Brummel na dertien jaar onttroond Overwinning Jan Timman Etappezege van Joop Ribbers in Rijnland-Palts Little Philip pines helpt 'miljoenen... BETER LEVEN St. Jan is van ons alle maal Recordsprong Wszola Gebroeders Piket in leiderdorp aan leiding Valeri Brumél: onttroond. VOETBAL - Gisteravond zijn en kele vriendschappelijke voetbal wedstrijden gespeeld. In Stock holm speelde Zweden gelijk tegen Hongarije: 1-1. Engeland kwam in Londen tegen Ierland niet verder dan een gelijkspel: 1-1. En voorts won Schotland met 6-0 van Fin- Lezers schrijven ONELEGANT Het interview van R. de Groot in Uw krant over zijn onelegante ont slag bij ZLC hebben wij met ver ontwaardiging gelezen. Jammer zo'n uitspraak nadat R. de Groot vele jaren prettig bij ZLC heeft ge werkt (wat hij zelf toegeeft in het interview). Wy heren, zoals hij ons noemt, hebben op een eerlijke en zakelijke manier gehandeld. Dat hij geen vereniging heeft kunnen vin den is niet de schuld van ZLC. Het ontslag heeft vele andere argumen ten gekend, waarvan de heer R. de Groot op de hoogte was. Wij willen daar verder niet op ingaan via Uw krant, want dit zou geen enkel nut hebben. Het is alleen jammer dat hij via het interview onze vereni ging een slechte naam heeft willen geven. Het schaadt de persoon zelf en maakt hem niet populair in de sportwereld. Verschillende van zyn interviews zijn slecht overgeko men. Daar kunnen de heren scheidsrechters over meepraten. Wij hopen door deze reaktie, dat R. de Groot wat voorzichtiger zal zijn met zyn uitspraken. Hij zal dan meer bereiken in zijn loopbaan. Bij de damesselektie wensen wij hem veel succes en wij hopen dat hij met de dames elegant zal omgaan. Met dank voor de plaatsing. Namens het bestuur v.v. ZLC DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 "Beter Leven" is de koepel waaronder vijf doelen in de Vierde Nationale Puzzelactie meedelen in de opbrengst. Een doel dat daarbij op het eerste gezicht een beetje "uit de toon" valt is het Monument St Jan, de prachtige kathedraal in Den Bosch die op het ogen blik wordt gerestaureerd. Wat heeft de restauratie van een monument met "Beter Leven" te maken? Alles.- Daarvoor hoeven we het Ster reclame-spotje "Eerst tot tien tellen voor we gaan slopen" echt niet aan te halen. Dat we zuinig moeten zijn op wat van vroeger nog over is, daar zijn we langzamerhand wel ach ter. Maar met nationale mo numenten dienen we in het bijzonder voorzichtig om te springen. En we kunnen heter toctvover eens zijn dat de Bos sche kathedraal van ons alle maal is. Een nationaal mo nument dus. Daarom ook werd in april van dit jaar opgericht de Stich ting Nationaal Monument Sint JanHet doel,om wlledig te zijn, luidt: geldmiddelen bijeen te brengen ter bevor dering van de in- en uitwen dige restauratie van de ka thedrale basiliek en haar in ventaris, teneinde deze kerk in haar totaliteit voor ons land te behouden. Natuurlijk worden er subsidies ontvangen voor de bouwkun dige restauraties. Daar zorgt de Monumentenwet wel voor. Goed beschouwd staat de St. Jan al zo'n honderd jaar in de steigers! Maar thans is die restauratie in de eindfase be land, een eindfase die over-_ igens toch nog zo'n tien d twaalf jaar zal duren. En dan? Dan, aan het einde van die bouwkundige restauratie dus, zal de kathedraal in haar voile schoonheid aan het hele Nederlandse publiek getoond moeten kunnen worden Oók de inventarisstukkeji zoals: O het schitterende 16-eeuwse passie-retabel (lijdensaltaar). het monumentale orgel. 