dat dan de periode van onlusten voorbij is. De linkse burgemeester van Ro me, prof. Carlo Argan, woonde gis teren een door aartsbisschop Ugo Poletti opgedragen mis bij, die een teken heette te zijn van een vreed zaam naast elkaar bestaan van Hei lige Stoel en gemeentebestuur. De burgemeester zei een verslaggever van het Franse blad Le Monde, normale betrekkingen na te streven "tussen twee instituten die veel gemeenschappelijke problemen hebben". Op een hogeschooldag van de Vrijgemaakte Geref. Kerken in Kampen zei prof. dr. L Doekes, dat de school zich geplaatst ziet tegen over een moderne oecumenische theologie van de toekomstver wachting. Daarin is de naam van Jëzus wel een motief, maar wordt, aldus de hoogleraar, tegelijkertijd het volstrekte gezag van Zijn ge schreven woord miskend en daar door van zijn kracht beroofd. Herv. Kerk: beroepen te IJmuiden-West K. Heikoop Her wijnen, te Meeuwen K Exalto Has selt. Geref. Gemeenten: bedankt voor Benthuizen J. M. Kleppe Woerden. LEIDEN - De Leidse postduiven vereniging LPC hield een wevlucht met oude en jonge duiven vanaf Venlo. Uitslag 1. N. de Groot, 2. P. Koenen, 3,6,8 W. v.d. Hoogt, 4,7 W. Schouten, 5 P. Groenendijk, 9. J. van Alphen en 10. F. Gijsman.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19