9 de koorbanken, de preek stoel, het doopvont, de schil derijen en textilia. Ook deze kostbare en uiterst, unieke kunstschatten moeten hoognodig worden gerestau reerd. Alleen, en nou komt het, hiervoor wordt slechts gedeeltelijk of in het geheel geen subsidie ontvangen. COLLET D'ALLEVARD - De Fransman Gilbert Chaumaz heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst gewon nen. Chaumaz maakte in de tijdrit over twaalf kilometer, die eindigde op de Col du Collet d'Allevard (eer ste categorie), een tijd van 35 minu ten en 19 seconden. De Spanjaard Fernando Cabrero, tweede in het algemeen klassement, kwam uit op een tijd van 35 minuten en 38 se conden. Hij won daardoor 1.02 mi nuut op de leider in het algemeen klassement, de Zweed Sven-Ake Nilsson. Met nog drie tamelijk zware etappes te gaan heeft Nilsson een voorsprong van 4.13 minuut op de Spanjaard Cabrero en 4.21 mi nuut op diens landgenoot Fernan dez. De uitslag van de tijdrit, die ging van Allevard-les-Bains naar le Collet-d'Allevard, is: 1. Gilbert Chaumaz (Fra), 12 kilo meter in 35 minuten en 19 secon den, 2. Fernando Cabrero (Spa) 35.38 minuut, 3. Patrick Gay (FYa) 35.57 minuut, 19. Henk Lubberding (Ned) 37.55.8 minuut, 28. Leo van Vliet (Ned) 39.04,2 minuut. Het algemeen klassement is: 1. Nilsson (Zw) 15 uur 8 minuten en 35 seconden, 2. Cabrero (Spa) op 4.13 minuut, 3. Fernandez (Spa) op 4.21 worden door bekwame schakers, waarbij ook zij die de spelregels nog niet machtig zijn terecht kun nen. De speelzaal is vanouds in het jeugdhonk „De Zolder" aan de Morsweg 114 in Leiden. Binnen kort start bovendien in de jeugd- schaaksociëteit de training van de meest talentvolle jeugdspelers uit de Leidse Schaakbond, onder lei minuut, 10. Lubberding (Ned) op 14.06 minuut, 26. Van Vliet (Ned) op 32.37 minuut. Rijnland Palts Joop Ribbers heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. De etappe ging door het Taunus- gebergte, van Diez aan de Lahn naar Mainz, over een afstand van 151 kilometer. In de eindsprint ver sloeg Ribbers zijn medevluchter de Westduitser Rudi Michalsky. De beide renners hadden een voor sprong van bijna vier minuten op het peloton. De Pool Nowicki be houdt de leiding in het algemeen klassement. Het algemeen klassement na de zesde etappe is: 1. Wiecyslaw No wicki (Pol) 24 uur 37 minuten en 1 seconde, 2. Jan Faltvn (Pol) op 33 sec., 3. Frits Schür (Ned) op 1.55, 8. Joop Ribbers (Ned) op 5.33, 15. Martin Havik (Ned) op 10.12, 16. Johan Koot (Ned) op 10.27, 31. Ton ten Harmsel (Ned) op 14.52, 39. Henk Boom (Ned) op 17.06. Roger de Vlaeminck heeft giste ren de proloog van de Ronde van Catelonië gewonnen. De Belg bleek de snelste in de tijdrit over vijf ki lometer bij Amposta met zes minu ten en dertien seconden. Tweede werd de Spanjaard Elorriaga. De uitslag is: 1. De Vlaeminck (Bel) vijf kilome ter in 6.13, 2. Elornaga (Spa) 6.15,3. Pesarrodona (Spa) 6.18. VOETBAL - De wedstrijd voor de eerste divisie tussen Volendam en Wageningen, die zondag 22 augus tus bij de stand 1-1 werd gestaakt, toen grensrechter Jac. Roeders op het veld overleed, is gisteravond uitgespeeld. In de resterende 44 minuten scoorde Groenendijk voor 4B33EB LEIDEN - In het Rapid- schaaktoernooi van de schaakver eniging Leiderdorp hebben de ge broeders Piket na zes van de negen te spelen rondes de leiding in de hoofdgroep van Barendse overge nomen. Met 5'/2 punt bezitten de oud-kampioenen van Leiden an derhalf punt voorsprong op Leo Barendje. Joop Piket won zijn cfl&e man en Selier. Theo Piket rekende af met Barendse, terwijl ook Selier en Haasnoot het onderspit moesten delven. Binnendijk rukte met een totaal van 3 ll% punt op naar de vierde plaats, terwijl jeugdspeler Jeroen Selier met 3 punten zijn groeiende speelsterkte bevestigt. Dinsdagavond, als de laatste drie rondes verspeeld worden, vallen de tweede tienkamp hebben Leider dorper Goedhart sr. en VTL-speler Koppers (winnaar van de reserve- groep van het Leids kampioen schap) elk tot nu toe 6 uit 6 ge scoord. De onderlinge ontmoeting gaat waarschijnlijk de beslissing brengen. De derde plaats is voorlo pig voor De Goede. Groep 3 is een •teeer spannende aangelegenheid. Van Leek, Speel, Visser en Willem- sen, hebben 5 punten. Na een tijd gesloten te zijn ge weest, is de Leidse jeugdschaakso- citeit met ingang van aanstaande zaterdag weer open. Iedere zater dag tussen 15.00 en 17.00 uur zijn alle jongens en meisjes tussen de 10 en 15 jaar welkom om zich in het schaakspel te bekwamen. Er zullen Niet alleen versloeg Wszola voor de vierde keer dit seizoen - van de ze ven onderlinge ontmoetingen - de wereldrecordhouder Dwight Sto nes, maar ook vestigde de Pool bijna een nieuw wereldrecord. Zijn tweede poging op 2.33 meter faalde maar net. Dwight Stones kwam niet verder dan 2.21 meter. Nadat zijn eerste poging op deze hoogte mislukt was, probeerde hij zijn res terende sprongen - zonder succes - op 2.26 meter. Het meest boeiende nummer was gisteravond de 3000 meter bij de heren, waarbij ook Gerard Ter- broke aan de start kwam. Bij volle dige windstilte eindigden negen at leten onder de acht minuten. Rod Dixon won uiteindelijk de eind sprint van de Pool Bronislaw Mali- nowski, maar het verschil (7.49,6 tegen 7.50,0) was zeer gering. John Walker, in Montreal goed voor goud op de 1500 meter, werd op deze 3000 meter vijfde (7.53,8), bijna een halve seconde voor Gerard Terbroke (zesde). De nationaal kampioen op vijf en tien kilometer bleek in dit sterke internationale gezelschap uitstekend mee te kunnen. Mac Wilkins werd met 64.28 meter onbetwist winnaar bij het discus werpen. De Pool Wojciech Bu- ciarski en de Amerikaan Robert Pullard deelden met 5.35 meter de eerste plaats bij het polsstokhoog springen. Tadeus Slusarski en Wladislaw Kozakiewicz echter hadden zich bij het inspringen dui delijk geblesseerd. Daardoor ver loor dit onderdeel duidelijk aan kwaliteit. Bij atletiekwedstrijden in Breda heeft Hans van der Knaap van de vereniging Olympus 70 twee Ne derlandse records junioren snel wandelen verbeterd. Hij legde de vijf kilometer af in 24.52.6 (oud: 25.03.8 van Rob van Vliet) en in een half uur legde hij een afstand af van 6039 meter. Het oude record stond hier op naam van Frans Marcus met 5779 meter. Match Fisher-Kapov? REYKJAVIK - Jan Timman heeft zijn partij in de elfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Reykjavik gewonnen. De Neder lander versloeg de Ijslandse grootmeester Helgi Olafsson. Uit zijn twee afgebroken partijen wist hij slechts een half punt te halen. Hij verloor van de Rus Toekmakov en kwam remise overeen met de is lander Thorsteinsson. Na elf ron den heeft Toekmakov met 8 punten de leiding voor Najdorf (Arg.), die 7'/2 punt heeft en een afgebroken partij. Jan Timman staat met 7 pun ten derde. Israël heeft de schaakbond van de Sowjet- Unie gevraagd de "Ha milton Russell-beker" in te leveren. Deze trofee hebben de Russen, als meervoudig winnaar van de schaakolympiade, al sinds 1952 in hun bezit. Aan de Olympiade van dit jaar, die in oktober in Haifa wordt gehouden, zullen de Russen echter niet deelnemen. Een woord voerder van de Israëlische schaak- federatie heeft professor Max Eu- we, president van de wereld schaakbond (FIDE) gevraagd er zorg voor te dragen dat de Russen de trofee op tijd inleveren. De Amerikaan Bobby Fischer heeft verklaard dat de onderhande lingen over een match tussen hem en de huidige wereldkampioen, de Rus Anatoly Karpov, zijn afgerond, zo heeft het dagblad Bangkok World gisteren bekendgemaakt. Volgens het dagblad zal de match in de Philippijnse hoofdstad Ma nilla worden gespeeld. De winnaar, aldus de Bangkok World, krijgt een prijs van 3,5 miljoen dollar. Een da tum voor de match moet nog wor den vastgesteld. Fischer arriveerde dinsdag uit Spanje in Bangkok en vertrok gis teren weer naar Hongkong of Ma nilla, aldus het dagblad, dat niet duidelijk maakte waar de onder handelingen tussen de Ameri kaanse grootmeester en de Russi sche wereldkampioen zijn gehou den. Jan Timman staat in IJsland op de derde plaats. KOBLENZ - Na ruim dertien jaar is de Rus Valerie Brumel onttroond als Europees recordhouder hoog springen. Gisteravond overtrof de Poolse Olympisch kampioen Jaczek Wszola bij wedstrijden tn Koblenz de 228 meter van Brumel, die jaren als wereld- en Europees record heeft standgehouden. Wszola haalde een hoogte van 229 meter. De Amerikaan Dwight Stones bracht eerder dit jaar het wereldre cord by wedstrijden in Philadelp hia op 2.32 meter. Wel eens gehoord van de Neder lander Cornelis Lagerwey? Hoogstwaarschijnlijk niet. Toch is hij de man die nu zo'n twaalf jaar geleden in de verre Filippijnen een initiatief nam dat inmiddels miljoenen mensen in de Derde Wereld een stapje vooruit heeft ge holpen. Miljoenen mensen die tot dan op geen enkele wyze deel hadden aan de vooruitgang om de simpele reden dat zij verstoken waren van elke vorm van informatie.' En gebrek aan informatie is de belangrijkste oorzaak voor het achterblijven van grote mensen massa's in de ont wikkelingslanden. Cornelis Lagerwey, die daar voor al jarenlang pastoraal werk had verricht ten dienste van de aller-armsten in de Philippijnen, begreep dat om blijvend voor al die mensen iets te kunnen bereiken, om tc beginnen die informatie- kloof diende te worden over brugd. Hij richtte om die reden in 1965 het Sociaal Communication Center (SCC) op. Hij begon in een oude garage in Manilla waar hy een kantoortje in richtte. Twee jaar later al kreeg zijn SCC de beschik king over een modem ge bouw met drukkerijen, redac tielokalen, radio-, televisie- en filmstudio's. Zijn initiatief was overal enorm aangesla gen en kreeg de steun van regerings- en kerkelijke in stanties uit de hele wereld. Het SCC is nu het grootste en veelzijdigste informatiecen trum in Zuid Oost-Azië. Het ievert een bijdrage in de ont wikkeling van miljoenen mensen, in de Philippijnen maar ook ver daarbuiten. Het is een unieke bron van inspi ratie, kennisoverdracht, be wustwording en voortuigang. De SCC Groep heeft thans ruim 250 Philippijnse medewer kers in dienst. In het informa tiecentrum worden magazi nes, brochures en boeken ge produceerd voor onderwijs en ontwikkeling, voorlich tingsprogramma's voor radio- en televisiestations, bio scoopfilms over bijvoorbeeld geboortregeling. Het zal u nu duidelijk zyn hoe baanbrekend het initiatief was dat Cornelis Lagerwey in 1965 nam. Vandaar ook dat in Nederland" werd opgericht de Stichting Little Philippines met als voornaamste doel: ervoor zorgen dat het ontwikke lingsproject van Lagerwey voor de toekomst veilig wordt gesteld. aktie voor Stichting Beter Leven Te beginnen zaterdag 11 september wordt er 26 weken lang op nationaal niveau gepuzzeld voor de Stichting Natio naal Cultureel en Sociaal Fonds "BETER LEVEN". In die stichting zijn vijf doelen ondergebracht om straks te delen in de opbrengst van onze vierde nationale puzzelac tie. Gisteren werden belicht Nationaal Rheuma Fonds, Neder- landsche Blindenbibliotheek en Fokus. Vandaag zijn de laatste twee doelen aan de beurt Litüe Philippines en de St. Jan. Dit is de 3I-jarige Arturo Mahirap.een van de talloze Philippijnse werklozen. Tolvóór}™*verdiende hij nog geen kwartje per uur in een 77-urige werkweek. Ook dat hee/t hij n e Mahiraps zijn er niet met het ontvangen van een aalmoes, wel met een stukje ontwikkeling helpt straks zichzelf te helpen. Nationale Puzzel-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15